آیا عمل سنگ شکنی کلیه درد دارد؟

سنگ شکنی کلیه یک روش درمانی متداول در بین پزشکان است که از آن جهت درمان انواع سنگ های کلیه و سنگ های موجود در دیگر بافت های بدن نظیر مثانه یا کبد بهره گرفته می شود.

سنگ کلیه چه زمانی به عمل نیاز دارد؟

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

با این حال گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های درشت تر را به شکل طبیعی و بدون نیاز به روش های درمانی از خود خارج کند. همین موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود. مردمی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند معمولا مواردی نظیر خون ریزی، درد شدید یا عفونت های مجاری ادراری را تجربه می کنند. وقتی که سنگ ها شروع به ایجاد چنین مشکلاتی در بدن می کنند، پزشک معالج شما ممکن است روش درمانی لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

درمان سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه به چه صورت انجام می شود؟

در روش درمانی لیتوتریپسی برای بیماران سنگ کلیه، از امواج صوتی جهت شکستن سنگ های کلیه بزرگ به تکه های کوچک تر استفاده می شود. متخصصان به این امواج صوتی، امواج پر انرژی شوک نیز می ‌گویند. متداول ترین روش سنگ شکنی کلیه که از آن جهت درمان بیماران استفاده می شود، لیتوتریپسی با امواج شوک اکستراکرپرال (ESWL) است.

کلمه اکستراکرپرال در روش درمانی بالا به معنای خارج از بدن است و در اینجا به معنای منبع اصلی امواج شوک جهت شکستن سنگ های کلیه می باشد. در حین انجام لیتوتریپسی با امواج شوک خارج از بدن یک ماشین مخصوص با نام لیتوتریپتر امواج شوک مربوطه را ایجاد می کند. این امواج وارد بدن شما شده و سنگ ها را به تکه های کوچک تر در خواهد آورد.

حتما بخوانید

اگر مشکل سنگ کلیه دارید و از درد کلیه رنج می برید برای درمان سریع درد کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

روش درمانی ESWL از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم مورد توجه بسیاری از پزشکان متخصص و جراح است. این روش درمانی پس از معرفی، خیلی زود جانشین جراحی سنتی مربوط به سنگ کلیه شد. روش درمانی لیتوتریپسی یک روش درمانی غیر مهاجم است که در آن نیازی به برش پوست برای دسترسی به داخل بدن نیست. این نوع از عمل های جراحی معمولا امنیت بیشتری داشته، آسان تر انجام می شوند و دوران بهبود و نقاهت در آن ها نیز به مراتب سریعتر از عمل های سنتی طی می شود.

عمل درمانی لیتوتریپسی معمولا در حدود ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. پزشکان جراح و پرستاران به احتمال زیاد مواد بی هوشی یا بی حسی موضعی خاصی را به شما تزریق خواهند کرد تا در طول عمل لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه خود توسط امواج شوک، دردی را احساس نکنید.

پس از عمل، تکه های ریز شده سنگ کلیه از مثانه یا کلیه شما به کمک ادرار از بدن تخلیه می شوند.

اگر در مثانه شما سنگ مشاهده شده است و به دنبال درمان سنگ مثانه هستید می توانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 سنگ مثانه

چگونه برای سنگ شکنی کلیه آماده شویم؟

این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام این عمل پزشک متخصص خود را از مصرف هرگونه ماده دارویی، داروهای خانگی یا موارد دیگر مطلع کنید. برخی داروهای خاص نظیر آسپیرین (بافرین)، ایپوروفن (ادویل) و وارفارین (کومادین) یا دیگر مواد دارویی رقیق کننده خون می توانند با پروسه لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه شما تداخل داشته باشند.

پزشک معالج شما قطعا قبل از انجام عمل سنگ شکنی کلیه از شما می خواهد که مصرف اینگونه داروها را متوقف کنید. با این حال مصرف داروهایی که پیش از آن توسط پزشکی به شما تجویز شده است را به یک باره قطع نکنید و این موضوع را با پزشک یا پزشکان خود در میان بگذارید. چرا که قطع ناگهانی و بی موقع برخی داروهای تجویزی می تواند به وخیم شدن شرایط سلامتی بیماران منجر شود.

برخی بیماران عمل لیتوتریپسی را با بی حسی موضعی که فقط بخش خاصی از بدن را بی حس می کند انجام می دهند با این حال اکثر مردم عمل جراحی مذکور را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در نتیجه آن در طول انجام عمل به خواب خواهند رفت. اگر قرار باشد عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید، پزشک معالج از شما خواهد خواست که حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

جراحی واریکوسل

اگر قرار است عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید حتما از فردی بخواهید شما را پس از اتمام عمل و به هوش آمدن به خانه ببرد. بیهوشی عمومی می تواند منجر به کم هوشی و سرگیجه تا مدتی پس از عمل شود پس بهتر است در این زمان از رانندگی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی مشاهده کردید ممکن است زگیل تناسلی باشد. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در حین سنگ شکنی کلیه انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

سنگ شکنی کلیه معمولا به صورت سرپایی و خیلی سریع انجام می شود. بدین معنا که شما در یک روز عمل کرده و در همان روز برای رفتن به منزل مرخص می شوید.

قبل از انجام عمل باید به بیمارستان رفته و روپوش مخصوص عمل را پوشیده و بر روی میز خاصی دراز بکشند. در حین عمل لیتوتریپسی باید بر روی همین میز ثابت بمانید. سپس داروهای آرام بخش به شما داده می شود و از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونی شدن بدن استفاده خواهد شد.

در حین لیتوتریپسی امواج پر انرژی شوک از بدن شما رد می شوند تا به سنگ های کلیه رسیده و آن ها را تکه تکه کنند. این امواج صوتی سنگ ها را به تکه های کوچک تر تبدیل کرده که به راحتی از طریق سیستم ادراری از بدن تخلیه می شوند.

پس از انجام عمل و قبل از رفتن به منزل باید به مدت دو ساعت در بیمارستان تحت نظر پزشکان و پرستاران باقی بمانید. شاید پزشک معالج بخواهد که شب پس از عمل در بیمارستان بستری بمانید. طوری برنامه ریزی کنید که پس از عمل به مدت یک تا دو روز در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مایعات فراوان به مدت چند هفته پس از لیتوتریپسی ایده بسیار خوبی است. این کار به کلیه های شما کمک می کند هرچه در آنها باقی مانده است را خارج کند.

ریسک های عمل لیتوتریپسی

همچون اکثر روش های درمانی دیگر، در عمل لیتوتریپسی نیز ریسک هایی وجود دارد که باید آن ها را قبل از انجام این عمل در نظر بگیرید و پیرامون آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید.

ممکن است در این عمل با مشکل خون ریزی داخلی مواجه شده و به انتقال خون نیاز پیدا کنید. ممکن است عفونتی پیدا کرده یا حتی با آسیب کلیه در هنگامی که یک تکه از سنگ جریان ادرار را مسدود می کند مواجه شوید. این عمل می تواند منجر به آسیب کلیه شما شود و ممکن است کلیه پس از لیتوتریپسی همچون سابق کارکرد کامل و مناسب نداشته باشد.

از جمله مشکلات و ریسک های جدیدی و احتمالی لیتوتریپسی می توان به فشار خون بالا یا نارسایی کلیه اشاره کرد.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یکماه پیش کراتین خونم رفت بالا بعلت خوردن قرص های ک دکترای عمومی داده بودن کار ب بیمارستان کشید ک ی سنگ راه ورودی لگن گیر کرده بود بالاخره بستری شدم دیالیز شدم هم سنگ شکن کردن لوله گذاشتن الان بابرسی سی تی و انجام آزمایش باز هم ی سنگ یک ونیم دارم نوبتدزدم دوباره سنگ شکن کنن حال الان لیزری انجام میشه یادوباره باید بیهوشی کامل انجام میشه از گیلان ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش)

   نمیدونم سنگ کجای حالب هست ؟ 

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین به علت احساس درد در پهلوی راست مراجعه کردم و درخواست سونو دادم که جواب هیدرونفروز خفیف در مسیر حالب سمت راست بود خواستم محبت کنین راهنمایی کنین که نیاز به چه نوع درمان و دارویی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب آقای دکتر. خسته نباشید. من دو سه الی میشه پروستات دارم. قبلاً دارو مصرف میکردم که خوب شده بود. ولی یک ماهی هست که ادرارم با کندی و کم میاد . دکتر متخصص داخلی بردم دارو داده . ولی اثر چندانی ندارد. کسپول پروستا ۳۹۰ میلی گرم و پروترال اپاس ۴/ استفاده میکنم . چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   آزمایش خون PSA و Cr انجام بدین

  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام.بنده تا بحال سابقه سنگ کلیه نداشتم.دو‌ روز قبل با درد غیرقابل تحمل پهلو و شکم به بیمارستان مراجعه کردم.سنگ ۶ میلی در قسمت UVJ دیده شده.سوزش ادرار شدید داشتم و احتباس ادراری.برام داروی سیتون تجویز شده.نیاز به سنگ شکنی دارم؟؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   قرص پروترال اپاس هم شبی یکعدد بخور اگر نیوفته در عرض یک ماه باید لیزر سنگ ( tul ) انجام بدیم برات

 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب من دور روز عمل سنگ شکن انجام دادم ولی هنوز ادرارم با خون هست وموقع ادرار با سوزش هست .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   طبیعیه 

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام سنگ حالب 9میل در حالب چپ در سونو دیده شده دو سنگ 3و5میل هم در کلیه ها هست تا کنون چندین مرحله دفع سنگ داشتم طی چند سال آخرین دفع سنگ یک ماه قبل سوال 98یک سنگ 7میل دفع کردم دیابت نوع دو دارم آسپرین وارترواستادین وزیپمت مصرف میکنم مرد 57سال باتوجه به موارد فوق لطفاً راهنمایی بفرمائید . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   بهتره tul انجام بشه 

 • تصویر کاربر مرضیه چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  آقای دکتور اگه سنگ شکنی کنم وقتی سنگ شکنی می کنم درد داره یا بعد آش
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   هر دو ممکنه درد داشته باشه 

 • تصویر کاربر مرضیه سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  آیا سنگ شکنی درد داره یا نه چون هردو کلیه ام سنگ داره یکی۱۴ میلی یکی ۱۲ میلی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   بله درد داره 

 • تصویر کاربر غفوری پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  برای من در بیمارستان میلد مراجعه کردم وبعد از سونو تشخیص سنگ کلیه به قطر 21میلی متر در حالب چپ
  ودر کالیس تحتانی سنگ4میلی متر راست دیده می شود
  ولی درد وسوزش ندارم ایا نیاز است به سنگ شکن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   بستگی به محل سنگ در حالب فوقانی یا میانی یا تحتانی داره فوقانی و میانی لاپاراسکوپی و تحتانی سعی در tul و در صورت عدم موفقیت عمل باز

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  عکس رو براتون میفرستم ببینید نیاز به سنگ شکن دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر