دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اشتیاقی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام من پدرم حدود یکماه قبل متوجه شد تومودی که نچندان بزرگه داخل پروستات داره . دکتر تص
  شخیص عمل داد و میخوام تا چند وقت دیگه عمل کنیم ولی دکتر اول نمونه برداری کرد و خیلی هم دردناک بود.این دکتر ازمایش سی اسکن فک کنم از تمام استخان هاش داد.که استخاناش تو عکس سبزن بعضی قسمتا و نوشته مهره های کمر و زانو درگیره ولی تشخیص معلوم نیست چون پدر من به شدت از سال ها پیش درد کمر و زانو داشت و گفتن ممکنه از پوکی استخوان باشه.ولی الان درد چندانی در زانو و کمر نداره حتی قسمت پروستاتشم خیلی درد نمیکنه مشکل تکدر ادرارم نداره. ایا سرطانشون بدخیمه؟ و به استخان ها سرایت کرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   مدارک رو باید ببینم 

 • تصویر کاربر نیکو شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب،پدرم در حال درمان پروستا هستند،که به لگن و مهره ها سرایت کرده،با اینکه تحت نظر بودن،پبشرفت داشته طی یکماه،البته دو سه ساله تحت درمانن،امپول دیپرلین حدود 6ماه ،هر28روز و یکبار زومتا زدن،چرا با وجود درمان پیشرفت داشته،چکنیم پیشرفت و نهایتا درمان بشن؟چه غذاهایی مضر و یا مفید است،ضمن وزنشون بالا بوده،و 14کیلو کم کردن،ایا کم زدن بنیه عارض شده و پیشرفت بیماری بوجود امده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر به اون درمانها جواب نداده خط دوم هورمون درمانی باید انجام بشه و اگر به اون هم جواب نده قبل از شیمی درمانی جهت دریافت داروی لوتیشیم ۱۷۷ به بیمارستان امام خمینی تهران مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام‌دکتر....من بابام‌چند‌روز پیش سوزش ادرار و مدفوع گرفتار بردیمش دکتر بهس دارو داد خوب نشد بردیمش عطاری دوتا عرق گیاهی بهش داد خورد سوزشش ول شد..چند روز بعدش اینقد درد کمر گرفت ک شبا خواب نمیرفت..بردیمش دکتر براش سونا و ازمایش خون نوشتک دیدم‌پروستات داره.دکتزش داسش سی تی اسکن و ازمایش psaنوشت‌انجام‌دادیم ک ازمایش psa روی ۱۰۰ بود...ک واسش ازمایش هسته ای لگن نوشت...و با این‌حال ک پروستات داره اما هیچ یک از علایم پروستات رو نداره و فقط درد در ناحیه پشت شانه داره‌‌ میخواستم ببینم‌ چه مشکلی دارن؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   جواب اسکن هسته ای رو برام بفرست 

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت آقای دکتر.عرض به خدمتتون پدرم پروستات بدخیم داره بااینکه یکبارعمل شدن ولی دوباره بعلت دردکمروپهلودوباره به پزشک مراجعه کردیم وبعدازعکس گرفتن متوجه شدن که به استخوانهازده ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید که چکارکنیم وآیااصلاامیدی به بهبودشون هست ..باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   هورمون درمانی باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر H شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  پدرم ۷۲ سال سن دارند.در آزمایش ،psa=8/5وfree psa=1/5 نشان داده شده و در سونو حجم پروستات 46ccرؤیت شده دکتر متخصص داخلی برای ایشان قرص تولترودین و کپسول پروستاباریج و قرص فیناستراید و کپسول تامسولوزین و ویتامینEتجویز کرده
  آقای دکتر به نظر شما لازمه همه ی این قرص ها مصرف شود و آیا نمونه برداری هم لازم است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   اول ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ، جناب دکتر برادر همسر من ۵۵ ساله و در حال حاضر ساکن سوئد میباشد پزشکان آنجا تشخیص پرستات بدخیم دادن که از کپسول بیرون زده و در لگن سمت راست یک لکه دیده شده و سه ماه هورمون تراپی به همراه بیست و نه بار اشعه درمانی تجویز شده و حدود یک ماه میباشد که درمان را شروع کرده ، بهببودی بیمار با این شیوه درمان چقدر محتمل است لازم به توضیح است که متأسفانه تا حدودی روحیه خود را از دست داده آیا بیماری با این سابقه بوده که بهبود یافته باشد ، باتشکر از زحمات بیدریغ تان🙏🙏🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   این بیماران در ۳۰ درصد موارد خوب میشوند ولی اگر هم کاملا خوب نشوند تا سالهای طولانی مثلا ۱۳ سال عمر میکنند البته به شرط پیگیری مداوم

 • تصویر کاربر اسماعیل شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم با psa حدود 6 در یکسال پیش به دکتر مراجعه کردند و با دادن داروهایی psa ایشان به حدود 3 رسید تا اینکه با گزشت چند ماه مجددا psa به عدد 7 .افزایش یافت بل نمونه برداری از پروستات سرطان بدخیم تشخیص داده شد که با اسکن استخوان و Mra توده در استخوان کمر ایشان نیز دیده شد بنابرابن عمل برداشت پروستات انجام شد و باید مراحل پرتو درمانی نیز انجام پزیرد که بعد از بهبودی از عمل پرتو درمانی اغاز می شود سن ایشان 69 سال. است می خواهم بدانم ایا امیدی به درمان ایشان است وطول عمر ایشان بر اساس تجربه ی شما چقدر خواهد بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   طول عمر ممکن است از ۵ سال تا ۱۳ سال یا بیشتر هم داشته باشد به شرط پیگیری مداوم

 • تصویر کاربر سید دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر psaپدرم در تاریخ 98/06/02 16/81 شده و بعدا دکترش آقای حکیم زاده در ارومیه نمونه برداشته و گفته با سن و سالی که داره 74سالشه آمپول الیگارد 22.50تزریق کرده و گفته بعد سه ماه دوباره آمپول بزنه به نظرتون چیکار کنیم الانم پدرم درد تو ناحیه لگن و اون اطراف داره که یکم با زحمت راه میره میگه درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص رادیوتراپی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام با عرض خسته نباشید
  پروستات اینجانب بزرگ شده و در ازمایش اول psa برابر4.4 بوده و حجم ان برابر91cc به دکتر که مراجعه کردم قرص سیپروفلوکساسین را تجویز کرد من استفاده کردم و در ازمایش بعدی PSA برابر5.2 شده است و ادرارم مشکلی ندارد
  لطفا مرا راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  در مطالبی که خودتان عنوان کرده بودید عدم مصرف "نوشیدنی های حاوی کربنات" برای من سوال بود که این جمله یعنی چه چیزی نباید بخوریم. هیچکس نمی‌داند منظور شما از نوشیدنی کربنات چیست. لطفن آنرا توضیح دهید. باتشکر.

  عین جمله خودتان:
  غذاهایی که افراد مبتلا به BPH یا افراد در خطر ابتلا به این بیماری نباید مصرف کنند یا مصرف آن را محدودکنند عبارتند از:

  کافئین
  شیرین کننده های مصنوعی
  الکل
  نیکوتین
  نوشیدنی های حاوی کربنات
  غذاهای نشاسته دار تصفیه شده
  گوشت قرمز.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   نوشابه های گازدار 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر