دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر marmah یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام
  پدربزرگ من ۶۰ سال دارد و تازه فهمیدیم پروستات دارد
  و دکتر گفته دیگه وقتش گذشته و خیلی دیر آوردین
  امکان درمانش است؟ و اگه خدایی نکرده درمان نشه چقدر میشه عمر کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام مدارک رو باید از نزدیک ببینم معمولا همیشه امید هست 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام در بیوپسی سرطان بدخیم تهاجمی نوع چهار در سی تی اسکن غدد لنفاوی لگن آلوده شده لطفا بهترین درمان را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   اگر سایر جاها مثل ریه یا کبد یا استخوان‌ها متاستاز نداره جراحی رادیکال سیستکتومی بعدشم احتمالا بسته به جواب آن شیمی درمانی ممکنست نیاز باشد یا نباشد 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من 16 سالمه و نمیدونم چرا علائم عفونت و سرطان پروستات رو دارم چند روزی میشه اینطوریم پهلوهام کمی درد میکنه همینطور کمرم باید چیکار کنم اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   نترس سرطان نیست 

 • تصویر کاربر Aziz جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.پدرم 75 ساله هست و الان در بیمارستان امام رضاتبریز بستری شده.گفتن ناراسایی شدید کلیه داره میزان کارتینین و اوره خون بالاست و سه جلسه تا امروز دیالیز کردن.از آنجا که درد شدید در ناحیه شانه سمت چپ و کمر داشت با اسکن متوجه شدن که متاستاز به استخوان زده وسرطان پروستات داره..امروز دکترش گفت دکتر خون باید تشخیص بده که منشاء و روش درمانش مشخص بشه..درد استخوان شانه و کمر نزدیک یک ماه است که شروع شده.تصویر تمام آزمایشاتش تا الان را خدمتتان ارسال میکنم.خواهش میکنم نظر خودتان را بفرمایید درمانش جواب میده و چندسال میشه امیدوار بود؟خیلی نگرانیم لطفا نظرتان را رک بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   درمان به عهده متخصص سرطان که می‌تواند فوق تخصص خون و یا رادیوتراپی باشد هست 

 • تصویر کاربر فاطیما یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدپدرم ۶۶سالش هستش الان ده ماه هستش که به پروستات بدخیم پیشرفته دچارشده به استخوان هاوکلیه هاوریه وکبد زده الان هم درببمارستان بستری هستش درحال دیالیز هستش خواستم بدونم آیادرمان داردیاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام اگر به هورمون درمانی جواب نمیدهد باید تحت درمان لوتیشیم تراپی قرار گیرد 

 • تصویر کاربر فاطیما یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدپدرم ۶۶سالش هستش الان ده ماه هستش که به پروستات بدخیم پیشرفته دچارشده به استخوان هاوکلیه هاوریه وکبد زده الان هم درببمارستان بستری هستش درحال دیالیز هستش خواستم بدونم آیادرمان داردیاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام اگر به هورمون درمانی جواب نمیدهد باید تحت درمان لوتیشیم تراپی قرار گیرد 

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  ۷ سال از مرگ خواهرم میگذره تو این مدت پدرم سراغ اعتیاد میرفت و میذاشتش کنار تا اینکه ۵ ماه پیش شروع کرد و حدود یک ماه پیش ولش کرد ما هر چهار ماه ازمایش کلی براش میگرفتیم تا این سری مشکل نعوظ جنسی پیدا کرد رفت ازمایش داد و فهمید سرطان پروستا ت بدخیم داره روحیه شو از دست داده اما غیر نعوظ که با دارو درمانش کرد و اعتیاد رو هم ولش کرد هیچ علائمی نداره ایا درمان دارد و ایا باتوجه به بدخیم بودن در ابتدای راه هستش سنش هم ۶۱ ساله لطفا راهنمایی ام کنید!؟ممنون میشم🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   مراجعه حضوری سریعا به اینجانب داشته باشید روز چهارشنبه کلینیک دیابت تابان ساعت ۳-۶ 

 • تصویر کاربر میترا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین. پدرم 78 ساله هست 2 سال پیش درگیر سرطان پروستات شد گرید 4.
  جراحی لیزری شد و پخش هم نشده بود و بعدش رادیوتراپی و از اون موقع هم تا به الان هورمون درمانی میشه و آمپولهای 28 روزه که الان شده 3 ماهه میزنه. هر سه ماه هم چکاپ میشه که یک ماه پیش چکاپ شد و آزمایش پی اس آ هم خوب بود اما امشب خون تو ادرارش دیده. میخواستم بدونم ممکنه به پروستاتش مربوط باشه؟!
  البته بعد از رادیو تراپی ریه اش آمبولی کرد و از اون زمان هم وارفارین مصرف میکنه.
  چقدر امکان داره دوباره بیماریش برگرده؟!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار و سیتولوژی ادرار در سه نوبت 

 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر باعرض خسته نباشید ۲۸ سالمه مدتیه جنابت ندارم امکانش هست راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر صدیق دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر
  پدر من ۷۸ سالشه به دلیل کمر درد شدید mri انجام داده شد که توده بزرگ روی مهره کمرL2 و ضایعات متاستاستیک روی ستونفقرات رویت شده که بعد از انجام بون اسکن متاستاز به سایر استخوانها رویت شده و درد شدیدی دراستخوانها مخصوصا لگن و پای چپ دارن ضمنا PSA بار اول ۱۵۰ و روز بعد ۱۰۵۰ بوده این هفته قراره بیوپسی صورت بگیره آیا درمانی وجود داره و لازم هست بیوپسی انجام بشه؟ میتونم درمان رو با LU177 شروع کنیم و بیوپسی انجام ندیم و زمان رو از دست ندیم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   الان لوتیشیم بدرد ایشون نمیخوره ابتدا باید هورمون درمانی بشن اگه جواب نداد اون وقت لوتیشیم تراپی انجام بشه بیوپسی رو جهت اینکه درمان رو بتونید با بیمه انجام بدین نیاز است و اگر هزینه اش براتون مهم نیست و از بیمه نمیخواهید استفاده کنید میتونید بیوپسی نکنید و هورمون درمانی رو سریعتر شروع کنین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر