دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

علت ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه، به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازد و درمان آن ها را نیز شرح می دهد. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین ۱۴ تا ۴۸ درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه، سر آلت تناسلی یا زیر بغل نیز ایجاد شوند. عکس دانه های فوردایس را در تصویر زیر مشاهده کنید.

عکس دانه های فوردایس

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

همچنین عکس دانه های فوردایس تناسلی را در تصویر زیر می بینید که در روی آلت تناسلی مرد ایجاد شده است.

عکس دانه های فوردایس تناسلی

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

موی درون رشد

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

مولوسکوم کونتاژیوزوم

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

برجستگی در ناحیه تناسلی مردان

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

درمان خانگی جوش تناسلی مردان

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

خود فرد می تواند جوش های سر سفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند، درمان خانگی جوش تناسلی مردان موارد زیر است که باید افراد آن ها را رعایت کنند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، استفاده کنید.

بعضی از داروهای ضد آکنه ی بدون نسخه شامل مواد شیمایی مانند بنزوئیل پروکساید، سالیسیلیک اسید و یا اگزوفولیانت هستند. پوست آلت تناسلی خیلی حساس است، به همین دلیل هر کسی که پوست آلت تناسلی اش دچار تحریک شد، استفاده از این داروها را باید قطع کند.

درمان های خانگی که می توانند به کاهش انتشار جوش های سرسفید کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

روغن درخت چای

☑ روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای ویژگی های ضد میکروبی و ضد التهابی است که به بهبود جوش های سرسفید کمک می کند.

☑ نارون کوهی

ماده ای که از نارون کوهی بدست می آورند، جزئی از بسیاری داروهای بدون نسخه ی آکنه می باشد. ممکن است کار این ماده به عنوان پاک کننده ی منافذ و کاهش جوش های سرسفید باشد.

⚠ نکته: بعضی از درمان های خانگی مانند سرکه ی سیب و آبلیمو، اسید بسیار زیادی، برای پوست حساس دارند و افراد نباید از آن ها در ناحیه ی آلت تناسلی استفاده کنند.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

دکتر ولی پور، جراح کلیه و مجاری ادراری 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  دانه های ریز روی الت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   مولوسکوم هست خودش خوب میشه اکه خوب نشد در عرض چند ماه کرایوتراپی نیازه 

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  نقطه های ریز
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام جوان بیست ساله هستم که دو ماه قبل از این اتفاق رابطه جنسی با کاندوم داشتم موهای زیر شکم و دور آلت تناسلی را اصلاح میکردم البته به صورت خلاف رشد مو و پس از اصلاح متوجه سوزشی در پوست هم شدم و پس از اصلاح متوجه هیچ ضاعده ای نشدم ولی فردا آن روز بدون اینکه دقت زیادی کنم وقتی که از بالا نگاه کردم متوجه دو جوش قرمز شدم بیشتر که دقت کردم دیدم جوش های سر سفید کوچک دیگری هم وجود دارد هم در ناحیه زیر شکم هم دور پایین آلت تناسلی جایی که مو رشد میکند و هیچ گونه درد و خارشی هم ندارد و البته من حساسیت پوستی هم دارم به گونه ای که پوست خشک است که گاها باید مرطوب کنم الان سه هفته از این موضوع میگذرد ولی بهبودی احساس نمیکنم،میشه بگید مشکل چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   بهنظر میاد مولوسکوم باشه 

  2. تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   خوب شدنی هست؟
   یا همش عود میکنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   معمولی خوب میشن 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر روی التم دون دون های سفید ریزی به وجود اومده چه داروی شما تجویض میکنیداستفاده کنم . من الان از کرم افی تترین ۳درصد استفاده میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   دارویی استفاده نکن و بعد از چند روز عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر دختر دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  نامزدم روى آلت تناسلى و دقيقاً زير لبه ختنه حدوداً ٦ برآمدگى سفيد گوشتى مانند ريز داره كه كمى برجسته هست كه لمس ميشه ميگه كه سالها بوده و چون معتقد هست ميگه رابطه جنسى نداشته دكتر متخصص انكولوژى بردم ميگه زگيل نيست ولى نميدونم دليل اين برجستگى ها چيه و باعث نگرانى من شده كه زگيل نباشه
  البته سالها قبل ليكن پلان داشته و دايره هاى قهوه ايى كوچيك رو پوست بدنش داره و برجستكى هاى ريز مثل زگيل رو پوست بدنش يعنى اطراف گردن و ريز تو صورت داره كه ميگه فكر كنم چربى باشه
  لطفاً راهنمايى كنيد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده در قسمت کلاهک الت تناسلی لکه سفیدی مشاهده کردم
  چندوقت پیش هم عفونت ادراری داشتم که با قرص رفع شد میتونه از اون باشه؟
  خواستم راهنمایی کنید که چیکار باید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر کامران پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر بزرگوار.
  مدتی هست که دانه های ریز البته زیاد ریز نیستن رو کلاهک التم بوجود امدن که اصلا درد یا خارش ویا مشکله دیگه ای برام پیش نیاوردن منتهی خودم خیلی بهش فکر میکنم و راستش روم نشده برم دکتر و البته شهرمون متخصص ارولوژی ندارهبسیار سپاسگذار میشم اگر کمک کنید برطرف بشه،دکترجان من سابقه لیکن پلان داشتم قبلا.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر من خیلی وقت هست روی الت تناسلیم دونه هایی زده شده که تو اینترنت هرجا سرچ میکنم ن عکسی و ن چیزی شبیهش نیست خیلی کوچیکن و سر سفید هستن ولی تعدادشون زیاده خواستم بدونم چی هستن و چجور درمانشون کنم با اینکه سر سفید عستن ولی چرکی ندارن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   دانه های فوردایس هستش مهم نیست 

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر عزیز ... احمد هستم 25ساله مدت 2ماهی هست دونه های گوشتی ریزی روی آلتم نمایان شده که از اون به نام پلاک های پوستی نام بردین بصورت محدود هست اما برطرف نمیشه راه برطرف شدنش چیه دکتر جان ... ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بالای آلتم یه چندتا دونه گوشتی زده این چیه درمانش به شکل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر