دکتر جراح بیضه چه بیماری را درمان می کند؟

بیضه عضو مهم دستگاه تناسلی و هورمونی در مردان است و بیماری های خاص خود را دارد، به همین علت پزشکان اورولوژی متخصص بیضه، سعی در افزایش آگاهی مردان نسبت به مشکلات و بیماری هایشان دارند.

بیماری‌های بیضه و اسکروتوم (کیسه بیضه)

بیماری‌هایی وجود دارند که ممکن است بیضه و کیسه بیضه افراد را درگیر کنند. سرطان بیضه شناخته شده ترین عضو این دسته از بیماری‌ها است، اما بیماری‌های دیگری برای این ناحیه از بدن وجود دارند که می‌توانند خفیف و یا دارای خطر جانی باشند.

بعضی از اختلالات رایج و بیماری‌هایی که بر روی بیضه‌ها و کیسه بیضه تاثیر می‌گذارند عبارتند از:

اپیدیدیمیت (التهاب اپیدیدیم)

اپیدیدیمیت به التهاب یا عفونت اپیدیدیم گفته می‌شود. اپیدیدیم لوله ای بلند در پشت بیضه است. اپیدیدیمیت می‌تواند به واسطه بیماری‌های مقاربتی، جراحت، آثار جانبی وازکتومی و مشکلات دیگر ایجاد شود. علائم اپیدیدیمیت می‌تواند شامل درد (خفیف تا شدید)، ورم بیضه‌ها یا کیسه بیضه، حالت تهوع و استفراغ و تب باشد.

هیدروسل (آب آوردن بیضه)

هیدروسل به جمع شدن مایعات در اطراف بیضه‌ها گفته می‌شود. این موضوع می‌تواند بر یک بیضه یا هر دو بیضه تاثیر بگذارد و موجب ورم در ناحیه کیسه بیضه و ران پا شود. هیدروسل معمولا دردناک و مشکل ساز نیست و نیازی به درمان ندارد. با این حال، هر ورمی که در ناحیه کیسه بیضه ایجاد می‌شود باید به پزشک متخصص بیضه نشان داده شود تا مورد ارزیابی قرار گیرد.

هر چند وقت یک بار، هیدروسل می‌تواند علائمی به غیر از ورم ایجاد کند. در این مواقع فرد ممکن است با درد خفیف، حساسیت به لمس یا قرمزی کیسه بیضه مواجه باشد. هیدروسل معمولا در نوزادانی رخ می‌دهد که فضایی میان شکم و کیسه بیضه آنها وجود دارد، اما این بیماری در بعضی مواقع در سنین دیگر نیز ایجاد می‌شود. زمانی که مردان به هیدروسل دچار می‌شودند، این مشکل معمولا به واسطه جراحت، التهاب، عفونت بیضه‌ها یا اپیدیدیمیت ایجاد می‌شود.

انواع بیماری های بیضه - پزشک متخصص بیضه

پیچ خوردگی (تورشن) بیضه

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می‌دهد که طناب اسپرماتیک (منوی) پیچ می‌خورد و جریان خون بیضه قطع می‌شود. این حالت یک موقعیت اورژانسی است که نیازمند درمان فوری خواهد بود تا بدین ترتیب بیضه فرد حفظ شود. اگر چه جراحی سلامت مجدد بیضه را تضمین نمی‌کند، درمان نکردن این مشکل در بازه ای شش ساعته می‌تواند به آسیب جدی به بیضه منجر شود و فرد به عمل برداشتن بیضه نیاز پیدا کند.

علائم پیچ خوردگی بیضه عبارتند از ظهور ناگهانی درد شدید در بیضه که می‌تواند با ورم و حساسیت به درد در بیضه‌ها و کیسه بیضه، تب، حالت تهوع و استفراغ و علائم دیگر همراه شود.

واریکوسل

واریکوسل به وریدهای گشاد شده و تغییر شکل داده در کیسه بیضه گفته می‌شود. این مشکل معمولا دردی ایجاد نمی‌کند و موقعیت بی خطری محسوب می‌شود، با این حال، واریکوسل می‌تواند تولید اسپرم فرد را کاهش دهد، کیفیت اسپرم خروجی از آلت تناسلی را تضعیف کند و در نهایت به ناباروری فرد منجر شود.

در بعضی موارد، واریکوسل می‌تواند به ایجاد علائمی نظیر درد و متورم شدن بیضه منجر شود. اگر چه بیشتر انواع واریکوسل نیازی به درمان ندارند، بعضی از انواع این بیماری نیاز به جراحی واریکوسل دارند.

جراحی واریکوسل

برای آشنایی برای روش های درمان واریکوسل، می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

درمان واریکوسل

هیپوگنادیسم (کاهش فعالیت غدد جنسی)

هیپوگنادیسم بیماری ای است که زمانی ایجاد می‌شود که بیضه‌ها قادر به تولید هورمون تستوسترون کافی نیستند. کمبود تستوسترون در مردان می‌تواند مشکلاتی نظیر اختلال در نعوظ، کاهش میل جنسی، ناباروری، پوکی استخوان، افزایش اندازه سینه در مردان، کاهش موی بدن و صورت، افسردگی، خستگی و گرگرفتگی را به همراه داشته باشد.

هیپوگنادیسم می‌تواند با درمان جایگزینی تستوسترون بدن برطرف شود. اگر دلایل دیگری موجب ایجاد این بیماری در بدن فرد شوند (نظیر مشکلات هیپوفیز)، رفع این مشکلات می‌تواند علائم هیپوگنادیسم را برطرف کند.

ارکیت (التهاب بیضه)

ارکیت به التهاب در یک بیضه یا هر دو بیضه گفته می‌شود. در بیشتر موارد، این مشکل به واسطه عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می‌شود. اوریون یکی از رایج ترین علل ایجاد ارکیت است. عفونت‌های مقاربتی نظیر سوزاک و کلامیدیا می‌توانند با ایجاد اپیدیدیمیت به ارکیت منجر شوند (عفونتی که در اپیدیدیم فرد ایجاد شده است).

این نوع از ارکیت، اپیدیدیمو-ارکیت خوانده می‌شود. علائم و نشانه‌های ارکیت شامل درد در بیضه و کیسه بیضه، حساسیت به درد و ناباروری هستند. در بیشتر موارد، ارکیت با دارو و درمان‌های خانگی قابل درمان است.

اسپرماتوسل

اسپرماتوسل که با عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می‌شود، کیست پر از مایعی است که در درون اپیدیدیم ایجاد شود. کیست‌های کوچک معمولا موجب ایجاد درد نمی‌شوند. کیست‌های بزرگ می‌توانند به ایجاد درد یا حس سنگینی در بیضه آسیب دیده و ورم بالا و پشت بیضه منجر شوند. اگر فرد کیست اسپرماتیک بزرگی داشته باشد و علائم دیگر یا درد داشته باشد، ممکن است به جراحی برای رفع این مشکل نیاز پیدا کند.

درد بیضه

بسیاری از بیماری‌های بیضه و کیسه بیضه می‌توانند به ایجاد درد بیضه منجر شوند. بیماری‌های دیگر نظیر سنگ‌های مجاری ادراری و کلیه، عفونت‌ها و فتق ران می‌توانند منجر به ایجاد دردهایی شوند که در اطراف بیضه‌ها و کیسه بیضه قابل حس هستند.

اگر فرد درد بیضه دارد، باید به سرعت با متخصص بیضه تماس بگیرد. و اگر فرد به طور ناگهانی با درد بیضه مواجه می‌شود، باید به سرعت به سراغ مراقبت‌های پزشکی برود تا مشکلات شدید نظیر پیچ خوردگی بیضه را برطرف کند.

سرطان بیضه

هورمون های جنسی مردانه و اسپرم در بیضه تولید می شوند. سرطان بیضه در این اندام ایجاد می شود. تستوسترون رشد اندام های جنسی و دیگر ویژگی های جسمی مردانه را کنترل میکند.

گرچه سرطان بیضه در مقایسه با دیگر سرطان ها ناشایع است (۰.۷ درصد از تمام سرطان ها را شامل میشود)، اما شایع ترین سرطان در بین مردان ۱۵ تا ۳۵ ساله در آمریکای شمالی و اروپا است.

به طور معمولا علائم سرطان  تا مراحل انتهایی بروز نمی یابند. در بیشتر موارد، افراد خودشان سرطان را کشف میکنند. بعضی اوقات، این سرطان توسط پزشک در یک معاینه معمولی جسمانی کشف میشود.

هرکسی که حالتی غیر طبیعی ای درمورد بیضه ی خود متوجه شود باید سریعا به دکتر فوق تخصص بیضه مراجعه کند.

دکتر فوق تخصص بیضه - سرطان بیضه

ورم بیضه

بیشتر مشکلات بیضه و کیسه بیضه موجب ورم این ناحیه می‌شوند. بیماری‌هایی نظیر واریکوسل، پیچ خوردگی بیضه، ارکیت، اپیدیدیمیت و هیدروسل همه به ایجاد ورم بیضه منجر می‌شوند. اگر فرد با ورم بیضه مواجه شد، بهتر است برای دریافت وقت با دکتر فوق تخصص بیضه تماس بگیرد.

مشکلات دیگر کیسه بیضه

مشکلات زیادی وجود دارند که می‌توانند بر روی کیسه بیضه تاثیر بگذارند. تمامی این مشکلات به درمان نیاز ندارند، اما تمامی این مشکلات باید برای پیشگیری از مسائل حادتر توسط پزشک ارزیابی شوند. بعضی از بیماری‌های کیسه بیضه مواردی نظیر سلولیت دیواره کیسه بیضه، آبسه کیسه بیضه (عفونت کیسه بیضه)، قانقاریای فورنیه (که با نام دیگر فاشیلیت کیسه بیضه و کشاله ران نیز شناخته می‌شود) و بیمارِی پورپورای هنوخ شوئن‌لاین (HSP) هستند.

اگر فرد با هر نشانه ای از بیماری‌های کیسه بیضه و بیضه نظیر درد، ورم، حساسیت به درد یا ایجاد توده مواجه است باید با پزشک متخصص بیضه خود تماس بگیرد. بعضی از مشکلات می‌توانند حاد باشند و در صورت درمان نشدن می‌توانند تهدیدی برای جان فرد محسوب شوند.

چه زمانی به معاینه بیضه نیاز دارید؟

بیضه‌ها بخشی از دستگاه تناسلی مردان هستند. بیضه‌ها در کیسه ای قرار دارند که کیسه بیضه یا اسکروتوم نام دارد، این کیسه در پشت و زیر آلت تناسلی جای دارد. بیضه‌ها به تولید اسپرم و هورمون مردانه تستوسترون کمک می‌کنند. مردان باید برای معاینه بیضه به پزشک متخصص بیضه مراجعه کنند، اما سوالی که وجود دارد این است که مراجعه به پزشک باید چند وقت یک بار انجام شود؟

خوشبختانه نیازی نیست که افراد معاینه بیضه را به عنوان بخشی از چک آپ سالانه خود انجام دهند. اما دکتر فوق تخصص بیضه می‌تواند به فرد پیشنهاد کند که خود به صورت منظم به معاینه خانگی بیضه خود بپردازد. بعضی پزشکان توصیه می‌کنند که این اقدام ماهی یک بار انجام شود. بعضی دیگر پیشنهاد می‌کنند که این معاینه یک بار در سال و توسط پزشک صورت گیرد.

اگر فرد با مشکلاتی مواجه است یا توده و تغییرات دیگری در وضعیت یا ظاهر بیضه‌های خود احساس می‌کند بهتر است با پزشک تماس بگیرد. معاینات راه خوبی برای یافتن توده‌هایی هستند که می‌توانند سرطانی باشند یا مشکلات دیگری برای فرد ایجاد کنند.

معاینه خانگی بیضه به چه صورت انجام می‌شود؟

هیچ آسیبی به واسطه معاینه شخصی بیضه ایجاد نمی‌شود و پزشکان می‌گویند این روش برای درک ظاهر و احساس فعلی بیضه خوب است، زیرا در صورت ایجاد هر تغییری در این موارد فرد می‌تواند به سرعت متوجه آنها شود. معاینه شخصی بسیار آسان و بدون درد است. کافی است برای انجام این کار فرد چند گام ساده بعدی را دنبال کند:

بهتر است معاینه شخصی بعد از دوش آب گرم انجام شود، زیرا دوش آب گرم به آرام ساختن پوست کیسه بیضه کمک می‌کند.

 • فرد باید آلت تناسلی خود را از مسیر دید خود خارج کند.
 • حال فرد باید با دستان خود به معاینه هر بیضه بپردازد و بهتر است این کار با هر دو دست انجام شود. فرد می‌تواند بیضه‌ها را میان انگشت شست و انگشتان دیگر خود بررسی کند.
 • یکی از بیضه‌ها ممکن است از نظر اندازه و شکل از دیگری متفاوت باشد. این موضوع طبیعی است، اگر چه به این موضوع دقت داشته باشید که شکل‌ها و اندازه‌های بیضه نباید تغییر کنند. یکی از بیضه‌ها ممکن است پایین تر از دیگری قرار گیرد. این موضوع نیز طبیعی است.
 • ساختاری طناب مانند در پشت هر بیضه وجود دارد که وظیفه نگهداری و جابجایی اسپرم‌ها را بر عهده دارند. این بخش یک توده نیست.

معاینه خانگی بیضه

چیزی که فرد باید دنبال آن باشد، یافتن توده ای به اندازه نخود است. اگر فرد با چنین توده ای مواجه شد بهتر است با یک متخصص بیضه تماس بگیرد. به یاد داشته باشید معمولا این توده‌ها نباید باعث نگرانی شما شوند.

متخصص بیضه کیست؟

پزشکان اورولوژی همه در زمینه دستگاه تناسلی مردان و مجاری ادراری دانش کسب می کنند، اما در زمینه جراحی های تخصصی بیضه، متخصص بیضه باید دوره های اضافی بگذراند. حتما پیش از شروع درمان از مناسب بودن تخصص پزشک خود برای انجام عمل جراحی و سایر درمان ها اطمینان حاصل کنید.

دکتر رضا ولی پور جراح فوق تخصص بیضه و بیماری های مردان

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام من جدیدا با بیضه درد مواجه شده ام اگر فعالیت های کنم مانند دویدن یا تند راه رفتن بیضه سمت چپ دچار درد کمی می شود یک ربع تا بیست دقیقه و بعضی وقت ها هم بیضه سمت راست یا زور زدن هم دچار درد می شود مشکل از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر Reza شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بیضه سمت چپ بنده پایین تر قرارگرفته و یه حجمی از رگ بالای بیضه سمت چپ هستش و یه خط های بنفش رنگ روی ران پای چپ چسبیده به بیضه هستش
  راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   جهت معاینه حضوری تشریف بیارید 

 • تصویر کاربر R شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بیضه سمت چپ بنده پایین تر قرارگرفته و یه حجمی از رگ، بالای بیضه ی سمت چپ قرارگرفته و خط های بنفش‌ رنگ روی‌ ران پای چپ چسبیده به بیضه هستش
  ممنون بابت راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   جهت معاینه حضوری مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بالای بیضه سمت راست یه چیزی دردناک اندازه نخود کوچیکتر وجود داره که دردش به لگن هم میزنه میخواستم بپرسم از کجا میشه فهمید این اپیدیدیمیت هست یا اسپرماتوسل البته من اون حالت تهوع که گفتین رو گاهی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشی . چندروزی است که دربیضه سمت چپ احساس نویز دارم. با مثال خدمتتان عرض میکنم. مانند اینکه : انگارگوشی تلفن همراه درحالت ویبره بوده ودرجیب شماقرارداردودائما درحال زنگ خوردن بوده وشما نویز ی احساس میکند. علت چیست؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر یونس دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۲ سالمه .در کودکی عمل باد فتق بیضه انجام دادم ،بیضه سمت چپم جابه جا شده بود
  الان بعد از گذشت چندین سال بیضه سمت راستم بزرگتره ،سمت چپی هم جاش تنگه نسبت به اون یکی هم مثل این می مونه که له باشه سفت نیست
  الان من در صورتم ریش و سبیلی ندارم
  یه زره هست که زیاد دیده نمیشن
  خودم فکر میکنم میزان تستوسترون بدنم کمه
  الانم نمیدونم به کدام پزشک مراجعه کنم
  فوق تخصص غدد و متابولیسم
  یا دکتر اورولوژی یا دکتر بیضه.
  کدوم دکتر باید مراجعه کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   فوق تخصص غدد 

 • تصویر کاربر امیرعلی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  بیضه پسر 11ماهم سمت چپ یکم افقی هست درد نداره و سمت راست هم از اول تولد آب داشت الان کمی مونده وبزرگتر بنظر میاد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی بیضه ها و کانال اینگوئینال دو طرف از جهت فتق و دیامتر کانال انجام بدین 

 • تصویر کاربر امیرعلی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  بیضه پسر 11ماهم سمت چپ یکم افقی هست درد نداره و سمت راست هم از اول تولد آب داشت الان کمی مونده وبزرگتر بنظر میاد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی بیضه ها و کانال اینگوئینال دو طرف از جهت فتق و دیامتر کانال انجام بدین 

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  دوکیست اطراف بیضیه سمت راست دارم که خارج از بیضیه است ودرد می کنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی بیضه ها انجام بده 

  2. تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام سینو گرافی انجام دادم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   اگر بچه نداری باید مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین برای تجویز دارو داشته باشی اگه بچه داری و دیگه بچه نمیخوای جراحی باید بکنیمت  

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نادر سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. آقای دکتر من آزمایش سونو انجام دادم. حجم بیضه راست 7 و بیضه چپ 6 تقریباً. آیا بیضه هام خیلی کوچک شدن؟ حدود چند درصد نرمال هستن؟
  واریکوسل خفیف دارم ولی چون ازمایش اسپرم و هورمونی نرمال بود، پزشک گفتن نیازی به جراحی نیست. به نظرتون این کوچک شدن بیضه در آینده در روابط جنسی مشکلی ایجاد خواهد کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   اندازه بیضه ها مهمه نه حجم محاسبه شده اندازه ها رو بفرست 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر