دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا عمل سنگ شکنی کلیه درد دارد؟

سنگ شکنی کلیه یک روش درمانی متداول در بین پزشکان است که از آن جهت درمان انواع سنگ های کلیه و سنگ های موجود در دیگر بافت های بدن نظیر مثانه یا کبد بهره گرفته می شود.

سنگ کلیه چه زمانی به عمل نیاز دارد؟

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

با این حال گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های درشت تر را به شکل طبیعی و بدون نیاز به روش های درمانی از خود خارج کند. همین موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود. مردمی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند معمولا مواردی نظیر خون ریزی، درد شدید یا عفونت های مجاری ادراری را تجربه می کنند. وقتی که سنگ ها شروع به ایجاد چنین مشکلاتی در بدن می کنند، پزشک معالج شما ممکن است روش درمانی لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

درمان سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه به چه صورت انجام می شود؟

در روش درمانی لیتوتریپسی برای بیماران سنگ کلیه، از امواج صوتی جهت شکستن سنگ های کلیه بزرگ به تکه های کوچک تر استفاده می شود. متخصصان به این امواج صوتی، امواج پر انرژی شوک نیز می ‌گویند. متداول ترین روش سنگ شکنی کلیه که از آن جهت درمان بیماران استفاده می شود، لیتوتریپسی با امواج شوک اکستراکرپرال (ESWL) است.

کلمه اکستراکرپرال در روش درمانی بالا به معنای خارج از بدن است و در اینجا به معنای منبع اصلی امواج شوک جهت شکستن سنگ های کلیه می باشد. در حین انجام لیتوتریپسی با امواج شوک خارج از بدن یک ماشین مخصوص با نام لیتوتریپتر امواج شوک مربوطه را ایجاد می کند. این امواج وارد بدن شما شده و سنگ ها را به تکه های کوچک تر در خواهد آورد.

حتما بخوانید

اگر مشکل سنگ کلیه دارید و از درد کلیه رنج می برید برای درمان سریع درد کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

روش درمانی ESWL از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم مورد توجه بسیاری از پزشکان متخصص و جراح است. این روش درمانی پس از معرفی، خیلی زود جانشین جراحی سنتی مربوط به سنگ کلیه شد. روش درمانی لیتوتریپسی یک روش درمانی غیر مهاجم است که در آن نیازی به برش پوست برای دسترسی به داخل بدن نیست. این نوع از عمل های جراحی معمولا امنیت بیشتری داشته، آسان تر انجام می شوند و دوران بهبود و نقاهت در آن ها نیز به مراتب سریعتر از عمل های سنتی طی می شود.

عمل درمانی لیتوتریپسی معمولا در حدود ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. پزشکان جراح و پرستاران به احتمال زیاد مواد بی هوشی یا بی حسی موضعی خاصی را به شما تزریق خواهند کرد تا در طول عمل لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه خود توسط امواج شوک، دردی را احساس نکنید.

پس از عمل، تکه های ریز شده سنگ کلیه از مثانه یا کلیه شما به کمک ادرار از بدن تخلیه می شوند.

اگر در مثانه شما سنگ مشاهده شده است و به دنبال درمان سنگ مثانه هستید می توانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 سنگ مثانه

چگونه برای سنگ شکنی کلیه آماده شویم؟

این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام این عمل پزشک متخصص خود را از مصرف هرگونه ماده دارویی، داروهای خانگی یا موارد دیگر مطلع کنید. برخی داروهای خاص نظیر آسپیرین (بافرین)، ایپوروفن (ادویل) و وارفارین (کومادین) یا دیگر مواد دارویی رقیق کننده خون می توانند با پروسه لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه شما تداخل داشته باشند.

پزشک معالج شما قطعا قبل از انجام عمل سنگ شکنی کلیه از شما می خواهد که مصرف اینگونه داروها را متوقف کنید. با این حال مصرف داروهایی که پیش از آن توسط پزشکی به شما تجویز شده است را به یک باره قطع نکنید و این موضوع را با پزشک یا پزشکان خود در میان بگذارید. چرا که قطع ناگهانی و بی موقع برخی داروهای تجویزی می تواند به وخیم شدن شرایط سلامتی بیماران منجر شود.

برخی بیماران عمل لیتوتریپسی را با بی حسی موضعی که فقط بخش خاصی از بدن را بی حس می کند انجام می دهند با این حال اکثر مردم عمل جراحی مذکور را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در نتیجه آن در طول انجام عمل به خواب خواهند رفت. اگر قرار باشد عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید، پزشک معالج از شما خواهد خواست که حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

جراحی واریکوسل

اگر قرار است عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید حتما از فردی بخواهید شما را پس از اتمام عمل و به هوش آمدن به خانه ببرد. بیهوشی عمومی می تواند منجر به کم هوشی و سرگیجه تا مدتی پس از عمل شود پس بهتر است در این زمان از رانندگی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی مشاهده کردید ممکن است زگیل تناسلی باشد. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در حین سنگ شکنی کلیه انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

سنگ شکنی کلیه معمولا به صورت سرپایی و خیلی سریع انجام می شود. بدین معنا که شما در یک روز عمل کرده و در همان روز برای رفتن به منزل مرخص می شوید.

قبل از انجام عمل باید به بیمارستان رفته و روپوش مخصوص عمل را پوشیده و بر روی میز خاصی دراز بکشند. در حین عمل لیتوتریپسی باید بر روی همین میز ثابت بمانید. سپس داروهای آرام بخش به شما داده می شود و از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونی شدن بدن استفاده خواهد شد.

در حین لیتوتریپسی امواج پر انرژی شوک از بدن شما رد می شوند تا به سنگ های کلیه رسیده و آن ها را تکه تکه کنند. این امواج صوتی سنگ ها را به تکه های کوچک تر تبدیل کرده که به راحتی از طریق سیستم ادراری از بدن تخلیه می شوند.

پس از انجام عمل و قبل از رفتن به منزل باید به مدت دو ساعت در بیمارستان تحت نظر پزشکان و پرستاران باقی بمانید. شاید پزشک معالج بخواهد که شب پس از عمل در بیمارستان بستری بمانید. طوری برنامه ریزی کنید که پس از عمل به مدت یک تا دو روز در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مایعات فراوان به مدت چند هفته پس از لیتوتریپسی ایده بسیار خوبی است. این کار به کلیه های شما کمک می کند هرچه در آنها باقی مانده است را خارج کند.

ریسک های عمل لیتوتریپسی

همچون اکثر روش های درمانی دیگر، در عمل لیتوتریپسی نیز ریسک هایی وجود دارد که باید آن ها را قبل از انجام این عمل در نظر بگیرید و پیرامون آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید.

ممکن است در این عمل با مشکل خون ریزی داخلی مواجه شده و به انتقال خون نیاز پیدا کنید. ممکن است عفونتی پیدا کرده یا حتی با آسیب کلیه در هنگامی که یک تکه از سنگ جریان ادرار را مسدود می کند مواجه شوید. این عمل می تواند منجر به آسیب کلیه شما شود و ممکن است کلیه پس از لیتوتریپسی همچون سابق کارکرد کامل و مناسب نداشته باشد.

از جمله مشکلات و ریسک های جدیدی و احتمالی لیتوتریپسی می توان به فشار خون بالا یا نارسایی کلیه اشاره کرد.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تارا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام,وقتتون به خیر جناب اقای دکتر,پدرم یه سنگ ۱۰میلی تو کلیه سمت راستش هست...۷۹ سالش هست,کیست های زیادی هم داخل هر دوکلیش وجود داره..دکتر گفته باید عمل بشه...خیلی می ترسیم که بیهوشش کنن...امکان اینکه خودش,دفع بشه وجود داره?
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   باید مدارکش رو ببینم شاید سنگ در حالب گیر کرده میخوان عمل کنن 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند روز پیش درد کلیه داشتم رفتم سونوگرافی شکم و لگن دادم گفت که توی کلیه سمت چپ سنگ ۷ میلیمتر در پل تحتانی وجود داره ایا با خوردن اب زیاد و طناب زدن امکان دفع هست یا باید برم سنگ شکن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین اگر همین اندازه بود سنگ شکنی انجام شود 

 • تصویر کاربر فرانک جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دوتا سنگ کلیه ۷وخوردهای در کلیه چپ دارم وکلیم ورم کرده آیا ممکنه بدون استفاده از سنگ شکن دفع بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   بستگی به اندازه سنگ گیر کرده داخل حالب داره 

 • تصویر کاربر فرانک جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دوتا سنگ کلیه ۷وخوردهای در کلیه چپ دارم وکلیم ورم کرده آیا ممکنه بدون استفاده از سنگ شکن دفع بشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   بستگی به اندازه سنگ گیر کرده داخل حالب داره 

 • تصویر کاربر ماهر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من سه سال پیش برای زایمانم آنومی رحم داشتم الان برای سنگ شکن مشگلی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر صدری سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من سنگ کلیه11 میلی در لگنچه سمت چپ دارم الانم درد شدید دارم دکتر گفته باید سنگ شکن بکنم نظر شماچیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   اگر سی تی اسکن تایید کرده بله سنگ شکنی برون اندامی باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من س تا سنگ سمت راست یکی 4 میل و دو تا 3 میل و یکی سمت چپ ب قطر 2 میل دارم ایا با قرص سیستون میشه اونقدری کوچیکشون کرد ک بیوفته و چقدر طول میکشه روزی چقدر اب بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر افشین دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  چگونه گرفتگی مجاری ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر رستا دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام.من امروز سونو کلیه دادم و یه سنگ 4میل در کالیس میانی کلیه چپ مشاهده شدلطفا راهنمایی کنید چگونه دفع بشه درد کمتری داشته باشه و دارو چی مصرف کنم؟؟؟اب هم زیاد میخورم.هرزگاهی تیر میکشه..سال قبل سنگ 9میلی کلیه راست دفع کردم که مردم و زنده شدم..ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   آب زیاد بخور و طناب بزن 

 • تصویر کاربر یعقوب سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  برای سنگ شکنی بلیزر باید ناشتا بود?
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   بله

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر