آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سالاری یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  پدرم بعد از ازمایش PSA با عدد49 بیوپسی داده که نتیجه ادنوم کارسینوما تشخیص داده شد یک هفته بعد از بیوپسی گاما اسکن داده که منفی بوده
  الان ما جراحی برداشت پروستات رو انجام بدیم ؟
  ایا بعد از جراحی به شیمی درمانی نیاز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   لطفا PSMA PET scan در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین

 • تصویر کاربر نيكا چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام ، پدرم ٦٣ سالش هست و مشكل پروستات داره ولى هنوز دكتر نمونه بردارى نكرده كه مشخص بشه خوش خيمِ يا بد خيم ولى پدرم خيلى بدن درد داره به خصوص پاهاش ، يعنى حتما سرطانِ؟ 😳ً
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   PSA ؟

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده یه دوستی دارم که الان ۲۰ سالشه و تقریبا از سن 15 سالگی متاسفانه مبتلا به خودارضایی بود و به گفته خودش بعضا هر روز این عملو انجام میداده الان خیلی میترسه که به سرطان پروستات و ... مبتلا میشه از چند تا دکتر پرسیده بعضی ها میگن هیچ ارتباطی نداره بعضی ها میگن احتمالش رو خیلی بالا میبره الان خیلی نگرانه و دغدغه ذهنی پیدا کرده ایا واقعا بین این دو رابطه هس اگه هس چیکار کنه پیشگیری کنه و ...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   خارج شدن منی واسپرم از بدن چه بصورت نزدیکی چه خود ارضایی از سرطان پروستات پیشگیری میکنه

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  یکی ازدوستانم مردی هستند متاهل و43 ساله ازچندماه قبل بدون داشتن دیابت تکررادرارشبانه داشت.به مرور بدترشده انواع داروهای چرک خشکن وضد تورم هایی که می گفتن ضدهیپرپلازی واینهاست روگرفت.خوب نمیشه.میگه موقع انزال دردداره.لگن وپاها وکمرش درد داره وخیلی لاغرشده.چکار میشه کرد ممنونم اگربفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   احتمالا پروستاتیت مزمن داره باید حضوری مراجعه کنه

 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر بخاطر راهنمایی هاتون. پسری 26 ساله و مجردم. زمستان سال قبل دچار تکرر ادرار شدم و به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی که دادم حجم پروستات 30 سی سی و التهاب پروستات تشخیص داده شد و دکتر طی چند مرحله برام داروهای زیر رو تجویز کرد از جمله( افلوکساسین، پروترال، پروکسور). این داروها رو تا اوایل اردیبهشت ماه استفاده کردم. اما تو اواسط خرداد ماه متوجه شدم که دچار اختلال نعوظ شدم؛ به طوری که با دیدن یا شنیدن محرک ها دچار نعوظ نمیشم و با ماساژ دادن به نعوظ میرسم ( بعضی اوقات نعوظ کامل نیست و اگه از ماساژ دست بکشم نعوظ هم از بین میره) ولی نعوظ صبحگاهی دارم. تا حالا رابطه ی جنسی نداشتم ولی متاسفانه چند سالی هست که خودارضایی می کنم و خود ارضاییم هم طوری بود که تا چند ساعت خودم رو تو حالت نعوظ نگه میداشتم ( 2-3 ساعت و بعضی اوقات بیشتر).
  -دکتر این اختلال ممکنه به خاطر التهاب پروستات و عوارض داروها باشه؟
  -این اختلال ممکنه به خاطر نعوظ های طولانی در خودارضایی باشه؟
  این موضوع خیلی نگرانم کرده و روی زندگی آیندم تاثیر میذاره (این که ازدواج کنم یا نه) طوری که شب ها خواب راحتی ندارم و مدام دارم بهش فکر میکنم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام بعلت داروها ست

 • تصویر کاربر فردین یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام میخوام بدونم آزمایش PSA یه بیمار سرطان پروستات که متازتاز استخوان داده پایین بیاد نشونه چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام اگر داره درمان میشه نشان از پاسخ به درمان است

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام پدر من ۶۵سالشه آزمایشات انجام شدهpsaرا۴۴۰نشون میده وسرطان به استخوان وتا سرش پیشرفت کرده ما تازه فهمیدیم حالابهترین راه درمان که پیشنهاد میکنید چیست وچقدر امکان بهبودی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام هورمون درمانی

 • تصویر کاربر داریوش چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر سلام من 50 سال دارم واز امپول تستوسترون 250 خیلی استفاده کرده ومی کنم زیرا بدون امپول اصلا توانایی نزدیکی را ندارم ولی زمان استفاده علایم کندی فشار ادرار وقطره ای شدن بهم دست میده وحدود یک ماه بعد خوب میشه تا تزریق بعدی دوباره علایم ظاهر میشود ، چکار باید بکنم ادامه تزریق خیلی خطر دلره یا نه راهنمایی بفرمایید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام شما جهت قطع تستوسترون به فوق تخصص غدد مراجعه کنید و علت علائم ادراری شما اثر آمپول بر پروستات و بزرگ شدن آن است و از قرصهای سیلدنافیل یا تادالافیل برای نزدیکی استفاده کنید

 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ارادت .جسارتا بنده 31سال سن دارم چندین سال هست که در سال دو آلی سه بار به مدت چندهفته سوزش ادرار شدید دارم آزمایش کامل و سونوگرافی کامل هم میرم ولی مشکلی نبوده جدیدا تکرر ادرار هم دارم .یه مدت خیلی جلو ادرار خودمو میگرفتم ولی الان نه به نظر شما آقای دکتر چه اقدامی انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام نوار مثانه و سیستوسکوپی انجام بدید

 • تصویر کاربر سالار شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  باسلام بنده اندازه پروستاتم 5.45بودوبامصرف داروی فینوپروست وامنیک الان شده5.20آیاهمین درمان راادامه دهم یادرمان دیگری لازم است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام اگر منظور PSA است باید mri پروستات باید انجام بشه در بیمارستان خاتم الانبیا تهران

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر