دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

علائم سوزاک چیست؟

سوزاک در مردان و زنان

سوزاک همواره با علائم همراه نبوده و بسیاری از افراد از ابتلای خود آگاهی ندارند. با این حال، در صورت مشاهده علائم باید فورا به پزشک مراجعه شود.

سوزاک می تواند یک بیماری فریبنده باشد زیرا احتمال دارد فرد یا شریک جنسی او علائمی را از خود بروز ندهند. همچنین، ممکن است علائم به قدری خفیف باشند که افراد متوجه حضور آن ها نشوند.

گاهی اوقات، علائم سوزاک با علائم دیگر عفونت ها اشتباه گرفته می شوند. این موارد بیانگر دلیل رایج بودن این عفونت و اهمیت انجام آزمایش هستند.

با اینکه سوزاک معمولا به آسانی با مصرف دارو درمان می شود اما در صورت عدم درمان می تواند به مشکلات جدی سلامتی و حتی ناباروری منجر شود.

به همین دلیل، صرف نظر از احساس سلامتی، افراد باید به صورت متداول از نظر ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی آزمایش شوند.

اغلب افراد مبتلا به سوزاک در ناحیه واژن، هیچ گونه علائمی از خود بروز نمی دهند. با این حال، علائم در صورت بروز ظرف یک هفته پس از ابتلا پدیدار شده و شامل موارد زیر خواهند بود:

علائم سوزاک

بروز علائم پس از ابتلا به سوزاک در مردان بیشتر است

این علائم معمولا ظرف یک هفته پس از ابتلا پدیدار شده و شامل موارد زیر هستند:

سوزاک مقعدی اغلب علائمی ندارد

با این حال، علائم این نوع سوزاک به ترتیب زیر هستند:

عفونت سوزاک در گلو 

علامت سوزاک گلو بیشتر به صورت گلو درد است.

در صورتی که فرد یا شریک جنسی او چنین علائمی را داشته باشند باید به پرستار، پزشک یا مرکز بهداشت نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنند. آزمایش ابتلا به سوزاک در دوره بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تنها راه مطمئن تشخیص ابتلا، انجام آزمایش ابتلا سوزاک است.

عفونت سوزاک در گلو نیز به ندرت سبب ایجاد علائم می شود. علامت سوزاک در گلو بیشتر به صورت گلودرد است.

عفونت سوزاک در گلو 

علائم سوزاک در زنان چیست؟

اغلب زنان مبتلا به سوزاک علائمی ندارند. علائم در صورت بروز ۲ تا ۱۴ روز پس از رابطه جنسی با فرد مبتلا پدیدار می شوند. البته، امکان دارد این موارد پس از چندین هفته پدیدار شوند.

عدم درمان سوزاک حتی در موارد بدون علامت امکان دارد به بروز دیگر مشکلات سلامتی منتهی شود.

عدم درمان سوزاک می تواند به سیستم تناسلی آسیب رسانده، خطر ابتلا یا انتقال ویروس ایدز را افزایش داده، سبب بیماری التهابی لگن (PID) شده یا به ناباروری منجر شود.

در موارد نادر، این بیماری می تواند به خون یا مفاصل نیز منتشر شود. به همین دلیل، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژنی انجام آزمایش ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی اهمیت دارد.

همچنین، در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی امکان ابتلا به سوزاک از طریق مقعد نیز وجود دارد. علائم این مورد رایج نیستند اما احتمال دارد بیمار متوجه موارد زیر شود:

  • خارش یا درد مقعد
  • خونریزی یا خروج ترشحات
  • تحریکات روده ای دردناک
علائم سوزاک در زنان چیست؟

علائم سوزاک در مردان چیست؟

اغلب مردان مبتلا به سوزاک علامتی از خود نشان نمی دهند. علائم در صورت بروز ۲ تا ۱۴ روز پس از رابطه جنسی با فرد مبتلا پدیدار می شوند.

البته، امکان دارد این موارد پس از چندین هفته پدیدار شوند. عدم درمان سوزاک حتی در موارد بدون علامت امکان دارد به بروز دیگر مشکلات سلامتی منتهی شود.

عدم درمان سوزاک می تواند به سیستم تناسلی آسیب رسانده، خطر ابتلا یا انتقال ویروس ایدز را افزایش داده، در موارد نادر، این بیماری می تواند به خون یا مفاصل نیز منتشر شود.

به همین دلیل، در صورت داشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژنی انجام آزمایش ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی اهمیت دارد.

علائم سوزاک در مردان شامل:

همچنین، در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی امکان ابتلا به سوزاک از طریق مقعد نیز وجود دارد. علائم این مورد رایج نیستند اما احتمال دارد بیمار متوجه موارد زیر شود:

  • خارش یا درد مقعد
  • خونریزی یا خروج ترشحات
  • تحریکات روده ای دردناک
علائم سوزاک در مردان

چگونه از ابتلای خود به سوزاک آگاه شوم؟

افراد صرفا از روی احساس خود نمی توانند ابتلا به سوزاک را تشخیص دهند. همانند تمامی بیماری های منتقل شونده جنسی صرف نظر از داشتن یا نداشتن علائم، تنها راه تشخیص ابتلا به سوزاک انجام آزمایش است.

در صورت تصور بر ابتلا به سوزاک، باید جهت کسب اطمینان آزمایش داد. همچنین، در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا رابطه با یک فرد مبتلا به سوزاک، انجام آزمایش حتی در صورت عدم وجود علائم اقدام مناسبی به نظر می رسد.

به طور کلی، افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید یک بار در سال از نظر ابتلا به بیماری های منتقل شونده جنسی از جمله سوزاک آزمایش شوند.

در صورت بارداری، باید در اولین ملاقات پیش زایمان خود این آزمایش را انجام داد.

آزمایش سوزاک

خوشبختانه، آزمایش سوزاک بسیار ساده و بدون درد است. بهترین دستاورد پس از انجام آزمایش این است که ذهن آرام می شود. همچنین، در صورت تشخیص ابتلا فرد آگاه شده و شروع به مصرف دارو می کند تا هر چه سریع تر سلامت خود را به دست آورد.

دکتر رضا ولی پور ، متخصص ارولوژی در شهرک غرب

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر