دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان چیست؟ در این مطلب دکتر رضا ولی پور فوق تخصص اورولوژی قصد دارد انواع درمان های موجود زگیل تناسلی را بررسی کند.

تا کنون هیچ درمان قطعی برای HPV یافت نشده اما روش های درمانی برای رهایی از علائم ایجاد شده توسط این ویروس در دسترس می باشند.

این به این معنی است که فردی که برای یک بار دچار زگیل تناسلی میشود تا آخر عمر ویروس HPV در بدنش می ماند. اما هر گاه زگیل های تناسلی به سراغش آمدند می توان با روش های درمانی آن ها را از بین برد.

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، از میان بیش از ۱۵۰ گونه HPV (ویروس پاپیلومای انسان) حداقل ۴۰ نوع می توانند زگیل مقعدی ایجاد کرده و یا ناحیه تناسلی را آلوده کنند. اغلب این عفونت ها هیچ گاه سبب ایجاد علائمی نشده و بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود برطرف می شوند.

اما اگر عفونتی پایدار باشد، در حالی که برخی انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های تناسلی شوند برخی دیگر می توانند سبب ایجاد طیفی از انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم و حلقی – دهانی شوند. سرطان حلقی – دهانی سرطانی است که در پشت و کناره های حلق، لوزه ها و قاعده زبان بروز می کند.

دیگر انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های پوستی غیر تناسلی و شایع بر روی دیگر نواحی بدن شوند.

روش درمانی برای HPV به مشکل خاص و علائم ایجاد شده توسط ویروس بستگی دارد. در حال حاضر، هیچ راه درمانی برای رهایی از ویروس HPV پس از ابتلا به آن وجود ندارد.

زگیل های تناسلی چگونه درمان می شوند؟

زگیل های تناسلی که معمولا توسط انواع ۶ و ۱۱ HPV به وجود می آیند می توانند در ناحیه تناسلی، مقعد، واژن، مجرای میزراه و بر روی دهانه رحم پدیدار شوند.

جهت درمان زگیل های تناسلی خارجی، دارو هایی وجود دارند که به وسیله پزشک یا خود بیمار اعمال می شوند.

آیا زگیل تناسلی خارش دارد؟ آیا زگیل تناسلی در بارداری هم ممکن است به وجود بیاید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان

دارو هایی را که می توان خود در خانه بر روی زگیل ها اعمال کرد عبارتند از:

* پماد ایمی کوئیمود

یک داروی تقویت کننده سیستم ایمنی است که تولید اینترفرون ها و دیگر مواد سیستم ایمنی را تحریک می کند.

* محلول یا ژل پودوفیلوکس

تقسیم سلولی را متوقف کرد و سبب مرگ بافت زگیل می شود.

* سین کاتچین

یک نوع عصاره چای سبز است.

برای آشنایی با نحوه مصرف انواع  پماد زگیل تناسلی و عوارض هر یک از آنها بر روی دکمه زیر کلیک کنید

پماد زگیل تناسلی

درمان دارویی زگیل تناسلی در آقایان

برای درمان زگیل های تناسلی خارجی، پزشک می تواند دارو های زیر را برای بیمار تجویز کند:

#رزین پودوفیلین

مانند پودوفیلوکس بوده و رشد سلولی را متوقف می کند.

#اسید تری کلرو استیک

زگیل ها را به صورت شیمیایی می سوزاند.

#اسید بی کلرواستیک

عملکردی مانند مورد بالا دارد.

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند جهت درمان زگیل های خارجی کرایو تراپی (انجماد زگیل ها) یا دیگر روش های مختلف جراحی (برش، الکترو سرجری، لیزر درمانی) را بکار گیرد.

درمان زگیل های تناسلی داخلی می تواند شامل کرایو تراپی به وسیله نیتروژن مایع، برداشت جراحی، اسید تری کلرواستیک یا اسید بی کلرواستیک شود.

زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی روش های بسیاری وجود دارد اما کدام یک از روش های درمان زگیل تناسلی غیر قابل بازگشت است؟ برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی

روش های درمانی برای تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم

در زنان، برخی از انواع HPV می توانند سبب رشد سلول های پیش سرطانی بر روی سطح دهانه رحم شوند. این مورد به دیسپلازی دهانه رحم شناخته شده که می تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود.

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تقریبا تمامی موارد سرطان دهانه رحم به وسیله HPV ایجاد شده که ۷۰ درصد آن ها ناشی از انواع ۱۶ و ۱۸ HPV می باشند.

انجام آزمایش های HPV یا پاپ احتمال اطلاع یافتن زود هنگام از ابتلا را بالا برده و از بین بردن این زائده های پیش سرطانی می تواند به پیشگیری از توسعه سرطان دهانه رحم کمک کند. دیسپلازی شدید دهانه رحم به وسیله یکی از چندین روش جراحی از جمله موارد زیر درمان می شود:

۱- کرایو سرجری

۲- لیزر درمانی

یک پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند.
در این پروسه درمانی فرد معمولا یا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد.
یک پزشک ممکن است جراحی لیزری را به مراجعه کننده خود پیشنهاد کند به خصوص زمانی که زگیل های تناسلی وی مشکلات زیر را داشته باشند:

 •  دسترسی به آن ها سخت باشد
 • درمان آن ها به کمک روش های دیگر سخت باشد
 •  تعداد و اندازه آن ها زیاد باشد
 •  بسیار حساس و بزرگ باشند

انتظار می رود بیمار پس از انجام جراحی لیزری در حدود ۴ هفته بهبود کامل پیدا کند.

عوارض لیزر درمانی زگیل تناسلی

این پروسه درمانی نیز عوارض جانبی خاص خود را دارد که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • خون ریزی
 • زخم شدن پوست
 • درد در بیمار
 •  حساس شدن و قرمزی ناحیه مورد نظر

۳- کونیزاسیون با چاقوی سرد (مخروط برداری با چاقوی سرد)

در این روش به وسیله اسکالپل یا چاقوی لیزری یک قسمت مخروطی شکل از بافت غیر عادی دهانه رحم برداشته می شود.

۴- الکتروسرجری

۵- هیسترکتومی

در صورتی که دیپسلازی دهانه رحم تا به سرطان دهانه رحم پیشروی کرده باشد، ممکن است به بیمار خانم توصیه شود تا عمل هیسترکتومی انجام داده و یا تحت پرتو درمانی، شیمی درمانی یا هر دوی آن ها قرار گیرد. هیسترکتومی عمل جراحی برداشت رحم می باشد.

درمان سرطان های مرتبط با HPV در دیگر بخش های بدن

HPV علاوه بر ایجاد سرطان دهانه رحم می تواند انواع مختلف دیگری از سرطان را نیز ایجاد کند:

 • سرطان مقعد
 • سرطان حلقی – دهانی
 • سرطان آلت تناسلی مردانه
 • سرطان واژن
 • سرطان فرج

در حال حاضر، هیچ معیار مشخصی برای غربالگری سرطان های مرتبط با HPV بجز سرطان دهانه رحم وجود ندارد. به همین دلیل معمولا این سرطان ها تنها هنگامی یافت می شوند که سبب ایجاد علائم شده اند. درمان این سرطان ها به مرحله سرطان در هنگام تشخیص بستگی دارد.

درمان های خانگی برای زگیل های پوستی متداول

زگیل های پوستی متداول مخصوصا در کودکان اغلب بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود از بین می روند. با این حال، از بین رفتن زگیل می تواند ۲ تا ۳ سال به طول انجامد به همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا آن ها را درمان کنند.

درمان های خانگی و محصولات بدون نسخه برای درمان زگیل ها معمولا برای افراد دارای وضعیت سلامتی خوب ایمن هستند. در صورتی که فرد به دیابت، از دست دادن حس در پا ها یا گردش خون ضعیف در آن ها دچار باشد نباید سعی کند تا خود زگیل های پایش را درمان کند. این فرد برای درمان باید به پزشک مراجعه کند.

یک روش درمان زگیل ها در خانه استفاده از یک محصول بدون نسخه و موضعی است که حاوی سالسیلیک اسید می باشد. برای بدست آمدن بهترین نتایج، قبل از اعمال سالسیلیک اسید باید ناحیه زگیل را در آب گرم فرو برده و با استفاده از یک سوهان یک بار مصرف لایه های مرده پوست در آن ناحیه را از بین برد. قبل از هر بار درمان باید مراحل فرو بردن در آب و برداشتن پوست تکرار شوند.

یک روش مشابه با مورد قبل، فرو بردن زگیل در آب و ساییدن آن است. پس از انجام این روش باید زگیل را به وسیله یک قطعه کوچک چسب پوشاند. پس از ۵ تا ۶ روز باید چسب را تعویض کرده و در هر بار تعویض نیز مراحل فرو بردن در آب و ساییدن تکرار شوند.

محصولات کرایو تراپی بدون نسخه که جهت از بین بردن بافت غیر عادی زگیل را منجمد می کنند نیز در دسترس می باشند اما استفاده از آن ها می تواند دردناک باشد. علاوه بر آن، این موارد به اندازه درمان کرایو تراپی که یک پزشک می تواند انجام دهد موثر نیستند.

درمان های پزشکی برای زگیل های پوست

در صورتی که فرد جهت درمان زگیل های خود به پزشک مراجعه کند ممکن است یکی از موارد زیر را دریافت کند:

کرایو تراپی

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد.
کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

عوارض درمان زگیل تناسلی با کرایو تراپی

همچون هر پروسه درمانی دیگری کریوتراپی هم شامل برخی عوارض جانبی و مشکلات خاص است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • درد
 • ورم ناحیه مورد نظر
 • یک حس سوزش کم در پوست

کانتاردین

یک ماده شیمیایی که سبب تشکیل تاول در زیر زگیل می شود.

الکتروسرجری یا LEEP ( فرایند برش به وسیله حلقه با جریان الکتریکی)

در این مورد زگیل به وسیله یک جریان الکتریکی سوزانده شده و با استفاده از کورتاژ برداشته می شود. کورتاژ تکنیکی است که در آن زگیل به وسیله یک تیغ تیز یا ابزاری قاشق مانند برداشته می شود.

الکترود درمانی یا همان Electrodesiccation به عنوان یک روش بسیار موثر در درمان زگیل های تناسلی شناخته می شود. طبق گزارش محققین و مشاهده گر‌ها، بیش از ۹۴ درصد از افرادی که این پروسه درمانی را به خوبی طی کرده اند در عرض ۶ هفته از شر زگیل های تناسلی خود راحت شده بودند.

عوارض جانبی الکتروسرجری

از جمله عوارض جانبی این پروسه درمانی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • زخم شدن ناحیه
 • ایجاد تغییرات در رنگ پوست
 • جراحی لیزری

برش (بریدن زگیل)

در صورتی که این روش های درمانی موفق نشوند، پزشک می تواند از روش های درمانی قوی تر مانند لیزر درمانی، لایه بردار های شیمیایی، تزریقات بلئومایسین و دارو های ضد سرطان استفاده کند.

ایمونوتراپی

می تواند یک گزینه برای زگیل های مقاوم به دیگر روش های درمانی باشد.

این نوع درمان شامل مقادیری از پروتئین های طبیعی مقابله کننده با ویروس به نام اینترفرون می باشد. این پروتئین ها می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

چگونه باید از بروز زگیل های پوستی شایع پیشگیری کرد؟

HPV فراگیر است یعنی در همه جا یافت می شود. به همین ترتیب جلوگیری از تمامی زگیل ها می تواند غیر ممکن باشد.
با این حال، می توان با پیروی از این پیشنهادات معقول احتمال ابتلا به زگیل ها را کاهش داد:

 • ناخن نجوید و یا گوشه ناخن های خود را خارج نکنید.
 • از خاراندن و لمس زگیل های موجود اجتناب کنید.
 • زگیل های افراد دیگر را لمس نکنید.
 • تیغ ها، حوله ها، جوراب ها یا کفش های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • جهت اجتناب از ابتلا به زگیل های کف پا، در حمام های عمومی، رختکن ها و اطراف استخر های شنا از دمپایی یا سندل های حمام استفاده کنید.
 • در صورت ابتلا به یک زگیل کف پا، جهت خودداری از انتشار آن به دیگران در هنگام راه رفتن در اطراف خانه از کفش یا دمپایی استفاده کنید.
 • از آنجایی که رطوبت به انتشار زگیل ها کمک می کند، هر گونه زگیل بر روی پای خود را خشک نگه دارید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرشادمهر شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  مدت یکسال زگیل تناسلی دارم ازکرایوتراپی استفاده کردم بازهم فایده ایی نداره چون برگشت پذیر هستن ایا داروخاصی هست که این زگیل را ازبین ببره .باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش)

   با سلام کرم آلدارا ۵ درصد

 • تصویر کاربرحسین شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من زگیل داشتم که درمان کردم و سیستم ایمنی هم تقویت کردم و الان هیچ زایده ای ندارم.
  دکتر عفونی و پوست گفتن برای آقای شرط انتقال داشتن زایده هست این حرف درسته ؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام بله درسته

 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر.خانمم من چند وقت پیش در ناحیه تناسلی زگیل زد و بعد از مراجعه به دکتر ازمایش پاپ‌اسمیر انجام داد ولی جواب منفی بود و دکتر پماد داد خوب شد ولی دوباره اون زگیل ها ظاهر شد ایا ممکن هست ازمایش اشتباه جواب داده باشه یا مثلا باید یک پروسه زمانی طی شده باشه تا جواب درست از ازمایش گرفته بشه لازم به ذکر هست که منم در ناحیه تناسلی تقریبا یک ماه هست زگیل زدم ممنون میشم سریع جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم

 • تصویر کاربرفرشاد دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته مباشید.من چهار سال پیش دیدم زگیل زد بدنم رفتم دکتر پوست فیریز کردم رفع شد بعد سه سال دوباره زگیل زد رفتم پودو فیلین خریدم زدم رفع شد باز دوباره بعد از مدتی زگیل زد بدنم تا حالا آزمایشم ندادم.چیکار باید انجام بدم ایمنی بدنم بالا بره.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام قرص wellman بخور

 • تصویر کاربرمحسن دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من بدون نزديكي(دخول كامل) با نامزدم دچار زگيل تناسلي شدم كه تو بدن نامزدم هم ديده شد
  ولي ايشون پيگيري كردن و تقريبا خوب شدن واي واس من هنوز هست
  ميخوام بدونم اين زگيل ها به چه دليلي به وجود ميان و چارش چيه
  ممنون ميشم اگه جواب بديد🌹
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   ویروس و فقط بطور ظاهری با کرایو از بین میره ولی ویروس در پوست شما باقی می ماند

 • تصویر کاربرنیما شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من سال گذشته دچار زگیل تناسلی شدم.
  با پماد اونو برطرف کردم،ولی یه دونه خیلی کوچیک از بین نرفت.
  چند وقتیه ازدواج کردم و نگرانم که خانومم این بیماری رو از من بگیره و خدایی ناکرده باعث سرطان دهانه رحم بشه در ایشان.
  ما تازه اولین رابطمون رو شروع کردیم. و من نمیخوام اون مبتلا بشه. اما اولین رابطمون بدون کاندوم بوده.
  کمکم کنید، تا بدون اینکه خودش متوجه بشه و ترس بیوفته ب جونش. از این خطر احتمالی نجاتش بدم.
  در ضمن ضایعه ای در کف دستم پدید اومده ک نمیدونم چیه. منو میترسونه
  آیا اینم از همون زگیله؟؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام پیش متخصص زنان ببرید جهت معاینه و پاپ اسمیر اگر مبتلا نشده بهش واکسن بزنید

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بعضی وقت ها هروقت بیشتر عرق کنم تو قسمت ناحیه تناسلیم مثل جوش یه چیزایی در میاد که بعد از چند روز میرن ایا خطرناک هستند اقای دکتر من باید چیکار کنم اقای دکتر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام خیر خطرناک نیست و به متخصص پوست مراجعه کنید

 • تصویر کاربرف چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید..اقای دکتر شوهرم چند سالی هست دچار زگیل تناسلی شده و ما اطلاع نداشتیم یعنی یه دونه بود ک فک میکردیم خاله.تااینکه بیشنرشد و بعد از پیگیری متوجه شدیم زگیل هست.ومن دراون زمان ک متوجه شدیم بارداربودم.والان ازمایش پاپ اسمیردادم کشانزدهم سالم بودم.و الان رابطه نداریم امکان داره ک من هم گرفته باشم و در دراز مدت خودشو نشون بده.واینکه شوهرم فریز میکنه ولی یک ماه بعد یا یک هفته بعد دومرتبه زگیل های ریزی میبینه وسه جلسه فریز کرده.میخواستم بدونم درمان قطعی داره..وتاکی و از چه طریقی درمان شه ک ب جواب برسه.باسپاس
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام به زندگی زناشویی عادی خود برسید و نزدیکی داشته باشید و شما هر ۶ ماه به متخصص زنان برای انجام معاینه زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربرreza سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ دکتر من چند وقته درگیر زگیل تناسلی شدم بخاطر کارم نمیتونم به پزشک متخصص مراجعه کنم لطفا ساده ترین روش دارم که زگیل ها از بین برن راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 هفته پیش)

   با سلام کرایو تراپی نزد متخصص ارولوژی

 • تصویر کاربرNm سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا مردی که دچار زگیل تناسلی شده و زگیل را با سوزاندن از روی پوست الت برداشته میتواند باهمسرش براحتی نزدیکی کند یا ازین پس فقط با کاندوم امکان نزدیکی دارد ؟؟؟
  ایا دارو خوراکی بعد از برداشتن زگیل لازم است یاخیر؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸( 4 هفته پیش)

   با سلام میتواند بدون کاندوم نزدیکی کند ولی خانم ایشان هر ۶ ماه باید به متخصص زنان مراجعه کنن جهت معاینه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر