دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

علت ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه، به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازد و درمان آن ها را نیز شرح می دهد. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین ۱۴ تا ۴۸ درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه، سر آلت تناسلی یا زیر بغل نیز ایجاد شوند. عکس دانه های فوردایس را در تصویر زیر مشاهده کنید.

عکس دانه های فوردایس

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

همچنین عکس دانه های فوردایس تناسلی را در تصویر زیر می بینید که در روی آلت تناسلی مرد ایجاد شده است.

عکس دانه های فوردایس تناسلی

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

موی درون رشد

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

مولوسکوم کونتاژیوزوم

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

برجستگی در ناحیه تناسلی مردان

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

درمان خانگی جوش تناسلی مردان

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

خود فرد می تواند جوش های سر سفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند، درمان خانگی جوش تناسلی مردان موارد زیر است که باید افراد آن ها را رعایت کنند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، استفاده کنید.

بعضی از داروهای ضد آکنه ی بدون نسخه شامل مواد شیمایی مانند بنزوئیل پروکساید، سالیسیلیک اسید و یا اگزوفولیانت هستند. پوست آلت تناسلی خیلی حساس است، به همین دلیل هر کسی که پوست آلت تناسلی اش دچار تحریک شد، استفاده از این داروها را باید قطع کند.

درمان های خانگی که می توانند به کاهش انتشار جوش های سرسفید کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

روغن درخت چای

☑ روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای ویژگی های ضد میکروبی و ضد التهابی است که به بهبود جوش های سرسفید کمک می کند.

☑ نارون کوهی

ماده ای که از نارون کوهی بدست می آورند، جزئی از بسیاری داروهای بدون نسخه ی آکنه می باشد. ممکن است کار این ماده به عنوان پاک کننده ی منافذ و کاهش جوش های سرسفید باشد.

⚠ نکته: بعضی از درمان های خانگی مانند سرکه ی سیب و آبلیمو، اسید بسیار زیادی، برای پوست حساس دارند و افراد نباید از آن ها در ناحیه ی آلت تناسلی استفاده کنند.

زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

دکتر ولی پور، جراح کلیه و مجاری ادراری 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامتین پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بر روی الت تناسلی بنده در دور ناحیه ختنه برجستگی هایی وجود که رنگ انها در واقعیت سفید تر از تصویر ارسالی هست
  نمیدونم از کی ایجاد شدن چون توجهی نکردم اما یه خورده نگرانم کرده
  به نظر شما زگیل تناسلس هستن؟
  برای از بین بردن اینها باید چی کنم؟
  ایا لازمه به دکتر مراجعه کنم؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   به نظر میاد اثر بخیه های ختنه هستن 

  2. تصویر کاربر رامتین پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   ولی دکتر ختنه من با استفاده از حلقه بوده
   ایا باز هم ممکنه اثار ختنه باشه
   ممنون از پاسخگویی شما
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   بله ممکنه منظور اثر ختنه است 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  میخواستم بدونم اینا چیه بعد اینکه تعدادشونم خیلی زیاده و اینکه میشه با سرکه سیب یا روغن خاصی درمانشون کرد؟
  و اینکه برای تشخیص بهتر پیش چه متخصصی مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   دانه های فوردایس هست و مهم نیست 

 • تصویر کاربر حححح سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر 15 سالمه و پسر هستم.
  میخواستم بدونم لخت خوابیدن مشکلی داره
  یعنی مثلاً من اگه لخت کامل بخوابم ضرر داره
  و من علائم بلوغ را دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   نه مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر A سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام.وقت به خیر.
  آقای دکتر 16 سالمه و پسر هست.
  آقای دکتر روی آلت من ی سری دونه های فرودایس هست ولی یکیش یکم بزرگ تر از بقیه هست برای همین یکم نگران شدم که این اصلا دونه فرودایس یا نه.
  داخل این عکس میفرستم لطف کنید ببینید این دونه فرودایس هست؟؟
  1. تصویر کاربر A دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   عکس
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   مهم نیست ولش کن

  3. تصویر کاربر A سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ گوییتون🙏🙏
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   در خدمتم 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدمهدی سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  باسلام.من حدود چندماه هست یه توده اندازه نخودقسمت پایینی آلتم نزدیک بیضه ایجادشده توده داخل بافته بانگاه کردن مشخص نیست وشکل ظاهرآلت تغیر نکرده ولی وبالمص کردن مشخصه یه دوهفته هم میشه گاهی اوقات درد میکنه اعصابم خیلی خوردشده از این بابت میشه راهنمایی کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خیلی سال هست که روی قسمت ختنه گاهم این جوش یا غده زیر پوستی هستش که با فشار دادنش یک سری چربی سفید خارج میشه اما تمام نمیشه و مثل جوش نیست که با فشار دادن اون بعدش خوب بشه البته هیچ درد و یا علائمی ندارم میشه راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   باید با جراحی اون قسمت خارج بشه 

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام

  چند وقتی هست دانه های سفید رنگی در بخش پشتی تنه آلت تناسلی هستش که هیچگونه درد و یا خارشی هم نداره و شاید بعضیاشون هم بزگ میشن و خودبه خود چرکشون بیرون میاد و کوچیک میشه و از بین میره و وقتی پوست ناحیه رو کش میدم دونه های سفیدی معلومه
  میخواستم بدونم مشکلی هست و یا نوعی بیماری هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   دانه های فوردایس هست 

 • تصویر کاربر گلنار شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  من روی آلت تناسلی همسرم چند زایعه سفید رنگ بسیار زبر دیدم ک وقتی برای اولین بار دیدم بعد از سکس حدود سه روز بعدمن هم دچار خارش و سوزش شدید وجوش های بی رنگ شدم اطراف کشاله ران کنار کنار واژن شدم این ضایعه زگیل تناسلی هست ک ب من منتقل شد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   احتمالا تبخال تناسلی بوده نه زگیل 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده یک سری زائده که در تصویر مشخصه در ناحیه ختنه دارم
  تقریبا از زمانی که یادمه این موارد رو دارم ولی کم و زیاد بودنشو چک نکردم
  خارش نداره
  و در عکس های ارسال شده پوست را کشیده و یعد عکس گرفتم و خدمتتون ارسال کردمو در بقیه قسمت ها به جرز این ناحیه موردی نیست
  به نظر شما اینها زگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   احتمال زیاد آثار بخیه های ختنه است 

 • تصویر کاربر مهبد جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام
  من یه پسر ۲۱ ماهه دارم که در هفت ماهگی به روش جراحی توسط یه سر پرستار توی خونه ختنه شد و اینو بگم که هرکی میبینه میگه خیلی بد ختنه شده انگار برش زیادی زده شده از پوست ختنه گاه ؛ حالا دقیقا از یکی دو ماه بعد نزدیک و قسمت بالا کلاهک آلتشون روی پوست یه جوش سر سیاه چرکی سر سیاه منظور اینکه وقتی نگاه میکنی دورش سفیده و یه چیز سیاه هم وسطش دیده میشه البته کوچیک، یکی دوبار من با دست فشار دادم چرک سفید اومد بیرون و خالی شد و مجددا دوباره بعد از چند روز پر میشه خواستم ببینم مشکلی براشون ایجاد نمیکنه؟ چون فکر میکنم که از زمان ختنه کردن این اتفاق افتاده و باید چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر