قرص افلوکساسین : درمان عفونت‌ مجاری ادراری و التهاب مثانه

این دارو، برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. افلوکساسین، متعلق به دسته ای از داروها، به نام آنتی بیوتیک های کینولون است. این آنتی بیوتیک، با جلوگیری از رشد باکتری ها، عفونت های باکتریایی را درمان می کند، بر روی عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و …) تأثیری نداشته، و باید توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه ی آنتی بیوتیک ها، باعث می شود در آینده برای عفونت های دیگر، تأثیر خود را از دست بدهند.

آیا التهاب مثانه خطرناک است؟

قبل از شروع مصرف افلوکساسین، و شروع دوره ی بعدی، راهنمای مصرف ارائه شده توسط پزشک یا داروساز خود را مطالعه کنید. در صورت داشتن هرگونه ابهامی از پزشک یا داروساز خود در مورد آن سؤال کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک، به همراه غذا یا بدون غذا، معمولاً ۲ بار در روز (هر ۱۲ ساعت) میل کنید. دوز مصرفی و مدت زمان مصرف دارو توسط پزشک شما تعیین می شود.

در هنگام مصرف دارو، مایعات زیاد بنوشید. مگر اینکه پزشک، شما را منع کند.

این دارو را حداقل ۲ ساعت قبل، یا بعد از داروهای دیگر، مصرف کنید تا تأثیر آن کم شود. در مورد سایر داروهایی که همزمان مصرف می کنید، از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید. برخی از داروهایی که در صورت مصرف آنها باید اطلاع دهید، شامل این موارد هستند: کویناپریل، سوکرالفات، ویتامین ها / مواد معدنی (از جمله مکمل های آهن و زینک) و محصولات حاوی منیزیم، آلومینیوم یا کلسیم (مانند آنتی اسید ها، محلول دیدانوزین، مکمل های کلسیم).

قرص افلوکینول برای چی خوبه

افلوکساسین

عفونت های پوستی

 • ۴۰۰ mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت، به مدت ۱۰ روز

سوزاک شدید و مجاری ادراری و دهانه رحم

 • به علت مقاومت همه گیر به این دارو در آمریکا، دیگر برای سوزاک تجویز نمی شود.
 • ۴۰۰ mg، خوراکی، یک دوز

التهاب دهانه رحم یا مجاری ادرار

 • ۳۰۰ mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت، به مدت ۷ روز

بیماری التهاب شدید لگن

 • ۴۰۰ mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت، به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز

التهاب مثانه غیر پیچیده

 • به علت coli یا K. pneumonia: 200 mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت، به مدت ۳ روز
 • به علت سایر پاتوژن های تأیید شده: ۲۰۰ mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت، به مدت ۷ روز
 • محدودیت مصرف: برای بیمارانی که به سایر درمان های عفونت مجاری ادراری، دسترسی ندارند، فلوروکینولون را در نظر بگیرید.

عفونت پیچیده ی مجاری ادرار (UTIs)

 • ۲۰۰ mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ روز

ورم پروستات به علت E. coli

 • ۳۰۰ mg، خوراکی، هر ۱۲ ساعت به مدت ۶ هفته

تداخل دارویی افلوکساسین

اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، احتمالاً پزشک یا داروساز شما از تداخل های احتمالی در مورد شما اطلاع داشته و آنها را در نظر گرفته است. بدون مشورت با پزشک یا داروساز خود، دوز مصرفی خود را کم، زیاد یا متوقف نکنید.

تداخل شدید افلوکساسین، با داروهای دیگر، شناخته نشده است.

افلوکساسین، با ۴۲ دارو تداخل جدی دارد.

افلوکساسین، با ۱۶۲ دارو تداخل متوسط دارد.

افلوکساسین، با ۹۴ دارو تداخل خفیف دارد.

این لیست، شامل تمام تداخلات دارویی نمی شود. بنابراین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا داروساز خود را در جریان تمام داروهایی که مصرف می کنید، قرار دهید. لیستی از تمام داروهای خود را به همراه داشته و در اختیار پزشک قرار دهید. در صورت نگرانی یا پرسشی، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض قرص افلوکساسین

 افلوکساسین، به غیر فعال کردن و احتمالاً سایر اقدامات غیر قابل بازگشت و جدی، مثل: پارگی یا التهاب تاندون، نوروپاتی محیطی و تأثیرات سیستم عصبی مرکزی (CNS) مرتبط می شوند.

در بیمارانی که هر کدام از این ری اکشن های جدی را نشان می دهند، مصرف را بلافاصله متوقف کنید.

 • از آنجایی که عوارض جانبی این دارو، برای بیماران مبتلا به سینوزیت باکتریال حاد، تشدید حاد برونشیت مزمن، و عفونت های مجاری ادراری بدون عارضه (UTI)، بیشتر از مزایای آن است، بنابراین مصرف فلوروکینولون در این بیماران باید محدود شده و از گزینه های درمانی جایگزین استفاده شود.
 • برای برخی از عفونت های جدی باکتریایی، از جمله سیاه زخم، طاعون و ذات الریه باکتریایی، مزایای فلوروکینولون ها بیشتر از عوارض آن بوده، و بهتر است به عنوان یک گزینه درمانی در دسترس استفاده شود.
 • این دارو، حاوی افلوکساسین است. بنابراین در صورت داشتن هرگونه حساسیت به افلوکساسین ها یا سایر ترکیبات موجود در این دارو، از مصرف آن خودداری کنید.

قرص افلوکساسین و بارداری

با تشخیص پزشک، در صورتی که مزایای استفاده از این دارو بیشتر از خطرات احتمالی آن است، می توانید با احتیاط افلوکساسین را مصرف کنید. مطالعات حیوانی تأثیر ریسک های این دارو روی جنین را نشان داده است، اما مطالعات انسانی در دسترس نیست.

موارد مصرف Ofloxacin

از افلوکساسین برای درمان عفونت های خاص، از جمله ذات الریه، عفونت های پوستی، عفونت های مثانه، رحم و پروستات (غده تولید مثل مردانه) استفاده می شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر