دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پرقدرت (ESWL)

در روش سنگ شکنی برون اندامی (ESWL)، از امواج صوتی پر قدرت، برای شکستن سنگ های کلیوی به بلورهای کوبررسی استفاده می شود. پس از استفاده از این روش درمانی، فرد می تواند این بلورها را از طریق ادرار دفع کند.

سنگ های کلیوی سنگ هایی کوبررسی و سخت هستند که می توانند در یکی از کلیه ها و یا هر دوی آن ها تشکیل شوند. اگر در ادرار عدم تعادل از لحاظ مقدار نمک ها و مواد معدنی وجود داشته باشد، فرد می تواند به سنگ های کلیوی مبتلا شود.

این سنگ ها اغلب به اندازه ی کافی کوبررسی هستند که بدون آسیب زدن، خود به خود از طریق ادرار به خارج از بدن رانده شوند. اما اگر قابلیت خارج شدن را نداشته باشند، پزشک ممکن است روش دفع سنگ کلیه با امواج سنگ شکن را توصیه کند.

درمان شما ممکن است کاملا به گونه ای که در این مطلب توضیح داده شده نباشد، اما پزشک انجام دهنده ی روش درمانی، قبل از عمل توضیح خواهد داد که چه مواردی در این روش درمانی رخ می دهند.

آماده شدن برای سنگ شکنی برون اندامی

پزشک شما در مورد چگونگی آماده شدن برای این روش درمانی، توضیح خواهد داد. سنگ شکنی برون اندامی معمولا به صورت سر پایی و یک روزه و بدون نیاز به هرگونه بی هوشی انجام می شود و به این معناست که، فرد در حین عمل هوشیار مانده و در همان روز می تواند به خانه برود.

پزشک ممکن است یک آرامبخش برای آرامش و یک آمپول ضد درد برای فرد تجویز کند. در روز عمل می توان مایعات صاف مانند آب نوشید اما به مدت ۴ ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورده شود.

اگر داروهایی مانند قرص های فشار خون مصرف می کنید به مصرف آن ها ادامه دهید، مگر اینکه پزشکتان، شما را از این کار منع کند.

ESWL

پزشک یا رادیوگراف در مورد اینکه چه اتفاقی قرار است قبل، حین و بعد از عمل رخ دهد، با شما صحبت خواهد کرد و از هرگونه دردی که ممکن است تحمل کنید، شما را با خبر می سازد. این فرصتی است برای شما جهت دانستن دقیق آن چیزی که قرار است رخ دهد.

جایگزین های سنگ شکنی برون اندامی

ممکن است قادر باشید تا از روش های جایگزین این روش، استفاده کنید. این کار بستگی به اندازه، چگالی و موقعیت سنگ کلیوی شما دارد. تعدادی از گزینه هایی که می توانید داشته باشید، عبارتند از:

از بین بردن سنگ از طریق یورتروسکوپی

اگر سنگ کلیه دارید که به میزنای شما وارد شده است، جراح شما می تواند از اشعه های لیزر برای شکستن سنگ های کلیه استفاده کند. میزنای ها لوله هایی هستند که هر کلیه را به مثانه وصل می کنند.

یک ابزار باریک و دراز به نام یورتروسکوپ به درون مثانه و از آنجا به درون میزنای برای تاباندن این اشعه های لیزر جهت شکستن سنگ ها فرستاده می شود. فرد معمولا برای این عمل به صورت عمومی بیهوش می شود. جراح ممکن است یک فنر در میزنای قرار دهد تا از هرگونه انسداد در آینده توسط این سنگ ها جلوگیری شود.

حتما بخوانید

اگر بعد از سونوگرافی متوجه شدید سنگ کلیه دارید برای سنگ کلیه لینک زیر را مطالعه نمایید

درمان سنگ کلیه

نفرولیتوتومی از طریق پوست

 اگر سنگ کلیه بزرگ و یا در جایی نامناسب باشد، جراح جهت برداشتن آن سنگ، ابزاری را از کمر به درون کلیه وارد می کند. این روش درمانی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد.

درمان دارویی پزشکی

اگر سنگ کلیه کوچکتر از ۱۰ میلی متر یا یک سانتی متر باشد، پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به دفع آن از طریق ادرار تجویز کند.

در حین سنگ شکنی برون اندامی چه می شود؟

سنگ شکنی برون اندامی بین نیم تا یک ساعت طول می کشد. معمولا در هر جلسه ی درمانی، یک کلیه درمان می شود. تکنسین یا پرستاری که روش درمانی را اجرا می کند از شما می خواهد که به پشت یا رو دراز بکشید. این بستگی دارد که سنگ کلیوی در کلیه است و یا در میزنای قرار دارد.

از آنجایی که دستگاه می تواند گاهی پر سر و صدا باشد ممکن است آن ها به فرد یک هدفون برای گوش دادن به موسیقی حین انجام کار بدهند.

پرستار یا تکنسین ممکن است از امواج فراصوت، برای مشخص کردن محل دقیق سنگ های کلیوی، استفاده کند. سپس به پوست فرد، ژل اعمال خواهند کرد و از دستگاهی به نام حسگر لیتوتریپتر برای تابیدن امواج صوتی پر قدرت، به سمت هر کدام از سنگ های کلیه، استفاده می کنند.

ESWL

آن ها مرحله به مرحله قدرت امواج صوتی را که می تابند، بیشتر می کنند. باید سعی شود فرد در حین انجام روش درمانی حرکت نکند، زیرا ممکن است سنگ از موقعیت در نظر گرفته شده خارج شود.

فرد ممکن است دردی در کلیه ها و یک درد گزنده در پوست کمر به خاطر امواج صوتی پر قدرت احساس کند. بسته به تعداد سنگ کلیه ممکن است به بیش از یک درمان، برای رهایی کامل از سنگ های کلیوی، نیاز باشد.

چه چیزی پس از عمل می توان انتظار داشت؟

ممکن است به مسکن نیاز داشته باشید. پزشک معمولا مسکن هایی قوی، برای چند روز اول تجویز می کند و ممکن است جهت کاهش خطر عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کند.

پرستار چندین مورد را برای اطمینان از خوب بودن روند بهبودی بررسی خواهد کرد. آن ها به شما قبل از رفتن به خانه یک تاریخ جهت قرار ملاقات بعدی خواهند داد.

اگر آرامبخش استفاده کرده باشید ممکن است متوجه شوید که حالتان کاملا عادی نیست و نمی توانید به درستی فکر کنید. این وضعیت پس از ۲۴ ساعت از بین می رود. در این حال، رانندگی نکنید، الکل ننوشید، با ابزار ها و وسایل ماشینی کار نکنید و هیچ چیز مهمی را امضا نکنید.

بهبودی پس از عمل شکستن سنگ کلیه با امواج

هنگامی که به خانه می رسید بهترین کار این است که بر خود آسان بگیرید و بقیه ی روز را استراحت کنید. اغلب افراد پس از گذشت چند روز احساس می کنند که می توانند به فعالیت های عادی خود بر گردند.

نوشیدن مقدار زیادی آب در ۲۴ ساعت اول از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا این کار کمک می کند تا قطعات سنگ های کلیوی از بدن خارج شوند.

سنگ کلیه

احتمالا هنگامی که قطعات سنگ های کلیوی از کلیه خارج می شوند، احساس درد و ناراحتی می کنید. به مصرف داروهای مسکنی که پزشکتان برایتان تجویز کرده ادامه دهید. مهم است که به قرارهای ملاقات بعد از عمل بروید تا از نبود همه ی قطعات سنگ های کلیوی اطمینان حاصل کنید.

عوارض سنگ شکنی برون اندامی

مانند هر روش درمانی دیگری، برخی عوامل خطر در ارتباط با سنگ شکنی برون اندامی وجود دارد. این عوارض به این معنا نیست که فقط مخصوص شما هستند و برای هر فردی این عوارض تفاوت دارند.

از پزشک خود بخواهید تا در مورد چگونگی ابتلا به این عوارض برای شما توضیح دهد. عوارض جانبی، اثراتی ناخواسته و اکثرا موقتی هستند که شما را پس از انجام این عمل تحت تاثیر قرار می دهند. عوارض سنگ شکنی برون اندامی شامل موارد زیر می شوند:

 • درد و ناراحتی
 • وجود مقداری خون و قطعات سنگ ها در ادرار شما برای دو تا سه روز
 • کبودی و تاول بر روی پوست قسمتی که درمان صورت گرفته است.

مشکلات سنگ شکنی برون اندامی

مشکلات عبارتند از مسائلی که ممکن است در حین و یا بعد از عمل رخ دهند. مشکلات اختصاصی سنگ شکنی برون اندامی شامل موارد زیر هستند:

✅ عفونت مجاری ادراری

که ممکن است برای درمان آنها نیاز به آنتی بیوتیک باشد.

✅ انسداد میزنای

اگر قطعات سنگی در میزنای گیر کنند، ممکن است برای برداشتن آن ها نیاز به جراحی باشد.

✅ آسیب کلیوی

کلیه ممکن است کبود شده یا عفونی شود.

اگر دچار اسپاسم ناگهانی، درد شدید یا دچار موارد زیر شدید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید هنگام ادرار کردن و یا ناتوانی مطلق در رفتن به دستشویی
 • تب کردن

مراقبت های بعد از عمل سنگ شکنی کلیه

مهم است که پس از انجام عمل مقدار کافی آب بنوشید. به مقداری آب بنوشید تا رنگ ادرار شما روشن تر از زرد شود. این کار کمک می کند تا قطعات سنگ های کلیوی به خارج از بدن رانده شوند.

زمانی که سنگ های کلیوی شکسته می شوند، معمولا  هنگام دستشویی رفتن از بدن خارج می شوند. شما باید در چند روز اول به مقدار کافی آب بنوشید تا به بیرون رانده شدن آن ها از طریق ادرار کردن، کمک کنید.

آب

در طولانی مدت، به نوشیدن مقدار کافی آب برای داشتن ادراری شفاف ادامه دهید و رژیم غذایی متعادل و سالمی را دنبال کنید.

پزشک ممکن است توصیه کند که مقدار مصرف نمک را کاهش دهید. همچنین ممکن است پیشنهاد کند که پروتئین های حیوانی را مانند گوشت، ماهی و غذاهایی که سطوح بالایی از اگزالات دارند را، کاهش دهید. اگزالات در مواد غذائی مانند اسفناج، آجیل ها، کاکائو، چای، ریواس و توت فرنگی یافت می شود. اما قبل از اینکه برنامه ی غذائیتان را تغییر دهید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

آیا سنگ شکنی برون اندامی برای درمان سنگ مثانه هم استفاده می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان سنگ مثانه

آیا پس از عمل سنگ شکن کلیه برون اندامی به درمان های بیشتر نیاز خواهد بود؟

اگر سنگ های کلیوی از بین نرفته باشند، ممکن است به درمان های بیشتر نیاز باشد.

اگر سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پر قدرت جواب نداد، پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که درمان را دوباره انجام دهید یا یک درمانی جایگزین را در نظر بگیرید.

مهم است که تمام سنگ های کلیوی خود را برای اجتناب از هر گونه مشکل طولانی مدت از بین ببرید. سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پر قدرت می تواند، ۹ تا از هر ۱۰ سنگ کلیه را، در بالغین از بین ببرد. موفق بودن این عمل بستگی به موارد زیر دارد، از جمله:

 • اندازه، چگالی و موقعیت سنگ کلیوی
 • اینکه چقدر در حین عمل بدون حرکت مانده اید.
 • سطح تجربه ی پزشک

این احتمال وجود دارد که در آینده دوباره به سنگ کلیه مبتلا شوید. پزشک ممکن است پیشنهاد دهد که به صورت دائم معاینه انجام دهید، تا اگر هر گونه سنگ کلیه ی جدیدی وجود داشت، قبل از اینکه مشکل ساز شود، درمان گردد. در حین این ملاقات های متوالی ممکن است به موارد زیر برخورد کنید:

آزمایشات خون

برای بررسی کردن سطوح مواد معدنی مشخصی که، سبب ایجاد سنگ های کلیوی می شوند.

جمع آوری ادرار ۲۴ ساعته

برای بررسی کردن سطوح مواد معدنی در ادرار، از جمله اوریک اسید، اگزالات، فسفات و کلسیم

اسکن تصویربرداری

برای یافتن سنگ ها، پزشک ممکن است، اسکن تصویربرداری را توصیه کند.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سبحانی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر. من یه سنگ۸mmدر کریستال حالب چپ در فاصله 7cm از uvjچپ دارم و هیدرونفروز خفیف کلیه چپ با اتساع حالب چپ....و یه 8mm دیگه در کالیس میانی کلیه چپ...چه توصیه می کنید و چه عملی؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   Tul سنگ حالب و تعبیه دبل جی و سپس سنگ شکنی سنگ داخل کلیه 

 • تصویر کاربر حمیدی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ادب پدذم 65 ساله با یک سنگ 14 میلی متر کف کلیه راست و 8 میلی متر در کلیه چپ در معقد به جراحی بسته میباشد آیا با سنگ شکن ممکن است از بین برود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   ممکنه با سنک شکنی حل بشه 

 • تصویر کاربر ح.الف.ر چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. خسته نباشین. من بار دومه که ازمایش اسپرموتراپی میدم.بار اول ک ازمایش دادم ph ومیزان مایع منی هر دو نرمال نبود و اسپرم صفر بود . اما این بار ph نرمال شده بود و لی همچنان میزان مایع منی 0.9 بود و باز هم اسپرم و حرکت اسپرم همه صفر بو. این باز من ازمایش fsh وlhو پرولاکتین هم دادم. Fshوlhنرمال بود ولی پرولاکتین 825 بود. ایا بعد از درمان پرولاکتین اسپرم تولید میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   ممکنه

 • تصویر کاربر ح.الف.ر سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.
  من 33 روز پیش سنگ شکنی برون اندامی انجام دادم و هم از کلیه عکس گرفتم و هم داروهایی زاکسیم و پروترال و دیکلوفناک استفاده کردم.
  یک هفته قبل رفتم اسپرموتراپی. هم میزان مایع منی 0.9 بود و کمتر از میزان نرمال بود و هم ph6. 5 بود و نرمال نبود و تعداد اسپرم هم صفر بود. ب نظر شما میتونه بخاطر عوارض قرصام و اشعه x در عکس برداری و امواج فراصوت سنگ شکنی باشه؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین. در ضمن قبل از سنگ شکنی سونوی بیضه رفتم واریکاسل هم نداشتم و بیضه هام نرما بود.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   نه در اثر سنگ شکنی و اشعه ایکس نیست مجدد آزمایش اسپرم را تکرار کنید 

 • تصویر کاربر ح.الف.ر پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.
  من 33 روز پیش سنگ شکنی برون اندامی انجام دادم و هم از کلیه عکس گرفتم و هم داروهایی زاکسیم و پروترال و دیکلوفناک استفاده کردم.
  یک هفته قبل رفتم اسپرموتراپی. هم میزان مایع منی 0.9 بود و کمتر از میزان نرمال بود و هم ph6. 5 بود و نرمال نبود و تعداد اسپرم هم صفر بود. ب نظر شما میتونه بخاطر عوارض قرصام و اشعه x در عکس برداری و امواج فراصوت سنگ شکنی باشه؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین. در ضمن قبل از سنگ شکنی سونوی بیضه رفتم واریکاسل هم نداشتم و بیضه هام نرما بود.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   نه در اثر سنگ شکنی و اشعه ایکس نیست مجدد آزمایش اسپرم را تکرار کنید 

  2. تصویر کاربر ح.الف.ر چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب. خسته نباشید. ممنون از پاسخ گوییتون. من مجدد ازمایش اسپرموتراپی رو تکرار کردم. ولی اینبار ph نرمال شده بود ولی همچنان میزان مایع منی 0.9 بود و میزان اسپرم همچنان صفر بود. این باز آزمایش fsh و lhوپرولاکتین انجام دادم fsh و lhنرمال بود. ولی پرولاکتین 825 بود.
   اگه سطح پرولاکتینم به رنج نرمال برسه اسپرم تولید میکنه؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   ممکنه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mm دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  همسر من پنج روز قبل سنگ شکن کردن.امروز شدیدا دل درد داشتن و حالت تهوع شدید چند بار هم بالا آوردن.
  این علائم طبیعی هستن یا باید به پزشک مراجعه کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   برای روز اول و دوم طبیعی است ولی اگه ادامه دار شد باید بررسی بشن 

 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام
  دختر 2 ساله ای دارم که بخاطر وجود یک سنگ کلیه 10.8 میلی متری در UPJ کلیه راست به تازگی سنگ شکن شده. بعد از سنگ شکن بخاطر بیهوشی در کل روز دچار بیحالی هست و اصلا نتونستم به او مایعات و آب بدم. بعد از هر بار خوردن اینها، دچار تهوع شده
  ادرارش هم کم هست ولی خونی نیست دیگه
  نیاز هست بستری بشه و با سرم مایعات به بدنش برسه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله دقیقا نیاز به بستری داره

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 18 سال دارم تقریبا 10 روز پیش سنگ شکنی برون اندامی شدم سنگ 8 ml در حالب چپ داشتم ولی سنگه دفع نشده الان 6.5 ml شده و کمی پایین تر اومده بنظرتون دوباره سنگ شکنی انجام بدم یا نه ؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   بهتره عمل لیزری tul انجام بدیم 

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من پسر ۱۹ ساله هستم دچار سنگ کلیه دوطرفه و سنگ در پروگزیمال حالب سمت راست ؛ من سنگ شکن برون اندامی انجام دادم و پیاده روی مایعات زیاد نوشیدم و ورزش سنگین داشتم اما تا حالا بعد از یک هفته هیچ دفعی از سنگ ها نداشتم و هیچ علامتی نداشتم مجدد سونو گرافی گرفتم که گفتن همون سنگ ۱۰ میلی متری در پروگزیمال حالب راست مثل دفعه قبل وجود داره
  آقای دکتر بنظر شما من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   بستگی به سنگهای کلیه داره اگه اونها بزرگ هستن عمل Pcnl اما اگه کوچک هستن عمل لیزری tul

 • تصویر کاربر عبدالصاحب پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آیا سنگ مثانه با قطر ۴۰ میلی متر قابل شکستن با روش امواج برون اندامی هست در یک جلسه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   خیر باید با لیزر خرد کنیم 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر