دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است + علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مايع منى حاوی اسپرم است که از طريق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ايجاد تومور يا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. اين نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسيم مى شود :

#تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

#غيرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غيرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسيار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نيز می تواند در ايجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها يک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بين ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غير تهاجمی هستند، بنابراين ممکن است هيچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ايجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همين علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسيار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدايى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نيز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجيحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نيز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

#سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فاميل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

#سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که يک فرد در فاميل درجه يک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

#سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته ايد، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنين یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختيارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غير تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پيشنهاد کند.

گزينه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زير باشد:

✳ عمل جراحی

✳ راديوتراپى

✳ کرايوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژيک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانيد عوامل ديگر را  کنترل کنيد.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نيز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنين شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گريل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسيار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

3+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرmina جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  یه سوالی داشتم
  در فامیل نزدیک ما آقایی هستش که سنشون بالاست (یجورایی سالمند هستن) و ایشون چند وقت پیش که چکاپ شدن تشخیص داده شد که مبتلا به سرطان پروستات هستن 😔
  و دکتر گفتن که چون سنشون بالاس ریسک عمل زیاده و بهتره که کاری نداشته باشیم و سعی کنیم با دارو پیش بریم تا ببینیم چی میشه
  و این هفته دوباره رفته بودن و دکتر گفته بود سرعت رشد زیاد بوده و خطرناکه و تشخیص دادن که از فروردین شیمی درمانی و غیره شروع بشه
  میخواستم بدونم درمان برای سن ایشون خیلی آزار دهنده و طاقت فرساست؟ و واقعا امیدی به بهبود با دارو نیست؟ 😔
  ممنون میشم پاسخ بدید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   اخیرا در بیمارستان امام خمینی تهران داروی لوتیشیم ۱۷۷ برای این بیماران استفاده میشه به اونجا مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرحسینی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر پدر من ۸۸ سالشونه سرطان پروستات دارن شهرستان هستند و همش تو تخت خواب هستن قادر نیستن راه برن میشه لطفا مدارکشون رو ببینید که چقدر امید به زنده موندنشون هست؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   خیلی جالب نیست وضعیتش زیر نظر دکتر مرادی باشید 

 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حوود 3 روز است اراد بنده سوزش داره و رنگش زرد شده سر آلت سوزش دارد جوری که اروم و میشود و مجدد شروع میشود و حساس گرمی در این ناحیه میکنم . ممنن میشم راهنماییذبفرمایید آزمایش ادرار دادم خوب بود مشکلی نداشته
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین 

 • تصویر کاربرآرش جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود
  جناب دکتر ولی پور گرامی،
  احتراما از سرکار خواهش دارم در موارد زیر من را راهنمایی بفرمایید؟
  روش های درمانی هدفمند در ایران، هزینه ها و پوشش بیمه.
  پاسخ را برای یکی از اقوام که 75 سال سن دارند میخواهم.ایشان دایی بنده هستند و از دو سال پیش تحت نظر جناب دکتر اربابی در بیمارستان خاص شرق قرار دارند و از پرتو درمانی تا دومین دوره شیمی درمانی تحت معالجه بوده و سرطان پروستات گرچه از PSI 15 به PSI 4 رسیده اما حدودا از همان ابتدا متاسفانه ایشان دچار سرطان استخوان هم به دلیل متاستاز سرطان پروستات شده اند.
  آیا نظر جنابعالی ادامه شیمی درمانی است؟
  To be more Precise, do you believe that this old-fashion cancer treatment -chemotherapy- would be the best possible treatment ? thanks
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   اخیرا در بیمارستان امام خمینی تهران از داروی لوتیشیم ۱۷۷ استفاده میکنند به آنجا هم ی سری بزنید 

 • تصویر کاربرنادیا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،من باردارم وهمسرم به زگیل تناسلی مبتلاس میخواهم بدونم که این ویروس توبدن من هست یاخیر واز چه راهی میفهمم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرمنصور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر..
  پدر بنده55 سال سن دارن..سال 93با تشخیص سرطان پروستات با گلیسیون 4+5 بدون متاستاز جراحی رادیکال شدن..35جلسه رادیو تراپی و بدنبال اون هورمون تراپی با دیفرلین و قرص بیکالوتامید با psa0/02..
  بعداز گذشت3سال از جراحی بعلت ازبین رفتن حالب دایورژن شدن..
  بعذ از جراحی psa شروع ب بالا رفتن کرد که الان شده 5/90..
  سی تی لگن انجام شد نرمال بود..
  بُن اسکن هم بدون متاستاز..
  آنکولوژیست فقط دوز بیکالوتامید را از روزی یک عدد به روزی 3عدد تغییر دادن و گفتن نیاز به بررسی بیشتر مانند پت اسکن نیست..
  بنظر حضرتعالی روند درمان مناسب هست..؟
  آیا نیاز نیست کبد و ریه هم از نظر متاستاز بررسی بشه..
  ممنون میشم راهنمایی بکنین
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   به نظرم پت اسکن انجام بشه خوبه

  2. تصویر کاربرمنصورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
   فقط اینکه اقای دکتر چندروز پدر پیش سیستوسکوپی شدن..
   گزارش سیستوسکوپی بدین شرح بود...

   اثری از تومور دیده نشد..
   التهاب شدید گردنه مثانه مشاهده شد..

   بنظر شما امکان داره این التهاب باعث بالا رفتن psaشده باشه..
   اگه اینطور هست بنظرتون چه انتی بیوتیکی استفاده کنه باچه دوز..
   ممنون از راهنمایی شما استاد گرامی
  3. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   ایشون چون پروستات ندارند و خارج شده اون التهاب نمیتونه باعث افزایش PSA بشه مگر تومور مجددا همونجا رشد کرده باشه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  پدرم از سرطان پروستات رنج میبره.۲ سال هست داریم مبارزه میکنیم.به رادیو تراپی رفتیم جواب نگرفتیم.هورمون درمانی رفتیم همینطور.به شیمی درمانی رفتیم تا جلسه ۴ ام مقدار psa از ۴۰۲ به ۱۷ کاهش پیدا کرد اما بعد آن جلسه با وجود شیمی درمانی باز هم بالا میرود.الان به تهران میرویم به لوتیشیویم ۱۷۷.الان هم بعد ۱ جلسه درمان باز psa به ۴۳۲ رسیده.چه کنیم؟
  ایا درمان با گیاه مناسب است؟
  راهنمایی کنید داره پدرم درد میکشه
  تو رو خدا برای سلامتی همه مریض ها یه صلوات بفرستید
  تشکر
  1. تصویر کاربرمحمددوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
   متاسفانه نتونستم عکس آزمایش رو اپلود کنم تایپ میکنم:
   esr 1st hr:91
   testosterone:0.20
   psa:434
   free psa:191
   psa ratio:0.44
   fbs:100
   urea:25
   bun:12
   creatinine:0.79
   uric acid:5.2
   sgot(ast):41
   sgpt(alt):28
   alkaline phosphatase:323
   ldh:724.7

   ازمایش در تاریخ ۲۰/۷/۱۳۹۸
   گرفته شده
  2. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   لوتیشیم را ادامه بدین 

  3. تصویر کاربرمحمدسه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
   با سلامی دوباره
   امروز هم آزمایشی انجام دادیم متاسفانه مقدار psa به 1204 رسیده است
   چه کنیم/
   لوتیشیم را ادامه بدهیم؟
   چون قبل از لوتیشیم حدود 100 بود مقدار psa اما بعد از انجام آن الان به مقدار 1204 رسیده
   تو رو قرآن کمک کنید
  4. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   با پزشکانی که لوتیشیوم رو تجویز کردن مشورت کنید آیا میتوان همزمان شیمی درمانی هم کرد

  5. تصویر کاربرمحمدچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
   بسیار تشکر
  6. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   در خدمتم 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربردری سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم psa مشکوک بوده و بعد از بیوپسی گلیسون ۶ تشخیص داده و دکتر گفته از نوع بدخیم و خطرناک است البته آنزیمهای کبدی هم بالا بوده ولی در اسکن استخوان ، استخوانها پاک و درگیر نشده بودند و الان دکتر دو راه پیشنهاد داده عمل یا پرتو درمانی .سوالم این است ممکن است بعد از برداشت کامل پروستات و حتی بیضه ها بعد از مدتی دوباره بیماری عود کند.البته پدرم ۶۰ سال دارد و دکتر گفته بایست من بعد آزمایشات هر از چند گاهی بدهد و عمل به معنای خلاصی و رهایی نیست ؟ آیا زندگی پدرم در خطر است
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید باید مدارکشون رو ببینم 

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب در بیوبسی که انجام دادم تومور مشاهده نشد ولی سه تا از نمونه ها دارای بافت سرطان بود با نمره شش رشد اهسته آیا درمان دارد ؟ یعنی برای همیشه میتوان سلول سرطانی را از بین برد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   احتمالا باید جراحی رادیکال پروستات انجام شود 

 • تصویر کاربرارش چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ايا. سرطان پروستات كه رو به رشد هست معالجه داره ميشه درمانش كرد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر