دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

هیدروسل چیست؟

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد.

درمان هیدروسل در کودکان

نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام.خدمت جناب دکتر. نوزاد 2ماهه دارم. دیروز. دربالای بیضه سمت راست پسرم متوجه یه فندق شکل شدم. که باانگشت جابجا میشه. امروز به زیر آلتش رسیده. اینم بگم جفت بیضه ها سر جاشونه. تورو خدا بگید آیا مشکلی داره یانه. ممنون از لطفتون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   احتمالا فتق هستش سونوگرافی از کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر س دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام. چند سالی است که قسمت بالای بیضه سمت چپ زیر الت در برخی موارد دارای تورم میشود که معمولا با فشار تورم رو به سمت پایین بیضه ها تورم از بین میرود و این تورم هم بدون درد میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی از بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر جلال یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام و عرض احترام خدمت دکتر ولی پور.. بنده دو بار تا الان بیضه خود را عمل کرده ام یکبار راست و بار دیگر چپ بیضه و الان بعد از ده سال دوباره بیضه سمت راست عود کرده و بزرگ شده .درد خدا رو شکر ندارم رفتم دکتر جراح گفت باید عمل کنی.من نمیخوام عمل کنم.آیا راهی هست که بدون عمل کوچک بشه این بیضه.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی بکن اگر هیدروسل هستش و بچه نمیخوای میتونی عمل نکنی 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر رحمان جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم ۶۵ساله است ودیابتی است پای راستش زخم شده وعفونت کرده ولی ۳روز میشه کیسه بیضه هایش هم آب آورده در حدی که به اندازه یک طالبی ۱کیلویی شده و خود آلت هم کمی پوستش آب آورده لطفا کمکم کنید خودش خیلی بد حاله اگه ازم باشه عکس میتونم بگیرم بیارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنید 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر رحمان جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم ۶۵ساله است ودیابتی است پای راستش زخم شده وعفونت کرده ولی ۳روز میشه کیسه بیضه هایش هم آب آورده در حدی که به اندازه یک طالبی ۱کیلویی شده و خود آلت هم کمی پوستش آب آورده لطفا کمکم کنید خودش خیلی بد حاله اگه ازم باشه عکس میتونم بگیرم بیارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنید 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر رحمان جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پدرم ۶۵ساله است ودیابتی است پای راستش زخم شده وعفونت کرده ولی ۳روز میشه کیسه بیضه هایش هم آب آورده در حدی که به اندازه یک طالبی ۱کیلویی شده و خود آلت هم کمی پوستش آب آورده لطفا کمکم کنید خودش خیلی بد حاله اگه ازم باشه عکس میتونم بگیرم بیارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنید 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر ののの پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام هزینه جراحی آلت پرده دار چنده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام ده میلیون تومان 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  من بعد از انزال، زانو هام کمی درد میگیره و بعد از یک روز خوب میشه. میخواستم راهنماییم کنید علتش چیه و درمانش چیه. با تشکر.
  موضوع انتخاب شده (بیضه) به علت عدم وجود مشکل من بود و به اجبار یک گزینه انتخاب کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام اگر جوان هستی احتمالا نرمی غضروف کشکک زانو داری (کندرومالاسی) و اگر مسن هستی آرتروز زانو به ارتوپد مراجعه کن

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر صدرا شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده بعداز حمام متوجه درد در بیضه راست شدم و پس از معاینه متوجه یه چیز سفت دربیضه شدم و همواره گاهی اوقات درد اور است . به پزشک مراجعه کردم ایشان گفتن ورم جزئی است و دو خشاب قرص کاهش التحاب تجویز کردند هر دوازده ساعت مصرف کردم ولی باز درد و همان چیز کوچک که اندازه نخودهست وجود دارد بنده مجرددر ۲۹ سالگی ام . در سمت چپ جلوی کلیه چیزی تیر میکشد گاهی . قبلا هم یه عارزه ای اونجا به صورت جوش دوتا درامده بود که خود به خود درست شد . ممنون لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی شکم و لگن و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و برام بفرستین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر As.a دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام
  یک ماه پیش عمل فتق اینگوینال سمت راست بادیفکت۲۱میلی مترانجام دادم..دوروزبعدعمل کیسه بیضه وبیضه راستم ورم کرد.۲۰روزبعدعمل سونوگرافی انجام دادم که بیضه راست دچارهیدروسل mildشده است.الان یک ماه وچندروزمی گذره اما ازمایع اطراف بیضه راستم کم نشده وهیچ دردی هم ندارم.آیا این مایع خوبخودازبین می ره یانیازبه عمل دارد؟تا کی این مایع اطراف بیضه کاملا ازبین می رود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه بالا تر قرار بگیره و ۲ ماه دیگه هم صبر  کنید تا بهتر شود 

   برای دریافت خدمات بیشتر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر