درد کشاله ران در مردان و علت درد کشاله ران

درد کشاله ران در مردان، گاهی می تواند تاثیر بسیار بدی روی زندگی فرد داشته باشد. این درد میتواند حتی ناشی از مسائل مختلف باشد. آگاهی از این موضوع میتواند در درمان یا پیشگیری از این درد اهمیت بسزایی داشته باشد.

کشاله ران کجاست؟

به قسمتی از بدن که پاها را به پایین شکم متصل می کند، کشاله ران گویند.

درد کشاله ران

درد کشاله ران اغلب نشانه وجود مشکل در مفصل ران است. درد مفصل ران معمولا و نه همیشه در کشاله ران احساس می شود.

درد کشاله ران راست در مردان

درد و تورم غیر طبیعی کشاله ران نه تنها می تواند هر مردی را نگران کند بلکه بسته به شدت درد و نشانه های موجود می تواند دلیلی جهت مراجعه به پزشک باشد.

علت درد کشاله ران

درد های خارج از ناحیه مفصل ران معمولا ناشی از مشکلات مفصل ران نبوده و بیشتر به بورسیت ران یا فشردگی یکی از اعصاب ستون فقرات ارتباط دارند. بیماران مبتلا به مشکلات مفصل ران اغلب از درد کشاله ران شکایت می کنند. این پدیده تحت عنوان درد ارجاعی شناخته شده و علت آن شیوه قرار گیری اعصاب در بدن است.

کشاله ران کجاست

تورم و درد در ناحیه کشاله ران می تواند یک علامت خطر برای مردان بوده و بیانگر وجود احتمالی بسیاری از مشکلات باشد. از جمله این موارد می توان به فتق یا تورم گره های لنفی در ناحیه کشاله ران اشاره کرد. از آنجایی که عوامل ایجاد کننده این علائم می توانند از سنگ های کلیوی تا سرطان ها را شامل شوند، بررسی و شناسایی آن ها اهمیت دارد.

یکی دیگر از عوامل تورم در ناحیه کشاله ران، تورم گره های لنفی است. اغلب اوقات تا زمانی که این گره ها بزرگ و متورم نشده اند افراد از وجود آن ها اطلاع ندارند. گره های لنفی بخش مهمی از سیستم ایمنی بوده و به صورت منطقه ای در بدن وجود دارند.

تعداد بالایی از گره های لنفی در ناحیه کشاله ران تمرکز یافته که در صورت وجود موارد غیر طبیعی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، متورم می شوند.عوامل مستقیم و غیر مستقیم درد کشاله ران شامل موارد زیر می شوند:

 • نکروز آواسکولار(مرگ بافت استخوانی در اثر محدود شدن جریان خون)
 • شکستگی آوالژن (کشیدگی تاندون یا رباط از استخوان)
 • بورسیت (التهاب مفصلی)
 • فتق اینگوئینال یا رانی
 • سنگ های کلیوی
 • اوریون
 • اورکیت (التهاب بیضه)
 • استئو آرتریت (بیماری که سبب فروپاشی مفاصل می گردد.)
 • فشردگی عصب
 • سندرم پیریفورمیس
 • بیضه متحرک (retractile): بیضه ای که بین حفره شکمی و کیسه بیضه جا به جا می شود.
 • درد عصب سیاتیک
 • توده های کیسه بیضه

هیدروسل یکی از عوامل درد کشاله ران

 • هیدروسل (تجمع مایعات که سبب تورم کیسه بیضه می شود.)
 • اسپرماتوسل (تجمع مایعات در بیضه ها)
 • پیچ خوردگی ها
 • شکستگی های استرسی
 • تورم گره های لنفی
 • تاندونیت (التهاب تاندون)
 • سرطان بیضه
 • پیچ خوردگی بیضه
 • عفونت های مجاری ادراری
 • واریکوسل (تورم ورید های کیسه بیضه)

پیچ خوردگی بیضه عامل درد کشاله ران

بنابراین، در صورت ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری یا برخی عفونت های دیگر این گره ها متورم می شوند. سرطان هایی همچون سرطان بیضه یا آلت تناسلی مردانه نیز می توانند همانند عفونت ها سبب متورم شدن گره های لنفی ناحیه کشاله ران شوند.

احساس درد مبهم در کشاله ران

علاوه بر تورم گره های لنفی کشاله ران، درد مبهم در این ناحیه یا ناحیه پایینی شکم نیز می تواند از علائم سرطان بیضه باشد.

آیا درد کشاله ران نشانه کیست است؟

تورم گره های لنفی همواره غیر طبیعی نبوده و به همین دلیل مشورت با پزشک ضروری است. توجه به علائم و سیر پیشرفت تورم می تواند در تشخیص علت به پزشک کمک کند.

بیماران باید تدریجی یا ناگهانی بودن تورم و همراه بودن آن با درد را با پزشک در میان بگذارند. این جزئیات اندک می توانند اطلاعات با ارزشی جهت تشخیص به پزشک ارائه دهند. پزشک با بررسی آزمایشات، میتواند تشخیص دهد که آیا این درد به جهت وجود کیست در بیضه است یا خیر.

درد کشاله ران هنگام نشستن

رایج ترین علت درد کشاله ران کشیدگی عضله، تاندون یا رباط است. این درد مخصوصا در ورزشکاران رشته هایی از جمله هاکی و فوتبال بروز می دهد. درد این ناحیه می تواند بلافاصله پس از آسیب یا به صورت تدریجی و ظرف چند هفته تا چند ماه بروز دهد. این درد می تواند با به کار گیری ناحیه آسیب دیده و یا حتی هنگام نشستن تشدید شود.

فتق یکی از عوامل درد کشاله ران

درد کشاله ران و بیضه

از عوامل کمتر رایج درد کشاله ران می توان به شکستگی یا آسیب استخوانی، فتق و حتی سنگ های کلیوی اشاره کرد. با اینکه درد در ناحیه کشاله ران و درد بیضه متفاوت هستند اما مشکلات بیضه می توانند سبب ایجاد دردی شوند که به کشاله ران نیز انتشار می یابد.

درد زیر بیضه و کشاله ران

علت درد بیضه و کشاله ران، چندین نوع از بیماری های بیضه ای می تواند باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپی دیدیمیت

التهاب اپی دیدیم یا مجرایی است که به پشت بیضه ها اتصال می یابد.

درد اپی دیدیم می تواند از کشاله ران شروع شده و به سمت بیضه ها انتشار یابد. در این عارضه ممکن است تورم بیضه نیز به همراه تب و لرز بروز دهد. البته بروز چنین وضعیتی شایع نیست.

 • پیچش بیضه

 پیچش بیضه یک وضعیت جراحی اورژانسی است. این عارضه هنگامی رخ می دهد که ساختار حمل کننده اعصاب بیضه ها (طناب اسپرماتیک) به دور خود پیچیده و سبب بروز درد شدید و ناگهانی در بیضه و کشاله ران می شود.

مشکلات عصبی

فشردگی یک عصب در ناحیه پایینی ستون فقرات (لومبار) می تواند سبب ایجاد درد، بی حسی و گزگز در کشاله ران شود. این وضعیت تحت عنوان رادیکولوپاتی شناخته می شود. همچنین، به دام افتادن یک عصب بین اندام ها می تواند سبب ایجاد درد تیر کشنده، سوزش، بی حسی و گز گز در کشاله یا میانه ران شود.

بیماری های لگنی یا شکمی

علاوه بر بیماری های لگنی همچون کیست تخمدانی، برخی بیماری های شکمی مانند دایورتیکولیت یا آنوریسم آئورتی نیز می توانند سبب درد منتشر شونده به کشاله ران شوند.

استئیت پوبیس

استئیت پوبیس یک بیماری التهابی است که سمفیز پوبیس به آن دچار می شود. سمفیز پوبیس مفصلی غضروفی است که دو استخوان پوبیس یا عانه را به یکدیگر متصل می کند. این بیماری می تواند سبب ایجاد دردی مبهم و مداوم در ناحیه لگن و کشاله ران شود. استئیت پوبیس می تواند در ورزشکاران همانند افراد غیر ورزشکار رخ دهد. احتمال بروز این بیماری در افراد دارای سابقه آرتریت التهابی، بارداری، آسیب لگنی یا جراحی لگن بیشتر است.

عفونت مفصلی یکی از عوامل درد کشاله ران

عفونت مفصلی

به ندرت امکان دارد که مفصل ران به عفونت دچار شود. این بیماری بیشترین شیوع را در افراد زیر دارد:

 • سالمندان (سن بیش از ۸۰ سال)
 • مبتلایان به دیابت
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید
 • کسانی که به تازگی تحت جراحی مفصل قرار گرفته اند.
 • کسانی که دارای پروتز زانو یا مفصل ران هستند.

امکان دارد بیماران علاوه بر درد شدید کشاله ران (مخصوصا هنگام حرکت پا) مواردی همچون تب، تورم یا گرمی و قرمزی اطراف مفصل ران را تجربه کنند.

تومورهای اسکلتی

در موارد بسیار نادر تومور های اسکلتی یا عضلانی (مخصوصا عضلات درونی ران) می توانند سبب بروز این درد شوند.

نکته: برخلاف درد ناشی از کشیدگی عضلانی، درد ناشی از تومور با فعالیت کردن تشدید نمی شود.

علائم شدید درد کشاله ران

در صورت بروز موارد زیر باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود:

 • درد کشاله ران که با درد کمر، شکم و قفسه سینه ارتباط دارد.
 • درد ناگهانی و شدید بیضه
 • تورم و درد بیضه به همراه حالت تهوع، استفراغ، تب، لرز یا وجود خون در ادرار

درمان درد کشاله ران

پس از انجام یک تشخیص مناسب، قدم بعدی تهیه یک برنامه درمانی است.

بانداژ ران

گزینه های درمانی در سبک زندگی

برخی عوامل درد کشاله ران نیازمند استراتژی های ساده ای هستند که اغلب در خانه نیز قابل انجامند. برای مثال، در کشیدگی های عضلانی ناشی از آسیب ورزشی، پزشک جهت کاهش درد و تورم مواردی همچون استراحت کردن، قرار دادن یخ و بستن ناحیه درد به وسیله یک باند کشی را پیشنهاد خواهد داد.

کاهش فعالیت های سخت

همچنین، در آستئوآرتریت مفصل ران پزشک به حداقل رساندن فعالیت های دردناک را توصیه می کند. از جمله این فعالیت ها می توان به بالا رفتن از پله ها اشاره کرد. در درد هایی که منشا آن ها بیضه یا اپی دیدیم است، بالا بردن کیسه بیضه و قرار دادن یخ بر ناحیه درد می تواند مفید باشد.

دارو برای درمان درد کشاله ران

دارو های بدون نسخه ای همچون استامینوفن یا ضد التهاب های غیر استروئیدی با هدف تسکین درد در بسیاری از عوارض و مشکلات استفاده می شود. از جمله این موارد می توان به کشیدگی عضلانی، استئوآرتریت، استئیت پوبیس یا فشردگی عصبی در ناحیه کمر اشاره کرد. دارو های مسکن قوی تر همچون مخدرها برای تسکین درد هایی مانند درد ناشی از سنگ کلیه، شکستگی سر استخوان ران یا عفونت مفصل ران استفاده می شوند.

گاهی اوقات دارو های استروئیدی همچون کورتیزون با هدف تسکین درد به مفصل ران تزریق می شوند. این روش مخصوصا در موارد استوآرتریت مفصل ران یا درد ناحیه پایینی کمر کاربرد دارد. در نهایت نیز بسته به بیماری زمینه ای دارو های آنتی بیوتیک می توانند برای درمان یک عفونت از جمله اپی دیدیمیت یا عفونت مفصل ران استفاده شوند.

فیزیوتراپی برای بهبود درد کشاله ران

فیزیوتراپی برای درد کشاله ران

فیزیوتراپی، درمانی عمده برای بسیاری از دردهای کشاله ران و مرتبط با مفصل ران می باشد. شایان ذکر است که زمان مناسب بازتوانی به مشکل زمینه ای درد بستگی دارد. تمرین هایی که در فیزیوتراپی به بیماران داده می شوند به تقویت عضلات پا و ران و همچنین بهبود انعطاف پذیری و محدوده حرکتی کمک می کنند.

در صورت ابتلا به مشکل در مفصل ران، فیزیوتراپ علاوه بر تمرین های ورزشی می تواند استفاده از وسیله های کمک حرکتی را نیز به بیمار پیشنهاد دهد. از جمله این وسیله ها می توان عصا، چوب های زیر بغل و واکر را نام برد.

جراحی درد کشاله ران

برخی مشکلات دیگر همانند پیچ خوردگی بیضه وضعیت جدی تری داشته و نیازمند جراحی اورژانسی هستند. نمونه های غیر اورژانسی اما ضروری این موارد شامل تعویض مفصل ران، جراحی آرتروسکوپیک مفصل ران و جراحی کاهش فشار مرکز مفصل ران می باشند.

 پیشگیری از درد کشاله ران

درد ناحیه کشاله ران علامت رایج در چندین بیماری احتمالی است. جهت پیشگیری از مشکلات مرتبط با مفصل ران و به تبع درد ناشی از آن اقدامات ساده ای در زیر بیان شده اند:

 • حفظ وزن مناسب
 • شرکت در ورزش های کم آسیبی که فشار کمتری بر مفصل ران وارد می کنند. شنا، دوچرخه سواری از جمله این ورزش ها هستند.
 • مشورت با پزشک درباره استراتژی هایی همچون ورزش های تعادلی یا تای چی با هدف پیشگیری از زمین خوردن: سقوط یا زمین خوردن رایج ترین علت شکستگی مفصل ران است.
 • انجام روزانه ورزش با شدت متوسط: این کار سبب آهسته شدن روند از دست دادن توده استخوان و حفظ قدرت عضلانی می شود.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام من آقا ۴۳ساله هستم چند ساله دچار درد وسوزش آلت وپای راست ‌ونشتی ادرارشده ام اندازه پروستات طبیعی وکشت ادرار وpsaنرمال سونو وسی تی سیستوسکپی نوارمثانه خوبه ولی همیشه نشتی ادرار وسوزش ودرد دایم آلت وپای راست دارم انواع آنتی بیوتیک ها رومصرف کردم بی اثر بوده قبا ازاین پای راستم چندین مرتبه دچار آسیب وکش آمدگی شدید شد ودرد ابتدا ازپای راست شروع شد وهنگام نزدیکی بیضه ها بالای آلت وزیر شکم میرود ودرد آلت همان طرف پای راست است آیا قابل درمان هست ممنون ازراهنمایی شمابزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 روز پیش)

   به ارتوپد جهت بررسی دیسک کمر مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  درود..درد تیزی در قسمت مثانه دارم ..بالای آلت قسمتی که مو رشد می‌کنه...ده ساله این درد باهامه..مخصوصا هنگام شوت زدن به توپ یا دویدن...درد تیزی داره مثل فرو کردن چاقو..یا وقتی دراز میکشم و پاهام رو بدون خم کردن زانو صاف صاف ده سانت از رو زمین بالا میارم..از شدت درد داد میزنم...در ضمن هفته ای سه شب سالن فوتسال میرم خواهشاً کمک کنید..دویدن واسم آرزو شده.. مرسی عزیز دلم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 5 روز پیش)

   احتمالا مشکل ارتوپدی دارید مثل التهاب سمفیز پوبیس

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید میخوام خیلی رک سوال بپرسم من وقتی خیلی شهوتم میره بالا ولی همسرم نمیخواد ویا نمیتونه به این درد مبتلا میشم و بعضی اوقات هم که نزدیکی انجام میدم ولی به ارگاسم نمی رسم دانه های چرکی زیر شکم و اطراف آلتم میزنه میخواستم بدونم مورد خاصی هست و نیاز به درمان داره و یا فقط باید مراقبت کنم تا این اتفاقات تکرار نشه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   نه مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام سه روز پیش ماشین روشن نمی شد که چند بار حلش دادم بعد از یک روز متوجه شدم که بقل پام سمت راست نزدیک به مجاری ادرار درد میکنه لطفا بگین باید چه کار کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر یساجد سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.
  من نزیک یک ساله درد مبهمی در کشاله ران و بیضه سمت چپ دارم‌.
  معمولا کارم یکم سخت و بدنی هست. تعداد پله ها هم حدود ۵۰ تا هست .
  اما دیروز یه تعداد ۲۰۰ عدد وزنه ۲۵ کلیویی جابجا کردم. الان سمت راست بیضه و کشاله ران درد خفیف و متد داره.
  سن من ۳۲ هست.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  ببخشید من از دیروز تا حالا کشاله ران و بیضه راستم درد می کنه همین طوری دردی ندارع ولی اگه ب بیضم دست بزارم یا حین حرکت یک دردی در بیضه و اللخصوص کشاله ران ایجاد میشه بیضم تورم یا کبودی نداره نظریه خودم اینه ک بعد از ضربه این طور شد چون دقیقا بعد از یک ضربه به بیضم این درد ایجاد شد ولی ضربه هم چنان شدید نبود اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین..من پارسال جراحی هرنی سمت راست انجام دادم که از مش استفاده کرد دکتر جراح...متاسفانه از یکماه پیش سوزش کمی داشتم تو محل جراحی و کشاله ران.مخصوصا موقع ارضا شدن...و این سوزش الان تبدیل به درد شدید و سوزش شدید هنگام ارضا شدن شده ... آیا باید مش برداشته بشه؟ یا با خوردن قرص خوب میشه؟؟ممنون و تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۷ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سونوگرافی ازجهت عود هرنی انجام بده 

 • تصویر کاربر M جمعه ۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام.من بعضی اوقات (معمولا هنگام ورزش)به ندرت باعث تیرکشیدن مابین دو ران کمی سمت راست می شوم دلیلش میتونه چی باشه؟ممنون اگر راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر قربان چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر سوالی داشتم درد کشاله ران راست دارم ولی بیضه درد نداره علت چیست با سپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  خسته نباشید... مفصل پای چپم جایی که ران به بدن وصل میشه وقتی پارو بلندمیکنم خیلی دردمیکنه یااصلا نمیتونم وقتی خوابم بلندشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   به ارتوپد مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر