درمان شکستگی آلت چیست؟ +عکس

شکستگی آلت تناسلی یک آسیب نادر و وحشتناک است که ممکن است هنگام رابطه جنسی رخ دهد. این شکستگی مثل شکستگی استخوان نیست. این پارگی در دو ناحیه از آلت تناسلی مردانه رخ می­دهد که نعوظ را بر عهده دارند: جسم غاری و غلاف آلت. این آسیب می­تواند باعث آسیب طولانی مدت به عملکرد جنسی و ادراری مرد شود، پس در صورت بروز این مشکل فرد باید به مراقبتهای پزشکی اورژانسی مراجعه کند.

شکستگی آلت تناسلی مردانه یک آسیب دردناک است که معمولا در دو سوم تحتانی آلت تناسلی رخ می­دهد.

علائم آن عبارت است از:

 • خونریزی از آلت تناسلی
 • کبود شدن آلت تناسلی
 • بروز مشکل در ادرار کردن
 • شنیدن صدای ترک یا تق در آلت
 • از دست دادن ناگهانی نعوظ
 • دردی که دامنه آن از خفیف تا شدید متغیر است

طبق تحقیقات، اگر علائم  شامل صدای تقه یا از دست دادن سریع نعوظ نباشد میتوان نتیجه گرفت که علت بروز آنها نوع دیگری از آسیب دیدگی است.

از علائم نادر، تورم کیسه بیضه و وجود خون در ادرار است. دیگر بیماری­هایی که علائمی مشابه دارند شامل پارگی سیاهرگ­ها و سرخرگ­های آلت تناسلی و پارگی رباط آویزان کننده (suspensory ligament) است. پزشک می­تواند با کمک تکنیک­های تصویربرداری و معاینه فیزیکی تفاوت بین بیماری­ها را مشخص کند.

علل شکستگی آلت تناسلی

آلت تناسلی دارای ناحیه­ای با بافت اسفنج مانند است که جسم غاری نام دارد. وقتی مردان نعوظ می­کنند، خون موجود در آلت تناسلی در این ناحیه جمع می­شود. وقتی آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ است، ممکن است به یک یا هر دو طرف جسم غاری ضربه محکم و ناگهانی وارد شود و در نتیجه شکستگی آلت اتفاق می­افتد و معمولا هم، فقط زمانی رخ می­دهد که آلت در حالت نعوظ است. آلت بدون نعوظ معمولا شکسته نمی­شود زیرا جسم غاری به اندازه حالت نعوظ بزرگ نشده است. طبق یک بررسی، بیشتر موارد این مشکل در ایالات متحده در حین نزدیکی رخ می­دهد.

این آسیب دیدگی معمولا زمانی اتفاق می­افتد که آلت مرد به استخوان پوبیس یا پرینه برخورد کند، این امر باعث شکافتن یا شکستگی جسم غاری شود. شکستگی لزوما در حین انجام رابطه جنسی خشن رخ نمی­دهد، بلکه ممکن است در موقعیتی رخ دهد که احتمال برخورد آلت تناسلی مرد به یک استخوان بیشتر باشد.

علل ایجاد شکستگی آلت تناسلی مردانه

احتمال بروز این مسئله در شرایط زیر وجود دارد:

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مرد مشکوک به این باشد که آلتش شکسته است، باید فورا به پزشک اورولوژ مراجعه کند. پزشکان این مشکل را را یک مورد اورژانسی اورولوژی می­دانند زیرا امکان دارد که این آسیب روی عملکرد جنسی و ادراری فرد تاثیر دائمی بگذارد. بیشتر مردان برای درمان این آسیب به بخش اورژانس مراجعه می­کنند. این مردان هرچه سریع­تر به پزشک مراجعه کنند و برای درمان اقدام کنند، احتمال بهبودی کامل برای آنها بیشتر است.

تشخیص شکستگی آلت

پزشک معمولا می­تواند این مشکل را با طرح سوالاتی در مورد چگونگی شکستگی و معاینه آلت تناسلی تشخیص دهد. از روشهای تصویربرداری مانند اشعه ایکس نیز می­توان استفاده کرد. پزشک همچنین می­تواند از سونوگرافی استفاده کند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی ناهنجاری­ها را تشخیص می­دهد و به طور دقیق ناحیه یا مناطقی از آلت تناسلی را که آسیب دیده است مشخص می­کند. اگر پزشک با استفاده از سونوگرافی نتواند شکاف را تشخیص دهد می­تواند به جای آن از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده کند.

درمان شکستگی آلت مردانه

می توان با یک سری «مراقبت در خانه» و یا «جراحی» این آسیب را را درمان کرد.

درمان­های خانگی شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کیسه­ های یخ پوشیده با پارچه هر بار به مدت ۱۰ دقیقه برای کاهش تورم
 • استفاده از کاتتر Foley برای تخلیه مثانه و کاهش فشار روی آلت تناسلی
 • مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، برای کاهش درد و تورم
شکستگی آلت مردانه

گاهی اوقات پزشک برای کاش فشار وارده به آلت، بستن آلت یا پوشیدن «آتل» مخصوص را توصیه می­کند. استفاده از درمان­های خانگی به تنهایی عوارض زیادی در پی خواهد داشت. به عنوان مثال می­توان به درد آلت هنگام نعوظ، زاویه تند آلت و ناتوانی در رسیدن به نعوظ اشاره کرد. در نتیجه، بسیاری از پزشکان ترمیم و درمان جراحی را توصیه می­کنند. طبق برخی تحقیقات، جراحی آلت نتایج بهتری خواهد داشت. درمان جراحی بر اساس میزان آسیبی که به مرد وارد شده ممکن است متفاوت باشد.

نمونه ­هایی از درمان­هایی که می توان انجام داد عبارتند از:

اگر مجرای ادراری مرد نیز آسیب ببیند، پزشک باید آن را نیز ترمیم کند. برای ترمیم، پزشک برشی در پوست آلت تناسلی ایجاد می­کند تا به قسمت­های شکافته شده دسترسی پیدا کند. جراح این بریدگی­ها را با بخیه می­بندد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی

سهولت بهبودی معمولا به شدت آسیب بستگی دارد. اگرچه اکثر مردان پس از عمل می­توانند به خانه برگردند، اما پزشک معمولا به آنها توصیه می­کند حداقل به مدت ۱ ماه از فعالیت جنسی پرهیز کنند تا محل جراحی بهبود یابد. در موارد نادری ممکن است مرد نتواند جلوی نعوظ خود را بگیرد، در این موارد پزشک ممکن است برای کاهش نعوظ داروهایی چون داروهای آرامبخش یا هورمون تجویز کند. مردان باید سریعا برای درمان اقدام کنند تا اطمینان حاصل کنند که می­توانند عملکرد جنسی و ادراری خود را دوباره کامل به دست آورند.

آیا شکستگی آلت می­تواند باعث ED (اختلال نعوظ) شود؟

ED ناشی از نشت وریدی احتمالی در محل التیام پارگی است. تحقیقات معاصر نشان می­دهند که میزان بروز ED پس از درمان، از ۰٪ تا ۱۶.۶٪ است. چندین مسئله مهم وجود دارد که ممکن است هنگام بحث در مورد بروز ED پس از جراحی آلت مطرح شود.

شکستگی آلت مردانه

آیا آسیب عصبی به آلت تناسلی قابل ترمیم است؟

اعصابی که نعوظ را بر عهده دارند از اطراف پروستات به سمت آلت عبور می­کنند، این اعصاب مجموعه­ای از فیبرهای عصبی ریز هستند که ترمیم آنها به روش معمول برای جراحان تقریبا غیرممکن است. گرفتن یک گرافت عصبی و اتصال انتهای آن به انتهای اعصاب قطع شده است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مایکل پنجشنبه ۲ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  بنده چند سال پیش حین عمل آمیزش آلتم شکسته بود به پزشک اورولوژی مراجعه کردم ،بستن آتل را توصیه کردند.درد و کبودی خوب شد ولی رفته، رفته کجی مشهود می شد ،نهایتا من به علت یک سری مشکلات نتوانستم عمل کنم .
  الان آقای دکتر می خواهم بدانم اگر عمل کنم ،نتیجه می دهد یا خیر
  من ۶۲ سالمه ،نیوز مشکل ندارم ،زود انزالی و کجی آلتم اذیتم میکنه
  لطفا بفرمایید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ دی ۰( 1 ماه پیش)

   اگه کجی کمتر از ۳۰ درجه هست نیاز به جراحی نیست 

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده سه هفته پیش دچار شکستگی آلت شدم و عمل جراحی داشتم حالا وقتی که نعوظ میکنم درد دارم از ناحیه ای بخیه شده و پایین التم زیر بیضه ها هم یه ذره درد دارد این درد ها تا مدتی عادی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   به جراح خودتون جهت معاینه مراجعه کنید و نزدیکی فعلا نداشته باشید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش به طور ناگهانی نغوظ خودمو از دست دادم ولی نه درد نه کبودی و نه خونریزی داشتم و الان فقط مشکل نغوط مو دارم من ۱۹ سال دارم و این حالت در حین رابطه رخ داد ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر Sisi جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  ایا کسی ک ۱۰ سال پیش دچار شکستگی الت شده و هیچ اقدامی نکرده الان میتونه درمان ادامه بده و جواب بگیره و دوم اینکه میتونه ازدواج کنه و مشکلی نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   الان مگه مشکلی دارید ؟ 

 • تصویر کاربر آرش پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتور
  آلت شکسته شده جراحی شده
  امکان دوباره شکستن از همون ناحیه وجود داره یا خیر
  ممتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   بله 

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر بزرگوار .بنده ی هفته پیش صبح هنگام که نعوظ داشتم با فشار دستم صدای تق اومد و بلافاصله آلت تورم کرد و رفته رفته سیاه تر شد ساعت 11صبح این اتفاق افتاد و ساعت 13ظهر به صورت اورژانسی عمل کردن ولی الان یکم بیضه درد داره خدارو شکر هیچ مشکل دیگه ای ندارم هم به حالت عادی برگشته و هیچ کبودی دیگری نیس و اینکه بعد چند روز بخیه ها باز میشه الان 10روزه عمل کردن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   معمولا بخیه ها قابل جذب هستن 

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  چند روز پیش دچار شکستگی شدم.الان تقریبا دردش قطع شده ولی نعوظ کامل نیست.
  تا چه مدتی امکان داره ترمیم بشه و نعوط کامل شود؟
  اقدامی برای بهبودی می توان انجام داد؟
  اگر نعوظ کامل نشود الزاما احتیاج به جراحی دارد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   الان هم الزام به جراحی هست در آینده ممکنه به جراحی جواب نده 

 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکترین محترم
  حدود شیش سالی هستش که الت تناسلیم وقتی در حالت غیر راست هستش و مخصوصا در فصل سرما خیلی بیشتر به صورت هذلولی شکل شده. درد خاصی نداره ولی برام عجیبه و هر چی هم سرچ کردم چیزی متوجه نشدم که چی میتونه باشه. آیا امکانش هست در گذشته شکستگی داشته که بعدش به این شکل در اومده با اینکه هیچوقت نه صدای تق تق یادم میاد ازش و نه خونریزی یا زخمی داشته. همچنین در حالت نعوظ به صورت 100 درصد راست و سفت نمیشه و 80 درصد سفت میشه. لطفا ممکنه راهنمایی بفرمایید چه مشکلاتی دارم و آیا نیاز هست به پزشک متخصص رجوع کنم یا خیر؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من در حین نزدیکی دچار شکستگی شدم ولی به پزشک مراجعه نکردم در موقع شکستگی آلتم کبود و دچار خون مردگی شد وبعد از یک هفته خوب شد ولی بعد از خوب شدن در موقع نزدیکی ناخداگاه شل میشه و از این موضوع رنج میبرم خواستم ببینم این مشکل درمان میشه ممنون میشم اگه جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   احتمالا نیاز به جراحی دارین 

 • تصویر کاربر محمدرحمان شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب و احترام اینجانب مرد ۵۵ ساله حدود یکسال است نمی دانم به چه دلیلی دچار ناراحتی درد در آلت تناسلی در حین تحریک و خمیدگی در آلت حین تحریک و تحریک ناقص شده ام لطفا ذر خصوص وزیزیت غیر حضوری و بررسی راههای درمان راهنمائی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   احتمالا پلاک پیرونی دارید ویزیت آنلاین باید انجام بشه از طریق همین سایت صفحه اول قسمت بالا 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر