علایم عفونت کلیه چیست؟

کلیه ها یکی از حساس ترین ارگان های بدن هستند. در این مقاله دکتر ولی پور ، متخصص کلیه،  به علایم عفونت کلیه ، علل و تشخیص عفونت کلیه می پردازد. پس اگر شک دارید که به عفونت کلیه دچار شده اید یا نه با ما همراه باشید.

چگونه عفونت کلیه را تشخیص دهیم؟

 علائم عفونت کلیه چیست؟

بعضی از علایم کلی عفونت مجاری ادراری میتوانند به همراه علایم عفونت کلیه نیز باشند، مانند:

 • سوزش ادرار
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به ادرار کردن

علایم دیگری که میتوانند همراه عفونت کلیه باشند، شامل موارد زیر هستند:

 • لرزیدن
 • درد شکمی
 • تهوع و استفراغ

حالت تهوع

علایم عفونت کلیه که در معاینه مشخص میشوند شامل:

 • تب
 • احساس درد به لمس در پهلوها (درد در ضربه زدن آرام روی کمر در محلی مخصوص)
 • شواهد بالینی در آزمایش ادرار (بررسی آزمایشگاهی ادرار)
به علت اینکه این نشانه ها مشابه سرماخوردگی هستند، عفونت کلیه در بین مردم با نام سرماخوردگی کلیه نیز شناخته می شود.

در بیماران مسن و آن هایی که ضعف دستگاه ایمنی دارند، ممکن است عفونت کلیه شدیدتر بوده و همراه موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • رخوت
 • تندی ضربان قلب
 • کاهش فشار خون و
 • از دست دادن آب بدن

درد کلیه چجوریه؟

علت عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

ادرار، به صورت طبیعی همانند دیگر مایعات بدن استریل (عاری از هرگونه میکروب) بوده و هیچ گونه عفونت باکتریایی در آن یافت نمی شود.

از این رو، وجود باکتری در ادرار غیرطبیعی در نظر گرفته میشود و ممکن است منجربه عفونت مجاری ادراری شود. معمولا باکتری ها از طریق مجرای ادارای (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند) به دستگاه ادراری دست می یابند.

اگر در نتایج آزمایش های شما سنگ مثانه مشاهده شده است می توانید به راحتی با مطالعه مطلب زیر سنگ مثانه خود را درمان کنید.

درمان سنگ مثانه

ممکن است باکتری ها بالاتر رفته و به دستگاه ادراری برسند و باعث عفونت کلیه شوند. عفونت کلیه (عفونت دستگاه ادراری فوقانی) معمولا از عفونت دستگاه ادراری تحتانی شدیدتر میباشد زیرا ممکن است باکتری ها جریان خون را از طریق کلیه ها دچار عفونت کنند (باکتریمی) و همچنین بیماری شدیدتری ایجاد کنند.

باکتری ممکن است از طریق مقعد یا واژن به دستگاه ادرارای برسد و وارد آن شود. باکتری های دیگر ممکن است از طریق پوست وارد شوند. خانم ها در برابر عفونت دستگاه ادراری حساس تر هستند زیرا مجرای ادراری آن ها در مقایسه با مردان طول کمتری دارند.

علائم عفونت کلیه در زنان

عفونت کلیه چگونه تشخیص داده میشود؟

عفونت کلیه ممکن است توسط پزشک عمومی و با انجام یک معاینه ی جسمانی کامل و گرفتن پیشینه ی پزشکی تشخیص داده شود.

این ارزیابی شامل بررسی علایم حیاتی (ضربان قلب، فشار خون، دمای بدن و تعداد تنفس)، بررسی نشانه های از دست دادن آب بدن (دهیدریشن) و بررسی احساس درد در اثر فشار (تندرنس) در کمر میباشد.

همچنین در بیماران جوان و خانم، ممکن است یک معاینه ی لگن لازم باشد تا عفونت لگنی ارزیابی شود (بیماری های التهابی لگن). همچنین ممکن است یک آزمایش بارداری انجام شود.

عفونت کلیه

آیا عفونت کلیه با آزمایش ادرار مشخص می شود؟

بله، مهم ترین روش تشخیص و اطمینان از این بیماری آزمایش ادرار است.

برای تشخیص عفونت کلیه یک آزمایش بررسی ادراری لازم است. نمونه ی ادراری باید کاملا درست گرفته شود. جهت جلوگیری از آلوده شدن نمونه ادرار با باکتری های روی پوست اطراف مجرای ادراری، لازم است که قبل از گرفتن نمونه مجرای ادراری کاملا پاک شود.

قسمت ابتدایی ادرار باید در دستشویی تخلیه شود و بعد از آن نمونه ی ادرار تهیه شود. این نمونه، نمونه ی میان ادراری پاک شده نام دارد. بعد از این که مقدار لازمی نمونه ی ادرار در ظرف گرفته شد (نزدیک ۱۰ میلی لیتر یا سی سی)، مقدار باقی مانده ی ادرار نیز باید در دستشویی تخلیه شود.

در کل آزمایش ادراری که نمایش دهنده عفونت در ادرار باشد (وجود گلبول سفید یا باکتری در ادرار)، نشانه ی دقیق و بیانگر تشخیص عفونت کلیه یا مجاری ادراری است. نمونه ادراری که عاری از شواهد عفونت کلیه است، تشخیص عفونت کلیه را رد و تشخیص دیگری را مطرح میکند.

وقتی که گلبول های سفید یا دیگر نشانه های عفونت باکتریایی (مانند لوکوسیت استراز یا نیتریت ها) در بررسی ادراری گزارش شوند، مهم است که مقدار و نوع باکتری در نمونه ی ادرار مشخص شود.

درکل نمونه ی اداری که بیش از ۱۰۰۰۰۰ باکتری در هر سی سی داشته باشد، نشان دهنده ی تشخیص عفونت مجاری ادراری است. همچنین در بعضی از موقعیت های بالینی، وجود کمتر از ۱۰۰۰۰۰ باکتری در هر سی سی میتواند نشان دهنده ی عفونت کلیه میباشد.

انواع مختلف عفونت کلیه چه چیزهایی هستند؟

عفونت کلیه یا پیلونفریت، ممکن است به انواع بدون عارضه، عارضه دار، یا عفونت مزمن کلیه تقسیم بندی شود.

عفونت عارضه دار کلیه به عفونتی اطلاق میشود که مشکل همراه آن باشد که عفونت شدید و عدم پاسخ به درمان را افزایش دهد، مانند ناهنجاری های مجاری ادراری، انسداد ادراری، یا دیابت.

همچنین میتواند به معنی درگیری شدید کلیه باشد، برای مثال تشکیل آبسه، انسداد، یا کلیه ی بزرگ شده، مشاهده ی گاز در کلیه در عکس برداری هایی مثل سی تی اسکن. در این موقعیت ها، ممکن است علایم عفونت کلیه شدید تر باشند و به درمان معمول پاسخ ندهند.

درد کلیه

کلیه ها لزوما با هم عفونی نمی شوند، درد کلیه چپ می تواند بدون درد کلیه راست باشد. پس درد یک طرفه کلیه، احتمال عفونت کلیه را رد نمی کند.

ممکن است عفونت مزمن کلیه به عفونت راجعه ی کلیه اطلاق شود که میتواند در نتیجه ی انسداد ناشی از سنگ کلیه یا دیگر ناهنجاری های ساختاری مجرای اداری (برای مثال ریفلاکس وزیکویورترال، مشکلی که ادرار در آن در اثر فشار به کلیه برگشت داده میشود) باشد. این مشکل ممکن است معمولا همراه با علایم ملایم باشد، اما مدت زمان طولانی تری ماندگاری دارد.

برسی عفونت عارضه دار کلیه و عفونت مزمن کلیه معمولا نیازمند بررسی های بیشتری و آزمایش های بیشتری مانند سی تی اسکن و عکی اشعه ی ایکس است.

باکتری های عامل عفونت کلیه

شایع ترین باکتری هایی که مسئول ایجاد عفونت کلیه است باکتری ای.کلای میباشد، باکتری ای که عامل ۸۰ درصد عفونت های کلیه و مجاری اداری تحتانی است. باکتری های شایع دیگر کلبسیلا، پروتئوس، سودوموناس، انتروکوک و استاف اورئوس می باشند.

آنتی بیوتیک برای عفونت کلیه

عفونت کلیه، مانند دیگر عفونت های بدن باید ریشه یابی شود. این عفونت نیز، معمولا با درمان دارویی شامل آنتی بیوتیک و مسکن به راحتی درمان می شود. همیشه به خاطر داشته باشید که پیش از درخواسن انتی بیوتیک برای عفونت کلیه خود باید حتما با پزشک مشورت کنید و هیچگاه به طور سرخود این دارو ها را مصرف نکنید.

دوره مصرف انتی بیوتیک ها برای درمان عفونت کلیه، معمولا ۷ تا ۱۴ روز است. مهم ترین داروهایی که برای درمان عفونت کلیه استفاده می شوند عبارت اند از:

 • سیپروفلوکساسین
 • کو آموکسیکلاو
 • تریمتروفین

از آنجایی که سرماخوردگی کلیوی با تب و درد همراه است، معمولا پزشک داروهای دیگری نیز مثل پاراستامول برای کاهش درد و تب ناشی از عفونت کلیه تجویز میکند.

مسکن های غیر استروئیدی مثل ایپوبروفن نباید برای کاهش درد عفونت کلیه استفاده شوند، چرا که موجب اختلال در کارکرد کلیه می شوند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر z پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من چندماهی هست که درد کلیه راست دارم تمام آزمایشات سونوگرافی سی تی اسکن شکم و لگن بدون تزریق وحتی عکس رنگی کلیه و مثانه سالم بوده و پزشکم میگن مشکلی نداره،حتی ام ار ای ستون فقرات و کمر هم مشکلی رو نشون نداده،الان چندروزهست که حالت تهوع دارم و گاهی اوقات لرز و بی اشتهایی علت چیست؟ممکنه مربوط به تخمدان پلی کیستیک یا زخم معده و روده تحریک پذیرباشه؟
  ناگفته نماند که توانایی دفع کامل ادرار هم ندارم که البته چون سال هاست که این مشکل رو داشتم پزشکم گفتن مثانه ضخیم شده،من چندماه قبل سنگ شکن حالب سمت چپ هم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   باید مدارک رو از نزدیک ببینم 

 • تصویر کاربر عمران جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  دردکلیه داردتب داردسردردشدیدداره وناراحتی قلبی هم داشته قلب اش اژوکت شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   اورژانس بیمارستان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر غفور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام ، من در هردو کلیه هایم درد مثلی اینکه کلیه هایم زخمی باشد و زخم ام درد کند درد دارم ، این درد ها بعد از استفاده بعضی انتی بیوتیک های قوی که داشتم پیدا شد معاینات کردم صرف کلیه ام چرک داشت ، لطفآ رهنمای کنید دارو استفاده کردم فایده نکرد .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من ،هروقت ،در،در،کلیه میگیرم ،که ،درهفته ،چندبار،میشود،هم درد،کلیه میگیرم ،وهم ادار،باسوزش شدید،همراه هست وبوی ،ادرار،هم خیلی بد،هست ،مدتی قبل همسرم دچار،عفونت وقارچ شد،مکن هست که بنده هم مبتلاشده ،باشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر علی جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷ سالمه و در طول ۳ سال، دوبار سنگ کلیه دفع کردم و هر دو در کلیه راست بود. الان حدود ۴ ماه از دفع سنگ کلیه میگذره، موقع ادرار کردن کلیه راستم درد میگیره و تیر میکشه. موقع عطسه کردن هم کمی درد میگیره. ادرارم کم و خونی نیست. نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی بکن و برای بررسی سنگ مراجعه حضوری داشته باش 

 • تصویر کاربر ف چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من قبلا سابقه سنگ کلیه داشتم الان مدتیست کلیه و مثانه ام شبها دردداره و حالت تهوع شدید.شکمم هم به طور عجیبی ورم کرده ممکنه راهنماییم کنید مشکل ازچیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

 • تصویر کاربر Narges دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام تکرر ادرار دارم زیردلم تیر می‌کشه بعد میزنم به پهلو هام یک عرق خارشتر کلا استفاده کردم تاثیری نداشت باردارم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر شیرین چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  حدودا از چندسال قبل درد پهلوهام شروع شده هر ازچندی صبح موقع بیدارشدن پهلودردداشتم طوریکه نفس کشیدن و برام سخت میکرد.تا سه ماه قبل که درد خیلی شدید پهلو بهمراه تب و لرز تهوع و استفراق شروع شد حدود 20روز درگیر بیماری بودم آزمایش ادرار عفونت و وجود خون تو ادرار رو نشون میداد بعد مصرف دارو
  سونو ازشکم و کلیه ولگن گرفتم گفت مشکلی ندارم
  تا دوباره الان حدودا ده روزه مجدد علایم شروع شده آزمایش ادار مجدد عفونت و خون در ادرار و نشون میده اما آزمایش کشت ادرار پاک بود و مشکلی نداشتم
  دردپهلو تا کمرم کشیده شده تنگی نفس احساس گرسنگی زیاد حالت تهوع و حس درد در قسمت مقعد
  باید چه آزمایشی رو انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید پهلوی راستم دردمیکنه صبح حالت تهوع داشتم الان سرگیجه گرفتم ایاسرگیجه ربط داره به دردپهلوم پیش چه دکتری بایدبرم ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر اشکان سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روز پیش هنگام ادرار کردن سه چهارقطره خون اومد با سوزش الان هم پهلو سمت راستم درد میکنه و سوزش ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر