دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درد کشاله ران در مردان

درد کشاله ران در مردان، گاهی می تواند تاثیر بسیار بدی روی زندگی فرد داشته باشد. این درد میتواند حتی ناشی از مسائل مختلف باشد. آگاهی از این موضوع میتواند در درمان یا پیشگیری از این درد اهمیت بسزایی داشته باشد.

کشاله ران کجاست؟

به قسمتی از بدن که پاها را به پایین شکم متصل می کند، کشاله ران گویند.

درد کشاله ران

درد کشاله ران اغلب نشانه وجود مشکل در مفصل ران است. درد مفصل ران معمولا و نه همیشه در کشاله ران احساس می شود.

درد کشاله ران راست در مردان

درد و تورم غیر طبیعی کشاله ران نه تنها می تواند هر مردی را نگران کند بلکه بسته به شدت درد و نشانه های موجود می تواند دلیلی جهت مراجعه به پزشک باشد.

علت درد کشاله ران

درد های خارج از ناحیه مفصل ران معمولا ناشی از مشکلات مفصل ران نبوده و بیشتر به بورسیت ران یا فشردگی یکی از اعصاب ستون فقرات ارتباط دارند. بیماران مبتلا به مشکلات مفصل ران اغلب از درد کشاله ران شکایت می کنند. این پدیده تحت عنوان درد ارجاعی شناخته شده و علت آن شیوه قرار گیری اعصاب در بدن است.

کشاله ران کجاست

تورم و درد در ناحیه کشاله ران می تواند یک علامت خطر برای مردان بوده و بیانگر وجود احتمالی بسیاری از مشکلات باشد. از جمله این موارد می توان به فتق یا تورم گره های لنفی در ناحیه کشاله ران اشاره کرد. از آنجایی که عوامل ایجاد کننده این علائم می توانند از سنگ های کلیوی تا سرطان ها را شامل شوند، بررسی و شناسایی آن ها اهمیت دارد.

یکی دیگر از عوامل تورم در ناحیه کشاله ران، تورم گره های لنفی است. اغلب اوقات تا زمانی که این گره ها بزرگ و متورم نشده اند افراد از وجود آن ها اطلاع ندارند. گره های لنفی بخش مهمی از سیستم ایمنی بوده و به صورت منطقه ای در بدن وجود دارند.

تعداد بالایی از گره های لنفی در ناحیه کشاله ران تمرکز یافته که در صورت وجود موارد غیر طبیعی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، متورم می شوند.عوامل مستقیم و غیر مستقیم درد کشاله ران شامل موارد زیر می شوند:

 • نکروز آواسکولار(مرگ بافت استخوانی در اثر محدود شدن جریان خون)
 • شکستگی آوالژن (کشیدگی تاندون یا رباط از استخوان)
 • بورسیت (التهاب مفصلی)
 • فتق اینگوئینال یا رانی
 • سنگ های کلیوی
 • اوریون
 • اورکیت (التهاب بیضه)
 • استئو آرتریت (بیماری که سبب فروپاشی مفاصل می گردد.)
 • فشردگی عصب
 • سندرم پیریفورمیس
 • بیضه متحرک (retractile): بیضه ای که بین حفره شکمی و کیسه بیضه جا به جا می شود.
 • درد عصب سیاتیک
 • توده های کیسه بیضه

هیدروسل یکی از عوامل درد کشاله ران

 • هیدروسل (تجمع مایعات که سبب تورم کیسه بیضه می شود.)
 • اسپرماتوسل (تجمع مایعات در بیضه ها)
 • پیچ خوردگی ها
 • شکستگی های استرسی
 • تورم گره های لنفی
 • تاندونیت (التهاب تاندون)
 • سرطان بیضه
 • پیچ خوردگی بیضه
 • عفونت های مجاری ادراری
 • واریکوسل (تورم ورید های کیسه بیضه)

پیچ خوردگی بیضه عامل درد کشاله ران

بنابراین، در صورت ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری یا برخی عفونت های دیگر این گره ها متورم می شوند. سرطان هایی همچون سرطان بیضه یا آلت تناسلی مردانه نیز می توانند همانند عفونت ها سبب متورم شدن گره های لنفی ناحیه کشاله ران شوند.

احساس درد مبهم در کشاله ران

علاوه بر تورم گره های لنفی کشاله ران، درد مبهم در این ناحیه یا ناحیه پایینی شکم نیز می تواند از علائم سرطان بیضه باشد.

آیا درد کشاله ران نشانه کیست است؟

تورم گره های لنفی همواره غیر طبیعی نبوده و به همین دلیل مشورت با پزشک ضروری است. توجه به علائم و سیر پیشرفت تورم می تواند در تشخیص علت به پزشک کمک کند.

بیماران باید تدریجی یا ناگهانی بودن تورم و همراه بودن آن با درد را با پزشک در میان بگذارند. این جزئیات اندک می توانند اطلاعات با ارزشی جهت تشخیص به پزشک ارائه دهند. پزشک با بررسی آزمایشات، میتواند تشخیص دهد که آیا این درد به جهت وجود کیست در بیضه است یا خیر.

درد کشاله ران هنگام نشستن

رایج ترین علت درد کشاله ران کشیدگی عضله، تاندون یا رباط است. این درد مخصوصا در ورزشکاران رشته هایی از جمله هاکی و فوتبال بروز می دهد. درد این ناحیه می تواند بلافاصله پس از آسیب یا به صورت تدریجی و ظرف چند هفته تا چند ماه بروز دهد. این درد می تواند با به کار گیری ناحیه آسیب دیده و یا حتی هنگام نشستن تشدید شود.

فتق یکی از عوامل درد کشاله ران

درد کشاله ران و بیضه

از عوامل کمتر رایج درد کشاله ران می توان به شکستگی یا آسیب استخوانی، فتق و حتی سنگ های کلیوی اشاره کرد. با اینکه درد در ناحیه کشاله ران و درد بیضه متفاوت هستند اما مشکلات بیضه می توانند سبب ایجاد دردی شوند که به کشاله ران نیز انتشار می یابد.

درد زیر بیضه و کشاله ران

علت درد بیضه و کشاله ران، چندین نوع از بیماری های بیضه ای می تواند باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپی دیدیمیت

التهاب اپی دیدیم یا مجرایی است که به پشت بیضه ها اتصال می یابد.

درد اپی دیدیم می تواند از کشاله ران شروع شده و به سمت بیضه ها انتشار یابد. در این عارضه ممکن است تورم بیضه نیز به همراه تب و لرز بروز دهد. البته بروز چنین وضعیتی شایع نیست.

 • پیچش بیضه

 پیچش بیضه یک وضعیت جراحی اورژانسی است. این عارضه هنگامی رخ می دهد که ساختار حمل کننده اعصاب بیضه ها (طناب اسپرماتیک) به دور خود پیچیده و سبب بروز درد شدید و ناگهانی در بیضه و کشاله ران می شود.

تاثیر مشکلات عصبی بر درد کشاله ران

مشکلات عصبی

فشردگی یک عصب در ناحیه پایینی ستون فقرات (لومبار) می تواند سبب ایجاد درد، بی حسی و گزگز در کشاله ران شود. این وضعیت تحت عنوان رادیکولوپاتی شناخته می شود. همچنین، به دام افتادن یک عصب بین اندام ها می تواند سبب ایجاد درد تیر کشنده، سوزش، بی حسی و گز گز در کشاله یا میانه ران شود.

بیماری های لگنی یا شکمی

علاوه بر بیماری های لگنی همچون کیست تخمدانی، برخی بیماری های شکمی مانند دایورتیکولیت یا آنوریسم آئورتی نیز می توانند سبب درد منتشر شونده به کشاله ران شوند.

استئیت پوبیس

استئیت پوبیس یک بیماری التهابی است که سمفیز پوبیس به آن دچار می شود. سمفیز پوبیس مفصلی غضروفی است که دو استخوان پوبیس یا عانه را به یکدیگر متصل می کند. این بیماری می تواند سبب ایجاد دردی مبهم و مداوم در ناحیه لگن و کشاله ران شود. استئیت پوبیس می تواند در ورزشکاران همانند افراد غیر ورزشکار رخ دهد. احتمال بروز این بیماری در افراد دارای سابقه آرتریت التهابی، بارداری، آسیب لگنی یا جراحی لگن بیشتر است.

عفونت مفصلی یکی از عوامل درد کشاله ران

عفونت مفصلی

به ندرت امکان دارد که مفصل ران به عفونت دچار شود. این بیماری بیشترین شیوع را در افراد زیر دارد:

 • سالمندان (سن بیش از ۸۰ سال)
 • مبتلایان به دیابت
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید
 • کسانی که به تازگی تحت جراحی مفصل قرار گرفته اند.
 • کسانی که دارای پروتز زانو یا مفصل ران هستند.

امکان دارد بیماران علاوه بر درد شدید کشاله ران (مخصوصا هنگام حرکت پا) مواردی همچون تب، تورم یا گرمی و قرمزی اطراف مفصل ران را تجربه کنند.

تومورهای اسکلتی

در موارد بسیار نادر تومور های اسکلتی یا عضلانی (مخصوصا عضلات درونی ران) می توانند سبب بروز این درد شوند.

نکته: برخلاف درد ناشی از کشیدگی عضلانی، درد ناشی از تومور با فعالیت کردن تشدید نمی شود.

علائم شدید درد کشاله ران

در صورت بروز موارد زیر باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود:

 • درد کشاله ران که با درد کمر، شکم و قفسه سینه ارتباط دارد.
 • درد ناگهانی و شدید بیضه
 • تورم و درد بیضه به همراه حالت تهوع، استفراغ، تب، لرز یا وجود خون در ادرار

درمان درد کشاله ران

پس از انجام یک تشخیص مناسب، قدم بعدی تهیه یک برنامه درمانی است.

بانداژ ران

گزینه های درمانی در سبک زندگی

برخی عوامل درد کشاله ران نیازمند استراتژی های ساده ای هستند که اغلب در خانه نیز قابل انجامند. برای مثال، در کشیدگی های عضلانی ناشی از آسیب ورزشی، پزشک جهت کاهش درد و تورم مواردی همچون استراحت کردن، قرار دادن یخ و بستن ناحیه درد به وسیله یک باند کشی را پیشنهاد خواهد داد.

کاهش فعالیت های سخت

همچنین، در آستئوآرتریت مفصل ران پزشک به حداقل رساندن فعالیت های دردناک را توصیه می کند. از جمله این فعالیت ها می توان به بالا رفتن از پله ها اشاره کرد. در درد هایی که منشا آن ها بیضه یا اپی دیدیم است، بالا بردن کیسه بیضه و قرار دادن یخ بر ناحیه درد می تواند مفید باشد.

دارو ها

دارو های بدون نسخه ای همچون استامینوفن یا ضد التهاب های غیر استروئیدی با هدف تسکین درد در بسیاری از عوارض و مشکلات استفاده می شود. از جمله این موارد می توان به کشیدگی عضلانی، استئوآرتریت، استئیت پوبیس یا فشردگی عصبی در ناحیه کمر اشاره کرد. دارو های مسکن قوی تر همچون مخدرها برای تسکین درد هایی مانند درد ناشی از سنگ کلیه، شکستگی سر استخوان ران یا عفونت مفصل ران استفاده می شوند.

گاهی اوقات دارو های استروئیدی همچون کورتیزون با هدف تسکین درد به مفصل ران تزریق می شوند. این روش مخصوصا در موارد استوآرتریت مفصل ران یا درد ناحیه پایینی کمر کاربرد دارد. در نهایت نیز بسته به بیماری زمینه ای دارو های آنتی بیوتیک می توانند برای درمان یک عفونت از جمله اپی دیدیمیت یا عفونت مفصل ران استفاده شوند.

فیزیوتراپی برای بهبود درد کشاله ران

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، درمانی عمده برای بسیاری از دردهای کشاله ران و مرتبط با مفصل ران می باشد. شایان ذکر است که زمان مناسب بازتوانی به مشکل زمینه ای درد بستگی دارد. تمرین هایی که در فیزیوتراپی به بیماران داده می شوند به تقویت عضلات پا و ران و همچنین بهبود انعطاف پذیری و محدوده حرکتی کمک می کنند.

در صورت ابتلا به مشکل در مفصل ران، فیزیوتراپ علاوه بر تمرین های ورزشی می تواند استفاده از وسیله های کمک حرکتی را نیز به بیمار پیشنهاد دهد. از جمله این وسیله ها می توان عصا، چوب های زیر بغل و واکر را نام برد.

جراحی

برخی مشکلات دیگر همانند پیچ خوردگی بیضه وضعیت جدی تری داشته و نیازمند جراحی اورژانسی هستند. نمونه های غیر اورژانسی اما ضروری این موارد شامل تعویض مفصل ران، جراحی آرتروسکوپیک مفصل ران و جراحی کاهش فشار مرکز مفصل ران می باشند.

 پیشگیری از درد کشاله ران

درد ناحیه کشاله ران علامت رایج در چندین بیماری احتمالی است. جهت پیشگیری از مشکلات مرتبط با مفصل ران و به تبع درد ناشی از آن اقدامات ساده ای در زیر بیان شده اند:

 • حفظ وزن مناسب
 • شرکت در ورزش های کم آسیبی که فشار کمتری بر مفصل ران وارد می کنند. شنا، دوچرخه سواری از جمله این ورزش ها هستند.
 • مشورت با پزشک درباره استراتژی هایی همچون ورزش های تعادلی یا تای چی با هدف پیشگیری از زمین خوردن: سقوط یا زمین خوردن رایج ترین علت شکستگی مفصل ران است.
 • انجام روزانه ورزش با شدت متوسط: این کار سبب آهسته شدن روند از دست دادن توده استخوان و حفظ قدرت عضلانی می شود.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب وقت بخیر دکتر دو تا سوال داشتم از خدمتتون
  -دکتر این رگ هایی که روی آلت تناسلیم وجود داره طبیعیه؟؟و اینکه دکتر آلت من تقریبا از استخوان عانه کمی انحراف داره و جسارتا وقتی با دست میگیرم میتونم به حالت صاف و نرمال در بیاورم خواستم بدونم این کجی آلت محسوب میشود؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام بله رگها طبیعی است _اگر کجی آلت کمتر از ۳۰ درجه باشه مهم نیست و نرمال محسوب میشه و مشکلی پیش نمیاد ولی اگر بیشتر از ۳۰ درجه باشه نیاز به جراحی داره 

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .
  من متاسفانه عادت دارم از قدیم مو های پشت آلت و انتهای آن روی بیضه‌ ام را با دست میکنم. یک ماه پیش متوجه شدم که مرز بین آلت و بیضه ام ( یکی از همان جاهایی که مو هایش را میکندم) باد کرده و سفت شده و بعضی موقع ها هم از آن چرک جوش مانند بیرون میاید.
  بعد از یک ماه زیر پوستم همچنان سفتی کوچکی باقی مانده است و از بین نرفته . به نظرتان باید چه درمانی انجام دهم؟ تا چه زمانی اگر از بین نرفت غیر عادی است و باید به پزشک مراجعه کنم؟

  خیلی ممنون میشوم پاسخ بدهید.

  با تشکر از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام باید سریعتر توسط متخصص ارولوژی یا پوست تخلیه بشه فولیکولیت پیدا کردی 

  2. تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   با سلام . خیلی ممنون از اینکه پاسخ دادید. از دو روز پیش تا الان مقداری کوچک تر شده است. ممکن است خود به خود از بین برود؟
  3. تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   با سلام. ببخشید از دو روز پیش تا الان مقداری کوچک تر شده است. ممکن است خود به خود از بین برود؟ و آیا تخلیه به وسیله ی پزشک دردناک است؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله کمی دردناک است ولی اگر بماند ممکن است گسترش یابد گول کوچک شدن آن را نخورید 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درد اسخوان کشاله ران و زیر شکم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق  انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار اگر نرمال بودند به ارتوپد مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من و همسرم قصد بچه دار شدن داریم و دکتر به ما گفته یک روز در میان باهم رابطه داشته باشیم الان ماه دوم است که رابطه داریم و من از ناحیه کشاله ران سمت چپ خودم احساس درد می کنم به نظر شما راهکار چیه؟ البته این درد موقعی که روی صندلی می نشینم خود به خود خوب می شه بعد دوباره میگیره راهکار چیه ؟ البته من 15 کیلو اضافه وزن نیز دارم و بعلت مشغله کاری وقت ورزش کردن ندارم راهکار چیه ؟ با دارو خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی از کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین 

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر تقریبا ی ماه میشه ک بیضه سمت چپم درد میکنه اینم بگم فقط سر کار اینطوری میشم ولی بیضه سمت راستم اول بالاش درد میگیره بعد میزنه بیضم.
  حالت بیضه هام اصلا تغییری نکرده.
  این دردها باعث ناباروری میشه یا ن؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۱۷ سالمه قبلا ورزش موتای میرفتم و مدتی است که ترک کردم و دوسه روز قبل حرکات کششی رو شروع کردم و از دیشب ناحیه بیضه سمت چپ و کشاله رانم درد خفیفی احساس میشود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق   انجام بدین 

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام گاهی اوقات یه حالت باد گرفتگی ودرد شدیدی زیر شکم و بیضه ها احساس میکنم که حدود دو الاسه دقیقه درد شدید دارم انگار پهلوهام و شکمم را دارند به شدت فشار میدند
  گاهی هم درد زیر شکم زیر ناف و بالای التهشت و کشاله و پشت رانم را در گیر میکنه
  اینا علائم چی هست و اینکه نیاز هست به متخصص مراجعه کرد یا با رعایت مواردی در مان میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق  انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر Sp یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده جوانی ۱۸ ساله ام چند باری هست ک احساس درد در بیضه سمت راستم دارم که به همراه ان کشاله رانم هم دردتیر میکشه دست هم که میزنم بیشتر درد میگیره و بنظر خودم که مشکل کوچیک بودن هم دارن هر کدومشون اندازه ای نچندان بزرگ تر از تخم کبوتر دارن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق  انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر عبذاله جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.درسونوگرافي بنده چند لنف کوچک با مرکز اکوژن و تیيپ bendingدرنواحي اينگوئينال دو سمت ررويت گردیده یک ماهه که در بیضه ها و درکشاله رانهايم دردايجادشده ودرضمن تب مالت هم دارم و دارو مصرف میکنم اما درد باعث شده از فعالیت های روزمره بمانم شبها هم نمی توانم بخوابم ازدردلگن وبيقراري لطفا راهنماييم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   اگر تا الان خوب نشدید مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و علیکم اقای دکتر.
  من وقتی که مخام برم ادرار کنم حس مکنم زیاد دارم ادرار ولی میرم که ادرار کنم کم میاد در حال ادرار اول سوزش نداره وقتی که تموم میشه ادرار اخرش خیلی سوزشم زیاد میشه بعد ادرار هم میام بیرون ۵ یا ۱۰ دقیقه هم سوزش ادامه مکنه بعد تموم میشه چکار باید انجام کرد چه دارویی بخورم تا خوب شود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار و آزمایش خون PSA Cr 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر