دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درد کشاله ران در مردان

درد کشاله ران در مردان، گاهی می تواند تاثیر بسیار بدی روی زندگی فرد داشته باشد. این درد میتواند حتی ناشی از مسائل مختلف باشد. آگاهی از این موضوع میتواند در درمان یا پیشگیری از این درد اهمیت بسزایی داشته باشد.

کشاله ران کجاست؟

به قسمتی از بدن که پاها را به پایین شکم متصل می کند، کشاله ران گویند.

درد کشاله ران

درد کشاله ران اغلب نشانه وجود مشکل در مفصل ران است. درد مفصل ران معمولا و نه همیشه در کشاله ران احساس می شود.

درد کشاله ران راست در مردان

درد و تورم غیر طبیعی کشاله ران نه تنها می تواند هر مردی را نگران کند بلکه بسته به شدت درد و نشانه های موجود می تواند دلیلی جهت مراجعه به پزشک باشد.

علت درد کشاله ران

درد های خارج از ناحیه مفصل ران معمولا ناشی از مشکلات مفصل ران نبوده و بیشتر به بورسیت ران یا فشردگی یکی از اعصاب ستون فقرات ارتباط دارند. بیماران مبتلا به مشکلات مفصل ران اغلب از درد کشاله ران شکایت می کنند. این پدیده تحت عنوان درد ارجاعی شناخته شده و علت آن شیوه قرار گیری اعصاب در بدن است.

کشاله ران کجاست

تورم و درد در ناحیه کشاله ران می تواند یک علامت خطر برای مردان بوده و بیانگر وجود احتمالی بسیاری از مشکلات باشد. از جمله این موارد می توان به فتق یا تورم گره های لنفی در ناحیه کشاله ران اشاره کرد. از آنجایی که عوامل ایجاد کننده این علائم می توانند از سنگ های کلیوی تا سرطان ها را شامل شوند، بررسی و شناسایی آن ها اهمیت دارد.

یکی دیگر از عوامل تورم در ناحیه کشاله ران، تورم گره های لنفی است. اغلب اوقات تا زمانی که این گره ها بزرگ و متورم نشده اند افراد از وجود آن ها اطلاع ندارند. گره های لنفی بخش مهمی از سیستم ایمنی بوده و به صورت منطقه ای در بدن وجود دارند.

تعداد بالایی از گره های لنفی در ناحیه کشاله ران تمرکز یافته که در صورت وجود موارد غیر طبیعی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، متورم می شوند.عوامل مستقیم و غیر مستقیم درد کشاله ران شامل موارد زیر می شوند:

 • نکروز آواسکولار(مرگ بافت استخوانی در اثر محدود شدن جریان خون)
 • شکستگی آوالژن (کشیدگی تاندون یا رباط از استخوان)
 • بورسیت (التهاب مفصلی)
 • فتق اینگوئینال یا رانی
 • سنگ های کلیوی
 • اوریون
 • اورکیت (التهاب بیضه)
 • استئو آرتریت (بیماری که سبب فروپاشی مفاصل می گردد.)
 • فشردگی عصب
 • سندرم پیریفورمیس
 • بیضه متحرک (retractile): بیضه ای که بین حفره شکمی و کیسه بیضه جا به جا می شود.
 • درد عصب سیاتیک
 • توده های کیسه بیضه

هیدروسل یکی از عوامل درد کشاله ران

 • هیدروسل (تجمع مایعات که سبب تورم کیسه بیضه می شود.)
 • اسپرماتوسل (تجمع مایعات در بیضه ها)
 • پیچ خوردگی ها
 • شکستگی های استرسی
 • تورم گره های لنفی
 • تاندونیت (التهاب تاندون)
 • سرطان بیضه
 • پیچ خوردگی بیضه
 • عفونت های مجاری ادراری
 • واریکوسل (تورم ورید های کیسه بیضه)

پیچ خوردگی بیضه عامل درد کشاله ران

بنابراین، در صورت ابتلا به یک عفونت مجاری ادراری یا برخی عفونت های دیگر این گره ها متورم می شوند. سرطان هایی همچون سرطان بیضه یا آلت تناسلی مردانه نیز می توانند همانند عفونت ها سبب متورم شدن گره های لنفی ناحیه کشاله ران شوند.

احساس درد مبهم در کشاله ران

علاوه بر تورم گره های لنفی کشاله ران، درد مبهم در این ناحیه یا ناحیه پایینی شکم نیز می تواند از علائم سرطان بیضه باشد.

آیا درد کشاله ران نشانه کیست است؟

تورم گره های لنفی همواره غیر طبیعی نبوده و به همین دلیل مشورت با پزشک ضروری است. توجه به علائم و سیر پیشرفت تورم می تواند در تشخیص علت به پزشک کمک کند.

بیماران باید تدریجی یا ناگهانی بودن تورم و همراه بودن آن با درد را با پزشک در میان بگذارند. این جزئیات اندک می توانند اطلاعات با ارزشی جهت تشخیص به پزشک ارائه دهند. پزشک با بررسی آزمایشات، میتواند تشخیص دهد که آیا این درد به جهت وجود کیست در بیضه است یا خیر.

درد کشاله ران هنگام نشستن

رایج ترین علت درد کشاله ران کشیدگی عضله، تاندون یا رباط است. این درد مخصوصا در ورزشکاران رشته هایی از جمله هاکی و فوتبال بروز می دهد. درد این ناحیه می تواند بلافاصله پس از آسیب یا به صورت تدریجی و ظرف چند هفته تا چند ماه بروز دهد. این درد می تواند با به کار گیری ناحیه آسیب دیده و یا حتی هنگام نشستن تشدید شود.

فتق یکی از عوامل درد کشاله ران

درد کشاله ران و بیضه

از عوامل کمتر رایج درد کشاله ران می توان به شکستگی یا آسیب استخوانی، فتق و حتی سنگ های کلیوی اشاره کرد. با اینکه درد در ناحیه کشاله ران و درد بیضه متفاوت هستند اما مشکلات بیضه می توانند سبب ایجاد دردی شوند که به کشاله ران نیز انتشار می یابد.

درد زیر بیضه و کشاله ران

علت درد بیضه و کشاله ران، چندین نوع از بیماری های بیضه ای می تواند باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپی دیدیمیت

التهاب اپی دیدیم یا مجرایی است که به پشت بیضه ها اتصال می یابد.

درد اپی دیدیم می تواند از کشاله ران شروع شده و به سمت بیضه ها انتشار یابد. در این عارضه ممکن است تورم بیضه نیز به همراه تب و لرز بروز دهد. البته بروز چنین وضعیتی شایع نیست.

 • پیچش بیضه

 پیچش بیضه یک وضعیت جراحی اورژانسی است. این عارضه هنگامی رخ می دهد که ساختار حمل کننده اعصاب بیضه ها (طناب اسپرماتیک) به دور خود پیچیده و سبب بروز درد شدید و ناگهانی در بیضه و کشاله ران می شود.

تاثیر مشکلات عصبی بر درد کشاله ران

مشکلات عصبی

فشردگی یک عصب در ناحیه پایینی ستون فقرات (لومبار) می تواند سبب ایجاد درد، بی حسی و گزگز در کشاله ران شود. این وضعیت تحت عنوان رادیکولوپاتی شناخته می شود. همچنین، به دام افتادن یک عصب بین اندام ها می تواند سبب ایجاد درد تیر کشنده، سوزش، بی حسی و گز گز در کشاله یا میانه ران شود.

بیماری های لگنی یا شکمی

علاوه بر بیماری های لگنی همچون کیست تخمدانی، برخی بیماری های شکمی مانند دایورتیکولیت یا آنوریسم آئورتی نیز می توانند سبب درد منتشر شونده به کشاله ران شوند.

استئیت پوبیس

استئیت پوبیس یک بیماری التهابی است که سمفیز پوبیس به آن دچار می شود. سمفیز پوبیس مفصلی غضروفی است که دو استخوان پوبیس یا عانه را به یکدیگر متصل می کند. این بیماری می تواند سبب ایجاد دردی مبهم و مداوم در ناحیه لگن و کشاله ران شود. استئیت پوبیس می تواند در ورزشکاران همانند افراد غیر ورزشکار رخ دهد. احتمال بروز این بیماری در افراد دارای سابقه آرتریت التهابی، بارداری، آسیب لگنی یا جراحی لگن بیشتر است.

عفونت مفصلی یکی از عوامل درد کشاله ران

عفونت مفصلی

به ندرت امکان دارد که مفصل ران به عفونت دچار شود. این بیماری بیشترین شیوع را در افراد زیر دارد:

 • سالمندان (سن بیش از ۸۰ سال)
 • مبتلایان به دیابت
 • مبتلایان به آرتریت روماتوئید
 • کسانی که به تازگی تحت جراحی مفصل قرار گرفته اند.
 • کسانی که دارای پروتز زانو یا مفصل ران هستند.

امکان دارد بیماران علاوه بر درد شدید کشاله ران (مخصوصا هنگام حرکت پا) مواردی همچون تب، تورم یا گرمی و قرمزی اطراف مفصل ران را تجربه کنند.

تومورهای اسکلتی

در موارد بسیار نادر تومور های اسکلتی یا عضلانی (مخصوصا عضلات درونی ران) می توانند سبب بروز این درد شوند.

نکته: برخلاف درد ناشی از کشیدگی عضلانی، درد ناشی از تومور با فعالیت کردن تشدید نمی شود.

علائم شدید درد کشاله ران

در صورت بروز موارد زیر باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود:

 • درد کشاله ران که با درد کمر، شکم و قفسه سینه ارتباط دارد.
 • درد ناگهانی و شدید بیضه
 • تورم و درد بیضه به همراه حالت تهوع، استفراغ، تب، لرز یا وجود خون در ادرار

درمان درد کشاله ران

پس از انجام یک تشخیص مناسب، قدم بعدی تهیه یک برنامه درمانی است.

بانداژ ران

گزینه های درمانی در سبک زندگی

برخی عوامل درد کشاله ران نیازمند استراتژی های ساده ای هستند که اغلب در خانه نیز قابل انجامند. برای مثال، در کشیدگی های عضلانی ناشی از آسیب ورزشی، پزشک جهت کاهش درد و تورم مواردی همچون استراحت کردن، قرار دادن یخ و بستن ناحیه درد به وسیله یک باند کشی را پیشنهاد خواهد داد.

کاهش فعالیت های سخت

همچنین، در آستئوآرتریت مفصل ران پزشک به حداقل رساندن فعالیت های دردناک را توصیه می کند. از جمله این فعالیت ها می توان به بالا رفتن از پله ها اشاره کرد. در درد هایی که منشا آن ها بیضه یا اپی دیدیم است، بالا بردن کیسه بیضه و قرار دادن یخ بر ناحیه درد می تواند مفید باشد.

دارو ها

دارو های بدون نسخه ای همچون استامینوفن یا ضد التهاب های غیر استروئیدی با هدف تسکین درد در بسیاری از عوارض و مشکلات استفاده می شود. از جمله این موارد می توان به کشیدگی عضلانی، استئوآرتریت، استئیت پوبیس یا فشردگی عصبی در ناحیه کمر اشاره کرد. دارو های مسکن قوی تر همچون مخدرها برای تسکین درد هایی مانند درد ناشی از سنگ کلیه، شکستگی سر استخوان ران یا عفونت مفصل ران استفاده می شوند.

گاهی اوقات دارو های استروئیدی همچون کورتیزون با هدف تسکین درد به مفصل ران تزریق می شوند. این روش مخصوصا در موارد استوآرتریت مفصل ران یا درد ناحیه پایینی کمر کاربرد دارد. در نهایت نیز بسته به بیماری زمینه ای دارو های آنتی بیوتیک می توانند برای درمان یک عفونت از جمله اپی دیدیمیت یا عفونت مفصل ران استفاده شوند.

فیزیوتراپی برای بهبود درد کشاله ران

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، درمانی عمده برای بسیاری از دردهای کشاله ران و مرتبط با مفصل ران می باشد. شایان ذکر است که زمان مناسب بازتوانی به مشکل زمینه ای درد بستگی دارد. تمرین هایی که در فیزیوتراپی به بیماران داده می شوند به تقویت عضلات پا و ران و همچنین بهبود انعطاف پذیری و محدوده حرکتی کمک می کنند.

در صورت ابتلا به مشکل در مفصل ران، فیزیوتراپ علاوه بر تمرین های ورزشی می تواند استفاده از وسیله های کمک حرکتی را نیز به بیمار پیشنهاد دهد. از جمله این وسیله ها می توان عصا، چوب های زیر بغل و واکر را نام برد.

جراحی

برخی مشکلات دیگر همانند پیچ خوردگی بیضه وضعیت جدی تری داشته و نیازمند جراحی اورژانسی هستند. نمونه های غیر اورژانسی اما ضروری این موارد شامل تعویض مفصل ران، جراحی آرتروسکوپیک مفصل ران و جراحی کاهش فشار مرکز مفصل ران می باشند.

 پیشگیری از درد کشاله ران

درد ناحیه کشاله ران علامت رایج در چندین بیماری احتمالی است. جهت پیشگیری از مشکلات مرتبط با مفصل ران و به تبع درد ناشی از آن اقدامات ساده ای در زیر بیان شده اند:

 • حفظ وزن مناسب
 • شرکت در ورزش های کم آسیبی که فشار کمتری بر مفصل ران وارد می کنند. شنا، دوچرخه سواری از جمله این ورزش ها هستند.
 • مشورت با پزشک درباره استراتژی هایی همچون ورزش های تعادلی یا تای چی با هدف پیشگیری از زمین خوردن: سقوط یا زمین خوردن رایج ترین علت شکستگی مفصل ران است.
 • انجام روزانه ورزش با شدت متوسط: این کار سبب آهسته شدن روند از دست دادن توده استخوان و حفظ قدرت عضلانی می شود.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساحل جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  دردبیضه راست وکشاله ران
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 روز پیش)

   سونوگرافی شکم ولگن و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بده

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  کشاله پای سمت راست من تقریبا ده روزی هست درد خفیفی داره میخواستم بدونم علتش چیه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی از کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق و لنفادنوپاتی انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر

  من 23 سالمه و مدتی احساس مبهمی و ورم در بیضه ام میکردم و رفتم سونوگرافی دادم مشخص شد داریکوسل گرید 1 دارم.

  دردم ادامه داشت تا رفتم پیش متخصص گفت عفونت کرده و دو هفته دارو داد کمی بهتر شدم ولی باز درد کمی موند.
  الان دارو های قوی تری داده تا مصرف کنم.

  آقای دکتر موضوعی که کمی ذهنمو درگیر کرده اینه روی بیضه سمت چپم 4 تا دانه ریز سفت و روی سمت راستم دوتا دانه ریز کوچک تر وجود داره که قابل لمسه زیاد بزرگ نیستن ولی وقتی بیضه ام شل میشه یکی از دانه ها که بزرگتر هست دیده میشه. راستی بیضه سمت چپ بالاتر قرار داره و پوستش گاهی نازک تر میشه.

  دکتر سونوگرافی ممکنه اشتباه کنه برای تشخیص سرطان یا چون گفته بودین از آزمایش خون بهتره تشخیص داده میشه.

  دکترم گفت چیز جدی ای نیست حتی وقتی گفتم نگاهش نکرد. سردرگمم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   احتمالا زوائد طبیعی بیضه هستش ولی اگر نگرانی ی جای دیگه مجدد سونوگرافی کن

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر دهقان یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  حدود دو ماهی میشود بصورت غیر متناوب ، دردی دقیقا از بغل بیضه سمت چپ دقیقا محل اتصال ران و بیضه تا پای چپ به طور کامل احساس میکنم ، هیچگونه علائم دیگر از قبیل تورم ، سوزش ادرار،یا تورم بیضه ها و ... ندارم ، لطفا راهنمایی بفرمائید .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی کلیه ها و مثانه و پروستات و تعیین حجم باقیمانده ادراری و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین در صورت نرمال بودن به ارتوپد مراجعه کنید

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  اینجانب مدت سه هفته است که‌ بیضه سمت چپ و گاهی سمت راست درد میکنه پیش دکتر مجاری ادارار رفتم گفت از مثانه و بیضه مشکل نداری ایا از عظات درد پا می اباشد که فشار می اورد به بیضه نظر شما چیه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر nilofar چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  همسرم مدتی بود که احساس درد در بیضه سمت راستش داشت و با اصرار بنده به دکتر مراجعه کرد برای دو هفته دکتر قرص سلکوکسیب ۲۰۰ رو تجویز کرد وبعد گفتن اگر حل نشد سونو بدن و دیروز آزمایش سونو مشاهده شد واریکوسل دارن در سمت راست ما در اقدام برای بارداری بودیم دکتر به نظر شما مشکلی برای ما پیش میاد پس از جراحی؟ و چقدر پس از جراحی همسرم نمیتونن اقدام کنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   واریکوسل معمولا در سمت چپ وجود داره اگه راست هستش باید سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق و با تزریق وریدی و خوراکی انجام بشه 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من سوزش در بیضه و آلت درازم مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من سوزش در بیضه و آلت درازم مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.وقت بخیر.۲۱سالمه.حدودا یک هفته پیش در باشگاه بدنسازی و زیر وزنه احساس سوزش در زیر شکم سمت راست کردم و از اون روز به بعد یک درد بسیار خفیف در قسمت کشاله ران و بیضه راستم احساس میکنم
  ولی بیرون زدگی و التهاب ندارم
  ایا فتقم اسیب دیده؟نیاز به سونوگرافی هست یا خود به خود خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه چند ماهیه بیضه سمت چپم بعضی مواقع مثلا زیاد وایستم درد میگیره بغل خوابیدنی بیشتر میشه احساس میکنم بیضه هام سنگین تر شده موقغی که ادرار دارم دردش بیشتر میشه هوا یکم سرد میشه انگار سرما رو به خودش میگیره یه ماهی هم هست که کشاله رانم رگهای قرمز ی رو میبینم که دارن بیشتر میشن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر