مهمترین علائم سنگ مثانه در زنان

ممکن است کمی عجیب و غریب باشد، اما شما واقعا می توانید در مثانه خود سنگ داشته باشید!سنگ مثانه توده های سختی است که از ادرار ساخته شده اند.سنگ مثانه در زنان و مردان به وجود می آید و در مردان بالای ۵۰ سال بیشتر شایع هستند. گاهی اوقات بدون هیچ گونه علایمی از بدن شما خارج می شوند و شما هرگز نمی توانید از وجود آن اطلاع داشته باشید. ولی در اغلب موارد ممکن است به هنگام تخلیه ادرار درد یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. هنگامی که شما با این علایم مواجه می شوید می بایستی برای حذف آن اقدام نمایید.

سنگ مثانه چیست؟

سنگ های مثانه می توانند حاوی انواعی از مواد معدنی بوده که در هنگام دفع غیر کامل ادرار در مثانه انباشته می شوند. سنگ های مثانه که به سیستولیت ها نیز شناخته می شوند توسط تجمع مواد معدنی به وجود می آیند. این سنگ ها زمانی ایجاد می شوند که مثانه در هنگام دفع ادرار به طور کامل تخلیه نمی شود. در نهایت، ادرار باقی مانده غلیظ شده و مواد معدنی آن تبدیل به کریستال یا بلور می شوند.

گاهی اوقات این سنگ ها در هنگامی که هنوز کوچک هستند به وسیله ادرار دفع می شوند. در دیگر مواقع، سنگ های مثانه به دیواره مثانه یا میزنای گیر می کنند. میزنای لوله ای است که ادرار را از کلیه به مثانه تخلیه می کند. در صورتی که چنین وضعیتی به وجود آید تعداد کریستال ها بیشتر شده و سنگ ها نیز با گذشت زمان بزرگ تر می شوند. سنگ های مثانه همواره سبب بروز علائم نشده و امکان دارد مدتی در مثانه باقی بمانند. این سنگ ها اغلب هنگامی یافت می شوند که به دلایلی دیگر از ناحیه مثانه تصاویر اشعه ایکس گرفته می شود.

درد سنگ مثانه

امکان دارد، جهت از بین بردن سنگ های بزرگ مثانه به کمک افراد متخصص در زمینه سلامت نیاز باشد. در ابتلا به سنگ های مثانه ممکن است یک سنگ یا دسته ای از سنگ ها به وجود آیند. این سنگ ها شکل های متفاوتی دارند. برخی از سنگ های مثانه گرد بوده و برخی دیگر شکل هایی غیر عادی دارند. با اینکه سنگ های بسیار ریز مثانه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند اما برخی از آن ها می توانند تا اندازه قابل توجهی رشد کنند. طبق رکورد های جهانی گینس، بزرگترین سنگ مثانه وزنی نزدیک به ۲ کیلوگرم داشته است.

چه عواملی باعث ایجاد سنگ در مثانه می شود؟

کار مثانه جمع آوری ادرار از کلیه است  تا زمانی که شما نیازمند تخلیه آن باشید. هنگامی که شما ادرار خود را تخلیه می کنید مثانه شما باید خالی باشد. ولی برخی مشکلات در سلامتی می تواند مانع از آن شود و شما ممکن است عمل دفع ادرار را با وجود مقداری ادرار در مثانه رها نمایید.

سپس برخی از موارد موجود در ادرار شروع به چسبیدن به همدیگر می کنند و کریستال هایی را تشکیل می دهند و این کریستال ها منجر به تولید سنگ مثانه می شود. عوامل زیادی وجود دارد که شما به واسطه آن مانع از تخلیه کامل مثانه خود می شوید دو مورد از معمول ترین آن ها به شرح زیر است:

افزایش ضخامت پروستات

(یک عضو در بدن مردان که وظیفه تولید اسپرم را بر عهده دارد.) با کهولت سن در مردان اغلب پروستات ضخیم می شود و می تواند بر لوله مجاری ادراری فشار وارد کند. هنگامی که این اتفاق می افتد مانند پیچ خوردگی در شلنگ ادرار نمی تواند به خوبی خارج شود و جاری گردد که منجر می شود تا مثانه سخت تر خالی شود.

آسیب عصبی مثانه

این حالت که به نام مثانه نوروژنیک معروف است حالتی است که در آن اعصاب مثانه به خوبی کار نمی کنند و ممکن است منجر به باقی ماندن ادرار در آن بشود.

عوامل دیگری وجود دارد که ممکن است منجر به مشکلاتی در تخلیه مثانه می شوند:

جراحی تقویت مثانه

 بعضی از این افراد برای کمک به مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار که در آن حالت شما توانایی کنترل ادرار را ندارید؛ انجام این عمل به شما کمک می کند. انجام این عمل شانس شما برای سنگ مثانه را افزایش می دهد.

درد مثانه

دیورتیکولا مثانه

کیسه های کوچکی هستند که در مثانه شما شکل می گیرند. برخی از افراد به صورت مادرزادی آن را دارند و برخی دیگر به دلایل عفونت یا مسایل مربوط به پروستات به آن مبتلا شوند.

تورم مثانه. این حالت ممکن است به دلیل عفونت مجاری ادراری ایجاد شود.

فتق مثانه (سیستوسیل)

 این حالت تنها در زنان اتفاق می افتد. بخشی از دیواره مثانه ضعیف می شود و به واژن (آلت تناسلی زنانه) سقوط می کند که می تواند مانعی برای ادرار باشد.

رژیم غذایی

 یک رژیم غذایی با چربی، قند و نمک که کمبود ویتامین A و B نیز دارد، می تواند شانس گرفتن سنگ های مثانه را افزایش دهد، اگرچه این مورد در کشورهای در حال توسعه رایج است.

سنگ کلیه

این حالت با سنگ های مثانه تفاوت دارد ، اما یک سنگ کلیه کوچک می تواند از کلیه شما به مثانه منتقل شود و رشد کند.

تجهیزات پزشکی

کریستال هایی که منجر به سنگ می شوند ممکن است روی تجهیزات پزشکی شکل بگیرند این تجهیزات می تواند مانند سوند (لوله نازک که برای تخلیه مثانه استفاده می شود) باشد.


علائم سنگ مثانه

برخی از سنگ مثانه ها مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اغلب اوقات، آنها دیواره های مثانه را تحریک می کنند یا مانع خروج ادرار می شوند. علائم سنگ مجاری ادراری عبارت اند از:

✔️ در ادرار شما خون موجود باشد

✔️ به هنگام دفع ادرار احساس سوزش و درد داشته باشید

✔️ دفع ادرار سخت باشد یا دفع ادرار به صورت پیوسته نباشد (یعنی وسط آن قطع بشود)

✔️ در قسمت پایین شکم درد داشته باشید و برای مردان ممکن است در آلت و بیضه ها درد احساس شود.

✔️ دفع ادرار به خصوص در شب زیاد باشد

✔️ ادرار بیش از حد نرمال تیره رنگ باشد

سنگ مثانه


تشخیص و آزمایشات سنگ مثانه

از آنجایی که تصویر برداری اشعه ایکس قادر به تشخیص تمامی انواع سنگ های مثانه نیست، امکان دارد جهت بدست آمدن یک تشخیص دقیق به دیگر روش های تصویربرداری نیاز باشد. فرایند تشخیص سنگ های مثانه می تواند شامل انجام دادن تعدادی از آزمایش های زیر باشد:

معاینه فیزیکی: در این معاینه پزشک دست های خود را بر روی ناحیه پایینی شکم بیمار قرار می دهد تا بزرگی مثانه او را احساس کند. علاوه بر آن، امکان دارد جهت بررسی بزرگی پروستات، مقعد بیمار نیز معاینه شود.

سیستوسکوپی

پزشک لوله کوچکی به همراه دوربین روی آن را که سیتوسکوپ نامیده می شود در مجاری ادراری شما قرار می دهد و آن را تا زمانی که به مثانه برسد فشار می دهد تا بتواند سنگ را ببیند.

تصویربرداری سنگ مثانه

 این امر به دکتر در تعیین محل سنگ و اندازه آن کمک می کند و مشاهده می شود که آیا سنگ مانع خروج ادرار شده است یا خیر. پزشک شما ممکن است از اشعه ایکس، CT یا امواج فراصوت استفاده نماید.

آزمایش ادرار

سی تی اسکن اسپیرال

در این روش، تصویر برداری سی تی اسکن با اشعه ایکس همراه شده تا تصاویری دقیق از اندام های داخلی بدن بدست آید.

سونوگرافی

در سونوگرافی با استفاده از انتشار و انعکاس امواج صوتی تصاویری از اندام های داخلی بدن بدست می آید.

اشعه ایکس

این روش تصویر برداری قادر به نمایش دادن تمامی انواع سنگ های مثانه نیست.

پیلوگرام داخل وریدی

در پیلوگرام داخل وریدی یک مایع خاص به درون ورید ها تزریق شده که به کلیه ها و مثانه می رسد. در حین فرایند، تصاویری به کمک اشعه ایکس گرفته می شود تا علائم سنگ های کلیوی دیده شوند.

سنگ مثانه در زنان

سنگ مثانه در زنان

تقریباً ۵ درصد مبتلایان به سنگ مثانه را زنان تشکیل می دهند و معمولاً مربوط به اجسام خارجی (بخیه، چسب های مصنوعی و مش های بخیه) یا استاز ادرار (بیماری که در آن مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود) می باشد. سنگ مثانه در زنان ممکن است بدون علامت باشد، اما در برخی موارد می تواند منجر به هماچوری (خون در ادرار)، عفونت های مکرر و یا علائم دیگر شود.

نکاتی در مورد سنگ مثانه:

✔️ بیشتر در مردان بالای ۵۰ سال رایج است.

✔️ اغلب، برخی از شرایط پزشکی منجر به سنگ مثانه می شوند.

✔️ سنگ مثانه در زنان بسیار نادر است.

برخی از سنگ های مثانه، از طریق ادرار از بدن خارج می شوند و شما هیچ گونه علائمی را مشاهده نمی کنید. اما سنگ های بزرگی که دفع آنها سخت است، می توانند باعث تحریک مثانه، و در نتیجه، درد شدید، خونریزی و مشکلات ادراری شوند. علائم و نشانه های سنگ مثانه عبارتند از:

تغییر رنگ ادرار: ممکن است در صورت وجود سنگ مثانه، ادرار شما کدر و تیره شود.

وجود خون در ادرار: ممکن است شما در ادرار خود خون مشاهده کنید.

نیاز مکرر به دفع ادرار (تکرر ادرار): ممکن است احساس کنید که به صورت مکرر و همیشگی ادرار دارید، حتی اگر تازه از دستشویی بیرون آمده باشید!

 درد: احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار یکی از رایج ترین علائم سنگ مثانه است. همچنین، در برخی موارد دردهای پالسی یا نوسانی در زیر شکم احساس می شود.

دشوار بودن دفع ادرار یا منقطع بودن جریان ادرار: گاهی اوقات شما ممکن است در لحظه ی شروع دفع ادرار دچار مشکل شوید، حتی زمانی که به شدت به ادرار نیاز دارید! در برخی موارد، در زمان دفع ادرار، جریان ادرار قطع شده و دوباره ادامه پیدا می کند (منقطع بودن جریان ادرار).

عفونت های دستگاه ادراری: سنگ مثانه می تواند منجر به عفونت دستگاه ادراری (UTIs) شود. علائم عفونت های ادراری شامل تکرر ادرار، درد در هنگام ادرار، و ادرار کدر و بدبو می باشد.

درمان سنگ مثانه

در صورتی که سنگ مثانه شما کوچک باشد با نوشیدن آب بسیار می توانید آن را دفع نمایید ولی در صورتی که شما امکان دفع ادرار خود را ندارید این راه امکان پذیر نیست.

اگر سنگ خود به خود دفع نگردد، برای درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب پزشک ممکن است به شما پیشنهاداتی بدهد :

شکستن سنگ مثانه به قطعات ریزتر

 این روش که سیستولیتولاپاکسی (cystolitholapaxy) نامیده می شود پزشک ابتدا از یک سیتوسکوپ برای تعیین محل سنگ استفاده می کند سپس از امواج فراصوت، لیزر یا برخی دیگر ابزار در سیتوسکوپ برای شکستن سنگ و تبدیل آن به قطعات ریزتر استفاده می کند.

سیستولیتولاپاکسی از طریق میزراه

سیستولیتولاپاکسی از طریق میزراه، رایج ترین فرایند استفاده شده در درمان افراد بالغ مبتلا به سنگ مثانه است. در این روش جراح یک لوله کوچک و منعطف را به میزراه وارد کرده و به درون مثانه هدایت می کند. این لوله سیستوسکوپ نام داشته و حاوی یک دوربین در انتهای خود می باشد. این دوربین جهت تعیین موقعیت سنگ های مثانه به کار گرفته می شود.

سنگ های مثانه به وسیله لیرز ها، امواج صوتی یا ابزار های مخصوص به قطعات کوچکتر شکسته می شوند تا با نوشیدن مایعات از بدن خارج شوند.

درمان سنگ مثانه - سیستولیتولاپاکسی از طریق میزراه

سیستولیتولاپاکسی از طریق میزراه تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. به همین دلیل فرد در حین فرایند هیچ گونه دردی را احساس نمی کند. از آنجایی که احتمال ابتلا به عفونت در حین انجام این فرایند وجود دارد، دارو های آنتی بیوتیک جهت پیشگیری به فرد داده می شوند. علاوه بر آن، احتمال اندک آسیب دیدن مثانه نیز وجود دارد.

سیستولیتولاپاکسی سوپراپوبیک از راه پوست

این روش عمدتا برای درمان کودکان و اجتناب از آسیب دیدن میزراه به کار گرفته می شود. این نوع سیستولیتولاپاکسی گاهی اوقات برای درمان افراد بالغ مبتلا به سنگ های بزرگ مثانه نیز استفاده می شود. در این روش جراح به جای وارد کردن یک لوله به میزراه، یک برش کوچک بر روی ناحیه پایینی شکم و برشی دیگر بر روی مثانه ایجاد می کند تا سنگ ها را خارج کند. این فرایند تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد.

سیستوستومی باز

سیستوستومی باز اغلب جهت خارج کردن سنگ های مثانه در مردان مبتلا به بزرگی پروستات یا سنگ های بسیار بزرگ انجام می شود. این فرایند مشابه سیستولیتولاپاکسی سوپراپوبیک از راه پوست است با این تفاوت که جراح برشی بسیار بزرگ تر بر روی شکم و مثانه ایجاد می کند. امکان دارد این روش با انواع دیگری از جراحی ها همراه شود.

از جمله این جراحی ها می توان به برداشتن تمام یا قسمتی از پروستات یا دیورتیکول مثانه اشاره کرد. جنبه منفی سیستوستومی باز نسبت به دیگر جراحی ها این است که بیمار درد بیشتری را تحمل کرده و دوره بهبودی او طولانی تر خواهد بود. با این حال، در صورتی که سنگ بزرگ باشد به سیستوستومی باز نیاز خواهد بود. فرد پس از انجام این فرایند به مدت ۱ یا ۲ روز به استفاده از یک کاتتر نیاز خواهد داشت.

جراحی سنگ مثانه

 در صورتی که سنگ بزرگ باشد که نتوان آن را شکست ممکن است پزشک مجبو به باز کردن مثانه و خارج کردن آن باشد.

عوارض جراحی سنگ مثانه

رایج ترین عارضه جراحی سنگ مثانه عفونت مثانه یا میزراه است که به عفونت مجاری ادراری شناخته می شود. عفونت های مجاری ادرای ۱۰ درصد افراد قرار گرفته تحت جراحی مثانه را مبتلا می سازند. معمولا این عفونت ها را می توان با مصرف آنتی بیوتیک درمان کرد.


درمان سنگ مثانه در بارداری

یکی از معضلاتی که در بارداری ممکن است برای بانوان پیش بیاید سنگ مثانه در بارداری است. معمولا پزشک ابتدا درمان های خانگی را پیشنهاد میدهد و از جراحی باز دوری میکند زیرا ممکن است باعث زایمان زودرس شود.


پیشگیری از سنگ مثانه

در حالت ایده ال شما با رعایت مواردی که منجر به آن می شوند می توانید از آن جلوگیری نمایید که همواره امکان پذیر نیست اما گزینه هایی وجود دارد:

✔️ دیورتیکولا مثانه: شما می توانید عمل جراحی برای برادشتن آن انجام دهید. درمان پروستات بزرگ شده ممکن است گاهی اوقات باعث جلوگیری از تشکیل دیورتیکولا شود.

✔️ مردان با پروستات با اندازه بیش از حد معمول: درمان دارویی یا جراحی می تواند کارساز باشد.

✔️ آسیب به عصب: درمان دارویی یا استفاده از سوند دیگر می تواند شانس ابتلا به سنگ مثانه را کاهش دهد.

✔️ زنان دارای فتق مثانه: ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد تا از مثانه و دیگر اعضای وابسته به لگن محافظت شود.

موثرترین روش پیشگیری از تشکیل شدن یا ابتلای دوباره به سنگ های مثانه نوشیدن مقادیر فروان آب است.

فارغ از این موارد، به اندازه کافی آب بیاشامید تا به واسطه آن از تشکیل کریستال ها درون مثانه جلوگیری کنید و میزان آب مصرفی روزانه را از پزشک خود بپرسید.

در صورتی که مشکلی در دفع ادرار نظیر سوزش، درد، دفع ادرار بیش از حد و توفق ادرار و شروع دوباره دفع آن به مقدار زیاد دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پیشگیری از سنگ مثانه

درمان گیاهی سنگ مثانه در زنان و مردان

افراد مخصوصا بیماران یا کسانی که در حال مصرف دارو هستند، باید قبل از استفاده از هر گونه درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنند. بسیاری از دارو های فشار خون، کلسترول، کبد، ادرار آور و آنتی بیوتیک ها تداخلات نامطلوبی با دارو های گیاهی دارند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نظارتی بر گیاهان دارویی و مکمل های غذایی ندارد.

نوشیدن  آب

نوشیدن آب یکی از آسان ترین راه های پیشگیری و درمان سنگ های کلیوی است. بسیاری از مراجع بهداشتی، مصرف روزانه ۸ لیوان آب را توصیه می کنند. مصرف روزانه ۱۲ لیوان آب می تواند به تسهیل دفع یا آهسته تر کردن تشکیل رسوبات کلیوی کمک کند.

 آب لیمو

لیمو حاوی سیترات است. سیترات ماده ای است که به شکستن رسوبات کلسیمی و آهسته تر کردن تشکیل آن ها کمک می کند. نوشیدن یک لیوان (۱۵۰ میلی لیتر) آب قبل از صبحانه و یک لیوان دیگر چند ساعت پس از صرف شام می تواند به شکستن سنگ های کوچک تر کمک کند.

در هنگام خرید توجه به برچسب های غذایی آب میوه ها الزامی است. بسیاری از محصولاتی که به عنوان آب لیمو معرفی شده اند، حاوی مقادیر کمی عصاره لیمو و مقادیر بسیاری مواد شیرین کننده هستند. این مواد می توانند خطر ابتلا به سنگ های کلیوی را افزایش دهند. خرید عصاره خالص لیمو به صورت آنلاین یا خرید لیمو ها و گرفتن آب آن ها در خانه آسان ترین راه های بدست آوردن آب لیموی طبیعی است.

ریحان

همچنین، ریحان حاوی استیک اسید است. استیک اسید یک ترکیب شیمیایی است که سنگ ها را در خود حل می کند. مصرف روزانه یک قاشق چایخوری از عصاره ریحان یا آب خالص آن می تواند به پیشگیری و درمان سنگ های کلیوی کمک کند. این موارد را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد.

سرکه سیب

سرکه سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که می تواند رسوبات کلسیمی را در خود حل کند. ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب خالص به همراه ۲۵۰ سی سی آب می تواند علائم سنگ های کلیوی را کاهش داده و از بزرگ تر شدن آن ها جلوگیری کند. این ترکیب بیشترین تاثیر را قبل از صرف وعده غذا داشته و می توان آن را  چند بار در روز مصرف کرد. سرکه سیب و مکمل های آن با نام های تجاری مختلف به صورت آنلاین در دسترس هستند.

عصاره جوانه گندم

جوانه گندم حاوی ترکیباتی است که تولید ادرار را افزایش می دهند. این وضعیت سبب می شود تا سنگ ها آسان تر دفع شده و احتمال تشکیل آن ها نیز کاهش یابد. جوانه گندم حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به دفع مواد معدنی و نمک های موجود در مجاری ادراری کمک می کنند.

بهترین مزایای ادراری جوانه گندم با مصرف روزانه ۶۰ تا ۲۵۰ سی سی عصاره یا آب خالص آن بدست می آید. قرص ها یا پودر های مکمل حاوی جوانه گندم نیز به صورت آنلاین و در فروشگاه های بهداشتی یافت می شوند.

دانه یا آب کرفس

کرفس حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیباتی است که تولید ادرار را افزایش می دهند. مصرف منظم دانه های کرفس به همراه وعده های غذایی می تواند احتمال ابتلا به سنگ های کلیوی را کاهش دهد. یک یا ۲ شاخه کرفس را می توان با آب ترکیب کرده و آب کرفس بدست آورد. جهت کمک به درمان سنگ های کلیوی و علائم آن ها می توان آب کرفس را به صورت روزانه مصرف کرد.

آب کرفس

انگور خرس

خاصیت گند زدایی و حل کنندگی داروی گیاهی انگور خرس به پاکسازی مجاری ادراری کمک کرده و دفع سنگ های کلیوی را تسهیل می کند. برخی تحقیقات بیان دارند مصرف ۵۰۰ میلی گرم از انگور خرس خالص و خشک شده به صورت سه بار در روز می تواند برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مفید باشد. مکمل های این داروی گیاهی جهت خرید به صورت اینترنتی یا در فروشگاه های مواد غذایی در دسترس می باشند.

 سوپ لوبیای قرمز

لوبیای قرمز حاوی مقادیر بسیاری منیزیم است. منیزیم یک عنصر شیمیایی است که به کاهش سنگ های کلیوی و علائم آن ها کمک می کند. یک راه دستیابی به مزایای این لوبیا ها این است که پوسته آن ها را جدا کرده و به آرامی ظرف مدت ۵ تا ۶ ساعت جوشاند. مایع بدست آمده را می توان به وسیله یک پارچه صاف کرده و به صورت گرم یا سرد نوشید. این مایع را می توان چند بار در طول روز مصرف کرد.

 روغن زیتون فوق بکر (Extra Virgin)

روغن زیتون فوق بکر یک روغن غلیظ و غنی است که با روان کردن مجاری ادراری به تسهیل دفع سنگ های کلیوی کمک می کند. مصرف ۱۵۰ میلی گرم از این روغن در هنگام صبح یا عصر می تواند سبب کاهش درد و ناراحتی شود. بهتر است این روغن را همزمان با مصرف دیگر گیاهان دارویی مصرف کرد.

خارخسک

این گیاه دارویی حاوی ترکیباتی است که برون ده ادراری را افزایش داده و به حل شدن رسوبات معدنی کمک می کنند. تمامی بخش های این گیاه و میوه آن می توانند به صورت خام مصرف شوند.

خارخسک را می توان به صورت قرص، دم جوش یا مکمل های مختلف خریداری کرد.مصرف یک قرص ۵۰۰ میلی گرمی یا یک فنجان دمجوش این گیاه می تواند برای پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیوی و تسهیل دفع شدن آن ها کافی باشد.

آیا ماء الشعیر برای سنگ مثانه مفید است؟

بر خلاف توصیه ای که بسیاری برای درمان سنگ کلیه و سنگ در مثانه می کنند، خوردن دلستر و ماءالشعیر به شکلی که در بازار موجود است، تاثیری در درمان این سنگ ها ندارد. تنها نوشیدنی توصیه شده، آب به میزان فراوان است.

از سوی دیگر این نوشیدنی ها حاوی قند و گاز مصنوعی هستند و افراط در مصرف آنها موجب چاقی و مشکلات گوارشی نیز می شود.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قاسمی شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خانمی 33 ساله هستم هر دو الی سه ماه دچار عفونت اداری میشم بطوری که درد در ناحیه مثانه و پهلوهام دارم و سوزش و تکرر ادرار چندین بار به پزشک متخصص مراجعه کردم با آزمایش و سی تی اسکن و سونوگرافی گفتن مثانه من کریستال ساز هست و یه دوره آنتی‌بیوتیک تجویز میکنن اما بعد از مدت کوتاهی دوباره دچار عفونت و درد میشم لطفا راهنماییم کنید.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   قرص نیتروفورانتوئین نیم ساعت قبل از هر بار سکس بخور 

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام.خانومم نمیتونه ادرار کنه.قطره قطره ادرار میکنه.علت چیست‌؟چطوری دردشو کمتر کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر H.R دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من دختر ۲۳ ساله هستم که با مشکل تکرر ادرار مواجه شدم و یک لیوان آب که میخورم چندین مرتبه به دستشویی میرم. حجم ادرار کمه اما به دفعات دستشویی میرم. فقط در دوران عادت ماهیانه مشکلم حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر ف دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام مادر من در ازمایش ادرارش خون بوده ولی تو سونوگرافی چیزی نشون نداده ک کلیه یا مثانه سنگ داره.علت چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   بررسی نیاز است 

 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر گرامی
  پدر من مهر ۹۹ عمل باز در آوردن سنگ مثانه و پروستات داشتند .ایشون سالم بودند و هیچ مشکلی نداشتند . و متاسفانه ۱۶ تیر امسال نصف شب حالشون بد میشه و بعد چند دقیقه فوت میکنند. شکمشون تو همین چند دقیقه متورم میشه. علائمشونم فقط این بوده که احساس سوء هاظمه داشتند. ممکنه پارگی مثانه باشه؟
  سنشون ۷۰ سال بود.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   نه احتمالا پارگی آنوریسم آئورت بوده 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۹ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام من چند وقت پیش ورزش سخت انجام دادم و خون در ادرارم دیدم به پزشک مراجعه کردم و سونو دادم گفتن سنگ مثانه 2 سانتی داری با دارو حل میشه نمی‌خوام عمل برم اگر راهی داره کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   عمل لیزری داره بدون باز کردن شکم و از طریق مجرا انجام میدیم و راه دیگه نداره 

 • تصویر کاربر عطرين سه شنبه ۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده يک ساله درد در ناحيه کليه دارم هردو طرف
  اگه زمان استفاده از سرويس بدون هيچ اخطاري که استفاده از سرويس رو اعلام مي کنه ديرتر بشه، با درد بيشتري مواجهه ميشم.لطفا راهنمائي ام کنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

 • تصویر کاربر الی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام، من یک ماه و نیم هست اصلا لب به غذا نزدم، کم کم شروع کردم به غذا خوردن که بدنم ریجکت میکرد. چند بار دکتر رفتم ولی به دلیل اینکه فشارم به هفت میرسید فقط سرم زدن و گفتن عصبی هستی. الان چند روزه به شدت دردهای کمر و زیر دل دارم، یه جوری گاهی مثل دردهای عصبی مور مور میکنه و یه جوری چنگ میزنه. شبا شدیدتره و سوزش ادرار و خارش شدید دارم، از طرفی شن دفع میکنم. شب عیدی واقعا موندم چیکار کنم. حالم هیچ خوب نیست. یه راهنمایی بکنید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ فروردین ۰( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

 • تصویر کاربر M سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  باسلام آقایی 35ساله با دردسمت چپ مثانه بیشتر زمان ایستادن درد دارم 2ماه قبل هم کلیه درد داشتم که خوب شدم ولی این دردم تقریبا مداوم هست خواهش میکنم زودتر پاسخ بدین متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام.مدت ۴ ماه است احساس میکنم ادرارم بطور کامل تخلیه نمیشه،۴۷ سال سن دارم ،سرعت ادرارم خوبه وبصورت قطره ای ودوشاخه نیست ،هیچگونه دردی ندارم ،،شب جهت دفع ادرار حداقل یکبار بیدار میشم ،یکم سوزش دارم، قرص پروترال ،امنیک مصرف کردم بی اثر بود،قرص ترازوسین مصرف کردم ادرار شبانه رو به ساعت ۶تا ۷ صبح جابجا کرده ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر