آیا تفاوت اندازه بیضه ها عادی است؟

بسیار طبیعی است که یکی از بیضه‌ها از دیگری بزرگ‌تر باشد. بیضه راست بسیاری از افراد کمی بزرگ‌تر بوده و بیضه چپ کمی پایین‌تر از بیضه راست قرار گرفته است. معمولا تفاوت در اندازه بیضه‌ها طبیعی بوده و نگران‌کننده نیست اما ممکن است ناهمسان بودن اندازه بیضه‌ها در مواردی نشان‌دهنده مشکل خاصی در بدن باشد. اگر در یکی از بیضه‌های خود احساس درد داشتید یا متوجه تغییر شکل یکی از آن‌ها شدید؛ در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

در این مطلب قصد داریم دلایل تفاوت اندازه بیضه‌ها را بررسی کنیم و راجع به انواع بیماری‌های مرتبط با این مشکل، روش‌های درمانی و چگونگی انجام آزمایش‌های خانگی بررسی مشکلات بیضه‌ها صحبت خواهیم کرد.

دلایل تفاوت اندازه بیضه ها

دلایل تفاوت اندازه بیضه ها

دلایل مختلفی برای ناهمسان بودن اندازه بیضه‌ها وجود دارد. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اپیدیدیمیت بیضه

اپیدیدیم مجرای پشت بیضه‌هاست. معمولا وقتی این مجرا به دلیل ابتلا به عفونت، ملتهب ‌شود؛ اپیدیدیمیت اتفاق می‌افتد. این مشکل می‌تواند نشانه عفونت کلامیدیا باشد.

اگر یکی از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید؛ به پزشک مراجعه کنید:

کیست اپیدیدیم

کیست، کیسه نازکی است که از مایع پر شده باشد. اگر میزان مایعات موجود در مجاری ادراری بیش‌ازحد باشد؛ ممکن است فرد به کیست اپیدیدیم دچار شود. البته این احتمال هم وجود دارد که فرد در پی التهاب بیضه به کیست اپیدیدیم مبتلا شود.

هیدروسل

هنگامی که کیسه‌هایی اطراف بیضه‌ها تشکیل شده و با مایع پر شود؛ فرد به هیدروسل دچار می‌شود.

خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

التهاب بیضه

اگر بیضه‌ ها دچار عفونت شوند؛ التهاب بیضه رخ می‌دهد. ممکن است پس از ابتلای فرد به ویروس اوریون نیز چنین عارضه‌ ای ایجاد شود. اگر در بیضه‌های خود احساس درد داشتید و شک داشتید که آیا ممکن است به التهاب بیضه دچار شده باشید یا نه؛ بهتر است به پزشک مراجعه کنید. این بیماری می‌تواند باعث آسیب رسیدن به بیضه‌ها شود.

پیچش بیضه

اگر بیضه‌ها حول محور خود بچرخند، فرد به پیچش بیضه دچار شده است. این اختلال دردی شدید و تمام‌نشدنی در پی دارد. اگر این درد به دنبال آسیب‌دیدگی ایجاد شده باشد؛ احتمالا تا مدتی فروکش کرده و دوباره پس از مدتی آغاز ‌شود. پیچش بیضه نوعی اختلال حاد است و باید خیلی فوری نسبت به درمان آن اقدام کرد. احتمال دارد در پی چرخش بیضه حول محور خودش، گردش خون ورودی به بیضه‌ها کاهش یافته یا مسدود شود. اگر نسبت به درمان این بیماری اقدام نشود؛ ممکن است فرد مجبور شود با انجام عمل جراحی بیضه‌های خود را بردارد.

واریکوسل

به اتساع رگ‌ های خونی اطراف بیضه‌ها، واریکوسل می‌‌گویند. اگر همراه با این اختلال نشانه دیگری مشاهده نشود؛ نیازی به انجام درمان نیست اما احتمال دارد در پی ابتلا به واریکوسل، میزان تولید اسپرم فرد کاهش یابد.

سرطان بیضه

ممکن است سلول‌های سرطانی در بیضه‌ها ظاهر شده و تکثیر شوند. پزشک با معاینه آن‌ها بررسی می‌کند که غده‌ جدیدی ایجاد شده است یا نه. داده‌ های انجمن سرطان آمریکا نشان می‌دهد که سرطان بیضه از سرطان‌های نادر است و از هر ۲۵۰ مرد، یک نفر به آن دچار می‌شود. معمولا این بیماری برای مردان جوان یا میان‌سال پیش می‌آید و درمان آن با موفقیت همراه است.

علائم سرطان بیضه

عوامل خطر زا نامتقارن بودن بیضه در مردان

نشانه‌ ها و علائم مختلفی هستند که نشان می‌ دهند سلامتی بیضه‌ ها به خطر افتاده است. اگر همراه با بزرگ شدن بیضه‌ها، هر کدام از نشانه‌ های زیر را مشاهده کردید؛ بهتر است در سریع‌ ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید:

از جمله آزمایش‌های دیگر تجویزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمایش ادرار برای بررسی ابتلا به عفونت و مشکلات کلیوی
 • انجام سونوگرافی برای بررسی جریان خون و رشد سلول‌ها
 • انجام سی‌تی‌اسکن برای بررسی ناهنجاری‌های بیضه‌ها

پزشک پس از تشخیص بیماری اصلی، روش درمانی موردنظر و داروهای لازم را تجویز خواهد کرد.

درمان هم اندازه نبودن بیضه ها

روش‌های درمانی ناهمسان بودن اندازه بیضه‌ها به عامل آن بستگی دارد. در ادامه به عوامل اصلی بروز این مشکل و راه‌های درمانی آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

درمان هم اندازه نبودن بیضه ها

اپیدیدیمیت: اگر کلامیدیا عامل التهاب بیضه باشد؛ پزشک برای درمان عفونت ایجادشده، یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. هم‌چنین ممکن است پزشک تصمیم بگیرد به منظور کاهش تورم، بیضه‌ها را بالا بکشد.

التهاب بیضه: اگر عفونت‌ها و بیماری‌های آمیزشی دلیل التهاب بیضه باشد؛ معمولا برای مبارزه با این عفونت دارو تجویز می‌شود. از جمله داروهای تجویزی رایچ می‌توان به سفتریاکسون (روسفین) یا آزیترومایسین (زیترومکس) اشاره کرد. استفاده از یخ و داروهای مسکن به رفع درد و ناراحتی کمک می‌کند.

پیچش  بیضه: برای این اختلال باید در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به انجام درمان اقدام کرد. پزشک با انجام اقدامی با نام «برطرف نمودن پیچش با دست»، پیچش بیضه را رفع می‌کند اما معمولا برای پیش‌گیری از ابتلای دوباره باید عمل جراحی انجام داد. اگر درمان به موقع انجام نشود؛ ممکن است مجبور شوید بیضه‌ها را از بدن خارج کنید.

سرطان بیضه: اگر بیضه‌ها دچار سرطان شده باشند؛ پزشک توصیه خواهد کرد که بیضه‌ها از بدن خارج شوند.

نوردرمانی، شیمی‌ درمانی و ترکیب این دو روش به کاهش میزان سلول‌های سرطانی یا نابودی آن‌ها کمک می‌کند. اگر سرطان به دیگر نقاط بدن منتشر شود؛ ممکن است نیاز به انجام روش‌های درمانی دیگر و عمل جراحی باشد.

چگونه می توانم بیضه هایم را معاینه کنم؟

نظارت بر اندازه و شکل بیضه‌ها اهمیت زیادی دارد چون از آن طریق است که می‌توان متوجه تغییرات شد.

یک بار در ماه خودتان بیضه‌ها را معاینه کنید. در معاینه خود به دنبال غده‌ها، رشد نابهنجار، درد، تورم و سایر ناهنجاری‌ها باشید.

معاینه خانگی و شخصی بیضه ‌ها

معاینه خانگی و شخصی بیضه ‌ها

روش انجام معاینه خانگی بیضه‌ها به شرح زیر است:

نامتقارن بودن اندازه بیضه‌ها طبیعی است

اگر اندازه یکی از بیضه‌ها بسیار بزرگ‌تر از دیگری باشد؛ باید به آن توجه کرد. بیشتر عوامل ایجادکننده این اختلال به راحتی درمان می‌شوند. هر چقدر زودتر به پزشک مراجعه کنید؛ روند درمان آسان‌تر خواهد بود.

حتی اگر پزشک تشخیص دهد که دچار سرطان بیضه شده‌اید؛ زیاد نباید نگران این موضوع باشید. با انجام روش‌های درمانی مناسب و پشتیبانی درست می‌توان به فرد و خانواده کمک کرد تا از این برهه به خوبی عبور کنند.

اندازه طبیعی بیضه

بیضه ها هورمون جنسی مردانه تستوسترون و همچنین اسپرم را تولید می کنند. اندازه میانگین بیضه مردانه تقریباً  ۴ x 3 x 2  سانتی متر و به شکل بیضی می باشد. اکثر مردان دو بیضه دارند. ممکن است اندازه بیضه ها با هم متفاوت باشند و طبیعی است که یکی از آنها از دیگری بزرگتر باشد. بیضه ها در کیسه ی بیضه قرار می گیرند و توسط طناب نازکی به نام طناب اسپرماتیک به بدن متصل می شوند.


دکتر رضا ولی پور متخصص بیضه و اورولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر قيس پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام جناب داكتر صاحب ! من قيس ٢٩ ساله هستم سوال من اينست كه من يك بيضه دارم و بيضه ام بسيار كلان است بيضه چپ من در جايش است مگر به مراتب كوچكتر از بيضه راست ، آيا برايم كدام نقص و عوارض پيدا نميكند اين تك بيضه بودن ؟؟
  تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر آدرین سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  پسرم دو ساله ست .
  ۴۰ روزگی ختنه به روش جراحی شده .
  حدود یکسالگی متوجه چسبندگی شدم که متخصص اورولوزی با دست جدا کرد. الان روی الت پسرم یه برجستگی بوجود اومده.
  همونجایی که قبلا چسبندگی داشته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۰ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   عکس واضح واضح میخوام 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام، چند وقته که بیضه سمت راستم بزرگتر شده یه مقدار و به سمت شکمم اومده ولی سمت چپم نسبت به راست شل هستش، دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چندمددته که بیضهام هردوتاشهم درد میکنه بعضی موقع سمت راست بعضی موقع سمت چپ بعضی وقتها هم دوتا باهم درد میکنند لطف کنید راهنمایی کنید که چکار کنم ممنون ازلطف شما...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر پویا شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام حدود یکماه نیم عمل جفت طرف واریکوسل انجام دادم بیضه سمت راستم دوبرابر سمت چپم شده مشکلی وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی ار بیضه ها بکن 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  میخواستم بیضه خودمو بفروشم کجا باید مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   امکان نداره 

 • تصویر کاربر آرمان جمعه ۲۴ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  بعد از ضربه درد زیاد، وقتی که استراحت یا دراز کشیدم در سمت راست بیضه احساس میکنم و اینکه بیضه سمت راستم بزرگتر از سمت چپمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ دی ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی بکن از بیضه ها 

 • تصویر کاربر سامان جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ۱۴ سالمه. از وقتی یادم میاد و خودمو شناختم، بیضه سمت چپم پایین تر از بیضه سمت راستم است. یک نکته هم بگم اینکه وقتی بیضه سمت چپم رو لمس میکنم، انگار دو قسمت نامساوی داره( بالای بیضه، یک چیزی مثل قده وجود داره) البته باید بگم که هیچ وقت درد نداشتم و هیچ مشکلی نداشتم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  بیشتر نگران این هستم که آیا قدر باروری( باردار کردن😁) دارم، یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از بیضه ها انجام بده 

 • تصویر کاربر آریا جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر عزیز
  دکتر من 22 سالم هست و چند ماهی هست که روی ران پا قسمت بالای عضله چهارسر و همچنین بالای کشاله ران لکه هایی به وجود اومده که کمی شبیه به خون مردگی یا کبودی هست.
  اوایل خیلی بهش دقت نکردم فکر کردم خودش خوب میشه ولی تغییری نکرد.
  براتون تصاویر مربوط به لکه ها رو فرستادم و چند تا سوال داشتم.
  1 _ این لکه ها چی هستن؟ آیا واریکوسل هست چون حس میکنم لکه هایی نسبتا مشابه اما خیلی کم رنگ هم روی قسمت زیرین کیسه بیضه هست
  2 _ آیا نیاز هست که به دکتر اورولوژیست مراجعه کنم؟
  3 _ من مشکل یبوست نسبتا شدید دارم آیا ممکن هست این لکه ها به دلیل فشار زیاد هنگام دفع به وجود اومده باشن؟
  4 _ آیا قبل از مراجعه به دکتر اورولوژیست باید موهای نواحی تناسلی شیو بشن؟
  5 _ متوجه شدم دکتر های اورولوژیست خانم هم هستن. آیا امکان مراجعه به دکتر خانم هست یا دکتر های خانم فقط خانم ها رو ویزیت میکنن؟
  6 _ مورد بعدی این هست که من متاسفانه زیاد خودارضایی میکنم حداقل 1 بار در هر 24 ساعت و حتی گاهی چند بار در روز. میخواستم بدونم این مساله چقدر میتونه رو باروری اسپرم تاثیر بزاره و اگر بخوام این موضوع رو بررسی کنم باید چی کار کنم آیا آزمایشی وجود داره در این مورد؟
  7 _ یه مورد دیگه هم این هست که بعضی وقت ها یکی از بیضه ها سر جاش نیست یه حالتی که انگار هرچی که داخلش بوده خالی شده و فقط پوسته دورش هست که گاها همراه با درد هم هست. دلیل این موضوع جیه و اینکه آیا خطرناک هست؟
  8 _ و مورد آخر هم این هست که من متاسفانه تا حدودا یکی دو ماه پیش نمیدونستم که بیضه ها رو باید چکاپ دوره ای کنم اما بعد که متوجه شدم و این کار رو کردم حس میکنم بیضه راست کوچکتر هست تقریبا 65-70% اندازه بیضه چپ آیا این مشکل هست؟
  ممنون میشم جواب سوالاتم رو بدین این مساله اخیرا خیلی ذهنم رو درگیر کرده نمیتونم درست تمرکز کنم روی کار و درسم.
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   برای لکه های پوستی به متخصص پوست و برای مشکلات بیضه به ارولوژیستهای مرد مراجعه کنید 

  2. تصویر کاربر آریا یکشنبه ۱۲ دی ۰( 1 سال پیش)
   ای کاش جواب سوالات رو دقیق تر میدادید
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   سؤالاتت خیلی زیاده 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ارزو جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام. اردیبهشت ماه امسال همسرم عمل واریکوسل دوطرفه گرید2 انجام دادن و بعد از مصرف 3 ماه دارو اسپی من و زینک و سلن پلاس مجدد ازمایش اسپرم درازمایشگاه معمولی دومرتبه دادندکه همه چیش نرمال بود حتی مورفولوژی. بعد iuiانجام دادیم که باردارشدم و 5 هفته سقط شد. مجدد همسرم اینبار مرکز جهاد دانشگاهی ناباروری ازمایش اسپرم دادن که مورفولوژی 3 زده، باید 4 به بالا میبود.. و dfiهم 30%. علت تفاوت ازمایش ها چرا اینگونه هست؟ کدام رو ترجیح بدیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   اگر تهران هستین آزمایشگاه مسعود آزمایش بدین 

درحال دریافت اطلاعات