دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

👁‍🗨 انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی هستند. ما در این مقاله در مورد روش های درمان زگیل تناسلی  همراه با عکس از انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان صحبت می کنیم.

انواع زگیل تناسلی در خانم ها

انواع مختلف زگیل های تناسلی که در خانم ها ایجاد می شوند می توانند در داخل یا اطراف واژن، مقعد و مادگی شکل گیرند و یا نزدیک رحم خود را نشان می دهند.معمولا زگیل مقعدی کوچک تر از آن هستند که بخواهید با چشم خود آن ها را به راحتی ببینید. زگیل های تناسلی که در داخل واژن و مقعد شکل می گیرند می توانند منجر به ایجاد ناراحتی شوند اما این احتمال نیز وجود دارد که اصلا مشکلی برایتان ایجاد نکنند.

✅ دو مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در اطراف بخش مادگی هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در داخل واژن هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد در بین ناحیه واژن و مقعد شکل می گیرند
✅ یک مورد از هر چهار مورد در اطراف ناحیه مقعد هستند
✅ یک مورد از هر ده مورد در ناحیه گردنه رحم هستند
✅ یک مورد از هر بیست و پنج مورد زگیل های تناسلی خانم ها در دهانه مجرای ادرار است

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها

انواع زگیل تناسلی در آقایان

در آقایان زگیل های تناسلی به اندازه خانم ها شایع نیستند. آن ها معمولا در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند اما احتمال پدیدار شدنشان در اطراف مقعد نیز وجود دارد، به خصوص زمانی که ویروس مذکور در رابطه جنسی از ناحیه مقعد منتقل شود.

اکثر شکل های مختلف از زگیل های تناسلی در حدود یک تا سه ماه پس از آلوده شدن اولیه فرد خود را نشان می دهند.اگر فکر می کنید که به ویروس اچ پی وی آلوده شده اید باید حتما آزمایش بدهید تا بدین وسیله از بروز عوارض جانبی و مشکلات و انتقال این ویروس به افراد دیگر خودداری کنید. در بیش از نیمی از موارد مختلف این دسته، در یک نقطه کناری از آلت و زیر پوست شکل می گیرند.

✅در یک مورد از هر سه مورد، زگیل های تناسل مقعدی هستند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در داخل مجرای ادراری شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر دوازده مورد، زگیل تناسلی در زیر پوست ختنه گاه شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ۳۰ مورد، زگیل های تناسلی در بین کیسه بیضه ها و مقعد شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر صد مورد، زگیل های تناسلی بر روی کیسه بیضه ها شکل می گیرند.

آیا می دانید علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

عکس انواع زگیل تناسلی

در عکس زیر شکل انواع زگیل تناسلی را مشاهده می کنید. زگیل های تناسلی عموما نرم و مرطوب بوده و در گروه های سه یا چهارتایی بر روی پوست ظاهر می شوند. البته شایان ذکر است که این موضوع در بین افراد مختلف فرق داشته و برخی فقط یک یا دو زگیل بر روی پوست خود دارند اما در برخی افراد نیز تعداد و اندازه زگیل ها بیشتر خواهد بود. وقتی که توجهی به زگیل های ناحیه تناسلی نشود، آن ها رشد می کنند و گروه هایی شبیه به گل کلم تشکیل می دهند که به رنگ گوشت هستند.

عکس انواع زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی (HPV)

تمامی این حالت های مختلف زگیل های تناسلی توسط یک ویروس مشترک شکل می گیرند که به آن ویروس اچ پی وی می گویند و البته با نام های کاندیلوما یا زگیل های تناسلی و مقعدی نیز شناخته می شوند.زگیل ها شبیه به برون زدگی هایی با رنگ پوست هستند که در ناحیه تناسلی و یا مقعد افراد پدیدار می شوند.

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی و مقعدی هستند. اکثر زگیل های ناحیه تناسلی بر اثر نوع ۶ و ۱۱ از ویروس اچ پی وی شکل می گیرند. رشد این زگیل های پوستی معمولا تا شش ماه ادامه پیدا می کند و پس از آن رشدشان متوقف می شود.

انواع دیگر از ویروس اچ پی وی می تواند منجر به شکل گیری زگیل در نواحی دیگری نظیر دست و پاها شوند. این موارد به نسبت زگیل های تناسلی و مقعدی آنچنان واگیردار نیستند. برخی از انواع ویروس اچ پی وی به عنوان موارد خطرناک و با ریسک بالا شناخته می شوند چرا که منجر به شکل گیری سرطان در بدن افراد می شوند.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

اکثر انواع زگیل های ناحیه تناسلی با دردی همراه نیستند و معمولا به شکل جمعی در یک نقطه شکل می گیرند. اگر این نوع از زگیل ها بر روی پوست شما شکل گرفته باشند، باید تا زمانی که درمان نشده اید از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید چرا که بسیار واگیردار هستند.

درد زگیل تناسلی

بهترین کرم و پماد برای درمان زگیل تناسلی چیست؟

پماد های زگیل تناسلی شامل کرم هایی نظیر کاندیلین (condyline) و آلدرا (aldara) درمان شوند.انواع مختلفی از زگیل های تناسلی وجود دارند. این که چه نوع درمانی برای آنها مناسب است بستگی به اندازه و نوع زگیل هایی دارد که در پوست شما شکل گرفته اند.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟ برای درمان زگیل تناسلی چه کارهایی باید انجام دهیم؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلید کنید

درمان قطعی زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی باعث ایجاد خارش می شود؟

ممکن است در این مقاله یا مقاله هایی که قبلا مطالعه داشته اید خوانده باشید که زگیل ها می تواند درد کوچکی داشته و یا حس خارش و خون ریزی را به وجود آورند. در حقیقت این مورد تنها در موارد نادر اتفاق می افتند، زمانی که زگیل ها به اندازه خاصی می رسند و یا شما آن ها را خارش دهید. اگر فکر می کنید در بدن خود زگیل دارید از خارش دادن آن ها اجتناب کنید تا بدین وسیله از خون ریزی جلوگیری شود و حتما با یک پزشک پوستی مشورت کنید.

روش های درمان انواع زگیل تناسلی

برخی از انواع زگیل های تناسلی ، به خصوص موارد کوچک تر، راحت تر از موارد دیگر درمان می شوند. علاوه بر این، زگیل هایی که بر روی پوست های چرب افراد ایجاد می شوند را راحت تر از زگیل هایی که بر روی پوست خشک افراد ایجاد می شوند می توان درمان کرد. بیشتر انواع زگیل های تناسلی و مقعدی را می توان به کمک کرم های کاندولین و آلدارا درمان کرد. با این حال، اگر زگیل های بسیار مقاوم هستند و تغییری نمی کنند حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا روش های درمانی دیگری نظیر جراحی و یا کرایوتراپی (منجمد کردن زگیل ها به کمک نیتروژن مایع) و یا لیزر درمانی را برایتان در نظر بگیرد.

برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی با بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک نمایید

درمان زگیل تناسلی

روش های تشخیص زگیل های تناسلی

تشخیص دادن زگیل های تناسلی می تواند سخت باشد چرا که افراد معمولا از این که بخواهند با پزشک معالج خود در مورد ناحیه تناسلی مشورت کنند خجالت می کشند. از آن جایی که زگیل های تناسلی همیشه به کمک چشم ها دیده نمی شوند، پزشک معالج شما برای تشخیص دادن زگیل ها باید آزمایش های خاصی را ترتیب دهد تا آلوده بودن یا نبودنتان را مشخص نماید. اگر نگران هستید که ممکن است علائم مربوط به زگیل های تناسلی را داشته باشید، این بسیار مهم است که به سراغ تشخیص یک متخصص حرفه ای بروید، هرچه زودتر بهتر. این کار هم آرامش ذهن و هم سلامت شما را حفظ خواهد کرد.

تشخیص زگیل تناسلی از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان می شود؟

تمامی انواع زگیل های تناسلی نمی توانند ریسک شکل گیری سرطان را در شما به وجود آورند. در بیشتر موارد شما مشکلی نخواهید داشت و یک بیوپسی انجام می شود تا نشان دهد آیا شما آلوده هستید یا خیر و این که ویروس اچ پی وی منجر به بروز سرطان در شما وجود دارد یا نوع ساده تری از آن در بدنتان است. آزمایش های معمولی و خاص آلودگی نیز برای خانم هایی با بیش از ۳۰ سال سن و همچنین آن هایی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند ضروری هستند.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل های تناسلی می توانند مشکلاتی را در خانم های باردار به وجود آورند، به خصوص زمانی که زگیل ها به رشد خود ادامه دهند و به جایی برسند که برای ادرار کردن فرد مشکلاتی نظیر درد را به وجود آورند.
علاوه بر این، زگیل ها می توانند خطراتی را برای سلامت مادر در حین به دنیا آمدن کودک به وجود آورند چرا که بافت های بدن زن در حین به دنیا آمدن فرزند به خوبی کشش نخواهند داشت و در نتیجه شاید مادر به انجام سزارین نیاز پیدا کند. اگر مشکوک به این هستید که زگیل های تناسلی در شما وجود دارند، اما از رفتن به پزشک سر باز می زنید، بهتر است از نکات و حقایق این مقاله استفاده کرده و در صورت امکان خودتان وجود زگیل را تشخیص دهید. در نهایت حتما پیشنهاد این است که به یک متخصص اورولوژی و یا متخصص زنان مراجعه کنید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

2+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرقاصد دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  به نظرم منهم از این زگیلها در ناحیه تحتانی آلت دارم، ولی شاید بیش از ده ساله، 60ساله ام، آیا خطرناکه؟ سینوزیت مزمن هم دارم که گلو و دهانم و دماغم درگیره، چندساله میشورم و قطره و پاف استفاده میکنم، چیکار کنم آقای دکتر، آیا در تبریز دکتر مربوط هست؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 5 روز پیش)

   به متخصص ارولوژی مراجعه کنید از جمله دکتر سزاوار دکتر امجدی دکتر لطفی 

 • تصویر کاربرکیانی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من 40 ساله و مجرد هستم دو سالی هست که احساس درد و خارش در ناحیه واژن دارم دو بار به دکتر مراجعه کردم ولی تاثیری نداشت و لبه های واژنم یه سری زایده های هست به شدت نگرانم که زیگل باشه لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربرZohreh جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من خانم هستم حدودا یک ماهی هست که اطراف ناحیه تناسلیم یه چیزی شبیه خال به رنگ قهوه ایی دراومده نه خارش داره و نه سوزش میخواستم بدونم آیا زگیل هستن ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرعسل جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من همسرم زیگیل تناسلی گرفته خودم که رفتم دکتر گفت تو افونت هم نداری با کسی دیگه بوده که این مریضی رو گرفته درسته تروخدا راستشو بگید من کلی تو اینترنت جستجو کردم فقط از این را میشه گرفت درسته ؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خیر درست نیست 

 • تصویر کاربرSaeed جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده ۳۲ ساله هستن متاهل
  در قسمت بالای آلت بنده نزدیک به مجرای ادرار یک زائده بسسار کوچک وجود دارد که همسر بنده اخیرا آنرا مشاهده کرده و به اصرار میگوید که زگیل هستش
  لطفا اگر تصویر ارسالی مشکوک به زگیل میباشد اعلام بفرمایید که جهت درمان آن اقدام کنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۸ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرالهام یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،من روز دو شنبه و پنج شنبه رابطه ی جنسی با همسرم داشتم که روز پنج شنبه متوجه برامدگی هایی روی الت ایشون شدم(اعتراف کردن که روز شنبه با خانم روسپی با کاندوم سکس داشتن)،روز شنبه ایشون به یک پزشک عمومی مراجعه کردن ایشون فقط با دیدن گفتن که بله زگیل تناسلیه و من روز یکشنبه به پزشک زنان مراجعه کردم و تست پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم کیس من روز پنج شنبه به ازمایشگاه منتقل شد بعد ۱۵روز جواب منفی بود ،در حالیکه برجستگی هایی روی واژن من ایجاد شده و همچنین در حلقم حس بدی دارم،در مراجعه ی دومم به دکتر زنان گفت این برجستگی های یک پایه دارند و زگیل تناسلی نیستند (در حالیکه در نت خوندم ربطی نداره ) و اینکه ممکنه من زگیل درارم ولی ویروس رو بدنم پس زده باشه و یا خیلی زود مراجعه کردم و باید سه ماه بعد مراجعه می کردم.همچنین گفتن همسرم باید اب منی و اب دهن خودش رو برای ازمایش بفرسته در حالیکه دکتر پوست و اورولوژی فقط بیوپسی کرده اند که جواب ۱۴روز دیگه میاد،الان سوال من اینه که ایا من مبتلا هستم یا نه و اگر باید سه ماه صبر کنم در این حین چه کارهایی میشه انجام داد؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   همسر شما به من ارتباط داره من متخصص ارولوژی هستم و شما باید به متخصص زنان مراجعه کنید در مورد شما بنده هیچ نظری نمیتونم بدم

 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،از حدود یک سال پیش این مشکل برام پیش اومد و در ابتدا یه دونه بود و الان چهار پنج تاست که عکسشم براتون فرستادم.لطفا بفرمایین تشخیصتون زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام عکس براتون ارسال میکنم قسمت کشاله رانم در اومده لطف میکنید بگید زگیل تناسلیه یا چیز دیگس؟چند وقتی هست که متوجه شدم اندازش تغییر میکنه درمان داروییش چطوره
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرعلی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا اگر در منزل از حمام استفاده کنم ویروس به دیگر افراد خانواده انتقال میابد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   خیر

 • تصویر کاربررها جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من دهانه رحمم دوتا زائده ی زخم مانندی که تقریبا برامدس بوجود اومده، میسوزه گاهی و ترشح سفید رنگ زیادی دارم و درد زیر شکم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر