دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

👁‍🗨 انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی هستند. ما در این مقاله در مورد روش های درمان زگیل تناسلی  همراه با عکس از انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان صحبت می کنیم.

انواع زگیل تناسلی در خانم ها

انواع مختلف زگیل های تناسلی که در خانم ها ایجاد می شوند می توانند در داخل یا اطراف واژن، مقعد و مادگی شکل گیرند و یا نزدیک رحم خود را نشان می دهند.معمولا زگیل مقعدی کوچک تر از آن هستند که بخواهید با چشم خود آن ها را به راحتی ببینید. زگیل های تناسلی که در داخل واژن و مقعد شکل می گیرند می توانند منجر به ایجاد ناراحتی شوند اما این احتمال نیز وجود دارد که اصلا مشکلی برایتان ایجاد نکنند.

✅ دو مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در اطراف بخش مادگی هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در داخل واژن هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد در بین ناحیه واژن و مقعد شکل می گیرند
✅ یک مورد از هر چهار مورد در اطراف ناحیه مقعد هستند
✅ یک مورد از هر ده مورد در ناحیه گردنه رحم هستند
✅ یک مورد از هر بیست و پنج مورد زگیل های تناسلی خانم ها در دهانه مجرای ادرار است

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها

انواع زگیل تناسلی در آقایان

در آقایان زگیل های تناسلی به اندازه خانم ها شایع نیستند. آن ها معمولا در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند اما احتمال پدیدار شدنشان در اطراف مقعد نیز وجود دارد، به خصوص زمانی که ویروس مذکور در رابطه جنسی از ناحیه مقعد منتقل شود.

اکثر شکل های مختلف از زگیل های تناسلی در حدود یک تا سه ماه پس از آلوده شدن اولیه فرد خود را نشان می دهند.اگر فکر می کنید که به ویروس اچ پی وی آلوده شده اید باید حتما آزمایش بدهید تا بدین وسیله از بروز عوارض جانبی و مشکلات و انتقال این ویروس به افراد دیگر خودداری کنید. در بیش از نیمی از موارد مختلف این دسته، در یک نقطه کناری از آلت و زیر پوست شکل می گیرند.

✅در یک مورد از هر سه مورد، زگیل های تناسل مقعدی هستند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در داخل مجرای ادراری شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر دوازده مورد، زگیل تناسلی در زیر پوست ختنه گاه شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ۳۰ مورد، زگیل های تناسلی در بین کیسه بیضه ها و مقعد شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر صد مورد، زگیل های تناسلی بر روی کیسه بیضه ها شکل می گیرند.

آیا می دانید علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

عکس انواع زگیل تناسلی

در عکس زیر شکل انواع زگیل تناسلی را مشاهده می کنید. زگیل های تناسلی عموما نرم و مرطوب بوده و در گروه های سه یا چهارتایی بر روی پوست ظاهر می شوند. البته شایان ذکر است که این موضوع در بین افراد مختلف فرق داشته و برخی فقط یک یا دو زگیل بر روی پوست خود دارند اما در برخی افراد نیز تعداد و اندازه زگیل ها بیشتر خواهد بود. وقتی که توجهی به زگیل های ناحیه تناسلی نشود، آن ها رشد می کنند و گروه هایی شبیه به گل کلم تشکیل می دهند که به رنگ گوشت هستند.

عکس انواع زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی (HPV)

تمامی این حالت های مختلف زگیل های تناسلی توسط یک ویروس مشترک شکل می گیرند که به آن ویروس اچ پی وی می گویند و البته با نام های کاندیلوما یا زگیل های تناسلی و مقعدی نیز شناخته می شوند.زگیل ها شبیه به برون زدگی هایی با رنگ پوست هستند که در ناحیه تناسلی و یا مقعد افراد پدیدار می شوند.

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی و مقعدی هستند. اکثر زگیل های ناحیه تناسلی بر اثر نوع ۶ و ۱۱ از ویروس اچ پی وی شکل می گیرند. رشد این زگیل های پوستی معمولا تا شش ماه ادامه پیدا می کند و پس از آن رشدشان متوقف می شود.

انواع دیگر از ویروس اچ پی وی می تواند منجر به شکل گیری زگیل در نواحی دیگری نظیر دست و پاها شوند. این موارد به نسبت زگیل های تناسلی و مقعدی آنچنان واگیردار نیستند. برخی از انواع ویروس اچ پی وی به عنوان موارد خطرناک و با ریسک بالا شناخته می شوند چرا که منجر به شکل گیری سرطان در بدن افراد می شوند.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

اکثر انواع زگیل های ناحیه تناسلی با دردی همراه نیستند و معمولا به شکل جمعی در یک نقطه شکل می گیرند. اگر این نوع از زگیل ها بر روی پوست شما شکل گرفته باشند، باید تا زمانی که درمان نشده اید از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید چرا که بسیار واگیردار هستند.

درد زگیل تناسلی

بهترین کرم و پماد برای درمان زگیل تناسلی چیست؟

پماد های زگیل تناسلی شامل کرم هایی نظیر کاندیلین (condyline) و آلدرا (aldara) درمان شوند.انواع مختلفی از زگیل های تناسلی وجود دارند. این که چه نوع درمانی برای آنها مناسب است بستگی به اندازه و نوع زگیل هایی دارد که در پوست شما شکل گرفته اند.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟ برای درمان زگیل تناسلی چه کارهایی باید انجام دهیم؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلید کنید

درمان قطعی زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی باعث ایجاد خارش می شود؟

ممکن است در این مقاله یا مقاله هایی که قبلا مطالعه داشته اید خوانده باشید که زگیل ها می تواند درد کوچکی داشته و یا حس خارش و خون ریزی را به وجود آورند. در حقیقت این مورد تنها در موارد نادر اتفاق می افتند، زمانی که زگیل ها به اندازه خاصی می رسند و یا شما آن ها را خارش دهید. اگر فکر می کنید در بدن خود زگیل دارید از خارش دادن آن ها اجتناب کنید تا بدین وسیله از خون ریزی جلوگیری شود و حتما با یک پزشک پوستی مشورت کنید.

روش های درمان انواع زگیل تناسلی

برخی از انواع زگیل های تناسلی ، به خصوص موارد کوچک تر، راحت تر از موارد دیگر درمان می شوند. علاوه بر این، زگیل هایی که بر روی پوست های چرب افراد ایجاد می شوند را راحت تر از زگیل هایی که بر روی پوست خشک افراد ایجاد می شوند می توان درمان کرد. بیشتر انواع زگیل های تناسلی و مقعدی را می توان به کمک کرم های کاندولین و آلدارا درمان کرد. با این حال، اگر زگیل های بسیار مقاوم هستند و تغییری نمی کنند حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا روش های درمانی دیگری نظیر جراحی و یا کرایوتراپی (منجمد کردن زگیل ها به کمک نیتروژن مایع) و یا لیزر درمانی را برایتان در نظر بگیرد.

برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی با بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک نمایید

درمان زگیل تناسلی

روش های تشخیص زگیل های تناسلی

تشخیص دادن زگیل های تناسلی می تواند سخت باشد چرا که افراد معمولا از این که بخواهند با پزشک معالج خود در مورد ناحیه تناسلی مشورت کنند خجالت می کشند. از آن جایی که زگیل های تناسلی همیشه به کمک چشم ها دیده نمی شوند، پزشک معالج شما برای تشخیص دادن زگیل ها باید آزمایش های خاصی را ترتیب دهد تا آلوده بودن یا نبودنتان را مشخص نماید. اگر نگران هستید که ممکن است علائم مربوط به زگیل های تناسلی را داشته باشید، این بسیار مهم است که به سراغ تشخیص یک متخصص حرفه ای بروید، هرچه زودتر بهتر. این کار هم آرامش ذهن و هم سلامت شما را حفظ خواهد کرد.

تشخیص زگیل تناسلی از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان می شود؟

تمامی انواع زگیل های تناسلی نمی توانند ریسک شکل گیری سرطان را در شما به وجود آورند. در بیشتر موارد شما مشکلی نخواهید داشت و یک بیوپسی انجام می شود تا نشان دهد آیا شما آلوده هستید یا خیر و این که ویروس اچ پی وی منجر به بروز سرطان در شما وجود دارد یا نوع ساده تری از آن در بدنتان است. آزمایش های معمولی و خاص آلودگی نیز برای خانم هایی با بیش از ۳۰ سال سن و همچنین آن هایی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند ضروری هستند.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل های تناسلی می توانند مشکلاتی را در خانم های باردار به وجود آورند، به خصوص زمانی که زگیل ها به رشد خود ادامه دهند و به جایی برسند که برای ادرار کردن فرد مشکلاتی نظیر درد را به وجود آورند.
علاوه بر این، زگیل ها می توانند خطراتی را برای سلامت مادر در حین به دنیا آمدن کودک به وجود آورند چرا که بافت های بدن زن در حین به دنیا آمدن فرزند به خوبی کشش نخواهند داشت و در نتیجه شاید مادر به انجام سزارین نیاز پیدا کند. اگر مشکوک به این هستید که زگیل های تناسلی در شما وجود دارند، اما از رفتن به پزشک سر باز می زنید، بهتر است از نکات و حقایق این مقاله استفاده کرده و در صورت امکان خودتان وجود زگیل را تشخیص دهید. در نهایت حتما پیشنهاد این است که به یک متخصص اورولوژی و یا متخصص زنان مراجعه کنید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تهرانى پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير آقاى دكتر، من حدود ٣ سالى هست كه ٣ تا زگيل كوچك روى آلت تناسلى زير قسمت كلاهك زده ولى اندازه و تعدادش هيچ تغييرى نكرده، ميخواستم بدونم راه هاى از بين بردنش چطوريه و اينكه خطرناك هست يا خير، ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  درود بر شما آقای دکتر
  من حدود ۵سال پیش زگیل تناسلی در ناحیه شرمگاهی و بدنه آلت و همچنین بیضه ها داشتم که با لیزر درمان شد.
  متاسفانه حدود ۱سال بعد از لیزر روی کلاهک آلت و قزیر آن شروع به قاچ خوردن و زخم های عجیب شد و بر روی کلاهک علاوه بر پوست اندازی لکه های سفید مشاهده کردم.
  پزشک قبلی که لیزر انجام دادن فرمودن چیزی نیست و چرب نگه دار خوب میشه ولی با سوزش و خونریزی بعدی به پزشک متخصص پوست مراجعه کردم و ایشون پماد tagril و divonex تجویز کردند، برای مدتی خوب بود ولی امسال بدتر شده و ناحیه شرمگاهی حالت عفونت و التهاب داشت که پماد دیگری تجویز و بهتر شد.
  اما از آن زمان سوزش و خارش بوجود آمده و همچنین قسمت کلاهک آلت با این پماد ها خوب نمی شوند و باعث درد و سوزش میشود.
  آیا زگیل تناسلی است؟ با دارو درمان میشود یا نیاز به عمل دارد؟ درمان قطعی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   زگیل نیست تحت نظر متخصص پوست باشید 

 • تصویر کاربر farzad جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر من در حدود دوسال هست با زیگیل مقعدی درگیر هستم و حدود ۱ ماهه متوجه شدم زیگیل دارم و در موردش اطلاع کسب کردم
  و الان کرم imiquimod 5% تهیه کردم طریقه مصرف به چه صورت هست و چند روز در هفته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   اون کرم برای ناحیه مقعد میتونه خطرناک باشه آزمایش hpv pcr در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باش

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یبار سوال پرسیدم اما جواب ندادین من روی لبه ی الت تناسلی یه لکه سفید هست که با لمس کردن محو میشه ک کمرنگ میشه اما موتی بعد دوباره سفید میشه میخواستم ببینم ایا مشکلی و خطرناکه یا خیر و این که حدود دوسال هست که اینجوری هست و روی تنه ی الت چنتا زگیل تناسلی نیز دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   اون لکه سفید مهم نیست برای زگیلها مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه

 • تصویر کاربر roro شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  من مشكلي نداشتم رفتم پيش دكتر زنان چكم كرد گفت حتي عفونت معمولي هم ندارم تميز تميز هستم ولي متاسفانه تا ژل زد به دستگاه اسپكلوم وزد به رحمم همون موقع پشت بندش تو نيم ساعت جوش زدم وجوشام شدت گرفتن منم بعدش اپلاسيون كردم وبيشتر شدن الانم درد ميكنن ودوتا از جوشا چركي شدن ميترسم زگيل باشن ولي خب دكتر گفت مشكلي نداري قبل از اينكه اين اتفاق بيوفته برام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   احتمالا حساسیت به اون ژل مصرفی لوبریکانت داشتین به همان متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هست

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چند تا پیدا کردم اصلا شبیه زیگیل نیستن ولی خیلی شک برانگیزن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر حسین.تناا جمعه ۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  برای.درمان.چکار.کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر Reza جمعه ۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  ببخشيد نزديك به سه سال فقط يك خال گوشتي انتهاي الت (پايين شكم)بوجود اومده ميخواستم بدونم زيگل هست يا نه
  ممنونم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)

   بله زگیل هستش آزمایش hpv pcr از ضایعه انجام بدین 

 • تصویر کاربر Asad یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر از جلوی آلت تناسلی من یه بر آمدگی های ریز در آومده نمیدونم چیه فک کنم همین زگیل باشه الان یکی دو سالی هست و فک کنم بزرگ تر هم شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر طبق عکسایی که فرسادم میشه بگین زگیل تناسلی یا چی؟؟؟؟چن سالی میشه دارمشون رابطه هم داشم بعد آخرین رابطه احساس میکنم ریز تر از اینا هم هشتایی دراومده زاییده که تو عکس معلوم نمیشه میشه راهنمایی کنین وبگین تو اردبیل کدوم دکتر بهتر؟دکتر عزیز عکس ارسال نمیشه براتون چرا؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر