دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

زگیل های تناسلی خفیف تا چه مدت باقی می مانند؟

زگیل های تناسلی خفیف نوعی عفونت هستند که از طریق روابط جنسی و نزدیکی افراد منتقل می شوند و عامل بروز آن ها نیز ویروس پاپیلوما (papillomavirus) است. این ضایعات ریز پوستی با گذر زمان به شکل طبیعی از بین می روند اما معمولا به کمک درمان و روش های خاص می توان این پروسه را سرعت بخشید.

💥زگیل تناسلی خفیف چیست؟

زگیل تناسلی به شکل برآمدگی های به رنگ قرمز در اطراف ناحیه تناسلی هستند و معمولا وقتی آن ها را لمس می کنیم حس نرمی دارند.
ویروس پاپیلوما انسانی یا همان اچ پی وی یکی از شایع ترین انواع بیماری هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل می شوند و در ایالات متحده آمریکا آمار بالایی را برای خود ثبت کرده است. اگر شخصی به ویروس اچ پی وی مبتلا شود دیگر نمی تواند از شر آن خلاص شده و تا پایان عمر در بدن باقی می ماند.

💥 عکس زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف

اگر به دنبال بررسی انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید می توانید با کلیک بر روی دمه قرمز رنگ از جزئیات روش های درمانی زگیل تناسلی باخبر شوید.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خفیف در چه مناطقی قابل مشاهده است؟

آیا می دانید زگیل تناسلی خفیف در زنان و مردان در چه مناطقی قابل مشاهده است؟

زگیل تناسلی خفیف در زنان

 • خارج واژن یا مقعد
 • دهانه رحم
 • درون واژن یا مقعد

زگیل تناسلی خفیف در مردان

💥زگیل های تناسلی خفیف تا چه مدت بر روی بدن باقی می مانند؟

زگیل های تناسلی می توانند بدون انجام هیچ گونه درمان و یا مراقب خاصی، با گذر زمان از بین بروند. این اتفاق معمولا در عرض دو سال می افتد، اما در برخی موارد ممکن است طولانی تر نیز شود. زگیل هایی که بدون درمان و مراقبت رها شوند، به احتمال زیاد پس از گذشت زمانی دوباره باز می گردند. مردم می توانند زگیل های تناسلی را به کمک روش های درمانی مختلف خیلی زود تر درمان کنند.
برای افرادی که استفاده از کرم های خاص را برای درمان زگیل های خود انتخاب می کنند، پروسه درمان تا چند ماه طول می کشد و سپس زگیل ها ناپدید می شوند. با این حال در صورت انجام پروسه های جراحی و پیچیده‌تر، زگیل افراد خیلی زودتر از بین می رود.

💥روش های درمان زگیل های تناسلی خفیف

زگیل های تناسلی ممکن است در عرض چند هفته، چند ماه و یا چند سال پس از این که فرد به ویروس اچ پی وی مبتلا شود بر روی پوست او ظاهر شوند.
زگیل های تناسلی به صورت ناگهانی به شکل برآمدگی های خاصی در اطراف ناحیه تناسلی فرد پدیدار می شوند. در برخی از موارد خاص، ممکن است شاهد حمله زگیل ها به نواحی نظیر گردن، دهان، لب ها و یا زبان باشیم.
درمان کردن علاوه بر این که منجر به پاک شدن پوست فرد از زگیل های تناسلی می شود، بلکه می تواند فواید زیر را نیز به همراه داشته باشد:
• درد، خارش و حساسیت مربوط با زگیل های تناسلی را کم می کند.
• ریسک پخش شدن ویروس اچ پی وی به سایر افراد را کاهش می دهد.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی و غیر قابل بازگشت دارد؟ اگر به دنبال درمان قطعی زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی خفیف

از جمله راه های درمانی برای زگیل های تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد که تک تک به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

پماد درمان زگیل تناسلی

یک پزشک معالج ممکن است نوعی کرم موضعی و یا داروهای تجویزی دیگری را به بیمار خود پیشنهاد کند. این نکته بسیار مهم است که بدانید داروهای معمولی و تجویزی برای زگیل های معمولی نمی توانند زگیل های تناسلی را درمان کنند.
کرم های مختلفی برای زگیل های تناسلی در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

جهت آشنایی با انواع پماد درمان زگیل تناسلی و روش مصرف پماد زکیل و عوارض هر یک از پماد های زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع پماد زگیل تناسلی

پماد موضعی ایمی کیمود (lmiquimod)

پماد ایمی کیمود برای رها شدن از شر زگیل های تناسلی خارجی افراد و همچنین درمان سرطان های پوستی توسط پزشکان تجویز می شود. به مدت چهار ماه روزانه سه بار این پماد را مستقیما بر روی نواحی عفونی بدن خود قرار دهید.
پماد ایمی کیمود همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را بهبود بخشد و آن را در مبارزه با عفونت اچ پی وی تشویق کند. با این حال تحقیقات و پژوهش ها نشان داده اند که این پماد تنها در بیش از ۵۰ درصد افراد موثر واقع شده است. همچنین در استفاده از این پماد، طبق مشاهده محققین، خانم ها بیشتر از آقایان موفق به از بین بردن زگیل های پوستی خود شده اند.

پماد زگیل تناسلی آلدرا

پروسه درمانی کریوتراپی (Cryotherapy)

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد.
کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

روش درمانی با الکترود (Electrodesiccation)

در این پروسه درمانی، یک پزشک جراح زگیل های تناسلی فرد را به کمک یک جریان الکتریکی می سوزاند. بافت خشک شده سپس از روی پوست برداشته می شود و فرد دیگر زگیلی بر روی پوست خود نخواهد داشت.

لیزر زگیل تناسلی

یک پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند.
در این پروسه درمانی فرد معمولا یا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد.

💥پس از درمان زگیل تناسلی خفیف تا چه مدت نباید رابطه جنسی داشته باشیم؟

اگر فردی ویروس اچ پی وی را در خود داشته باشد، بسیار مهم است که قبل از انجام نزدیکی جنسی این موضوع را به اطلاع شریک جنسی یا همسر خود برساند.
پیشنهاد می شود پس از این که زگیل های تناسلی پوست فرد به کمک یک روش درمانی ناپدید شدن تا دو هفته صبر کنید و پس از آن اقدام به داشتن رابطه جنسی داشته باشید. بدین وسیله ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی کاهش می یابد.با این حال ویروس اچ پی وی باز هم می تواند بین افراد پخش شود حتی اگر خبری از زگیل تناسلی بر روی پوست نباشد.

💥روش های پیشگیری از زگیل تناسلی خفیف

استفاده از یک کاندوم می تواند در کنار جلوگیری از انتقال بیماری های انتقالی جنسی، ریسک انتقال ویروس اچ پی وی از یک فرد به فرد دیگر را نیز کاهش دهد.با این که زگیل های تناسلی پوست در حالت کلی بدون درمان کردن نیز از روی پوست نادید می شوند، ویروس اچ پی وی کماکان شایع و مسری خواهد بود. بنابراین استفاده از کاندوم در حین فعالیت جنسی برای افراد بسیار ضروری است.
درمان می تواند در برداشتن زگیل های تناسلی از روی پوست و کاهش احتمال شکل گیری دوباره آن ها در آینده به فرد کمک کند. با این حال روش های درمانی تا چندین ماه زمان می برد تا اثر نهایی خود را داشته باشند. ممکن است برای درمان به جلسه های مختلف نیاز باشد و کماکان احتمال بازگشت زگیل ها به روی پوست وجود دارد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام
  آقای دکتر مواردی شبیه این عکس به من میزنه آیا تشخیص شما زگیل تناسلی است؟ و اگر هست راه درمان چیست؟ باتوجه به اینکه در مواردی میزنه و خوب میشه و مجدد پدیدار میشن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 روز پیش)

   به زگیل نمیخوره به متخصص پوست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Mary یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من مجردم و رابطه جنسی نداشتم
  چند روزیه کنار واژن یه چیزی مثل زگیل دیدم ولی به دکتر مراجعه نکردم
  میشه یه پماد یا درمانی رو معرفی کنید که نیاز به مراجعه به پزشک‌نباشه تو این شرایط کرونا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 6 روز پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Matin چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده یکبار رابطه داشتم که حدود یکماه قبل بوده
  چند دانه ریز به صورت پراکنده در اومده میخواستم ببینم نظرتون چیه خیلی نگرانم..البته من قبلا قبل رابطه هم سالهای پیش سابقه داشته دانه های چرکی و جوش در قسمت تناسلیم میزد..لطفا نظرتون رو بفرمایید پثلا تبخال یا زگیل میتونه باشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   نه جوش هستن 

 • تصویر کاربر Matin چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده یکبار رابطه داشتم که حدود یکماه قبل بوده
  چند دانه ریز به صورت پراکنده در اومده میخواستم ببینم نظرتون چیه خیلی نگرانم..البته من قبلا قبل رابطه هم سالهای پیش سابقه داشته دانه های چرکی و جوش در قسمت تناسلیم میزد..لطفا نظرتون رو بفرمایید پثلا تبخال یا زگیل میتونه باشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   نه جوش هستن 

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این زائده ها زگیل تناسلی هستن یا خیر
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید بله زگیل هستن 

 • تصویر کاربر پ.م دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام درناحیه مقعد دچارزگیل تناسلی شده ام دکتر گفته بسوزونم آیا روشه خوبیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر Mohammad یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  روی بیضه سمت چپم ۲تا زگیل خیلی خیلی ریز زده میخواستم بدونم علتش چی هست و باید چیکار بکنم تا از بین بره‌ !؟
  آیا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم یا خیر ؟!
  خیلی نگرانم کرده .
  ممنون میشم راهنماییم کنید.🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر Mohammad یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  روی بیضه سمت چپم ۲تا زگیل خیلی خیلی ریز زده میخواستم بدونم علتش چی هست و باید چیکار بکنم تا از بین بره‌ !؟
  آیا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم یا خیر ؟!
  خیلی نگرانم کرده .
  ممنون میشم راهنماییم کنید.🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر Ha یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من سه سال پیش زگیل روی بیضه داشتم که لا پدوفیلین رفع شد امروز داشتم خودم رو چک میکردم که این زائده رو دیدم آیا زیگیل است؟ و اینکه چگونه از شر این ویروس خلاص بشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر .
  بنطر شما این ها زگیل هستن هیچ درد و خارشی ندارند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر