آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است؟

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

اگر سرطان پروستات به استخوان بزند!

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر ممنون از بابت وقتی که میگذارید.پدر من ۷۸ سالشه و سرطان پروستات داره گرید چهار گلیسون ۷ که به استخوان‌ها و در مهره های L4 و L5 توده بزرگی دیده میشه الا با دیفرلین ۱۱.۲۵ سه ماهه هورمون درمانی میشه که آخرین دوره psa برابر با 0.285 بوده مشکلی که هست اینه که گاهی بی اختیاری ادرار داره و اصلا متوجه ادرار نمیشه و گاهی پادرد و کمر درد داره که مانع از راه رفتنش میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید برای مشکل بی اختیاری ادرار چه باید کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 روز پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  آیا می تونم مدارک پزشکی پدرم را برای شما ارسال کنم و از شما مشاوره بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 5 روز پیش)

   بله

 • تصویر کاربر شیوا شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ممنون از وقتی که میگذارید ، بیمارم 61 دارد ، طی یکسال گذشته 2 بار دچار احتباس اداری شده که سوند گذاشتیم ، در احتباس ادراری با psa51.9 مواجه شدیم جواب بیوپسی را هم خدمتتان ارسال می کنم دوشنبه قراره pet scan دارند ، آیا احتمال می دهید به استخوان متاستاز داده باشد با مدارک موجود ، و آیا برای بیمار من حضوری مشاوره می دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   جواب پت اسکن رو بیارید کلینیک دیابت تابان در شهرک غرب خ دادمان انتهای خ درختی  یکشنبه ساعت ۱۶-۱۸ و چهارشنبه ساعت ۱۵-۱۸ هستم 

 • تصویر کاربر عرشیا سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  پدرم ۸۳سال دارد،چند سال پیش دکتر گفته بود باید عمل پروستات انجام بدی،ترسید،این مدت اذیت میکشید ولی زیاد بروز نمیداد،الان نزدیک ۸ماه خورده زمین،بلند نمی شه،کلا پاهاش گرفته،من به ادرا شک کردم،واز طریق سرچ درگوگل به پروستاتش شک کردم،از هر پانزده روز مدفوع میکند،لطفا کمکم کنید اگه راضیش کنیم بره دکتر ،آیا خوب میشه
  1. تصویر کاربر عرشیا یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   اول یبوست رو درمان کنین 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر خدادادی پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۴۳ساله هستم psa من ۶/۵ گلیسون ۶ پت اسکن انجام دادم سرطان گسترش نیافته جسمانی سالم به نظرشما بهترین درمان چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   مراجعه حضوری جهت معرفی افرادی که بتوانند در حین جراحی توانایی جنسی شما رو حفظ کنن 

 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.
  دکتر میخواستم بدونم پدرم که سرطان پروستات بدخیم متاستاتیک به کل استخوانها دادن و کراتین ۲/۲ و اوره آ ۷۰ هستش میتونه شیمی درمانی بشه؟ لوتیشیم درمانی چی؟
  اگر نمیتونن امکانش هست که کراتین رو زیر ۲ آورد و بعدش شیمی یا لوتیشیم درمانی کرد.پدرم ۶۷ ساله هستش و کلیه راستش ۲۰ درصد کار میکنه و کلیه چپ ۸۰ درصد کار میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   با متخصصین پزشکی هسته ای در مورد لوتیشیم درمانی صحبت کنید. 

 • تصویر کاربر نوید سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  پدربزرگ من ۸۳ ساله شونه و در آزمایش ادرارشون psa 14 دیده شد. بعد از مراجعه به متخصص ارولوژی و انجام بیوپسی مشخص شد سطح ۴+۳ سرطان پروستات دارن که ظاهرا بدخیم هست ولی به لنف هنوز سرایت نکرده.
  دکتر پیشنهاد جراحی دادن ولی ما با یک دکتر دیگه مشورت کردیم گفتن به دلیل سن بالا پرتو درمانی مناسب تر هست.
  میخواستم نظر شما رو هم جویا بشم تا راه بهتر و منطقی تر رو پیش بگیریم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   پرتودرمانی 

 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ولی پور.
  آیا میشه چندین بار شیمی درمانی و یا لوتیشیم درمانی انجام داد تا بیمار طول عمر طبیعی خودش رو بگذرونه به عنوان مثال اولین بار که چندین مرحله شیمی درمانی انجام دادیم و سلولهای سرطان بر فرض مثال ۳ سال پیشروی نکردن و بعد از سه سال که متوجه شدیم که سلولهای سرطانی باز در میخواهن پیشرفت کنن دوباره شیمی درمانی انجام بدیم و باز دو سه سالی سلولهای سرطانی پیشروی نکنن و باز شیمی درمانی و یا حتی لوتیشیم درمانی انجام بدیم تا اینکه مریضمان ۱۵ سال بعد از درگیری سرطان عمر کنه. میخواستم بدونم یه مریض سرطانی بدخیم متاستاز به کل استخوانها به جز جمجمه چند بار میتونن شیمی درمانی و لوتیشیم درمانی بشن؟
  بعضی از دکترها هم میگن لوتیشیم تراپی درمان تسکینی هستش ، درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   نمیشه نظر کلی داد هر مریضی ی جور پیش میره همه یک قانون ندارن 

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  اقانسبت به سونو ک فرستادم نیاز به عمل دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   با سونوگرافی نمیشه واریکوسل رو تشخیص داد تشخیص واریکوسل با معاینه است 

 • تصویر کاربر شیوا جمعه ۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  درود و عرض ادب، ، برادرم ۶۱ سالش است و حدود ده تا یازده ماهه که گاهی درد و سوزش ادلری دارد ، پنج ماه پیش هم مجبور به این شد که برای درمان احتباس ادرار به مدت یک هفته سوند وصل کند ، البته در یزد ساکن است دارو امنیک و پرازسین مصرف میکردند ، هفته پیش تهران بود و مجدد یک روز دچار انسداد ادرار شد که با اصرار رفتیم دکتر و سونو و آزمایش psa و نهایتا ام آر آی گرفتم ، فردا هم برای گرفتن نوبت بایوپسی می رویم ، با توجه به مدارک پیوست آیا سرطان حتمیست و در چه مرحله ای است ، از همین مدلرک مشخص است که به استخوانهاهم سرایت کرده یا خیر،
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   معمولا در حالت احتباس PSA بالا میره و بعد از یک هفته از احتباس مجدد PSA باید چک بشه در ضمن در صورتیکه بیوپسی نیاز به انجام باشد حتما زیر ام ار ای باید انجام بشه در بیمارستان خاتم الانبیا و زیر سونوگرافی بیوپسی انجام دادن دیگه داره منسوخ میشه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر