دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان چیست؟ در این مطلب دکتر رضا ولی پور فوق تخصص اورولوژی قصد دارد انواع درمان های موجود زگیل تناسلی را بررسی کند.

تا کنون هیچ درمان قطعی زگیل تناسلی یافت نشده اما روش های درمانی برای رهایی از علائم ایجاد شده توسط این ویروس در دسترس می باشند.

این بدان معنی است که فردی که برای یک بار دچار زگیل تناسلی میشود تا آخر عمر ویروس HPV در بدنش می ماند. اما هر گاه زگیل های تناسلی به سراغش آمدند می توان با روش های درمانی آن ها را از بین برد.

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، از میان بیش از ۱۵۰ گونه HPV (ویروس پاپیلومای انسان) حداقل ۴۰ نوع می توانند زگیل مقعدی ایجاد کرده و یا ناحیه تناسلی را آلوده کنند. اغلب این عفونت ها هیچ گاه سبب ایجاد علائمی نشده و بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود برطرف می شوند.

اما اگر عفونتی پایدار باشد، در حالی که برخی انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل تناسلی شوند برخی دیگر می توانند سبب ایجاد طیفی از انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم و حلقی – دهانی شوند. سرطان حلقی – دهانی سرطانی است که در پشت و کناره های حلق، لوزه ها و قاعده زبان بروز می کند.

دیگر انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های پوستی غیر تناسلی و شایع بر روی دیگر نواحی بدن شوند.

درمان ویروس اچ پی وی به مشکل خاص و علائم ایجاد شده توسط ویروس بستگی دارد. در حال حاضر، هیچ راه درمانی برای رهایی از ویروس HPV پس از ابتلا به آن وجود ندارد.

آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟

زگیل های تناسلی که معمولا توسط انواع ۶ و ۱۱ HPV به وجود می آیند می توانند در ناحیه تناسلی، مقعد، واژن، مجرای میزراه و بر روی دهانه رحم پدیدار شوند.

جهت درمان قطعی زگیل های تناسلی خارجی، دارو هایی وجود دارند که به وسیله پزشک یا خود بیمار اعمال می شوند.

آیا زگیل تناسلی خارش دارد؟ آیا زگیل تناسلی در بارداری هم ممکن است به وجود بیاید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان

دارو هایی را که می توان خود در خانه بر روی زگیل ها اعمال کرد عبارتند از:

* پماد ایمی کوئیمود

یک داروی تقویت کننده سیستم ایمنی است که تولید اینترفرون ها و دیگر مواد سیستم ایمنی را تحریک می کند.

* محلول یا ژل پودوفیلوکس

تقسیم سلولی را متوقف کرد و سبب مرگ بافت زگیل می شود.

* سین کاتچین

یک نوع عصاره چای سبز است.

برای آشنایی با نحوه مصرف انواع  پماد زگیل تناسلی و عوارض هر یک از آنها بر روی دکمه زیر کلیک کنید

پماد زگیل تناسلی

درمان دارویی زگیل تناسلی در آقایان

برای درمان زگیل های تناسلی خارجی، پزشک می تواند دارو های زیر را برای بیمار تجویز کند:

#رزین پودوفیلین

مانند پودوفیلوکس بوده و رشد سلولی را متوقف می کند.

#اسید تری کلرو استیک

زگیل ها را به صورت شیمیایی می سوزاند.

#اسید بی کلرواستیک

عملکردی مانند مورد بالا دارد.

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند جهت درمان زگیل های خارجی کرایو تراپی (انجماد زگیل ها) یا دیگر روش های مختلف جراحی (برش، الکترو سرجری، لیزر درمانی) را بکار گیرد.

درمان زگیل های تناسلی داخلی می تواند شامل کرایو تراپی به وسیله نیتروژن مایع، برداشت جراحی، اسید تری کلرواستیک یا اسید بی کلرواستیک شود.

زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی روش های بسیاری وجود دارد اما کدام یک از روش های درمان زگیل تناسلی غیر قابل بازگشت است؟ برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی

روش های درمانی برای تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم

در زنان، برخی از انواع HPV می توانند سبب رشد سلول های پیش سرطانی بر روی سطح دهانه رحم شوند. این مورد به دیسپلازی دهانه رحم شناخته شده که می تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تقریبا تمامی موارد سرطان دهانه رحم به وسیله HPV ایجاد شده که ۷۰ درصد آن ها ناشی از انواع ۱۶ و ۱۸ HPV می باشند.

انجام آزمایش های HPV یا پاپ احتمال اطلاع یافتن زود هنگام از ابتلا را بالا برده و از بین بردن این زائده های پیش سرطانی می تواند به پیشگیری از توسعه سرطان دهانه رحم کمک کند. دیسپلازی شدید دهانه رحم به وسیله یکی از چندین روش جراحی از جمله موارد زیر درمان می شود:

۱- کرایو سرجری

۲- لیزر درمانی

یک پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند.
در این پروسه درمانی فرد معمولا یا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد.
یک پزشک ممکن است جراحی لیزری را به مراجعه کننده خود پیشنهاد کند به خصوص زمانی که زگیل های تناسلی وی مشکلات زیر را داشته باشند:

 •  دسترسی به آن ها سخت باشد
 • درمان آن ها به کمک روش های دیگر سخت باشد
 •  تعداد و اندازه آن ها زیاد باشد
 •  بسیار حساس و بزرگ باشند

انتظار می رود بیمار پس از انجام جراحی لیزری در حدود ۴ هفته بهبود کامل پیدا کند.

عوارض لیزر درمانی زگیل تناسلی

این پروسه درمانی نیز عوارض جانبی خاص خود را دارد که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • خون ریزی
 • زخم شدن پوست
 • درد در بیمار
 •  حساس شدن و قرمزی ناحیه مورد نظر

۳- کونیزاسیون با چاقوی سرد (مخروط برداری با چاقوی سرد)

در این روش به وسیله اسکالپل یا چاقوی لیزری یک قسمت مخروطی شکل از بافت غیر عادی دهانه رحم برداشته می شود.

۴- الکتروسرجری

۵- هیسترکتومی

در صورتی که دیپسلازی دهانه رحم تا به سرطان دهانه رحم پیشروی کرده باشد، ممکن است به بیمار خانم توصیه شود تا عمل هیسترکتومی انجام داده و یا تحت پرتو درمانی، شیمی درمانی یا هر دوی آن ها قرار گیرد. هیسترکتومی عمل جراحی برداشت رحم می باشد.

درمان سرطان های مرتبط با HPV در دیگر بخش های بدن

HPV علاوه بر ایجاد سرطان دهانه رحم می تواند انواع مختلف دیگری از سرطان را نیز ایجاد کند:

 • سرطان مقعد
 • سرطان حلقی – دهانی
 • سرطان آلت تناسلی مردانه
 • سرطان واژن
 • سرطان فرج

در حال حاضر، هیچ معیار مشخصی برای غربالگری سرطان های مرتبط با HPV بجز سرطان دهانه رحم وجود ندارد. به همین دلیل معمولا این سرطان ها تنها هنگامی یافت می شوند که سبب ایجاد علائم شده اند. درمان این سرطان ها به مرحله سرطان در هنگام تشخیص بستگی دارد.

درمان های خانگی برای زگیل های پوستی متداول

زگیل های پوستی متداول مخصوصا در کودکان اغلب بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود از بین می روند. با این حال، از بین رفتن زگیل می تواند ۲ تا ۳ سال به طول انجامد به همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا آن ها را درمان کنند.

درمان های خانگی و محصولات بدون نسخه برای درمان زگیل ها معمولا برای افراد دارای وضعیت سلامتی خوب ایمن هستند. در صورتی که فرد به دیابت، از دست دادن حس در پا ها یا گردش خون ضعیف در آن ها دچار باشد نباید سعی کند تا خود زگیل های پایش را درمان کند. این فرد برای درمان باید به پزشک مراجعه کند.

یک روش درمان زگیل ها در خانه استفاده از یک محصول بدون نسخه و موضعی است که حاوی سالسیلیک اسید می باشد. برای بدست آمدن بهترین نتایج، قبل از اعمال سالسیلیک اسید باید ناحیه زگیل را در آب گرم فرو برده و با استفاده از یک سوهان یک بار مصرف لایه های مرده پوست در آن ناحیه را از بین برد. قبل از هر بار درمان باید مراحل فرو بردن در آب و برداشتن پوست تکرار شوند.

یک روش مشابه با مورد قبل، فرو بردن زگیل در آب و ساییدن آن است. پس از انجام این روش باید زگیل را به وسیله یک قطعه کوچک چسب پوشاند. پس از ۵ تا ۶ روز باید چسب را تعویض کرده و در هر بار تعویض نیز مراحل فرو بردن در آب و ساییدن تکرار شوند.

محصولات کرایو تراپی بدون نسخه که جهت از بین بردن بافت غیر عادی زگیل را منجمد می کنند نیز در دسترس می باشند اما استفاده از آن ها می تواند دردناک باشد. علاوه بر آن، این موارد به اندازه درمان کرایو تراپی که یک پزشک می تواند انجام دهد موثر نیستند.

درمان های پزشکی برای زگیل های پوست

در صورتی که فرد جهت درمان زگیل های خود به پزشک مراجعه کند ممکن است یکی از موارد زیر را دریافت کند:

کرایو تراپی

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد.
کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

عوارض درمان زگیل تناسلی با کرایو تراپی

همچون هر پروسه درمانی دیگری کریوتراپی هم شامل برخی عوارض جانبی و مشکلات خاص است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • درد
 • ورم ناحیه مورد نظر
 • یک حس سوزش کم در پوست

کانتاردین

یک ماده شیمیایی که سبب تشکیل تاول در زیر زگیل می شود.

الکتروسرجری یا LEEP ( فرایند برش به وسیله حلقه با جریان الکتریکی)

در این مورد زگیل به وسیله یک جریان الکتریکی سوزانده شده و با استفاده از کورتاژ برداشته می شود. کورتاژ تکنیکی است که در آن زگیل به وسیله یک تیغ تیز یا ابزاری قاشق مانند برداشته می شود.

الکترود درمانی یا همان Electrodesiccation به عنوان یک روش بسیار موثر در درمان زگیل های تناسلی شناخته می شود. طبق گزارش محققین و مشاهده گر‌ها، بیش از ۹۴ درصد از افرادی که این پروسه درمانی را به خوبی طی کرده اند در عرض ۶ هفته از شر زگیل های تناسلی خود راحت شده بودند.

عوارض جانبی الکتروسرجری

از جمله عوارض جانبی این پروسه درمانی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • زخم شدن ناحیه
 • ایجاد تغییرات در رنگ پوست
 • جراحی لیزری

برش (بریدن زگیل)

در صورتی که این روش های درمانی موفق نشوند، پزشک می تواند از روش های درمانی قوی تر مانند لیزر درمانی، لایه بردار های شیمیایی، تزریقات بلئومایسین و دارو های ضد سرطان استفاده کند.

ایمونوتراپی

می تواند یک گزینه برای زگیل های مقاوم به دیگر روش های درمانی باشد.

این نوع درمان شامل مقادیری از پروتئین های طبیعی مقابله کننده با ویروس به نام اینترفرون می باشد. این پروتئین ها می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

چگونه باید از بروز زگیل های پوستی شایع پیشگیری کرد؟

HPV فراگیر است یعنی در همه جا یافت می شود. به همین ترتیب جلوگیری از تمامی زگیل ها می تواند غیر ممکن باشد.
با این حال، می توان با پیروی از این پیشنهادات معقول احتمال ابتلا به زگیل ها را کاهش داد:

 • ناخن نجوید و یا گوشه ناخن های خود را خارج نکنید.
 • از خاراندن و لمس زگیل های موجود اجتناب کنید.
 • زگیل های افراد دیگر را لمس نکنید.
 • تیغ ها، حوله ها، جوراب ها یا کفش های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • جهت اجتناب از ابتلا به زگیل های کف پا، در حمام های عمومی، رختکن ها و اطراف استخر های شنا از دمپایی یا سندل های حمام استفاده کنید.
 • در صورت ابتلا به یک زگیل کف پا، جهت خودداری از انتشار آن به دیگران در هنگام راه رفتن در اطراف خانه از کفش یا دمپایی استفاده کنید.
 • از آنجایی که رطوبت به انتشار زگیل ها کمک می کند، هر گونه زگیل بر روی پای خود را خشک نگه دارید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهران سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.ببخشید اگه من ۳ ماه از کپسول ahcc استفاده کنم ویروس hpv از بدنم بیردن میره؟یا بازم ناقل به شمار میام.؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   این دارو برای درمان زگیل اثبات شده نیست

 • تصویر کاربراكبر سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر، ايا اين زگيل هستش؟؟ اولش شبيه يه برجستگي خيلي كوچيك سفيد بود، البته روي اين يه ٤ ٥ باري پدوفيلين زدم اما اتفاقي نيوفتاد كه بخواد مثل زگيل هاي قبليم چركي بشه و خشك بشه،
  يه سوال ديگه؟؟ منكه الان ضايعه زگيل ندارمو با پدوفيلين درمان كردم، اگر رابطه داشته باشم به همسرمم منتقل ميشه يا حتما بايد ضايعه وجود داشته باشه و مشهود باشه؟؟؟
  من فقط يبار اونم بدون استفاده از كاندوم با نامزدم رابطه داشتم و ضايعه نداشتم ايا ايشون احتمال داره گرفته باشه؟؟
  يه سوال ديگم اينكه ايا اگر همسرم رابطه دهاني داشته باشه چقدر احتمال داره به دهانش سرايت كنه يا اصلا سرايت ميكنه؟ من زگيل نوع ١٦ و ٥١ و ٦ دارم
  ممنون از سايت خوبتون دكتر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   نمیشه گفت این ضایعه زگیل باشه شما رابطه دهانی نداشته باشید خانم هم دائما هر ۶ ماه به متخصص زنان برای انجام معاینه مراجعه کنن و به ایشان واکسن گارداسیل بزنید

 • تصویر کاربرپريسا سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ١٨ هفته باردارم و زگيل تناسلي دارم و دوبار فريز كردم جواب نگرفتم و دكتر زنان كه معاينه كرد داخل واژن هم زگيل زده.بنظرتون بهترين درمان واسه من چيه؟ ممنون ميشم كمكم كنيد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم

 • تصویر کاربرقاسم سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند دونه زگیل کوچیک اطراف الت تناسلیم هست چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   کرایوتراپی

 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیاhvpدرمان دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   خیر

 • تصویر کاربرآرش یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر .در ابتدا بابت اینکه وقت میگذارید و من و امثال مرا راهنمایی میکنید بینهایت سپاسگذارم . بنده مرد ۴۲سال سن دارم . پارسال با یک شریک جنسی رابطه پرخطر داشتم و متوجه شدم که زگیل تناسلی داره و پس از گذشت یکسال از موضوع رابطمون، هیچ علایمی اززگیل در من ایجاد نشد ، اما پس از گذشت یکسال ، بازهم از دوماه پیش ، سه بار دیگه باهاش رابطه داشتم . دوهفته پیش بنا به درخواست خودم از آزمایشگاه ، آزمایش hpv انجام دادم که در جواب آزمایش ، در من وجود hpvنوع6 مشخص شد . آقای دکتر ، از اون روز که دوهفته است جواب آزمایشمو گرفتم تاامروز ازبس صفحات اینترنت رو درمورد زگیل ورق زدم و بهش فکر کردم دارم روانی میشم . آقای دکتر شمارابخدا راهنماییم کنید که آیا نوع ۶ علایم خطرساز و سرطان زا میتونه داشته باشه ؟ و چطوری میتونم از شر این ویروس خلاص و پاک بشم آقای دکتر شمارابخدا کمکم کنید چطور میتونم بدنم رو از این ویروس پاک کنم؟ من دیگه ازین رابطه های بد توبه کردم ، واسه پاک شدنم باید نزد چه دکتری برم ؟ شمارابخدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید با قطع سیگار قلیان الکل و ورزش و رژیم غذایی طبیعی و مناسب و امید به آینده که داروی درمان قطعی آن کشف شود

 • تصویر کاربرalireza یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدت تقریبا دوماهه که روی بیضم زگیل تناسلی روشن رنگ در اومده . اولا سه تا بود الان فقط یه دونه هست ولی جدیدا دوتا هم در ناحیه مقعد در اومده که فک کنم چون برای اصلاح هر دومنطقه از یک تیغ مشترک استفاده کردم مقعد هم اینجوری شد . روم‌نمیشه دکتر برم میشه راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم خوب بشه؟ درضمن امکان داره زیر بغل هم زگیل تناسلی در بیاد؟ چون زیر بغلم هم یک زگیل هست که میخام بدونم زگیل عادیه یا تناسلی؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام کرم آلدارا مصرف کنید

 • تصویر کاربرMh شنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، ميخوايتم بدونم راه انتقال hpv فقط زگيل تناسلي هست؟
  يعني كرايو انجام دادم ٢ دوره هم قرص ميخورم براي بالا بردن سبستم ايمني تا حالا هم ديگه زگيل نزدم
  از الان به بعد من ناقلم ؟! يا ففط توسط زگيل انتقال پيدا ميكنه
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۲ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   خیر ممکنه از راههای دیگه هم منتقل شود _ نمیشه گفت

 • تصویر کاربرهنگامه چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود ۱ماهه که زیگیل تناسلی دراوردم و از یدونه رسیده به ۲۰تا همش هم مجتمع شده دور دهانه ی واژن ام ،زیگیل ها ریز تا متوسط هستند و درد و سوزش و خارش و ترشح نداره،
  میخواستم ببینم این همون اچ پی وی هستش؟ و اینکه درمان داره ؟اگه زیگیل ها رو با لیزر از بین ببرم و رابطه ی حفاظت شده داشته باشه دیگه این زیگیل ها دوباره درنمیاد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربرنسرین چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من در اینستاگرام پستی رو دیدم که مردم درباره زگیل تناسلی پرسیده بودند
  ممنون می شم اگر مقدور باشه بهشون جواب بدین
  این هم آدرس همون پست هست
  https://www.instagram.com/p/B0FwI_zg6yD/
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   متاسفانه جهت بعضی مسائل اینستا گرام را deactivate کرده ام

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر