علت پرتاب نشدن اسپرم یا انزال معکوس چیست؟

مایع منی به طور طبیعی در هنگام انزال از آلت تناسلی مردانه خارج می شود. انزال معکوس به حالتی گفته می شود که در آن مایع منی به جای خارج شدن از میزراه به سمت عقب و مثانه بازگشت می کند. میزراه لوله ای است که ادرار را از مثانه به بیرون از بدن هدایت می کند. انزال معکوس یک مشکل غیر رایج در انزال مردان است. انزال معکوس می تواند منجر به ناباروری در مردان شود. به همین دلیل، برای احیای باروری انزال معکوس درمان می شود.

 • در اغلب مردان در هر بار انزال بیش از ۱.۵ میلی لیتر مایع منی خارج می شود.
 • در مردان مبتلا به انزال معکوس امکان دارد هیچ مایعی خارج نشود.
 • انزال معکوس یک علامت بوده و تشخیص پزشکی نیست.
 • در صورتی که مرد در تلاش برای فرزند دار شدن نباشد، نیازی به درمان انزال معکوس نیست.

علائم انزال معکوس

انزال معکوس توانایی نعوظ و رسیدن به ارگاسم را تحت تاثیر قرار نداده اما ممکن است علائمی همچون موارد زیر تجربه شوند:

چگونه بفهمم به انزال معکوس مبتلا هستم؟

اولین نشانه ابتلا به انزال معکوس ارگاسم خشک به همراه عدم خروج یا خروج بسیار اندک مایع منی است. انزال معکوس می تواند در اثر برداشت جراحی مثانه یا پروستات و پرتو درمانی ناحیه لگن با هدف درمان سرطان ایجاد شود. در صورت تجربه ارگاسم خشک یا عدم بارداری شریک جنسی پس از یک سال داشتن رابطه محافظت نشده، باید به پزشک مراجعه شود. پزشک اورولوژ قبل از معاینه آلت تناسلی، بیضه ها و راست روده سوالاتی را در زمینه دارو های مصرفی، سابقه جنسی و جراحی های قبلی بیمار از او خواهد پرسید. در صورت وجود مقادیر زیاد اسپرم در ادرار، انزال معکوس تشخیص داده می شود.

عوامل انزال معکوس یا پرتاب نشدن اسپرم

انزال معکوس هنگامی بروز می دهد که عضله گردن مثانه برای جلوگیری از ورود مایع منی به مثانه به خوبی منقبض نشود. مایع منی در حین انزال از پروستات به میزراه منتقل می شود. برخی عوامل می توانند سبب بروز مشکل در عملکرد عضله گردن مثانه شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جراحی پروستات، میزراه یا گردن مثانه
 • عوارض جانبی دارو هایی همچون دارو های فشار خون بالا، اختلالات خلقی، بزرگی پروستات یا آسیب طناب نخاعی
 • آسیب عصبی ناشی از بیماری هایی همچون دیابت و مالتیپل اسکلروزیس (MS)

برداشتن پروستات و انزال معکوس

برداشت بخشی از پروستات در جراحی یکی از رایج ترین عوامل انزال معکوس است. نزدیک به ۱۰ تا ۱۵ افرادی که تحت تاثیر این جراحی قرار می گیرند به دلیل آسیب به عضلات و اعصاب مثانه انزال معکوس را تجربه می کنند. مردانی که پروستاتکتومی رادیکال (برداشت کامل پروستات) انجام داده اند، قادر به انزال نخواهند بود. این مورد ارتباطی با انزال معکوس ندارد زیرا در چنین شرایطی مایع منی توانایی رسیدن به آلت را نخواهد داشت.

درباره جراحی پروستات چه میدانید؟

پیشگیری از ابتلا به انزال پس گرد

انزال معکوس کاملا قابل پیشگیری نیست. مردانی که نیاز به درمان بزرگی پروستات دارند باید جراحی های کم تهاجم تر را همچون ترموتراپی پروستات با مایکروویو (TUMT) یا تخریب سوزنی پروستات از راه میزراه (TUNA) انتخاب کنند. احتمال آسیب عصبی و عضلانی در این جراحی ها کمتر است. کنترل بیماری هایی که سبب آسیب عصبی می شوند می تواند به پیشگیری از انزال معکوس کمک کند. مردان مبتلا به دیابت باید دارو های تجویز شده توسط پزشک را مصرف کرده و تغییرات پیشنهادی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند.

درمان انزال پس گرد چیست؟

از آنجایی که انزال معکوس می تواند تجربه مرد از رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار دهد، برخی مردان حتی در هنگام عدم ابتلا به عوامل زمینه ای خاص، نسبت به درمان آن اقدام می کنند. مردانی که در تلاش برای فرزند دار شدن هستند گزینه های درمانی متعددی پیش روی خود دارند. درمان معمولا با گرفتن اسپرم پس از انزال شروع می شود. مصرف برخی دارو ها انزال رو به جلو را تحریک می کنند. در صورت عدم موفقیت این دارو ها، پزشک می تواند بدون نیاز به انزال، مقداری از اسپرم های مرد را از بیضه ها خارج کند.

روش های جراحی برداشت اسپرم

??آسپیراسیون اسپرم از بیضه (TESA): در این فرایند ناحیه درمان به صورت موضعی بی حس شده و به کمک یک سوزن مقداری از اسپرم های بیضه مرد خارج می شود.

??آسپیراسیون پوستی اسپرم از اپی دیدیم (PESA): در این فرایند ناحیه درمان به صورت موضعی بی حس شده و با استفاده از یک سوزن از اپی دیدیم اسپرم گرفته می شود. اپی دیدیم مجرایی متصل به بیضه است.

??استخراج اسپرم از بیضه (TESE): در این روش نیز همانند آسپیراسیون اسپرم از بیضه، با کمک بی حسی موضعی مقداری اسپرم به صورت مستقیم از بیضه ها خارج می شود. در این روش برخلاف روش های قبل به جای استفاده از سوزن، بر روی بیضه برشی ایجاد می شود.

انزال معکوس یا پرتاب نشدن اسپرم

پس از استخراج موفق مایع منی، پزشکان می توانند به دو روش نسبت به باردار کردن شریک جنسی فرد اقدام کنند:

??لقاح مصنوعی (IVF): در این فرایند یک تخمک از زن گرفته و در یک محیط کشت با اسپرم مرد لقاح داده می شود. پس از رشد رویان، پزشک آن را در رحم زن قرار می دهد.

??لقاح درون رحمی (IUI): در این فرایند، در هنگام تخمک گذاری زن، پزشک مایع منی را به داخل رحم او تزریق می کند.

درمان انزال معکوس به علت آن بستگی دارد. هنگامی که این مشکل در اثر مصرف برخی دارو ها ایجاد شده باشد، می توان با تغییر دارو ها آن را برطرف کرد. امکان دارد انزال معکوس ناشی از آسیب عصبی شدید قابل درمان نباشد.

در مشکل پرتاب نشدن اسپرم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

انزال معکوس خطرناک و دردناک نبوده و همواره به درمان نیاز ندارد. این مشکل می تواند علامت یک بیماری دیگر باشد. در صورت بروز موارد زیر باید با پزشک خود درباره انزال معکوس مشورت کرد:

 1. عدم خروج مایع منی پس از ارگاسم (ارگاسم خشک)
 2. کاهش خروج مایع منی به مقداری کمتر از حالت طبیعی
 3. عدم بارداری شریک جنسی پس از یک سال تلاش

انزال معکوس همیشه قابل برگشت نبوده اما ناباروری ناشی از آن درمان پذیر است. هنگامی که یک مرد قادر به انزال نباشد، پزشک متخصص ناباروری می تواند به او کمک کند. مردان مبتلا به انزال معکوس ممکن است علائمی دیگری را نیز در اثر ابتلا به بزرگی پروستات، دیابت یا جراحی پروستات تجربه کنند. بنابراین، حتی در صورت تصور بر غیر قابل درمان بودن بیماری خود باید علائمی همچون انزال دردناک، وجود خون در منی، تکرر ادرار یا اختلال نعوظ را با پزشک در میان گذاشت.

این علائم بیانگر مشکلاتی هستند که در اثر انزال معکوس به وجود نیامده اند. با اینکه اغلب مردان انزال و ارگاسم را مرتبط می دانند اما همه ارگاسم ها با انزال همراه نیستند. در حالی که ممکن است ارگاسم بدون انزال ناراحت کننده باشد اما مضر نیست. تغییر انتظارات خود تنها اقدامی است که باید برای داشتن یک زندگی راحت با انزال معکوس انجام داد.

دلیل نیامدن آب منی چیست؟

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من مشکل پرتاب اسپرم دارم از اسپرمم ازمایش گرفتم مشکلی نداشت ولی خودم احساس میکنم که پرتاب اسپرمم خیلی ضعیفه برای درمان باید چه کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   ممکنه تنگی مجرا باشه باید سیستوسکوپی انجام بشه 

 • تصویر کاربر Sbm یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دو هفته پیش احساس کردم که موقع انزال مایع منی به طور کامل تخلیه نشد و هنگام ادرار کردن کمی سوزش داشتم که بعد از چند ساعت تب کردم بعد از چند روز اپیدیدیم بیضه سمت راستم ملتهب و دردناک شد و التهاب و تورم به کل بیضه سرایت کرد پیش دکتر رفتم ازماش ادرار نوشتن که جوابش عفونت ادراری بود سه تا آمپول سفازولین و یک ورق سیفیکسیم و مسکن نوشتن به مدت یک هفته که بعد از مصرف تبم قطع شد و تورم بیضه از بین رفت همین نسخه رو دوباره تکرار کردن و سه تا آمپول سفازولین و دو ورق سیفیکسیم دیگه نوشتن برای ده روز که بعد از مصرف دوباره ازمایش ادرار دادم که عفونت از بین رفته بود اما اپیدیدیم هنوز مثل قبل نشده و کمی برجسته است البته درد نداره و مانع خروج اسپرم نشده اما موقع انزال کمی سفت میشه و بعد از چند ساعت نرم تر میشه اما هنوز اپیدیدیم به حالت پیش از عفونت کردن برنگشته پیش متخصص رفتم گفت چیزی نیست ممکنه تا دو ماه طول بکشه تا تورم اپیدیدیم از بین بره و ۱۰ عدد قرص لووفلوکساسین نوشتن با دو ورق قرص سلکوکسیب نظر شما چیه ایا طبیعیه؟ قرصی برای از بین رفتن برجستگی هست؟ همچنین موقع انزال احساس میکنم مایع منی مثل قبل جهش نداره ایا بدلیل برجستگی اپیدیدیم یا مشکل دیگه ای هست؟
  1. تصویر کاربر Sbm پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   یعنی احساس می کنم کیفیت اسپرم کمی افت کرده می خوام بدونم بخاطر همین برجستگیه ؟ و چه دارویی این برجستگی از بین میبره
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   همون داروهای تجویزی رو بخور ممکنه خوب هم نشه برامون مهم نیست اگر خوب هم نشد ولش کن حساسیت به خرج نده کاریش نمیشه کرد 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  آیا برای عدم رتروگربد انزال به مثانه میتوان با جراحی این مشکل را حل کرد؟و سوال دوم اینکه آیا مایع شفاف پس از راضا شدن در انزال پس گرد میتواند حاوی اسپرم باشد؟
  بزرگی پروستات من 62 سی سی بود دکتر گفت عمل باز فایده ای ندارد.آیا این نظریه درست است یا با عمل بسته هم میشده است این کار را انجام داد؟خیلی ناراحتم دکتر.کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   اگر جراحی پروستات انجام داده اید چه بصورت باز چه بسته انزال رو به عقب از عوارض این عمل است و تمام بیماران این عارضه را پیدا می کنن و کاری نمیشه کرد 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  آیا برای عدم رتروگربد انزال به مثانه میتوان با جراحی این مشکل را حل کرد؟و سوال دوم اینکه آیا مایع شفاف پس از راضا شدن در انزال پس گرد میتواند حاوی اسپرم باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   اگر جراحی پروستات انجام داده اید چه بصورت باز چه بسته انزال رو به عقب از عوارض این عمل است و تمام بیماران این عارضه را پیدا می کنن و کاری نمیشه کرد 

 • تصویر کاربر ناصر شنبه ۹ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما جناب دکتر گرامی
  میخواهم ازتون بپرسم که آیا شاک وی یا طب سوزنی برای درمان بزرگی پروستات تاثیری داره یا خیر

  با تشکر از شما دکتر گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یک سری نشانه از التهاب پروستات دارم خواستم ببینم کدوم روش قطعی تر هست برای تشخیص؟ PSA یا سونو؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   تشخیص التهاب پروستات با تست 4glass هستش که بسیار سخت و مکافات است و بهتره درمان دارویی بگیرید اگر پاسخ دادید به تشخیص رسیده ایم ولی سونوگرافی و آزمایشات رو انجام بدین

 • تصویر کاربر آرمین سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. بنده ۳۴ سالمه و به خود ارضایی تفگقریبا معتاد شدم و بیشتر قبل از انزال دست از خود ارضایی میکشم .حدودا یک ماه میشه که زیر شکم من درد میکنه و بالای آلتی تناسلیم تیر میکشه.دکتر سونوگرافی نوشتن. تو سونوگرافی مشخص شد که فتق دارم و اندازه پروستام ۳۲سی سی هستش و قطر و ضخامت حدودا ۴۳میلی هستش. آیا خطری داره و مشکلی تو باروری ایجاد میکنه؟ممنون میشم اگه جواب بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   نه مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر زینب چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  پدر من 61 سالشونه. شهریور آزمایش دادن psa ایشون 469 بود و در آذرماه 738.
  ایشون حتما سرطان بدخیم با متاستاز دارن؟
  راه درمانشون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   باید بیوپسی پروستات و اسکن هسته ای استخوان انجام بدهند 

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  عدد۱۱۱ صدویازده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 10 ماه پیش)

   متوجه نمی شم

 • تصویر کاربر قادر چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باسلام...برامدگی ودرد درحاشیه خروجی مدفوع...ب متخصص اورولوژی مراجعه...گفت پروستات خوش خیم وقرص فیناید 5 وترازوسین ۲ نصفی در هر شب وداروی ساختنی ...داد بهتر شدم ولی مجددا دارم...از راهنمایی شما متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   به جراح عمومی هم مراجعه کنید جهت معاینه از نظر بواسیر و شقاق مقعد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر