کدام جراحی سنگ کلیه را انتخاب کنم؟

درد شدید و غیر قابل تحمل ، حالت تهوع ، جواب سونوگرافی و … به سنگ کلیه دچار شده اید و پزشک دستور جراحی داده است؟ انواع روش های جراحی سنگ کلیه به شما پیشنهاد می شود، ولی بر اساس محل، اندازه و جنس سنگ، روش درمانی مناسب شما انتخاب خواهد شد. در این مقاله دکتر رضا ولی پور جراح و متخصص کلیه و اورولوژی شما را با انواع روش های جراحی سنگ کلیه آشنا می کند.

چه زمانی به جراحی سنگ کلیه نیاز است؟

سنگ کلیه یک ته نشین سفت از مواد معدنی مانند کلسیم یا مواد زائدی مانند اسید اوریک است. آن ها در ابتدا کوچک هستند، اما آن ها میتوانند با چسبیدن مواد معنی بزرگ تر شوند. بعضی از سنگ های کلیه خود به خود و بدون درمان دفع میشوند. دیگر سنگ هایی که دردناک بوده یا در مجاری ادراری گیر میکنند نیازمند جراحی  سنگ کلیه هستند تا خارج شوند.

ممکن است در موارد زیر برای خارج کردن سنگ کلیه نیاز به نوعی عمل یا جراحی داشته باشید:

 • سنگ خیلی بزرگ باشد و نتواند خود به خود دفع شود.
 • درد خیلی زیادی داشته باشید.
 • سنگ جریان خروجی ادرار از کلیه را مسدود کرده باشد.
 • به دلیل سنگ کلیه به عفونت مجاری ادراری زیادی مبتلا شده باشید.

سنگ مثانه

انواع فرآیند ها و جراحی سنگ کلیه

در اینجا به چهار درمانی که میتوانند برای سنگ کلیه شما انجام شوند اشاره میکنیم:

 • سنگ شکنی
 • یورتروسکوپی
 • جراحی سنگ کلیه از طریق پوست
 • جراحی باز

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی و یا خال مشاهده کردید هرگز به راحتی از آن چشم پوشی نکنید. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست؟ آیا با روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ جهتد کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

فیلم : آشنایی با روش های درمان سنگ کلیه از زبان دکتر ولی پور

بسیاری از بیماران سوالاتی چون بهترین روش جراحی سنگ کلیه یا سریع ترین روش دفع سنگ کلیه را از پزشک خود سوال می کنند. اما همان طور که در بالا اشاره شد، بهترین روش برای هر فرد را شرایط وی مشخص می کند.

سنگ شکنی

این روش متداول ترین درمان سنگ کلیه است. این روش برای سنگ های کوچک یا متوسط بهترین عملکرد را دارد. این روش بدون تهاجم میباشد، به این معنی که هیچ برشی روی پوست ایجاد نمی گردد. در طی این فرآیند، روی یک میز می خوابید. پیش از انجام این روش به شما دارویی می دهند تا درد یا ناراحتی شما را کاهش دهند.

پزشک از اشعه ی ایکس یا سونوگرافی برای یافتن سنگ (یا سنگ ها) در کلیه شما استفاده میکند. بعد از آن پزشک به کلیه امواج صوتی با انرژی بالا از خارج وارد میکند. این امواج از طریق پوست شما وارد میشوند و سنگ را به قطعات کوچک تر می شکند.

سنگ شکنی برون اندامی

ممکن است پزشک لوله ای به اسم استنت را وارد حالب شما کند (ادرار از طریق حالب از کلیه به مثانه می رود). این استنت کمک میکند که قطعات سنگ حرکت کنند. این روش حدود یک ساعت زمان می برد. شما معمولا در همان روز به خانه می روید. بعد از آن برای کمک به دفع قطعات سنگ از کلیه باید مقدار فراوانی آب بنوشید. ممکن است از شما خواسته شود که در صافی ادرار کنید تا سنگ ها در آن بمانند و پزشک بتواند آن را آزمایش کند.

این روش در نصف افراد سنگ کلیه را خارج میکند. اگر این روش موفق نبود، ممکن است نیاز باشد این فرآیند را تکرار کنید.
این روش ممکن است عوارض جانبی مانند گرفتگی عضلات یا وجود خون در ادرار داشته باشد. عوارض شدیدتر معمولا نادر هستند، اما میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • خون ریزی اطراف کلیه
 • عفونت
 • آسیب به کلیه
 • سنگی که جریان ادرار را مسدود کند

سنگ شکنی برون اندامی با امواج برای چه کسی مناسب است؟

سنگ شکنی برون اندامی (SWL) برای درمان سنگ های موجود در کلیه و میزنای استفاده می شود. در این روش امواج شوک با استفاده از اشعه ایکس یا امواج فراصوت جهت تعیین موقعیت دقیق سنگ، بر روی سنگ متمرکز می شوند. تابش مکرر امواج شوک بر روی سنگ کلیه معمولا سبب شکستن آن به قطعات کوچک می شود.

این قطعات سنگی کوچک تر ظرف چند هفته از طریق ادرار دفع می شوند. به دلیل ناراحتی احتمالی ایجاد شده به وسیله امواج شوک و همچنین نیاز به کنترل تنفس در حین فرایند، اغلب به نوعی از بیهوشی نیاز می باشد. SWL اغلب بر روی سنگ های سخت از جمله سیستین، برخی انواع سنگ های کلسیم اوکسالات، کلسیم فسفات و همچنین سنگ های بسیار بزرگ موثر نمی باشد.

مراقبت پس از جراحی سنگ کلیه SWL

با استفاده از SWL، ممکن است فرد قادر باشد تا در همان روز عمل به خانه مرخص شود. احتمال دارد، فرد پس از دو تا سه روز قادر باشد که فعالیت های عادی خود را از سر گیرد. همچنین، امکان دارد به بیمار یک صافی داده شود تا سنگ های دفع شده را جمع کند. این قطعات سنگی جهت آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

با اینکه SWL به صورت گسترده استفاده شده و بسیار ایمن در نظر گرفته می شود، باز هم می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. ممکن است فرد برای چند روز پس از درمان در ادرار خود خون داشته باشد. اغلب قطعات سنگی بدون ایجاد درد عبور می کنند. قطعات بزرگ تر ممکن است در میزنای گیر کرده، درد ایجاد کرده و به دیگر فرایند های برداشت سنگ نیاز داشته باشند.

آیا روش های جراحی سنگ مثانه هم شبیه به روش های سنگ کلیه می باشد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سنگ مثانه

یورتروسکوپی

این فرآیند سنگ هایی که در کلیه ها و مجاری ادراری هستند را درمان میکند. پزشک شما از یک دوربین ظریف و انعطاف پذیر استفاده میکند تا سنگ را پیدا کرده و آن را خارج کند. هیچ برشی روی پوست شما ایجاد نخواهد شد. شما طی این فرایند بیهوش خواهید بود. پزشکتان این دوربین را از طریق مثانه و مجاری ادراری به کلیه می رساند. پزشک از یک وسیله سبد مانند استفاده میکند تا سنگ های کوچک را خارج کند. اگر سنگ بزرگ بود، پزشک از طریق دوربین لیزری به سنگ می تاباند تا آن ها را بشکند. معمولا شما میتوانید همان روز به خانه بازگردید.

ممکن است پزشک برای کمک به تخلیه ادرار از کلیه به مثانه شما یک استنت در مجرای ادراری تان قرار دهد. شما ۴ تا ۱۰ روز بعد باید برای خارج کردن استنت دوباره به پزشک مراجعه کنید. بعضی از استنت ها در انتهای خود رشته ای دارند که میتوانید خودتان آن ها را خارج کنید. حتما تمام دستوراتی که پزشکتان به شما داده است را در خارج کردن استنت به دقت انجام دهید.

مشکلات ممکن بعد از یورتروسکوپی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت
 • تنگ شدن مجرای اداری
 • خون ریزی

سنگ کلیه

جراحی سنگ کلیه از طریق پوست

اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد یا سنگ شکنی نتواند آن را به مقدار کافی بشکند، این جراحی یکی از گزینه ها است. این جراحی از یک لوله کوچک استفاده میکند تا به سنگ برسد و آن را به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا بشکند. جراحی سنگ کلیه از طریق پوست  PCNL یکی از روش های موفق دفع سنگ های بزرگ کلیه است. شما پیش از شروع جراحی PCNL بیهوش می شوید. جراحتان یک برش کوچک روی کمر یا پهلوی شما ایجاد میکند و دوربین طریفی وارد این سوراخ میکند. جراحی میتواند طبق یکی از دو راه زیر انجام شود:

نفرولیتوتومی

جراح سنگ را از طریق یک لوله خارج میکند. بهترین درمان برای سنگ های بزرگ در کلیه، لیتوتریپسی از راه پوست می باشد. برای انجام این عمل بیهوشی عمومی مورد نیاز است. نفرولیتوتومی از راه پوست شامل ایجاد یک برش نیم اینچی (۱.۲۵ سانتی متر) بر روی کمر یا پهلو می شود. این برش به اندازه ای است که یک دوربین غیر منعطف (نفروسکوپ) بتواند به بخش مرکزی و تو خالی کلیه (محل قرار گیری سنگ) وارد شود. ابزاری از طریق نفروسکوپ عبور داده شده، سنگ را شکسته و قطعات آن را به بیرون مکش می کند. قابلیت مکش قطعات سنگ، نفرولیتوتومی از راه پوست را به بهترین روش درمان برای سنگ های بزرگ تبدیل می کند.

عمل pcnl سنگ کلیه

پس از نفرولیتوتومی از راه پوست، معمولا یک لوله درون کلیه به جای می ماند تا ادرار را به کیسه ای در خارج از بدن تخلیه کند. این کار تخلیه ادرار را ممکن ساخته و هرگونه خونریزی را متوقف می کند. این لوله برای یک شب و یا تا چند روز برای بیمار قرار داده می شود. ممکن است پس از انجام این عمل فرد مجبور باشد تا یک شب را در بیمارستان سپری کند.

پزشک اورولوژیست جهت بررسی وجود قطعات باقی مانده سنگ می تواند در حینی که فرد در بیمارستان بستری است انجام یک عکس برداری به وسیله اشعه ایکس را درخواست دهد. در صورتی که هر گونه سنگی باقی مانده باشد، پزشک دوباره به وسیله دوربین درون کلیه را مشاهده کرده و آن را خارج می کند. فرد می تواند پس از یک تا دو هفته فعالیت های عادی خود را شروع کند.

نفرولیتوتریپسی

 جراح شما از امواج صوتی یا لیزر استفاده میکند تا سنگ را بشکند و بعد از آن سنگ را توسط یک وسیله مکنده خارج میکند. این جراحی بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می برد. بعد جراحی نیاز است یک تا دو روز در بیمارستان بیمانید. معمولا، استنت برای چند روز در کلیه می ماند تا به تخلیه ادرار کمک کند.

ممکن است چند هفته بعد، پزشکتان از عکس برداری اشعه ی ایکس یا سونوگرافی استفاده کند تا ببیند آیا قسمتی از سنگ باقی مانده است یا خیر. همچنین ممکن است پزشکتان قطعات سنگ را برای آزمایشگاه بفرستد تا تشخیص دهند که از چه چیزی تشکیل شده است.

خطرات این عمل سنگ کلیه شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • آسیب به مثانه، روده، حالب، کلیه یا کبد

جراحی باز سنگ کلیه

با توجه به پیشرفت انواع روش های کم تهاجمی که در بالا به آنها اشاره کردیم، برای سنگ کلیه ندرتا از جراحی باز استفاده میکنند. اما اگر سنگ کلیه شما خیلی بزرگ باشد یا به وسیله دیگر درمان ها شکسته نشود، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

همچنین ممکن است در موارد زیر جراحی کمک کننده باشد:

 • یکی از سنگ ها در حالب گیر کند
 • درد بسیار زیادی داشته باشید
 • سنگ جریان ادرار شما را مسدود کند
 • خون ریزی یا عفونت داشته باشید

به شما چیزی می دهند تا حین این فرآیند هوشیار نباشید. جراح برشی روی پهلو و در کلیه شما ایجاد میکند. پزشک از طریق این برش سنگ را خارج میکند. برای کمک به تخلیه ادرار در حالب استنت قرار داده میشود. ممکن است نیاز باشد که چند روز در بیمارستان بمانید. بین ۴ تا ۶ هفته زمان لازم است تا بعد از جراحی باز بهبودی کامل بدست آورید. با پزشک خود صحبت کنید. مطمئن شوید که فواید و مضرات هر روش درمانی را کاملا می دانید.

دیگر جراحی ها

دیگر جراحی های کلیوی به ندرت برای برداشتن سنگ ها استفاده می شوند. جراحی باز، لاپاراسکوپیک یا رباتیک تنها در صورتی می توانند استفاده شوند که تمامی فرایند های دیگر با سطح تهاجم کمتر، موفق نباشند.

از پزشک خود پرسش های زیر را بپرسید:

 • این جراحی چه عوارض جانبی میتواند ایجاد کند؟
 • احتمال موفقیت این روش برای درمان سنگ کلیه من چقدر است؟
 • بعد از این درمان چه مدتی نیاز است که در بیمارستان بمانم؟
 • برای تسکین درد بعد از جراحی چه چیزی به من می دهید؟
 • آیا احتمال دارد که نیاز به تکرار جراحی پیدا کنم؟

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راد دوشنبه ۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  برای سنگ‌ کلیه ۱۵ م م درکالیس تحتانی کلیه پزشک‌معالجم روش ریرس بالیزر هولومیوم تجویز کردن ایادراین روش هم استنت بکارمیره وبعدبرای خارج کردن آن بعداباید به پزشک‌مراجعه کرد وچه عوارضی داره وکلا بارون یورتروسکوپی متفاوته؟.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۷ تیر ۰( 1 سال پیش)

   بله استنت گذاری هم لازمه - به دکتر مجتبی عاملی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر نبی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  وجود 5 سنگ از 8 میل تا 14 میل در نقاط پایین کلیه و یکی هم در جالب که 8 میل هست الان دردم کم هست اما نظرتون راجب نوع عمل رو خواستم بدونم که بتونم تو یک جراحی بتونم از همش خلاص بشم شما کدوم شیوه رو پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 سال پیش)

   PCNL

 • تصویر کاربر فریده سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.مادر من سنگ یه سنگ ۱۷mm دخال کلیش هست عکس سونوگرافی رو براتون ارسال کردن.خواستم ببینم در وهله اول چه متدی رو برای درمانش پیشنهاد میدین؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سنگ ۳ میلی گزارش شده نه ۱۷ میل 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. آیا عمل PCNL برای سنگ کلیه با بی حسی موضعی اسپاینال عمومیت دارد ؟با توجه به تصویر سونوگرافی ضمیمه شده بهترین روش درمان چیست؟ متاسفانه به دلیل گرفتگی عروق امکان بیهوشی کامل را ندارم. با سپاس از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. آقای دکتر چند روز پیش همسر بنده عمل pcnl داشتن و بعد از عمل دکترشون گفتن که نتونستن سنگ رو پیدا کنن (با اینکه از چند قسمت خواستن وارد بشن)، و گفتن که احتمالا سنگ ایشون از جنس اسید اوریکی هست و تو قسمتی هست که نتونستن دسترسی پیدا کنن به سنگ.

  میخواستم از خدمتتون بپرسم این حالت تو عمل pcnl می‌تونه اتفاق بیفته؟ و اینکه آیا با دارو می‌تونه این سنگ دفع بشه

  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   بله این حالت بعضی مواقع پیش میاد عکسهای سی تی اسکن رو بفرست ببینم 

 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید ببخشید آقای دکتر شوهر من سنگ کلیه دارن و اندازه آن 19مم است
  این ابعاد احتیاج به عمل دارد یا بادارو خوب میشود
  البته درد هم دارن
  ممنون از راهنمای شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   عمل جراحی PCNL به شرطی که در سی تی اسکن این اندازه تایید شود 

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام مادرم یک سنگ ۴ سانتی در کالیس فوقانی کلیه دارند بهترین روش درمان چیست البته سنگهای مجاری را دیروز تخلیه کردند و پزشکشون یک هفته بعد برای جراحی باز گفتند بریم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   الان کسی جراحی باز انجام نمیده برای سنگ ؟؟؟!!!!! مدارک رو بفرستین ببینم 

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام.طاعات و عبادات قبول
  دختری ۴ ساله دارم که نتایج آزمایش کاهش پتاسیم خون رو نشان میداد، طی سونوگرافی انجام شده مدولاری نفروکلسینوز مطرح شد، سوالم اینه که آیا این وضعیت قابل درمان هست؟ و آیا عوارض جدی و جبران ناپذیری برای کلیه ها ایجاد می کند. خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر نوا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکتر دختر من ۴ ماهش هس عفونت اداری داره ۴تا ۵ روز تب داشت بعدش که تشخیص دزس دادن عفونته با یه روز وه سفکسین خورد تب سریع قطع شد دکتر براش اسکن کلیه و انرژی هسته ای نوشته و سونوگرافی بنظر شما من اگه سونو انجام بدام مشکلی نداشته باشه حتما باید اسکن هم انجام بدام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   بله حتما باید تمام موارد انجام شود

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام کلیهام سنگ سازه وتنگی حالب دارم راهی هست بدون استنت گذاری عمل کنم چون استنت برام سخته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   خیر 

درحال دریافت اطلاعات