دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

هیدروسل چیست؟ به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفیانواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد.

درمان هیدروسل در کودکان

نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان بهصورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زسر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر As.a دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  یک ماه پیش عمل فتق اینگوینال سمت راست بادیفکت۲۱میلی مترانجام دادم..دوروزبعدعمل کیسه بیضه وبیضه راستم ورم کرد.۲۰روزبعدعمل سونوگرافی انجام دادم که بیضه راست دچارهیدروسل mildشده است.الان یک ماه وچندروزمی گذره اما ازمایع اطراف بیضه راستم کم نشده وهیچ دردی هم ندارم.آیا این مایع خوبخودازبین می ره یانیازبه عمل دارد؟تا کی این مایع اطراف بیضه کاملا ازبین می رود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه بالا تر قرار بگیره و ۲ ماه دیگه هم صبر  کنید تا بهتر شود 

 • تصویر کاربر yaser چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو ماه پیش بیضه سمت راستم درد گرفت جوری که به قسمت بالای بیضه نمیشد دست زد این قضیه یک روز فقط طول کشید تا ماه پیش که یک ساعت بعد از حمام صبح دوباره همون درد شروع شد و روز بعد همون درد بصورت کمتر بود و به زیر شکم سمت راست هم سرایت میکرد با دکتری مشورت کردم ایشون ۱۴ روز قرص ناپروکسن ۲۵۰ تجویز کردن که هر هشت ساعت میخوردم و کامل خوب شد تا اینکه دوره قرص تموم شد و دوباره این احساس درد اومد و الان هم احساس میکنم که این قضیه تموم نشده . بهتر هستم ولی بعضی وقتا سه حالتی دارم که میفهمم هنوز هست . از لحاظ ظاهری بیضه تفاوتی با سمت چپ نداره ولی روی بیضه یه توده ای هست که همون درد میگیره این توده انگار از بچگی بوده چون من تفاوتی احساس نمیکنم نسبت به گذشته ای که درد نداشتم . لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام حتما سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین 

 • تصویر کاربر Amiresmaeil شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سونوگرافی انجام دادم نوشته
  بیضه ها با حدود و ابعاد و اکوپترن نرمال بدون توده فضاگیر مشاهده شدند.
  اپیدیدیم ها نیر حدود اکوپترن نرمال دارند .
  در کاویته اسکروتال راست حدود 248 سی سی مایع هیدروسل با نمای اکوفری دیده میشود.
  فتق خفیف اینگوینال راست با مانور والسالوا رویت میگردد .
  ایا روی بچه دار شدن تاثیر داره؟
  وهراطلاعاتی که لازمه بهم بدین ممنون میشم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   جراحی نیاز هستش 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده سه روز پیش تصادف کردم و ضربه ایی به شکم و بیضه هام وارد شد کمی درد داشت اما مشکلی نبود و بیمارستان هم رفتیم اما چون چیزی نبود اومدم خونه البته شکایت نکردم و لی بیمارستان ثبت شد بعد از بیست و چهار ساعت بیصه سمت چپم باد کرد بزرگ شد سریع رفتم پزشک دید سونو نوشت مشخص شد هیدروسل دارم ایا این هیدروسل مربوط به اون تصادفه و ایا ممکنه در اثر ضربه ظرف بیست و چهار ساعت انقدر هیدروسل بزرگ بشه بیضه چپم اندازه تخم مرغ بزرگتر شده ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   بله ممکنه در اثر تصادف باشه به یک ارولوژیست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سونوگرافی انجام دادم نوشته
  بیضه دو طرف دارای ابعاد و اکوی پارانشیمالنرمال میباشد.
  ورید های واریسی در شبکه وریدی اطاف بیصه چپ با قطر۲ تا ۲.۵ م.م مشاهده گردید که با افزایش قطر در حالت ایستاده و یا مانور والسالوا هنراه میباشد.
  در بررسی کالر داپلر فلوی معکوس با مانور والسالوا رویت شد.
  هیدرویل خفیف در حد ۱۲ سی سی در سمت راست مشاهده گردید.

  این نتیجه سونو گرافی بود اقای دکتر
  حالا میخام وضعیتمو بدونم که ایا واریکوسل هم دارم؟
  ایا باید عمل کنم؟
  ایا روی بچه دار شدن تاثیر داره؟
  وهراطلاعاتی که لازمه بهم بدین ممنون میشم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بدین و جهت معاینه واریکوسل باید حضوری مراجعه کنید با سونوگرافی نمیشه تشخیص واریکوسل داد 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرمن2 سال و5ماهشه جدیدا متوجه شدیم هیدروسل داره از نوع خفیف، اگه جراحی بشه احتمال برگشت نداره چون پسر من خیلی گریه میکنه؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   معمولا برگشت نداره

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر،من پارسال برج۶ عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم،بلافاصله بعد عمل یعنی در طول درمان بیضم ورم کرد،و هیدروسل گرفتم،باز هیدروسلم رو برج ۲ امسال عمل کردم،باز هیدروسلم عود کرد،والان حتی کوچکترین دست به بیصم میخوره درد میگیره،چکار کنم؟باز عمل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   اگر جراحی زیر  بار عمل جراحی شما می رود دوباره میتوانید جراحی کنید ولی من توصیه نمیکنم چون ممکنه دوباره هیدروسل برگرده 

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من برای بار دوم واریکوسیل بیضه سمت چپ عمل کردم که دفعه دوم عمل خیلی درد داشتم و الان بیضه چپم سه برابر بزرگتر شده و درد دارم دکترم دارو داد وگفت خوب میشه ولی هنوز درد دارم و همون حالت مونده لطفا بگید خوب میشه یا باید باز عمل کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه بالا تر قرار بگیره 

 • تصویر کاربر الیاس19 جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکترسلام
  یک سالی میشه عمل هیدروسل دوطرفه داشتم یک هفته بعد عمل دچارعفونت شدن حدود یک هفته بستری شدم مرخص شدم دکترگفت یک ماه بعدبیا معاینه شی بعد یک ماه رفتم بیضه چپ دچارآتروفی شده بود وبیضه راست هیدروسل خفیف داشت گفت به مرورزمان خوب میشه بعددوماه دوباره رفتم هیچ تغیری نکرده بودن این بار بهم قرص افلو250دادبعداون دیگه نرفتم پیش دکترالان یک سال ازعمل گذشته
  نظرشما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   فکرش رو نکن کاری نیاز نیست 

 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من از دوران مادر زادگی دچار هیدروسل شدم ۴ ماه است عمل کردم که کاملا راضی بودم اما متاسفانه، الان دوباره از بغل جای عمل پایین تر دوباره باد کرده و از زمان تولدم بیضیه سمت راست م بزرگ است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   ولش کن 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر