دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درد کشاله ران در مردان و علت درد کشاله ران

درد کشاله ران در مردان، گاهی می تواند تاثیر بسیار بدی روی زندگی فرد داشته باشد. این درد میتواند حتی ناشی از مسائل مختلف باشد. آگاهی از این موضوع میتواند در درمان یا پیشگیری از این درد اهمیت بسزایی داشته باشد.

کشاله ران کجاست؟

به قسمتی از بدن که پاها را به پایین شکم متصل می کند، کشاله ران گویند.

درد کشاله ران

درد کشاله ران اغلب نشانه وجود مشکل در مفصل ران است. درد مفصل ران معمولا و نه همیشه در کشاله ران احساس می شود.

درد کشاله ران راست در مردان

درد و تورم غیر طبیعی کشاله ران نه تنها می تواند هر مردی را نگران کند بلکه بسته به شدت درد و نشانه های موجود می تواند دلیلی جهت مراجعه به پزشک باشد.

علت درد کشاله ران

درد های خارج از ناحیه مفصل ران معمولا ناشی از مشکلات مفصل ران نبوده و بیشتر به بورسیت ران یا فشردگی یکی از اعصاب ستون فقرات ارتباط دارند. بیماران مبتلا به مشکلات مفصل ران اغلب از درد کشاله ران شکایت می کنند. این پدیده تحت عنوان درد ارجاعی شناخته شده و علت آن شیوه قرار گیری اعصاب در بدن است.

کشاله ران کجاست

تورم و درد در ناحیه کشاله ران می تواند یک علامت خطر برای مردان بوده و بیانگر وجود احتمالی بسیاری از مشکلات باشد. از جمله این موارد می توان به فتق یا تورم گره های لنفی در ناحیه کشاله ران اشاره کرد. از آنجایی که عوامل ایجاد کننده این علائم می توانند از سنگ های کلیوی تا سرطان ها را شامل شوند، بررسی و شناسایی آن ها اهمیت دارد.

یکی دیگر از عوامل تورم در ناحیه کشاله ران، تورم گره های لنفی است. اغلب اوقات تا زمانی که این گره ها بزرگ و متورم نشده اند افراد از وجود آن ها اطلاع ندارند. گره های لنفی بخش مهمی از سیستم ایمنی بوده و به صورت منطقه ای در بدن وجود دارند.

تعداد بالایی از گره های لنفی در ناحیه کشاله ران تمرکز یافته که در صورت وجود موارد غیر طبیعی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، متورم می شوند.عوامل مستقیم و غیر مستقیم درد کشاله ران شامل موارد زیر می شوند:

 • نکروز آواسکولار(مرگ بافت استخوانی در اثر محدود شدن جریان خون)
 • شکستگی آوالژن (کشیدگی تاندون یا رباط از استخوان)
 • بورسیت (التهاب مفصلی)
 • فتق اینگوئینال یا رانی
 • سنگ های کلیوی
 • اوریون
 • اورکیت (التهاب بیضه)
 • استئو آرتریت (بیماری که سبب فروپاشی مفاصل می گردد.)
 • فشردگی عصب
 • سندرم پیریفورمیس
 • بیضه متحرک (retractile): بیضه ای که بین حفره شکمی و کیسه بیضه جا به جا می شود.
 • درد عصب سیاتیک
 • توده های کیسه بیضه

هیدروسل یکی از عوامل درد کشاله ران

 • هیدروسل (تجمع مایعات که سبب تورم کیسه بیضه می شود.)
 • اسپرماتوسل (تجمع مایعات در بیضه ها)
 • پیچ خوردگی ها
 • شکستگی های استرسی
 • تورم گره های لنفی
 • تاندونیت (التهاب تاندون)
 • سرطان بیضه
 • پیچ خوردگی بیضه
 • عفونت های مجاری ادراری
 • واریکوسل (تورم ورید های کیسه بیضه)

پیچ خوردگی بیضه عامل درد کشاله ران

بنابراین، در صورت ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری یا برخی عفونت های دیگر این گره ها متورم می شوند. سرطان هایی همچون سرطان بیضه یا آلت تناسلی مردانه نیز می توانند همانند عفونت ها سبب متورم شدن گره های لنفی ناحیه کشاله ران شوند.

احساس درد مبهم در کشاله ران

علاوه بر تورم گره های لنفی کشاله ران، درد مبهم در این ناحیه یا ناحیه پایینی شکم نیز می تواند از علائم سرطان بیضه باشد.

آیا درد کشاله ران نشانه کیست است؟

تورم گره های لنفی همواره غیر طبیعی نبوده و به همین دلیل مشورت با پزشک ضروری است. توجه به علائم و سیر پیشرفت تورم می تواند در تشخیص علت به پزشک کمک کند.

بیماران باید تدریجی یا ناگهانی بودن تورم و همراه بودن آن با درد را با پزشک در میان بگذارند. این جزئیات اندک می توانند اطلاعات با ارزشی جهت تشخیص به پزشک ارائه دهند. پزشک با بررسی آزمایشات، میتواند تشخیص دهد که آیا این درد به جهت وجود کیست در بیضه است یا خیر.

درد کشاله ران هنگام نشستن

رایج ترین علت درد کشاله ران کشیدگی عضله، تاندون یا رباط است. این درد مخصوصا در ورزشکاران رشته هایی از جمله هاکی و فوتبال بروز می دهد. درد این ناحیه می تواند بلافاصله پس از آسیب یا به صورت تدریجی و ظرف چند هفته تا چند ماه بروز دهد. این درد می تواند با به کار گیری ناحیه آسیب دیده و یا حتی هنگام نشستن تشدید شود.

فتق یکی از عوامل درد کشاله ران

درد کشاله ران و بیضه

از عوامل کمتر رایج درد کشاله ران می توان به شکستگی یا آسیب استخوانی، فتق و حتی سنگ های کلیوی اشاره کرد. با اینکه درد در ناحیه کشاله ران و درد بیضه متفاوت هستند اما مشکلات بیضه می توانند سبب ایجاد دردی شوند که به کشاله ران نیز انتشار می یابد.

درد زیر بیضه و کشاله ران

علت درد بیضه و کشاله ران، چندین نوع از بیماری های بیضه ای می تواند باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپی دیدیمیت

التهاب اپی دیدیم یا مجرایی است که به پشت بیضه ها اتصال می یابد.

درد اپی دیدیم می تواند از کشاله ران شروع شده و به سمت بیضه ها انتشار یابد. در این عارضه ممکن است تورم بیضه نیز به همراه تب و لرز بروز دهد. البته بروز چنین وضعیتی شایع نیست.

 • پیچش بیضه

 پیچش بیضه یک وضعیت جراحی اورژانسی است. این عارضه هنگامی رخ می دهد که ساختار حمل کننده اعصاب بیضه ها (طناب اسپرماتیک) به دور خود پیچیده و سبب بروز درد شدید و ناگهانی در بیضه و کشاله ران می شود.

تاثیر مشکلات عصبی بر درد کشاله ران

مشکلات عصبی

فشردگی یک عصب در ناحیه پایینی ستون فقرات (لومبار) می تواند سبب ایجاد درد، بی حسی و گزگز در کشاله ران شود. این وضعیت تحت عنوان رادیکولوپاتی شناخته می شود. همچنین، به دام افتادن یک عصب بین اندام ها می تواند سبب ایجاد درد تیر کشنده، سوزش، بی حسی و گز گز در کشاله یا میانه ران شود.

بیماری های لگنی یا شکمی

علاوه بر بیماری های لگنی همچون کیست تخمدانی، برخی بیماری های شکمی مانند دایورتیکولیت یا آنوریسم آئورتی نیز می توانند سبب درد منتشر شونده به کشاله ران شوند.

استئیت پوبیس

استئیت پوبیس یک بیماری التهابی است که سمفیز پوبیس به آن دچار می شود. سمفیز پوبیس مفصلی غضروفی است که دو استخوان پوبیس یا عانه را به یکدیگر متصل می کند. این بیماری می تواند سبب ایجاد دردی مبهم و مداوم در ناحیه لگن و کشاله ران شود. استئیت پوبیس می تواند در ورزشکاران همانند افراد غیر ورزشکار رخ دهد. احتمال بروز این بیماری در افراد دارای سابقه آرتریت التهابی، بارداری، آسیب لگنی یا جراحی لگن بیشتر است.

عفونت مفصلی یکی از عوامل درد کشاله ران

عفونت مفصلی

به ندرت امکان دارد که مفصل ران به عفونت دچار شود. این بیماری بیشترین شیوع را در افراد زیر دارد:

 • سالمندان (سن بیش از ۸۰ سال)
 • مبتلایان به دیابت
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید
 • کسانی که به تازگی تحت جراحی مفصل قرار گرفته اند.
 • کسانی که دارای پروتز زانو یا مفصل ران هستند.

امکان دارد بیماران علاوه بر درد شدید کشاله ران (مخصوصا هنگام حرکت پا) مواردی همچون تب، تورم یا گرمی و قرمزی اطراف مفصل ران را تجربه کنند.

تومورهای اسکلتی

در موارد بسیار نادر تومور های اسکلتی یا عضلانی (مخصوصا عضلات درونی ران) می توانند سبب بروز این درد شوند.

نکته: برخلاف درد ناشی از کشیدگی عضلانی، درد ناشی از تومور با فعالیت کردن تشدید نمی شود.

علائم شدید درد کشاله ران

در صورت بروز موارد زیر باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود:

 • درد کشاله ران که با درد کمر، شکم و قفسه سینه ارتباط دارد.
 • درد ناگهانی و شدید بیضه
 • تورم و درد بیضه به همراه حالت تهوع، استفراغ، تب، لرز یا وجود خون در ادرار

درمان درد کشاله ران

پس از انجام یک تشخیص مناسب، قدم بعدی تهیه یک برنامه درمانی است.

بانداژ ران

گزینه های درمانی در سبک زندگی

برخی عوامل درد کشاله ران نیازمند استراتژی های ساده ای هستند که اغلب در خانه نیز قابل انجامند. برای مثال، در کشیدگی های عضلانی ناشی از آسیب ورزشی، پزشک جهت کاهش درد و تورم مواردی همچون استراحت کردن، قرار دادن یخ و بستن ناحیه درد به وسیله یک باند کشی را پیشنهاد خواهد داد.

کاهش فعالیت های سخت

همچنین، در آستئوآرتریت مفصل ران پزشک به حداقل رساندن فعالیت های دردناک را توصیه می کند. از جمله این فعالیت ها می توان به بالا رفتن از پله ها اشاره کرد. در درد هایی که منشا آن ها بیضه یا اپی دیدیم است، بالا بردن کیسه بیضه و قرار دادن یخ بر ناحیه درد می تواند مفید باشد.

دارو برای درمان درد کشاله ران

دارو های بدون نسخه ای همچون استامینوفن یا ضد التهاب های غیر استروئیدی با هدف تسکین درد در بسیاری از عوارض و مشکلات استفاده می شود. از جمله این موارد می توان به کشیدگی عضلانی، استئوآرتریت، استئیت پوبیس یا فشردگی عصبی در ناحیه کمر اشاره کرد. دارو های مسکن قوی تر همچون مخدرها برای تسکین درد هایی مانند درد ناشی از سنگ کلیه، شکستگی سر استخوان ران یا عفونت مفصل ران استفاده می شوند.

گاهی اوقات دارو های استروئیدی همچون کورتیزون با هدف تسکین درد به مفصل ران تزریق می شوند. این روش مخصوصا در موارد استوآرتریت مفصل ران یا درد ناحیه پایینی کمر کاربرد دارد. در نهایت نیز بسته به بیماری زمینه ای دارو های آنتی بیوتیک می توانند برای درمان یک عفونت از جمله اپی دیدیمیت یا عفونت مفصل ران استفاده شوند.

فیزیوتراپی برای بهبود درد کشاله ران

فیزیوتراپی برای درد کشاله ران

فیزیوتراپی، درمانی عمده برای بسیاری از دردهای کشاله ران و مرتبط با مفصل ران می باشد. شایان ذکر است که زمان مناسب بازتوانی به مشکل زمینه ای درد بستگی دارد. تمرین هایی که در فیزیوتراپی به بیماران داده می شوند به تقویت عضلات پا و ران و همچنین بهبود انعطاف پذیری و محدوده حرکتی کمک می کنند.

در صورت ابتلا به مشکل در مفصل ران، فیزیوتراپ علاوه بر تمرین های ورزشی می تواند استفاده از وسیله های کمک حرکتی را نیز به بیمار پیشنهاد دهد. از جمله این وسیله ها می توان عصا، چوب های زیر بغل و واکر را نام برد.

جراحی درد کشاله ران

برخی مشکلات دیگر همانند پیچ خوردگی بیضه وضعیت جدی تری داشته و نیازمند جراحی اورژانسی هستند. نمونه های غیر اورژانسی اما ضروری این موارد شامل تعویض مفصل ران، جراحی آرتروسکوپیک مفصل ران و جراحی کاهش فشار مرکز مفصل ران می باشند.

 پیشگیری از درد کشاله ران

درد ناحیه کشاله ران علامت رایج در چندین بیماری احتمالی است. جهت پیشگیری از مشکلات مرتبط با مفصل ران و به تبع درد ناشی از آن اقدامات ساده ای در زیر بیان شده اند:

 • حفظ وزن مناسب
 • شرکت در ورزش های کم آسیبی که فشار کمتری بر مفصل ران وارد می کنند. شنا، دوچرخه سواری از جمله این ورزش ها هستند.
 • مشورت با پزشک درباره استراتژی هایی همچون ورزش های تعادلی یا تای چی با هدف پیشگیری از زمین خوردن: سقوط یا زمین خوردن رایج ترین علت شکستگی مفصل ران است.
 • انجام روزانه ورزش با شدت متوسط: این کار سبب آهسته شدن روند از دست دادن توده استخوان و حفظ قدرت عضلانی می شود.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شایان شنبه ۹ اسفند ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  کتر جان سونوگرافی اینگوینال هم انجام دادم و مشکلی نبوده .ام آر آی انجام دادم و نتیجه : کم آبی دیسک جزیی در کلیه ی دیسک کمر دیده میشود و دیسک برآمده خلفی کم آب در سطح L4-5/L5S1 همرا با تنگی ملایم سوراخ عصبی دو طرفه و تاثیر حفیف روی کیسه حفره و ریشه های عصبی وجود دارد .آ؛یا ممکن است درد مثانه و کشاله ران سمت راست از این باشد . لطفا ، تشخیص شما چیست . چکار باید انجام دهم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ اسفند ۹۹( 6 روز پیش)

   به ارتوپد مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر شایان جمعه ۸ اسفند ۹۹( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدتی است درد زیر شکم و کشاله ران سمت راست بدن و مثانه را دارم و پس از انجام سونوگرافی و کولونوسکوپی ، نشخیص پزشک عارضه ibs یا سندرم روده تحریک پذیر میباشد . و به پزشک کلیه و اورولوژی مراجعه کردم و پس از انجام آزمایش و مجدد سونوگرافی ، گفتند که مشکلی در زمینه کلیه و مجاری تناسلی ندارم ولی کماکان درد کشاله ران و مثانه و خط زیر شکم را دارم ، دکتر جان باتوجه به توضیحاتی که خدمت شما عرض کردم ، برای این درد چکار کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ اسفند ۹۹( 6 روز پیش)

   سونوگرافی از جهت کانال اینگوئینال دو طرف ازجهت فتق انجام بدین اگر نرمال بود به ارتوپد هم مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر m.mk دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد
  اقای دکتر همسرم از اردیبهشت دچار درد پا شده و درد در ران و کشاله ران و روی ران و زانو هستش و پای راستش ضعیف و کوتاه شده درد به بیضه هم انتقال پیدا کرده قبلا میدیم قسمت راست بیضه بالا حالت بادکنکی شده .ام ار ای دادیم دیسک نبود نوار عصب عضله هم سالمه رادیولوژی لگن گرفتیم مشکل نداره ازمایش چکابم دادیم مشکل نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر نوید شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام ورم کشاله ران سمت راست وبعضادرد بیضه ک باکمپرس یخ بهبود میابد همچنین سنگ کلیه ام دارم درهردویمت کلیه سنگ دارد وبیشتر موارد درمواقع تحریک جنسی این دردها بیشتر میشود لطفاراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر ژوبین چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۳ سال سن دارم و از تقریبا از نوجوانی دردبیضه سمت چپ و کشاله ران دارم این درد معمولا خفیف است ولی زمانی که پیاده روی ‌و فوتبال انجام میدم در شب ها بیشتر سراغم میاید موقع خواب اگر به پهلو میخوابم باید یک متکا حتما بین دو زانو هام بزازم و گرنه اگه دو زانوهام به هم بچسبند درد بیشتر می‌شود به دکتر ها هم مراجعه کردم نتونستن چیز خاصی تشخیص بدن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسته نباشید،آقای دکتربعداز تمرین ورزش رزمی درقسمت بالای محل اتصال ران پا وشکم،رگ دچارکشیدگی شده است ودرران پا وقسمت بیضه احساس درد نسبتا شدید میکنم بفرمائیدبایدچه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر محمدی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه....
  من نزدیک دو ماهی هستش گرفتار درد شدید درد استخوان بیخ ران خودم شدم که با آزمایش ها انجام شده میگن واریکوسل گرید یک رو گرفتم من هیچ کدوم از علائم رو ندارم نه بیضه درد نه آب آوردن بیضه متاسفانه تنها مشکل من استخوان درد هستش راه کار شما چیه برا رفع این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین اگر طبیعی بود به ارتوپد مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید الان من تقریبا دوماهه پهلو چپم درد میکنه و کلا به همه جای بدنم میزنه فقط سمت چپ بدن چندبار ازمایش وسی تی اسکن گرفتن گفتن که همچی نرماله ولی من هنوز درد دارم چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   به ارتوپد مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من حدودا۲ ماه درد بیضه سمت راست وکشاله ران سمت راست دارم ولی هیچ نشانی از ورم رگ ها برای واریکوسل را ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر سهراب سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام، من چندین سال خودارضایی میکنم سال گذشته بعد خود ارضایی احساس درد کردم و در کشاله رانم احساس سوزش به دکتر اورولوژی مراجعه کردم گفتن چیزی نیست عصبی هستش و گفتن هر موقع احساس درد کردی قرص مفنامیک اسید 250 بخور، ولی تعدادی قرص دادن احتمال عفونت مجاری دادن و سونوگرافی انجام دادم روی بیضه راستم یه کیست 7 میلی متری داشتم و دکتر سونوگراف گفت احتمال اینکه بعد ها به فتق دچار بشی هست، الان بعد 6 ماه دوباره بعد خود ارضایی احساس درد در بیضه راستم و انتشار درد و سوزش تا کشاله ران دارم و حس میکنم اپیدیدیمم گاهی سفت و گاهی بسیار نرم می‌شود در بیضه سمت راست.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   احتمال التهاب پروستات هست 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر