بهترین دکتر اورولوژی یا دکتر مردان چه کسی است؟

دکتر اورولوژی یا متخصص اورولوژی، در مراقبت و درمان مسائل مربوط به دستگاه ادراری زنان، مردان و کودکان تخصص دارد. دکتر اورولوژی برای آقایان، مشکلات مربوط به سیستم تناسلی و اندام های تولید مثل مردانه، و برای خانم ها، برخی از مشکلات مربوط به اندام های تولید مثل زنانه و اختلالات غدد فوق کلیوی و تولید هورمون ها را نیز درمان می کند. دکتر اورولوژیست باید ۱ تا ۲ سال دوره دستیاری جراحی عمومی و ۳ تا ۴ سال دوره دستیاری جراحی ارولوژی را سپری کند.

اورولوژیست چه کاری انجام می دهد؟

دکتر اورولوژی، اختلالات دستگاه ادراری-تناسلی مردان و زنان را، در هر سنی بررسی می کند. این سیستم ها جنبه های مختلف سلامت را شامل می شوند، پس بهترین متخصص اورولوژی کسی است که دانش گسترده ای در زمینه های دیگر پزشکی مانند زنان، غدد درون ریز، اطفال و طب داخلی نیز داشته باشد. دکتر اورولوژیست، مسئول درمان های جراحی و غیر جراحی مشکلات دستگاه ادراری و تناسلی می باشد. دکتر مردان همچنین مهارت های جراحی برای درمان سرطان های مثانه، کلیه ها، بیضه ها، مجرای ادرار و پروستات را نیز دارد.

مهارت های اورولوژیست

بخشی از اورولوژی بر روی دستگاه تولید مثل مردانه تمرکز دارد. دکتر مردان می تواند وازکتومی را برای کنترل بارداری انجام دهد. همچنین می تواند وازکتومی معکوس را انجام دهد تا مردان بتوانند مجدد قدرت تولید مثل خود را به دست بیاورند. اورولوژیست ها سنگ کلیه، سرطان کلیه و سایر مشکلات کلیوی را درمان می کنند. نفرولوژیست ها هم متخصص بیماری های کلیوی هستند، اما اختلالات موثر بر روی عملکرد کلیه ها را نیز، درمان می کنند. آن ها جراحی های کلیه را مانند اورولوژیست ها انجام نمی دهند.

در ادامه دستورالعمل های مربوط به صلاحیت های اورولوژیست ها توسط انجمن اورولوژی (AUA) آورده شده است.

تمامی متخصصان اورولوژی باید صلاحیت های بالا را داشته باشند. با توجه به طیف گسترده ی مسائل مربوط به اورولوژی، پزشکان در زمینه های خاص مانند اورولوژی کودکان، اورولوژی بزرگسالان، جراحی رباتیک، سرطان پروستات، بی اختیاری ادرار، پرولاپس لگن و بسیاری موارد دیگر بسته به علاقه ی خود می توانند آموزش های بیشتر ببینند.

انجمن اورولوژی، هفت حوزه فوق تخصصی در اورولوژی را معرفی کرده است که عبارتند از:

 • اورولوژی کودکان
 • سرطان شناسی اورولوژیک
 • ناباروری مردانه
 • پیوند کلیه
 • سنگ ها
 • اورولوژی زنان (بی اختیاری ادرار و اختلالات لگن)
 • عصب شناسی (ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ، اختلال در دفع ادرار، ارزیابی های اورودینامیکی)

متخصصان اورولوژی در تمام موارد فوق به جز پیوند کلیه آموزش می بینند.

بهترین متخصص اورولوژی در شهرک غرب

اورولوژیست ها چه بیماری هایی را درمان می کنند؟

دکتر اورولوژی بیماری های ادراری-تناسلی مردان، گاهی زنان و کودکان را درمان می کنند. به عنوان مثال گاهی ممکن است مردان، زنان و کودکان دچار بی اختیاری ادرار شوند که توسط اورولوژیست قابل درمان می باشد. گاهی بیماران ممکن است شک به مشکلی در دستگاه ادراری خود داشته باشند، در این شرایط، پزشک با مراقبت های اولیه می تواند به بیمار کمک کند که آیا وی به ارجاع به متخصص ارولوژی نیاز دارد یا خیر.

در ادامه متداول ترین روش های درمانی در سه گروه از بیماران آورده شده است:

دکتر مردان

اورولوژی زنان

 • بی اختیاری ادرار، از جمله نیاز سریع به ادرار کردن و مثانه بیش فعال و نوروژنیک
 • سرطان های مثانه، کلیه ها و غدد فوق کلیوی
 • سنگ کلیه
 • پرولاپس یا افتادگی واژن و مثانه
 • عفونت های ادراری
اورولوژی زنان

اورولوژی کودکان

به منظور درمان صحیح این شرایط، متخصصان اورولوژی آزمایشات و اقدامات تشخیصی مختلفی را درخواست می کنند. این اقدامات شامل تست های تصویربرداری، از جمله سونوگرافی یا ام آر آی و معاینات داخلی مثانه می باشد. بهترین دکتر اورولوژی، در انواع جراحی های ارولوژیک از جمله رباتیک و لاپاراسکوپی مهارت دارد و می تواند اقدامات غیر جراحی و درمان های مبتنی بر دارو را نیز انجام بدهد. دکتر اورولوژی می تواند به بیمار در یادگیری نحوه تغییر رفتارها و عملکردهایی که برخی از مشکلات دستگاه ادراری را کاهش می دهند یا آن ها را درمان می کنند، کمک کند.


دکتر رضا ولی پور متخصص کلیه

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم