دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا عمل سنگ شکنی کلیه درد دارد؟

سنگ شکنی کلیه یک روش درمانی متداول در بین پزشکان است که از آن جهت درمان انواع سنگ های کلیه و سنگ های موجود در دیگر بافت های بدن نظیر مثانه یا کبد بهره گرفته می شود.

سنگ کلیه چه زمانی به عمل نیاز دارد؟

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

با این حال گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های درشت تر را به شکل طبیعی و بدون نیاز به روش های درمانی از خود خارج کند. همین موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود. مردمی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند معمولا مواردی نظیر خون ریزی، درد شدید یا عفونت های مجاری ادراری را تجربه می کنند. وقتی که سنگ ها شروع به ایجاد چنین مشکلاتی در بدن می کنند، پزشک معالج شما ممکن است روش درمانی لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

درمان سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه به چه صورت انجام می شود؟

در روش درمانی لیتوتریپسی برای بیماران سنگ کلیه، از امواج صوتی جهت شکستن سنگ های کلیه بزرگ به تکه های کوچک تر استفاده می شود. متخصصان به این امواج صوتی، امواج پر انرژی شوک نیز می ‌گویند. متداول ترین روش سنگ شکنی کلیه که از آن جهت درمان بیماران استفاده می شود، لیتوتریپسی با امواج شوک اکستراکرپرال (ESWL) است.

کلمه اکستراکرپرال در روش درمانی بالا به معنای خارج از بدن است و در اینجا به معنای منبع اصلی امواج شوک جهت شکستن سنگ های کلیه می باشد. در حین انجام لیتوتریپسی با امواج شوک خارج از بدن یک ماشین مخصوص با نام لیتوتریپتر امواج شوک مربوطه را ایجاد می کند. این امواج وارد بدن شما شده و سنگ ها را به تکه های کوچک تر در خواهد آورد.

حتما بخوانید

اگر مشکل سنگ کلیه دارید و از درد کلیه رنج می برید برای درمان سریع درد کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

روش درمانی ESWL از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم مورد توجه بسیاری از پزشکان متخصص و جراح است. این روش درمانی پس از معرفی، خیلی زود جانشین جراحی سنتی مربوط به سنگ کلیه شد. روش درمانی لیتوتریپسی یک روش درمانی غیر مهاجم است که در آن نیازی به برش پوست برای دسترسی به داخل بدن نیست. این نوع از عمل های جراحی معمولا امنیت بیشتری داشته، آسان تر انجام می شوند و دوران بهبود و نقاهت در آن ها نیز به مراتب سریعتر از عمل های سنتی طی می شود.

عمل درمانی لیتوتریپسی معمولا در حدود ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. پزشکان جراح و پرستاران به احتمال زیاد مواد بی هوشی یا بی حسی موضعی خاصی را به شما تزریق خواهند کرد تا در طول عمل لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه خود توسط امواج شوک، دردی را احساس نکنید.

پس از عمل، تکه های ریز شده سنگ کلیه از مثانه یا کلیه شما به کمک ادرار از بدن تخلیه می شوند.

اگر در مثانه شما سنگ مشاهده شده است و به دنبال درمان سنگ مثانه هستید می توانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 سنگ مثانه

چگونه برای سنگ شکنی کلیه آماده شویم؟

این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام این عمل پزشک متخصص خود را از مصرف هرگونه ماده دارویی، داروهای خانگی یا موارد دیگر مطلع کنید. برخی داروهای خاص نظیر آسپیرین (بافرین)، ایپوروفن (ادویل) و وارفارین (کومادین) یا دیگر مواد دارویی رقیق کننده خون می توانند با پروسه لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه شما تداخل داشته باشند.

پزشک معالج شما قطعا قبل از انجام عمل سنگ شکنی کلیه از شما می خواهد که مصرف اینگونه داروها را متوقف کنید. با این حال مصرف داروهایی که پیش از آن توسط پزشکی به شما تجویز شده است را به یک باره قطع نکنید و این موضوع را با پزشک یا پزشکان خود در میان بگذارید. چرا که قطع ناگهانی و بی موقع برخی داروهای تجویزی می تواند به وخیم شدن شرایط سلامتی بیماران منجر شود.

برخی بیماران عمل لیتوتریپسی را با بی حسی موضعی که فقط بخش خاصی از بدن را بی حس می کند انجام می دهند با این حال اکثر مردم عمل جراحی مذکور را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در نتیجه آن در طول انجام عمل به خواب خواهند رفت. اگر قرار باشد عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید، پزشک معالج از شما خواهد خواست که حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

جراحی واریکوسل

اگر قرار است عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید حتما از فردی بخواهید شما را پس از اتمام عمل و به هوش آمدن به خانه ببرد. بیهوشی عمومی می تواند منجر به کم هوشی و سرگیجه تا مدتی پس از عمل شود پس بهتر است در این زمان از رانندگی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی مشاهده کردید ممکن است زگیل تناسلی باشد. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در حین سنگ شکنی کلیه انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

سنگ شکنی کلیه معمولا به صورت سرپایی و خیلی سریع انجام می شود. بدین معنا که شما در یک روز عمل کرده و در همان روز برای رفتن به منزل مرخص می شوید.

قبل از انجام عمل باید به بیمارستان رفته و روپوش مخصوص عمل را پوشیده و بر روی میز خاصی دراز بکشند. در حین عمل لیتوتریپسی باید بر روی همین میز ثابت بمانید. سپس داروهای آرام بخش به شما داده می شود و از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونی شدن بدن استفاده خواهد شد.

در حین لیتوتریپسی امواج پر انرژی شوک از بدن شما رد می شوند تا به سنگ های کلیه رسیده و آن ها را تکه تکه کنند. این امواج صوتی سنگ ها را به تکه های کوچک تر تبدیل کرده که به راحتی از طریق سیستم ادراری از بدن تخلیه می شوند.

پس از انجام عمل و قبل از رفتن به منزل باید به مدت دو ساعت در بیمارستان تحت نظر پزشکان و پرستاران باقی بمانید. شاید پزشک معالج بخواهد که شب پس از عمل در بیمارستان بستری بمانید. طوری برنامه ریزی کنید که پس از عمل به مدت یک تا دو روز در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مایعات فراوان به مدت چند هفته پس از لیتوتریپسی ایده بسیار خوبی است. این کار به کلیه های شما کمک می کند هرچه در آنها باقی مانده است را خارج کند.

ریسک های عمل لیتوتریپسی

همچون اکثر روش های درمانی دیگر، در عمل لیتوتریپسی نیز ریسک هایی وجود دارد که باید آن ها را قبل از انجام این عمل در نظر بگیرید و پیرامون آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید.

ممکن است در این عمل با مشکل خون ریزی داخلی مواجه شده و به انتقال خون نیاز پیدا کنید. ممکن است عفونتی پیدا کرده یا حتی با آسیب کلیه در هنگامی که یک تکه از سنگ جریان ادرار را مسدود می کند مواجه شوید. این عمل می تواند منجر به آسیب کلیه شما شود و ممکن است کلیه پس از لیتوتریپسی همچون سابق کارکرد کامل و مناسب نداشته باشد.

از جمله مشکلات و ریسک های جدیدی و احتمالی لیتوتریپسی می توان به فشار خون بالا یا نارسایی کلیه اشاره کرد.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام درود
  من ۳۴ سالمه سنگ کلیه ۹ میلی دارم که تو حالب راست کلیه گیر کرده یه دکتر میگه سنک شکن کن برون اندامی یه دکتر میگه میشه دفع کنی یه دکتر میگه بزار بیاد تو مثانه افراد دیگه هم تاکید بر گیاهان دارویی دارند الان ۷ روزه درد دارم و با شیاف آروم میشم امکانش هست راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 6 روز پیش)

   سنگ شکنی برون اندامی انجام بده

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  باسلام،من ۳۳ سالمه و یع سنگ ۸ میلی تو کلیمه و به گفته دکترم حتما باید لیزر شه چون داخل کلیه هست و اگه سریع لیزر نشه کلیم ازکار میفته،بنظر شما چکار کنم؟مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   یا لیزر یا سنگ شکنی برون اندامی 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من ۳۹ ساله هستم تکرر ادرار دارم تقریبا از بچگی ،بچه بودم شب ادراری داشتم الان هم هرموقع مثانه پر میشه زیاد نمی تونم نگهدارم فورا باید خالی کنم بعد از ادرار هم کمی از ادرار ممونه داخل باید دو یکی دو دقیه باید صبر کنم تا خالی بشه موقع ادرار هیچ گونه سوزشی احساس نمیکنم ، یک مشکل دیگه دارم اینه که زود انزالی دارم زیر ۳۰ ثانیه می خوستم بدونم بهم دیگه ارتباطی دارن یا نه. با تشکر ممنون میشم اگه جوابم را بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   ارتباطی ندارن برای درمان مراجعه کنید 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر شکوفه چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام ببخشیدمن ازشنبه درددرکلیه سمت راست دارم مراجعه کردم دکترگفتن سنگ داری بایدسنگ شکن کنی میخاستم بدونم سنگ شکن بابیهوشی انجام میشه؟دردداره یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی و سی تی اسکن چی گفته ؟ 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  درکلیه چپ سه سنگ به ابعاد17،5،3میلی وجودداره آیانیازبه عمل هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   احتمالا نیاز به جراحی pcnl هست باید سی تی اسکن شکم ولگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر قدسی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب مادرم 68ساله دا رای دیابت و چربی خون و فشار خون که بی اختیاری ادار خییبییییلی شدید داره اذیتش میکنه سونو گرافی که انجام داده فقط گفتند که مشکل از عصب مثانش هست با وجود اینکه قرص اکسی بو تینین و قرص تولدریدین4استفاده کرده هیچ جوابگو نیست و از نظر پزشک زنان هم بررسی شدن کاملا سالم هستند و همچنین کلیه هاشم خدا رو شکر سالم هستند و 7زایمان طبیعی داشتند. بابت این مشکل خیییلی ناراحتیم لطف کنید ما رو راهنمایی کنید .سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   نوار مثانه و سیستوسکوپی انجام باید بشه

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر هلیا جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام.. ایا سنگ کلیه ای که حدود ۵ ونیم میلیمتر است حتما ب سنگ شکن نیاز دارد و یا میتواند خود ب خود دفع شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   ممکن است دفع شود

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام چرا بعد از سنگشکنی به روش tulمنی خارج نشد بعد از نزدیکی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   احتمال تامسولوسین یا ترازوسین میخوری که از عوارض این داروهاست 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر ابوذر پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام من در رابطه زمان إنزال سر التم يه كمي كج شد و بعدش چند قطره خون امدبعضي موقع ها سر التم درد خفيف داره و ديگ هيچ مشكلي ندارموموقع اي كه التم را با اب نمك ميشورم بهتر ميشه و ازمايش و سونوگرافي هم انجام دادم هيچ مشكلي ندارم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   احتمالا مجرا دچار آسیب شده باید بررسی بیشتر انجام بشه

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام‌ دکتر خسته نباشید‌دکتر من قرص سترالین استفاده می‌کنم باعث تاخیر در انزالم شده چه باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   به روانپزشک مراجعه و بگو دارد را عوض کنند 

   برای دریافت خدمات بیشتر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر