دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

هیدروسل چیست؟ به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفیانواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد.

درمان هیدروسل در کودکان

نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان بهصورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زسر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرابولفضل دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ، پسرم در سن یک سال نه ماهگی عمل هیدرسل انجام دادن ،دوباره حدود 6ماه پیش عمل هیدروسل روی یه بیضه دیگه اش انجام شد ،ولی بازم همون بیضه اش که ای سری عمل شده کاملا ورم داره وبه شکل قبل عملش دراومده ،واقعا نگرانم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 روز پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصص ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربربهنام دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بیضه چپم بد جور درد میکنه رفتم سونوگرافی نوشته بود وجود مایع کمی در کیسه اسکروتال ایا چیز جدیه یا نه ولی درد بیشتر بیضه چپم حس میکنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 روز پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربرمهتاب جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  پسر من ٩ماه دارد و دوروز پياپي با تعويض پوشك متوجه شدم زير شيكم باد كرده بعد دوهفته ناپديد شد
  دكتر سونوگرافي نوشتن و همچي سالم فقط مايع هيدروسل و كيست ١٣*٣١در بيضه راست
  خواهش ميكنم جواب منو بديد و اگر در تهران هستين از نزديك مزاح بشم
  يك دكتر جراح گفتن نگران نباشيد تا يكسالگي جذب ميشه ولي يك دكتر ديگه گفتن جراحي
  تورو بخدا پول و زير ميزي هاي دكترها مهم نيستن تشخيص مهم بگيد جراحي لازم
  بخاطر پول بچم و جراحي و بيهوشي ندن
  آقاي دكتر قسمتون ميدم من حاضرم همه پول جراحي به يك موسسه كمك كنم ولي بچم بيهوشي و جراحي نشه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه و رویت سونوگرافی 

 • تصویر کاربرامید جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۴ سالمه و مجردم.
  بالای ۷ ساله که خبر دارم که هیدروسل دارم
  بیضه سمت راستم ورم کرده
  سونو گرافی رفتم نوشته که:
  بیضه دوطرف دارای ابعاد و اکوی پارانشیمال نرمال میباشد.
  ورید های واریسی در شبکه وریدی اطراف بیضه چپ با قطر 2 تا 2/5 م.م مشاهده گردید که با افزایش قطر در حالت ایستاده و یا مانور والسالوا همراه میباشند.
  در بررسی کالر دالپر فلوی معکوس با مانور والسالوا رویت شد.
  هیدروسل خفیف در حد ۱۲ سی سی در سمت راست مشاهده گردید.

  پنج روزیه درد داره خیلی کم
  وضعیتم چطوره اقای دکتر؟
  عمل کنم؟
  روی بچه دار شدنم تاثیر داره؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

 • تصویر کاربرصمد یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ممنون از اینکه بدون ویزیت راهنمایی می فرمایید ÷دم 7 ماه ÷یش دچار ضربه مغزی شدند وسابدورال هماتوم تا اینکه الان در وضعیت استیبل هستند اما بیضه ها تورم شدید دارند و تشخیص اپیدیدم و هیدروسل می باشد و الان شدیدا متورم و در د دارندلطفا راهنمایی بفرمایید البته دکتر اورلوزی یک دوره تاوانکس و پنیسلین تزریق کردند و نیتورفورتیین و الان سفکسیم 400 می خورند درمان چیست لطفا راهنمایی
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی رنگی بیضه ها و اسکروتوم انجام بدین 

 • تصویر کاربرسعيد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چه پيشنهادي براي مراقبتهاي بعداز عمل داريد وايا براي محافظت از بيضه وسيله اي بايد استفاده كرد نام ان را بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه بالا تر قرار بگیره 

 • تصویر کاربرف جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر خسنه نباشید
  رفتم یونو گرافی دادم
  عکس سونوگرافی کامل را هم میفرستم خدمتتون هیدروسل کورد به دیامتر 26م م در کانال اینگوینال سمت راست
  این جواب سونوگرافی است
  باید چکار کنم؟
  در ضمن تا الان خداراشکر هیچ دردی را احساس نکردم
  آیا اگر دیر عمل کنم مشکلی پیش میاد یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   جراحی نیاز داره _ ممکنه

 • تصویر کاربربهروز پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  51 سال سن دارم و حدود یکسال است که رنگ منی ام به زرد تبدیل شده و دارای پوستات خفیف میباشم و دارویی مصرف نمیکنم ایا رنگ زرد منی علامت بیماری خاصی است یا طبیعی میباشد خواهشمندم راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   مشکلی نیست نگران نباشید 

 • تصویر کاربربهروز پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  عمل فتق کشاله دوطرف ران حدود75 روز قبل انجام دادم وبیضه سمت راستم ورم و گاهی اوقات درد دارد ایا خود به خود رفع میشود یا باید اقدام خاصی انجام دهم همچنین احساس سوزش در ادرار دارم که قبلا نداشتم اما کمی بزرگی پروستات داشتم که بعد از عمل سوزش ادرار نیز ایجاد شده و شب اداراری ناشی از بزرگ شدن مجدد پروستات پیدا کرده ام ایا به لحاظ جراحی فتق ایجاد گردیدهیا ارتباط با جراحی نداردو نیاز به چه اقدامی دارد؟ خواهشمندم راهنمایی فرمایید
  سن 52 سال
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین و شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه بالا تر قرار بگیره 

 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، دو روز قبل جراحی واریکوسل سمت چپ یک طرفه انجام دادم به روش میکروسرجی
  الان بیضه ها باد کرده، دیروز یعنی یک روز بعد از عمل فقط بیضه چپ متورم شده بود، این نشون دهنده هیدروسل هست؟ الان باید چه کنم؟ در طول این دو روز فقط استراحت کردم و دراز کشیدم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و داخل آن هم یک پارچه بگذارید که بیضه بالاتر از حالت عادی قرار بگیره 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر