👁‍🗨 انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی هستند. ما در این مقاله در مورد روش های درمان زگیل تناسلی مردان و زنان،  همراه با عکس از انواع زگیل تناسلی صحبت می کنیم.

انواع زگیل تناسلی در خانم ها

انواع مختلف زگیل های تناسلی که در خانم ها ایجاد می شوند می توانند در داخل یا اطراف واژن، مقعد و مادگی شکل گیرند و یا نزدیک رحم خود را نشان می دهند.معمولا زگیل مقعدی کوچک تر از آن هستند که بخواهید با چشم خود آن ها را به راحتی ببینید. زگیل های تناسلی که در داخل واژن و مقعد شکل می گیرند می توانند منجر به ایجاد ناراحتی شوند اما این احتمال نیز وجود دارد که اصلا مشکلی برایتان ایجاد نکنند.

✅ دو مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در اطراف بخش مادگی هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در داخل واژن هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد در بین ناحیه واژن و مقعد شکل می گیرند
✅ یک مورد از هر چهار مورد در اطراف ناحیه مقعد هستند
✅ یک مورد از هر ده مورد در ناحیه گردنه رحم هستند
✅ یک مورد از هر بیست و پنج مورد زگیل های تناسلی خانم ها در دهانه مجرای ادرار است

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها

انواع زگیل تناسلی در آقایان

در آقایان زگیل های تناسلی به اندازه خانم ها شایع نیستند. آن ها معمولا در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند اما احتمال پدیدار شدنشان در اطراف مقعد نیز وجود دارد، به خصوص زمانی که ویروس مذکور در رابطه جنسی از ناحیه مقعد منتقل شود.

اکثر شکل های مختلف از زگیل های تناسلی در حدود یک تا سه ماه پس از آلوده شدن اولیه فرد خود را نشان می دهند.اگر فکر می کنید که به ویروس اچ پی وی آلوده شده اید باید حتما آزمایش بدهید تا بدین وسیله از بروز عوارض جانبی و مشکلات و انتقال این ویروس به افراد دیگر خودداری کنید. در بیش از نیمی از موارد مختلف این دسته، در یک نقطه کناری از آلت و زیر پوست شکل می گیرند.

✅در یک مورد از هر سه مورد، زگیل های تناسل مقعدی هستند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در داخل مجرای ادراری شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر دوازده مورد، زگیل تناسلی در زیر پوست ختنه گاه شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ۳۰ مورد، زگیل های تناسلی در بین کیسه بیضه ها و مقعد شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر صد مورد، زگیل های تناسلی بر روی کیسه بیضه ها شکل می گیرند.

آیا می دانید علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

عکس انواع زگیل تناسلی

در عکس زیر شکل انواع زگیل تناسلی را مشاهده می کنید. زگیل های تناسلی عموما نرم و مرطوب بوده و در گروه های سه یا چهارتایی بر روی پوست ظاهر می شوند. البته شایان ذکر است که این موضوع در بین افراد مختلف فرق داشته و برخی فقط یک یا دو زگیل بر روی پوست خود دارند اما در برخی افراد نیز تعداد و اندازه زگیل ها بیشتر خواهد بود. وقتی که توجهی به زگیل های ناحیه تناسلی نشود، آن ها رشد می کنند و گروه هایی شبیه به گل کلم تشکیل می دهند که به رنگ گوشت هستند.

عکس انواع زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی (HPV)

تمامی این حالت های مختلف زگیل های تناسلی توسط یک ویروس مشترک شکل می گیرند که به آن ویروس اچ پی وی می گویند و البته با نام های کاندیلوما یا زگیل های تناسلی و مقعدی نیز شناخته می شوند.زگیل ها شبیه به برون زدگی هایی با رنگ پوست هستند که در ناحیه تناسلی و یا مقعد افراد پدیدار می شوند.

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی و مقعدی هستند. اکثر زگیل های ناحیه تناسلی بر اثر نوع ۶ و ۱۱ از ویروس اچ پی وی شکل می گیرند. رشد این زگیل های پوستی معمولا تا شش ماه ادامه پیدا می کند و پس از آن رشدشان متوقف می شود.

انواع دیگر از ویروس اچ پی وی می تواند منجر به شکل گیری زگیل در نواحی دیگری نظیر دست و پاها شوند. این موارد به نسبت زگیل های تناسلی و مقعدی آنچنان واگیردار نیستند. برخی از انواع ویروس اچ پی وی به عنوان موارد خطرناک و با ریسک بالا شناخته می شوند چرا که منجر به شکل گیری سرطان در بدن افراد می شوند.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

اکثر انواع زگیل های ناحیه تناسلی با دردی همراه نیستند و معمولا به شکل جمعی در یک نقطه شکل می گیرند. اگر این نوع از زگیل ها بر روی پوست شما شکل گرفته باشند، باید تا زمانی که درمان نشده اید از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید چرا که بسیار واگیردار هستند.

درد زگیل تناسلی

بهترین کرم و پماد برای درمان زگیل تناسلی چیست؟

پماد های زگیل تناسلی شامل کرم هایی نظیر کاندیلین (condyline) و آلدرا (aldara) درمان شوند.انواع مختلفی از زگیل های تناسلی وجود دارند. این که چه نوع درمانی برای آنها مناسب است بستگی به اندازه و نوع زگیل هایی دارد که در پوست شما شکل گرفته اند.

آیا زگیل تناسلی باعث ایجاد خارش می شود؟

ممکن است در این مقاله یا مقاله هایی که قبلا مطالعه داشته اید خوانده باشید که زگیل ها می تواند درد کوچکی داشته و یا حس خارش و خون ریزی را به وجود آورند. در حقیقت این مورد تنها در موارد نادر اتفاق می افتند، زمانی که زگیل ها به اندازه خاصی می رسند و یا شما آن ها را خارش دهید. اگر فکر می کنید در بدن خود زگیل دارید از خارش دادن آن ها اجتناب کنید تا بدین وسیله از خون ریزی جلوگیری شود و حتما با یک پزشک پوستی مشورت کنید.

روش های درمان انواع زگیل تناسلی

برخی از انواع زگیل های تناسلی ، به خصوص موارد کوچک تر، راحت تر از موارد دیگر درمان می شوند. علاوه بر این، زگیل هایی که بر روی پوست های چرب افراد ایجاد می شوند را راحت تر از زگیل هایی که بر روی پوست خشک افراد ایجاد می شوند می توان درمان کرد. بیشتر انواع زگیل های تناسلی و مقعدی را می توان به کمک کرم های کاندولین و آلدارا درمان کرد. با این حال، اگر زگیل های بسیار مقاوم هستند و تغییری نمی کنند حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا روش های درمانی دیگری نظیر جراحی و یا کرایوتراپی (منجمد کردن زگیل ها به کمک نیتروژن مایع) و یا لیزر درمانی را برایتان در نظر بگیرد.

برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی با بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک نمایید

درمان زگیل تناسلی

روش های تشخیص زگیل های تناسلی

تشخیص دادن زگیل های تناسلی می تواند سخت باشد چرا که افراد معمولا از این که بخواهند با پزشک معالج خود در مورد ناحیه تناسلی مشورت کنند خجالت می کشند. از آن جایی که زگیل های تناسلی همیشه به کمک چشم ها دیده نمی شوند، پزشک معالج شما برای تشخیص دادن زگیل ها باید آزمایش های خاصی را ترتیب دهد تا آلوده بودن یا نبودنتان را مشخص نماید. اگر نگران هستید که ممکن است علائم مربوط به زگیل های تناسلی را داشته باشید، این بسیار مهم است که به سراغ تشخیص یک متخصص حرفه ای بروید، هرچه زودتر بهتر. این کار هم آرامش ذهن و هم سلامت شما را حفظ خواهد کرد.

تشخیص زگیل تناسلی از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان می شود؟

تمامی انواع زگیل های تناسلی نمی توانند ریسک شکل گیری سرطان را در شما به وجود آورند. در بیشتر موارد شما مشکلی نخواهید داشت و یک بیوپسی انجام می شود تا نشان دهد آیا شما آلوده هستید یا خیر و این که ویروس اچ پی وی منجر به بروز سرطان در شما وجود دارد یا نوع ساده تری از آن در بدنتان است. آزمایش های معمولی و خاص آلودگی نیز برای خانم هایی با بیش از ۳۰ سال سن و همچنین آن هایی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند ضروری هستند.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل های تناسلی می توانند مشکلاتی را در خانم های باردار به وجود آورند، به خصوص زمانی که زگیل ها به رشد خود ادامه دهند و به جایی برسند که برای ادرار کردن فرد مشکلاتی نظیر درد را به وجود آورند.
علاوه بر این، زگیل ها می توانند خطراتی را برای سلامت مادر در حین به دنیا آمدن کودک به وجود آورند چرا که بافت های بدن زن در حین به دنیا آمدن فرزند به خوبی کشش نخواهند داشت و در نتیجه شاید مادر به انجام سزارین نیاز پیدا کند. اگر مشکوک به این هستید که زگیل های تناسلی در شما وجود دارند، اما از رفتن به پزشک سر باز می زنید، بهتر است از نکات و حقایق این مقاله استفاده کرده و در صورت امکان خودتان وجود زگیل را تشخیص دهید. در نهایت حتما پیشنهاد این است که به یک متخصص اورولوژی و یا متخصص زنان مراجعه کنید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Kimi دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۳ هفته است اینا ایجاد شدن
  دکتر زنان رفتم گفتن زایده ای نمیبینم که بگم زگیله
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   بنده متخصص در امور مردان هستم به متخصص زنان دیگری مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر س دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام
  یه مدت داخل واژنم لبه های مجاری ادراری یه سری ضایعس که خیلی ریز و رنگ روشنه ولی نمیدونم زگیل هستش یا خیر
  عکس هارو میفرستم فقط اطلاع بدین که ایا زگیل هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام
  با لا تر از کشاله ران حدود یکی دو سال پیش یک جوش زدم که اون رو ترکوندم بعد از اون دور اون جوش حلقه ای کبودی افتاد و خود جوش هم کبود شد
  بعد از رفع کبودی جای جوش یک نقطه برامده باقی موند نه دردی داره و نه تعدادش زیاد شده ایا این زیگل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   به نظر نمیاد زگیل باشه 

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر زیاد سفت نیست
   بیشتر شبیه تاول تا اینکه سفت باشه
   اما خب میترسم دستکاریش کنم ببینم چیه
   اون موقع شبیه جوش بود بعد از دست کاری کردن اینجوری شده
   تغیری در اندازه نداشته تقریبا همون جوری مونده خیلی وقته
   به نظرتون لازمه به دکتر مراجعه کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   نه مهم نیست ولش کن 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضام جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکترعزیز.زگیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر ثنا چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مجردم برای اولین بار 7 ماه پیش رابطه بدون دخول و دهانی با دوست پسرم داشتم اونم قسم میخوره تا حالا رابطه ی نداشته من پایین پرده بکارت چند تا زائده حس میکنم که به شکل خطی هستن و نرم نیستن ولی توی دهن و زبونم چیزی نیست خیلی میترسم زگیل باشن ممنون میشم تشخیص بدید اینا چی هستن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر A_R دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر..من دختر باکره ۲۱ ساله هستم..من حدودا یک ماهه پیش برای اولین بار یک رابطه سطحی بدون دخول داشتم ..بعد یع سری دونه هایی در کشاله رانم هست..و در قسمت لوبیایی مینور هم همینطور...رفتم مطب یک ماما گفتن این دونه ها زگیل نیست و در قسمت داخلی لوبیای مینور وستیبول پاپیلوماتوز هسته نه زگیل...ولی من سوزش دارم..شریک جنسیم هیچ علایمی از زگیل نداره...ولی من از استرس دارم میمیرم...ممنون میشم باتوجه به عکس بفرمایید زگیل هست یانه ...ممنونم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر عبدالله جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا این زائده ها زگیل هستند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   نه

 • تصویر کاربر سروش پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  درود بر شما آقای دکتر من یک ماهیی میشه که متوجه یه چیزی روی پوست ناحیه تناسلی شدم میخواستم بدونم این زگیله تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..
  من چن وقته ک رو پوست آلتم چن تا لک ایجاد شده و شبیه ب دونه و یا زگیله
  و واقعا نگرانم کرده..
  تا الانم هیچ رابطه جنسی نداشتم
  خواهش میکنم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   به نظر میاد گوشت اضافه باشه ولی بهتره بیای از نزدیک معاینه کنم 

 • تصویر کاربر کمال یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقته متوجه چندتا زگیل در ناحیه تناسلی شدم میخواستم بدونم زگیل تناسلی هست یا معمولی ۳۳ ساله ام هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   اینطوری نمیشه گفت باید مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر