کدام جراحی سنگ کلیه را انتخاب کنم؟

درد شدید و غیر قابل تحمل ، حالت تهوع ، جواب سونوگرافی و … به سنگ کلیه دچار شده اید و پزشک دستور جراحی داده است؟ انواع روش های جراحی سنگ کلیه به شما پیشنهاد می شود، ولی بر اساس محل، اندازه و جنس سنگ، روش درمانی مناسب شما انتخاب خواهد شد. در این مقاله دکتر رضا ولی پور جراح و متخصص کلیه و اورولوژی شما را با انواع روش های جراحی سنگ کلیه آشنا می کند.

چه زمانی به جراحی سنگ کلیه نیاز است؟

سنگ کلیه یک ته نشین سفت از مواد معدنی مانند کلسیم یا مواد زائدی مانند اسید اوریک است. آن ها در ابتدا کوچک هستند، اما آن ها میتوانند با چسبیدن مواد معنی بزرگ تر شوند. بعضی از سنگ های کلیه خود به خود و بدون درمان دفع میشوند. دیگر سنگ هایی که دردناک بوده یا در مجاری ادراری گیر میکنند نیازمند جراحی  سنگ کلیه هستند تا خارج شوند.

ممکن است در موارد زیر برای خارج کردن سنگ کلیه نیاز به نوعی عمل یا جراحی داشته باشید:

 • سنگ خیلی بزرگ باشد و نتواند خود به خود دفع شود.
 • درد خیلی زیادی داشته باشید.
 • سنگ جریان خروجی ادرار از کلیه را مسدود کرده باشد.
 • به دلیل سنگ کلیه به عفونت مجاری ادراری زیادی مبتلا شده باشید.

سنگ مثانه

انواع فرآیند ها و جراحی سنگ کلیه

در اینجا به چهار درمانی که میتوانند برای سنگ کلیه شما انجام شوند اشاره میکنیم:

 • سنگ شکنی
 • یورتروسکوپی
 • جراحی سنگ کلیه از طریق پوست
 • جراحی باز

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی و یا خال مشاهده کردید هرگز به راحتی از آن چشم پوشی نکنید. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست؟ آیا با روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ جهتد کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

فیلم : آشنایی با روش های درمان سنگ کلیه از زبان دکتر ولی پور

بسیاری از بیماران سوالاتی چون بهترین روش جراحی سنگ کلیه یا سریع ترین روش دفع سنگ کلیه را از پزشک خود سوال می کنند. اما همان طور که در بالا اشاره شد، بهترین روش برای هر فرد را شرایط وی مشخص می کند.

سنگ شکنی

این روش متداول ترین درمان سنگ کلیه است. این روش برای سنگ های کوچک یا متوسط بهترین عملکرد را دارد. این روش بدون تهاجم میباشد، به این معنی که هیچ برشی روی پوست ایجاد نمی گردد. در طی این فرآیند، روی یک میز می خوابید. پیش از انجام این روش به شما دارویی می دهند تا درد یا ناراحتی شما را کاهش دهند.

پزشک از اشعه ی ایکس یا سونوگرافی برای یافتن سنگ (یا سنگ ها) در کلیه شما استفاده میکند. بعد از آن پزشک به کلیه امواج صوتی با انرژی بالا از خارج وارد میکند. این امواج از طریق پوست شما وارد میشوند و سنگ را به قطعات کوچک تر می شکند.

سنگ شکنی برون اندامی

ممکن است پزشک لوله ای به اسم استنت را وارد حالب شما کند (ادرار از طریق حالب از کلیه به مثانه می رود). این استنت کمک میکند که قطعات سنگ حرکت کنند. این روش حدود یک ساعت زمان می برد. شما معمولا در همان روز به خانه می روید. بعد از آن برای کمک به دفع قطعات سنگ از کلیه باید مقدار فراوانی آب بنوشید. ممکن است از شما خواسته شود که در صافی ادرار کنید تا سنگ ها در آن بمانند و پزشک بتواند آن را آزمایش کند.

این روش در نصف افراد سنگ کلیه را خارج میکند. اگر این روش موفق نبود، ممکن است نیاز باشد این فرآیند را تکرار کنید.
این روش ممکن است عوارض جانبی مانند گرفتگی عضلات یا وجود خون در ادرار داشته باشد. عوارض شدیدتر معمولا نادر هستند، اما میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • خون ریزی اطراف کلیه
 • عفونت
 • آسیب به کلیه
 • سنگی که جریان ادرار را مسدود کند

سنگ شکنی برون اندامی با امواج برای چه کسی مناسب است؟

سنگ شکنی برون اندامی (SWL) برای درمان سنگ های موجود در کلیه و میزنای استفاده می شود. در این روش امواج شوک با استفاده از اشعه ایکس یا امواج فراصوت جهت تعیین موقعیت دقیق سنگ، بر روی سنگ متمرکز می شوند. تابش مکرر امواج شوک بر روی سنگ کلیه معمولا سبب شکستن آن به قطعات کوچک می شود.

این قطعات سنگی کوچک تر ظرف چند هفته از طریق ادرار دفع می شوند. به دلیل ناراحتی احتمالی ایجاد شده به وسیله امواج شوک و همچنین نیاز به کنترل تنفس در حین فرایند، اغلب به نوعی از بیهوشی نیاز می باشد. SWL اغلب بر روی سنگ های سخت از جمله سیستین، برخی انواع سنگ های کلسیم اوکسالات، کلسیم فسفات و همچنین سنگ های بسیار بزرگ موثر نمی باشد.

مراقبت پس از جراحی سنگ کلیه SWL

با استفاده از SWL، ممکن است فرد قادر باشد تا در همان روز عمل به خانه مرخص شود. احتمال دارد، فرد پس از دو تا سه روز قادر باشد که فعالیت های عادی خود را از سر گیرد. همچنین، امکان دارد به بیمار یک صافی داده شود تا سنگ های دفع شده را جمع کند. این قطعات سنگی جهت آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

با اینکه SWL به صورت گسترده استفاده شده و بسیار ایمن در نظر گرفته می شود، باز هم می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. ممکن است فرد برای چند روز پس از درمان در ادرار خود خون داشته باشد. اغلب قطعات سنگی بدون ایجاد درد عبور می کنند. قطعات بزرگ تر ممکن است در میزنای گیر کرده، درد ایجاد کرده و به دیگر فرایند های برداشت سنگ نیاز داشته باشند.

آیا روش های جراحی سنگ مثانه هم شبیه به روش های سنگ کلیه می باشد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سنگ مثانه

یورتروسکوپی

این فرآیند سنگ هایی که در کلیه ها و مجاری ادراری هستند را درمان میکند. پزشک شما از یک دوربین ظریف و انعطاف پذیر استفاده میکند تا سنگ را پیدا کرده و آن را خارج کند. هیچ برشی روی پوست شما ایجاد نخواهد شد. شما طی این فرایند بیهوش خواهید بود. پزشکتان این دوربین را از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه می رساند. پزشک از یک وسیله سبد مانند استفاده میکند تا سنگ های کوچک را خارج کند. اگر سنگ بزرگ بود، پزشک از طریق دوربین لیزری به سنگ می تاباند تا آن ها را بشکند. معمولا شما میتوانید همان روز به خانه بازگردید.

ممکن است پزشک برای کمک به تخلیه ادرار از کلیه به مثانه شما یک استنت در مجرای ادراری تان قرار دهد. شما ۴ تا ۱۰ روز بعد باید برای خارج کردن استنت دوباره به پزشک مراجعه کنید. بعضی از استنت ها در انتهای خود رشته ای دارند که میتوانید خودتان آن ها را خارج کنید. حتما تمام دستوراتی که پزشکتان به شما داده است را در خارج کردن استنت به دقت انجام دهید.

مشکلات ممکن بعد از یورتروسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت
 • تنگ شدن مجرای اداری
 • خون ریزی

سنگ کلیه

جراحی سنگ کلیه از طریق پوست

اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد یا سنگ شکنی نتواند آن را به مقدار کافی بشکند، این جراحی یکی از گزینه ها است. این جراحی از یک لوله کوچک استفاده میکند تا به سنگ برسد و آن را به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا بشکند. جراحی سنگ کلیه از طریق پوست  PCNL یکی از روش های موفق دفع سنگ های بزرگ کلیه است. شما پیش از شروع جراحی PCNL بیهوش می شوید. جراحتان یک برش کوچک روی کمر یا پهلوی شما ایجاد میکند و دوربین طریفی وارد این سوراخ میکند. جراحی میتواند طبق یکی از دو راه زیر انجام شود:

نفرولیتوتومی

جراح سنگ را از طریق یک لوله خارج میکند. بهترین درمان برای سنگ های بزرگ در کلیه، لیتوتریپسی از راه پوست می باشد. برای انجام این عمل بیهوشی عمومی مورد نیاز است. نفرولیتوتومی از راه پوست شامل ایجاد یک برش نیم اینچی (۱.۲۵ سانتی متر) بر روی کمر یا پهلو می شود. این برش به اندازه ای است که یک دوربین غیر منعطف (نفروسکوپ) بتواند به بخش مرکزی و تو خالی کلیه (محل قرار گیری سنگ) وارد شود. ابزاری از طریق نفروسکوپ عبور داده شده، سنگ را شکسته و قطعات آن را به بیرون مکش می کند. قابلیت مکش قطعات سنگ، نفرولیتوتومی از راه پوست را به بهترین روش درمان برای سنگ های بزرگ تبدیل می کند.

عمل pcnl سنگ کلیه

پس از نفرولیتوتومی از راه پوست، معمولا یک لوله درون کلیه به جای می ماند تا ادرار را به کیسه ای در خارج از بدن تخلیه کند. این کار تخلیه ادرار را ممکن ساخته و هرگونه خونریزی را متوقف می کند. این لوله برای یک شب و یا تا چند روز برای بیمار قرار داده می شود. ممکن است پس از انجام این عمل فرد مجبور باشد تا یک شب را در بیمارستان سپری کند.

پزشک اورولوژیست جهت بررسی وجود قطعات باقی مانده سنگ می تواند در حینی که فرد در بیمارستان بستری است انجام یک عکس برداری به وسیله اشعه ایکس را درخواست دهد. در صورتی که هر گونه سنگی باقی مانده باشد، پزشک دوباره به وسیله دوربین درون کلیه را مشاهده کرده و آن را خارج می کند. فرد می تواند پس از یک تا دو هفته فعالیت های عادی خود را شروع کند.

نفرولیتوتریپسی

 جراح شما از امواج صوتی یا لیزر استفاده میکند تا سنگ را بشکند و بعد از آن سنگ را توسط یک وسیله مکنده خارج میکند. این جراحی بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می برد. بعد جراحی نیاز است یک تا دو روز در بیمارستان بیمانید. معمولا، استنت برای چند روز در کلیه می ماند تا به تخلیه ادرار کمک کند.

ممکن است چند هفته بعد، پزشکتان از عکس برداری اشعه ی ایکس یا سونوگرافی استفاده کند تا ببیند آیا قسمتی از سنگ باقی مانده است یا خیر. همچنین ممکن است پزشکتان قطعات سنگ را برای آزمایشگاه بفرستد تا تشخیص دهند که از چه چیزی تشکیل شده است.

خطرات این عمل سنگ کلیه شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • آسیب به مثانه، روده، حالب، کلیه یا کبد

جراحی باز سنگ کلیه

با توجه به پیشرفت انواع روش های کم تهاجمی که در بالا به آنها اشاره کردیم، برای سنگ کلیه ندرتا از جراحی باز استفاده میکنند. اما اگر سنگ کلیه شما خیلی بزرگ باشد یا به وسیله دیگر درمان ها شکسته نشود، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

همچنین ممکن است در موارد زیر جراحی کمک کننده باشد:

 • یکی از سنگ ها در حالب گیر کند
 • درد بسیار زیادی داشته باشید
 • سنگ جریان ادرار شما را مسدود کند
 • خون ریزی یا عفونت داشته باشید

به شما چیزی می دهند تا حین این فرآیند هوشیار نباشید. جراح برشی روی پهلو و در کلیه شما ایجاد میکند. پزشک از طریق این برش سنگ را خارج میکند. برای کمک به تخلیه ادرار در حالب استنت قرار داده میشود. ممکن است نیاز باشد که چند روز در بیمارستان بمانید. بین ۴ تا ۶ هفته زمان لازم است تا بعد از جراحی باز بهبودی کامل بدست آورید. با پزشک خود صحبت کنید. مطمئن شوید که فواید و مضرات هر روش درمانی را کاملا می دانید.

دیگر جراحی ها

دیگر جراحی های کلیوی به ندرت برای برداشتن سنگ ها استفاده می شوند. جراحی باز، لاپاراسکوپیک یا رباتیک تنها در صورتی می توانند استفاده شوند که تمامی فرایند های دیگر با سطح تهاجم کمتر، موفق نباشند.

از پزشک خود پرسش های زیر را بپرسید:

 • این جراحی چه عوارض جانبی میتواند ایجاد کند؟
 • احتمال موفقیت این روش برای درمان سنگ کلیه من چقدر است؟
 • بعد از این درمان چه مدتی نیاز است که در بیمارستان بمانم؟
 • برای تسکین درد بعد از جراحی چه چیزی به من می دهید؟
 • آیا احتمال دارد که نیاز به تکرار جراحی پیدا کنم؟

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیروس جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر بنده ۵۶ سال دارم سنگ کلیه ۵یا ۶ میلیمتری دارم دو سال هست انواع دارو خوردم دفع نشده بفرمایید چه عملی انجام بدم که سخت نباشه گفتن شاید نوع سنگ خار دار باشه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر پرسشگر یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 618 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من فکر میکنم اختال نعوظ دارم و متاسفانه اعتیاد به خودارضایی دارم (هر روز یک بار به مدت ۱۰ سال) یه سری سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابش رو بدید و اما سوال ها :
  1- من هر روز بعد از بیدار شدن از خواب نعوظ صبح گاهی دارم و مدت زمانش کمه اکثر ۳۰ ثانیه هستش یا نهایتا یک دقیقه ، به نظرتون مشکل اختلال نعوظم از لحاظ جسمی هست بازم ؟
  2- به غیر از موقع تماشای فیلم پورن (مخصوصا تو این ۱.۵ سال گذشته از هر وقت دیگه فیلم پورن بیشتر تماشا شده و فقط خود ارضایی با تماشای فیلم پورن انجام شده تو این ۱.۵ سال گذشته ) تو حالت های دیگه چه نشسته یا ایستاده ، بدون تماشای فیلم پورن نعوظ کامل خیلی سخت انجام میشه و بعد شم زود آلت شروع به شل شدن میکنه و انزال به زور صورت میگیره اونم وقتی که آلت نیمه شق هستش و فقط با دست راست این کار میتونه انجام بشه ( با دست چپ انزال همراه با تماشای پورن انجام میگیره اونم خیلی سخت و بدون تماشای پورن هم اصلا انزال صورت نمیگیره و اختلال نعوظ هم هست حتی اگه خودم رو بکشم ) در حالی که قبل از این یک و نیم سال گذشته خیلی راحت با تصور مسائل جنسی تو هر حالتی راحت تحریک شده و نعوظ کامل صورت گرفته و از دست نمی رفت و انزال هم انجام میشد ، علت این عدم نعوظ کامل یا زود از دست رفتنش و انزال با آلت نیمه شق چیه ؟ آیا شرطی سازی جنسی شده به نظرتون؟
  ۳- در ما بین این ده سال حدود ۲ سال میزان خود ارضایی یکمی کمتر بود به جای هر روز یه بار مثلا دو روز یه بار بود ، با ترک خود ارضایی و ورزش کردن به صورت مستمر و کاهش وزن چقدر طول میکشه تا عوارض خود ارضایی از بین بره ؟
  ۴- با تکنیک استارت استاپ میتونم زمان انزالم رو تا دوبار کنترل کنم و دو سه دقیقه به عقب بندازم ، آیا این روش ضرری نداره ؟
  ۵- علامت اصلی یا به قول معروف شاه علامت بیماری پیرونی از اولین روز یا ساعتی که فرد احساس میکنه دچارش شده چیه ؟ آیا درد هستش ؟
  ۶- علت اصلی اختلال نعوظ من چیه بالاخره ، شرطی سازی جنسی (روحی ، روانی ) یا جسمی ؟

  ممنون از شما به خاطر جواب به این سوال ها ، لطفا جواب سوال ها رو مثل من با شمارشون مشخص کنید و جواب کامل داده بشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   تو همش فکر و ذکرت سکس هست به همین دلیل مشکل دار شدی ولش کن خودش خوب میشه زودتر هم ازدواج کن که این همه مشکل با سکس نداشته  باشی 

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  باسلام دخترم نه روز پیش عمل pcn انجام داده وهر دو کیسه متصل به او هنگام مرخص شدن از بیمارستان از او جدا شدند الان دو روز است که محل عمل برآمده و گردی مانند شده به نظر شما علت چیست وباید چیکار کنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   به جراح مربوطه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر اقایی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر بنده یه سنگ کلیه بزرگ دارن ک دکتر بهشون گفتن باید عمل بشه ولی تا یک ماه دیگه برای عمل وقت نیست .ایا مشکلی پیش نمیاد اگه یک ماه ب تاخیر بیفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   چرا کلیه ممکنه از بین بره میتونید تشریف بیارید اینجانب سریع تر عملشون کنم 

 • تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان پدر بنده سنگ کلیه به اندازه 40میلی دارد . به چند دکتر شیراز نشون دادیم . چون قلبشو بالن زده میگن این عمل ریسکه براش . جواب دقیقی نمیدن . موندیم عمل کنه یا نه . یا اینکه اگه عمل نکنه چی پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   عمل Pcnl باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر حلما دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر باتوجه به نظر جنابعالی در مورد سنگ کلیه دختر ۱۷ ماهم که عمل pcnl را فرموده اید در کدام بیمارستان شخصی هم میتوانید این عمل را انجام دهید بیمه تکمیلی پارسیان و بیمه پایه تامین اجتماعی هم داریم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   بیمارستان پیامبران 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بزرگوار...من یه سنگ 12 میلی و 2 سنگ 4 و 5 میلی دارم که هر 3 تو کالیس تحتانی کلیه چپ قرار گرفتن.واسه سنگ 12 میل تصمیم بر سنگ شکن شد.میخواستم بپرسم چه کنم که بعد سنگ شکن بهتر دفع بشه با توجه به قرار گرفتن سنگ تو اون قسمت کلیه؟و برای اون 2تا سنگ چه دستوری برای دفعش میدید...؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   اگر سنگها با سی تی اسکن تایید شده عمل جراحی Pcnl باید انجام بدیم برات 

 • تصویر کاربر حلما یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  باسلام دختری ۱۷ ماهه دارم با وزن ۱۰ کیلو دو سنگ به قطر ۲۷ و ۱۰ میلی در کلیه چپ و هیدرونفروز شدید دارد ایا روش Rirs براش خوبه یا چه روشی را شما بهتر میدونید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   عمل pcnl 

 • تصویر کاربر پیمان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر اینجانب بدون هیچ گونه علامتی در کلیه راست 2 سنگ 20 و 22 میلیمتری و در کلیه چپ یک سنگ 10 میلیمتری دارذ.
  چه روشی را برای درمان پیشنهاد میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   عمل Pcnl برای کلیه راست و سنگ شکنی برون اندامی برای کلیه چپ به شرطی که سنگهای گفته شده با سی تی اسکن تایید شده باشد نه با سونو گرافی 

 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام آقادکتریه چندوقتیه که ادارمیگیره هم پهلوهام به دردمیادوهم بایدسری برم تخلیه کنم خودمو وگرنه بی تابم میکه میخادبریز فشارمیاره روم ممنون آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

درحال دریافت اطلاعات