دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان، نشان دهنده چیست؟

وجود دانه های سفید روی اندام تناسلی بسیار شایع است. در اغلب موارد این دانه ها بی خطر هستند. ممکن است دانه های سفید روی اندام تناسلی جوشی در اثر آکنه، کورک مرواریدوار آلت تناسلی، یا برآمدگی هایی به اسم دانه های فوردایس باشند. 

💥علل به وجود آمدن دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان

در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه، به بررسی بعضی از عللی که ممکن است باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان شوند، می پردازد و درمان آن ها را نیز شرح می دهد. بعضی از این دانه ها ممکن است در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد شده باشند، که این ها نیازمند درمان هستند. 

جوش های سرسفید در اثر آکنه، شایع هستند. آن ها روی نواحی از پوست که دارای منافذ زیادی هستند مانند صورت، قفسه ی سینه و کمر شایع می باشند. جوش های سرسفید در اثر آکنه همچنین می توانند روی آلت تناسلی ایجاد شوند. آن ها روی پایه و تنه ی آلت تناسلی به صورت شایع تری ایجاد می شوند.

جوش های سرسفید زمانی ایجاد می شوند که منافذ پوست به وسیله ی چربی طبیعی پوست، عرق، پوست مرده و دیگر ساختار های پوستی بسته شوند. زمانی که باکتری ها وارد این منافذ می شوند، می توانند عفونت و برآمدگی های گرد و کوچک سفید ایجاد کنند. این دانه ها بی ضرر هستند همچنین معمولا خود به خود از بین می روند و نباید ناراحتی مورد توجهی ایجاد کنند.

💥دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی

جوش ها سرسفید روی آلت تناسلی به سادگی اشتباه تشخیص داده می شوند و ممکن است بعضی اوقات برآمدگی های روی آلت و در اطراف آن متفاوت باشند. علاوه بر جوش های سرسفید، علل احتمالی دیگر، برای برآمدگی های روی آلت تناسلی شامل موارد زیر هستند:‌

کورک مرواریدوار آلت تناسلی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی مردان می شود، کورک های مرواریدوار آلت تناسلی هستند که به صورت برآمدگی های کوچک و گوشتی نمایان می شوند و معمولا دور تا دور سر آلت تناسلی ایجاد می شوند.

علت ایجاد آنها به طور واضح مشخص نشده است، اما آن ها علائمی ایجاد نمی کنند و خطری برای سلامتی ندارند. این برآمدگی ها، معمولا بعد از بلوغ ایجاد می شوند و در بین ۱۴ تا ۴۸ درصد مردان ایجاد می شوند.

✅ دانه های فوردایس

دانه های فوردایس برآمدگی های کوچک و به رنگ زرد و سفید هستند که روی اندام های مختلف بدن به وجود می آیند. آن ها روی لب ها و درون لب به طور شایعی ایجاد می شوند. آن ها همچنین ممکن است روی تنه، سر آلت تناسلی یا زیر بغل نیز ایجاد شوند. عکس دانه های فوردایس را در تصویر زیر مشاهده کنید.

عکس دانه های فوردایس

دانه های فوردایس غده های چربی هستند که فولیکول مو ندارند، چیزی که بیشتر غده های چربی دارند. آن ها ممکن است با علائم بیماری های مقاربتی اشتباه گرفته شوند، در صورتی که بی خطر بوده و معمولا علائمی ایجاد نمی کنند.

همچنین عکس دانه های فوردایس تناسلی را در تصویر زیر می بینید که در روی آلت تناسلی مرد ایجاد شده است.

عکس دانه های فوردایس تناسلی

✅ موی درون رشد

موی درون رشد می تواند هر جایی که مو رشد می کند، ایجاد شود، مانند ناحیه ی شرمگاهی. موی درون رشد زمانی ایجاد می شود که مو رشد برعکسی به درون فولیکول خود داشته باشد.

موی درون رشد باعث خارش و ایجاد برآمدگی قرمز می شود. موی درون رشد می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند، اما جدی و خطرناک نیستند.

موی درون رشد

✅ غده ی تایسون

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی پوست اندام تناسلی مردان می شود، غده تایسون است. تایسون یک غده ی چربی کوچک بوده که می تواند در هر دو طرف فرنولوم ایجاد شود. فرنولوم بافتی کشسانی است که ختنه گاه را به سر آلت تناسلی متصل می کند.

بیشتر موهای درون رشد خود به خود برطرف می شوند، اما بعضی اوقات ممکن است عفونت کنند. شخصی که به این موضوع دچار شده است می تواند قبل از استفاده از کرم ضد باکتری خود، با استفاده از پین یا موچین استریل فولیکول مو را خارج کند.

✅ پلاک های پوستی

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، پلاک های پوستی هستند. پلاک های پوستی، رشد پوست نرم و کوچک می باشند. این ها معمولا در مردان میان سال ایجاد می شوند و دلیلی برای نگرانی ندارند.

مولوسکوم کونتاژیوزوم

✅ مولوسکوم کونتاژیوزوم

یک عفونت واگیردار پوستی بوده که باعث ایجاد خوشه های سفت و کوچک روی پوست می شود. این برآمدگی ها یک گودی در وسط دارند و با همین ویژگی از دیگر موارد تشخیص داده می شوند.

آن ها می توانند در اطراف و روی آلت تناسلی ایجاد شوند و همچنین می توانند خارش داشته باشند. این مشکل در اغلب موارد خود به خود برطرف می شود اما در بعضی موارد نیازمند درمان و استفاده از کرم و ژل است.

✅ لیگن پلانوس

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد دانه های سفید روی اندام تناسلی مردان می شود، لیگن پلانوس است. لیگن پلانوس نوعی بثورات قرمز-بنفش بوده که در هر جایی از بدن می تواند ایجاد شود.

این بثورات می توانند خارش دار و ناراحت کننده باشند، اما تقریبا همیشه علائمی ایجاد نمی کنند. این مشکل ممکن است نیازمند درمان کوتاه مدت با کرم های استروئیدی باشد.

💥برجستگی در ناحیه تناسلی مردان

بعضی از دانه ها و جوش هایی که روی آلت تناسلی ایجاد می شوند در اثر بیماری های مقاربتی به وجود آمده اند و نیازمند درمان هستند. از جمله:

✔ زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اثر بیماری های مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است بعد از تماس با شخصی که به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ظاهری کوچک، سفید و گوشتی دارد و در تنه، سر آلت تناسلی و زیر ختنه گاه ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند بدون درمان ناپدید شود، اما در بعضی از موارد نیازمند درمان و دارو است.

درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل استفاده از کرم هایی برای تخریب بافت زگیل، استفاده از کرایوتراپی برای منجمد کردن زگیل یا ترکیبی از این دو روش باشد.

بهترین درمان برای زگیل تناسلی کدام روش است؟

✔ سفلیس

سفلیس می تواند زخم های سفید یا قرمز در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد کند. سفلیس یک بیماری مقاربتی بوده که در اثر تماس با باکتری تروپونما پالیدوم ایجاد می شود. این عفونت باکتریایی نیازمند درمان می باشد، درمانی که یک تزریق یا مصرف یک دوره ی کوتاه مدت آنتی بیوتیک است.

هرپس تناسلی

✔ هرپس تناسلی

هرپس تناسلی، زخم های سفید _ خاکستری در روی آلت تناسلی یا اطراف آن ایجاد می کند. یک بیماری مقاربتی است که در اثر تماس با ویروس HSV ایجاد می شود.

این زخم ها می توانند ناراحت کننده بوده و خارش داشته باشند. این زخم ها می توانند به دیگر نواحی بدن نیز منتشر شوند. آن ها با داروهای ضد ویروسی درمان می شوند، اما باید توجه داشت که ویروس از بین نمی رود.

💥درمان خانگی جوش تناسلی مردان

جوش های سرسفیدی که به دلیل آکنه ایجاد می شوند، معمولا علائمی به وجود نمی آورند و همچنین مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند، پس به این صورت نیازی به درمان های پزشکی ندارند.

خود فرد می تواند جوش های سر سفید روی آلت تناسلی را با راهکار های زیر درمان کند یا از ابتلا به آن ها پیشگیری کند، درمان خانگی جوش تناسلی مردان موارد زیر است که باید افراد آن ها را رعایت کنند:

 • از لمس کردن جوش سرسفید، برای جلوگیری از انتشار آن خودداری کنید.
 • برای توقف تجمع باکتری و چربی، آن ناحیه را مرتبا بشویید.
 • از دستکاری و ترکاندن جوش های سرسفید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند باعث تحریک و ایجاد جای زخم شود.
 • از داروهای بدون نسخه که باکتری ها و چربی اضافه را از بین می برند، استفاده کنید.

بعضی از داروهای ضد آکنه ی بدون نسخه شامل مواد شیمایی مانند بنزوئیل پروکساید، سالیسیلیک اسید و یا اگزوفولیانت هستند. پوست آلت تناسلی خیلی حساس است، به همین دلیل هر کسی که پوست آلت تناسلی اش دچار تحریک شد، استفاده از این داروها را باید قطع کند.

درمان های خانگی که می توانند به کاهش انتشار جوش های سرسفید کمک کنند، شامل موارد زیر هستند:

روغن درخت چای

☑ روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای ویژگی های ضد میکروبی و ضد التهابی است که به بهبود جوش های سرسفید کمک می کند.

☑ نارون کوهی

ماده ای که از نارون کوهی بدست می آورند، جزئی از بسیاری داروهای بدون نسخه ی آکنه می باشد. ممکن است کار این ماده به عنوان پاک کننده ی منافذ و کاهش جوش های سرسفید باشد.

⚠ نکته: بعضی از درمان های خانگی مانند سرکه ی سیب و آبلیمو، اسید بسیار زیادی، برای پوست حساس دارند و افراد نباید از آن ها در ناحیه ی آلت تناسلی استفاده کنند.

💥زمان مراجعه به پزشک

اگر شخصی روی آلت تناسلی اش دچار برآمدگی ای شود، که به مرور زمان بدتر می شود یا خود به خود بهبود پیدا نمی کند، باید با یک پزشک مشورت کند، زیرا ممکن است این برآمدگی نشانه ای از وجود یک مشکل جدی تر باشد. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت دارد که فرد از نظر جنسی فعال باشد.

اگر برآمدگی ها خارش دار  دردناک بودند یا باعث ایجاد علائمی شدند، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. تا زمانی که پزشک علت برآمدگی ها را تشخیص بدهد، فرد باید از روابط جنسی خودداری کند تا احتمال انتقال آن بیماری را کاهش دهد.

دکتر ولی پور، جراح کلیه و مجاری ادراری 

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  نامزد اینجانب دچار چند ضایعه در قسمت پایین و داخل آلت تناسلی خود شده اند. با توجه به باکره بودن ایشون (البته تماس سطحی داشتن) آیا با عکس های فرستاده شده میتوان تشخیص داد که این موارد زگیل تناسلی است یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام حتما از اون ضایعات آزمایش hpv pcr از ضایعات در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام بدین و جواب آزمایش رو برام بفرستین 

 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من مدتی زیر ناف و قسمت مثانه درد داشتم ازمایش دادم خواستم ببینم مثانه من مشکلی دارد یا خیر
  کلا ازمایش من را چطور ارزیابی میکنید
  من ۵۰سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام اولا سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار مجددا انجام بدین در آزمایشات اسید اوریک و ائوزینوفیل و چربی های خون کمی بالاست و آزمایش پروستات خوبه 

 • تصویر کاربر باران یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد ، آقای دکتر پیرو پاسخ سوال قبلیم مجددا مزاحم میشم ، فرمودین راه زگیل تناسلی به غیر از رابطه جنسی میتونه لیزر موهای زاید باشه من 3 ماهه اقدام به لیزر کردم پس میتونم دلیلش رو از اون بدونم ؟ راستش خیلی بابت این موضوع هم من و هم شوهرم ناراحتیم چون هردومون رابطه ناسالمی نداشتیم . آقای دکتر ممنون میشم که این سوالامم جواب بدین ، زگیل من نوعش 40 هست و بی خطره میگن مصرف کپسول رویال ژل مارنیز اگه بخورم اون ویروس رو نابود میکنه صحت داره ؟ آقای دکتر پزشک معالج من یکیش گفت تا یکسال رابطه نداشته باشم و یکیش هم گفت 3 ماه ، اما من دیگه زگیلی ندارم همسرمم همینطور تا کی نباید رابطه داشته باشیم ؟ و اینکه ممکنه این نوعش تبدیل به نوع خطرناک بشه ؟ و اینکه واکس بزنیم نوع های دیگه رو نمیگیریم ؟ پیشاپیش بابت پاسخ به سوالام ازتون تشکر و قدردانی دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله از لیزر میتونه باشه _اون کپسول اثری نداره و زگیل  دارویی برای درمان قطعی نداره _گفتم همسر شما هم داره رابطه جنسی رو داشته باشید _خیر تبدیل به نوع خطرناک نمیشه_بله واکسن جلوگیری از نوع ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸ میکنه


    

 • تصویر کاربر سالار چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. وقت بخیر. ببخشید حدود 1 هفته هست که زیر الت تناسلی یه دونه زائده زیر پوست احساس میکنم. ذاتا زیر الت دانه های فوردایس دارم ولی اونا اصلا کم یا زیاد نمیشن و تغییری ندارن. ولی این هم سایزش بزرگتره و خیلی نگرانم کرده. ممنون میشم بفرمایین که چی کار باید بکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام فعلا باهاش کاری نداشته باش اگر بعد از یک ماه کماکان وجود داشت جهت معاینه و برداشتن آن مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چند وفت هست ک نامزد کردم روی ناحیه تناسلیم چیزی شبیه ب جوش پیدا میشه و بعد از یه هفته خودش از بین میره. ایا زیگیل هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام بعیده زگیل باشه ولی به متخصص زنان حتما زمانی که ضایعه وجود داره جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من آخرین بار با شریک جنسی که ۲ سال باهاش رابطه دارم دچار سوزش میشم وقتی ادرار میکنم الان میبینم یه بر آمده گی هایی مثل جوش روی آلتم ایجاد شده که وقتی با دست روشو بر میدارم یک عارضه پوستی زیرش میمونه حالا عکسشو براتون میفرستم و آیا میشه الان که اولشه از واکسن استفاده کنم؟ و اینکه فعلا ۲ عدد ازین عارضه ها دیدم الان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام اولا برای اون سوزش ادرار بعد از سکس شما و شریک جنسی هر دو نفر دو عدد قرص آزیترومایسین ۵۰۰ یکجا مصرف کرده از فردای آن روز  به مدت یک هفته قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکعدد مصرف کنید و برای اون ضایعه پوستی هم به متخصص پوست مراجعه کنید و خیالتان راحت باشد که زگیل نیست و واکسن گارداسیل را هم میتوانید در سه نوبت تزریق کنید 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.میخواستم ببینم که این دانه های روی التم زیگیل هستن یا چیز دیگه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   عکسها تار هستن به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ممد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. آیا این گوشت اضافی در قسمت باسن و خارج از مقعد می‌تونه زگیل باشه؟ نیازی به درمان دارد؟ دردی ندارد ۳۷ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   ابتدا آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید به اینجانب در کلینیک دیابت تابان 

 • تصویر کاربر امیررضا پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود ۱۰ ماهه که یه دونه های ریز و سرسفید خیلی زیادی روی پوست بیضه به وجود اومده اینم بگم که من زیرپوش تنگ می پوشم و این دونه های تاثیری روی کارکرد بیضه ها نداشته و فقط بعضی وقت ها بابت ایجاد خارش میشه میخوام بدونم ایا مشکل جدیه و باید به پزشک مراجعه کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه زیگیل زیر مثانه زده و الان دوتا کوچیک دیگه در آمده روی الت تناسلیم خیلی ترسیدم بد جوری استرس دارم آیا با لیز ر ا ز بین میره وبعدشم اون واکسنو بزنم درست میشه مثل گل کلم میمونه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر