دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا ویروس اچ پی وی خود‌ به ‌خود از بین میرود؟

اگر مبتلا به ویروس پاپیلوما انسانی (اچ پی وی) هستید؟؛ احتمالا از خودتان می‌پرسید:

 1. آیا این بیماری خودبه‌خود برطرف می‌شود؟
 2. اگر جواب مثبت است دقیقا چقدر طول می‌کشد تا این ویروس از بین برود؟

هر دو این سوال‌ها برای فرد پیش می‌آید. نکته مثبتی که می‌توان در نظر گرفت؛ این است که جواب این سوال‌ها این است: این ویروس در بیشتر موارد از بین خواهد رفت اما چگونگی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) رایج‌ترین عفونت آمیزشی رایج در آمریکاست. با توجه به آمار ارائه‌شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری؛ در حال حاضر حدود ۷۹ میلیون آمریکایی مبتلا به این ویروس هستند.

شنیدن نام ویروس پاپیلوم انسانی تا حدی ترسناک است چون این ویروس می‌تواند منجر به ابتلا به زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم و سرطان‌های مرتبط با حلق، دهان و دیگر قسمت‌های بدن شود اما اگر متوجه شدید که به این ویروس مبتلا هستید؛ نکته مثبتی وجود دارد که باید آن را به خاطر بسپارید: معمولا این ویروس خودبه‌خود برطرف می‌شود (حتی ممکن است بدون بروز هیچ نشانه و علامتی از بین برود).

دکتر آنتونیو پیزارو، متخصص زنان و زایمان در دانشگاه استنفورد می‌گوید:

ویروس پاپیلوم انسانی در بسیاری از افراد خودبه‌خود برطرف می‌شود. به طور کلی این بیماری کشنده نیست؛ مگر این‌که منجر به ابتلا به سرطان‌های غیرقابل‌درمان شود. به احتمال زیاد این ویروس خودبه‌خود از بین می‌رود

مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری می‌گوید نام ویروس پاپیلوم انسانی بیش از ۱۰۰ نوع ویروس مختلف را در برمی‌گیرد. از آن‌جایی که حفاظت از ابتلا به این ویروس کار سختی است؛ احتمال سرایت و ابتلا به این بیماری زیاد است. حتی اگر همیشه در رابطه جنسی خود محافظت‌شده عمل می‌کنید و محتاط هستید؛ باز هم ممکن است به این بیماری دچار شوید.

ویروس پاپیلوم انسانی (اچ پی وی)

کدام بیماری باعث ابتلا به HPV می شود؟

ابتلا به این ویروس معمولا با نشانه خاصی همراه نیست. به همین دلیل است که بسیاری از افراد اصلا متوجه نمی‌شوند که به این بیماری مبتلا هستند اما حتی اگر هیچ نشانه و علامتی وجود نداشته باشد؛ باز هم احتمال انتقال این بیماری وجود دارد. درنتیجه این ویروس بسیار شایع است.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی زنان و مردان می گوید: ابتلا به این ویروس معمولا با نشانه خاصی همراه نیست. به همین دلیل است که بسیاری از افراد اصلا متوجه نمی‌شوند که به این بیماری مبتلا هستند اما حتی اگر هیچ نشانه و علامتی وجود نداشته باشد؛ باز هم احتمال انتقال این بیماری وجود دارد. درنتیجه این ویروس بسیار شایع است.

برخی از انواع ویروس‌های HPV  (معمولا نوع ۶ و ۱۱) می‌توانند منجر به ایجاد زگیل‌هایی به رنگ پوست شوند که در ناحیه تناسلی از جمله مقعد ظاهر می‌شوند. با توجه به آمار ارائه‌شده توسط مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری حدود ۱% از افرادی که در زمینه جنسی فعال هستند؛ به این ویروس دچارند (در آمریکا). اگر ویروس منجر به ابتلا به سرطان نشود؛ در دسته ویروس‌های HPV کم‌خطر قرار می‌گیرد.

این زگیل‌ها می‌توانند به شکل‌های مسطح، برجسته، منفرد یا به صورت دسته‎های گل‌کلم‌مانند بروز کنند. ممکن است به طور کلی متوجه وجود این زگیل‌ها نشوید چون احتمال این‌که رنگشان درست شبیه رنگ پوست قسمت‌های مجاور باشد؛ وجود دارد اما اگر خودتان یا پزشک متخصصتان آن‌ها را کشف کردید؛ نگران نشوید.

این زگیل‌ها را می‌توان برداشت. پزشک با تجویز دارو، فریز کردن یا سوزاندن زگیل یا انجام عمل جراحی این زگیل‌ها را از بین می‌برد (البته احتمال عود دوباره آن‌ها وجود دارد). در برخی موارد زگیل‌های تناسلی خودبه‌خود برطرف می‌شوند.

روش های درمانی زگیل تناسلی

انواع دیگری از ویروس‌های HPV (معمولا نوع ۱۶ و ۱۸) در دسته ویروس‌های خطرناک قرار می‌گیرند و می‌توانند منجر به بروز سرطان‌های مختلف در بدن فرد شوند.

این ویروس در بیشتر موارد منجر به ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود. طبق آمار ارائه‌شده توسط مرکز کنترل بیماری و پیش‌گیری سالانه بیشتر از ۱۲۰۰۰ نفر به این سرطان دچار می‌شوند.

البته احتمال ابتلا به سرطان رحم ، واژن، آلت تناسلی، مقعد، دهان و حلق هم وجود دارد. در این دسته از انواع ویروس HPV، زگیل مشخصی قابل‌مشاهده نیست؛ در نتیجه تنها در صورتی می‌فهمید به این ویروس دچار شده‌اید که پزشک از شما تست HPV بگیرد.

از کجا بفهمم که باید تست HPV بدهم؟

معمولا پزشکان از افراد ۳۰ سال تست اچ پی وی نمی‌گیرند چون انجام این کار نتیجه زیادی ندارد.

اعتقاد بر این است که ممکن است تقریبا همه زنان زیر ۳۰ سال از راه‌های مختلف به این ویروس دچار شوند». درنتیجه پزشک به جای تجویز تست اچ پی وی ، برای افراد زیر ۳۰ تست پاپ‌ اسمیر تجویز می‌کند و از این طریق تغییرات سلولی نابهنجار دهانه رحمی که ممکن است بسیار زودتر از حد موعد، منجر به ابتلا به سرطان شوند را بررسی می‌کند. اگر نتیجه آزمایش پاپ‌اسمیر نرمال بود؛ معمولا باید پس از گذشت سه سال برای آزمایش دوباره اقدام کنید.

احتمال بیشتری وجود دارد که بدن افراد بالاتر از ۳۰ سال با این ویروس مقابله کند.

آیا ویروس پاپیلوم انسانی خود به ‌خود برطرف می‌شود؟

اگر به ویروس پاپیلوم انسانی دچار شده‌اید؛ باید بدانید که برای خلاص شدن از شر این ویروس، راه درمانی خاصی وجود ندارد اما اگر کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشید، احتمال زیادی وجود دارد که این ویروس خود‌به‌خود از بین برود.

«بیشتر عفونت‌های HPV خودمحدود هستند و خود به ‌خود از بین می‌روند»

ویروس پاپیلوم انسانی

چقدر طول می‌کشد تا پاپیلوم انسانی از بین برود؟

مشخص نیست که چقدر طول می‌کشد تا سیستم ایمنی بدنتان این روند را تکمیل کند. به گفته مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری؛ پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بیش از ۹۰ درصد از عفونت‌های ویروسی اچ پی وی جدید (حتی انواع پرخطر آن‌ها) در مدت زمان دو سال از بین می‌روند یا دیگر قابل تشخیص نیستند و معمولا طی شش ماه اول، عفونت پاکسازی می‌شود.

حتی اگر بیشتر از ۳۰ سالتان باشد؛ باز هم بدنتان می‌تواند این ویروس را از بین ببرد اما احتمال آن کاهش می‌یابد. ممکن است پزشکتان بخواهد علاوه بر تست HPV از شما آزمایش‌های دیگری هم بگیرد (مثل تست پاپ‌اسمیر) و بررسی کند که آیا تغییرات نابهنحاری در سلول‌های دهانه رحمتان ایجاد شده است یا نه.

جواب این است: این موضوع کمی پیچیده است. در ادامه راجع به چگونگی تاثیر این ویروس بر زندگی جنسی صحبت خواهیم کرد.

اگر نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی از بدن برود؛ به این معنی نیست که دیگر  به این ویروس مبتلا نخواهید شد.

«ویروس اچ پی وی انواع مختلفی دارد. اگر به یکی از انواع این ویروس مبتلا شده و درمان شوید؛ باز هم ممکن است به انواع دیگر این ویروس دچار شوید». به همین دلیل رعایت دستورالعمل‌های مربوط به انجام تست HPV اهمیت دارد. البته تزریق واکسن HPV هم می‌تواند منجر به دفاع بدن از انواع ویروس‌های پاپیلوم انسانی رایج شود. توصیه می‌شود که افراد بالاتر از ۴۵ سال واکسن تزریق کنند.

راهکار کاهش ابتلا به ویروس اچ پی وی

با رعایت این موارد می‌توانید احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی را کاهش دهید.

ویروس پاپیلوم انسانی بسیار شایع است اما با رعایت نکات زیر که توسط مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری ارائه شده است، می‌توانید خطر ابتلا به این ویروس را کاهش دهید:

واکسن اچ پی وی

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من ۲۴سالمه و تماس جنسی نداشتم هیچ وقت.
  این زائده از حدود ۷ ۸ سال پیش وجود داشته شایدهم بیشتر.
  ۵سال پیش به متخصص پوست مراجعه کردم گفت زگیل نیست و با مایعی ک به پنبه زد سوزوندش.اما دوهفته بعد درست درجای قبلی و در ابعاد قبلی سبز شد.
  عکس رو خدمت چند نفر از همکارانتون نشون دادم ک گفتند زگیل نیست
  خواستم شماهم ببینید عکس رو تا تشخیص نهایی رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   زگیل نیست گوشت اضافه و اسکین تگ هستش 

 • تصویر کاربر Aylar چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نامزدم رابطه ای نداشته ولی وقتی ساکن خوابگاه دانشجویی بوده با هم اتاقیاش لباس زیراشونو همگی روی شوفاژ مشترک خشک‌ میکردن و روی هم لباس زیراشونو مینداختن متاسفانه دکتر تشخیص زگیل تناسلی رو دادن و تنها علت همین ب ذهنمون میرسه . دو جلسه کرایو کردن و حدود یک سال از مشاهده اولین ضایعه میگذره و ضایعات تیره نیستن . در شرف ازدواج هستیم و من خیلی نگران این موضوع هستم . احتمال ابتلای من بعد از برقراری رابطه ی محافظت شده چقدر هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   شما واکسن گارداسیل قبل از ازدواج و رابطه بزنید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر من به مدت یک ماه بیشتر شده.قبلا روی آلت تناسلیم زگیل نزده بود اما الان ایجاد شده با وجودی که از تیغ استفاده نمیکنم و رابطه جنسی هم ندارم.یه مدت هم قرص پاور فیت خوردم برای تقویت سیستم ایمنی بدنم.حالا آیا درمان میشم یا دچار سرطان هستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۶ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر