دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

زگیل معمولی و زگیل های تناسلی دو مشکل پوستی رایج در افراد به شمار می روند. با توجه به ناحیه ای که این برآمدگی ها در آن پدیدار می شوند و شکل آن ها، احتمال اینکه تشخیصشان از هم سخت باشد وجود دارد.

💥فرق بین زگیل تناسلی و زگیل معمولی

زگیل های معمولی گرد بوده و به شکل نرم بر روی یک پایه اصلی زیرین رشد می کنند. این زگیل ها شبیه به بالن های ریز و باد کرده هستند. زگیل های معمولی آسیبی به شما وارد نمی کنند و نگران کننده نیستند، اما امکان تشدید شدن آن ها وجود دارد، به خصوص اگر به لباس ها منتقل شوند و یا در حین رابطه جنسی بر روی هم کشیده شوند.

زگیل های تناسلی، برآمدگی ها و ضایعاتی هستند که تخت بوده و یا کمی از سطح پوست بالاتر آمده اند. آن ها معمولا حسی سخت و برآمده داشته و شبیه به گل کلم هستند.

همانند زگیل های معمولی ، زگیل های تناسلی نیز خطرناک نبوده و جای نگرانی برای آن ها وجود ندارد، اما به هر حال نشانه ای از عفونت هستند. درمان برای جلوگیری از پخش شدن عفونت در بدن و انتقال به افراد دیگر ضروری است.
اگر می خواهید بدانید این برآمدگی ها چه شکلی هستند، علل ایجاد آن ها چه هستند و با انواع روش های درمان زگیل تناسلی آشنا شوید، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

تفاوت زگیل تناسلی و زگیل معمولی
شکل سمت راست زگیل تناسلی و شکل سمت چپ زگیل معمولی را نشان می دهد

💥خصوصیات زگیل های معمولی

✅زگیل های معمولی، بافت هایی نرم و فیبروماس هستند، گاهی اوقات نیز به شکل ضایعاتی کوچک و قرمز رنگ در می آیند. این موارد بر روی پایه های زیرین و یا لیمب هایی بر روی سطح پوست رشد می کنند. وقتی که آن ها را فشار دهید، نرمی را احساس می کنید و خیلی راحت خم می شوند.

✅با این که اکثر زگیل های معمولی کوچک هستند، برخی نیز ممکن است به اندازه یک پاک کن بزرگ شوند. برخی افراد ممکن است زگیل های معمولی به اندازه یک حبه انگور یا حتی انجیر را در بدن خود داشته باشند.

✅زگیل های معمولی خیلی سریع شکل می گیرند، اما به ندرت پیش می آید که پس از مراحل اولیه از رشد خود بخواهند به بزرگتر شدن ادامه دهند. به عبارتی دیگر، آن ها در طول زمان تغییر زیادی نخواهند داشت.

✅این امکان وجود دارد که یک زگیل های معمولی در طول زمان از رنگ قرمز به قهوه ای روشن و یا قهوه ای تیره تغییر رنگ دهد. این تغییر رنگ عادی بوده و دلیلی برای نگرانی فرد وجود ندارد.

✅زگیل های معمولی بسیار رایج هستند. آن ها معمولا بر روی گردن، زیر بغل و یا نواحی جمع شونده دیگری نظیر ناحیه تناسلی پدیدار می شوند. همچنین احتمال شکل گیری آن ها در ناحیه کشاله ران شما نیز وجود دارد.

✅زگیل های معمولی ناحیه واژن آنچنان شایع نیستند. دلیل آن نیز حالت مرطوب بودن همیشگی ناحیه واژن در خانم ها است – اکثر زگیل های معمولی در اثر اصطحکاک ایجاد می شوند و حالت مربوط بودن پوست در این ناحیه اجازه چنین چیزی را نمی دهد. با این حال زگیل های معمولی ممکن است در ناحیه پا یا لگن فرد شکل گیرند.

زگیل های معمولی
زگیل های معمولی را در شکل بالا مشاهده می کنید

💥خصوصیات زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی تخت بوده و تا حدی از سطح پوست بدن رشد می کنند و بالا می آیند. زگیل ها می توانند در کل بخش های بدن رشد کنند، با این حال زگیل های تناسلی می توانند در ناحیه لگن، واژن، مادگی، آلت تناسلی یا مقعد شکل گیرند.زگیل های تناسلی ممکن است قرمز رنگ بوده و یا یک متغیر رنگی نزدیک به رنگ پوست شما باشند. همچنین امکان دارد صورتی یا قهوه ای باشند. اگر زگیل در قسمت مقعد مشاهده شود اصلاحا به آن زگیل مقعدی می گویند.

احتمال تغییر رنگ زگیل های تناسلی با گذر زمان وجود دارد. زگیل های تناسلی ممکن است از بین رفته یا غیب شوند و در ناحیه دیگری دوباره پدیدار شوند. وقتی که زگیل ها ناپدید می شوند، رنگ آن ناحیه از پوست نیز به حالت قبلی بر می گردد.
سطح روی زگیل های تناسلی ممکن است در حین دست زدن به آن، برآمده و یا سخت باشد. معمولا گفته می شود که ظاهر زگیل های تناسلی مشابه گل کلم است.

زگیل های تناسلی ممکن است به شکل برآمدگی های تکی باشند و یا در گروه های جمعی کوچک پدیدار شوند. زگیل های بعدی ممکن است با گذر زمان در آن ناحیه شکل گیرند.

حتما بخوانید

آیا می دانید علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ آیا با روش های درمان زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

زگیل های تناسلی در مردان
در این عکس زگیل تناسلی در مردان را مشاهده می کنید

💥چه چیزی منجر به ایجاد زگیل تناسلی و زگیل معمولی می شود؟

با این که به دلیل شباهت های ظاهری خاص، افراد معمولا زگیل های تناسلی را با زگیل های معمولی اشتباه می گیرند، اما دلایل به وجود آورنده آن ها کاملا متفاوت هستند.

عوامل موثر بر ایجاد زگیل معمولی

تقریبا نیمی از بزرگسالان در طول عمر خود حداقل یک بار زگیل های معمولی را بر روی بدن خود تجربه می کنند، اما دلایل شکل گیری این ضایعات پوستی مشخص نیستند. فاکتور های زیادی می توانند ریسک شکل گیری زگیل های معمولی در افراد را بالا ببرند.از جمله رایج ترین فاکتور های ریسکی برای شکل گیری زگیل های معمولی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

✅ اصطحکاک و کشیده شدن

تماس پوست با مواد پارچه ای خاص مربوط به لباس های مختلف و لباس های زیر می تواند منجر به شکل گیری زگیل های معمولی شود. مالیده شدن مکرر پوست به پارچه لباس ها می تواند پوست ظریف و حساس ناحیه تناسلی را آزار داده و منجر به شکل گیری این برآمدگی های کوچک پوستی شود. اصطحکاک و برخورد مربوط به روابط جنسی نیز می تواند منجر به بروز زگیل های معمولی گردد.

✅بارداری

ایجاد تغییرات در سیستم هورمونی خانم ها در حین بارداری می تواند ریسک شکل گیری زگیل های معمولی را بالا ببرد. زگیل ها می توانند در حین دوره بارداری به سرعت رشد کنند.

✅ چاقی

افرادی که وزن زیادی دارند و یا چاق هستند احتمال دارد مشکل زگیل های معمولی را تجربه کنند. وزن اضافه منجر به افزایش سطح بیرونی پوست و در نتیجه اصطحکاک بیشتر شود و مکان های بیشتری برای شکل گیری زگیل های معمولی وجود خواهد داشت.

✅دیابت نوع ۲

زگیل های معمولی ممکن است نشانه مربوط به نوع دوم از بیماری دیابت باشند و یا این که میزان انسولین بدن خیلی بالا باشد.

✅سن

زگیل های معمولی و تناسلی معمولا در افرادی با بیش از ۶۰ سال سن رایج هستند.

✅ژنتیک

اگر اعضای خانواده شما مشکل زگیل های معمولی را داشته باشند، احتمال این که شما نیز با این مشکل در آینده روبرو شوید بالا خواهد بود.

فرق بین زگیل تناسلی و زگیل معمولی
فرق بین زگیل تناسلی و زگیل معمولی

💥عوامل موثر بر ایجاد زگیل های تناسلی

برخلاف زگیل های معمولی، پزشکان دقیقا می دانند که چه عاملی منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی می شود: یک عفونت انسانی خاص به نام ویروس پاپیلوما یا همان HPV. پاپیلوما یا اچ پی وی یک عفونت جنسی است که با داشتن رابطه بین افراد منتقل می شود و بسیار واگیردار است.

بیش از ۱۰۰ نوع از انواع عفونت HPV شناسایی شده اند. از بین این موارد، حدود ۴۰ مورد ناحیه تناسلی را عفونی می کنند و دو مورد نیز منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی می شوند.

ویروس HPV بسیار رایج است. تقریبا نیمی از افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند، نوعی از عفونت اچ پی وی را تجربه می کنند. اما این مورد لزوما نمی تواند منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی بر روی پوست شود. اما اگر باشد، حدود چند هفته تا چند ماه طول می کشد تا زگیل ها بر روی پوست پدیدار شوند.

💥روش های تشخیص زگیل تناسلی

اگر در مورد برآمدگی های غیر طبیعی بر روی پوست ناحیه تناسلی خود مطمئن نیستید، رفتن به ملاقات پزشک قطعا ایده خوبی به نظر می رسد. اگر فکر می کنید این ضایعات پوستی زگیل های تناسلی هستند، و یا اگر می دانید که به عفونت اچ پی وی مبتلا شده اید، باید حتما هرچه سریعتر پزشک معالج خود را ملاقات کنید.
برای انجام تشخیص اولیه، پزشک شما یک آزمایش بدنی را ترتیب خواهد داد تا به برآمدگی ها و ضایعات پوستی نگاهی داشته باشد. همچنین ممکن است پزشک معالج انجام بیوپسی را پیشنهاد کند.

تشخیص زگیل تناسلی با بیوپسی

در پروسه تشخیصی بیوپسی (biopsy)، پزشک شما تکه ای از برآمدگی یا ضایعات پوستی را جدا می کند. سپس آن ها ناحیه مربوطه و یا برآمدگی ها را منجمد خواهند کرد و این کار به شکل کامل در مطب انجام می شود. سپس بافت جدا شده را به یک آزمایشگاه خواهند فرستاد تا در آنجا به کمک میکروسکوپ و تجهیزات آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گیرد. تکنیسین آزمایشگاهی معمولا می تواند با توجه به ارزیابی های صوری خود با میکروسکوپ، تشخیص را انجام دهد.
اگر نتایج واضح نباشند، پزشک شما ممکن است انجام آزمایش های خونی را برای تشخیص مشکلات احتمالی تجویز کند.

تفاوت زگیل تناسلی و زگیل معمولی

💥درمان زگیل تناسلی و زگیل معمولی

زگیل های معمولی ممکن است نیازی به درمان شدن نداشته باشند. مگر این که بنا به دلایلی تحریک شوند و یا برای شما مشکلاتی به وجود آورند. با این حال در حالت کلی بهتر است کاری به تگ های پوستی نداشته باشید.

یکی از روش های شایع درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد زگیل تناسلی می باشد. برای آشنایی با انواع پماد زگیل و روش استفاده از هریک بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید.

پماد زگیل تناسلی

همچنین نیازی به درمان زگیل های تناسلی نیز وجود ندارد. اگر تصمیم گرفته اید که آن ها را درمان نکنید، زگیل ها ممکن است خیلی زود و به شکل ناگهانی از بین بروند.
اما اگر تصمیم شما بر این است که تگ های پوستی تناسلی و زگیل های تناسلی خود را درمان کنید، گزینه های درمانی پیش روی شما مشابه هم هستند. این درمان ها شامل موارد زیر می شوند:

✅عمل جراحی

پزشک معالج شما می تواند از یک اسکالپل برای برداشتن زگیل تناسلی و زگیل معمولی استفاده کند.

✅ لیزر

اشعه های نور قوی می توانند به این برآمدگی ها تابانده شده تا زگیل تناسلی و زگیل معمولی شما را بسوزانند. پس از مردن آن ناحیه از پوست، این برآمدگی ها خواهند افتاد.

✅بستن رگ (ligation)

پزشک معالج شما می تواند از یک حلقه داغ سیمی استفاده کند تا تگ های پوستی یا بافت های زگیل های تناسلی را خیلی زود از بدن حذف کند. نام این پروسه درمانی نیز LEEP است.

 

حتما بخوانید

علاوه بر روش های گفته شده روش های دیگری هم چون کرایو تراپی برای درمان انواع زگیل تناسلی وجود دارد که امروزه بسیاری از پزشکان از این روش استفاده می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

درمان زگیل تناسلی

💥برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی  چه کارهایی باید انجام دهیم

هنوز مشخص نیست که تگ های پوستی چرا و چگونه شکل می گیرند، بنابراین راه های دقیق و شناخته شده ای برای پیشگیری از آن ها وجود ندارند.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

با این حال شما می توانید سعی کنید از شکل گیری زگیل های تناسلی جلوگیری کنید. خودداری از روابط جنسی می تواند قابل اعتماد ترین راه برای جلوگیری از رسیدن ویروس اچ پی وی به بدن شما و شکل گیری زگیل های تناسلی باشد.
با این حال اگر زندگی جنسی فعالی دارید، می توانید با داشتن رابطه جنسی امن، ریسک ابتلا به این ویروس عفونی را کاهش دهید. این به معنای استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی است.

واکسن HPV

همچنین می توانید از واکسن اچ پی وی استفاده کنید. این واکسن به شما در مقابله با اکثر حالت های ویروس اچ پی وی کمک خواهد کرد، از جمله انواعی از اچ پی وی که منجر به شکل گیری زگیل های تناسلی می شوند و یا ریسک بروز سرطان رحم را به همراه دارند.
با این که واکسن این ویروس به صورت کلی برای نوجوانان و جوانان پیشنهاد می شود، حتی اگر بیش از ۲۵ سال سن دارید هنوز هم می توانید از آن استفاده کنید. چرا که ممکن است کماکان مزایای محافظه کارانه و پیشگیرانه خود را داشته باشید. بدین منظور با پزشک خود برای گرفتن یک تصمیم مناسب مشورت کنید.

نتیجه گیری
روش های درمانی برای زگیل های معمولی و زگیل های تناسلی کاملا تاثیرگذار و موفقیت آمیز هستند. با این حال حتی با انجام درمان هیچ ضمانتی وجود ندارد که تگ های پوستی دوباره بر روی پوست شما شکل نگیرند.

و اگر شما با زگیل های پوستی دست و پنجه نرم می کنید، درمان نمی تواند عفونت اچ پی وی شما را از بدنتان خارج کند. این ویروس در بدن شما باقی می ماند. بدین معنا که در آینده احتمال شکل گیری دوباره زگیل های تناسلی در بدن شما وجود دارد.
زگیل های معمولی و زگیل های تناسلی هیچ کدام به عنوان مشکلات جدی و خطرناک پوستی شناخته نمی شوند و این برآمدگی ها معمولا نمی توانند عاملی برای نگرانی فرد باشند.

با این حال اگر شاهد هر چیز غیر معمول و خاصی هستید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. از جمله این علائم و نشانه ها می توان به خون ریزی، تغییر در اندازه و یا تغییر رنگ ناگهانی اشاره کرد.

 

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دوسال پیش زگیل تناسلی داشتم باسوزاندن درمان کردم والان یک ساله که ازدواج کردم آیا ممکنه همسرم مبتلا شده باشه بااینکه نشانه خاصی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   ممکنه، ایشان به متخصص زنان مراجعه کنند

 • تصویر کاربر Zahra شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  ايا زيگيل تناسلي به شكل جوش هاي زير پوستي اطراف واژن هستند ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام، من سه تا زائده روی سه نقطه از بدنم دارم، یکی کنار تنه سمت چپ ( بسیار ریز)، یکی روی استخوان ترقوه ( بسیار ریز) و یکی در کشاله ی ران که تقریبا 10 سالی هست دارم.
  خواستم ببینم زگیل تناسلی هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   از کشاله ران آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربر محبوبه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. همسر من از دو سال پیش به دلیل داشتن رابطه خارج از چارچوب مبتلا به تبخال و زگیل تناسلی شد و از اون جایی که رابطه جنسی ما خیلی کم بود تا چند ماه پیش به من اطلاع نداده بودند. من ویروس hsv رو از طریق تماس دست ایشون با آلت تناسلیم گرفتم ولی الان نگرانی من در مورد انتقال hpv هست.
  1-آیا با آزمایش خون میتونم بفهمم که مبتلا شدم یا نه و نوع ویروس چی آیا با آزمایش معلوم میشه یا خیر؟
  2-آیا از طریق توالت فرنگی مشترک این ویروس میتونه منتقل بشه یا خیر؟
  3-ما یک دختر نوجوان داریم که میخوام براش واکسن گارداسیل بزنم آیا خودم هم بزنم موثر هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   شما به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، من حدود ۶ سال پیش رابطه پر خطر داشتم و مشکوک شدم به زگیل ، رفتم دکتر گفت زگیل داری ، این چند سال جهنم شد واسم ، همون موقع ازمایش ایدز و هپاتیت دادم مه منفی بود ، ۲ ماه پیش هم دوباره ازمایش ایدز و هپایت دادم که منفی بود ، تو ازمایشگاه زده بودن ازمایش تشخیص hpv که گفتن از طریق ادراره ، ازمایش دادم گفتن منفی هستش !۱. ایا این ازمایش اعتبار داره ؟ با وجود اینکه زگیل هنوز و بدون تغییر سایز ( بسیار ریز) هنوز وجود داره
  ۲.و اینکه ایا احتمال داره با وجود ظاهرش از بدنم خارج شده باشه
  عکس پیوست مال الانه ، لطفا راهنماییم کنید که ۳.ایا اصلا زگیل هست ؟
  ۴.در صورت تایید زگیل چکار باید کنم از این به بعد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   از خود اون ضایعه باید نمونه برداری بشه جهت hpv pcr نه ادرار

 • تصویر کاربر شقایق یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین.من زگیل مقعدی دارم. 8تا دونه اس.ایا امکانش هست موجب سرطان شده باشه!؟ خیلی ممنون میشم بهم توضيح بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  هرزگاهی روی التم یا بغلاش زیگیل میزنه میخواستم ببینم علتش چیه بعدشم بایدچجوری درمان کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،من خانم هستم و ۳۴ سالمه و متاهل هستم،حدودا ۲ ۳ هفته ای هستش که ۲ سانت اطراف مقعدم یک چیزی شبیه جوش خیلی کوچک (۱ دونه)به وجود اومده که هیچ دردی نداره چرکی هم نیست فقط نگرانم کرده که زگیل تناسلی نباشه،چون من شدیدا به بهداشت اهمیت میدم و همسرم هم جدیدا برای کاشت مو آزمایش hpv داده و‌مشکلی نداشته،ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به جراح عمومی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقتی هست که احساس خوارش در کنار کشاله رانم دارم بعد از چند روز متوجه ایجاد تورم از خوارش زیاد شدم، که همراه با سوزش است
  حدودا هفت تا هشت نقطه قرمز بزرگ و کوچک(بزرگ اندازه یک جوش معمولی کوچک اندازه جوش زیر پوستی کوچک) آیا این ها علائم زگیل تناسلی است؟ نیاز به درمان دارد؟ اگر نیاز به درمان دارد لطف کنید بفرمایید چه طوری باید درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   زگیل نیست به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمد۱۲۳۴ جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  چند روزی هست سر آلتم یه قسمت کوچیکش قرمز شده رنگش تغییر کرده و قسمت زیر سر آلتمم خارش داره . بنظرتون چی میتونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر