انواع روش های درمان زگیل تناسلی زنان

زگیل های تناسلی در زنان یکی از رایج ترین انواع عفونت های منتقله از راه جنسی هستند. تقریبا تمام افراد فعال از نظر جنسی، در معرض ابتلا به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی هستند. در این مقاله به بررسی علائم زگیل تناسلی زنان و انواع روش های درمان زگیل تناسلی می پردازیم.

زنان بیشتر از مردان در معرض مبتلا به این ویرووس هستند. همانطور که از نام آن مشخص است، زگیل تناسلی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی را درگیر می کنند.

زگیل های تناسلی ممکن است کوچک و به فرم برآمدگی گوشتی و یا ظاهر شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که تشخیص داده نمی شوند.

همانند زگیل های سایر قسمت های بدن، زگیل های تناسلی نیز توسط ویروس پاپیلومای انسانى ایجاد می شوند. برخی از گونه های این ویروس می توانند زگیل های تناسلی را ایجاد کنند، در حالی که سایر انواع آن ممکن است علت سرطان باشند. واکسن ها می توانند در برابر برخی سویه های این ویروس ایمنی ایجاد کنند.

زگیل تناسلی


علائم زگیل تناسلی زنان

در زنان زگیل تناسلی ممکن است بر روی قسمت بیرونی واژن و دیواره های آن، بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و گردن رحم رشد کند. در صورتی که زگیل در مقعد دیده شود اصطلاحا به آن زگیل تناسلی مقعدی می گویند.

در مردان، این زگیل ها ممکن است سر آلت تناسلی مرد، بیضه ها و یا مقعد را درگیر کنند. زگیل های تناسلی همچنین می تواند در دهان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته باشد، ایجاد شود.


علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

 • تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی
 • چند زگیل کنار هم قرار گرفته و نمای گل کلمی را ایجاد می کنند.
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی هنگام مقاربت

حتما بخوانید

چند نوع زگیل تناسلی وجود دارد؟ کدام یک از زگیل های تناسلی خطرناک هستند؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی


چه زمانی باید به متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟

چنانچه شریک جنسی شما و یا خودتان در ناحیه تناسلی برآمدگی های گوشتی یا زگیل ها را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.


چرا زگیل تناسلی می گیریم؟

عواملی که احتمال مبتلا شدن به این ویروس را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی ناامن با شرکای جنسی متعدد
 • داشتن سایر عفونت های جنسی
 • داشتن رابطه با فردی با گذشته ى جنسی نامعلوم
 • شروع فعالیت های جنسی از نوجوانی

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی زگیل های تناسلی عبارتند از:

سرطان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با این ویروس دارد. برخی از انواع ویروس نیز با سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو مرتبط اند. آلودگی با ویروس پاپیلوما همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیست، با این حال انجام منظم تست پاپ اسمیر برای زنان حائز اهمیت است.

مشکلات دوران بارداری

زگیل تناسلی ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن را با مشکلاتی همراه کند. زگیل هایی که در دیواره واژن قرار دارند، می توانند باعث کاهش قدرت بافت واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

پاپ اسمیر

حتما بخوانید
آیا با علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.


زگیل تناسلی در مردان


تشخیص زگیل تناسلی در خانم ها

از آنجا که تشخیص زگیل تناسلی اغلب دشوار است، پزشکان عموماً با استفاده از محلول اسیداستیک رقیق شده زگیل ها را به رنگ سفید درآورده و سپس، با استفاده از ابزارهای ویژه مثل کولپوسکوپ آنها را نابود می کند.

-تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

-تشخیص زگیل تناسلی در مردان از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان


داروی زگیل تناسلی

درمان های زگیل های تناسلی، مستقیما بر روی پوست اعمال می شوند، روش های درمانی عبارتند از:

۱- درمان زگیل تناسلی با کرم های موضعی

کرم هاى موضعى زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود، توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهند. هنگامی که این کرم بر روی پوست شما زده شده است، باید از تماس جنسی اجتناب کنید. این کرم ممکن است عملکرد کاندوم ها را ضعیف کرده و پوست شریک شما را اذیت کند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی این دارو، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی شامل تاول، بدن درد، سرفه، بثورات  جلدی و خستگی می باشد.

۲- کرم پدوفیلین

پدوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل های تناسلی را از بین می برد. این کار باید توسط پزشک انجام شود. پزوفیلوکس شامل همان ترکیب فعال است، اما بیمار خودش می تواند در خانه از آن استفاده کند.

۳- درمان زگیل های تناسلی با اسید تری کلرواستیک

این ماده ى شیمیایی زگیل های تناسلی را سوزانده و می تواند برای زگیل های داخلی هم استفاده شود. عوارض جانبی آن سوزش خفیف پوست، زخم  و یا درد را شامل می شود.

۴- درمان زگیل های تناسلی با سینکاتچینز یا ورجین

نوعى کرم برای درمان زگیل های خارجی و زگیل های مقعد و اطراف آن است. عوارض جانبی این دارو اغلب خفیف بوده و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشد.

⚠توجه: استفاده از داروهای بدون نسخه در این مورد می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود.


درمان زگیل های تناسلی مردان و زنان

آیا درمان زگیل تناسل مردان و زنان مشابه است؟ زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به داروها پاسخ نمی دهند، خانم های باردار و زگیل هایی که می تواند نوزاد را در طول زایمان در معرض خطر قرار دهند را می توان با عمل جراحی برداشت. روش های جراحی عبارتند از:

کرایوتراپی

-انجماد با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

انجماد با ایجاد یک برآمدگی در اطراف زگیل شما شروع می شود. همانطور که پوست شما بهبود می یابد، ضایعات از بین می روند و پوست جدید تشکیل می شود. بعضا ممکن است نیاز به  تکرار این کار باشد تا بهبودی کامل حاصل شود. عوارض جانبی اصلی فریز کردن شامل درد و تورم است.

-درمان زگیل تناسلی با الکتروکوتر

این روش از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است بعد از این کار فرد دچار درد و تورم شود.

-درمان زگیل تناسلی با جراحی برداشت

پزشک ممکن است برای جدا کردن زگیل ها از ابزار خاصی استفاده کند. در این روش درمانی، بیهوشی عمومی یا بى حسى موضعی نیاز است و بعد از آن ممکن است درد شدیدی به وجود آید.

-درمان زگیل تناسلی با لیزر

در درمان زگیل تناسلی با لیزر از پرتو شدید نور استفاده می کند،  این روش گران بوده و معمولا برای زگیل های بسیار گسترده و مقاوم به درمان استفاده می شود. عوارض جانبی این روش شامل ایجاد زخم و درد است.

پیشگیری از زگیل تناسلی زنان

آیا می دانید چه روش هایی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد؟ در ادامه روش های پیشگیری را برا شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

واکسن گارداسیل

یک واکسن به نام گارداسیل در برابر چهار سویه از این ویروس که باعث ایجاد سرطان می شوند، ایمنى به وحود مى آورد و همچنین برای جلوگیری از زگیل های تناسلی به کار برده می شود.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد تنها در برابر سرطان گردن رحم ایمنی ایجاد کرده و در پیشگیری از زگیل های تناسلی کاربردی ندارد.

توصیه می شود دختران و زنان تا ۲۶ سال و پسران و مردان تا ۲۱ سالگی واکسن این ویروس را دریافت کنند اما اخیرا تا ۴۵ سال هم تائید شده است.. با این حال، امکان ابتلای مردان در ٢۶ سالگی حتی در صورت واکسینه شدن نیز وجود دارد.

‼ نکته: بهترین زمان برای زدن این واکسن ها، کودکی  یعنى قبل از فعالیت جنسی است. در این زمان بیشترین اثر را خواهد داشت.

قیمت واکسن گارداسیل در هلال احمر

قیمت در سال ۹۸ برای ۳ عدد واکسن حدود ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است و در بسیاری از داروخانه ها موجود است ولی گاهی نایاب میشود.

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

۳ نوبت تزریق نیاز است نوبت دوم ۲ ماه بعد از نوبت اول و نوبت سوم ۶ ماه بعد از نوبت اول به عبارتی ۴ ماه بعد از نوبت دوم ، به همین دلیل بهتر است ۳ عدد واکسن با توجه به تاریخ انقضا تهیه شده در یخچال نگهداری شود تا در صورت نایاب شدت مشکلی نداشته باشید . واکسن در عضله بازو تزریق میشود و در هر واحد تزریقاتی مثل درمانگاه یا بیمارستان میتوان تزریق کرد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و شامل درد در محل تزریق (بازو) ، سردرد، تب خفیف و جزئی و یا علائم آنفلوانزا است. گاهی سرگیجه یا خفگی پس از تزریق، به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم به طور دائم، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد، هرچند که قطعى نیست.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر ولی پور با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  جناب آقای دکتر من حدودا ۲یا ۳سال این ضایعه در من به وجود آمده میخواستم ببینم این زیگل تناسلی هست
  در موقع استحمام تکه های کوچکی از آن کنده میشود
  ممنون میشم راهنمائیم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   بله زگیله 

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  داروی رفع زگیل تناسلی و نحوه استفاده ان رو اعلام و ارسال میفرمایید .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  وقت بخیر. من تازگی متوجه یه ژائده گوشتی بدون درد و و هیچ علامتی روی کشاله ران شدم میخواستم ببینم این زگیل تناسلی هست و آیا خطرناکه؟ در ضمن در نواحی آلت هم یه خارش زیر پوستی دارم هر از چندگاهی اما هیچ علامت و نشونی نداره فقط شاید گاهی پوست اون ناحیه ملتهب یا برآمده تر بنظر میاد.عکس هم فرستادم خیلی ممنون از وقت تون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..ببخشید من چند وقته یه برآمدگی های ریز و چند تا کنار هم روی لب های داخلی واژنم به وجود اومده ک هر روز داره بیشتر میشه و به سمت مخالفش هم سرایت کرده..دخترم ۱۸ مجرد ولی به خاطر شرایط خانوادگی نمیتونم به دکتر برم..خیلی نگرانم ک چی هستن و چجوری درمان میشن😥
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   به متخصص زنان باید مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر عماد سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  این دونه هایی که در کشاله رانم زده شده زیگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   زگیل نیست 

 • تصویر کاربر کیارش دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  این ضایعه چند وقتیه بعد از شیو ظاهر میشه وقتی فشارش میدم عین جوش میمونه و میسوزه. از بین میره ولی دوباره همون جا ظاهر میشع ایا زگیل هست؟؟
  1. تصویر کاربر کیارش یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   به مرور کوچک شد و از بین رفت و دوباره همون جای اول در اومد
   تصویر هم ارسال شده
  2. تصویر کاربر کیارش یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   دکتر من خیلی نگرانم لطفا جواب من رو بدید
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   زگیل نیست به متخصص پوست مراجعه کن 

  4. تصویر کاربر کیارش یکشنبه ۲۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   دکتر شما چیزی تشخیص دادید؟
   من ۱۸ سالمه
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   نه 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اناهیتا شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام،سوالی که ذهنه منو درگیر کرده اینه که از کجا میشه فهمید ک زگبل تناسلی داریم؟؟؟ ایا با تست پاپ اسمیر میشه متوجه شیم که زگیل داریم ؟ و اینکه ایا زگیل تناسلی فقط از طریق رابطع جنسی ایجاد میشه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   تا حدودی میشه با تست Hpv pcr از ترشحات گردن رحم انواع خطرناک رو تشخیص داد - بله از طریق جنسی ۹۰ درصد موارد منتقل میشه 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید آقای دکتر بنده حدودسه سال هست که ضاعدای بالای آلتم قسمتت ابتدایی آلتم چسبیده به شکم درآمده که اول کوچک بود بزرگ شده وتازگی چندتا کوچک دوباره داره درمیاد آیا باکرم موضعی درمان میشه یا خیر ممنون میشم راهنمای بفرمایید اهل کرمانم ومتاهل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان تهران از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان تهران روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۱۷ سالمه تا حالا رابطه جنسی نداشتمه چند مدتیه دور کلاهک التم یع جیزای شط بیه زگیل درست شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   مهم نیستن 

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام طی یک سال دومرتبه سرت الت من قرمزشده دورختنه گاه سمت چپش مثل جوش زیر پوستی شده ودست میزنم درد میکنه یه کم خارش دارم تا ده روز اینجور وپوست میده خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   احتمالا آلرژی و یا تبخال تناسلی است به متخصص پوست مراجعه کتید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر