درمان شکستگی آلت چیست؟ +عکس

شکستگی آلت تناسلی یک آسیب نادر و وحشتناک است که ممکن است هنگام رابطه جنسی رخ دهد. این شکستگی مثل شکستگی استخوان نیست. این پارگی در دو ناحیه از آلت تناسلی مردانه رخ می­دهد که نعوظ را بر عهده دارند: جسم غاری و غلاف آلت. این آسیب می­تواند باعث آسیب طولانی مدت به عملکرد جنسی و ادراری مرد شود، پس در صورت بروز این مشکل فرد باید به مراقبتهای پزشکی اورژانسی مراجعه کند.

علائم شکستگی آلت تناسلی

شکستگی آلت تناسلی مردانه یک آسیب دردناک است که معمولا در دو سوم تحتانی آلت تناسلی رخ می­دهد.

علائم آن عبارت است از:

 • خونریزی از آلت تناسلی
 • کبود شدن آلت تناسلی
 • بروز مشکل در ادرار کردن
 • شنیدن صدای ترک یا تق در آلت
 • از دست دادن ناگهانی نعوظ
 • دردی که دامنه آن از خفیف تا شدید متغیر است

طبق تحقیقات، اگر علائم  شامل صدای تقه یا از دست دادن سریع نعوظ نباشد میتوان نتیجه گرفت که علت بروز آنها نوع دیگری از آسیب دیدگی است.

از علائم نادر، تورم کیسه بیضه و وجود خون در ادرار است. دیگر بیماری­هایی که علائمی مشابه دارند شامل پارگی سیاهرگ­ها و سرخرگ­های آلت تناسلی و پارگی رباط آویزان کننده (suspensory ligament) است. پزشک می­تواند با کمک تکنیک­های تصویربرداری و معاینه فیزیکی تفاوت بین بیماری­ها را مشخص کند.

علل شکستگی آلت تناسلی

آلت تناسلی دارای ناحیه­ای با بافت اسفنج مانند است که جسم غاری نام دارد. وقتی مردان نعوظ می­کنند، خون موجود در آلت تناسلی در این ناحیه جمع می­شود. وقتی آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ است، ممکن است به یک یا هر دو طرف جسم غاری ضربه محکم و ناگهانی وارد شود و در نتیجه شکستگی آلت اتفاق می­افتد و معمولا هم، فقط زمانی رخ می­دهد که آلت در حالت نعوظ است. آلت بدون نعوظ معمولا شکسته نمی­شود زیرا جسم غاری به اندازه حالت نعوظ بزرگ نشده است. طبق یک بررسی، بیشتر موارد این مشکل در ایالات متحده در حین نزدیکی رخ می­دهد.

این آسیب دیدگی معمولا زمانی اتفاق می­افتد که آلت مرد به استخوان پوبیس یا پرینه برخورد کند، این امر باعث شکافتن یا شکستگی جسم غاری شود. شکستگی لزوما در حین انجام رابطه جنسی خشن رخ نمی­دهد، بلکه ممکن است در موقعیتی رخ دهد که احتمال برخورد آلت تناسلی مرد به یک استخوان بیشتر باشد.

علل ایجاد شکستگی آلت تناسلی مردانه

احتمال بروز این مسئله در شرایط زیر وجود دارد:

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مرد مشکوک به این باشد که آلتش شکسته است، باید فورا به پزشک اورولوژ مراجعه کند. پزشکان این مشکل را را یک مورد اورژانسی اورولوژی می­دانند زیرا امکان دارد که این آسیب روی عملکرد جنسی و ادراری فرد تاثیر دائمی بگذارد. بیشتر مردان برای درمان این آسیب به بخش اورژانس مراجعه می­کنند. این مردان هرچه سریع­تر به پزشک مراجعه کنند و برای درمان اقدام کنند، احتمال بهبودی کامل برای آنها بیشتر است.

تشخیص شکستگی آلت

پزشک معمولا می­تواند این مشکل را با طرح سوالاتی در مورد چگونگی شکستگی و معاینه آلت تناسلی تشخیص دهد. از روشهای تصویربرداری مانند اشعه ایکس نیز می­توان استفاده کرد. پزشک همچنین می­تواند از سونوگرافی استفاده کند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی ناهنجاری­ها را تشخیص می­دهد و به طور دقیق ناحیه یا مناطقی از آلت تناسلی را که آسیب دیده است مشخص می­کند. اگر پزشک با استفاده از سونوگرافی نتواند شکاف را تشخیص دهد می­تواند به جای آن از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده کند.

درمان شکستگی آلت مردانه

می توان با یک سری «مراقبت در خانه» و یا «جراحی» این آسیب را را درمان کرد.

درمان­های خانگی شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کیسه­ های یخ پوشیده با پارچه هر بار به مدت ۱۰ دقیقه برای کاهش تورم
 • استفاده از کاتتر Foley برای تخلیه مثانه و کاهش فشار روی آلت تناسلی
 • مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، برای کاهش درد و تورم
شکستگی آلت مردانه

گاهی اوقات پزشک برای کاش فشار وارده به آلت، بستن آلت یا پوشیدن «آتل» مخصوص را توصیه می­کند. استفاده از درمان­های خانگی به تنهایی عوارض زیادی در پی خواهد داشت. به عنوان مثال می­توان به درد آلت هنگام نعوظ، زاویه تند آلت و ناتوانی در رسیدن به نعوظ اشاره کرد. در نتیجه، بسیاری از پزشکان ترمیم و درمان جراحی را توصیه می­کنند. طبق برخی تحقیقات، جراحی آلت نتایج بهتری خواهد داشت. درمان جراحی بر اساس میزان آسیبی که به مرد وارد شده ممکن است متفاوت باشد.

نمونه ­هایی از درمان­هایی که می توان انجام داد عبارتند از:

اگر مجرای ادراری مرد نیز آسیب ببیند، پزشک باید آن را نیز ترمیم کند. برای ترمیم، پزشک برشی در پوست آلت تناسلی ایجاد می­کند تا به قسمت­های شکافته شده دسترسی پیدا کند. جراح این بریدگی­ها را با بخیه می­بندد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی

سهولت بهبودی معمولا به شدت آسیب بستگی دارد. اگرچه اکثر مردان پس از عمل می­توانند به خانه برگردند، اما پزشک معمولا به آنها توصیه می­کند حداقل به مدت ۱ ماه از فعالیت جنسی پرهیز کنند تا محل جراحی بهبود یابد. در موارد نادری ممکن است مرد نتواند جلوی نعوظ خود را بگیرد، در این موارد پزشک ممکن است برای کاهش نعوظ داروهایی چون داروهای آرامبخش یا هورمون تجویز کند. مردان باید سریعا برای درمان اقدام کنند تا اطمینان حاصل کنند که می­توانند عملکرد جنسی و ادراری خود را دوباره کامل به دست آورند.

آیا شکستگی آلت می­تواند باعث ED (اختلال نعوظ) شود؟

ED ناشی از نشت وریدی احتمالی در محل التیام پارگی است. تحقیقات معاصر نشان می­دهند که میزان بروز ED پس از درمان، از ۰٪ تا ۱۶.۶٪ است. چندین مسئله مهم وجود دارد که ممکن است هنگام بحث در مورد بروز ED پس از جراحی آلت مطرح شود.

شکستگی آلت مردانه

آیا آسیب عصبی به آلت تناسلی قابل ترمیم است؟

اعصابی که نعوظ را بر عهده دارند از اطراف پروستات به سمت آلت عبور می­کنند، این اعصاب مجموعه­ای از فیبرهای عصبی ریز هستند که ترمیم آنها به روش معمول برای جراحان تقریبا غیرممکن است. گرفتن یک گرافت عصبی و اتصال انتهای آن به انتهای اعصاب قطع شده است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر من هر روز که از خواب بیدار میشدم آلتم رو به پایین فشار میدادم و قلنجش رو میشکستم که تقریبا ۴-۵ ماه پیش آلتم درد گرفت مخصوصا موقع خواب و وقتی به روی آلت میخوابیدم که به مرور کم کم دردش کم شد و آلتم کج شد از وسط آلتم انحراف به چپ پیدا کرده به نظر شما باید چیکار کنم و به متخصص چه پزشکی مراجعه بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا ویزیت حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  به التم فشاروارد شد..زیر قسم کلاهک به اندازه نخودی ورم کرد و کمی خون مردگی جمع شد...ولی ورمش زود خوابید...دردانچنانی هم نداشت؟؟ایا شکستگی است؟؟
  الان مشکل نعوذ دارم چه باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا ویزیت حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر بهرام چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  به التم فشاروارد شد..زیر قسم کلاهک به اندازه نخودی ورم کرد و کمی خون مردگی جمع شد...ولی ورمش زود خوابید...دردانچنانی هم نداشت؟؟ایا شکستگی است؟؟
  الان مشکل نعوذ دارم چه باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا ویزیت حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  شکستگی آلت میتونه موجب احتباس ادراری بشه؟ و حتما دردو خونریزی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سه.سال.پیش.التم.شکست.نعوظ.دارم.ولی.سفت.نمیشودوزودشلمیشهایاباعملجراحی.درست.میشه.ازراهنمایتان.سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر آرمین چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آلتم راست نمیشه و یکمی خون اومد موقع ارضا شدن و دردی نداره آیا شکسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشین 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام‌دکتر‌من‌16سال‌سن‌دارم‌و‌به‌تازگی‌فهمیدم‌واریکوسل‌گرید‌2دارم‌ولی‌درد‌انچنانی‌ندارم‌ایا‌شما‌دستور‌میدهید‌به‌پزشک‌مراجعه‌کنم‌یا‌ضروری‌نیست‌تا‌سن‌18سالگی‌صبر‌کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشین 

 • تصویر کاربر جلال پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام ۴۶سال دارم چندسالی هست که مشکل نعوظ دارم واحساس میکنم جریان خون درآلتم خیلی کم است ونزدیکی فقط بامصرف تاداگراتقریبارضایت بخش است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 10 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر امیرحسین یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده چندبار آلت خودم رو محکم به سمته پایین کشیدم و یهو ی صدایی مثله شکستنه قولنج گردن داد و چون من اونموقع نمیدونستم برای رباتی که نگهدارنده ی آلت در زمان نعوظ هستش خطر داره این کار سه بار این کار رو کردم و صدایی داد حس کردم از جا در رفته. البته وقتی ک اینجوری میشدم اصلا دردی نداشتم و کبودی و دردی ایجاد نشد مدتیه شک کردم چون وقتی تو حالت تحریک هستم التم سفت میشه ولی یکم ب سمت پایین خم هستش و اگر بخوام صاف و افقی نعوظ داشته باشه مجبورم بصورت ارادی و با ماهیچه کف لگن سفت کنم آلتم رو که صاف بشه بنظرتون رباته بالای آلتم آسیب دیده یا سالمه؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سالمه ولی دیگه اینکار رو نکن 

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام آلت همسر شکسته وخیلی شول وکج هستش و ویتامین Eاستفاده میکنه آیا درمان دیگری هم دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشن 

درحال دریافت اطلاعات