دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

زگیل های تناسلی خفیف تا چه مدت باقی می مانند؟

زگیل های تناسلی خفیف نوعی عفونت هستند که از طریق روابط جنسی و نزدیکی افراد منتقل می شوند و عامل بروز آن ها نیز ویروس پاپیلوما (papillomavirus) است. این ضایعات ریز پوستی با گذر زمان به شکل طبیعی از بین می روند اما معمولا به کمک درمان و روش های خاص می توان این پروسه را سرعت بخشید.

💥زگیل تناسلی خفیف چیست؟

زگیل تناسلی به شکل برآمدگی های به رنگ قرمز در اطراف ناحیه تناسلی هستند و معمولا وقتی آن ها را لمس می کنیم حس نرمی دارند.
ویروس پاپیلوما انسانی یا همان اچ پی وی یکی از شایع ترین انواع بیماری هایی است که از طریق روابط جنسی منتقل می شوند و در ایالات متحده آمریکا آمار بالایی را برای خود ثبت کرده است. اگر شخصی به ویروس اچ پی وی مبتلا شود دیگر نمی تواند از شر آن خلاص شده و تا پایان عمر در بدن باقی می ماند.

💥 عکس زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف

اگر به دنبال بررسی انواع روش های درمان زگیل تناسلی هستید می توانید با کلیک بر روی دمه قرمز رنگ از جزئیات روش های درمانی زگیل تناسلی باخبر شوید.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خفیف در چه مناطقی قابل مشاهده است؟

آیا می دانید زگیل تناسلی خفیف در زنان و مردان در چه مناطقی قابل مشاهده است؟

زگیل تناسلی خفیف در زنان

 • خارج واژن یا مقعد
 • دهانه رحم
 • درون واژن یا مقعد

زگیل تناسلی خفیف در مردان

💥زگیل های تناسلی خفیف تا چه مدت بر روی بدن باقی می مانند؟

زگیل های تناسلی می توانند بدون انجام هیچ گونه درمان و یا مراقب خاصی، با گذر زمان از بین بروند. این اتفاق معمولا در عرض دو سال می افتد، اما در برخی موارد ممکن است طولانی تر نیز شود. زگیل هایی که بدون درمان و مراقبت رها شوند، به احتمال زیاد پس از گذشت زمانی دوباره باز می گردند. مردم می توانند زگیل های تناسلی را به کمک روش های درمانی مختلف خیلی زود تر درمان کنند.
برای افرادی که استفاده از کرم های خاص را برای درمان زگیل های خود انتخاب می کنند، پروسه درمان تا چند ماه طول می کشد و سپس زگیل ها ناپدید می شوند. با این حال در صورت انجام پروسه های جراحی و پیچیده‌تر، زگیل افراد خیلی زودتر از بین می رود.

💥روش های درمان زگیل های تناسلی خفیف

زگیل های تناسلی ممکن است در عرض چند هفته، چند ماه و یا چند سال پس از این که فرد به ویروس اچ پی وی مبتلا شود بر روی پوست او ظاهر شوند.
زگیل های تناسلی به صورت ناگهانی به شکل برآمدگی های خاصی در اطراف ناحیه تناسلی فرد پدیدار می شوند. در برخی از موارد خاص، ممکن است شاهد حمله زگیل ها به نواحی نظیر گردن، دهان، لب ها و یا زبان باشیم.
درمان کردن علاوه بر این که منجر به پاک شدن پوست فرد از زگیل های تناسلی می شود، بلکه می تواند فواید زیر را نیز به همراه داشته باشد:
• درد، خارش و حساسیت مربوط با زگیل های تناسلی را کم می کند.
• ریسک پخش شدن ویروس اچ پی وی به سایر افراد را کاهش می دهد.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی و غیر قابل بازگشت دارد؟ اگر به دنبال درمان قطعی زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان قطعی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی خفیف

از جمله راه های درمانی برای زگیل های تناسلی می توان به موارد زیر اشاره کرد که تک تک به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

پماد درمان زگیل تناسلی

یک پزشک معالج ممکن است نوعی کرم موضعی و یا داروهای تجویزی دیگری را به بیمار خود پیشنهاد کند. این نکته بسیار مهم است که بدانید داروهای معمولی و تجویزی برای زگیل های معمولی نمی توانند زگیل های تناسلی را درمان کنند.
کرم های مختلفی برای زگیل های تناسلی در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

جهت آشنایی با انواع پماد درمان زگیل تناسلی و روش مصرف پماد زکیل و عوارض هر یک از پماد های زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع پماد زگیل تناسلی

پماد موضعی ایمی کیمود (lmiquimod)

پماد ایمی کیمود برای رها شدن از شر زگیل های تناسلی خارجی افراد و همچنین درمان سرطان های پوستی توسط پزشکان تجویز می شود. به مدت چهار ماه روزانه سه بار این پماد را مستقیما بر روی نواحی عفونی بدن خود قرار دهید.
پماد ایمی کیمود همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را بهبود بخشد و آن را در مبارزه با عفونت اچ پی وی تشویق کند. با این حال تحقیقات و پژوهش ها نشان داده اند که این پماد تنها در بیش از ۵۰ درصد افراد موثر واقع شده است. همچنین در استفاده از این پماد، طبق مشاهده محققین، خانم ها بیشتر از آقایان موفق به از بین بردن زگیل های پوستی خود شده اند.

پماد زگیل تناسلی آلدرا

پروسه درمانی کریوتراپی (Cryotherapy)

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد.
کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

 

روش درمانی با الکترود (Electrodesiccation)

در این پروسه درمانی، یک پزشک جراح زگیل های تناسلی فرد را به کمک یک جریان الکتریکی می سوزاند. بافت خشک شده سپس از روی پوست برداشته می شود و فرد دیگر زگیلی بر روی پوست خود نخواهد داشت.

لیزر زگیل تناسلی

یک پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند.
در این پروسه درمانی فرد معمولا یا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد.

💥پس از درمان زگیل تناسلی خفیف تا چه مدت نباید رابطه جنسی داشته باشیم؟

اگر فردی ویروس اچ پی وی را در خود داشته باشد، بسیار مهم است که قبل از انجام نزدیکی جنسی این موضوع را به اطلاع شریک جنسی یا همسر خود برساند.
پیشنهاد می شود پس از این که زگیل های تناسلی پوست فرد به کمک یک روش درمانی ناپدید شدن تا دو هفته صبر کنید و پس از آن اقدام به داشتن رابطه جنسی داشته باشید. بدین وسیله ریسک انتقال ویروس به شریک جنسی کاهش می یابد.با این حال ویروس اچ پی وی باز هم می تواند بین افراد پخش شود حتی اگر خبری از زگیل تناسلی بر روی پوست نباشد.

💥روش های پیشگیری از زگیل تناسلی خفیف

استفاده از یک کاندوم می تواند در کنار جلوگیری از انتقال بیماری های انتقالی جنسی، ریسک انتقال ویروس اچ پی وی از یک فرد به فرد دیگر را نیز کاهش دهد.با این که زگیل های تناسلی پوست در حالت کلی بدون درمان کردن نیز از روی پوست نادید می شوند، ویروس اچ پی وی کماکان شایع و مسری خواهد بود. بنابراین استفاده از کاندوم در حین فعالیت جنسی برای افراد بسیار ضروری است.
درمان می تواند در برداشتن زگیل های تناسلی از روی پوست و کاهش احتمال شکل گیری دوباره آن ها در آینده به فرد کمک کند. با این حال روش های درمانی تا چندین ماه زمان می برد تا اثر نهایی خود را داشته باشند. ممکن است برای درمان به جلسه های مختلف نیاز باشد و کماکان احتمال بازگشت زگیل ها به روی پوست وجود دارد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

15
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . اول ممنون از لطف شما . ببخشید من زیر آلت تناسلیم ، محل اتصال به کلاهک چیزهایی شبیه زگیل تناسلی خفیف رشد کرده .. که با لمسشون خیلی درد داره ، میشه کمکم کنین که من چیکار باید بکنم؟ شرایطم جوریه که نمیتونم برم دکتر براش .. میشه لطف کنین و راهکار بهم بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام از اون دو تا ضایعه صورتی رنگ که مخملی هستند ابتدا آزمایش hpv pcr در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام بدین و جوابش رو برام بفرستین چون قطعا نمیتونم بگم زگیل هستش یا نه .ممکنه زگیل نباشه 

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آیا امکان این وجود دارد که مرد مبتلا به ویروس اچ پی وی که بدون ضایعه ای بر روی پوست خود است، پس از چهارسال و بدون درمان، خود به خود درمان شده باشدو نتیجه آزمایش اون منفی باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام ویروس با تقویت سیستم ایمنی بدن پنهان میشود و با تضعیف سیستم ایمنی بدن دوباره ظاهر میشود و از بدن هیچ موقع خارج نمیشود 

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ی پسر ۲۱ ساله ام سه ماه پیش دور مقعدم زگیل هایی درومده سرکه گذاشتم بهتره ولی روی پام هم بازم زگیل های ریز زده چکار کنم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر ارش شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
  من ٣ روز پيش اومدم پيشتون ٥ ٦ تا زگيل (همسطح پوست )داشتم كه خاطرتون باشه انقدر ريز بود كه با فلش دوربين گوشي پيداشون كرديمو برام فريز كردين و تا الان هم با اب هر ٨ساعت شستشو دادم
  خواستم بپرسم اين زگيلها بعد از فريز چطوري ميوفتن و از بين ميرن؟؟ چون الان خود زگيل ها كه به سختي ديده ميشد نسبتا برآمده و سياه شدن و دورش التهاب قرمز رنگ داره انگار هنوز هستش. ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   ۲ هفته صبر کن بعد بیا تابان ببینمت

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در چند جلسه امکان رفع کلی زیگیل ها هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   یک نهایتا دو جلسه معمولا 

 • تصویر کاربر شهروز شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  تقریبا یک هفته ای هست روی قسمت تناسلی ام زگیل های ریز به رنگ پوستم در امده و تغییری نکرده و ارتباطی هم نداشتم
  میخواستم بدونم ایا زگیل هست
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر gff شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لببانن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   متوجه سوال نمی شوم 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،چند وقت پیش روی آلتم ۲ تا جوش سفید دیدم که الان احساس میکنم دارن بیشتر میشن با توجه به عکس آیا زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر پژمان شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من چند وقت به دکتر مراجعه کردم چون روی الت زگیل زده بود و برام ازمایش نوشت من ازمایش انجام دادم گفتن ‌ ‌hpv من از نوع خفیف هست و بابت درمانش دارو پدوفلین نوشت فقط من نمیدونم باید چطوری استفاده کرد الان چند روزی استفاده میکنم از این دارو کلا اطرف زگیل و الت خارش و درد گرفته مبخوایتم ببینم این طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   دیگه استفاده نکن 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر چند وقتی بالای آلتم و روی آلتم شبیه به زیگل درآمده برای درمان چه باید بکنم ممنون میشم از راهنماییتون فقط چند روزه محلول پدوفیلین میزنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr  از ضایعات انجام بدین قبل از زدن پودوفیلین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر