دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا عمل سنگ شکنی کلیه درد دارد؟

سنگ شکنی کلیه یک روش درمانی متداول در بین پزشکان است که از آن جهت درمان انواع سنگ های کلیه و سنگ های موجود در دیگر بافت های بدن نظیر مثانه یا کبد بهره گرفته می شود.

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

با این حال گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های درشت تر را به شکل طبیعی و بدون نیاز به روش های درمانی از خود خارج کند. همین موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود. مردمی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند معمولا مواردی نظیر خون ریزی، درد شدید یا عفونت های مجاری ادراری را تجربه می کنند. وقتی که سنگ ها شروع به ایجاد چنین مشکلاتی در بدن می کنند، پزشک معالج شما ممکن است روش درمانی لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

درمان سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه به چه صورت انجام می شود؟

در روش درمانی لیتوتریپسی برای بیماران سنگ کلیه، از امواج صوتی جهت شکستن سنگ های کلیه بزرگ به تکه های کوچک تر استفاده می شود. متخصصان به این امواج صوتی، امواج پر انرژی شوک نیز می ‌گویند. متداول ترین روش سنگ شکنی کلیه که از آن جهت درمان بیماران استفاده می شود، لیتوتریپسی با امواج شوک اکستراکرپرال (ESWL) است.

کلمه اکستراکرپرال در روش درمانی بالا به معنای خارج از بدن است و در اینجا به معنای منبع اصلی امواج شوک جهت شکستن سنگ های کلیه می باشد. در حین انجام لیتوتریپسی با امواج شوک خارج از بدن یک ماشین مخصوص با نام لیتوتریپتر امواج شوک مربوطه را ایجاد می کند. این امواج وارد بدن شما شده و سنگ ها را به تکه های کوچک تر در خواهد آورد.

حتما بخوانید

اگر مشکل سنگ کلیه دارید و از درد کلیه رنج می برید برای درمان سریع درد کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

روش درمانی ESWL از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم مورد توجه بسیاری از پزشکان متخصص و جراح است. این روش درمانی پس از معرفی، خیلی زود جانشین جراحی سنتی مربوط به سنگ کلیه شد. روش درمانی لیتوتریپسی یک روش درمانی غیر مهاجم است که در آن نیازی به برش پوست برای دسترسی به داخل بدن نیست. این نوع از عمل های جراحی معمولا امنیت بیشتری داشته، آسان تر انجام می شوند و دوران بهبود و نقاهت در آن ها نیز به مراتب سریعتر از عمل های سنتی طی می شود.

عمل درمانی لیتوتریپسی معمولا در حدود ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. پزشکان جراح و پرستاران به احتمال زیاد مواد بی هوشی یا بی حسی موضعی خاصی را به شما تزریق خواهند کرد تا در طول عمل لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه خود توسط امواج شوک، دردی را احساس نکنید.

پس از عمل، تکه های ریز شده سنگ کلیه از مثانه یا کلیه شما به کمک ادرار از بدن تخلیه می شوند.

چگونه برای سنگ شکنی کلیه آماده شویم؟

این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام این عمل پزشک متخصص خود را از مصرف هرگونه ماده دارویی، داروهای خانگی یا موارد دیگر مطلع کنید. برخی داروهای خاص نظیر آسپیرین (بافرین)، ایپوروفن (ادویل) و وارفارین (کومادین) یا دیگر مواد دارویی رقیق کننده خون می توانند با پروسه لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه شما تداخل داشته باشند.

پزشک معالج شما قطعا قبل از انجام عمل سنگ شکنی کلیه از شما می خواهد که مصرف اینگونه داروها را متوقف کنید. با این حال مصرف داروهایی که پیش از آن توسط پزشکی به شما تجویز شده است را به یک باره قطع نکنید و این موضوع را با پزشک یا پزشکان خود در میان بگذارید. چرا که قطع ناگهانی و بی موقع برخی داروهای تجویزی می تواند به وخیم شدن شرایط سلامتی بیماران منجر شود.

برخی بیماران عمل لیتوتریپسی را با بی حسی موضعی که فقط بخش خاصی از بدن را بی حس می کند انجام می دهند با این حال اکثر مردم عمل جراحی مذکور را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در نتیجه آن در طول انجام عمل به خواب خواهند رفت. اگر قرار باشد عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید، پزشک معالج از شما خواهد خواست که حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

جراحی واریکوسل

اگر قرار است عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید حتما از فردی بخواهید شما را پس از اتمام عمل و به هوش آمدن به خانه ببرد. بیهوشی عمومی می تواند منجر به کم هوشی و سرگیجه تا مدتی پس از عمل شود پس بهتر است در این زمان از رانندگی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی مشاهده کردید ممکن است زگیل تناسلی باشد. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در حین سنگ شکنی کلیه انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

سنگ شکنی کلیه معمولا به صورت سرپایی و خیلی سریع انجام می شود. بدین معنا که شما در یک روز عمل کرده و در همان روز برای رفتن به منزل مرخص می شوید.

قبل از انجام عمل باید به بیمارستان رفته و روپوش مخصوص عمل را پوشیده و بر روی میز خاصی دراز بکشند. در حین عمل لیتوتریپسی باید بر روی همین میز ثابت بمانید. سپس داروهای آرام بخش به شما داده می شود و از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونی شدن بدن استفاده خواهد شد.

در حین لیتوتریپسی امواج پر انرژی شوک از بدن شما رد می شوند تا به سنگ های کلیه رسیده و آن ها را تکه تکه کنند. این امواج صوتی سنگ ها را به تکه های کوچک تر تبدیل کرده که به راحتی از طریق سیستم ادراری از بدن تخلیه می شوند.

پس از انجام عمل و قبل از رفتن به منزل باید به مدت دو ساعت در بیمارستان تحت نظر پزشکان و پرستاران باقی بمانید. شاید پزشک معالج بخواهد که شب پس از عمل در بیمارستان بستری بمانید. طوری برنامه ریزی کنید که پس از عمل به مدت یک تا دو روز در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مایعات فراوان به مدت چند هفته پس از لیتوتریپسی ایده بسیار خوبی است. این کار به کلیه های شما کمک می کند هرچه در آنها باقی مانده است را خارج کند.

ریسک های عمل لیتوتریپسی

همچون اکثر روش های درمانی دیگر، در عمل لیتوتریپسی نیز ریسک هایی وجود دارد که باید آن ها را قبل از انجام این عمل در نظر بگیرید و پیرامون آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید.

ممکن است در این عمل با مشکل خون ریزی داخلی مواجه شده و به انتقال خون نیاز پیدا کنید. ممکن است عفونتی پیدا کرده یا حتی با آسیب کلیه در هنگامی که یک تکه از سنگ جریان ادرار را مسدود می کند مواجه شوید. این عمل می تواند منجر به آسیب کلیه شما شود و ممکن است کلیه پس از لیتوتریپسی همچون سابق کارکرد کامل و مناسب نداشته باشد.

از جمله مشکلات و ریسک های جدیدی و احتمالی لیتوتریپسی می توان به فشار خون بالا یا نارسایی کلیه اشاره کرد.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  کراتین کلیه یا اکولوژی کلیه ام بالاست آیا این خطر ناکه چکار باید بکنم ' سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش)

   باید به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربراحمد چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم.
  جناب آقای دکتر آزمایش اسید اوربک دادم معلوم شد بالا است ولی عوارض نقرس ندارم میخواستم بدونم آیا روزه گرفتن در اسید اوریک بالا تاثیر دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش)

   با سلام به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید بنده متخصص ارولوژی هستم

 • تصویر کاربرhyvi یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دكتر خسته نباشيد شوهر من چن روز پيش ب علت درد شديد تو كليه بستري شد علت گفتن ك هيدرونفروز شده ورم كليه هر دو كليه در گير هستن چه درماني براي ما توصيه ميكنيد؟؟
  در ضمن مشكل IBS هم داره
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام بستگی به علت هیددونفروز داره

 • تصویر کاربرزهره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر بنده سیو دوساله هستم حدود سه ماه پیش به سنگ کلیه دچار شدم که بامصرف دارو سنگ خورد شد و دفع شد از جاییکه اولین بار بود مبتلا به این عارضه شدم البته پرم تاکنون سه بار مبتلا شده اند حالا سوال من این است من دوروز روزه گرفتم که بعضی مواقع کلیه سمت چپم حالت سوزن سوزنی میشهورنگ ادرارم هم زرو تیره مایل به نارنجی هست آیا روزه امکان داره به بدنم با کلیه ام اسیب برسونه لطفا راهنمایی ام کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام بهتره روزه با مصرف آب بگیرید

 • تصویر کاربرحسین شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  29 سال سن دارم قدم 178 وزن شصت دارم
  اندازه الات بنده دوازده و نیم هست قصد ازدواج دارم میخواستم بدونم اندازه التم عادیه و اینکه روغن خراطین میتونه کمک کنه برا افزایش سایز الت
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام اندازه آلت شما طبیعی است خیر از روغن خراتین استفاده نکنید

 • تصویر کاربرسودا شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۷ ماهه باردارم و به دلیل درد شدید یک روز بستری شدم که گفتن سنگ کلیه اومده و حالب گیر کرده. حالا منی که باردارم باید چیکار کنم سنگم ۵ میل هستش ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام آب فراوان بخورید و طناب بزنید در صورت عدم دفع در عرض ۳_۴ هفته میشود tul انجام داد

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . 25 سال سن دارم . به بیماری پوستی صدفی درناحیه آلت تناسلی دچار هستم . چند ماه است در ناحیه مقعد دچار التهاب و قرمزی پوست در دور تا دور مقعد و بروز تاول شدم ام که به شدت حساس بوده و عمل دفع را نیز سخت و دردناک کرده است . به شدت ایجاد خارج میکند و ترشحات مایع بی رنگی بروز میدهد . پوست قسمت مقعد تا ابتدای کمر در وسط باسن نیز دچار پارگی و خونریزی می شود. لطفا برای درمان راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام به متخصص پوست و فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 • تصویر کاربرماریا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سنگ کلیه ۱۱میلیمتر دارم آیامیتونم ازسنگ شکن استفاده کنم ،بهترین روش که به کلیه ام آسیب نرسه چه روشی اگه جواب بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام بله میتوانید سنگ شکنی بکنید ولی بهترین روش برای شما RIRS است که به کلیه آسیب نزند ولی هزینه زیادی دارد

 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با عرض عذرخواهی میخواستم بگم پدر بنده براثر بیماری دیابت کراتین خونش بالاست یعنی طبق برگه آزمایشش 3.6 هستش که میگن کلیه اش رو مرز هستش میخواستم بگم کلا چی غذاهایی نباید بخورن یا چه گیاهای سنتی میتونه استفاده کنه که عملکرد کلیه اش بهتر بشه از طرفی به فشار و قند خونش بالا نبره.با شرایطش بنظرتون کلیه هاش عین سابق میشن ..بازم ببخشید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام با فوق تخصص نفرولوژی مشورت کنید

 • تصویر کاربرگل چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخداقوت همسرم واریکوسل نزدیک به گرید3دارن بیضشون هم یکم کوچکترشده عمل کردن چقدراحتمال بارداری بعدازعمل واریکوسل هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام آزمایش اسپرم ۳ ماه بعد از عمل انجام بدن

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر