دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا عمل سنگ شکنی کلیه درد دارد؟

سنگ شکنی کلیه یک روش درمانی متداول در بین پزشکان است که از آن جهت درمان انواع سنگ های کلیه و سنگ های موجود در دیگر بافت های بدن نظیر مثانه یا کبد بهره گرفته می شود.

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند.

با این حال گاهی اوقات بدن شما نمی تواند سنگ های درشت تر را به شکل طبیعی و بدون نیاز به روش های درمانی از خود خارج کند. همین موضوع می تواند منجر به آسیب دیدن کلیه ها شود. مردمی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند معمولا مواردی نظیر خون ریزی، درد شدید یا عفونت های مجاری ادراری را تجربه می کنند. وقتی که سنگ ها شروع به ایجاد چنین مشکلاتی در بدن می کنند، پزشک معالج شما ممکن است روش درمانی لیتوتریپسی را پیشنهاد کند.

درمان سنگ کلیه

سنگ شکنی کلیه به چه صورت انجام می شود؟

در روش درمانی لیتوتریپسی برای بیماران سنگ کلیه، از امواج صوتی جهت شکستن سنگ های کلیه بزرگ به تکه های کوچک تر استفاده می شود. متخصصان به این امواج صوتی، امواج پر انرژی شوک نیز می ‌گویند. متداول ترین روش سنگ شکنی کلیه که از آن جهت درمان بیماران استفاده می شود، لیتوتریپسی با امواج شوک اکستراکرپرال (ESWL) است.

کلمه اکستراکرپرال در روش درمانی بالا به معنای خارج از بدن است و در اینجا به معنای منبع اصلی امواج شوک جهت شکستن سنگ های کلیه می باشد. در حین انجام لیتوتریپسی با امواج شوک خارج از بدن یک ماشین مخصوص با نام لیتوتریپتر امواج شوک مربوطه را ایجاد می کند. این امواج وارد بدن شما شده و سنگ ها را به تکه های کوچک تر در خواهد آورد.

حتما بخوانید

اگر مشکل سنگ کلیه دارید و از درد کلیه رنج می برید برای درمان سریع درد کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

روش درمانی ESWL از سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز هم مورد توجه بسیاری از پزشکان متخصص و جراح است. این روش درمانی پس از معرفی، خیلی زود جانشین جراحی سنتی مربوط به سنگ کلیه شد. روش درمانی لیتوتریپسی یک روش درمانی غیر مهاجم است که در آن نیازی به برش پوست برای دسترسی به داخل بدن نیست. این نوع از عمل های جراحی معمولا امنیت بیشتری داشته، آسان تر انجام می شوند و دوران بهبود و نقاهت در آن ها نیز به مراتب سریعتر از عمل های سنتی طی می شود.

عمل درمانی لیتوتریپسی معمولا در حدود ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد. پزشکان جراح و پرستاران به احتمال زیاد مواد بی هوشی یا بی حسی موضعی خاصی را به شما تزریق خواهند کرد تا در طول عمل لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه خود توسط امواج شوک، دردی را احساس نکنید.

پس از عمل، تکه های ریز شده سنگ کلیه از مثانه یا کلیه شما به کمک ادرار از بدن تخلیه می شوند.

اگر در مثانه شما سنگ مشاهده شده است و به دنبال درمان سنگ مثانه هستید می توانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

 سنگ مثانه

چگونه برای سنگ شکنی کلیه آماده شویم؟

این نکته بسیار مهم است که قبل از انجام این عمل پزشک متخصص خود را از مصرف هرگونه ماده دارویی، داروهای خانگی یا موارد دیگر مطلع کنید. برخی داروهای خاص نظیر آسپیرین (بافرین)، ایپوروفن (ادویل) و وارفارین (کومادین) یا دیگر مواد دارویی رقیق کننده خون می توانند با پروسه لیتوتریپسی و شکسته شدن سنگ های کلیه شما تداخل داشته باشند.

پزشک معالج شما قطعا قبل از انجام عمل سنگ شکنی کلیه از شما می خواهد که مصرف اینگونه داروها را متوقف کنید. با این حال مصرف داروهایی که پیش از آن توسط پزشکی به شما تجویز شده است را به یک باره قطع نکنید و این موضوع را با پزشک یا پزشکان خود در میان بگذارید. چرا که قطع ناگهانی و بی موقع برخی داروهای تجویزی می تواند به وخیم شدن شرایط سلامتی بیماران منجر شود.

برخی بیماران عمل لیتوتریپسی را با بی حسی موضعی که فقط بخش خاصی از بدن را بی حس می کند انجام می دهند با این حال اکثر مردم عمل جراحی مذکور را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند که در نتیجه آن در طول انجام عمل به خواب خواهند رفت. اگر قرار باشد عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید، پزشک معالج از شما خواهد خواست که حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل هیچ چیزی نخورده و یا ننوشید.

جراحی واریکوسل

اگر قرار است عمل لیتوتریپسی را در حالت بیهوشی کامل انجام دهید حتما از فردی بخواهید شما را پس از اتمام عمل و به هوش آمدن به خانه ببرد. بیهوشی عمومی می تواند منجر به کم هوشی و سرگیجه تا مدتی پس از عمل شود پس بهتر است در این زمان از رانندگی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی مشاهده کردید ممکن است زگیل تناسلی باشد. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست و چگونه منتقل می شود؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در حین سنگ شکنی کلیه انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

سنگ شکنی کلیه معمولا به صورت سرپایی و خیلی سریع انجام می شود. بدین معنا که شما در یک روز عمل کرده و در همان روز برای رفتن به منزل مرخص می شوید.

قبل از انجام عمل باید به بیمارستان رفته و روپوش مخصوص عمل را پوشیده و بر روی میز خاصی دراز بکشند. در حین عمل لیتوتریپسی باید بر روی همین میز ثابت بمانید. سپس داروهای آرام بخش به شما داده می شود و از آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونی شدن بدن استفاده خواهد شد.

در حین لیتوتریپسی امواج پر انرژی شوک از بدن شما رد می شوند تا به سنگ های کلیه رسیده و آن ها را تکه تکه کنند. این امواج صوتی سنگ ها را به تکه های کوچک تر تبدیل کرده که به راحتی از طریق سیستم ادراری از بدن تخلیه می شوند.

پس از انجام عمل و قبل از رفتن به منزل باید به مدت دو ساعت در بیمارستان تحت نظر پزشکان و پرستاران باقی بمانید. شاید پزشک معالج بخواهد که شب پس از عمل در بیمارستان بستری بمانید. طوری برنامه ریزی کنید که پس از عمل به مدت یک تا دو روز در خانه استراحت کنید. همچنین نوشیدن مایعات فراوان به مدت چند هفته پس از لیتوتریپسی ایده بسیار خوبی است. این کار به کلیه های شما کمک می کند هرچه در آنها باقی مانده است را خارج کند.

ریسک های عمل لیتوتریپسی

همچون اکثر روش های درمانی دیگر، در عمل لیتوتریپسی نیز ریسک هایی وجود دارد که باید آن ها را قبل از انجام این عمل در نظر بگیرید و پیرامون آن ها با پزشک معالج خود صحبت کنید.

ممکن است در این عمل با مشکل خون ریزی داخلی مواجه شده و به انتقال خون نیاز پیدا کنید. ممکن است عفونتی پیدا کرده یا حتی با آسیب کلیه در هنگامی که یک تکه از سنگ جریان ادرار را مسدود می کند مواجه شوید. این عمل می تواند منجر به آسیب کلیه شما شود و ممکن است کلیه پس از لیتوتریپسی همچون سابق کارکرد کامل و مناسب نداشته باشد.

از جمله مشکلات و ریسک های جدیدی و احتمالی لیتوتریپسی می توان به فشار خون بالا یا نارسایی کلیه اشاره کرد.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در غرب تهران

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمریم چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.اقای دکتر،من خانم۳۲ساله ای هستم. چند روز پیش سنو انجام دادم.تصویر یک سنگ ۴میلی در کالیس تحتانی کلیه چپ مشهود شد.اگه مایعات زیاد بنوشم احتمال دفعش هست؟پیشنهاد شما چیه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام ممکنه اصلا وجود نداشته باشه

 • تصویر کاربردنیاصالحی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید قیمت سنگ شکن کلیه ازنوع یوتروسکوپی بدون بیمه ؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام حدود ۴/۵ میلیون

 • تصویر کاربرعلی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.آیا شکستن سنگ حالب نیاز به بستری دارد؟درد زیادی دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام اگر منظور tul است ممکن است نیاز به بستری باشد خیر درد زیادی در حین انجام ندارد

 • تصویر کاربرعلیرضا شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر، با توجه به سونو گرافی انجام شده از کلیه ها به تاریخ 1398/4/9 1عدد سنگ در کلیه سمت چپ به اندازه 3mm در کلیه بنده نشان داده شده و چند روزی است ادرار کامل دفع نمیشه و به صورت بردیده بریده میشه و بعد بهتر میشه ، البته همین سونو گرافی را در تاریخ 1388/2/31انجام شده بودبه اندازه 4mmنشان داده بود که اقدام خاصی انجام نداده بودم و تا الان مشکل خاصی نداشتم شاید دفع شده بوده . به نظر شما بهترین و بدون ضررترین درمان و کم هزینه ترین درمان انجام چه کاری می باشد ؟ تصاویر دو جواب سونو گرافی حضورتان تقدیم می گرددد . با سپاس و تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۵ تیر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام به متخصص ارولوژی مراجعه کنید سنگ داخل کلیه ربطی به بریده ادرار کردن شما ندارد

 • تصویر کاربرصادق سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر ولی پور سلام.
  عرض ادب و احترام دارم.
  در سونوگرافی سنگ 3 میلی متری درکلیه چپ و 4 میلی متری در کلیه راست مشاهده شد.
  دستور شما را برای این مورد میخواستم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام سی تی اسکن شکم و لگن با کاتهای ظریف ۲-۳میلیمتری بدون تزریق انجام بشه

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام نوبت سنگ شکن دارم در بیمارستان لبافی نژاد و گفته اند از طریف مجاری ادراری و بوسیله لوله قرار است سنگ شکن نمایند ولی بنده از این عمل انصراف دادم و سوالم اینجاست که : مگر نمی توانند در بیمارسا=تان از طریق لیزر بدون نیاز به عمل از طریق مجاری اداری و جراحی سنگ شکن نمود در بیمارستان لبافی نژاد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام احتمالا همان کار را میخواستند برای شما انجام دهند و شما به اشتباه انصراف داده اید

 • تصویر کاربرنقی شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سنگ 5 میلی د حالب کلیه چپم هست... الان یک هفته هست که دارو میخورم و بالا پایین می پرم دفع نمی شود...
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام tul کنید

 • تصویر کاربرموسی شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر مادر بنده عمل سنگ کليه داره کليش پنج میل سنگ داره دفع ان چگونه است وامپول بیهوشی از دست تزریق میشه يا از ستون فقرات سپاس
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام اگر در حالب گیر کرده احتمالا از کمر خواهد بود

 • تصویر کاربراتنا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من خانمی 30 ساله هستم و سنگی7 میلی در کلیه سمت چپم وجود دارد. قصد بارداری دارم. مشکلی به وجود نمیاد.اگر مشکلی هست چگونه باید رفعش کنم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام سی تی اسکن شکم و لگن با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری بدون تزریق انجام بدین اگر سنگ تائید شد سنگ شکنی درون اندامی انجام بدین

 • تصویر کاربرحسن چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من سنگ کلیه داشتم در2 خرداد عمل کردم والان با گذشت 25 هنوز سوزش ادرا دارم ودرضمن ادار م نیز خونی است و پلهو سمت چپ هنوز درد میکند و قرار است که 30 خرداد به بیمارستان برم و لوله حالب را خارج کنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام با خروج لوله خوب میشوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر