علایم عفونت کلیه چیست؟

کلیه ها یکی از حساس ترین ارگان های بدن هستند. در این مقاله دکتر ولی پور ، متخصص کلیه،  به علایم عفونت کلیه ، علل و تشخیص عفونت کلیه می پردازد. پس اگر شک دارید که به عفونت کلیه دچار شده اید یا نه با ما همراه باشید.

چگونه عفونت کلیه را تشخیص دهیم؟

 علائم عفونت کلیه چیست؟

بعضی از علایم کلی عفونت مجاری ادراری میتوانند به همراه علایم عفونت کلیه نیز باشند، مانند:

 • سوزش ادرار
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به ادرار کردن

علایم دیگری که میتوانند همراه عفونت کلیه باشند، شامل موارد زیر هستند:

 • لرزیدن
 • درد شکمی
 • تهوع و استفراغ

حالت تهوع

علایم عفونت کلیه که در معاینه مشخص میشوند شامل:

 • تب
 • احساس درد به لمس در پهلوها (درد در ضربه زدن آرام روی کمر در محلی مخصوص)
 • شواهد بالینی در آزمایش ادرار (بررسی آزمایشگاهی ادرار)
به علت اینکه این نشانه ها مشابه سرماخوردگی هستند، عفونت کلیه در بین مردم با نام سرماخوردگی کلیه نیز شناخته می شود.

در بیماران مسن و آن هایی که ضعف دستگاه ایمنی دارند، ممکن است عفونت کلیه شدیدتر بوده و همراه موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • رخوت
 • تندی ضربان قلب
 • کاهش فشار خون و
 • از دست دادن آب بدن

درد کلیه چجوریه؟

علت عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

ادرار، به صورت طبیعی همانند دیگر مایعات بدن استریل (عاری از هرگونه میکروب) بوده و هیچ گونه عفونت باکتریایی در آن یافت نمی شود.

از این رو، وجود باکتری در ادرار غیرطبیعی در نظر گرفته میشود و ممکن است منجربه عفونت مجاری ادراری شود. معمولا باکتری ها از طریق مجرای ادارای (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند) به دستگاه ادراری دست می یابند.

اگر در نتایج آزمایش های شما سنگ مثانه مشاهده شده است می توانید به راحتی با مطالعه مطلب زیر سنگ مثانه خود را درمان کنید.

درمان سنگ مثانه

ممکن است باکتری ها بالاتر رفته و به دستگاه ادراری برسند و باعث عفونت کلیه شوند. عفونت کلیه (عفونت دستگاه ادراری فوقانی) معمولا از عفونت دستگاه ادراری تحتانی شدیدتر میباشد زیرا ممکن است باکتری ها جریان خون را از طریق کلیه ها دچار عفونت کنند (باکتریمی) و همچنین بیماری شدیدتری ایجاد کنند.

باکتری ممکن است از طریق مقعد یا واژن به دستگاه ادرارای برسد و وارد آن شود. باکتری های دیگر ممکن است از طریق پوست وارد شوند. خانم ها در برابر عفونت دستگاه ادراری حساس تر هستند زیرا مجرای ادراری آن ها در مقایسه با مردان طول کمتری دارند.

علائم عفونت کلیه در زنان

عفونت کلیه چگونه تشخیص داده میشود؟

عفونت کلیه ممکن است توسط پزشک عمومی و با انجام یک معاینه ی جسمانی کامل و گرفتن پیشینه ی پزشکی تشخیص داده شود.

این ارزیابی شامل بررسی علایم حیاتی (ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و تعداد تنفس)، بررسی نشانه های از دست دادن آب بدن (دهیدریشن) و بررسی احساس درد در اثر فشار (تندرنس) در کمر میباشد.

همچنین در بیماران جوان و خانم، ممکن است یک معاینه ی لگن لازم باشد تا عفونت لگنی ارزیابی شود (بیماری های التهابی لگن). همچنین ممکن است یک آزمایش بارداری انجام شود.

عفونت کلیه

آیا عفونت کلیه با آزمایش ادرار مشخص می شود؟

بله، مهم ترین روش تشخیص و اطمینان از این بیماری آزمایش ادرار است.

برای تشخیص عفونت کلیه یک آزمایش بررسی ادراری لازم است. نمونه ی ادراری باید کاملا درست گرفته شود. جهت جلوگیری از آلوده شدن نمونه ادرار با باکتری های روی پوست اطراف مجرای ادراری، لازم است که قبل از گرفتن نمونه مجرای ادراری کاملا پاک شود.

قسمت ابتدایی ادرار باید در دستشویی تخلیه شود و بعد از آن نمونه ی ادرار تهیه شود. این نمونه، نمونه ی میان ادراری پاک شده نام دارد. بعد از این که مقدار لازمی نمونه ی ادرار در ظرف گرفته شد (نزدیک ۱۰ میلی لیتر یا سی سی)، مقدار باقی مانده ی ادرار نیز باید در دستشویی تخلیه شود.

در کل آزمایش ادراری که نمایش دهنده عفونت در ادرار باشد (وجود گلبول سفید یا باکتری در ادرار)، نشانه ی دقیق و بیانگر تشخیص عفونت کلیه یا مجاری ادراری است. نمونه ادراری که عاری از شواهد عفونت کلیه است، تشخیص عفونت کلیه را رد و تشخیص دیگری را مطرح میکند.

وقتی که گلبول های سفید یا دیگر نشانه های عفونت باکتریایی (مانند لوکوسیت استراز یا نیتریت ها) در بررسی ادراری گزارش شوند، مهم است که مقدار و نوع باکتری در نمونه ی ادرار مشخص شود.

درکل نمونه ی اداری که بیش از ۱۰۰۰۰۰ باکتری در هر سی سی داشته باشد، نشان دهنده ی تشخیص عفونت مجاری ادراری است. همچنین در بعضی از موقعیت های بالینی، وجود کمتر از ۱۰۰۰۰۰ باکتری در هر سی سی میتواند نشان دهنده ی عفونت کلیه میباشد.

انواع مختلف عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

عفونت کلیه یا پیلونفریت، ممکن است به انواع بدون عارضه، عارضه دار، یا عفونت مزمن کلیه تقسیم بندی شود.

عفونت عارضه دار کلیه به عفونتی اطلاق میشود که مشکل همراه آن باشد که عفونت شدید و عدم پاسخ به درمان را افزایش دهد، مانند ناهنجاری های مجاری ادراری، انسداد ادراری، یا دیابت.

همچنین میتواند به معنی درگیری شدید کلیه باشد، برای مثال تشکیل آبسه، انسداد، یا کلیه ی بزرگ شده، مشاهده ی گاز در کلیه در عکس برداری هایی مثل سی تی اسکن. در این موقعیت ها، ممکن است علایم عفونت کلیه شدید تر باشند و به درمان معمول پاسخ ندهند.

درد کلیه

کلیه ها لزوما با هم عفونی نمی شوند، درد کلیه چپ می تواند بدون درد کلیه راست باشد. پس درد یک طرفه کلیه، احتمال عفونت کلیه را رد نمی کند.

ممکن است عفونت مزمن کلیه به عفونت راجعه ی کلیه اطلاق شود که میتواند در نتیجه ی انسداد ناشی از سنگ کلیه یا دیگر ناهنجاری های ساختاری مجرای اداری (برای مثال ریفلاکس وزیکویورترال، مشکلی که ادرار در آن در اثر فشار به کلیه برگشت داده میشود) باشد. این مشکل ممکن است معمولا همراه با علایم ملایم باشد، اما مدت زمان طولانی تری ماندگاری دارد.

برسی عفونت عارضه دار کلیه و عفونت مزمن کلیه معمولا نیازمند بررسی های بیشتری و آزمایش های بیشتری مانند سی تی اسکن و عکی اشعه ی ایکس است.

باکتری های عامل عفونت کلیه

شایع ترین باکتری هایی که مسئول ایجاد عفونت کلیه است باکتری ای.کلای میباشد، باکتری ای که عامل ۸۰ درصد عفونت های کلیه و مجاری اداری تحتانی است. باکتری های شایع دیگر کلبسیلا، پروتئوس، سودوموناس، انتروکوک و استاف اورئوس می باشند.

آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه

عفونت کلیه، مانند دیگر عفونت های بدن باید ریشه یابی شود. این عفونت نیز، معمولا با درمان دارویی شامل آنتی بیوتیک و مسکن به راحتی درمان می شود. همیشه به خاطر داشته باشید که پیش از درخواسن انتی بیوتیک برای عفونت کلیه خود باید حتما با پزشک مشورت کنید و هیچگاه به طور سرخود این دارو ها را مصرف نکنید.

دوره مصرف انتی بیوتیک ها برای درمان عفونت کلیه، معمولا ۷ تا ۱۴ روز است. مهم ترین داروهایی که برای درمان عفونت کلیه استفاده می شوند عبارت اند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • کو آموکسیکلاو
 • تریمتروفین

از آنجایی که سرماخوردگی کلیوی با تب و درد همراه است، معمولا پزشک داروهای دیگری نیز مثل پاراستامول برای کاهش درد و تب ناشی از عفونت کلیه تجویز میکند.

مسکن های غیر استروئیدی مثل ایپوبروفن نباید برای کاهش درد عفونت کلیه استفاده شوند، چرا که موجب اختلال در کارکرد کلیه می شوند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر parisa دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر از دیروز سوزش ادرار داشتم تکرر ادرار امروز. کلیه درد شدید گرفتم با سوزش وتکرر ادرار به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،2 ماه پیش عفونت اداری بهم زدم به یکباره که همراه با خون بود ،قرص مصرف کردم ،خوب شدم همچنان خارش داشتم بعداز دوماه خارشم خوب شد ولی 24 ساعت هست که احساس درد در ناحیه کلیه به این صورت که اول سوزن سوزنی شد و بعد در کلیه سمت راستم احساس سفتی کردم اولش فکر کردم باد سرد باشه چون تداوم نداره درد میگیره و بعد اروم میشه ،ممکن دلیلیش عفونت اداری که داشتم حالا زده به کلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر A جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید دختر ۱۷ ساله هستم قبلا سنگ کلیه و عفونت ادراری داشتم یه چند وقت هست که دو طرف پهلوهام درد میکنه آیا امکانش هست که سنگ کلیه یا عفونت کلیه داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار وکشت ادرار 

 • تصویر کاربر شهین چهارشنبه ۲ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر مادرم 70 سال دارند دچار بیماری قلبی و بای پس شده قلب هستند 6 ماه پیش کرونا گرفتنداز اون زمان هم افتادگی دریچه ها زیاد شد و دچار کم خونی شدند و سابقه بیماری لنفوم اولیه مثانه درمان شده در آلمان با پروتکل آرچاپ هستند الان حدود سه ماه هست که دچار عفونت میشند در آزمایش اول هم پروتین ،گلبول سفید،هم خون داشتند دکترپودر فسفومایسن و سیپرو دادن تمام آزمایشات ادرر نرمال شد بعد ا 15 روز مجدد عفونت ادرای داشتن در مرحل دوم داکسی سایکلین داده شد مجدد آزمایش انجام شد گلبول سفید بتعداد 12 تا 15 دارند و بتعداد 7 الی 8 EPو بمقدار کمی باکتری نشون دادد
  این بار دکتر تاوانکس 750 دادند مادرم بیقراری و بیخوابی دارند تشخیص شما چیست ممنون میشم از پاسخ شما
  داروهای قلیس متورال زارلتو انالاپریل نیتروکانتین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   سیستوسکوپی باید انجام بشه ممکنه لنفوم عود کرده باشه 

 • تصویر کاربر طیبه جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام مادرم شصت سالشه وقتی دستشویی می‌ره موقع مدفع چرک میاد گفتن کلیه هاش خرابه چکار کنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   اگر چرک از مقعد میاد به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید و اگر از ادرار چرک میاد به متخصص ارولوژی 

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من یه 20روزی هست رفتم برای جا انداختن نافم بعد که برام جا انداخت یه3روز بعدش پهلوهام شروع به درد گرفتن کرد ویه 2بار دیگه رفتم پیشش برای جا انداختن ناف باز درد گرفت تا 3روز پیش رفتم دکتر برام چند نوع قرص نوشته که از امروز دارم میخورم چون برای یه ازمایش نباید قرص مصرف میکردم ولی هم پهلوهام رد میکنه هم سرم و دسشویی میروم به زور مدفوع میکنم ودست توی مقعدم کردم دیدم یه حالت گرد مانند جلو مدفوعم رو میگیره ولی بازم مدفوعم کم کم میاد..... ممنون میشه راهنمایی کید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   به جراح عمومی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر آرزو دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من الان تقریبا حدود دو هفته است که احساس درد در ناحیه کمر و کلیه ها احساس می کنم . البته اوایل کمتر بود ولی الان دو سه روزه خیلی شدید شده و اینم بگم که امروز صبح پریود شدم گاها اصلا خیلی بی حال می کنه . یه جوری انگار از درون داره مثل زخم می سوزه . چیکار کنم بنظرتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آقای دکتر من پهلو درد و تب ولرز حالت تهو تکرار ادار شدید داشتم به پزشک مراجعه کرد گفتن کلیه هات عفونت کرده
  از دارو و آمپول استفاده میکنم
  ولی الان دو هفته میگذره ولی بدتر شدم
  جدیدا دفع ادرار برام سخت شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر جلیل شنبه ۲۸ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  چرا بعضی وقت ها ادرار رو با فشار موقع رفع مزاج میکنم ادرار سرد میاد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   مهم نیست 

 • تصویر کاربر پریچهر دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام
  من۳۳ هستم مهر ماه کرونا گرفتم از قبل سر گیجه داشتم اما به این شدت نبود بعد از کرونا بدتر شده کلیه هام درد میکنه همه چیز دور سرم می چرخه فشار خونم ملایم رو به بالاست ضربان قلبم تا۱۰۰ میره دارو های اعصاب فلوکسامین ۱۰۰ پیموزاید امانتادین متورال اراپیپیروزال بی پرسیدین بوسپیرون استفاده میکنم ممکن حالت تهوع و بقیه علائم مال قرص هام باشه لطفا اگه میشه راهنمایی کنید درد قفسه سینه هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   به متخصصین مربوطه مراجعه کنید : روانپزشک -قلب - داخلی 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر