دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا عمل سنگ شکنی کلیه درد دارد؟

سنگ شکنی کلیه یک روش درمانی متداول در بین پزشکان است که از آن جهت درمان انواع سنگ های کلیه و سنگ های موجود در دیگر بافت های بدن نظیر مثانه یا کبد بهره گرفته می شود.

 

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

با این حال گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های درشت تر را به شکل طبیعی و بدون نیاز به روش های درمانی از خود خارج کند. همین موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود. مردمی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند معمولا مواردی نظیر خون ریزی، درد شدید یا عفونت های مجاری ادراری را تجربه می کنند. وقتی که سنگ ها شروع به ایجاد چنین مشکلاتی در بدن می کنند، پزشک معالج شما ممکن است روش درمانی لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

درمان سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه به چه صورت انجام می شود؟

در روش درمانی لیتوتریپسی برای بیماران سنگ کلیه، از امواج صوتی جهت شکستن سنگ های کلیه بزرگ به تکه های کوچک تر استفاده می شود. متخصصان به این امواج صوتی، امواج پر انرژی شوک نیز می ‌گویند. متداول ترین روش سنگ شکنی کلیه که از آن جهت درمان بیماران استفاده می شود، لیتوتریپسی با امواج شوک اکستراکرپرال (ESWL) است.

کلمه اکستراکرپرال در روش درمانی بالا به معنای خارج از بدن است و در اینجا به معنای منبع اصلی امواج شوک جهت شکستن سنگ های کلیه می باشد. در حین انجام لیتوتریپسی با امواج شوک خارج از بدن یک ماشین مخصوص با نام لیتوتریپتر امواج شوک مربوطه را ایجاد می کند. این امواج وارد بدن شما شده و سنگ ها را به تکه های کوچک تر در خواهد آورد.

حتما بخوانید

اگر مشکل سنگ کلیه دارید و از درد کلیه رنج می برید برای درمان سریع درد کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

روش درمانی ESWL از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم مورد توجه بسیاری از پزشکان متخصص و جراح است. این روش درمانی پس از معرفی، خیلی زود جانشین جراحی سنتی مربوط به سنگ کلیه شد. روش درمانی لیتوتریپسی یک روش درمانی غیر مهاجم است که در آن نیازی به برش پوست برای دسترسی به داخل بدن نیست. این نوع از عمل های جراحی معمولا امنیت بیشتری داشته، آسان تر انجام می شوند و دوران بهبود و نقاهت در آن ها نیز به مراتب سریعتر از عمل های سنتی طی می شود.

عمل درمانی لیتوتریپسی معمولا در حدود ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. پزشکان جراح و پرستاران به احتمال زیاد مواد بی هوشی یا بی حسی موضعی خاصی را به شما تزریق خواهند کرد تا در طول عمل لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه خود توسط امواج شوک، دردی را احساس نکنید.

پس از عمل، تکه های ریز شده سنگ کلیه از مثانه یا کلیه شما به کمک ادرار از بدن تخلیه می شوند.

اگر در مثانه شما سنگ مشاهده شده است و به دنبال درمان سنگ مثانه هستید می توانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 سنگ مثانه

چگونه برای سنگ شکنی کلیه آماده شویم؟

این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام این عمل پزشک متخصص خود را از مصرف هرگونه ماده دارویی، داروهای خانگی یا موارد دیگر مطلع کنید. برخی داروهای خاص نظیر آسپیرین (بافرین)، ایپوروفن (ادویل) و وارفارین (کومادین) یا دیگر مواد دارویی رقیق کننده خون می توانند با پروسه لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه شما تداخل داشته باشند.

پزشک معالج شما قطعا قبل از انجام عمل سنگ شکنی کلیه از شما می خواهد که مصرف اینگونه داروها را متوقف کنید. با این حال مصرف داروهایی که پیش از آن توسط پزشکی به شما تجویز شده است را به یک باره قطع نکنید و این موضوع را با پزشک یا پزشکان خود در میان بگذارید. چرا که قطع ناگهانی و بی موقع برخی داروهای تجویزی می تواند به وخیم شدن شرایط سلامتی بیماران منجر شود.

برخی بیماران عمل لیتوتریپسی را با بی حسی موضعی که فقط بخش خاصی از بدن را بی حس می کند انجام می دهند با این حال اکثر مردم عمل جراحی مذکور را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در نتیجه آن در طول انجام عمل به خواب خواهند رفت. اگر قرار باشد عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید، پزشک معالج از شما خواهد خواست که حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

جراحی واریکوسل

اگر قرار است عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید حتما از فردی بخواهید شما را پس از اتمام عمل و به هوش آمدن به خانه ببرد. بیهوشی عمومی می تواند منجر به کم هوشی و سرگیجه تا مدتی پس از عمل شود پس بهتر است در این زمان از رانندگی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی مشاهده کردید ممکن است زگیل تناسلی باشد. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در حین سنگ شکنی کلیه انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

سنگ شکنی کلیه معمولا به صورت سرپایی و خیلی سریع انجام می شود. بدین معنا که شما در یک روز عمل کرده و در همان روز برای رفتن به منزل مرخص می شوید.

قبل از انجام عمل باید به بیمارستان رفته و روپوش مخصوص عمل را پوشیده و بر روی میز خاصی دراز بکشند. در حین عمل لیتوتریپسی باید بر روی همین میز ثابت بمانید. سپس داروهای آرام بخش به شما داده می شود و از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونی شدن بدن استفاده خواهد شد.

در حین لیتوتریپسی امواج پر انرژی شوک از بدن شما رد می شوند تا به سنگ های کلیه رسیده و آن ها را تکه تکه کنند. این امواج صوتی سنگ ها را به تکه های کوچک تر تبدیل کرده که به راحتی از طریق سیستم ادراری از بدن تخلیه می شوند.

پس از انجام عمل و قبل از رفتن به منزل باید به مدت دو ساعت در بیمارستان تحت نظر پزشکان و پرستاران باقی بمانید. شاید پزشک معالج بخواهد که شب پس از عمل در بیمارستان بستری بمانید. طوری برنامه ریزی کنید که پس از عمل به مدت یک تا دو روز در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مایعات فراوان به مدت چند هفته پس از لیتوتریپسی ایده بسیار خوبی است. این کار به کلیه های شما کمک می کند هرچه در آنها باقی مانده است را خارج کند.

ریسک های عمل لیتوتریپسی

همچون اکثر روش های درمانی دیگر، در عمل لیتوتریپسی نیز ریسک هایی وجود دارد که باید آن ها را قبل از انجام این عمل در نظر بگیرید و پیرامون آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید.

ممکن است در این عمل با مشکل خون ریزی داخلی مواجه شده و به انتقال خون نیاز پیدا کنید. ممکن است عفونتی پیدا کرده یا حتی با آسیب کلیه در هنگامی که یک تکه از سنگ جریان ادرار را مسدود می کند مواجه شوید. این عمل می تواند منجر به آسیب کلیه شما شود و ممکن است کلیه پس از لیتوتریپسی همچون سابق کارکرد کامل و مناسب نداشته باشد.

از جمله مشکلات و ریسک های جدیدی و احتمالی لیتوتریپسی می توان به فشار خون بالا یا نارسایی کلیه اشاره کرد.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در غرب تهران

5+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرکیوان چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقا شکستن سنگ کلیه برای پیرمرد ۷۵ ،۸۰ ساله درد داره؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   بله ممکنه

 • تصویر کاربرنوید یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر روز بخیر.
  آغای دکتر من از پارسال تا الان چهار بار درد نسبتا زیادی درد ناحیه زیر شکم تا حدود بیضه ها داشته ام به طوری که نمیتونستم زیاد راه برم و وقتی دراز میکشیدم تا حدودی دردش کمتر میشد ولی سوزش ادرار نداشتم درد حدودا 2 ساعتی طول میکشه و سپس خوب میشه سونوگرافی رفتم گفتن واریکوسله، واقعا نشانه واریکوسله یا چیز دیگه وقتی بیض ها رو دست میزنم بیضه سمت چپ حس میکنم یه چیز کوچولو تا حدودی ورم بالای بیضه چپ هستش باید چیکار کنم؟ آیا واریکوسل میتونه باعث ناباروری بشه ؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بدین 

 • تصویر کاربرحمید یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر..من یه سنگ 12 میلی متر داخل کلیه ام بوده که اصلا اطلاع نداشتم تا اینکه از کلیه خارج شده بود و داخل حالب شد..بعد از مراجعه به پزشک,دکتر گفتن سنگ شکن الان یک روز از سنگ شکنم گذشته و اصلا دردی ندارم ولی داخل ظرفی که ادرار میکنم فقط کمی خاک میبینم و اصلا سنگی از من نیومده..جای نگرانی هست جناب دکتر..ممنون میشم راهنمایی کنید.سپاس
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   یک ماه بعد از سنگ شکنی سونوگرافی و عکس بگیرید 

 • تصویر کاربرm یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱ هفته ای میشه ک از قرص ال ارژنین دارم استفاده میکنم برای قد و چند روزه که نفخ و اسهال شدید دارم چی توصیه میکنید؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   قطع دارو

 • تصویر کاربرندا شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  کلیه سمت راست دارای سنگ به سایز ۱۳ میلیمتر است. اما هیچ گونه دردی ندارم. و احساس ناراحتی نمی کنم. ایا عمل سنگ شکن ضروری است که انجام دهم؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سنگ شکنی برون اندامی انجام بشه 

 • تصویر کاربرحامد جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بعداز انجام سیتی اسکن متوجه شدم یک سنگ یک میلیمتری چسبیده به حالب چپ .دکتر میگه باید لیزر کنم.نظر شما چیه؟‌آیا بدون لیزر دفع میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   یک میلی متری بعیده باشه شاید یک سانتی متر هستش جواب سی تی اسکن رو برام بفرست 

 • تصویر کاربرجعفر جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من چندسالی که سنگ شکنی کلیه کردم بعد این چندسال بازم درد کلیه دارم رفتمم سونگرافیسنگی تو کلیه ام نیست راهنماییم کنید چیکارکنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری انجام بدین 

 • تصویر کاربرشروین جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ...حدود یه هفته عفونت و تکرر ادرار داشتم ،اولش رفتم پیش یه دکتر یه آمپولی داد زدم ک اسمشو یادم نیست دقیق ولی همونموقع یادمه ک تحقیق کردم راجع به عفونت بودش ....بطور کامل خوب نشدم و دکترمو عوض کردم آزمایش و سونو انجام دادم و مشخص شد مشکل خاصی نداشتم ، ولی چند وقت بصورت خیلی کم وهرازگاهی چند قطره عفونت دارم و یکی از بیضه هام مقداری ورم کرده و داره اذیتم میکنه دکتر قرص تاوانکس،cebex وprotral تجویز کرده . من تحقیق کردم عوارض بدی دارن میخوام بدونم مصرفشون همزمان مشکل ساز نیست برام؟؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   همه رو بخور 

 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ارادت
  آیا سنگ هشت و نیم میلیمتر در ۵ میلیمتر دفع میشه یا باید سنگ شکن کرد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   بعیده دفع بشه

 • تصویر کاربرGh دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بالیزرکردن سنگ کلیه سنگهارو به چه اندازه ای خردمیکنن
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   در PCNL حدود ۶میلیمتر تا ۲ سانتیمتر در tul حدود ۱_۵ میلیمتر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر