دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است + علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مايع منى حاوی اسپرم است که از طريق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ايجاد تومور يا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. اين نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسيم مى شود :

#تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

#غيرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غيرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسيار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نيز می تواند در ايجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها يک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بين ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غير تهاجمی هستند، بنابراين ممکن است هيچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ايجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همين علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسيار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدايى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نيز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجيحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نيز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

#سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فاميل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

#سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که يک فرد در فاميل درجه يک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

#سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته ايد، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنين یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختيارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غير تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پيشنهاد کند.

گزينه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زير باشد:

✳ عمل جراحی

✳ راديوتراپى

✳ کرايوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژيک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانيد عوامل ديگر را  کنترل کنيد.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نيز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنين شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گريل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسيار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

3+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفرزاد یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دكتر الان چند سالى كه دانه به اندازه نخود در بيضه سمت راست ام و اين بيضه دچار واركسيل شديد و به شدت تحليل رفته است الان مدتى است كه شب ها به علت احساس ادار شديد از خواب بيدار مى شوم و وقتى دستشويى مى روم ادار كمى خارج مى شود مى خواستم بدانم اين مربوط به سرطان پروستات و نياز به آزمايشى دارم در ضمن من ٤٤سال ام است با تشكر از شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار و سونوگرافی رنگی از بیضه ها انجام بدین

 • تصویر کاربرسالاری یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پدرم بعد از ازمایش PSA با عدد49 بیوپسی داده که نتیجه ادنوم کارسینوما تشخیص داده شد یک هفته بعد از بیوپسی گاما اسکن داده که منفی بوده
  الان ما جراحی برداشت پروستات رو انجام بدیم ؟
  ایا بعد از جراحی به شیمی درمانی نیاز هست؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   لطفا PSMA PET scan در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین

 • تصویر کاربرنيكا چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، پدرم ٦٣ سالش هست و مشكل پروستات داره ولى هنوز دكتر نمونه بردارى نكرده كه مشخص بشه خوش خيمِ يا بد خيم ولى پدرم خيلى بدن درد داره به خصوص پاهاش ، يعنى حتما سرطانِ؟ 😳ً
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   PSA ؟

 • تصویر کاربرحسین چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده یه دوستی دارم که الان ۲۰ سالشه و تقریبا از سن 15 سالگی متاسفانه مبتلا به خودارضایی بود و به گفته خودش بعضا هر روز این عملو انجام میداده الان خیلی میترسه که به سرطان پروستات و ... مبتلا میشه از چند تا دکتر پرسیده بعضی ها میگن هیچ ارتباطی نداره بعضی ها میگن احتمالش رو خیلی بالا میبره الان خیلی نگرانه و دغدغه ذهنی پیدا کرده ایا واقعا بین این دو رابطه هس اگه هس چیکار کنه پیشگیری کنه و ...
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   خارج شدن منی واسپرم از بدن چه بصورت نزدیکی چه خود ارضایی از سرطان پروستات پیشگیری میکنه

 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  یکی ازدوستانم مردی هستند متاهل و43 ساله ازچندماه قبل بدون داشتن دیابت تکررادرارشبانه داشت.به مرور بدترشده انواع داروهای چرک خشکن وضد تورم هایی که می گفتن ضدهیپرپلازی واینهاست روگرفت.خوب نمیشه.میگه موقع انزال دردداره.لگن وپاها وکمرش درد داره وخیلی لاغرشده.چکار میشه کرد ممنونم اگربفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   احتمالا پروستاتیت مزمن داره باید حضوری مراجعه کنه

 • تصویر کاربرفردین یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخوام بدونم آزمایش PSA یه بیمار سرطان پروستات که متازتاز استخوان داده پایین بیاد نشونه چیه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام اگر داره درمان میشه نشان از پاسخ به درمان است

 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدر من ۶۵سالشه آزمایشات انجام شدهpsaرا۴۴۰نشون میده وسرطان به استخوان وتا سرش پیشرفت کرده ما تازه فهمیدیم حالابهترین راه درمان که پیشنهاد میکنید چیست وچقدر امکان بهبودی هست ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام هورمون درمانی

 • تصویر کاربرداریوش چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر سلام من 50 سال دارم واز امپول تستوسترون 250 خیلی استفاده کرده ومی کنم زیرا بدون امپول اصلا توانایی نزدیکی را ندارم ولی زمان استفاده علایم کندی فشار ادرار وقطره ای شدن بهم دست میده وحدود یک ماه بعد خوب میشه تا تزریق بعدی دوباره علایم ظاهر میشود ، چکار باید بکنم ادامه تزریق خیلی خطر دلره یا نه راهنمایی بفرمایید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام شما جهت قطع تستوسترون به فوق تخصص غدد مراجعه کنید و علت علائم ادراری شما اثر آمپول بر پروستات و بزرگ شدن آن است و از قرصهای سیلدنافیل یا تادالافیل برای نزدیکی استفاده کنید

 • تصویر کاربراحسان چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ارادت .جسارتا بنده 31سال سن دارم چندین سال هست که در سال دو آلی سه بار به مدت چندهفته سوزش ادرار شدید دارم آزمایش کامل و سونوگرافی کامل هم میرم ولی مشکلی نبوده جدیدا تکرر ادرار هم دارم .یه مدت خیلی جلو ادرار خودمو میگرفتم ولی الان نه به نظر شما آقای دکتر چه اقدامی انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام نوار مثانه و سیستوسکوپی انجام بدید

 • تصویر کاربرسالار شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده اندازه پروستاتم 5.45بودوبامصرف داروی فینوپروست وامنیک الان شده5.20آیاهمین درمان راادامه دهم یادرمان دیگری لازم است
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام اگر منظور PSA است باید mri پروستات باید انجام بشه در بیمارستان خاتم الانبیا تهران

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر