آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است؟

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

اگر سرطان پروستات به استخوان بزند!

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الله چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین،
  ببخشید من امروز بیمارستان امام خمینی تهران قسمتهای کانسر،،ارولوژی،،شیمی درمانی رفتم و پرسیدم اصلا کسی اطلاعی نداشت از لوتیشیم درمانی!!! حتی خواستم با دکتر عرفان امینی صحبت کنم گفتن بیمارستان لبافی نژاد هستش دیگه امام خمینی نمیاد!.
  دکتر خیلی روحیه ام رو از دست دادم که پرسنل بیمارستان امام خمینی اصلا لوتیشیم درمانی رو نشنیده بودن!!!
  حالا دکتر کجاها لوتیشم درمانی انجام میدن بگید من پدرم رو ببرم اونجاها. آیا بیمارستان میلاد داره؟ لبافی نژاد داره؟ هاشمی نژاد داره؟ اگر هر جایی رو وه می‌شناسیم بهم بگین. البته دفترچه تامین اجتماعی داریم. اولویت با بیمارستانی که با دفترچه تامین اجتماعی قرارداد دارن اگر نداشتن دیگه هر بیمارستانی شد میبریم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   اولا من مدارکش رو باید ببینم تا نامه بدم به متخصص مربوطه و بدون نامه ما ارولوژیستها انجام نمیشه ثانیا بله دکتر عرفان امینی حدود ۲ هفته است وارد دوره فوق تخصص شده 

 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.
  پدرم ۶۶ ساله هستش بطوری که قبل از گرفتن سرطان بدخیم پروستات چندین سال هیچ مریضی نداشت حتی سرما خوردگی و روزانه چندین کیلومتر بدون خستگی پیاده روی میکرد ولی الان بعد از یکماه هورمن درمانی از ۴۰۰ به psa total 360 رسیده و دو روز پیش اسکن هسته ای کردیم که متوجه شدیم سرطان به کل استخوانهای پدرم سرایت کرده.آدرس یه دکتر با تجربه ای که بیمارستان نیکان ویزیت میکنه رو از بیمارستان لبافی نژاد بهمون دادن که اینجور مریض ها رو عمل میکنه که رفتیم پیشش و مدارک رو دید گفت باید نمونه برداری پروستات انجام بدی تا ببینم اگه فقط به استخوان زده باشه عمل میکنم و پروستات رو می تراشم و بیضه ها رو هم در میارم و استخوانها رو هم با لوتیشم حل میکنم ولی اگر به کبد و دیگر نقاط بدن زده باشه شیمی درمانی میکنیم.
  حالا سوال من اینه که آیا بعد از شیمی درمانی باز میشه عمل پروستات کرد؟ چون پدرم الان هم از سوند استفاده میکنه.
  در عرض این ۴۰ روز هم هورمن درمانی باعث شده استخوان دردش از بین بره. آیا به جای شیمی درمانی هم را با این هورمن درمانی لوتیشم درمانی بکنیم بعد از لوتیشم میشه عمل پروستات کرد و بیضه ها رو هم در آورد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   اینها رو از خود دکتر سیم فروش باید بپرسین چون ایشون این کارها رو انجام میدن و کس دیگری نه تنها در ایران که در کل دنیا همچین کارهایی رو انجام نمیده 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   در حقیقت نمیدونیم کاری که میکنه درسته یا نه در آینده نتایج تحقیقات ایشون که روی بیماران این روش رو امتحان میکنن مشخص میشه که این روش درسته یا نه بعبارتی روش ایشون تحقیق روی بیماران هست 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیدوار شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دوهفته است که متوجه شدیم پدرم 69ساله که تاکنون هیییچ مشکلی از نظر سلامتی نداشت، به سرطان پروستات مبتلا شده با متاستاس گسترده به استخوانها ازجمله لگن ستون فقرات شانه و حتی جمجه . گلیسون4+5 طبق نمونه برداری است. psa درطول یکماه از 85 به 155 رسید و تمام آیتم های خون که نرمال بود در طول یکماه کاهش شدید پیدا کرد. به طوریکه پلاکت خون از 288 به 110 رسید.
  دوهفته پیش هرمون درمانی با تزریق واریوپپتیل 3.75 و قرص سیپروترون استات شروع شد. بعد از تزریق آمپول دردهای کمر و پا نسبتا بهتر شد ولی ضعف و خستگی شدید پدرم همچنان وجود دارد و دائم از داغ شدن پاها و کمر شکایت دارد ضمنا بسیار بی اشتها شده اند.از اول سال تا کنون از وزن 81 به 75 کیلو رسیده اند سوال:
  -دلیل این ضعف و خستگی و بیحالی چیست و آیا از بین میرود و کی پدرم وضعیت نسبتا نرمالی پیدا میکند
  - داغ شدن پا و کمر برای چیست و چگونه از ببن میرود
  - روش درمان از نظر شما بعد از شروع هرمون درمانی چیست؟
  - آیا با شرایط پدر من شما پرتودرمانی استخوان و پرتو درمانی پروستات را صحیح میدانید
  - آیا همزمان با ADT شما ابیراترون را نیز تجویز میکنید.
  - امید به زندگی فردی مشابه پدر من بطور معمول چقدر است
  ببخشید طولانی سد ولی خواهش میکنم به همه سوالات من جواب دهید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر امیدوار شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دوهفته است که متوجه شدیم پدرم 69ساله که تاکنون هیییچ مشکلی از نظر سلامتی نداشت، به سرطان پروستات مبتلا شده با متاستاس گسترده به استخوانها ازجمله لگن ستون فقرات شانه و حتی جمجه . گلیسون4+5 طبق نمونه برداری است. psa درطول یکماه از 85 به 155 رسید و تمام آیتم های خون که نرمال بود در طول یکماه کاهش شدید پیدا کرد. به طوریکه پلاکت خون از 288 به 110 رسید.
  دوهفته پیش هرمون درمانی با تزریق واریوپپتیل 3.75 و قرص سیپروترون استات شروع شد. بعد از تزریق آمپول دردهای کمر و پا نسبتا بهتر شد ولی ضعف و خستگی شدید پدرم همچنان وجود دارد و دائم از داغ شدن پاها و کمر شکایت دارد ضمنا بسیار بی اشتها شده اند.از اول سال تا کنون از وزن 81 به 75 کیلو رسیده اند سوال:
  -دلیل این ضعف و خستگی و بیحالی چیست و آیا از بین میرود و کی پدرم وضعیت نسبتا نرمالی پیدا میکند
  - داغ شدن پا و کمر برای چیست و چگونه از ببن میرود
  - روش درمان از نظر شما بعد از شروع هرمون درمانی چیست؟
  - آیا با شرایط پدر من شما پرتودرمانی استخوان و پرتو درمانی پروستات را صحیح میدانید
  - آیا همزمان با ADT شما ابیراترون را نیز تجویز میکنید.
  - امید به زندگی فردی مشابه پدر من بطور معمول چقدر است
  ببخشید طولانی سد ولی خواهش میکنم به همه سوالات من جواب دهید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر امیدوار شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دوهفته است که متوجه شدیم پدرم 69ساله که تاکنون هیییچ مشکلی از نظر سلامتی نداشت، به سرطان پروستات مبتلا شده با متاستاس گسترده به استخوانها ازجمله لگن ستون فقرات شانه و حتی جمجه . گلیسون4+5 طبق نمونه برداری است. psa درطول یکماه از 85 به 155 رسید و تمام آیتم های خون که نرمال بود در طول یکماه کاهش شدید پیدا کرد. به طوریکه پلاکت خون از 288 به 110 رسید.
  دوهفته پیش هرمون درمانی با تزریق واریوپپتیل 3.75 و قرص سیپروترون استات شروع شد. بعد از تزریق آمپول دردهای کمر و پا نسبتا بهتر شد ولی ضعف و خستگی شدید پدرم همچنان وجود دارد و دائم از داغ شدن پاها و کمر شکایت دارد ضمنا بسیار بی اشتها شده اند.از اول سال تا کنون از وزن 81 به 75 کیلو رسیده اند سوال:
  -دلیل این ضعف و خستگی و بیحالی چیست و آیا از بین میرود و کی پدرم وضعیت نسبتا نرمالی پیدا میکند
  - داغ شدن پا و کمر برای چیست و چگونه از ببن میرود
  - روش درمان از نظر شما بعد از شروع هرمون درمانی چیست؟
  - آیا با شرایط پدر من شما پرتودرمانی استخوان و پرتو درمانی پروستات را صحیح میدانید
  - آیا همزمان با ADT شما ابیراترون را نیز تجویز میکنید.
  - امید به زندگی فردی مشابه پدر من بطور معمول چقدر است
  ببخشید طولانی سد ولی خواهش میکنم به همه سوالات من جواب دهید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر امیدوار شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دوهفته است که متوجه شدیم پدرم 69ساله که تاکنون هیییچ مشکلی از نظر سلامتی نداشت، به سرطان پروستات مبتلا شده با متاستاس گسترده به استخوانها ازجمله لگن ستون فقرات شانه و حتی جمجه . گلیسون4+5 طبق نمونه برداری است. psa درطول یکماه از 85 به 155 رسید و تمام آیتم های خون که نرمال بود در طول یکماه کاهش شدید پیدا کرد. به طوریکه پلاکت خون از 288 به 110 رسید.
  دوهفته پیش هرمون درمانی با تزریق واریوپپتیل 3.75 و قرص سیپروترون استات شروع شد. بعد از تزریق آمپول دردهای کمر و پا نسبتا بهتر شد ولی ضعف و خستگی شدید پدرم همچنان وجود دارد و دائم از داغ شدن پاها و کمر شکایت دارد ضمنا بسیار بی اشتها شده اند.از اول سال تا کنون از وزن 81 به 75 کیلو رسیده اند سوال:
  -دلیل این ضعف و خستگی و بیحالی چیست و آیا از بین میرود و کی پدرم وضعیت نسبتا نرمالی پیدا میکند
  - داغ شدن پا و کمر برای چیست و چگونه از ببن میرود
  - روش درمان از نظر شما بعد از شروع هرمون درمانی چیست؟
  - آیا با شرایط پدر من شما پرتودرمانی استخوان و پرتو درمانی پروستات را صحیح میدانید
  - آیا همزمان با ADT شما ابیراترون را نیز تجویز میکنید.
  - امید به زندگی فردی مشابه پدر من بطور معمول چقدر است
  ببخشید طولانی سد ولی خواهش میکنم به همه سوالات من جواب دهید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ خرداد ۰( 2 هفته پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر امیدوار پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام.
  آقای دکتر همه مقالات میگه طول عمر افراد مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات 2 ساله. یعنی حتی با وجود هرمون درمانی و پرتو درمانی.
  آیا نمونه هایی هم داریم که کامل خوب شده باشند یا طول عمر طبیعی پیدا کرده باشند یا بدنشون کاملا با این درمان ها مداوا شده باشه.
  آیا در خارج از کشور درمانهای قطعی تر و مناسبتری هست. اگر هست چی و کدام کشور
  خواهش میکنم واضح جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   بعضی بیماران تا ۲۰ سال هم عمر میکنن اینطوری نیست که شما فکر می کنید الان روش‌های جدیدی در ایران از جمله لوتیشیم آمده مدارک رو بیارید ببینم بهتون بگم چه کنین 

 • تصویر کاربر عرب سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام.بابام سرطان بدخیم پروستات داره هشت ماهه تحت درمانه احتباس ادراری داره سوند دائمی تو این هشت ماه داره ۳۵ جلسه پرتو درمانی شده بعد پرتو خیلی حالش بد بود هیچی غذا نمی‌خوره در حد وخیم اشتها صفر از پا افتاد الان دو سه روزه سرم دکتر بهش زد کمی بهتره سوندش برداشتیم ولی هنوز ادرارش گیره باید بره برا شیمی درمانی به نظرتون با شیمی درمانی بشه خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   نمیشه چیزی گفت باید تمام مدارک رو از نزدیک ببینم 

 • تصویر کاربر سیما پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر ،،بنده قبلا psa total پدرم ۴۰۰ بود که با هورمون درمانی در عرض ۲۰ روز psa tptal ۳۶۵ شده،،آیا باید psa total بیشتر کم میشد؟مثلا باید ۳۵ psa tptalمیشد با هورمون درمانی در عرض این ۲۰ روز؟؟یا همین قدر کم شدن عالیه؟ دکتر جواب جدیدترین آزمایش رو براتون میفرستم لطف کنین یه نگاه بیاندازین ببینین که سرطان به استخوانها و کلیه ها زده؟urea 55.
  Alkaline phosphatase 518.
  Creatinine 1.6.
  Calcium 8.5
  دکتر عکسها رو فرستادم نیومد ولی اعداد آزمایش رو براتون نوشتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   بعد از ۳ ماه از شروع درمان میشه قضاوت کرد کراتینین کمی بالاست الکالین فسفاتاز که مارکر استخوانی هست هم بالاست 

 • تصویر کاربر سیما پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر ،،بنده قبلا psa total پدرم ۴۰۰ بود که با هورمون درمانی در عرض ۲۰ روز psa tptal ۳۶۵ شده،،آیا باید psa total بیشتر کم میشد؟مثلا باید ۳۵ psa tptalمیشد با هورمون درمانی در عرض این ۲۰ روز؟؟یا همین قدر کم شدن عالیه؟ دکتر جواب جدیدترین آزمایش رو براتون میفرستم لطف کنین یه نگاه بیاندازین ببینین که سرطان به استخوانها و کلیه ها زده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   بعد از ۳ ماه از شروع درمان میشه قضاوت کرد کراتینین کمی بالاست الکالین فسفاتاز که مارکر استخوانی هست هم بالاست 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر