دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

هیدروسل چیست؟ به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفیانواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد.

درمان هیدروسل در کودکان

نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان بهصورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زسر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحسن یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید نوزاد سه ماهه دارم که در بدو تولد بیضه سمت چپ نداشت ودر سونو هم مشاهده نشد وهنوز هم پایین نیامده لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   در ۶-۱۲ ماهگی باید عمل لاپاراسکوپی برای یافتن بیضه انجام بشه

 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مورخ ۷ ام ساعت ۱۴ عمل واریکوسل گرید ۳ انجام دادم البته برای دومین مرتبه.الا دو روز از عمل گذشته وحالا که دقت می کنم می بینم که بیضه چپم که عمل کردم پوستش قرمز،ورم کرده،و درد ناک است،
  خواهش می کنم کمکم کنید که آیا این طبیعی است یا خیر ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمیلاد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من یک ماه پیش عمل هیدروسل انجام دادم ولی دوباره کیسه بیضم تورم شدید داره چهکار باید بکنم خیلی ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی از بیضه ها و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین

 • تصویر کاربرPari شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.همسر من هیدروسل داره تو یکی از بیضه هاش ولی راضی ب عمل نمیشه چون درد نداره میخاستم بدونم اگر عمل نکنه میتونیم بچه دار بشیم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   اگر آزمایش اسپرم نرمال هستش ممکنه بتونید بچه دار بشید

 • تصویر کاربرامید یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا. هیدروسل. معافیت دارد یا خیر. امروز جراحی کردم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربرمحرم چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن سلام دو سوال ازخدمتتون داشتم.
  ۱-آیاهیدروسل جهت بچه دار شدن حتما باید جراحی شود
  ۲-دارویی جهت رفع هیدروسل وجود دارد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ۱_ گاهی از اوقات ۲_خیر

 • تصویر کاربرخوش سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر عمل واریکوسل 2طرفه انجام دادم الان بیضه هام اب اورده وبزرگ شده ودرددارد باید چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه ها پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه ها بالا قرار بگیرن اگر ظرف ۶ ماه خوب نشه باید عمل بشه

 • تصویر کاربرMehdi یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دو سال بیماری هیدروسل گرفتم‌ پیش چن تا متخصص رفتم گفتن عمل هیدروسل کنی واسه بچه داری مشکل پیش میاد نباید عمل کنی میخواستم بدونم واسه عمل مشکل واسه باروری ام ایجاد میکنه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر جوان باشید مشکل زا ممکن است باشد

 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من دو روز پیش عمل هیدروسل انجام دادم الان از بیرون ٥تا بخیه هم زدن ولی بیضه هنوز پف داره مثل قبل از عمل
  میخواستم بدونم این طبیعی هس؟یعنی پفش از بین میره یا هیدروسل دوباره برگشته؟هیدروسلم بیضه راستم بود
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام شورت سرجی فیکس بخرید و بپوشید و زیر بیضه پارچه داخل شورت بگذارید تا بیضه بالاتر از حالت عادی قرار بگیره تا ۳ ماه صبر کنید بعد از ۳ ماه مشخص میشود

 • تصویر کاربرقاسم یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،آلت من یکم مایل هست آیا کجی آلت دارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام اگر کمتر از ۳۰ درجه است مهم نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر