دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

زگیل های تناسلی خفیف تا چه مدت باقی می مانند؟

زگیل های تناسلی خفیف نوعی عفونت هستند که از طریق روابط جنسی و نزدیکی افراد منتقل می شوند و عامل بروز آن ها نیز ویروس پاپیلوما (papillomavirus) است. این ضایعات ریز پوستی با گذر زمان به شکل طبیعی از بین می روند اما معمولا به کمک درمان و روش های خاص می توان این پروسه را سرعت بخشید.

💥زگیل تناسلی خفیف چیست؟

زگیل های تناسلی به شکل برآمدگی های به رنگ قرمز در اطراف ناحیه تناسلی هستند و معمولا وقتی آن ها را لمس می کنیم حس نرمی دارند.
ویروس پاپیلوما انسانی یا همان اچ پی وی یکی از شایع ترین انواع بیماری هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل می شوند و در ایالات متحده آمریکا آمار بالایی را برای خود ثبت کرده است. اگر شخصی به ویروس اچ پی وی مبتلا شود دیگر نمی تواند از شر آن خلاص شده و تا پایان عمر در بدن باقی می ماند.

زگیل تناسلی خفیف

اگر به دنبال بررسی انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید می توانید با کلیک بر روی دمه قرمز رنگ از جزئیات روش های درمانی زگیل تناسلی باخبر شوید.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خفیف در چه مناطقی قابل مشاهده است؟

آیا می دانید زگیل تناسلی خفیف در زنان و مردان در چه مناطقی قابل مشاهده است؟

زگیل تناسلی خفیف در زنان 

 • خارج واژن یا مقعد
 • دهانه رحم
 • درون واژن یا مقعد

زگیل تناسلی خفیف در مردان

💥زگیل های تناسلی خفیف تا چه مدت بر روی بدن باقی می مانند؟

زگیل های تناسلی می توانند بدون انجام هیچ گونه درمان و یا مراقب خاصی، با گذر زمان از بین بروند. این اتفاق معمولا در عرض دو سال می افتد، اما در برخی موارد ممکن است طولانی تر نیز شود. زگیل هایی که بدون درمان و مراقبت رها شوند، به احتمال زیاد پس از گذشت زمانی دوباره باز می گردند. مردم می توانند زگیل های تناسلی را به کمک روش های درمانی مختلف خیلی زود تر درمان کنند.
برای افرادی که استفاده از کرم های خاص را برای درمان زگیل های خود انتخاب می کنند، پروسه درمان تا چند ماه طول می کشد و سپس زگیل ها ناپدید می شوند. با این حال در صورت انجام پروسه های جراحی و پیچیده‌تر، زگیل افراد خیلی زودتر از بین می رود.

💥روش های درمان زگیل های تناسلی خفیف

زگیل های تناسلی ممکن است در عرض چند هفته، چند ماه و یا چند سال پس از این که فرد به ویروس اچ پی وی مبتلا شود بر روی پوست او ظاهر شوند.
زگیل های تناسلی به صورت ناگهانی به شکل برآمدگی های خاصی در اطراف ناحیه تناسلی فرد پدیدار می شوند. در برخی از موارد خاص، ممکن است شاهد حمله زگیل ها به نواحی نظیر گردن، دهان، لب ها و یا زبان باشیم.
درمان کردن علاوه بر این که منجر به پاک شدن پوست فرد از زگیل های تناسلی می شود، بلکه می تواند فواید زیر را نیز به همراه داشته باشد:
• درد، خارش و حساسیت مربوط با زگیل های تناسلی را کم می کند.
• ریسک پخش شدن ویروس اچ پی وی به سایر افراد را کاهش می دهد.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی و غیر قابل بازگشت دارد؟ اگر به دنبال درمان قطعی زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی خفیف

از جمله راه های درمانی برای زگیل های تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد که تک تک به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

پماد درمان زگیل تناسلی 

یک پزشک معالج ممکن است نوعی کرم موضعی و یا داروهای تجویزی دیگری را به بیمار خود پیشنهاد کند. این نکته بسیار مهم است که بدانید داروهای معمولی و تجویزی برای زگیل های معمولی نمی توانند زگیل های تناسلی را درمان کنند.
کرم های مختلفی برای زگیل های تناسلی در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

جهت آشنایی با انواع پماد درمان زگیل تناسلی و روش مصرف پماد زکیل و عوارض هر یک از پماد های زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع پماد زگیل تناسلی

پماد موضعی ایمی کیمود (lmiquimod)

پماد ایمی کیمود برای رها شدن از شر زگیل های تناسلی خارجی افراد و همچنین درمان سرطان های پوستی توسط پزشکان تجویز می شود. به مدت چهار ماه روزانه سه بار این پماد را مستقیما بر روی نواحی عفونی بدن خود قرار دهید.
پماد ایمی کیمود همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را بهبود بخشد و آن را در مبارزه با عفونت اچ پی وی تشویق کند. با این حال تحقیقات و پژوهش ها نشان داده اند که این پماد تنها در بیش از ۵۰ درصد افراد موثر واقع شده است. همچنین در استفاده از این پماد، طبق مشاهده محققین، خانم ها بیشتر از آقایان موفق به از بین بردن زگیل های پوستی خود شده اند.

پماد زگیل تناسلی آلدرا

پروسه درمانی کریوتراپی (Cryotherapy)

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد.
کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

 

روش درمانی با الکترود (Electrodesiccation)

در این پروسه درمانی، یک پزشک جراح زگیل های تناسلی فرد را به کمک یک جریان الکتریکی می سوزاند. بافت خشک شده سپس از روی پوست برداشته می شود و فرد دیگر زگیلی بر روی پوست خود نخواهد داشت.

لیزر زگیل تناسلی

یک پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند.
در این پروسه درمانی فرد معمولا یا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد.

💥پس از درمان زگیل تناسلی خفیف تا چه مدت نباید رابطه جنسی داشته باشیم؟

اگر فردی ویروس اچ پی وی را در خود داشته باشد، بسیار مهم است که قبل از انجام نزدیکی جنسی این موضوع را به اطلاع شریک جنسی یا همسر خود برساند.
پیشنهاد می شود پس از این که زگیل های تناسلی پوست فرد به کمک یک روش درمانی ناپدید شدن تا دو هفته صبر کنید و پس از آن اقدام به داشتن رابطه جنسی داشته باشید. بدین وسیله ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی کاهش می یابد.با این حال ویروس اچ پی وی باز هم می تواند بین افراد پخش شود حتی اگر خبری از زگیل تناسلی بر روی پوست نباشد.

💥روش های پیشگیری از زگیل تناسلی خفیف

استفاده از یک کاندوم می تواند در کنار جلوگیری از انتقال بیماری های انتقالی جنسی، ریسک انتقال ویروس اچ پی وی از یک فرد به فرد دیگر را نیز کاهش دهد.با این که زگیل های تناسلی پوست در حالت کلی بدون درمان کردن نیز از روی پوست نادید می شوند، ویروس اچ پی وی کماکان شایع و مسری خواهد بود. بنابراین استفاده از کاندوم در حین فعالیت جنسی برای افراد بسیار ضروری است.
درمان می تواند در برداشتن زگیل های تناسلی از روی پوست و کاهش احتمال شکل گیری دوباره آن ها در آینده به فرد کمک کند. با این حال روش های درمانی تا چندین ماه زمان می برد تا اثر نهایی خود را داشته باشند. ممکن است برای درمان به جلسه های مختلف نیاز باشد و کماکان احتمال بازگشت زگیل ها به روی پوست وجود دارد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرAsd شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر امکانش هست برامون ادرس مطب درشهر تهران بفرستید برای معاینه و ویزیت مراجعه کنیم
  خواه مطب خودتون یا همکاران باشه ممنون
  باتشکرمیشم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام کلینیک دیابت تابان در شهرک غرب ساعت ۱۶ چهارشنبه

 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چند تا دونه شبیه جوش سر سیاه پشت هم در یک ردیف روی آلت تناسلی من زده احتمال داره زگیل باشه ؟درمانش چیه ؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام عکس بفرستید

 • تصویر کاربرمریم دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  درتست سالیانه اسمیر ، اچ پی وی از نوع های ریسک متوسط داشتم.۴۷ سال دارم ومن وهمسرم هیچ علایم ظاهری که خودمان متوجه ویروس شویم نداریم.
  اگر در داخل واژن زگیل باشد خبر ندارم وپشکم گفتن فعلا نیاز به کولپوسکوپی نیست.
  کپسول پاور فیت تجویز کردن.
  ۲۴ سال ازدواج کردم و شریک جنسی دیگری نداریم هم من وهمسرم.اصلا نمیدانم از چه زمانی مبتلا شدم چون زگیل ظاهری نداریم.
  آیا برای رابطه باید حتما از کاندوم استفاده کنیم؟
  آیا احتمال سرایت این ویروس از حوله های هتل وجود دارد؟
  آیا اگر دست به زگیلهای دست وصورت ونقاط دیگر بدن بخورد وبعد به ناحیه تناسلی بخورد باز هم باعث زگیل تناسلی میشود؟
  لباس زیر خودم وهمسرم را در لباسشویی بصورت جدا از البسه دیگر شستشو میدهم .آیا امکان باقی ماندن ویروس در لباسشویی وسرایت به لباسهای دیگر میشود؟
  آیا اگر ویروس از بدن من دفع شود باز دوباره از همسرم به من منتقل میشود؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام شما مونث هستید و سوالات رو از متخصص زنان بپرسید

 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. بنده مردی متاهل و سی پنج ساله هستم. در دو سانتی متر زیر ناف و بالاتر از آلت تناسلی در محل رویش مو تناسلی یک عدد زایده گوشتی دارم. میخواستم ببینم آیا زگیل تناسلی هست. واینکه چقدر خطرناکه. با سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام بله زگیل تناسلی است

 • تصویر کاربرMahsa شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  من مجرد هستم و 24 ساله. چند ماهی هست داخل ناحیه تناسلیم دانه های ریزی هست که برجسته نیست ولی حالت چروکی دارند. عکس را پیوست کردم. مشکل چیست
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام به متخصص پوست مراجعه کنید

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا قرص پاورفیت وایمینوس دراز بین بردن کامل ویروس از بدن تاثیرداره؟
  یه سوال دیگه داشتم برازگیلهای خیلی ریز چیکار کنیم چون چندبارپدوفیلین میزنم محومیشن دیگه نمیتونم پیداشون کنم بعدچندروزدیگه دوباره ظاهرمیشن.ممنون ازاین که وقت میذارین
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام خیر تاثیر نداره_ کرایو تراپی بهتره انجام بشه

 • تصویر کاربرريحانه شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دختر باكره هستم ٢٤سالمه يك دانه دركناره واژنم شبيه زگيل نيست اما گفتن با سركه تست خانگي كنيد اگه زگيل باشه سفيد ميشه و انجام دادم سفيد شد رابطه هم ٧ماه پيش داشتم،خيلي اعصابم خرده لطفا راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام نزد متخصص پوست یا زنان کرایو کنید و تحت نظر متخصص زنان باشید

 • تصویر کاربرزهرا شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر احتمال سرطان دهانه رحم برای کدام نوع بیشتر است من ویروس ریسک بالا ۴۵ و ۶۸ و ریسک پایین ۶ و ۴۲ و ۴۳ دارم خیلی نگرانم و اولین جلسه کرایه انجام دادم چون جواب نگرفتم از محلول
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   فکر ریسک سرطان نباشید اگر مونث هستید باید هر ساله به متخصص زنان مراجعه کنید و اگر مذکر هستید به شریک جنسی خودتان واکسن گارداسیل ۳ نوبت تزریق کنید

 • تصویر کاربرA شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روزی هستش که ی سری خال های گوشتی روی آلت تناسلی ظاهر شده اولش ریز بودن اما حالا بزرگ شدن ميخواستم بدونم خطر ناکن
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام باید از نزدیک معاینه شوید ممکنه زگیل تناسلی باشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر