علائم سوزاک چیست؟

سوزاک همواره با علائم همراه نبوده و بسیاری از افراد از ابتلای خود آگاهی ندارند. با این حال، در صورت مشاهده علائم باید فورا به پزشک مراجعه شود.سوزاک می تواند یک بیماری فریبنده باشد زیرا احتمال دارد فرد یا شریک جنسی او علائمی را از خود بروز ندهند. همچنین، ممکن است علائم به قدری خفیف باشند که افراد متوجه حضور آن ها نشوند. گاهی اوقات، علائم سوزاک با علائم دیگر عفونت ها اشتباه گرفته می شوند. این موارد بیانگر دلیل رایج بودن این عفونت و اهمیت انجام آزمایش هستند.

با اینکه سوزاک معمولا به آسانی با مصرف دارو درمان می شود اما در صورت عدم درمان می تواند به مشکلات جدی سلامتی و حتی ناباروری منجر شود. به همین دلیل، صرف نظر از احساس سلامتی، افراد باید به صورت متداول از نظر ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی آزمایش شوند.

اغلب افراد مبتلا به سوزاک در ناحیه واژن، هیچ گونه علائمی از خود بروز نمی دهند. با این حال، علائم در صورت بروز ظرف یک هفته پس از ابتلا پدیدار شده و شامل موارد زیر خواهند بود:

علائم سوزاک

بروز علائم پس از ابتلا به سوزاک در مردان بیشتر است

این علائم معمولا ظرف یک هفته پس از ابتلا پدیدار شده و شامل موارد زیر هستند:

سوزاک مقعدی اغلب علائمی ندارد

با این حال، علائم این نوع سوزاک به ترتیب زیر هستند:

عفونت سوزاک در گلو 

علامت سوزاک گلو بیشتر به صورت گلو درد است. در صورتی که فرد یا شریک جنسی او چنین علائمی را داشته باشند باید به پرستار، پزشک یا مرکز بهداشت نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنند. آزمایش ابتلا به سوزاک در دوره بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تنها راه مطمئن تشخیص ابتلا، انجام آزمایش ابتلا سوزاک است. عفونت سوزاک در گلو نیز به ندرت سبب ایجاد علائم می شود. علامت سوزاک در گلو بیشتر به صورت گلودرد است.

عفونت سوزاک در گلو 

علائم سوزاک در زنان چیست؟

اغلب زنان مبتلا به سوزاک علائمی ندارند. علائم در صورت بروز ۲ تا ۱۴ روز پس از رابطه جنسی با فرد مبتلا پدیدار می شوند. البته، امکان دارد این موارد پس از چندین هفته پدیدار شوند. عدم درمان سوزاک حتی در موارد بدون علامت امکان دارد به بروز دیگر مشکلات سلامتی منتهی شود. عدم درمان سوزاک می تواند به سیستم تناسلی آسیب رسانده، خطر ابتلا یا انتقال ویروس ایدز را افزایش داده، سبب بیماری التهابی لگن (PID) شده یا به ناباروری منجر شود.

در موارد نادر، این بیماری می تواند به خون یا مفاصل نیز منتشر شود. به همین دلیل، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژنی انجام آزمایش ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی اهمیت دارد.

همچنین، در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی امکان ابتلا به سوزاک از طریق مقعد نیز وجود دارد. علائم این مورد رایج نیستند اما احتمال دارد بیمار متوجه موارد زیر شود:

 • خارش یا درد مقعد
 • خونریزی یا خروج ترشحات
 • تحریکات روده ای دردناک
علائم سوزاک در زنان چیست؟

علائم سوزاک در مردان چیست؟

اغلب مردان مبتلا به سوزاک علامتی از خود نشان نمی دهند. علائم در صورت بروز ۲ تا ۱۴ روز پس از رابطه جنسی با فرد مبتلا پدیدار می شوند. البته، امکان دارد این موارد پس از چندین هفته پدیدار شوند. عدم درمان سوزاک حتی در موارد بدون علامت امکان دارد به بروز دیگر مشکلات سلامتی منتهی شود. عدم درمان سوزاک می تواند به سیستم تناسلی آسیب رسانده، خطر ابتلا یا انتقال ویروس ایدز را افزایش داده، در موارد نادر، این بیماری می تواند به خون یا مفاصل نیز منتشر شود.

به همین دلیل، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژنی انجام آزمایش ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی اهمیت دارد.

علائم سوزاک در مردان شامل:

همچنین، در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی امکان ابتلا به سوزاک از طریق مقعد نیز وجود دارد. علائم این مورد رایج نیستند اما احتمال دارد بیمار متوجه موارد زیر شود:

 • خارش یا درد مقعد
 • خونریزی یا خروج ترشحات
 • تحریکات روده ای دردناک
علائم سوزاک در مردان

چگونه از ابتلای خود به سوزاک آگاه شوم؟

افراد صرفا از روی احساس خود نمی توانند ابتلا به سوزاک را تشخیص دهند. همانند تمامی بیماری های منتقل شونده جنسی صرف نظر از داشتن یا نداشتن علائم، تنها راه تشخیص ابتلا به سوزاک انجام آزمایش است. در صورت تصور بر ابتلا به سوزاک، باید جهت کسب اطمینان آزمایش داد. همچنین، در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا رابطه با یک فرد مبتلا به سوزاک، انجام آزمایش حتی در صورت عدم وجود علائم اقدام مناسبی به نظر می رسد.

به طور کلی، افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید یک بار در سال از نظر ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی از جمله سوزاک آزمایش شوند. در صورت بارداری، باید در اولین ملاقات پیش زایمان خود این آزمایش را انجام داد.

آزمایش سوزاک

خوشبختانه، آزمایش سوزاک بسیار ساده و بدون درد است. بهترین دستاورد پس از انجام آزمایش این است که ذهن آرام می شود. همچنین، در صورت تشخیص ابتلا فرد آگاه شده و شروع به مصرف دارو می کند تا هر چه سریع تر سلامت خود را به دست آورد.

دکتر برای درمان سوزاک

متخصص ارولوژی چون با ساختار دستگاه تناسلی فرد و بیماری های جنسی آشنا هست، به راحتی میتواند عفونت های جنسی را درمان کند. در موارد عفونت های مقاربتی، مشاوره های زیر باید انجام شوند:

متخصص زنان: بیمارانی با التهاب شدید لگن (PID) و همچنین زنان باردار مبتلا به عفونتهای مقاربتی باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنند.

متخصص اطفال: در مورد هر کودک مبتلا به عفونت مقاربتی باید با متخصص اطفال مشورت کرد.


دکتر رضا ولی پور ، متخصص ارولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  یک هفته پیش خارش الت من شروع شد تا اینکه یکی دوروز بعد سوزش ادرارم هم شروع شد.به دکتر مراجعه کردن تشخیصش سوزاک بود.امپول سفتریاکسون داخل سرم تجویز کرد که من به گفته خیلیا که خطرناکه تزریقش و این داستانا اجتناب کردم.پیش یک دکتر دیگه رفتم که قرص ازیترومایسین و یه قرص دیگه داد که متاسفانه بعد مصرف هیچ تاثیری نکرد.الان قسمت کلاهک التم بسیار سوزش داره و درد میکنه.در حدی که دیشب نتونستم بخوابم...در ضمن یکم ترشح چرکی هم دارم ...بنظر شما چی کنم دکتر؟ از مصرف انتی بیوتیک بخاطر مقاوم شدن سوزاک در مقابلش میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   محبوری قرص تاوانکس ۵۰۰ هر شب یکعدد + قرص سفیکسیم ۴۰۰ هر صبح یکعدد هر دو دارو به مدت ۱۰ روز 

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر این عکس رو بیزحمت ببینید آیا زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 18سالمه و 5یا 6ساله پیش رابطه داشتم بعد اون رابطه کمی پایین تر از کلاهک التم دونه های زیادی زد که فک کنم جوش بود بعد از 1ماه از بین رفت و الان که نگاه میکنم ی دونه های سفتی اونجا وجود داره خواستم بگم میتونه زگیل باشه درضمن هیچ گونه درد و خارش و سوزشی نداره و نمیدونم کی به وجود اومدن احتمالاا بعد از جوش ها لطفا کمکم کنید ببخشید که برای چندمین بار هست سوال میکنم استرس دارم و تصویر هم علامت گذاری کردم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   عکس تار هستش ، ای خدا ، دفعه پیش علامت نزدی این دفعه هم تاره

 • تصویر کاربر رضایی یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  کرم ایمی کیمود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام
  روی التم یه تیکش قهوه ای شده عکسشو میفرستم میخوام بدونم چرا اینجوری شده و این چیه ؟ ایا زیگیل تناسلیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   معاینه حضوری نیاز است 

 • تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید شاید مرتبط نییت اما لطفا کمکم کنید من ۱۸ ماه بعد از رابطه پرخطرم در ازمایشگاه تخصصی و فوق تخصصی دکتر برداران اصفهان ازمایش hiv به روش p24 نسل چهارم الایزا دادم که خوشبختانه منفی بود اما شخصی به من گفت خطای ازمایشگاهی وجود داره و ممکن ازمایشگاه خطا کنه و من رو در نگرانی عمیقی فرو برد با توجه به اینکه این ازمایشگاه جز ازمایشگاه های خوب هست ایا امکان داره ازمایش من اشتباه شده باشه یا خطا داشته باشه ایا نیازه دوباره ازمایش بدم لطفا جواب بدین من خیلی نگرانم خیلی ممنون اقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   اگر ضایعه پوستی ندارید نگران نباشید 

  2. تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ببخشید منظور از ضایعه پوستی چیست ؟ من از قبل از این رابطه پر خطر زگیل تناسلی داشتم و هنوزم دارم یعنی زگیل تناسلی میتونه ازمایش اچ ای وی رو حتی یکسال بعد از دوره پنجره اچ ای وی منفی کاذب نشون بده ؟ ایا در ازمایشگاه برای جواب ازمایش ممکنه خطا بوجود بیاد ؟
  3. تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)
   ببینید من سال ابان ۹۳ رابطه مقعدی داشتم که از کاندوم برای التم استفاده نکردم متاسفانه در سال اردیبهشت ۹۵ ازمایش p24 نسل چهارم الایزا دادم که نگاتیو بود من زگیل تناسلی در بدنه الت دارم از قبل از رابطه و در زمان ازمایش و هم اکنون حالا من با جواب شما دچار استرس زیادی شدم عاجزانه تقاضا دارم بفرمایید مشکلی هست چون من اصفهان هستم نمیتونم برسم حضوری خدمتتون اما شما رو خیلی قبول دارم ممنون.
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   یکبار دیگه آزمایش HIV رو انجام بده من اولش فکر کردم آزمایش HPV انجام دادی و منفی بوده در حالیکه منظور تو hiv بوده به همین جهت در مورد ضایعه پوستی صحبت کردم 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  دکتر من نمیدونم این ضایعات چی ولی از دوران دبیرستان هست من اون موقعه سکس نداشتم . و موقعی که نعوض انجام میشه محو میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   آثار ختنه است

 • تصویر کاربر سروش شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من ۲۱ سالمه و یک زگیل کوچک روی تنه آلتم داشتم که رفتم آزمایشگاه کلا برداشتن و جوابش اومد که hpv تیپ ۱۱ بود. الان لازمه که واکسن بزنم؟ اگه نزنم بعدا مشکلی ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   بزن 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر