دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

جدید ترین جراحی سرطان پروستات بدخیم

عمده‌ترین جراحی سرطان پروستات ، پروستاتکتومی (بیرون آوردن غده پروستات) ریشه‌ای است. در این عمل، پزشک تمامی غده پروستات همراه با قسمتی از بافت اطراف آن از جمله کیسه نطفه‌ای را برمی‌دارد. اگر سرطان پروستات به خارج از غده پروستات نرسیده باشد، جراحی گزینه رایجی برای درمان آن است.

انواع جراحی سرطان پروستات

عمل سرطان پروستات به چهار روش زیر انجام می شود که به صورت زیر می باشند:

 • جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی
 • جراحی بسته رادیکال پروستاتکتومی
 • لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی
 • برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

معمولا یکی از علائم سرطان پروستات را بزرگ شدن پروستات می دانند. اما برای کوچک کردن پروستات روش های طبیعی وجود دارد که با کلیمک بر روی دکمه زیر می توانید از آن مطلع شوید.

کوچک کردن پروستات

جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی

در روش سنتی جراحی پروستات ، پزشک برش باریک و درازی روی بافت زده و پروستات را از آن خارج می‌کند. به این عمل، عمل باز می‌گویند و اخیرا به اندازه قبل رایج نیست. دو راه برای انجام این عمل وجود دارد:

رادیکال پروستاتکتومی

برای انجام این عمل، پزشک برشی روی قسمت پایینی شکم شما از ناف تا استخوان زهاری می‌زند. احتمالا بیهوشی عمومی یا بیهوشی نخاعی و اپیدورال داشته باشید.

اگر سرطان به غدد لنفاوی شما رسیده باشد (بر مبنای نمونه برداری یا سطح PSA شما)، پزشک کمی از غدد لنفاوی را هم خارج می‌کند. این غدد به آزمایشگاه فرستاده شده و از جهت داشتن سلول‌های سرطانی چک می‌شوند.

البته گاهی حین عمل پزشک غدد لنفاوی را بررسی می‌کند. چنانچه سلول سرطانی در این قسمت‌ها باشد، پزشک جراحی پروستات را متوقف می‌کند. دلیل این کار هم این است که برداشتن پروستات در این مرحله نه تنها کمکی به بیمار و درمان او نکرده، بلکه مشکلات جدیدی برای او ایجاد می‌کند.

بعد از جراحی، زمانیکه هنوز زیر بیهوشی هستید، یک کاتدر (لوله نرم و بسیار نازکی) داخل آلت تناسلی مرد گذاشته می‌شود تا ادرار از طریق آن خارج شود. کاتدر معمولا تا یک الی دو هفته سر جایش باقی می‌ماند و بعد از خارج کردن آن دیگر می‌توانید خودتان براحتی ادرار کنید.

احتمالا  باید چند روز در بیمارستان بمانید و فعالیت‌های خود را برای چند هفته محدود کنید. عوارض جانبی پروستاتکتومی در قسمت‌های بعدی توضیح داده شده است.

حتما بخوانید 

بزرگ شدن پروستات نشانه چیست؟ ایا بزرگ شدن پروستات نشانه سرطان پروستات است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

بزرگ شدن پروستات

جراحی پروستات

رادیکال پروستاتکتومی از راه پرینه

در این جراحی، پزشک برشی بین مقعد و کیسه بیضه (پرنیوم) می‌زند. از این روش خیلی کم استفاده می‌شود، به دلیل اینکه ممکن است در طول عمل مشکلات نعوظ پیش بیاید و غدد لنفاوی را نتوان خارج کرد. به هرجهت این یک پروسه کوتاه هست و اگر نگران نعوظ نباشید و غدد لنفاویتان نیاز به خارج شدن نداشته باشند، می‌توانید آن را انتخاب کنید.

همچنین اگر مشکل دیگری داشته باشید که جراحی رادیکال را برای شما مشکل سازد، می‌توانید از این جراحی کمک بگیرید.

اگر این عمل  به درستی انجام شود، می‌تواند به اندازه روش رادیکال، درمانی و مفید باشد. عمل پرنیال معمولا از عمل پیش زهاری کمتر طول کشیده، درد کمتری داشته و روند بهبودی‌اش راحت‌تر است.

بعد از جراحی، زمانیکه هنوز زیر بیهوشی هستید، یک کاتدر (لوله نرم و بسیار نازکی) داخل آلت تناسلی مرد گذاشته می‌شود تا ادرار از طریق آن خارج شود. کاتدر معمولا تا یک الی دو هفته سر جایش باقی می‌ماند و بعد از خارج کردن آن دیگر می‌توانید خودتان براحتی ادرار کنید.

احتمالا باید چند روز در بیمارستان بمانید و فعالیت‌های خود را برای چند هفته محدود کنید. عوارض جانبی پروستاتکتومی در قسمت‌های بعدی توضیح داده شده است.

جراحی های بسته رادیکال پروستاتکتومی

در این روش‌ها چندین برش کوچک زده شده و از وسایل جراحی دراز برای در آوردن غده پروستات کمک گرفته می‌شود. پزشک می‌تواند خودش وسایل را نگه دارد، یا از پانل کنترلی برای نگه داشتن و حرکت دقیق آنها استفاده کند. این روش در سال‌های اخیر خیلی رایج شده است.

اگر قصد استفاده از این روش برای درمان را دارید، لازم است در مورد آنچه در باب این نوع عمل شناخته شده و آنچه هنوز مشخص نیست مطالبی بدانید. مهمترین عامل در این عمل مهارت و تجربه جراح است. بنابراین بعد از اینکه مطمئن شدید روش لاپاراسکوپیک برای شما گزینه مناسبی است، پزشکی ماهر پیدا کنید.

لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی

در این روش پزشک با وارد کردن وسایل باریک و بلندی داخل برش‌های زده شده، پروستات را خارج می‌کند. یکی از این وسایل دوربین کوچکی سرش وصل شده است و به پزشک امکان مشاهده داخل بدن را می‌دهد.

فواید این روش نسببت به روش قبلی این است که خون و درد کمتری داشته، مدت زمان بستری آن کمتر است، و با وجود اینکه کاتدر باید همان میزان زمان داخل مثانه بماند، دوره  بهبودی‌اش سریعتر است.

اگر پزشک ماهری این عمل را انجام دهد، موفقیت آن به اندازه روش قبلی است. با اینحال ما هنوز نتایجی که در دراز مدت موفقیت این نوع عمل را در ایالات متحده نشان داده باشد، در دست نداریم.

عوارض جانبی آن هم مانند عوارض جانبی روش پروستاتکتومی باز است. با این تفاوت که در این عمل، بهبودی مثانه کمی زمان بیشتری نیاز دارد.

جراحی روباتیک پروستات

رادیکال پروستاتکتومی لاپاراسکوپی و روباتیک

در این روش که به آن پروستاتکتومی روباتیک هم می‌گویند، جراحی لاپاروسکوپی با استفاده از روبات انجام می‌شود. پزشک پشت یک پانل کنترل در اتاق عمل می‌نشیند و دست‌های روبات را از دور حرکت می‌دهد تا داخل برش‌های ریز روی شکم بروند.

فواید این عمل نسبت به روش آزاد این است که خون و درد کمتری داشته و دوره بهبودی‌اش سریع‌تر است. اما از نظر عوارض جانبی، مثل مشکلات نعوظ و ادرار کردن تفاوتی با روش پروستاتکتومی روباتیک ندارد.

برای پزشکی که این جراحی را انجام می‌دهد، دقیق بودن آن و اینکه قابلیت جابجایی راحت با دستگاه فراهم می‌شود، فواید بزرگی هستند. با تمام اینها، مهم‌ترین عامل در موفقیت این دو عمل مهارت و تجربه جراح است.

آیا می دانید بیوپسی پروستات چیست و چه زمانی از بیوپسی پروستات استفاده می کنند؟ جهت دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید

بیوپسی پروستات

خطرات جراحی پروستات

خطرات تمامی انواع پروستاتکتومی‌ مانند خطرات جراحی‌های مهم دیگر است. مشکلاتی که ممکن است در طول عمل یا کمی بعد از آن به وجود آیند عبارتند از:

 • واکنش به داروی بیهوشی
 • خونریزی عمل
 • لخته شدن خون در ریه یا پاها
 • آسیب زدن به اعضای مجاور
 • عفونت‌های محل جراحی

بندرت پیش می‌آید که کمی از روده هم حین عمل آسیب ببیند، در اینصورت باید با یک جراحی آن را ترمیم کرد تا موجب عفونت نشود. در روش‌های روباتیک و لاپاروسکوپیک احتمال وارد شدن آسیب به روده بیش از روش باز است.

اگر غدد لنفاوی خارج شده‌اند، احتمالا مقداری مایع لنفاوی جمع شود، که نیاز به تخلیه شدن دارد.

در موارد بسیار نادر، ممکن است فردی در اثر مشکلات این عمل فوت کند. در کل اینکه سلامت عمومی شما، سن شما و مهارت پزشک عوامل تعیین کننده‌اند.

عوارض عمل پروستات بدخیم

عمده‌ترین عوارض جانبی جراحی پروستات رادیکال ، بی‌اختیاری ادرار و ناتوانی در نعوظ است. این عوارض جانبی در درمان‌های دیگر سرطان پروستات هم وجود دارند.

بی‌اختیاری ادرار از عوارض عمل پروستات

ممکن است نتوانید ادرار خود را نگه داشته و چند قطره از آن را بی‌اختیار خارج کنید. بی‌اختیاری انواع مختلفی دارد که شما را نه فقط از نظر جسمانی بلکه از نظر احساسی و اجتماعی هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. سه مدل از اصلی‌ترین بی‌اختیاری ‌ها به شرح زیراست:

 • مردانی که بی‌اختیاری حاصل از استرس دارند، ممکن است چند قطره از ادرار خود را بی‌اختیار حین خندیدن، سرفه کردن، خمیازه کشیدن یا فعالیت کردن خارج کنند. این نوع بی‌اختیاری از بقیه انواع آن شایع‌تر است. معمولا بخاطر مشکلات دریچه مثانه که وظیفه نگه داشتن ادرار را دارد، این مساله بوجود می‌آید. درمان‌های سرطان پروستات گاهی به ماهیچه‌های این دریچه یا اعصابی که حرکت ماهیچه را کنترل می‌کنند، آسیب می‌رسانند.
 • مردانی که بی‌اختیاری سرریزی دارند، نمی‌توانند مثانه‌شان را تا ته خالی کنند. بنابراین ادرار آنها زمان می‌برد و قطره قطره و بدون فشار بیرون می‌آید. این نوع بی‌اختیاری ادرار معمولا بخاطر انسداد یا باریک شدن دهانه مثانه در اثر زخم روی بافت ایجاد می‌شود.
 • مردانی که دچار بی‌اختیار ترغیبی می‌شوند، بطور ناگهانی نیاز شدیدی به ادرار کردن پیدا می‌کنند. این مساله زمانی رخ می‌دهد که مثانه به کشیده شدن حساس شده باشد و با پر شدن از ادرار واکنش نشان دهد.

بی اختیاری ادرار

بندرت ممکن است بعد از جراحی، مردان نتوانند ادرارشان را کنترل کنند. به این مساله بی‌اختیاری مکرر می‌‌گویند.

پزشک نمی‌تواند با اطمینان از قبل مشخص کند که چه مشکلاتی برای فرد بوجود خواهد آمد. در کل، مردان مسن‌تر بیش از جوان‌تر ها مشکلات بی‌اختیاری دارند. در مراکز درمانی سرطان که بزرگ است و پزشکان ماهری دارد، معمولا از این مشکلات بوجود نمی‌آید.

بی‌اختیاری را می‌توان درمان کرد. حتی اگر کاملا مداوا نشود، باز هم می‌توان آن را تا حدی بهبود بخشید.

نعوظ بعد از جراحی پروستات

 بدین معنا است که شما نمی‌توانید نعوظ کافی برای دخول داشته باشید. نعوظ توسط دو سری رگ‌های عصبی ریز که در دو طرف پروستات است، صورت می‌گیرد. اگر قبل از عمل نعوظ داشته باشید، جراح سعی می‌کند در طول پروستاتکتومی‌ به این اعصاب آسیبی وارد نکند. به این روش کنار زدن اعصاب می‌گویند. چنانچه سرطان نزدیک یا وارد این اعصاب شده باشد، جراح باید آنها را هم خارج کند.

اگر هر دو اعصاب خارج شدند، نمی‌توانید در آینده نعوظ آنی داشته باشید مگر اینکه از قبل با روش‌هایی که در زیر بیان می‌شوند سعی در انجام این کار کنید. اگر فقط اعصاب یک طرف خارج شده باشند، توانایی نعوظ خواهید داشت اما نه به اندازه وقتی که هر دو اعصاب در جای خود قرار دارند. در صورتیکه هیچ یک از اعصاب خارج نشوند، نعوظ عادی بعد از عمل خواهید داشت.

اختلال نعوظ پروستات

توانایی شما برای داشتن نعوظ به سن شما، میزان نعوظ قبل از عمل، و بریده شدن یا نشدن اعصاب بستگی دارد. برای همه مردان احتمال کم شدن توانایی نعوظ وجود دارد، اما هرچه جوان‌تر باشید، این احتمال کمتر است.

جراحانی که پروستاتکتومی‌‌های زیادی انجام داده‌اند، میزان ناتوانی جنسی کمتری را گزارش می‌دهند. موارد زیادی از ناتوانی جنسی بعد از پروستاتکتومی‌ گزارش شده است، اما بهترین راه برای اینکه بدانید وضعیت شما چطور خواهد بود این است که در مورد تجربه جراح و عمل‌های موفق او مطمئن شوید.

برطرف شدن مشکل نعوظ بعد از جراحی، پروسه‌ای کند خواهد بود. در واقع از چند ماه تا ۲۰ سال ممکن است زمان ببرد. در ماه‌های اول، احتمالا نتوانید هر وقت مایل بودید نعوظ داشته باشید، بنابراین باید از راهکارهای پیشنهادی پزشکی استفاده کنید.

بیشتر پزشکان تصور می‌کنند هر چه زودتر بعد از عمل و بهبودی (معمولا چند هفته) بتوانید نعوظ داشته باشید، دیگر مشکل نعوظ نخواهید داشت. برخی از پزشکان به این مساله توانبخشی آلت مردانه می‌گویند. گاهی مواقع دارو به این مشکل کمک می‌کند، در این باره باید حتما با پزشک مشورت کرد.

تغییرات ارگاسمی

بعد از جراحی همچنان لذت جنسی و ارگاسم رخ داده اما منی بیرون نمی‌آید، به اصطلاح فرد یک ارگاسم خشک خواهد داشت. دلیلش هم این است که غده‌هایی که وظیفه ساختن مایع منی را دارند، خارج شده‌ و راه‌های عبور اسپرم قطع شده‌ است. در بیشتر مردان، ارگاسم کم شده یا بطور کامل از بین می‌رود. موارد بسیار کمی هم درد همراه با ارگاسم گزارش شده است.

از دست دادن باروری

پروستاتکتومی ریشه‌ای مسیر بین بیضه‌ها (که محل ساخته شدن اسپرم است) و مجرای پیشاب (که اسپرم از طریق آن از بدن خارج می‌شود) را قطع می‌کند.

بیضه‌های شما هنوز می‌توانند اسپرم بسازند، اما آن اسپرم دیگر توانایی خارج شدن از بدن از طریق انزال را ندارد. بدین معنی که در این حالت مرد نمی‎‌تواند به روش طبیعی پدر شود. این مساله معمولا نگران کننده نیست، چرا که مردان مسن‌ عمدتا سرطان پروستات دارند. البته اگر این مساله برای شما یک مساله جدی است، می‌توانید به یک بانک اسپرم قبل از عمل مراجعه کنید.

لیمفدما

 این مشکل بسیار نادر اما ممکن است، که بر اثر خارج کردن غددلنفاوی دور پروستات ایجاد می‌شود. غدد لنفاوی راهی برای برگشت مایع به قلب از تمامی نقاط بدن می‌گذارند. با خارج شدن غدد، مایع داخل پاها یا اندام تناسلی جمع شده و موجب التهاب و درد می‌شود. این مشکل با ورزش درمانی خوب می‌شود، اگرچه ممکن است کامل از بین نرود.

تغییر طول آلت تناسلی مردانه

یکی از عوارض جانبی عمل پروستات می‌تواند کوتاه شدن آلت باشد. دلیلش هم آن است که با  خارج کردن پروستات، مجرای پیشاب هم کمی کوتاه می‌شود.

فتق کشاله ران

 پروستاتکتومی احتمال ایجاد فتق کشاله ران را در مردان بالا می‌برد.

درمان اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات

در ادامه به بررسی راهکارهایی جهت درمان ضعف در نعوظ آلت تناسلی بعد از عمل پروستات در مردان می پردازیم.

بازدارنده‌های فسفودایستراس (PDE5)

مانند سیلدنافیل (Vigra)، واردنافیل (Levitra) و تادالافیل (Cialis) قرص‌هایی هستند که به نعوظ کمک می‌کنند. اگر هر دو سری اعصاب که در نعوظ نقش دارند آسیب دیده یا خارج شده باشند، این دارو ها دیگر مؤثر نخواهند بود.

عوارض جانبی این قرص‌ها شامل سردرد، سرخ شدن ناگهانی و داغی، دلدرد، حساسیت به نور و گرفتگی یا آبریزش بینی است. داروهای بیماری‌های قلبی ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای فرد شوند، بخصوص اگر از بازدارنده‌های PDE5 استفاده شود. بنابراین باید این مساله حتما به پزشک اطلاع داده شود.

آلپروستادیل

نسخه ساخته دست انسان از داروی پروستاگلاندین E1 است که در بدن تولید شده و موجب نعوظ می‌شود. این دارو را باید ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از آمیزش جنسی پایین آلت تناسلی مرد تزریق کرد یا آن را سر آلت و به شکل یک شیاف گذاشت. برای بیشتر کردن زمان نعوظ می‌توان دوز دارو را بالا برد. عوارض جانبی این دارو درد، سرگیجه و نعوظ طولانی مدت است که معمولا پیش نمی‌آیند.

لوازم بادی

گزینه دیگری برای ایجاد نعوظ هستند. این پمپ‌های مکانیکی روی آلت تناسلی مردانه قرار می‌گیرند. هوای داخل پمپ به بیرون کشیده شده و خون را به داخل آلت برده و سرانجام به نعوظ منجر می‌شوند. با خارج کردن پمپ بوسیله بند کشی محکمی که پایین آلت قرار دارد، نعوظ به همان شکل می‌ماند.

ایمپلنت آلت تناسلی

می‌تواند در صورت کارا نبودن روش‌های دیگر، توان جنسی فرد را بازیابی کند. طی یک عمل ایمپلنت داخل آلت گذاشته شده که به شکل سیلیکونی یا بادی است.

برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

این جراحی پروستات معمولا برای درمان مردانی استفاده می‌شود که مشکل سرطانی نداشته و پروستات آنها بخاطر غده‌ای خوش خیم (BPH) بزرگ شده است. البته گاهی در درمان مردانی که سرطان پیشرفته پروستات دارند هم از این روش استفاده می‌شود تا مشکلات ادراری را کاهش دهند (این کار برای درمان سرطان نیست).

در طول عمل، جراح بخش داخلی غده پروستات که اطراف مجرای پیشاب قرار دارد را خارج می‌کند. در این جراحی پوست بریده نمی‌شود. وسیله‌ای بنام رتروسکوپ از سر آلت تناسلی مردانه رد شده و داخل مجرای پیشاب می‌رود تا به پروستات برسد.

زمانی که در جای مناسبی قرار گرفت، با عبور دادن الکتریسته از یک لوله یا با استفاده از لیزر، بافت را تبخیر یا قطع می‌کنند. بیهوشی نخاعی (که نیمه پایین بدن را بیحس می‌کند) یا بیهوشی عمومی  (که در آن بخواب می‌روید) برای این عمل استفاده می‌شود.

آیا با سطوح سرطان پروستات آشنا هستید؟ برای آشنایی با روش های درمانی سرطان پروستات در سه سطح متفاوت بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

برش پروستات از طریق مجرا (TURP) چقدر طول می کشد؟

زمان عمل معمولا یک ساعت است. بعد از جراحی، کاتدری داخل آلت و سپس مثانه گذاشته می‌شود. تا یک روز این کاتدر آنجا می‌ماند تا برای ادرار کردن به فرد کمک کند. معمولا بعد از یک الی دو روز مرخص می‌شوید و از یک الی دو هفته بعد هم می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.احتمالا بعد از عمل کمی خون داخل ادرارتان ببینید. عوارض جانبی دیگر TURP شامل عفونت و خطرات بیهوشی است.

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صدیق جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر .ببخشید مجددا مزاحم میشم اگر خاطر جنابعالی باشد بیمار ۷۸ ساله درگیر کنسر پروستات با گلیسون ۷ متاستاز استخوانی که آمپول دوره سه ماهه دوم میکرورلین تزریق کرده بودند که به پیشهاد شما بدلیل درد استخوانها آمپول زولدرونیک اسید به ایشان تزریق گردید ولی بعد از تزریق سه روز هست که ایشان دچار تب و لرز و تکرر ادرار شدید بخصوص در شب و همچنین عدم توانایی در راه رفتن شده اند ایا این عوارض آمپول زولدرونیک هست و تا کی ادامه خواهد داشت از پاسخ شما کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 روز پیش)

   استامینوفن ۵۰۰ هر ۶ ساعت و سلکسیب ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت ۳-۴ رو بهش بدین و دیگه این آمپول زولدرونیک رو ندین بهش نساخته و از عوارض نادر همین آمپول هستش به جاش آمپول دنوسومب ۱۲۰ میلی هر هفته بزنین از یک ماه دیگه 

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام بنده به خاطر سرطان پروستات که پخش شده دیفرلین ۳.۷۵مصرف میکنم الان سه تا شو زدم میخواستم بدونم چه مدت بعد از اخرین امپول بهتره سطح psaچک بشه؟چقدر طول میکشه تا اخرین امپول هم اثر کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   ۳ ماه بعد از شروع آمپول 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چه مدت بعد از امپول دیفرلین سطح psaاندازه گیری بشه که اثر کرده یا نه؟چقدر طول میکشه تا امپول اثر کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   ۳ ماه 

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام
  وخسته نباشید جناب اقای دکترولی پور عزیز بنده ۴۹ سالم هس پروستات بدخیم دارم سال ۹۶ ازمایش پاتولوژی مثب شده یی نطقه ودکترم گفتش عمل باز انجلم بدم قبول نکردم الان زندکی عادی داری فقط توفصل سرما یکم درد بیضه و مثانه دارم و هوا گرم شدنی هیچ مشکلی ندارم اخیرا چکاب دادم کلیه هم عفونت جزئی داره نگرانم کرده که نکنه داره غده پروستاتم پیشروی میکنه ممنون میشم راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت بررسی مدارک داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید... سرطان پروستات پیشرفته که در کل مثانه پخش شده و سرایت داره به نقاط دیگر قابل جراحی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   خیر مگر علایم ادراری شدید داشته باشد که پروستات را فقط می تراشیم نه جهت درمان سرطان فقط برای بهبودی در ادرار کردن 

 • تصویر کاربر شیوانا چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، پدر من حدود 80 سال سن دارند، 8سال پیش عمل باز قلب داشتند، دو کلیه ایشون حاوی توده ی سرطانی از نوع بدخیم هست. دیابت دارند و انسولین تزریق میکنن. مدتی هست که بزرگی پروستات ایشون رو اذیت میکرده تا اینکه 3هفته پیش راه ادرار ایشون بطور کاملا مسدود میشه. با مراجعه به پزشک متوجه میشیم که پروستات خیلی رشد کرده و راه خروج ادرار رو بسته، به همین دلیل سوند به ایشون بستن و جراحی رو برای ایشون صلاح ندونستن. حالا سوالی که داشتم این هست: آیا درمانی هست تا ایشون بتونن به کمک آن و بدون نیاز به سوند، ادامه بدهند؟! یا جراحی که با کمترین تهاجم بشه این مشمل رو برطرف کرد که بیمار بعد از اون دچار خونریزی نشه و زندگی ایشون به مخاطره نیوفته؟!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   استنت و فنر داخل پروستات 

 • تصویر کاربر جلال شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام بعد از لیذر کردن پروستات وگذاشتن سون خوب بود و بعد از گرفتن سوند دوبارہ انسداد ادرار دارم ادرار نمیاید اگہ راهنمايي كنيد ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید ممکنه نیاز به سیستوسکوپی داشته باشید 

 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام بیمار ما اقای هفتاد ساله ای با سابقه بیماریقلبی و دیابت و فشار خون که چند وقت قبل با سونو متوجه چند تا توده در لگن شدند و از ان ها بیوپسی انجام شد و تشخیص سرطان پروستات که به غدد پاراایلیاک چپ متاستاز داده بود ازمایش H1cانجام شد و منشا پروستات تشخیص دادند پزشکشون برای ایشان هورمون درمانی با استفاده از دیفرلین و بیکلوتامید را شروع کردند و دستور اسکن هسته ای استخوان دادند و گفتند فقط همین هورمون درمانی انجام بشه .به نظر شما تنها هورمون درمانی کافیه یا باید شیمی درمانی و رادیو تراپی هم بشه؟پیش اگهی ایشون چطوره؟اصلا تو این سن ممکنه بیماری کنترل بشه با توجه به این که متاستاز داده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   به متخصص رادیوتراپی -انکولوژی حتما مراجعه کنید معمولا طول هم ۵سال الی ماشالله دارن 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   به متخصص رادیوتراپی -انکولوژی حتما مراجعه کنید معمولا طول هم ۵سال الی ماشالله دارن 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام بیمار ما اقای هفتاد ساله ای با سابقه بیماریقلبی و دیابت و فشار خون که چند وقت قبل با سونو متوجه چند تا توده در لگن شدند و از ان ها بیوپسی انجام شد و تشخیص سرطان پروستات که به غدد پاراایلیاک چپ متاستاز داده بود ازمایش H1cانجام شد و منشا پروستات تشخیص دادند پزشکشون برای ایشان هورمون درمانی با استفاده از دیفرلین و بیکلوتامید را شروع کردند و دستور اسکن هسته ای استخوان دادند و گفتند فقط همین هورمون درمانی انجام بشه .به نظر شما تنها هورمون درمانی کافیه یا باید شیمی درمانی و رادیو تراپی هم بشه؟پیش اگهی ایشون چطوره؟اصلا تو این سن ممکنه بیماری کنترل بشه با توجه به این که متاستاز داده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   به متخصص رادیوتراپی -انکولوژی حتما مراجعه کنید معمولا طول هم ۵سال الی ماشالله دارن 

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام بابام ۶۰ساله ۴ساله پیش عمل پرستات انجام داد جواب ندادهمه مراحل بعدشم انجام داد جواب نداد تارسید شیمی درمانی کرد بعداز اون سکته مغزی کرد بعدش خوب شدبعد بیضهاش خیلی بزرگ شدن بعداز چند روز التهابشون کم شد بعدا یه دفه کل بدنش شروع به پریدن کردالان بیمارستانه یدفه بجای ادرار خون میاد الان ۲روزه بند نیومده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   باید سیستوسکوپی بشه و سر فرصت که از خونریزی رها شد لوتیشیم تراپی بشه در ضمن داروهای خونریزی دهنده مثل آسپیرین پلاویکس وارفارین ریوارکسابان زالربان تیکلوپیدین اسویکس و ... باید قطع بشه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر