دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

کامل ترین روند درمان سرطان پروستات چگونه است؟!

در درمان سرطان پروستات ، اغلب پزشکان مختلفی با یکدیگر همکاری می کنند تا یک برنامه درمانی جامع که می تواند انواع مختلفی از درمان ها را شامل شود برای درمان سرطان پروستات و شیمی درمانی سرطان پروستات تهیه کنند.

متخصص سرطان پروستات پیشرفته

تیم های مراقبت سرطان پروستات شامل انواعی از متخصصان مراقبت سلامت مانند متخصصان مراقبت تسکینی، دستیاران پزشکی، پرستاران متخصص، پرستاران آنکولوژی، فعالان اجتماعی، داروساز ها، مشاورین، متخصصان تغذیه، فیزیوتراپ ها و غیره می شوند.

توضیحات مرتبط با رایج ترین گزینه های درمانی برای سرطان پروستات در پایین لیست شده اند. گزینه های درمانی و توصیه ها به عوامل مختلفی از جمله نوع و سطح سرطان، عوارض جانبی احتمالی، ترجیحات بیمار و سلامت عمومی او بستگی دارند. برنامه درمانی فرد ممکن است شامل درمان علائم و عوارض جانبی، به عنوان بخشی مهم از مراقبت سرطان باشد.

سرطان پروستات

فرد باید جهت یادگیری در ارتباط با گزینه های درمانی زمان صرف کرده و در صورتی که موردی برای او شفاف نیست سوال کند. او باید در ارتباط با اهداف هر روش درمانی، احتمال موثر بودن آن، مواردی که می توان از دریافت آن درمان انتظار داشت و عوارض جانبی دستگاه ادراری، روده ای، جنسی و هورمونی که ناشی از آن روش درمانی هستند با پزشک خود مشورت کند.

همچنین، افراد باید در ارتباط با تاثیر هر کدام از گزینه های درمانی مختلف بر عود کردن بیماری، زنده ماندن شخص و کیفیت زندگی با پزشک خود مشورت کند.

علاوه بر این، موفقیت هر روند درمانی اغلب بر مهارت و تبحر پزشک یا جراح بستگی دارد، بنابراین مهم است تا پزشکی توسط فرد انتخاب شود که در درمان سرطان پروستات تجربه دارد.

حتما بخوانید

آیا بزرگ شدن پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ آیا بزرگ شدن پروستات خطرناک است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

بزرگ شدن پروستات

از آنجایی که اکثر سرطان های پروستات در مراحل اولیه (هنگامی که به آرامی رشد می کنند) کشف می شوند، فرد نیازی به عجله در تصمیم گیری در ارتباط با درمان ندارد.

مزایا و معایب روش های درمان سرطان پروستات

در طول این زمان، مهم است که فرد در ارتباط با خطرات و مزایای همه گزینه های درمانی و همچنین زمان شروع درمان با پزشک خود مشورت کند. این موارد می توانند مرحله فعلی سرطان را تعیین کند:

 • ثابت بودن یا افزایشی بودن سطوح PSA (پروتئینی مرتبط با سرطان پروستات)
 • انتشار یافتن یا نیافتن سرطان به استخوان
 • سابقه سلامتی فرد
 • هر گونه شرایط سلامتی که فرد ممکن است به آن دچار باشد.

مراحل درمان سرطان پروستات

با اینکه توصیه های درمانی به این عوامل بستگی دارند اما اقداماتی عمومی برای سرطان پروستات در مراحل اولیه و محدود به یک ناحیه وجود دارند. گزینه های درمانی برای سرطان های پیشرفته و منتشر شده (متاستازیک) پروستات متعاقبا در این متن بیان می شوند.

سرطان پروستات در جوانان

سرطان پروستات در مراحل اولیه (سطح یک تا سه):

سرطان پروستات در مراحل اولیه معمولا بسیار به آرامی پیشرفت کرده و می تواند چند سال طول بکشد تا علامت یا مشکلی مرتبط با سلامتی برای فرد ایجاد کند.

البته این در صورتی است که سرطان بتواند علامتی ایجاد کند. در نتیجه این وضعیت، ممکن است مراقبت فعال به فرد پیشنهاد شود. پرتو درمانی (امواج خارجی و براکی تراپی) یا جراحی نیز می توانند مانند آزمایشات بالینی پیشنهاد شوند.

در مردان دارای نمره بالای گلیسون، سرطان می تواند سریعتر رشد کند و بنا بر همین موضوع معمولا پروستاتکتومی رادیکال و پرتو درمانی مناسب می باشند.

پزشک قبل از پیشنهاد دادن هرگونه روش درمانی سن و وضعیت عمومی سلامت فرد را در نظر می گیرد.

✅ سرطان پروستات با پیشرفت ناحیه ای (سطح ۳)

در بیماران مبتلا به تومور های بزرگ، درمان های موضعی مانند جراحی و پرتو درمانی به احتمال کمتری سرطان را به تنهایی درمان می کنند. اغلب یک جراحی به نام پروستاتکتومی رادیکال صورت می گیرد که شامل برداشتن عقده های لنفاوی لگن نیز می شود.

پزشکان سرطان های پروستات با پیشرفت ناحیه ای را قبل از جراحی به وسیله درمان سیستمی درمان نمی کنند. از جمله درمان های سیستمی درمان نئو ادجوان به وسیله محرومیت از آندروژن و شیمی درمانی نئو ادجوان هستند.

شیمی درمانی سرطان پروستات

درمان نئو ادجوان درمانی است که قبل از جراحی صورت می گیرد. با این حال، نئو ادجوان و درمان با محرومیت از آندروژن به صورت همزمان، مراقبت استاندارد برای مردانی هستند که جهت درمان سرطان پروستات با پیشرفت ناحیه ای تحت پرتو درمانی قرار گرفته اند.

در صورتی که خطر سرطان بالا باشد، معمولا درمان با محرومیت از آندروژن به مدت ۳۶ ماه به بیمار داده می شود. همچنین مدت زمان ۲۴ ماه به عنوان حداقل زمان لازم جهت کنترل کافی این بیماری به طور گسترده پذیرفته شده است.

پرتو درمانی ادجوان، درمانی است که پس از عمل پروستاتکتومی رادیکال برای بیمار انجام می شود. این روش، مراقبتی استاندارد برای مراقبت از مردان مبتلا به گسترش فرا پروستاتی (pT3a یا pT3b)، بدون در نظر گرفتن نمره گلیسون و وضعیت حاشیه ای مثبت یا منفی آن تومور می باشد.

مثبت بودن حاشیه به این معناست که سلول هایی سرطانی در حاشیه های بافتی که از اطراف پروستات به وسیله جراحی برداشته شده است وجود دارند.

 سرطان پروستات خوش خیم

با این حال، داشتن وضعیت مثبت حاشیه ای الزاما به معنای به جای ماندن سرطان پس از عمل جراحی نمی باشد. قابل توجه بودن این یافته ها باید توسط یک پزشک بررسی شود.

نقش پرتو درمانی ادجوان برای مردانی که سرطان میکروسکوپی در عقده های لنفاوی خود دارند هنوز تحت مطالعه است. برای مردان مسنی که انتظار داشتن عمر زیادی از آنها نمی رود و یا کسانی که به بیماری جدی تری مبتلا هستند، انتظار هوشیارانه می تواند در نظر گرفته شود.

✅ مراقبت فعال و انتظار هوشیارانه

در صورتی که سرطان در مراحل اولیه خود باشد (به آرامی رشد کند) و درمان آن مشکلات بیشتری از خود بیماری به وجود آورد پزشک ممکن است مراقبت فعال یا انتظار هوشیارانه را برای فرد در نظر گیرد.

مراقبت فعال: درمان های سرطان پروستات می توانند سبب عوارضی جانبی از جمله اختلال نعوظ و بی اختیاری شوند. این دو عوارض به ترتیب به معنای نداشتن توانایی راست شدن آلت و حفظ آن و نداشتن توانایی کنترل جریان ادرار یا عملکرد روده ای می باشند. این روش های درمانی برای سرطان پروستات می توانند کیفیت زندگی یک مرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

منظور از مراقبت فعال در روش های درمانی سرطان پروستات چیست؟

علاوه بر آن، بسیاری از سرطان های پروستات به آرامی رشد کرده و هیچ علامت یا مشکلی به وجود نمی آورند. به همین دلیل، اکثر مردان به تاخیر انداختن درمان سرطان را به شروع فوری درمان ترجیح می دهند. این وضعیت مراقبت فعال نامیده می شود.

در حین مراقبت فعال، علائم حاکی از بدتر شدن سرطان به طور دقیق پایش می شوند. در صورت مشاهده بدتر شدن سرطان درمان پروستات شروع خواهد شد.

مراقبت فعال معمولا برای مردانی در نظر گرفته می شود که دارای احتمال خطر کم و سرطانی با سطح پایین هستند که در صورت نشان دادن علائم بدتر شدن می تواند به طور موضعی درمان شود.

انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا از توصیه های مرکز مراقبت سرطان انتاریو در ارتباط با مراقبت فعال حمایت می کند. از آنجایی که سرطان در اکثر افراد دارای نمره گلیسون ۶ یا پایین تر به فراتر از ناحیه پروستات سرایت نکرده است، این مرکز مراقبت فعال را به این افراد توصیه می کند.

گاهی اوقات، مراقبت فعال می تواند یک گزینه برای مردان دارای نمره گلیسون ۷ نیز باشد. همچنین استفاده از ارزیابی ژنومی جهت تعیین مناسب بودن مراقبت فعال برای مرد مبتلا به سرطان پروستات هم اکنون دارای رشدی فزاینده است.

سرطان پروستات بدخیم

در روش مراقبت فعال چه آزمایش هایی توصیه می شود؟

انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا جهت مراقبت فعال انجام این برنامه آزمایشات را توصیه می کند:

 • آزمایش PSA هر ۳ تا ۶ ماه
 • آزمایش دیجیتال مقعدی حداقل یکبار در سال
 • یک نمونه برداری دیگر از پروستات ظرف ۶ تا ۱۲ ماه سپس نمونه برداری حداقل هر ۲ تا ۵ سال

در صورتی که نتایج آزمایشات انجام شده در حین مراقب فعال حاکی از پیشرفت یا انتشار بیشتر سرطان و ایجاد درد یا انسداد مجاری ادراری توسط آن باشند، بیمار باید درمان خود را شروع کند.

✅ انتظار هوشیارانه

این مورد می تواند یک گزینه درمانی برای افراد بسیار مسن تر و آنهایی باشد که یک بیماری یا وضعیت مهلک دیگر نیز دارند و امید به زنده ماندن آنها کمتر از ۵ سال می باشد. در انتظار هوشیارانه، آزمایشات روتین PSA، آزمایش دیجیتال مقعدی و نمونه برداری ها معمولا انجام نمی شوند.

در صورتی که بیمار علائم سرطان پروستات مانند درد یا انسداد مجاری ادرار را نشان دهد، ممکن است جهت درمان آن علائم به درمان نیاز باشد. این ممکن است شامل درمان با محرومیت از آندروژن نیز شود.

مردانی که مراقبت فعال را شروع کرده اما امید به زنده ماندن آنها کم است ممکن است جهت اجتناب از انجام آزمایشات و نمونه برداری های تکراری درمان خود را به انتظار هوشیارانه تغییر دهند.

پزشکان باید در قضاوت درباره بیماری محتاط باشند. به عبارت دیگر، پزشکان باید جهت تعیین مناسب بودن انتظار هوشیارانه یا مراقبت فعال برای یک فرد تا جایی که امکان دارد اطلاعات بیشتری درباره بیماری های دیگر و امید به زندگی او بدست آورند.

علاوه بر آن، بسیاری از پزشکان قبل از تجویز مراقبت فعال برای یک بیمار مدت کوتاهی پس از تشخیص جهت تایید قرار داشتن سرطان در مراحل ابتدایی و رشد آهسته آن نمونه برداری دیگری را درخواست می دهند.

در هر زمانی اطلاعاتی جدید بدست می آیند و مهم است که مردان جهت گرفته شدن بهترین تصمیمات درمانی، پزشکان خود را از این اطلاعات تازه با خبر سازند.

کوچک کردن پروستات

✅ درمان های موضعی سرطان پروستات

درمان های موضعی، روش هایی هستند که سرطان های محدود و موجود در یک منطقه خاص را درمان می کنند. چنین درمان هایی شامل جراحی و پرتو درمانی می شوند. در مردانی که ابتلا به سرطان پروستات با مراحل اولیه تشخیص داده شده است، درمان های موضعی می توانند سرطان را به طور کامل درمان کنند.

در صورتی که سرطان به بیرون از غده پروستات انتشار یافته باشد ممکن است به دیگر انواع درمان ها به نام درمان های سیستمی جهت از بین بردن کامل سلول های مستقر در دیگر نواحی بدن نیاز باشد.

✅ جراحی سرطان پروستات

جراحی به برداشت تومور و مقداری از بافت سالم اطراف آن در حین یک عمل می گویند. این کار جهت برداشتن تومور قبل از انتشار آن به بیرون از پروستات انجام می شود. جراح آنکولوژیست پزشکی است که در درمان سرطان به وسیله جراحی تخصص دارد.

یک اورولوژیست یا آنکولوژیست اورولوژی (سرطان شناس مجاری ادرار) به عنوان جراح آنکولوژیست در درمان سرطان پروستات نقش ایفا می کند. این نوع از سرطان به سطح بیماری، سلامت عمومی فرد و عوامل دیگر بستگی دارد.

گزینه های جراحی شامل موارد زیر می شوند:

✔ پروستاتکتومی رادیکال (باز)

جراحی پروستات

پروستاتکتومی رادیکال، برداشتن کامل غده پروستات به همراه غدد وزیکول سمینال به وسیله جراحی می باشد. عقده های لنفاوی در ناحیه لگن نیز می توانند برداشته شوند.

این عمل خطر تاثیر بر عملکرد جنسی فرد را دارد. در صورت امکان با انجام جراحی حفظ عصب و از طریق اجتناب از آسیب رساندن به اعصاب مرتبط با نعوظ و ارگاسم، می توان شانس محفوظ ماندن عملکرد جنسی فرد را پس از جراحی افزایش داد.

حتی در صورت قطع شدن عصب ها ارگاسم می تواند رخ دهد زیرا این موارد دو پروسه جداگانه را طی می کنند. بی اختیاری ادرار نیز یک عارضه جانبی و بالقوه پروستاتکتومی رادیکال می باشد.

جهت کمک به داشتن عملکرد طبیعی جنسی، مردان می توانند از داروها، ایمپلنت های آلت یا آمپول ها استفاده کنند. گاهی اوقات، انجام یک جراحی دیگر می تواند بی اختیاری ادرار را درمان کند.

اگر سرطان پروستات تا حدی پیشرفت کرده است که نیاز به جراحی سرطان پروستات می باشد ، جهت اطلاع از روش های جراحی پروستات و مراقبت های پس از جراحی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

جراحی سرطان پروستات

✔ ارکیدکتومی دو طرفه

ارکیدکتومی دو طرفه برداشت دو بیضه از طریق جراحی می باشد. این عمل در قسمت درمان های سیستمی که در پایین آمده است توضیح داده می شود.

قبل از جراحی فرد باید در ارتباط با عوارض جانبی احتمالی مرتبط با عمل جراحی که قرار است انجام دهد با تیم درمان گفتگو کند.

علائم سرطان پروستات

✔ پروستاتکتومی لاپاراسکوپیک یا رباتیک

این نوع جراحی بسیار کم تهاجم تر از پروستاتکتومی رادیکال بوده و دوره بهبود کوتاه تری نیز دارد.در این عمل یک دوربین و چند ابزار از طریق یک سوراخ که از قبل بر روی شکم بیمار ایجاد شده است وارد می شوند. سپس جراح ابزارهای رباتیک را جهت برداشتن غده پروستات و مقداری از بافت سالم اطراف آن هدایت می کند.

به طور کلی، پروستاتکتومی رباتیک خونریزی و درد کمتری ایجاد می کند اما با این حال عوارض جانبی ادراری و جنسی آن می توانند مشابه پروستاتکتومی رادیکال یا باز باشند.

فرد باید در ارتباط با ارائه شدن این فرایند درمانی توسط مرکز درمانی و مقایسه نتایج آن با پروستاتکتومی رادیکال یا آزاد با پزشک خود گفتگو کند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زارع یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت شما
  پدرخانم من سرطان پروستات داره یکبار پرتو درمانی کرده و بعد ازاون هورمون درمانی و الانم هم شیمی درمانی شروع کرده ظاهرا یکی ازکلیه هاش از بین رفته و به استخوناش هم زده میشه بگید آیا درمانش همینه یا درمان های دیگه ایی هم داره درکل نیشه راهنمایی کنید از شهرستان قزوین هستم اگه نیاز برای ویزیت خدمت شما برسیم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   تشریف بیارید تهران باید نامه بدم بفرستم لوتیشیم بزنن درمان جدیدی است و در ۵۰-۶۰ درصد موارد درمان کامل میشن 

 • تصویر کاربر منصور پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما دکتر بزرگوار
  بنده ۶۹ سالمه و به دلیل کراتینی۱/۵ باقیمانده ادرار ۷۰ سی سی برای من احتمال بدخیمی پروستات داده بودند و بهمین دلیل آزمایش psa دادم.
  نتیجه اش: psa=0/5 و free psa=0/4
  سوالم اینه که با توجه به این نتیجه چقدر احتمال بدخیمی وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   بدخیمی نیست 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  لطفاً نظرتون راجع به نتیجه سونوگرافی من را بفرمایید و درصورتی که نیاز به درمان دارد بفرمایید چه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   کیست کلیه اگر درد ندارد نیاز به اقدامی ندارد به جز پیگیری با سونوگرافی هر ۶ماه و بزرگی پروستات اگر علائم ادراری ندارید نیاز به درمان ندارد 

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی..بنده ۳۹سال دارم مدت هست پایان ادرارم قطر قطر میشه..دوهفته میشه کشاله رانم ازبغل مستانه نبض میزنه احساس درد خیلی کم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  چرابعدازعمل برداشتن کامل مثانه شیمی درمانی نیازاست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام همیشه نیاز نیست اگر جواب پاتولوژی بعد از جراحی سرطان پیشرفته رو نشون بده نیاز به شیمی درمانی خواهد بود 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام،21 سالمه و سه سالی هست با سوزش ادرار درگیرم و در یک سال اخیر سوزش انزال هم اضافه شده
  دکتر های زیادی رفتم تشخیصشون پروستاتیت مزمن بوده و دارو هم زیاد خوردم اما خوب نشدم مثل فسفامایسین،سیپرو500،دیکلوفناک،فنازومکس،پروستاباریج،وجدیدا هم جنتامایسین و داکسی سایکلین
  فشار ادرار هم تازگیا کم شده،قبلا انتهای ادرارم خون بود که همه میگفتن از همین پروستاتین هست اما یه دکتر گفت مال شن ریزه داخل کلیه هاته که قرص داد خوب شد اما در موقع ادرار پهلوهام کمی احساس سنگینی میکنه
  اگه میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام قرص پروترال اپاس روزی یکعدد+ قرص تاوانکس ۵۰۰ روزی یکعدد به مدت یک ماه بخور اگه خوب نشدی باید سیستوسکوپی (آندوسکوپی مثانه و مجرا) انجام بدیم برای شما چون ممکنه تنگی مجرای ادرار داشته باشید 

 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام کدام مرکز ابتدا در اصفهان و در غیر اینصورت در تهران ، MRI
  پروستات با کمک ماده حاجب انجام میدهند ؟
  بدلیل مشکل کرونا ویروس و ریسک بالاتر در بیمارستانها ایا مرکزی خصوصی (در هر شهری)
  جهت انجام این تست هست و یا الزاما در بیمارستانها چنین امکانی وجود دارد ؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام بهترین مرکز در تهران بیمارستان خاتم الانبیا است در مرحله بعد بیمار ستان پیامبران و در درجه بعدی بیمارستان نیکان .مراکز خصوصی هم بیمار کرونا دارند چون اکثر مراکز خصوصی بعلت داشتن سی تی اسکن و مراجعه بیماران کرونایی به آن مراکز جهت سی تی اسکن ریه هم امن نیستند ولی اگر حتما مرکز خصوصی میخواهید  مرکز پردیس نور واقع در سعادت آباد رو معرفی میکنم  ولی  اصفهان اطلاعی ندارم که وجود داره با نه 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.پدرم ۷۷سال سن دارن.psa26.6هست.اسکن و سونو و ام آر ای انجام دادن.کپسول سالم هست.سرطان تشخیص دادن.راه درمانی مناسب با عوارض کم چی پیشنهاد میفرمایین؟ممنون از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   رادیوتراپی همراه با هورمون تراپی 

 • تصویر کاربر غلامرضا شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام مدت دوساله پروستات دارم تکرر ادار هم دارم راه درمانش چيه عمل کنم یا نه بیضه سمت چپم يه مقداری بزرگ شده چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   با سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق و آزمایش ادرار و کشت ادرار و آزمایش خون PSA Cr مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باعرض سلام pda 47 نشان دهنده چه وضعیتی می باشد درضمن سن بیمار ۸۰ می باشد وتاکنون وضع جسمانی سالمی داشتن وهیچ گونه علامی نواشتند که بهداز سرماخوردگی به یکباره مشخص شده راهنمایی فرمایید امیدی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر PSA منظور شماست یکبار دیگر تکرار کنید و اگر باز در حدود ۵۰ بود اسکن هسته ای از استخوانها انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر