درمان قطعی اچ پی وی در بارداری

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV نوعی عفونت منتقل شونده جنسی است که اغلب انواع آن از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی یا دهانی انتشار می یابند. HPV بیش از ۱۵۰ نوع داشته و به قدری رایج است که تقریبا ۸۰ درصد افراد در مرحله ای از زندگی خود به آن دچار می شوند.

 • HPV رایج ترین عفونت منتقل شونده جنسی در ایالات متحده آمریکا است.
 • دستورالعمل های پزشکی، دریافت واکسن را برای زنان باردار توصیه نمی کنند.
 • ویروس HPV معمولا سبب بروز عوارض در دوران بارداری نمی شود.

بسیاری از این انواع سبب بروز هیچ مشکلی نشده و بدون نیاز به درمان برطرف می شوند. تنها برخی افراد از ابتلای خود به این ویروس اطلاع می یابند. در حدود ۴۰ نوع ویروس HPV می توانند مجاری تناسلی را به خود آلوده کنند. این آلودگی ممکن است با بروز زگیل های تناسلی و سرطان در نواحی زیر همراه باشد:

جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ناشی از HPV، واکسنی تولید شده که در برابر انواع مرتبط با این سرطان در افراد مصونیت ایجاد می کند. البته، تزریق واکسن HPV در دوره بارداری توصیه نمی شود. با این که HPV معمولا هیچ مشکلی در دوره بارداری ایجاد نمی کند اما در صورت باردار بودن و ابتلا به HPV باید از برخی عوارض آن آگاهی داشت.

فرق زگیل تناسلی با اچ پی وی

با این که زگیل ها رایج ترین علامت ابتلا به HPV هستند اما امکان دارد هیچ علائمی نیز نشان داده نشود. زگیل ها برآمدگی هایی به رنگ پوست هستند که به صورت انفرادی یا دسته هایی شبیه به گل کلم بر روی پوست رشد می کنند. نوع HPV تعیین کننده محل رشد زگیل در بدن خواهد بود.

 • زگیل های تناسلی بر واژن، فرج، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه رشد می کنند.
 • زگیل های رایج بر دست ها یا آرنج ها پدیدار می شوند.
 • زگیل های کف پا بر پنجه یا پاشنه این اندام مشاهده می شوند.
 • زگیل های صاف معمولا بر صورت کودکان و مردان و پاهای زنان بروز می دهند.
 • افراد مبتلا احتمالا وجود زگیل ها را احساس نکرده اما گاهی اوقات به خارش یا سوزش مبتلا می شوند.

بارداری با وجود ویروس HPV

تغییرات هورمونی در طول بارداری می توانند سبب رشد سریع تر زگیل ها شوند. بدن زنان باردار همچنین مقدار زیادی ترشحات در ناحیه واژن تولید کرده که محیطی گرم و مرطوب را برای رشد زگیل ها فراهم می کند. ابتلا به برخی انواع HPV نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد. این نوع سرطان اغلب تا زمان انتشار یافتن با علائمی همراه نیست. سرطان پس از انتشار می تواند علائمی همچون موارد زیر را ایجاد کند:

 • خونریزی غیر طبیعی از واژن یا خونریزی های غیر قاعدگی
 • وجود خون در ترشحات واژن
 • احساس درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

 

تشخیص HPV در دوران بارداری

اغلب متخصصان بیماری های زنان بدون دلیل مشخص انجام آزمایش HPV را تجویز نمی کنند. تشخیص HPV معمولا هنگامی اتفاق می افتد که پزشک در حین انجام معاینه یا آزمایش پاپ اسمیر متوجه وجود زگیل شود. در حین آزمایش پاپ اسمیر، پزشک با استفاده از یک سواب بخش کوچکی از سلول های دهانه رحم را برداشت می کند. سپس، این نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده و از نظر وجود سلول های پیش سرطانی بررسی می شود.

حضور سلول های پیش سرطانی می تواند بیانگر ابتلا به HPV باشد. در صورت داشتن سن بالای ۳۰ سال متخصص بیماری های زنان می تواند یک آزمایش ژنتیک HPV و پاپ اسمیر را به صورت همزمان تجویز کند. این آزمایش می تواند ابتلا به انواع سرطان زای HPV را مشخص کند.

آیا زگیل تناسلی در مردان درمان قطعی دارد؟

درمان HPV در بارداری

در حال حاضر، هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد اما بسیاری از زنان در حین بارداری نیازمند درمان نیستند. با این که هیچ دارویی برای درمان این ویروس وجود ندارد اما درمان بر مدیریت علائم تمرکز دارد. HPV خطر چندانی برای جنین نداشته و زگیل ها در صورتی که بزرگ یا آزار دهنده نباشند نیازمند درمان نیستند. در غیر اینصورت، پزشک می تواند با روش های زیر نسبت به از بین بردن آن ها اقدام کند:

 • منجمد کردن زگیل ها با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)
 • لیزر درمانی
 • استفاده از سوزن های حرارتی (الکترو کاتریزاسیون)
 • انجام جراحی یا ایجاد برشی کوچک

آیا ویروس اچ پی وی باعث نازایی میشود؟

ابتلا به زگیل های تناسلی تاثیری بر زایمان نخواهد داشت. گاهی اوقات، زگیل های بزرگ می توانند سبب خونریزی در حین زایمان شوند. زگیل تناسلی زنان در موارد نادر می تواند به قدری بزرگ شود که مجرای زایمانی را مسدود کرده یا تولد نوزاد را دشوار کند. در صورت بروز این مورد، پزشک انجام جراحی سزارین را پیشنهاد می دهد. در صورتی که آزمایش پاپ اسمیر بیانگر وجود سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم باشد، پزشک ممکن است درمان را به بعد از زایمان موکول کند. پس از زایمان، یک پاپ اسمیر دیگر از مادر گرفته می شود. HPV اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می شود. در صورتی که سلول های غیر طبیعی پس از زایمان نیز وجود داشته باشند، پزشک با استفاده از درمان های زیر نسبت به برداشت بافت غیر طبیعی اقدام می کند:

 • سرما درمانی (کرایوسرجری): با استفاده از سرمای شدید سلول های غیر طبیعی منجمد می شوند.
 • نمونه برداری مخروطی: در این روش با استفاده از یک چاقو بخشی مخروط مانند از بافت برداشته می شود.
 • برش بافت غیر طبیعی با جریان الکتریکی
آیا ویروس اچ پی وی باعث نازایی میشود؟

انتقال ویروس اچ پی وی به جنین

ابتلا به HPV در دوره بارداری تاثیری بر سلامت نوزاد نخواهد داشت. در حالی که امکان دارد در طول دوره بارداری یا زایمان ویروس HPV به جنین انتقال یابد اما احتمال این پدیده اندک است. مطالعات در زمینه میزان انتقال HPV از مادر به نوزاد نتایج متفاوتی را بیان کرده اند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، محققان دریافتند که در حدود ۱۱ درصد نوزادان دارای مادر مبتلا خود نیز به این ویروس دچار شده اند. با این حال، در این زمینه به تحقیقات بیشتر نیاز است. در اغلب جنین هایی که در رحم مادر به HPV دچار هستند، ویروس بدون ایجاد مشکلات بلند مدت از بدن خارج می شود. در موارد نادر، زگیل های تناسلی می توانند به نوزاد منتقل شده و بر حلق یا تار های صوتی او رشد کنند. این بیماری با نام پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده شناخته می شود. درمان شامل جراحی برداشت این زائده ها می شود.

پیشگیری از اچ پی وی HPV

بهترین راه های پیشگیری از ابتلا به HPV داشتن رابطه جنسی ایمن و دریافت واکسن است. دستور العمل های پزشکی در گذشته تزریق واکسن گارداسیل را برای زنان ۱۱ تا ۲۶ سال و مردان تا ۲۱ سال توصیه می کردند. دستورالعمل های جدید بیان دارند که هر دوی زنان و مردان بین ۲۷ تا ۴۵ سال که قبلا واکسن HPV را دریافت نکرده اند واجد شرایط دریافت آن هستند. این واکسن در دو یا سه نوبت تزریق دریافت می شود.

دو نوبت تزریق

دو نوبت تزریق واکسن برای افراد زیر ۱۵ سال توصیه می شود. نوبت دوم تزریق ۶ تا ۱۲ ماه پس از نوبت اول انجام می شود.

سه نوبت تزریق

سه نوبت تزریق برای افرادی است که اولین نوبت را بین ۱۵ تا ۲۶ سال دریافت کرده یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

افراد جهت کسب مصونیت کامل باید تمام نوبت های تزریق را دریافت کنند. در صورت عدم دریافت یا تکمیل واکسن قبل از بارداری باید جهت دریافت یا تکمیل آن تا بعد از بارداری صبر کرد. در صورتی که سن مادر بالای ۳۰ سال باشد، باید جهت انجام همزمان آزمایش پاپ اسمیر و HPV به متخصص بیماری های زنان مراجعه کرد. در صورت ابتلا به HPV می توان درباره نیاز به هر گونه پایش یا آزمایش مخصوص با پزشک صحبت کرد. باید به یاد داشت تقریبا تمامی افراد بالغی که از نظر جنسی فعال هستند در مرحله ای از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. داشتن رابطه جنسی ایمن و انجام آزمایش از ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی پیشگیری می کند.

دکتر رضا ولی پور متخصص زگیل تناسلی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ررررر جمعه ۱۴ آبان ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام حدودا بیست روزپیش یه چیز کوچیک اندازه جوش احساس در وسط مقعد و واژن،در طول این بیست روز اینقدر شده البته دوبار کندم
  بعد احتمال دادم زگیل هست
  و من الان دو ماه و بیست روزه که باردارم قبلا همچین مشکلی اصلا نداشتم
  چیکار میتونم بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آبان ۰( 10 ماه پیش)

   متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام،اقای دکتر مدتی هست متوجه این برجستگیها شدم،البته یکبار عکس فرستادم وفرمودید عادیه،مجددا عکسی واضحتر فرستادم،لطفا راهنمایی بفرمایید چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   مهم نیست 

 • تصویر کاربر داریوش یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  این ضایعه چند وقتیه بعد از شیو ظاهر میشه وقتی فشارش میدم عین جوش میمونه و میسوزه. از بین میره ولی دوباره همون جا ظاهر میشع ایا زگیل هست؟؟
  1. تصویر کاربر داریوش شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   دکتر خود به خود کوچک میشن و از بین میرن
   عکس هم ارسال شده
  2. تصویر کاربر داریوش شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   دکتر اگ ممکنه جواب منو بدید
   خیلی نگرانم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   عکس دقیقا اون قسمت که مد نظر شماست تار هست 

  4. تصویر کاربر داریوش شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   دکتر کلا چنین چیزی میتونه زگیل باشه
   چون فقط یدونه هست
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   زگیل نیست به متخصص پوست مراجعه کن 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر اقای دکتر،چند وقته متوجه شدم برجستگیهایی روی سر التم وجود داره،نه دردی،نه سوزشی نه خارشی،لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   طبیعیه و مشکلی نیس

 • تصویر کاربر دکتر پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  ببخشید بنده کیست اپیدرمال داشتم و دکتر با لیزر که به صورت مستقیم به پوست بنده زدن و حرارت بسیار شدیدی که به محل دادن اون کیست رو از بین بردن ولی استرس دارم ایا این روش باعث انتقال بیماری ایدز و یا زگیل تناسلی در صورت ضدعفونی نبودن دستگاه به بنده هم میشه خدای نکرده با وجود اینکه حرارت شدیدی دستگاه موقع عمل دارد؟؟
  الان خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من جوان 18 ساله هستم، بعضی وقتا که به شکم می خوابم آلتم بیشتر میل داره نعوظ شه دلیلش چیه؟ بعضی وقتا هم که به پشت می خوابم آلتم تا نزدیک نافم میاد وهی صافش می کنم ولی متاسفانه همش به سمت چپ حرکت میکنه مقدارش همونطوری که می بینین زیاد نیست آیا این طبیعیه؟ واین کجی راه درمان دارویی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   مشکلی نیست گیر نده 

 • تصویر کاربر م جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام . آیا زیگیل است ؟
  میتونه اسکین تگ باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   اسکین تگه

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  باسلام
  ۲۹ ساله هستم و از اخرین رابطه جنسی ام ۱ سال میگذرد
  حدود همین یک سال یا ۸-۹ ماه است که توجهم به این زایده ها جلب شده.
  ایا اینها زیگیل تناسلی هستند؟
  درد سوزش یا خارش ندارند
  حتی وقتی لمسشان میکنم هم هیچ حس خاصی ندارد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر Hadi پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دكتر اخيرا زير الت تناسلي خود در زير پوست دانه هاي ريز كه مشكوك به زيگيل هست را مشاهده كردم محبت ميفرمايين اگر پماد يا روش درماني خاصي براي پاكسازي و از بين رفتن وجود داشته باشه رو معرفي بفرمايين
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه چیزی روی تقریبا زیر شکمم و آلتم در آمده شبیه زیگیله اینا چهار تا بودند سه تا پاک شد یدونه مونده چند وقت پیش که رابطه داشتم در حین سکس خون امد از آلتم لطفا راهنمایی کنید این زیگیله یا چیز دیگه ی هست خیلی نگرانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات