درمان قطعی اچ پی وی در بارداری

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV نوعی عفونت منتقل شونده جنسی است که اغلب انواع آن از طریق رابطه جنسی واژنی، مقعدی یا دهانی انتشار می یابند. HPV بیش از ۱۵۰ نوع داشته و به قدری رایج است که تقریبا ۸۰ درصد افراد در مرحله ای از زندگی خود به آن دچار می شوند.

 • HPV رایج ترین عفونت منتقل شونده جنسی در ایالات متحده آمریکا است.
 • دستورالعمل های پزشکی، دریافت واکسن را برای زنان باردار توصیه نمی کنند.
 • ویروس HPV معمولا سبب بروز عوارض در دوران بارداری نمی شود.

بسیاری از این انواع سبب بروز هیچ مشکلی نشده و بدون نیاز به درمان برطرف می شوند. تنها برخی افراد از ابتلای خود به این ویروس اطلاع می یابند. در حدود ۴۰ نوع ویروس HPV می توانند مجاری تناسلی را به خود آلوده کنند. این آلودگی ممکن است با بروز زگیل های تناسلی و سرطان در نواحی زیر همراه باشد:

جهت کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ناشی از HPV، واکسنی تولید شده که در برابر انواع مرتبط با این سرطان در افراد مصونیت ایجاد می کند. البته، تزریق واکسن HPV در دوره بارداری توصیه نمی شود. با این که HPV معمولا هیچ مشکلی در دوره بارداری ایجاد نمی کند اما در صورت باردار بودن و ابتلا به HPV باید از برخی عوارض آن آگاهی داشت.

فرق زگیل تناسلی با اچ پی وی

با این که زگیل ها رایج ترین علامت ابتلا به HPV هستند اما امکان دارد هیچ علائمی نیز نشان داده نشود. زگیل ها برآمدگی هایی به رنگ پوست هستند که به صورت انفرادی یا دسته هایی شبیه به گل کلم بر روی پوست رشد می کنند. نوع HPV تعیین کننده محل رشد زگیل در بدن خواهد بود.

 • زگیل های تناسلی بر واژن، فرج، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه رشد می کنند.
 • زگیل های رایج بر دست ها یا آرنج ها پدیدار می شوند.
 • زگیل های کف پا بر پنجه یا پاشنه این اندام مشاهده می شوند.
 • زگیل های صاف معمولا بر صورت کودکان و مردان و پاهای زنان بروز می دهند.
 • افراد مبتلا احتمالا وجود زگیل ها را احساس نکرده اما گاهی اوقات به خارش یا سوزش مبتلا می شوند.

بارداری با وجود ویروس HPV

تغییرات هورمونی در طول بارداری می توانند سبب رشد سریع تر زگیل ها شوند. بدن زنان باردار همچنین مقدار زیادی ترشحات در ناحیه واژن تولید کرده که محیطی گرم و مرطوب را برای رشد زگیل ها فراهم می کند. ابتلا به برخی انواع HPV نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد. این نوع سرطان اغلب تا زمان انتشار یافتن با علائمی همراه نیست. سرطان پس از انتشار می تواند علائمی همچون موارد زیر را ایجاد کند:

 • خونریزی غیر طبیعی از واژن یا خونریزی های غیر قاعدگی
 • وجود خون در ترشحات واژن
 • احساس درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

 

تشخیص HPV در دوران بارداری

اغلب متخصصان بیماری های زنان بدون دلیل مشخص انجام آزمایش HPV را تجویز نمی کنند. تشخیص HPV معمولا هنگامی اتفاق می افتد که پزشک در حین انجام معاینه یا آزمایش پاپ اسمیر متوجه وجود زگیل شود. در حین آزمایش پاپ اسمیر، پزشک با استفاده از یک سواب بخش کوچکی از سلول های دهانه رحم را برداشت می کند. سپس، این نمونه به آزمایشگاه فرستاده شده و از نظر وجود سلول های پیش سرطانی بررسی می شود.

حضور سلول های پیش سرطانی می تواند بیانگر ابتلا به HPV باشد. در صورت داشتن سن بالای ۳۰ سال متخصص بیماری های زنان می تواند یک آزمایش ژنتیک HPV و پاپ اسمیر را به صورت همزمان تجویز کند. این آزمایش می تواند ابتلا به انواع سرطان زای HPV را مشخص کند.

آیا زگیل تناسلی در مردان درمان قطعی دارد؟

درمان HPV در بارداری

در حال حاضر، هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد اما بسیاری از زنان در حین بارداری نیازمند درمان نیستند. با این که هیچ دارویی برای درمان این ویروس وجود ندارد اما درمان بر مدیریت علائم تمرکز دارد. HPV خطر چندانی برای جنین نداشته و زگیل ها در صورتی که بزرگ یا آزار دهنده نباشند نیازمند درمان نیستند. در غیر اینصورت، پزشک می تواند با روش های زیر نسبت به از بین بردن آن ها اقدام کند:

 • منجمد کردن زگیل ها با نیتروژن مایع (کرایوتراپی)
 • لیزر درمانی
 • استفاده از سوزن های حرارتی (الکترو کاتریزاسیون)
 • انجام جراحی یا ایجاد برشی کوچک

آیا ویروس اچ پی وی باعث نازایی میشود؟

ابتلا به زگیل های تناسلی تاثیری بر زایمان نخواهد داشت. گاهی اوقات، زگیل های بزرگ می توانند سبب خونریزی در حین زایمان شوند. زگیل تناسلی زنان در موارد نادر می تواند به قدری بزرگ شود که مجرای زایمانی را مسدود کرده یا تولد نوزاد را دشوار کند. در صورت بروز این مورد، پزشک انجام جراحی سزارین را پیشنهاد می دهد. در صورتی که آزمایش پاپ اسمیر بیانگر وجود سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم باشد، پزشک ممکن است درمان را به بعد از زایمان موکول کند. پس از زایمان، یک پاپ اسمیر دیگر از مادر گرفته می شود. HPV اغلب بدون نیاز به درمان برطرف می شود. در صورتی که سلول های غیر طبیعی پس از زایمان نیز وجود داشته باشند، پزشک با استفاده از درمان های زیر نسبت به برداشت بافت غیر طبیعی اقدام می کند:

 • سرما درمانی (کرایوسرجری): با استفاده از سرمای شدید سلول های غیر طبیعی منجمد می شوند.
 • نمونه برداری مخروطی: در این روش با استفاده از یک چاقو بخشی مخروط مانند از بافت برداشته می شود.
 • برش بافت غیر طبیعی با جریان الکتریکی
آیا ویروس اچ پی وی باعث نازایی میشود؟

انتقال ویروس اچ پی وی به جنین

ابتلا به HPV در دوره بارداری تاثیری بر سلامت نوزاد نخواهد داشت. در حالی که امکان دارد در طول دوره بارداری یا زایمان ویروس HPV به جنین انتقال یابد اما احتمال این پدیده اندک است. مطالعات در زمینه میزان انتقال HPV از مادر به نوزاد نتایج متفاوتی را بیان کرده اند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، محققان دریافتند که در حدود ۱۱ درصد نوزادان دارای مادر مبتلا خود نیز به این ویروس دچار شده اند. با این حال، در این زمینه به تحقیقات بیشتر نیاز است. در اغلب جنین هایی که در رحم مادر به HPV دچار هستند، ویروس بدون ایجاد مشکلات بلند مدت از بدن خارج می شود. در موارد نادر، زگیل های تناسلی می توانند به نوزاد منتقل شده و بر حلق یا تار های صوتی او رشد کنند. این بیماری با نام پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده شناخته می شود. درمان شامل جراحی برداشت این زائده ها می شود.

پیشگیری از اچ پی وی HPV

بهترین راه های پیشگیری از ابتلا به HPV داشتن رابطه جنسی ایمن و دریافت واکسن است. دستور العمل های پزشکی در گذشته تزریق واکسن گارداسیل را برای زنان ۱۱ تا ۲۶ سال و مردان تا ۲۱ سال توصیه می کردند. دستورالعمل های جدید بیان دارند که هر دوی زنان و مردان بین ۲۷ تا ۴۵ سال که قبلا واکسن HPV را دریافت نکرده اند واجد شرایط دریافت آن هستند. این واکسن در دو یا سه نوبت تزریق دریافت می شود.

دو نوبت تزریق

دو نوبت تزریق واکسن برای افراد زیر ۱۵ سال توصیه می شود. نوبت دوم تزریق ۶ تا ۱۲ ماه پس از نوبت اول انجام می شود.

سه نوبت تزریق

سه نوبت تزریق برای افرادی است که اولین نوبت را بین ۱۵ تا ۲۶ سال دریافت کرده یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

افراد جهت کسب مصونیت کامل باید تمام نوبت های تزریق را دریافت کنند. در صورت عدم دریافت یا تکمیل واکسن قبل از بارداری باید جهت دریافت یا تکمیل آن تا بعد از بارداری صبر کرد. در صورتی که سن مادر بالای ۳۰ سال باشد، باید جهت انجام همزمان آزمایش پاپ اسمیر و HPV به متخصص بیماری های زنان مراجعه کرد. در صورت ابتلا به HPV می توان درباره نیاز به هر گونه پایش یا آزمایش مخصوص با پزشک صحبت کرد. باید به یاد داشت تقریبا تمامی افراد بالغی که از نظر جنسی فعال هستند در مرحله ای از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. داشتن رابطه جنسی ایمن و انجام آزمایش از ابتلا به عفونت های منتقل شونده جنسی پیشگیری می کند.

دکتر رضا ولی پور متخصص زگیل تناسلی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر من تقریبا یک سال میشه دو تا تکه گوشت سیاه در بعل بیصی هایم پیدا شده و مدتی که گدشت وقتی نگاه کردم در چند جا مشاهده کردم و خیلی نگرانم کرده چکار کنم و ادرستونو بفرستیت بیام خدمت تون تهران هستین وقت نوبت دهیش کی هستش چون من شهرسانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان  از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان در تهران شهرک غرب خ دادمان انتهای خ درختی روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر آنا شنبه ۴ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من یک خانم ۳۱ ساله هستم که تست اچ پی وی مثبت شده، الان من نمیدونم این موضوعو به دوستم بگم یا نه؟ اگه بهشون نگم چی میشه؟ خیلی نگرانشم از طرفیم جرات ندارم بگم، چه اتفاقی ممکنه براش بیفته؟ ایشون یه همسر هم داره 😢 و اینکه من امروز واکسن گارداسیل زدم. تایپ ۱۸ و ۶۶ های ریسک هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ دی ۰( 1 سال پیش)

   حتما وادارش کن خانمش رو بفرسته آزمایش پاپ اسمیر و HPV PCR 

 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقتتون بخیرباشه ۶ماه که یه نقطه سیاه روی التم‌به وجوداومده رفتم دکترپوست گفتن اگه تعدادش زیادشدبیاکرایوکنم عکس براتون ارسال میکنم لطف کنین ببینین تشخیص شمازگیل هست(عکس هام همه ازیه ناحیه ولی درزوایای مختلف هست)مرسی ازلطف بیکرانتون
  1. تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 سال پیش)
   سلام مجدداقای دکترعکس واضحترهم خدمتتون ارسال کردم دوباره ممنون‌ میشم راهنماییم کنید
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ررررر جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام حدودا بیست روزپیش یه چیز کوچیک اندازه جوش احساس در وسط مقعد و واژن،در طول این بیست روز اینقدر شده البته دوبار کندم
  بعد احتمال دادم زگیل هست
  و من الان دو ماه و بیست روزه که باردارم قبلا همچین مشکلی اصلا نداشتم
  چیکار میتونم بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ،victor شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اقای دکتر من چند سالی هست یه سه چهار تا دونه سفید و همرنگ پوستم رویه بدنه آلت و برجستگی های کوچیکی هم روی کلاهکش هست انقدر کوچیکه که با زور دیده میشه کنار لبه های کلاهک هم برجستگی های موج مانندی هم هست هیچ تغییری هم نکرده ، می خواستم بدوم چی هستن ، خطر ناکن؟ (من تا الان هیچ رابطه جنسی هم نداشتم)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش)

   نه مهم نیستن 

 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من ۹ ماه آلودم به ۱۱ و ۱۸ و ۴۳ و ۵۶،دیگه سکسم نکردم
  ۴ ماه هیچ زیگیلی نزدم
  ۶ ماه پیش دکتر چکم کرد لبه های درونی واژنم از دختریم یه چیزهایی داشت ،دکتر گفت پاپیلوماتوز هست ،اما چون تو اینترنت همش چک می کنم می گم نکنه زیگیله شکاک شدم
  عکس هاش و فرستادم اگر زیگیل هست بفرمایید درمان کنم اگرم نه که هیچ
  رنگ های سبز مشخص شده در تصویر از بچگی داشتم مال خودمه☺
  ممنونم🌹
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 سال پیش)

   مهم نیست ولش کن 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر،
  دکتر جان من حدودا دو سال پیش زگیل تناسلی گرفتم و چند سری کرایو کردم و با تقویت سیستم ایمنی الان حدودا شاید 7,8 ماهی باشه زگیل نمیزنم( البته قبلشم خیلی خفیف بود),
  در بعضی سایت ها نوشته با تقویت سیستم ایمنی ممکنه این ویروس از بدن دفع بشه، ایا درسته این مطلب که ممکنه ویروس دفع بشه؟
  البته بگم خانمم ماه پیش ازمایش hpv type داد بعد دو سال ویروس از بدنش پاک شده بود،و البته خانمم هیچوقت زگیل نزد فقط در ازمایش hpv type ایشون ویروس داشتن که یکماه پیش ازمایش دادن و منفی شد خداروشکر،
  حالا ممکنه از بدن من هم درومده باشه؟
  و بعد چه مدت زگیل نزدن میشه گفت دیگه ویروس از بدن دفع شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   ممکنه از بدن شما هم خارج شده باشه ولی با هیچ آزمایشی نمیشه این رو گفت 

  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   ممنونم
   دکتر جان ایا ممکنه بازم بهم دیگر انتقال بدهیم؟
   واکسن گارداسیل رو زده ایم قبلا
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱ آبان ۰( 1 سال پیش)

   بعیده 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رامين چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  با سلام آقاي دكتر
  وقت بخير
  دو سه روز هست كه متوجه اين نقطه ها زير آلتم شدم، نگرانم كه زيگيل تناسلي باشه
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   عکس تار هست 

  2. تصویر کاربر رامين سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   عكس واضح تر ارسال كردم
  3. تصویر کاربر رامين سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 سال پیش)
   عكس واضح تر ارسال كردم
   ممنون از شما
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 سال پیش)

   مشکوک میزنه بیا از نزدیک ببینم 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  دکتر من سه سال پیش زکیل تناسلی گرفتم،سیستم ایمنیم رو تقویت کردم و کرایو کردم و الان شاید نزدیک یکسال زگیلی نزدم،
  ولی گاهی مثلا ی چیزی میبینم اصلا مثه زگیل نیستن،حتی بزور با چشم دیده میشن،ولی حساس شدم،
  برای هر ضایعه هم مثل این نمیشه خب دکتر رفت،
  اصلا مثل زگیل نیستن،خودم یکی دوبار محلول گذاشتم روشون اوکی میشدن،
  خیلی ریز شاید اندازه مثلا ی نقطه روی کاغذ،
  دو سه بار هی رفتم‌ دکتر ارولوژی،میگفتن اینا زگیل نیستن و شما حساس شدی،اینا ضایعات پوست و ایناست و زگیل باید یکم‌حداقل بزرگتر بشه یا ی ظاهری شبیه به زگیل داشته باشه،
  حالا بنظر شما چه کنیم؟برای هر ضایعه نمیشه خب دکتر رفت و تست pcr داد،
  راهکار شما چیه برای این قضیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   صبر کن تا ضایعه بزرگ بشه 

  2. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   دکتر مثلا اینی که میگم ۶,۷ ماهه همین اندازه هست،
   و اصلا بزرگ نشده،
  3. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   یعنی زگیل نیست که بزرگ نمیشه؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   احتمالا 

  5. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   دکتر پس چیزی نذارم روش؟از این محلول اینا..؟
  6. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   نه اصلا 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام من روی خط ختنم التم چنتا چیز مثل جوش هست ولی گوشتیه نه خارش داره نه درد نه سوزش تعدادشون هم نه زیاد شده نه کم ممکنه زگیل باشه یا اگه نیست چیه درمان هم بگید ممنون میشم چه خونگی چه کلینیک
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   باشه ولی چیه اقای دکتر زگیله یا اگه نیست چیه خیلی دارم بهش فکر می کنم احتمالا تو یک خطه و روی خطه ختنه هست زگیل نباشه
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   نمیتونم خوب ببینم عکس رو تاره یا یک جلسه مراجعه حضوری داشته باش یا یک عکس از نزدیکتر و واضح تر بفرست 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات