دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

جدید ترین جراحی سرطان پروستات بدخیم

عمده‌ترین جراحی سرطان پروستات ، پروستاتکتومی (بیرون آوردن غده پروستات) ریشه‌ای است. در این عمل، پزشک تمامی غده پروستات همراه با قسمتی از بافت اطراف آن از جمله کیسه نطفه‌ای را برمی‌دارد. اگر سرطان پروستات به خارج از غده پروستات نرسیده باشد، جراحی گزینه رایجی برای درمان آن است.

انواع جراحی سرطان پروستات

عمل سرطان پروستات به چهار روش زیر انجام می شود که به صورت زیر می باشند:

 • جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی
 • جراحی بسته رادیکال پروستاتکتومی
 • لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی
 • برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

معمولا یکی از علائم سرطان پروستات را بزرگ شدن پروستات می دانند. اما برای کوچک کردن پروستات روش های طبیعی وجود دارد که با کلیمک بر روی دکمه زیر می توانید از آن مطلع شوید.

کوچک کردن پروستات

جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی

در روش سنتی جراحی پروستات ، پزشک برش باریک و درازی روی بافت زده و پروستات را از آن خارج می‌کند. به این عمل، عمل باز می‌گویند و اخیرا به اندازه قبل رایج نیست. دو راه برای انجام این عمل وجود دارد:

رادیکال پروستاتکتومی

برای انجام این عمل، پزشک برشی روی قسمت پایینی شکم شما از ناف تا استخوان زهاری می‌زند. احتمالا بیهوشی عمومی یا بیهوشی نخاعی و اپیدورال داشته باشید.

اگر سرطان به غدد لنفاوی شما رسیده باشد (بر مبنای نمونه برداری یا سطح PSA شما)، پزشک کمی از غدد لنفاوی را هم خارج می‌کند. این غدد به آزمایشگاه فرستاده شده و از جهت داشتن سلول‌های سرطانی چک می‌شوند.

البته گاهی حین عمل پزشک غدد لنفاوی را بررسی می‌کند. چنانچه سلول سرطانی در این قسمت‌ها باشد، پزشک جراحی پروستات را متوقف می‌کند. دلیل این کار هم این است که برداشتن پروستات در این مرحله نه تنها کمکی به بیمار و درمان او نکرده، بلکه مشکلات جدیدی برای او ایجاد می‌کند.

بعد از جراحی، زمانیکه هنوز زیر بیهوشی هستید، یک کاتدر (لوله نرم و بسیار نازکی) داخل آلت تناسلی مرد گذاشته می‌شود تا ادرار از طریق آن خارج شود. کاتدر معمولا تا یک الی دو هفته سر جایش باقی می‌ماند و بعد از خارج کردن آن دیگر می‌توانید خودتان براحتی ادرار کنید.

احتمالا  باید چند روز در بیمارستان بمانید و فعالیت‌های خود را برای چند هفته محدود کنید. عوارض جانبی پروستاتکتومی در قسمت‌های بعدی توضیح داده شده است.

حتما بخوانید 

بزرگ شدن پروستات نشانه چیست؟ ایا بزرگ شدن پروستات نشانه سرطان پروستات است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

بزرگ شدن پروستات

جراحی پروستات

رادیکال پروستاتکتومی از راه پرینه

در این جراحی، پزشک برشی بین مقعد و کیسه بیضه (پرنیوم) می‌زند. از این روش خیلی کم استفاده می‌شود، به دلیل اینکه ممکن است در طول عمل مشکلات نعوظ پیش بیاید و غدد لنفاوی را نتوان خارج کرد. به هرجهت این یک پروسه کوتاه هست و اگر نگران نعوظ نباشید و غدد لنفاویتان نیاز به خارج شدن نداشته باشند، می‌توانید آن را انتخاب کنید.

همچنین اگر مشکل دیگری داشته باشید که جراحی رادیکال را برای شما مشکل سازد، می‌توانید از این جراحی کمک بگیرید. اگر این عمل  به درستی انجام شود، می‌تواند به اندازه روش رادیکال، درمانی و مفید باشد. عمل پرنیال معمولا از عمل پیش زهاری کمتر طول کشیده، درد کمتری داشته و روند بهبودی‌اش راحت‌تر است.

بعد از جراحی، زمانیکه هنوز زیر بیهوشی هستید، یک کاتدر (لوله نرم و بسیار نازکی) داخل آلت تناسلی مرد گذاشته می‌شود تا ادرار از طریق آن خارج شود. کاتدر معمولا تا یک الی دو هفته سر جایش باقی می‌ماند و بعد از خارج کردن آن دیگر می‌توانید خودتان براحتی ادرار کنید.

احتمالا باید چند روز در بیمارستان بمانید و فعالیت‌های خود را برای چند هفته محدود کنید. عوارض جانبی پروستاتکتومی در قسمت‌های بعدی توضیح داده شده است.

جراحی های بسته رادیکال پروستاتکتومی

در این روش‌ها چندین برش کوچک زده شده و از وسایل جراحی دراز برای در آوردن غده پروستات کمک گرفته می‌شود. پزشک می‌تواند خودش وسایل را نگه دارد، یا از پانل کنترلی برای نگه داشتن و حرکت دقیق آنها استفاده کند. این روش در سال‌های اخیر خیلی رایج شده است.

اگر قصد استفاده از این روش برای درمان را دارید، لازم است در مورد آنچه در باب این نوع عمل شناخته شده و آنچه هنوز مشخص نیست مطالبی بدانید. مهمترین عامل در این عمل مهارت و تجربه جراح است. بنابراین بعد از اینکه مطمئن شدید روش لاپاراسکوپیک برای شما گزینه مناسبی است، پزشکی ماهر پیدا کنید.

لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی

در این روش پزشک با وارد کردن وسایل باریک و بلندی داخل برش‌های زده شده، پروستات را خارج می‌کند. یکی از این وسایل دوربین کوچکی سرش وصل شده است و به پزشک امکان مشاهده داخل بدن را می‌دهد.

فواید این روش نسببت به روش قبلی این است که خون و درد کمتری داشته، مدت زمان بستری آن کمتر است، و با وجود اینکه کاتدر باید همان میزان زمان داخل مثانه بماند، دوره  بهبودی‌اش سریعتر است.

اگر پزشک ماهری این عمل را انجام دهد، موفقیت آن به اندازه روش قبلی است. با اینحال ما هنوز نتایجی که در دراز مدت موفقیت این نوع عمل را در ایالات متحده نشان داده باشد، در دست نداریم.

عوارض جانبی آن هم مانند عوارض جانبی روش پروستاتکتومی باز است. با این تفاوت که در این عمل، بهبودی مثانه کمی زمان بیشتری نیاز دارد.

جراحی روباتیک پروستات

رادیکال پروستاتکتومی لاپاراسکوپی و روباتیک

در این روش که به آن پروستاتکتومی روباتیک هم می‌گویند، جراحی لاپاروسکوپی با استفاده از روبات انجام می‌شود. پزشک پشت یک پانل کنترل در اتاق عمل می‌نشیند و دست‌های روبات را از دور حرکت می‌دهد تا داخل برش‌های ریز روی شکم بروند.

فواید این عمل نسبت به روش آزاد این است که خون و درد کمتری داشته و دوره بهبودی‌اش سریع‌تر است. اما از نظر عوارض جانبی، مثل مشکلات نعوظ و ادرار کردن تفاوتی با روش پروستاتکتومی روباتیک ندارد.

برای پزشکی که این جراحی را انجام می‌دهد، دقیق بودن آن و اینکه قابلیت جابجایی راحت با دستگاه فراهم می‌شود، فواید بزرگی هستند. با تمام اینها، مهم‌ترین عامل در موفقیت این دو عمل مهارت و تجربه جراح است.

آیا می دانید بیوپسی پروستات چیست و چه زمانی از بیوپسی پروستات استفاده می کنند؟ جهت دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید

بیوپسی پروستات

خطرات جراحی پروستات

خطرات تمامی انواع پروستاتکتومی‌ مانند خطرات جراحی‌های مهم دیگر است. مشکلاتی که ممکن است در طول عمل یا کمی بعد از آن به وجود آیند عبارتند از:

 • واکنش به داروی بیهوشی
 • خونریزی عمل
 • لخته شدن خون در ریه یا پاها
 • آسیب زدن به اعضای مجاور
 • عفونت‌های محل جراحی

بندرت پیش می‌آید که کمی از روده هم حین عمل آسیب ببیند، در اینصورت باید با یک جراحی آن را ترمیم کرد تا موجب عفونت نشود. در روش‌های روباتیک و لاپاروسکوپیک احتمال وارد شدن آسیب به روده بیش از روش باز است.

اگر غدد لنفاوی خارج شده‌اند، احتمالا مقداری مایع لنفاوی جمع شود، که نیاز به تخلیه شدن دارد.

در موارد بسیار نادر، ممکن است فردی در اثر مشکلات این عمل فوت کند. در کل اینکه سلامت عمومی شما، سن شما و مهارت پزشک عوامل تعیین کننده‌اند.

عوارض عمل پروستات بدخیم

عمده‌ترین عوارض جانبی جراحی پروستات رادیکال ، بی‌اختیاری ادرار و ناتوانی در نعوظ است. این عوارض جانبی در درمان‌های دیگر سرطان پروستات هم وجود دارند.

بی‌اختیاری ادرار

ممکن است نتوانید ادرار خود را نگه داشته و چند قطره از آن را بی‌اختیار خارج کنید. بی‌اختیاری انواع مختلفی دارد که شما را نه فقط از نظر جسمانی بلکه از نظر احساسی و اجتماعی هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. سه مدل از اصلی‌ترین بی‌اختیاری ‌ها به شرح زیراست:

 • مردانی که بی‌اختیاری حاصل از استرس دارند، ممکن است چند قطره از ادرار خود را بی‌اختیار حین خندیدن، سرفه کردن، خمیازه کشیدن یا فعالیت کردن خارج کنند. این نوع بی‌اختیاری از بقیه انواع آن شایع‌تر است. معمولا بخاطر مشکلات دریچه مثانه که وظیفه نگه داشتن ادرار را دارد، این مساله بوجود می‌آید. درمان‌های سرطان پروستات گاهی به ماهیچه‌های این دریچه یا اعصابی که حرکت ماهیچه را کنترل می‌کنند، آسیب می‌رسانند.
 • مردانی که بی‌اختیاری سرریزی دارند، نمی‌توانند مثانه‌شان را تا ته خالی کنند. بنابراین ادرار آنها زمان می‌برد و قطره قطره و بدون فشار بیرون می‌آید. این نوع بی‌اختیاری معمولا بخاطر انسداد یا باریک شدن دهانه مثانه در اثر زخم روی بافت ایجاد می‌شود.
 • مردانی که دچار بی‌اختیار ترغیبی می‌شوند، بطور ناگهانی نیاز شدیدی به ادرار کردن پیدا می‌کنند. این مساله زمانی رخ می‌دهد که مثانه به کشیده شدن حساس شده باشد و با پر شدن از ادرار واکنش نشان دهد.

بی اختیاری ادرار

بندرت ممکن است بعد از جراحی، مردان نتوانند ادرارشان را کنترل کنند. به این مساله بی‌اختیاری مکرر می‌‌گویند.

پزشک نمی‌تواند با اطمینان از قبل مشخص کند که چه مشکلاتی برای فرد بوجود خواهد آمد. در کل، مردان مسن‌تر بیش از جوان‌تر ها مشکلات بی‌اختیاری دارند. در مراکز درمانی سرطان که بزرگ است و پزشکان ماهری دارد، معمولا از این مشکلات بوجود نمی‌آید.

بی‌اختیاری را می‌توان درمان کرد. حتی اگر کاملا مداوا نشود، باز هم می‌توان آن را تا حدی بهبود بخشید.

نعوظ بعد از جراحی پروستات

 بدین معنا است که شما نمی‌توانید نعوظ کافی برای دخول داشته باشید. نعوظ توسط دو سری رگ‌های عصبی ریز که در دو طرف پروستات است، صورت می‌گیرد. اگر قبل از عمل نعوظ داشته باشید، جراح سعی می‌کند در طول پروستاتکتومی‌ به این اعصاب آسیبی وارد نکند. به این روش کنار زدن اعصاب می‌گویند. چنانچه سرطان نزدیک یا وارد این اعصاب شده باشد، جراح باید آنها را هم خارج کند.

اگر هر دو اعصاب خارج شدند، نمی‌توانید در آینده نعوظ آنی داشته باشید مگر اینکه از قبل با روش‌هایی که در زیر بیان می‌شوند سعی در انجام این کار کنید. اگر فقط اعصاب یک طرف خارج شده باشند، توانایی نعوظ خواهید داشت اما نه به اندازه وقتی که هر دو اعصاب در جای خود قرار دارند. در صورتیکه هیچ یک از اعصاب خارج نشوند، نعوظ عادی بعد از عمل خواهید داشت.

اختلال نعوظ پروستات

توانایی شما برای داشتن نعوظ به سن شما، میزان نعوظ قبل از عمل، و بریده شدن یا نشدن اعصاب بستگی دارد. برای همه مردان احتمال کم شدن توانایی نعوظ وجود دارد، اما هرچه جوان‌تر باشید، این احتمال کمتر است.

جراحانی که پروستاتکتومی‌‌های زیادی انجام داده‌اند، میزان ناتوانی جنسی کمتری را گزارش می‌دهند. موارد زیادی از ناتوانی جنسی بعد از پروستاتکتومی‌ گزارش شده است، اما بهترین راه برای اینکه بدانید وضعیت شما چطور خواهد بود این است که در مورد تجربه جراح و عمل‌های موفق او مطمئن شوید.

برطرف شدن مشکل نعوظ بعد از جراحی، پروسه‌ای کند خواهد بود. در واقع از چند ماه تا ۲۰ سال ممکن است زمان ببرد. در ماه‌های اول، احتمالا نتوانید هر وقت مایل بودید نعوظ داشته باشید، بنابراین باید از راهکارهای پیشنهادی پزشکی استفاده کنید.

بیشتر پزشکان تصور می‌کنند هر چه زودتر بعد از عمل و بهبودی (معمولا چند هفته) بتوانید نعوظ داشته باشید، دیگر مشکل نعوظ نخواهید داشت. برخی از پزشکان به این مساله توانبخشی آلت مردانه می‌گویند. گاهی مواقع دارو به این مشکل کمک می‌کند، در این باره باید حتما با پزشک مشورت کرد.

تغییرات ارگاسمی

بعد از جراحی همچنان لذت جنسی و ارگاسم رخ داده اما منی بیرون نمی‌آید، به اصطلاح فرد یک ارگاسم خشک خواهد داشت. دلیلش هم این است که غده‌هایی که وظیفه ساختن مایع منی را دارند، خارج شده‌ و راه‌های عبور اسپرم قطع شده‌ است. در بیشتر مردان، ارگاسم کم شده یا بطور کامل از بین می‌رود. موارد بسیار کمی هم درد همراه با ارگاسم گزارش شده است.

از دست دادن باروری

پروستاتکتومی ریشه‌ای مسیر بین بیضه‌ها (که محل ساخته شدن اسپرم است) و مجرای پیشاب (که اسپرم از طریق آن از بدن خارج می‌شود) را قطع می‌کند.

بیضه‌های شما هنوز می‌توانند اسپرم بسازند، اما آن اسپرم دیگر توانایی خارج شدن از بدن از طریق انزال را ندارد. بدین معنی که در این حالت مرد نمی‎‌تواند به روش طبیعی پدر شود. این مساله معمولا نگران کننده نیست، چرا که مردان مسن‌ عمدتا سرطان پروستات دارند. البته اگر این مساله برای شما یک مساله جدی است، می‌توانید به یک بانک اسپرم قبل از عمل مراجعه کنید.

لیمفدما

 این مشکل بسیار نادر اما ممکن است، که بر اثر خارج کردن غددلنفاوی دور پروستات ایجاد می‌شود. غدد لنفاوی راهی برای برگشت مایع به قلب از تمامی نقاط بدن می‌گذارند. با خارج شدن غدد، مایع داخل پاها یا اندام تناسلی جمع شده و موجب التهاب و درد می‌شود. این مشکل با ورزش درمانی خوب می‌شود، اگرچه ممکن است کامل از بین نرود.

تغییر طول آلت تناسلی مردانه

یکی از عوارض جانبی عمل پروستات می‌تواند کوتاه شدن آلت باشد. دلیلش هم آن است که با  خارج کردن پروستات، مجرای پیشاب هم کمی کوتاه می‌شود.

فتق کشاله ران

 پروستاتکتومی احتمال ایجاد فتق کشاله ران را در مردان بالا می‌برد.

درمان اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات

در ادامه به بررسی راهکارهایی جهت درمان ضعف در نعوظ آلت تناسلی بعد از عمل پروستات در مردان می پردازیم.

بازدارنده‌های فسفودایستراس (PDE5)

مانند سیلدنافیل (Vigra)، واردنافیل (Levitra) و تادالافیل (Cialis) قرص‌هایی هستند که به نعوظ کمک می‌کنند. اگر هر دو سری اعصاب که در نعوظ نقش دارند آسیب دیده یا خارج شده باشند، این دارو ها دیگر مؤثر نخواهند بود.

عوارض جانبی این قرص‌ها شامل سردرد، سرخ شدن ناگهانی و داغی، دلدرد، حساسیت به نور و گرفتگی یا آبریزش بینی است. داروهای بیماری‌های قلبی ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای فرد شوند، بخصوص اگر از بازدارنده‌های PDE5 استفاده شود. بنابراین باید این مساله حتما به پزشک اطلاع داده شود.

آلپروستادیل

نسخه ساخته دست انسان از داروی پروستاگلاندین E1 است که در بدن تولید شده و موجب نعوظ می‌شود. این دارو را باید ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از آمیزش جنسی پایین آلت تناسلی مرد تزریق کرد یا آن را سر آلت و به شکل یک شیاف گذاشت. برای بیشتر کردن زمان نعوظ می‌توان دوز دارو را بالا برد. عوارض جانبی این دارو درد، سرگیجه و نعوظ طولانی مدت است که معمولا پیش نمی‌آیند.

لوازم بادی

گزینه دیگری برای ایجاد نعوظ هستند. این پمپ‌های مکانیکی روی آلت تناسلی مردانه قرار می‌گیرند. هوای داخل پمپ به بیرون کشیده شده و خون را به داخل آلت برده و سرانجام به نعوظ منجر می‌شوند. با خارج کردن پمپ بوسیله بند کشی محکمی که پایین آلت قرار دارد، نعوظ به همان شکل می‌ماند.

ایمپلنت آلت تناسلی

می‌تواند در صورت کارا نبودن روش‌های دیگر، توان جنسی فرد را بازیابی کند. طی یک عمل ایمپلنت داخل آلت گذاشته شده که به شکل سیلیکونی یا بادی است.

برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

این جراحی پروستات معمولا برای درمان مردانی استفاده می‌شود که مشکل سرطانی نداشته و پروستات آنها بخاطر غده‌ای خوش خیم (BPH) بزرگ شده است. البته گاهی در درمان مردانی که سرطان پیشرفته پروستات دارند هم از این روش استفاده می‌شود تا مشکلات ادراری را کاهش دهند (این کار برای درمان سرطان نیست).

در طول عمل، جراح بخش داخلی غده پروستات که اطراف مجرای پیشاب قرار دارد را خارج می‌کند. در این جراحی پوست بریده نمی‌شود. وسیله‌ای بنام رتروسکوپ از سر آلت تناسلی مردانه رد شده و داخل مجرای پیشاب می‌رود تا به پروستات برسد.

زمانی که در جای مناسبی قرار گرفت، با عبور دادن الکتریسته از یک لوله یا با استفاده از لیزر، بافت را تبخیر یا قطع می‌کنند. بیهوشی نخاعی (که نیمه پایین بدن را بیحس می‌کند) یا بیهوشی عمومی  (که در آن بخواب می‌روید) برای این عمل استفاده می‌شود.

آیا با سطوح سرطان پروستات آشنا هستید؟ برای آشنایی با روش های درمانی سرطان پروستات در سه سطح متفاوت بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

برش پروستات از طریق مجرا (TURP) چقدر طول می کشد؟

زمان عمل معمولا یک ساعت است. بعد از جراحی، کاتدری داخل آلت و سپس مثانه گذاشته می‌شود. تا یک روز این کاتدر آنجا می‌ماند تا برای ادرار کردن به فرد کمک کند. معمولا بعد از یک الی دو روز مرخص می‌شوید و از یک الی دو هفته بعد هم می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.احتمالا بعد از عمل کمی خون داخل ادرارتان ببینید. عوارض جانبی دیگر TURP شامل عفونت و خطرات بیهوشی است.

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عظیمی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت.پدرم ۷۴سالشه.۵سال پیش پروستاتش رو بالیزر عمل کردن.مشکلی نداشت تا۲ماه پیش که بعد پیگیری متوجه شدیم پروستات بدخیم داره وکلیه سمت راستشو تاحدودی احاطه کرده وکلیه متورم شده ومسدودشده.فعلا جواب ازمایشاش نیومده بنظرتون مشکلش حل شدنیه چقدرامیدوارباشیم به درمان هرکاری لازم باشه میکنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   کلیه راست باید نفروستومی تعبیه بشه و هورمون درمانی سریعتر شروع بشه 

 • تصویر کاربر ن.الف دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده پنجاه و هفت سال دارم که با توجه به داشتن سرطان پروستات گرید یک چهل روز پیش عمل کردم، دکتر پس از عمل گفت با توجه به اینکه سرطان مرحله اولیه بوده و از پروستات خارج نشده بود، خوشبختانه دچار عوارضی مانند بی اختیاری ادراری و ناتوانی جنسی نخواهم شد، ولیکن هنوز قدری بی اختیاری ادراری به صورت قطره ای دارم و نیز دچار عدم نعوظ و ناتوانی جنسی شدم اگر چه در طی ابن مدت سه بار انزال صورت گرفته ولی خشک و البته میل جنسی دارم، حال به نظر جنابعالی مشکل من برطرف می‌شود ؟ و تا چه مدت این وضعیت ادامه دارد؟
  با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   انزال خشک تا آخر عمر خواهد بود ولی بی اختیاری و عدم نعوظ اگر تا یک سال برنگردد دیگر برنمیگردد قرص تادالافیل برای نعوظ و کپسول دولوکستین برای بی اختیاری استفاده کنید 

 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام.یه سوالی داشتم ممنون میشم جواب بدین.
  پدرم۸۰سالشونه ودرازمایش خون پدرم 111psaبود.ایا این نشانه سرطان پروستات هست؟آیا راه درمانی هست؟
  1. تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   عکس سوال۱۴۰۹۸
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   ی بار دیگه Psa رو تکرار کنید

  3. تصویر کاربر سحر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   عدد۱۱۱
  4. تصویر کاربر سحر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   111 صدویازده
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   من که عدد ۱۳ ممیز ۳ دهم رو می بینم ۱۳/۳ نه عددی که شما میگید 

  6. تصویر کاربر سحر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   این آزمایش هست
  7. تصویر کاربر سحر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   این آزمایش هست
  8. تصویر کاربر سحر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   این آزمایش هست
  9. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   Whole body bone scan که یک نوع تصویربرداری در مراکز پزشکی هسته ای است انجام بدین 

  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۳۵ سالمه سونوگرافی دادم اندازه پروستاتم ۵۰×۴۲×۴۲میباشد با حجم۴۶سیسی و هنگام ادار کردن بعضی مواقع اداررم دو شاخه میشه آیا باید دارو مصرف کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   اندازه پروستات در سن شما اهمیتی نداره و دوشاخه شدن ادرار اون هم گاهی اوقات مهم نیست 

 • تصویر کاربر ابومحمد دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر
  من ۳۹ سالمه، بزرگی پروستات ۲۵ سی سی بیشتر از حد نرمال در سونوگرافی مشخص شد کلیه و مثانه مشکل نداشتند ، ۳ سی سی بافیمانده ادراری در مثانه سونوگرافی مشخص شد. آرمایش ادرار و کشت ادرار انجام دادم، عفونت نداشتم
  متاسفانه به دلیل پزرگی پروستات تکرر و قطره قطره شدن ادرار دارم و عدم تخلیه کامل ادراری دارم. به دکتر مراجعه کردم قرص امنیک و تامسولوسین تجویز کردند ولی باوجود استفاده منظم قرص ها بهبودی حاصل نشد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام به جای اون داروها قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور + قرص افلوکساسین ۳۰۰میلی گرم هر ۱۲ ساعت یکعدد به مدت یک ماه سپس خبر بده بهتر شدی یا نه 

 • تصویر کاربر روزبه یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب آقای دکتر من ۴۲ سالم هست از ماه گذشته به نظرم بعد از مصرف دلستر و نوشابه به فواصل کم به مرور تکرر ادرارم زیاد شد و مشکل تکرر ادرار و قطع و وصل ادرار داشتم که دکتر رفتم وآزمایش خون ادرار و سونوگرافی دادم و حدود ۱۰ روز پیش آزمایشاتم آقای دکتر قدمی ارولوژیست مشاهد کردن گفتند بزرگی پروستات دارین روزی یک عدد کپسول تامسولوسین و قرص وزیکر بخورم الان حدود ۱۰ روز این داروهارو خوردم و دارم ادامه میدم جریان ادرارم بهتر شده و سوزش آنچنان احساس نمی کنم ولی تکرر ادرارم خیلی تغییری نکرده است.بنده سندروم روده تحریک پذیر هم دارم و شخص بسیار پر استرسی هستم.
  بفرمایید که برای رفع کامل تکرر ادرار چکار کنم؟ تامسولوسین و وزیکر را تا چه زمانی ادامه بدم؟الان تکرر ادرارم کم و زیاد میشه مثلا شب تا صبح شاید دو بار دستشویی برم ولی از صبح تا ساعت ۲ عصر ۷ ۸ بار.رنگ ادرارم اکثرا زرد کم رنگ و بی رنگ است.
  تصاویر آزمایشات فرستادم خدمتتان ممنون اززحمات و لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام به داروهای تامسولوسین و وزیکر،  قرص تاوانکس ۵۰۰ روزی یکعدد به مدت یک ماه اضافه کنید در صورتیکه بهبودی حاصل نشد باید سیستوسکوپی (آندوسکوپی مثانه و مجرا) براتون انجام بدیم

 • تصویر کاربر رضایی چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم امروز ازمایش psa گرفتن ۱۷.۵ بوده دکتر دارو دادن چیز خاصی نگفتن. گفتن ۱ ماه و نیم دیگه مجدد ازمایش بدن. سرطان بدخیمه؟ نیازه کار خاصی انجام بدیم؟
  درد و سوزش و تکرر ادرار دارن و عفونت و گاهی لخته خون. ادرارشون به سختی خارج میشه.
  داروهایی که دادن : ترازوسین اریا ۵ - سلکسوسد ۱۰۰ - سیپروفلوکساسین ۵۰۰- اکسی بوتینین ۵- پروترال ۰/۴
  الان یکی دوساله مشکل دارن با داروی ترازوسین حل شده بوده که مداوم میخوردن هرشب. یک هفته هستش که شدید شده. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام احتمالا عفونت پروستات دارن داروها رو مصرف کنن و ۱/۵ ماه دیگه مجدد psa چک بشه در ضمن قرص سیپروفلوکساسین رو هم یک ماه حداقل مصرف کنن ولی بقیه داروها رو فعلا ادامه بدهند

 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت شما اقای دکتر بنده ۲۱ سالمه به مدت سه ماهی میشود که بطور ناگهانی رگی دقیقا روی الت به وجود امد که در حالت طبیعی بیشتر دیده میشود برای واضح بودن شرح مشکل چند عکس را پیوست فرستادم پوزش بابت تصاویر ارسالی خیلی در این باره نگرانم لطفا راهنمایی کنید با تشکر از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام به نظر رگ خونی است و مشکلی نداره 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  آیا عوارص عمل پروستات ۱۰۰درصد وجود دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   خیر ۱۰۰ درصد نیست 

 • تصویر کاربر Reza یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.
  چند وقت بود تکرر ادرار داشتم با مراجعه به پزشک و انجام سونو گرافی.
  پرستات به ابعاد40*39*40به حجم ۳۲/5cc با اکوی استروژن و کلسیفیه دیده شدباقی مانده ادرار پس از تخلیه ۶۰ccمیباشد.
  داروی تجویز شده
  پروترال روزی یک عدد.
  پرازوسین یک میلی شبی یک عدد.
  ممنون میشم نظر شما رو هم در مورد درمان بدونم .سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   فقط قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور نه کپسول پروترال 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر