آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهره جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان،برای پدرم 65سالشه دکتر اورولوژی باتوجهدبه ازمایشات و اسکن گاما و سیتی اسکن تشخیص دادن 35جلسه رادیو تراپی،،سوالم ازشما اینه که رادیو تراپی برای چیه؟ ایا بعد از 35جلسه بعدش چه اتفاقی در انتظارمونه؟راستی دکتر رفته برا رادیوتراپی گفتن مثانه ت خیلی پره و پدرم قادر به تخلیه نبوده مجبور شدن سوند وصل کنن،،دلیلش چیه؟ خیلی اذیته با سوند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   به همون متخصص ارولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Amin جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام من ۳۹ سالم هست و مدت یک ماهه که بی اختاری در ادرار دارم جوری که یهو فشاری بهم میاد که انگار کل روز ادرار نکردم و بعضی مواقع به دستشویی نرسیده ادرارم سر ریز میشه و چند باری هم درد زیر ناف داشتم و یک بار هم سه سال پیش سونو‌ دادم و اندازه پروستاتم ۲۲ cc شده بود که بعد یک ماه به ۱۹cc برگشت به نظرتون مشکل من از چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. خسته نباشید. مدتها بود که پدر من شکمش باد زیادی داشت و ما متوجه دلیلش نبودیم تا اینکه دو ماه پیش با بند اومدن ادرار و مدفوع به دکتر مراجعه کردیم و فهمیدیم سرطان پروستات هست
  متخصص ازمایش نمونه برداری داد که خیلی پدرم اذیت شد و الانم میگن باید ازمایش تراکم استخان بده
  پدرم اگر نخواد شیمی درمانی بشه راه درمان دیگه ای وجود داره که حداقل پدرم از سون خلاص بشه الان دوماهه سون استفاده میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   با تمام مدارک ایشون رو ببینم 

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب و احترام
  بیمار هفتاد و شش ساله و از بزرگی پروستات رنج میبرد. دارای پیس میکر می‌باشد و ای اف نسبتا پایین دارند. احتمال جراحی پروستات برای بیمار وجود دارد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر ای اف زیر ۳۰ درصد باشد کنی خطرناک است پیس میکر رو میشه در حین عمل از کار انداخت بهتره آنژیو آمبولیزاسیون پروستات انجام بدهند توسط دکتر قناعتی متخصص رادیولوژی بیمارستان امام خمینی تهران

 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام، دکتر گرامی،، پدر بنده 65ساله به تازگی با ازمایش خون متوجه شدیم کهT.psa:38.95 و F.psa:6.41 و free psa:16.5 هستش،همچنین سونوگرافی پروستات به حجم تقریبی 25 سی سی و.پس از تخلیه میزان رزیجوی 60سی سی،،بود.
  که مشکل قطره قطره امدن ادرار هم داشتن،با مراجعه به ارولوژی و انجام بیوپسی که به پیوست میفرستم تشخیص دادن که باید جراحی بشن،،اما الان با خوردن قرص امنیک خارجی و قطره پروستاتان و.روغن کدو مشکلشون حل شده اما دکترش گاما اسکن و.سی تی اسکن هم نوشتن که انجام بشه،،خاستم بدونم تشخیص شما چیه دکتر؟ حتما باید جراحی بشه!؟اقای دکتر جواب پاتولوژیش بدخیمه؟؟متشکرم از شما دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر در اسکن های انجام شده بدخیمی پروستات به جاهای دیگر سرایت نکرده بود و در اسکن های انجام شده PET scan هم بود باید جراحی پروستات بشه چون بدخیم هستش ولی اگر به جاهای دیگر سرایت کرده باشه هورمون درمانی باید انجام بشه

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  میتونید دقیقا بگید این به چه معناست آزمایش پدرم است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سرطان پروستات

 • تصویر کاربر میرزا یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام مردی 38 ساله هستم من 15ساله که سنگ کلیه دو طرفه دارم سالی یکبار هر کلیه را سنگ شکن میکنم دو قبل کلیه سمت چپم سنگ شکن کردم از آن به بعد درد در زیر نافم ایجاد شده گاهی اوقات تکرر ادرار وسوزش دارم ولی بیشتر وقتها طبیعی سونوگرافی انجام دادم کلیه چپم سنگ6میلی داره ولی پرستاتم40سی سی نشان داده زیاد درد مثانه دارم ایا احتمال سرطان است یا چیز دیکر لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری بدون تزریق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین

 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام مردی 54 ساله هستم. دو سه سالی است تکرر ادرار دارم با مصرف تامسولوسین بهبودی نسبی پیدا کردم. پس از مراجعه به فوق تخصص داروی دیگری بنام پروترال او پاس مصرف می کنم. حالم خیلی خوب شده و دیگه روزها اصلا مشکل ندارم فقط شب ها یک یا دو بار برای دفع ادرار بیدارم میشم . اخرین ابعاد پروستاتم 36در 36در50 با وزن 36 می باشد برای اینکه شب ا بیدار نشم راهنمایی بفرمایید. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   شب قرص VSOL ۵ میلی گرم استفاده کنید

 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام،دكتر پدر بنده ٧٥ سالشونه و حدودا يكسال پيش متوجه شديم كه مشكل پروستات و تومور مثانه داره كه اولين عمل برداشتن تومور مثانه بود و بعداز عمل ٦ جلسه تزريق داخل مثانه ب ث ژ داشتيم و در طي اين مدت با قرص تاموسولين و فيناسترايد تحت درمان بودن كه باز دچار تكرر ادار و بي اختياري شدن و ناچارا عمل تراشيدن پروستات رو انجام داديم و جواب پاتولوژي بدخيمي پروستات و مثانه رو نشون ميده ميخوام بدونم به جز شيمي درماني راه درماني ديگه دارن؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر بدخیمی پروستات ناشی از مثانه باشه میشه مثانه و پروستات رو برداشت

 • تصویر کاربر الهه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آیا داروی ری لو زوله واقعا سرطان اولیه و پیشرفته پروستات را درمان میکند؟
  1. تصویر کاربر الهه سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام آیا داروی ری لو زوله واقعا سرطان اولیه و پیشرفته پروستات را درمان میکند؟
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   فعلا در حد مطالعه و تحقیق است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر