دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

علایم عفونت کلیه چیست؟

کلیه ها یکی از حساس ترین ارگان های بدن هستند. در این مقاله دکتر ولی پور ، متخصص کلیه ،  به علایم عفونت کلیه ، علل و تشخیص عفونت کلیه می پردازد. پس اگر شک دارید که به عفونت کلیه دچار شده اید یا نه با ما همراه باشید.


علائم عفونت کلیه چیست؟

بعضی از علایم کلی عفونت مجاری ادراری میتوانند به همراه علایم عفونت کلیه نیز باشند، مانند:

 • سوزش ادرار
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به ادرار کردن

علایم دیگری که میتوانند همراه عفونت کلیه باشند، شامل موارد زیر هستند:

 • لرزیدن
 • لرز
 • درد شکمی
 • تهوع و استفراغ

نشانه ها و علایم عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

بعضی از علایم عفونت کلیه شامل موارد زیر هستند:

 • تب
 • تهوع
 • استفراغ
 • درد شکمی
 • لرز
 • سوزش ادرار
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به ادرار کردن
 • درد پهلو و کمر
 • ضعف عمومی

حالت تهوع

علایم عفونت کلیه که در معاینه مشخص میشوند شامل:

 • تب
 • احساس درد به لمس در پهلوها (درد در ضربه زدن آرام روی کمر در محلی مخصوص)
 • شواهد بالینی در آزمایش ادرار (بررسی آزمایشگاهی ادرار)
به علت اینکه این نشانه ها مشابه سرماخوردگی هستند، عفونت کلیه در بین مردم با نام سرماخوردگی کلیه نیز شناخته می شود.

در بیماران مسن و آن هایی که ضعف دستگاه ایمنی دارند، ممکن است عفونت کلیه شدیدتر بوده و همراه موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • رخوت
 • تندی ضربان قلب
 • کاهش فشار خون و
 • از دست دادن آب بدن

علت های عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

ادرار، به صورت طبیعی همانند دیگر مایعات بدن استریل (عاری از هرگونه میکروب) بوده و هیچ گونه عفونت باکتریایی در آن یافت نمی شود.

از این رو، وجود باکتری در ادرار غیرطبیعی در نظر گرفته میشود و ممکن است منجربه عفونت مجاری ادراری شود. معمولا باکتری ها از طریق مجرای ادارای (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند) به دستگاه ادراری دست می یابند.

اگر در نتایج آزمایش های شما سنگ مثانه مشاهده شده است می توانید به راحتی با مطالعه مطلب زیر سنگ مثانه خود را درمان کنید.

درمان سنگ مثانه

ممکن است باکتری ها بالاتر رفته و به دستگاه ادراری برسند و باعث عفونت کلیه شوند. عفونت کلیه (عفونت دستگاه ادراری فوقانی) معمولا از عفونت دستگاه ادراری تحتانی شدیدتر میباشد زیرا ممکن است باکتری ها جریان خون را از طریق کلیه ها دچار عفونت کنند (باکتریمی) و همچنین بیماری شدیدتری ایجاد کنند.

باکتری ممکن است از طریق مقعد یا واژن به دستگاه ادرارای برسد و وارد آن شود. باکتری های دیگر ممکن است از طریق پوست وارد شوند. خانم ها در برابر عفونت دستگاه ادراری حساس تر هستند زیرا مجرای ادراری آن ها در مقایسه با مردان طول کمتری دارند.

آیا عفونت ادراری واگیردار است؟

خیر، زمانی که عفونت کلیه در اثر ورود باکتری از طریق واژن یا مقعد اتفاق افتد، معمولا واگیردار نیست.

عفونت کلیه چگونه تشخیص داده میشود؟

عفونت کلیه ممکن است توسط پزشک عمومی و با انجام یک معاینه ی جسمانی کامل و گرفتن پیشینه ی پزشکی تشخیص داده شود.

این ارزیابی شامل بررسی علایم حیاتی (ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و تعداد تنفس)، بررسی نشانه های از دست دادن آب بدن (دهیدریشن) و بررسی احساس درد در اثر فشار (تندرنس) در کمر میباشد.

همچنین در بیماران جوان و خانم، ممکن است یک معاینه ی لگن لازم باشد تا عفونت لگنی ارزیابی شود (بیماری های التهابی لگن). همچنین ممکن است یک آزمایش بارداری انجام شود.

عفونت کلیه

آیا عفونت کلیه با آزمایش ادرار مشخص می شود؟

بله، مهم ترین روش تشخیص و اطمینان از این بیماری آزمایش ادرار است.

برای تشخیص عفونت کلیه یک آزمایش بررسی ادراری لازم است. نمونه ی ادراری باید کاملا درست گرفته شود. جهت جلوگیری از آلوده شدن نمونه ادرار با باکتری های روی پوست اطراف مجرای ادراری، لازم است که قبل از گرفتن نمونه مجرای ادراری کاملا پاک شود.

قسمت ابتدایی ادرار باید در دستشویی تخلیه شود و بعد از آن نمونه ی ادرار تهیه شود. این نمونه، نمونه ی میان ادراری پاک شده نام دارد. بعد از این که مقدار لازمی نمونه ی ادرار در ظرف گرفته شد (نزدیک ۱۰ میلی لیتر یا سی سی)، مقدار باقی مانده ی ادرار نیز باید در دستشویی تخلیه شود.

در کل آزمایش ادراری که نمایش دهنده عفونت در ادرار باشد (وجود گلبول سفید یا باکتری در ادرار)، نشانه ی دقیق و بیانگر تشخیص عفونت کلیه یا مجاری ادراری است. نمونه ادراری که عاری از شواهد عفونت کلیه است، تشخیص عفونت کلیه را رد و تشخیص دیگری را مطرح میکند.

وقتی که گلبول های سفید یا دیگر نشانه های عفونت باکتریایی (مانند لوکوسیت استراز یا نیتریت ها) در بررسی ادراری گزارش شوند، مهم است که مقدار و نوع باکتری در نمونه ی ادرار مشخص شود.

درکل نمونه ی اداری که بیش از ۱۰۰۰۰۰ باکتری در هر سی سی داشته باشد، نشان دهنده ی تشخیص عفونت مجاری ادراری است. همچنین در بعضی از موقعیت های بالینی، وجود کمتر از ۱۰۰۰۰۰ باکتری در هر سی سی میتواند نشان دهنده ی عفونت کلیه میباشد.

انواع مختلف عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

عفونت کلیه یا پیلونفریت، ممکن است به انواع بدون عارضه، عارضه دار، یا عفونت مزمن کلیه تقسیم بندی شود.

عفونت عارضه دار کلیه به عفونتی اطلاق میشود که مشکل همراه آن باشد که عفونت شدید و عدم پاسخ به درمان را افزایش دهد، مانند ناهنجاری های مجاری ادراری، انسداد ادراری، یا دیابت.

همچنین میتواند به معنی درگیری شدید کلیه باشد، برای مثال تشکیل آبسه، انسداد، یا کلیه ی بزرگ شده، مشاهده ی گاز در کلیه در عکس برداری هایی مثل سی تی اسکن. در این موقعیت ها، ممکن است علایم عفونت کلیه شدید تر باشند و به درمان معمول پاسخ ندهند.

درد کلیه

کلیه ها لزوما با هم عفونی نمی شوند، درد کلیه چپ می تواند بدون درد کلیه راست باشد. پس درد یک طرفه کلیه، احتمال عفونت کلیه را رد نمی کند.

ممکن است عفونت مزمن کلیه به عفونت راجعه ی کلیه اطلاق شود که میتواند در نتیجه ی انسداد ناشی از سنگ کلیه یا دیگر ناهنجاری های ساختاری مجرای اداری (برای مثال ریفلاکس وزیکویورترال، مشکلی که ادرار در آن در اثر فشار به کلیه برگشت داده میشود) باشد. این مشکل ممکن است معمولا همراه با علایم ملایم باشد، اما مدت زمان طولانی تری ماندگاری دارد.

برسی عفونت عارضه دار کلیه و عفونت مزمن کلیه معمولا نیازمند بررسی های بیشتری و آزمایش های بیشتری مانند سی تی اسکن و عکی اشعه ی ایکس است.

باکتری های عامل عفونت کلیه

شایع ترین باکتری هایی که مسئول ایجاد عفونت کلیه است باکتری ای.کلای میباشد، باکتری ای که عامل ۸۰ درصد عفونت های کلیه و مجاری اداری تحتانی است. باکتری های شایع دیگر کلبسیلا، پروتئوس، سودوموناس، انتروکوک و استاف اورئوس می باشند.

آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه

عفونت کلیه، مانند دیگر عفونت های بدن باید ریشه یابی شود. این عفونت نیز، معمولا با درمان دارویی شامل آنتی بیوتیک و مسکن به راحتی درمان می شود. همیشه به خاطر داشته باشید که پیش از درخواسن انتی بیوتیک برای عفونت کلیه خود باید حتما با پزشک مشورت کنید و هیچگاه به طور سرخود این دارو ها را مصرف نکنید.

دوره مصرف انتی بیوتیک ها برای درمان عفونت کلیه، معمولا ۷ تا ۱۴ روز است. مهم ترین داروهایی که برای درمان عفونت کلیه استفاده می شوند عبارت اند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • کو آموکسیکلاو
 • تریمتروفین

از آنجایی که سرماخوردگی کلیوی با تب و درد همراه است، معمولا پزشک داروهای دیگری نیز مثل پاراستامول برای کاهش درد و تب ناشی از عفونت کلیه تجویز میکند.

مسکن های غیر استروئیدی مثل ایپوبروفن نباید برای کاهش درد عفونت کلیه استفاده شوند، چرا که موجب اختلال در کارکرد کلیه می شوند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلیل شنبه ۲۸ فروردین ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  چرا بعضی وقت ها ادرار رو با فشار موقع رفع مزاج میکنم ادرار سرد میاد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ فروردین ۰( 2 روز پیش)

   مهم نیست 

 • تصویر کاربر پریچهر دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام
  من۳۳ هستم مهر ماه کرونا گرفتم از قبل سر گیجه داشتم اما به این شدت نبود بعد از کرونا بدتر شده کلیه هام درد میکنه همه چیز دور سرم می چرخه فشار خونم ملایم رو به بالاست ضربان قلبم تا۱۰۰ میره دارو های اعصاب فلوکسامین ۱۰۰ پیموزاید امانتادین متورال اراپیپیروزال بی پرسیدین بوسپیرون استفاده میکنم ممکن حالت تهوع و بقیه علائم مال قرص هام باشه لطفا اگه میشه راهنمایی کنید درد قفسه سینه هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   به متخصصین مربوطه مراجعه کنید : روانپزشک -قلب - داخلی 

 • تصویر کاربر ه.ز پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر دخترم چهارده سالشه که هرچند وقت یکبار مخصوصا زمان سرما خوردگی تکرر ادرارشون شروع میشه ولی سوزش ادرار ندارن ادرارش هم بد بو نیست ولی تازگیا یه درد ناگهانی به دل وپهلوش میزنه آیا امکان داره عفونت کلیه باشه ؟ونیاز به پیگیری جدی داره یانه لطفاً راهنمایی بفرمایید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر..من 2ماه پیش دچار کند شدن تخلیه ادرار و بزرگی پورستات شدم پیگیری های زیادی کردم اما هنوز مشکلم حل نشده..چه دستور می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   با تمام مدارک مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر دنیا دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من الان چهار سال هست که از ناراحتی کلیه رنج می برم 16 سالم هست که خیلی هم به دکتر های مختلف مراجعه کردم ولی نتیجه های نگرفتم اما طی یکسال گذشته به یک پزشک مراجعه کردم و درد کلیه طرف راستم خوب شد وتا الان دردی نداشته اما کلیه سمت چپم علاوه بر اینکه درد داشت الان حدود 6 ،7ماهه که شروع به سوزش کرده و می تونم کل شبانه روز در حال درده و من از مسکن های قوی حاوی ایبوپروفن کدئین و استامینوفن که کلا به یک قرص مسکن تبدیل شده مصرف می کنم و تقریبا سه الی چهار ساعت در روز از درد خلاصی دارم من باید چیکار کنم که این درد چهار ساله دست از سرم برداره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت بررسی مدارک 

 • تصویر کاربر .... پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام،پسری ۱۴ ساله هستم، گاهی اوقات درد خیلی خفیفی مثل سردی کمر و اطراف پهلو هایم را درگیر میکند، اما اصلا مزمن و دردناک نیست. تکرر ادرار تا حدودی دارم، مقداری ادرارم زرد و کدر است، و گاهی اوقات خیلی کم سوزش میدهد، تب خیلی خفیفی هم دارم، میخواستم بدونم که احتمال عفونت کلیه هست یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر توکلی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام،آقای دکتر من خانم ۲۹ ساله هستم که حدود ۵ ماهه متاهل شدم از یک هفته بعد از اولین رابطه سوزش ادرار گرفتم تا به الان که هنوزم خوب نشدم یازدهم ماه پیش ادرار خونی شدید داشتم که بیمارستان بستری شدم بعد از ترخیص انتی بیوتیک خوراکی مصرف کردم ولی خوب نشدم دیشبم بعد از یک ماه مجدد ادرار خونی داشتم که رفتم بیمارستان قرص سفکسیم تجویز کردن درد پهلو ضعف پا درد لگن سوزش و حس بیقراری و التهاب تو مثانه دارم ک بشدت دارم اذیت میشم شما بگید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر م یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سوزش ادرار کمی دارم اما تقریبا هر روزه هست و مدت طولانی حدود سه ماه هست که با این موضوع درگیرم.یک مقدار ناچیز و گاه به گاه هم ، درد در پهلوی سمت راست.کلی شیاف و دارو برای عفونت ادراری استفاده کردم که چندان موثر نبوده و هنوز هم درگیر هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر حمیدحیدرزاده پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده سوزش ادرارشدیددارم رفتم دکتر،دکترازم نوارمثانه گرفت گفت ازاعصاب هستش مثانه ام هیچ مشکلی نداره
  من اماشک دارم چون پهلوی سمت راستم درست سمت کلیه راست یه سوزش ودردمهیبی داره که هروقت دردمیگیره ادرارم میگیره حالت تکررادرارپیدامیکنم که متاسفانه ازطرفی دردپهلوسمت راستم که درست روی کلیه است بیش ازحدمیسوزه ودردم میگیره
  وحتی دکترکه نوارمثانه گرفت گفت ازکلیه هاآزمایش بگیرم
  چون مثانه های بنده مشکل نداره فکرکنم ازکلیه هامه که بیشترضعف شدیدوگرسنگی بیشتر وحالت تهوع واستفراغ وگاهی تب واحساس خستگی/گاهی بیخوابی وگاهی خوابم نمیگیره و...مشکل بنده میباشد
  میخواستم نظرجنابعالی رابدونم واینکه چیکارکنم
  آیاآزمایش کلیه بگیرم
  شماچه آزمایشی راپیشنهادمیکنین
  عکس ازناحیه پهلوی سمت راست براتون میفرستم لطف کنین ببینین مشکل ازکلیه مه یانه؟
  باتشکر...
  1. تصویر کاربر حمیدحیدرزاده چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام آیااینجاسمت کلیه است که حی میسوزه وسوزشش کم نمیشه وحالت تکررادرارکردن بیش ازحددارم
   باتشکر
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مذبم چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام تابه حال هیچ سابقه بیماری کلیوی نداشته وبیماری خاص دیگری هم ندارم سه روز است پهلوی چپم در اوقاتی درد زیادی دارد لطفت راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر