سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پرقدرت (ESWL)

در روش سنگ شکنی برون اندامی کلیه (ESWL)، از امواج صوتی پر قدرت، برای شکستن سنگ های کلیوی به بلورهای کوبررسی استفاده می شود. پس از استفاده از این روش درمانی، فرد می تواند این بلورها را از طریق ادرار دفع کند.

سنگ های کلیوی سنگ هایی کوبررسی و سخت هستند که می توانند در یکی از کلیه ها و یا هر دوی آن ها تشکیل شوند. اگر در ادرار عدم تعادل از لحاظ مقدار نمک ها و مواد معدنی وجود داشته باشد، فرد می تواند به سنگ های کلیوی مبتلا شود.

این سنگ ها اغلب به اندازه ی کافی کوبررسی هستند که بدون آسیب زدن، خود به خود از طریق ادرار به خارج از بدن رانده شوند. اما اگر قابلیت خارج شدن را نداشته باشند، پزشک ممکن است روش دفع سنگ کلیه با امواج سنگ شکن را توصیه کند.

درمان شما ممکن است کاملا به گونه ای که در این مطلب توضیح داده شده نباشد، اما پزشک انجام دهنده ی روش درمانی، قبل از عمل توضیح خواهد داد که چه مواردی در این روش درمانی رخ می دهند.

آمادگی پیش از سنگ شکنی برون اندامی

پزشک شما در مورد چگونگی آماده شدن برای این روش درمانی، توضیح خواهد داد. سنگ شکنی برون اندامی معمولا به صورت سر پایی و یک روزه و بدون نیاز به هرگونه بی هوشی انجام می شود و به این معناست که، فرد در حین عمل هوشیار مانده و در همان روز می تواند به خانه برود.

پزشک ممکن است یک آرامبخش برای آرامش و یک آمپول ضد درد برای فرد تجویز کند. در روز عمل می توان مایعات صاف مانند آب نوشید اما به مدت ۴ ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورده شود.

اگر داروهایی مانند قرص های فشار خون مصرف می کنید به مصرف آن ها ادامه دهید، مگر اینکه پزشکتان، شما را از این کار منع کند.

ESWL

پزشک یا رادیوگراف در مورد اینکه چه اتفاقی قرار است قبل، حین و بعد از عمل رخ دهد، با شما صحبت خواهد کرد و از هرگونه دردی که ممکن است تحمل کنید، شما را با خبر می سازد. این فرصتی است برای شما جهت دانستن دقیق آن چیزی که قرار است رخ دهد.

جایگزین های سنگ شکنی برون اندامی

ممکن است قادر باشید تا از روش های جایگزین این روش، استفاده کنید. این کار بستگی به اندازه، چگالی و موقعیت سنگ کلیوی شما دارد. تعدادی از گزینه هایی که می توانید داشته باشید، عبارتند از:

-از بین بردن سنگ از طریق یورتروسکوپی

اگر سنگ کلیه دارید که به میزنای شما وارد شده است، جراح شما می تواند از اشعه های لیزر برای شکستن سنگ های کلیه استفاده کند. میزنای ها لوله هایی هستند که هر کلیه را به مثانه وصل می کنند.

یک ابزار باریک و دراز به نام یورتروسکوپ به درون مثانه و از آنجا به درون میزنای برای تاباندن این اشعه های لیزر جهت شکستن سنگ ها فرستاده می شود. فرد معمولا برای این عمل به صورت عمومی بیهوش می شود. جراح ممکن است یک فنر در میزنای قرار دهد تا از هرگونه انسداد در آینده توسط این سنگ ها جلوگیری شود.

حتما بخوانید

اگر بعد از سونوگرافی متوجه شدید سنگ کلیه دارید برای سنگ کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

-نفرولیتوتومی از طریق پوست

 اگر سنگ کلیه بزرگ و یا در جایی نامناسب باشد، جراح جهت برداشتن آن سنگ، ابزاری را از کمر به درون کلیه وارد می کند. این روش درمانی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

-درمان دارویی پزشکی

اگر سنگ کلیه کوچکتر از ۱۰ میلی متر یا یک سانتی متر باشد، پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به دفع آن از طریق ادرار تجویز کند.

روش انجام سنگ شکن کلیه

سنگ شکنی برون اندامی بین نیم تا یک ساعت طول می کشد. معمولا در هر جلسه ی درمانی، یک کلیه درمان می شود. تکنسین یا پرستاری که روش درمانی را اجرا می کند از شما می خواهد که به پشت یا رو دراز بکشید. این بستگی دارد که سنگ کلیوی در کلیه است و یا در میزنای قرار دارد.

از آنجایی که دستگاه می تواند گاهی پر سر و صدا باشد ممکن است آن ها به فرد یک هدفون برای گوش دادن به موسیقی حین انجام کار بدهند.

پرستار یا تکنسین ممکن است از امواج فراصوت، برای مشخص کردن محل دقیق سنگ های کلیوی، استفاده کند. سپس به پوست فرد، ژل اعمال خواهند کرد و از دستگاهی به نام حسگر لیتوتریپتر برای تابیدن امواج صوتی پر قدرت، به سمت هر کدام از سنگ های کلیه، استفاده می کنند.

ESWL

آن ها مرحله به مرحله قدرت امواج صوتی را که می تابند، بیشتر می کنند. باید سعی شود فرد در حین انجام روش درمانی حرکت نکند، زیرا ممکن است سنگ از موقعیت در نظر گرفته شده خارج شود.

فرد ممکن است دردی در کلیه ها و یک درد گزنده در پوست کمر به خاطر امواج صوتی پر قدرت احساس کند. بسته به تعداد سنگ کلیه ممکن است به بیش از یک درمان، برای رهایی کامل از سنگ های کلیوی، نیاز باشد.

چه چیزی پس از عمل می توان انتظار داشت؟

ممکن است به مسکن نیاز داشته باشید. پزشک معمولا مسکن هایی قوی، برای چند روز اول تجویز می کند و ممکن است جهت کاهش خطر عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کند.

پرستار چندین مورد را برای اطمینان از خوب بودن روند بهبودی بررسی خواهد کرد. آن ها به شما قبل از رفتن به خانه یک تاریخ جهت قرار ملاقات بعدی خواهند داد.

اگر آرامبخش استفاده کرده باشید ممکن است متوجه شوید که حالتان کاملا عادی نیست و نمی توانید به درستی فکر کنید. این وضعیت پس از ۲۴ ساعت از بین می رود. در این حال، رانندگی نکنید، الکل ننوشید، با ابزار ها و وسایل ماشینی کار نکنید و هیچ چیز مهمی را امضا نکنید.

بهبودی پس از عمل شکستن سنگ کلیه با امواج

هنگامی که به خانه می رسید بهترین کار این است که بر خود آسان بگیرید و بقیه ی روز را استراحت کنید. اغلب افراد پس از گذشت چند روز احساس می کنند که می توانند به فعالیت های عادی خود بر گردند.

نوشیدن مقدار زیادی آب در ۲۴ ساعت اول از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا این کار کمک می کند تا قطعات سنگ های کلیوی از بدن خارج شوند.

سنگ کلیه

احتمالا هنگامی که قطعات سنگ های کلیوی از کلیه خارج می شوند، احساس درد و ناراحتی می کنید. به مصرف داروهای مسکنی که پزشکتان برایتان تجویز کرده ادامه دهید. مهم است که به قرارهای ملاقات بعد از عمل بروید تا از نبود همه ی قطعات سنگ های کلیوی اطمینان حاصل کنید.

عوارض سنگ شکنی برون اندامی

مانند هر روش درمانی دیگری، برخی عوامل خطر در ارتباط با سنگ شکنی برون اندامی وجود دارد. این عوارض به این معنا نیست که فقط مخصوص شما هستند و برای هر فردی این عوارض تفاوت دارند.

از پزشک خود بخواهید تا در مورد چگونگی ابتلا به این عوارض برای شما توضیح دهد. عوارض جانبی، اثراتی ناخواسته و اکثرا موقتی هستند که شما را پس از انجام این عمل تحت تاثیر قرار می دهند. عوارض سنگ شکنی برون اندامی شامل موارد زیر می شوند:

 • درد و ناراحتی
 • وجود مقداری خون و قطعات سنگ ها در ادرار شما برای دو تا سه روز
 • کبودی و تاول بر روی پوست قسمتی که درمان صورت گرفته است.

مشکلات سنگ شکن کلیه عبارتند از مسائلی که ممکن است در حین و یا بعد از عمل رخ دهند. مشکلات اختصاصی سنگ شکنی برون اندامی شامل موارد زیر هستند:

✅ عفونت مجاری ادراری که ممکن است برای درمان آنها نیاز به آنتی بیوتیک باشد. ✅ انسداد میزنای اگر قطعات سنگی در میزنای گیر کنند، ممکن است برای برداشتن آن ها نیاز به جراحی باشد. ✅ آسیب کلیوی کلیه ممکن است کبود شده یا عفونی شود.

اگر دچار اسپاسم ناگهانی، درد شدید یا دچار موارد زیر شدید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید هنگام ادرار کردن و یا ناتوانی مطلق در رفتن به دستشویی
 • تب کردن

مراقبت های بعد از عمل سنگ شکنی کلیه

مهم است که پس از انجام عمل مقدار کافی آب بنوشید. به مقداری آب بنوشید تا رنگ ادرار شما روشن تر از زرد شود. این کار کمک می کند تا قطعات سنگ های کلیوی به خارج از بدن رانده شوند.

زمانی که سنگ های کلیوی شکسته می شوند، معمولا  هنگام دستشویی رفتن از بدن خارج می شوند. شما باید در چند روز اول به مقدار کافی آب بنوشید تا به بیرون رانده شدن آن ها از طریق ادرار کردن، کمک کنید.

آب

در طولانی مدت، به نوشیدن مقدار کافی آب برای داشتن ادراری شفاف ادامه دهید و رژیم غذایی متعادل و سالمی را دنبال کنید.

پزشک ممکن است توصیه کند که مقدار مصرف نمک را کاهش دهید. همچنین ممکن است پیشنهاد کند که پروتئین های حیوانی را مانند گوشت، ماهی و غذاهایی که سطوح بالایی از اگزالات دارند را، کاهش دهید. اگزالات در مواد غذائی مانند اسفناج، آجیل ها، کاکائو، چای، ریواس و توت فرنگی یافت می شود. اما قبل از اینکه برنامه ی غذائیتان را تغییر دهید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

آیا سنگ شکنی برون اندامی برای درمان سنگ مثانه هم استفاده می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان سنگ مثانه

اگر سنگ های کلیوی از بین نرفته باشند، ممکن است به درمان های بیشتر نیاز باشد. اگر سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پر قدرت جواب نداد، پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که درمان را دوباره انجام دهید یا یک درمانی جایگزین را در نظر بگیرید.

مهم است که تمام سنگ های کلیوی خود را برای اجتناب از هر گونه مشکل طولانی مدت از بین ببرید. سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پر قدرت می تواند، ۹ تا از هر ۱۰ سنگ کلیه را، در بالغین از بین ببرد. موفق بودن این عمل بستگی به موارد زیر دارد، از جمله:

 • اندازه، چگالی و موقعیت سنگ کلیوی
 • اینکه چقدر در حین عمل بدون حرکت مانده اید.
 • سطح تجربه ی پزشک

این احتمال وجود دارد که در آینده دوباره به سنگ کلیه مبتلا شوید. پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که به صورت دائم معاینه انجام دهید، تا اگر هر گونه سنگ کلیه ی جدیدی وجود داشت، قبل از اینکه مشکل ساز شود، درمان گردد. در حین این ملاقات های متوالی ممکن است به موارد زیر برخورد کنید:

 • آزمایشات خون
برای بررسی کردن سطوح مواد معدنی مشخصی که، سبب ایجاد سنگ های کلیوی می شوند.
 • جمع آوری ادرار ۲۴ ساعته
برای بررسی کردن سطوح مواد معدنی در ادرار، از جمله اوریک اسید، اگزالات، فسفات و کلسیم
 • اسکن تصویربرداری
برای یافتن سنگ ها، پزشک ممکن است، اسکن تصویربرداری را توصیه کند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

عمل PCNL کلیه بهتر است یا ESWL

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگین دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پدرمن 60 سالشون هست به تازگی دل درد و.. داشتن که وقتی به دکتر مراجعه کردن گفتن که سنگ در یکی از کلیه ها دیده شده بعد ایشون رو بستری کردن و بیهوش کردن و سنگش رو با استفاده از لیزر از بین بردن بعد از اون تا چند روز داخل ادرارشون خون بود که خوب شد و به تازگی مثانه شون باد کرده بعد این باد کردن طبیعی ؟
  و اینکه قراره دوهفته دیگه دوباره برن برای خارج کردن یک میله ....
  ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   بعد کردن مثانه غیر عادیه 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر
  12 روز قبل برای سنگ حدود 7 میل ابتدای حالب سنگ شکن ESW انجام دادم ، هر رو نیز مایعات حدود 2 لیتر مصرف کرده ام و روزانه حدود نیم ساعت ورزش های شبیه طناب زدن ، اما نه دردی دارم و نه مشکل در خروج ادرار ، سنگ مشهودی هم مشاهده نکردم و در دو روز اخیر تنها ذرات ریز سفید رنگ (که به سختی با چشم دیده می شوند) ، آیا ممکن است سنگ با این روش به حدی پودر شده باشد که داخل ظرف با چشم نتوان دید و دفع شده باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی مجدد انجام بدین 

  2. تصویر کاربر علی جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   ممنون از پاسخ شما ، نسخه سونوگرافی دارم و چند روز دیگر مراجعه می کنم
   امروز بعد از رابطه زناشویی به میزان بیشتری از این ذرات سفید مشاهده کردم (و تعداد کمی هم ذرات طوسی رنگ)
   چطور می توان ذرات سفید حاصل از سنگ را با ذرات حاصل از عفونت ادراری تمایز داد؟ (تب یا درد یا ... که معمولا در عفونت ایجاد می شود ندارم)
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   علامت عفونت کلیه تب هست اگر تب ندارید عفونت کلیه هم ندارید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر طاها جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام علیکم خسته نباشید
  در قسمت پل فوقانی کلیه سمت راست یک سنگ ۵میلی وجود دارد
  برای سنگ شکنی این سنگ آیا مشکلی ندارد و یا عوارضی یا آسیبی به کلیه وارد نمیشد
  اولین باره که سنگ کلیه دارم
  و عجله دارم چون برای تست های پزشکی استخدامی گیر دادن و وقتم کمه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین ممکنه در سونوگرافی سنگ رو  اشتباه تشخیص داده باشن 

 • تصویر کاربر سجادی چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام کلیه سمت چپ سنگ به اندازه ۷میل در سونو مشاهده شد برای دفع به سنگ شکن معرفی شدم بعد دوهفته مجدد سونو کردم سنگ کلیه هیچ تغییری نکرده بود دکتر مجدد معرفی کرد برای سنگ شکن آیا این بار سنگ کلیه دفع میشود واگر نشود چه باید انجام بدهم با تشکر با درد شدید بعد عمل چه کنم؟با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   مجبوری انجام بدی ولی میتونی عمل RIRS هم انجام بدی 

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من ۳ هفته پیش سنگ شکن برون اندامی انجام دادم در کلیه چپم ۲ سنگ ۱۱ و ۱۲ میل داشتم بعد از سنگ شکن برون اندامی با توجه به مشکلات به وجود آمده استند دبل جی گذاشتند حالا بعد از ۳ هفته سی تی کردم میگن یکی از سنگها هست دوباره می خوان همون سنگ شکن برون اندامی تکرار کنن
  خواستم ببینم با وجود این استند آیا دوباره میشه سنگ شکن برون اندامی انجام داد و آیا دوباره بعد از سنگ شکن دوباره اون درد با وجود استند باز هم دارم
  ممنون میشم جواب سوالم بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سنگ شکنی بکن مجدد و اون استنت مانع از درد خواهد بود 

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  استفاده شیاف دیکلوفناک بعد از عمل سنگ شکن کلیه اشکالی ندار!؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   نه اشکالی نداره 

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دو سنگ چهار و پنج میل در حالب میانی دارم به نظر شما با مصرف قرص پروتال اپاس و مصرف مایعات و تحرک زیاد قابل دفع هستند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   ممکنه 

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من سنگ شکن کردم ولی احساس داغی در شکم دارم
  بعد سنگ شکن با خوردن آب رنگ ادرار را به زرد کمرنگ رساندم خارشتر و خارخاسک هم میخورم بعد سه روز دوباره ادرار خونی دارم غذا هم نمیتونم بخورم با بوی غذا تهوع میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   آب فراوان بخور اگه خوب نشدی و سنک دفع نشد مجدد سونوگرافی بکن 

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام.

  کوتاه عرض کنم که من در نوروز۱۴۰۰ کرونا گرفتم و ۱۴روز پس از آن یک سنگ ۱۲میلی در حالب سمت راست گیر کرد.
  بعد از سنگ شکن نا موفق مجبور به tul شدم.
  دبل چی استفاده نشد. و تا دو روز فشار ادرارم قوی و خوب بود. سونو هم دادم و گفتن که ورم کلیه برطرف شده و همه چیز خوبه.

  مس از گذشت یک هفته حس کردم توی حالبم چیزی هست. سونو دادم و هیدرونفروز خفیف و بدون سنگ مشاهده شد.

  به توصیه پزشک یک دوره لازیکس و شربت اورتیکا مصرف کردم که اگر شن توی حالب هست خارج بشه..
  الان ۳ ماه از اون موقع گذشته و همچنان اون نقطه از حالب حس میکنم چیزی هست. پشت اون قسمت یعنی در لگن درد دارم. توی مثانه هم ته می کشه. کف پام داغ و سر میشه و پشت ساق و زانوم عرق می کنه.. همش حس میکنم انگار یه چیزی اونجا جا مونده. دو ماه پیش دوباره سونو و سی تی انجام دادم. جز هیدرونفروز خفیف چیزی مشاهده نشد.

  امکان داره که امواج سنگ شکن به آپاندیس آسیب زده باشه؟ آخه دردی که از جای سنگ حس میکنم درست جای آپاندیسه.

  اما گاها تیر کشیدن کلیه هم دارم.. ممکنه زخم باشه؟ یا آسیبی در حالب به وجود اومده باشه؟

  میشه لطفا راهنمایی کنید؟ 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام درود آقای دکتر بنده دوماه پیش عمل سنگ شکن از طریق دستگاه و مثانه انجام دادم و یک ماه پیش هم لیزری بقیه سنگ رو حالا کم اشتها شدم درد زیاد دارم ادرارم کمتر شده وقتی می ایستم دردم کمتر از نشستن هستش لطفاً راهنمای کنید کلیه ام از کار نیفته ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی مجدد انجام بده 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر