دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا بزرگ شدن پروستات خطرناک است؟ (+ روش های درمانی بزرگی پروستات)

پروستات غده‌ای است که در زیر مثانه و در جلوی رکتوم قرار دارد. پروستات نقش بسیار مهمی در سیستم تولیدمثل مردانه دارد.  در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.

اسپرم به وسیله مایعی که پروستات تولید می‌کند، در سیستم تولیدمثل منتقل می‌شود.

پروستات چیست؟

پروستات نوعی غده است که در زیر گردن مثانه مردان جای گرفته است. این عضو بدن، وظیفه تولید بخشی از مایع منی در آقایان را به عهده دارد.

علت پروستات

پروستات نیز مانند سایر اعضای بدن دچار بیماری ها و یا عارضه هایی می گردد که اغلب افراد از آن به عنوان علت پروستات یاد می کنند. در واقع باید بگوییم کلمه علت پروستات همان علت بزرگی پروستات می باشد. بزرگی پروستات یکی از عوارض و بیماری هایی است که پروستات دچار آن می گردد.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات در نتیجه افزایش بیش از حد سلول های غده پروستات اتفاق می افتد. این افزایش سلولی نیز، باعث ورم غده پروستات و در نتیجه انسداد میزراه و کاهش جریان ادرار می‌شود.

بزرگ شدن پروستات چه خطری دارد؟

بزرگی خوش خیم پروستات همانند سرطان پروستات نبوده و خطر این عارضه نیز همچون سرطان پروستات نیست، اگرچه ممکن است دارای علائمی باشد که، فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد. بزرگی خوش خیم پروستات بیشتر در مردانی که سن بالای ۵۰ سال دارند، اتفاق می افتد.

حتما بخوانید

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است؟ برای درمان سرطان پروستات بدخیم چه روش هایی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان پروستات بدخیم

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

سوال بسیاری از افراد این است: بزرگ شدن پروستات نشانه چیست؟ در پاسخ باید بگوییم افزایش سن یکی از اصلی ترین علل بزرگ شدن پروستات از نوع خوش خیم آن است و بسیاری از مردان بالای ۸۰ سال دارای علائم آن هستند.

علیرغم اینکه علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما می‌توان گفت تغییرات هورمون های جنسی مردانه در نتیجه ی افزایش سن، از جمله عوامل تأثیر گذار این بیماری است. هرگونه سابقه خانوادگی اختلالات پروستات و ناهنجاری بیضه ها، سبب افزایش خطر ابتلا به این بیماری می‌شوند.

علائم بزرگ شدن پروستات

علائم بزرگی پروستات از نوع خوش خیم آن در ابتدا بسیار خفیف هستند، اما در صورت عدم درمان و رسیدگی می‌توانند تشدید گردند. برخی از اصلی ترین علائم خطرناک پروستات آن عبارت‌اند از:

 • ادرار مکرر در هنگام شب
 • ادرار قطره قطره
 • ادرار منقطع
 • احساس فشار در هنگام ادرار
 • جریان ادرار ضعیف
 • جریان ادرار آهسته و همراه با تأخیر
 • ادرار دردناک
 • ادرار خونی

این علائم قابل درمان هستند و توصیه می‌شود در صورت مشاهده هرکدام از علائم برای پیشگیری از عوارض دیگر، به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید

آیا با بیماری های جنسی در آقایان آشنایی دارید؟ آیا می دانید زگیل تناسلی در مردان چیست؟ آیا می دانید زگیل تناسلی در مردان چگونه به زنان انتقال پیدا می کند؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

تشخیص بزرگ شدن پروستات

برای تشخیص بزرگی پروستات معمولا از بررسی فیزیکی و پرسش سوالاتی پیرامون سابقه پزشکی و دارویی استفاده می‌شود. برخی آزمایش‌های دیگر از قبیل سی تی اسکن و تصویربرداری توسط اشعه ایکس، برای تشخیص به کار می‌روند.

دارو

درمان بزرگ شدن پروستات

درمان پروستات ، با مراقبت شخصی شروع می‌شود. در صورت عدم تأثیر و تشدید علائم، مصرف دارو و عمل جراحی توسط پزشک تجویز می‌گردد. سن بیمار و میزان سلامت عمومی وی، در تجویز دارو و درمان بسیار مؤثر است.

#تامسولوسین ، داروی معروف بزرگی پروستات

تامسولوسین که با نام تجاری فلوماکس ( flomax ) نیز خوانده می شود، سبب شل شدن گردن مثانه و عضلات پروستات شده و در کل سبب سهولت در ادرار می گردد. این دارو برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات به کار می رود.

#درمان طبیعی بزرگ شدن پروستات

درمان طبیعی بیماری، شامل مجموعه اقدامات و تغییراتی است که بیمار به منظور تخفیف در علائم بیماری، در زندگی خود انجام می‌دهد. این موارد عبارتند از:

 • ادرار کردن به محض نیاز
 • عدم استفاده از داروهای آنتی هیستامین و ضد حساسیت که مانع تخلیه مثانه می‌شوند.
 • اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین به خصوص در ساعات پایانی شب
 • پایین آوردن سطح استرس، زیرا استرس موجب افزایش ادرار می‌شود.
 • انجام فعالیت های ورزشی، زیرا عدم تحرک موجب تشدید علائم می‌شود.

#عمل جراحی بزرگ شدن پروستات

در صورت عدم تأثیر دارو و روش های طبیعی، انواع مختلف عمل جراحی برای درمان این بیماری مؤثر است. برخی از انواع این روش ها، سرپایی بوده و در مطب پزشک نیز قابل اجرا است. این در حالی است که برخی دیگر از انواع روش ها، باید در بیمارستان و در اتاق عمل اجرا گردند.

حتما بخوانید

اگر به دنبال جراحی سرطان پروستات با روش های نوین هستید و می خواهید با عوارض بعد از جراحی سرطان پروستات آشنا شوید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جراحی سرطان پروستات

✅ عمل سرپایی

عمل سرپایی شامل تزریق وسیله ای از طریق مجرای میزراه، به داخل غده پروستات انجام می‌شود و شامل موارد زیر می‌گردد:

TUNA

از امواج پرتوزا، به منظور برش و شکاف بافت پروستات استفاده می‌شود.

TUMT

از انرژی حاصل از امواج میکروویو، برای برداشتن بافت پروستات استفاده می‌شود.

WIT

آب گرم به منظور تخریب بافت اضافه پروستات به کار می‌رود.

HIFU

انرژی حاصل از امواج فراصوت، برای حذف بافت اضافه پروستات استفاده می‌شود.

✅ عمل همراه با بستری

این نوع جراحی پروستات نیز در صورت مشاهده موارد زیر، برای بیمار تجویز می‌گردد:

 • اختلال کلیه
 • سنگ مثانه
 • عفونت مجاری ادراری
 • بی اختیاری ادرار
 • ناتوانی در تخلیه مثانه
 • وجود خون در ادرار

بزرگی خوش خیم پروستات

عوارض بزرگ شدن پروستات

بسیاری از مردان علائم این اختلال را نادیده می‌گیرند، در حالی که تشخیص و درمان به موقع، مانع عوارض خطرناک بعدی این بیماری می‌شود.

از این رو در صورت مشاهده علائم بیماری، به پزشک مراجعه نمایید. مردانی که سابقه طولانی مدت بزرگی خوش خیم پروستات دارند، ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های زیر قرار داشته باشند:

 • عفونت مجاری ادراری
 • آسیب به کلیه
 • سنگ کلیه
 • خونریزی مجاری ادراری
 • عدم توانایی ادرار

 انسداد مجاری ادراری، گاهی به اندازه ای شدید است که ادرار به هیچ وجه نمی تواند از مثانه خارج شود. انسداد مجرای مثانه بسیار خطرناک است، زیرا ادرار موجود در مثانه می‌تواند باعث عفونت مجاری ادراری و آسیب به کلیه شود.

بزرگ شدن پروستات همیشه نیاز به درمان دارویی ندارد و گاهی از طریق معاینه مرتب توسط پزشک می‌توان علائم و اندازه پروستات را کنترل کرد.

تغییر سبک زندگی، مصرف دارو و عمل جراحی همه جزو گزینه های درمانی هستند که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پزشک تا جایی که ممکن است برنامه درمان را به گونه ای تنظیم می‌کند که موجب کنترل علائم شود و بر کیفیت زندگی تأثیر منفی نداشته باشد. به همین دلیل است که گفتگو با پزشک، پیرامون علائم بیماری، بسیار حائز اهمیت است.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام باستحضار میرسد به تازگی تکرر ادرار زیاد شده مخصوصا شب یا دم صبح سمت راست پایین مثانه ام یک کم ورم کرده تریاک هم مصرف میکنم میشه راهنمایی کنید ممنون۰
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار و آزمایش خون PSA Cr FBS

 • تصویر کاربر نادر چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رفتم سونوگرافی گفت که پروستاتم کمی بزرگ شده و با دارو کنترل ميشه، ميخواستم ببينم چه دارویی باطد استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام در صورتیکه علائم ادراری ندارید نیاز به دارو نیست و در صورتی که علائم ادراری دارید قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخورید

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من۷۰سال سن دارم ومدت ۸ماه است که دچاربیماری پرستات شده ام وبه دکتر مراجعه کرده ام و تمام آزمایشات ادرار خون گرفته ام ولی دردومشکل ندارم ولی هرگز نعوذانجام نمی شودضمنا من دارو فشار خون ودیابت مصرف می کنم ازشما استاد گرامی استدعادارم بنده را راهنمایی فرمائید ممنون وسپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت رویت آزمایشات و داروهای مصرفی 

 • تصویر کاربر ارمین شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من و رفیقم ۱۸ سال سن داریم.
  ایا با خود ارضایی به سرطان پروستات دچار‌میشیم‌یا خیر؟
  درد بیضه سمت راست به چه دلیل میباشد؟
  با تشر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   خیر _ سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق  انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر اسماعیل شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .استادعزیز.من درسنوگرافی ام اندازه پروستات 30cc. 34mm*30*57 ذکرشده وهمچنین نوشته مایه فضاگیر دیده شده.باوجودپلاکت پایین 85000 ایابایداز داروی خاصی استفاده کنم .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   گزارش سونوگرافی رو بفرست 

 • تصویر کاربر پورکرمی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا این سونو رو تفسیرشو‌ بفرمایید
  Right kidney is normal in size,115mm (parenchymal thickness 14mm),and has normal corticomedullary differentiation and echotexture, with no evidence of hydronephrosis or stone. there is 42mm simple cyst in right kidney. Left kidney is normal in size,128mm (parenchymal thickness 13mm), and has normal corticomedullary differentiation and echotexture, with no evidence of hydronephrosis. There are 2 adjacent stones in left kidney lower calyx(totally 12mm) There are multiple simple cysts in left kidney which the largest one is 19mm. Urinary bladder is well distended with no evidence of stone or wall thickening. Bilateral UVJ is clear. Prostate is about 56ml in volume (large)and has normal echotexture. Incidental findings: There is a large hyperechoic mass like lesion (84*70mm) in right hepatic lobe. Correlation with triphasic ct scan is recommended to prove the diagnosis of giant hemangioma.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری و سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال با تزریق (تری فازیک)  انجام بدین 

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بعضی اوقات حجم ادرارم کمه ولی اذیتم میکنه که باید زود تخلیه بشه علتش میتونه چی باشه ؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر حسنی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۶۰ سالمه جواب سونو گرافی من پروستاتم 44cc است
  من هفته ای یک کپسول پرونرال 4/. میخورم البته ۵ ساله
  حجم باقیمانده ادرار ۷cc است
  اگر همون هفته یک کپسول بخورم هیچ مشگلی ندارم ولی اگر یادم بره با تکرر ادرار روبرو میشم
  با این وضع شما چه پیشنهادی دارید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   ادامه بدین 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۴۳ ساله هستم در آزمایشات ادواری (چک آپ)، مشاهده شد حجم پروستاتم ۳۸ سی سی می باشد.
  به دکتر مراجعه نکردم. برای درمان راهنمایی فرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   اگر علائم ادراری ندارید نیاز به دارو و درمان نیست 

 • تصویر کاربر فیروز شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن49سال سن دارم شب که میخوابم زیر شکمم دردومهره 1کمرم دردمیگیره وحس ادرار دارم ولی خیلی کم ادرار میکنم بعدش اروم میشه ودرشب دویاسه باربیدارمیشوم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   جهت کمر درد به جراح اعصاب مراجعه کنید و سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر