دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

انواع روش های درمان زگیل تناسلی + (علائم زگیل تناسلی)

زگیل های تناسلی یکی از رایج ترین انواع عفونت های منتقله از راه جنسی هستند. تقریبا تمام افراد فعال از نظر جنسی، در معرض ابتلا به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی هستند. در این مقاله به بررسی علائم زگیل تناسلی و انواع روش های درمان زگیل تناسلی می پردازیم.

زنان بیشتر از مردان در معرض مبتلا به این ویرووس هستند. همانطور که از نام آن مشخص است، زگیل تناسلی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی را درگیر می کنند.

زگیل های تناسلی ممکن است کوچک و به فرم برآمدگی گوشتی و یا ظاهر شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که تشخیص داده نمی شوند.

همانند زگیل های سایر قسمت های بدن، زگیل های تناسلی نیز توسط ویروس پاپیلومای انسانى ایجاد می شوند. برخی از گونه های این ویروس می توانند زگیل های تناسلی را ایجاد کنند، در حالی که سایر انواع آن ممکن است علت سرطان باشند. واکسن ها می توانند در برابر برخی سویه های این ویروس ایمنی ایجاد کنند.

زگیل تناسلی


علائم زگیل تناسلی

در زنان زگیل تناسلی ممکن است بر روی قسمت بیرونی واژن و دیواره های آن، بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و گردن رحم رشد کند. در صورتی که زگیل در مقعد دیده شود اصطلاحا به آن زگیل تناسلی مقعدی می گویند.

در مردان، این زگیل ها ممکن است سر آلت تناسلی مرد، بیضه ها و یا مقعد را درگیر کنند. زگیل های تناسلی همچنین می تواند در دهان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته باشد، ایجاد شود.


علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

 • تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی
 • چند زگیل کنار هم قرار گرفته و نمای گل کلمی را ایجاد می کنند.
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی هنگام مقاربت

حتما بخوانید

چند نوع زگیل تناسلی وجود دارد؟ کدام یک از زگیل های تناسلی خطرناک هستند؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی


چه زمانی باید به متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟

چنانچه شریک جنسی شما و یا خودتان در ناحیه تناسلی برآمدگی های گوشتی یا زگیل ها را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.


روش های ابتلا به زگیل های تناسلی

عواملی که احتمال مبتلا شدن به این ویروس را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی ناامن با شرکای جنسی متعدد
 • داشتن سایر عفونت های جنسی
 • داشتن رابطه با فردی با گذشته ى جنسی نامعلوم
 • شروع فعالیت های جنسی از نوجوانی

عوارض زگیل تناسلی

عوارض جانبی زگیل های تناسلی عبارتند از:

سرطان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با این ویروس دارد. برخی از انواع ویروس نیز با سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو مرتبط اند. آلودگی با ویروس پاپیلوما همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیست، با این حال انجام منظم تست پاپ اسمیر برای زنان حائز اهمیت است.

مشکلات دوران بارداری

زگیل تناسلی ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن را با مشکلاتی همراه کند. زگیل هایی که در دیواره واژن قرار دارند، می توانند باعث کاهش قدرت بافت واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

پاپ اسمیر

حتما بخوانید
آیا با علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.


زگیل تناسلی در مردان


تشخیص زگیل تناسلی

از آنجا که تشخیص زگیل تناسلی اغلب دشوار است، پزشکان عموماً با استفاده از محلول اسیداستیک رقیق شده زگیل ها را به رنگ سفید درآورده و سپس، با استفاده از ابزارهای ویژه مثل کولپوسکوپ آنها را نابود می کند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان


داروی زگیل تناسلی

درمان های زگیل های تناسلی، مستقیما بر روی پوست اعمال می شوند، روش های درمانی عبارتند از:

درمان زگیل های تناسلی با کرم های موضعی

کرم هاى موضعى زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود، توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهند.

هنگامی که این کرم بر روی پوست شما زده شده است، باید از تماس جنسی اجتناب کنید. این کرم ممکن است عملکرد کاندوم ها را ضعیف کرده و پوست شریک شما را اذیت کند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی این دارو، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی شامل تاول، بدن درد، سرفه، بثورات  جلدی و خستگی می باشد.

درمان زگیل های تناسلی با پدوفیلین

پدوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل های تناسلی را از بین می برد. این کار باید توسط پزشک انجام شود. پزوفیلوکس شامل همان ترکیب فعال است، اما بیمار خودش می تواند در خانه از آن استفاده کند.

درمان زگیل های تناسلی با اسید تری کلرواستیک

این ماده ى شیمیایی زگیل های تناسلی را سوزانده و می تواند برای زگیل های داخلی هم استفاده شود. عوارض جانبی آن سوزش خفیف پوست، زخم  و یا درد را شامل می شود.

درمان زگیل های تناسلی با سینکاتچینز یا ورجین

نوعى کرم برای درمان زگیل های خارجی و زگیل های مقعد و اطراف آن است. عوارض جانبی این دارو اغلب خفیف بوده و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشد.

⚠توجه: استفاده از داروهای بدون نسخه در این مورد می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود.


درمان زگیل های تناسلی مردان و زنان

زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به داروها پاسخ نمی دهند، خانم های باردار و زگیل هایی که می تواند نوزاد را در طول زایمان در معرض خطر قرار دهند را می توان با عمل جراحی برداشت. روش های جراحی عبارتند از:

کرایوتراپی

انجماد با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

انجماد با ایجاد یک برآمدگی در اطراف زگیل شما شروع می شود. همانطور که پوست شما بهبود می یابد، ضایعات از بین می روند و پوست جدید تشکیل می شود. بعضا ممکن است نیاز به  تکرار این کار باشد تا بهبودی کامل حاصل شود. عوارض جانبی اصلی فریز کردن شامل درد و تورم است.

درمان زگیل تناسلی با الکتروکوتر

این روش از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است بعد از این کار فرد دچار درد و تورم شود.

درمان زگیل تناسلی با جراحی برداشت

پزشک ممکن است برای جدا کردن زگیل ها از ابزار خاصی استفاده کند. در این روش درمانی، بیهوشی عمومی یا بى حسى موضعی نیاز است و بعد از آن ممکن است درد شدیدی به وجود آید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

در درمان زگیل تناسلی با لیزر از پرتو شدید نور استفاده می کند،  این روش گران بوده و معمولا برای زگیل های بسیار گسترده و مقاوم به درمان استفاده می شود. عوارض جانبی این روش شامل ایجاد زخم و درد است.

پیشگیری از زگیل تناسلی

آیا می دانید چه روش هایی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد؟ در ادامه روش های پیشگیری را برا شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

واکسن گارداسیل

یک واکسن به نام گارداسیل در برابر چهار سویه از این ویروس که باعث ایجاد سرطان می شوند، ایمنى به وحود مى آورد و همچنین برای جلوگیری از زگیل های تناسلی به کار برده می شود.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد تنها در برابر سرطان گردن رحم ایمنی ایجاد کرده و در پیشگیری از زگیل های تناسلی کاربردی ندارد.

توصیه می شود دختران و زنان تا ۲۶ سال و پسران و مردان تا ۲۱ سالگی واکسن این ویروس را دریافت کنند اما اخیرا تا ۴۵ سال هم تائید شده است.. با این حال، امکان ابتلای مردان در ٢۶ سالگی حتی در صورت واکسینه شدن نیز وجود دارد.

‼ نکته: بهترین زمان برای زدن این واکسن ها، کودکی  یعنى قبل از فعالیت جنسی است. در این زمان بیشترین اثر را خواهد داشت.

قیمت واکسن گارداسیل در هلال احمر

قیمت در سال ۹۸ برای ۳ عدد واکسن حدود ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است و در بسیاری از داروخانه ها موجود است ولی گاهی نایاب میشود.

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

۳ نوبت تزریق نیاز است نوبت دوم ۲ ماه بعد از نوبت اول و نوبت سوم ۶ ماه بعد از نوبت اول به عبارتی ۴ ماه بعد از نوبت دوم ، به همین دلیل بهتر است ۳ عدد واکسن با توجه به تاریخ انقضا تهیه شده در یخچال نگهداری شود تا در صورت نایاب شدت مشکلی نداشته باشید . واکسن در عضله بازو تزریق میشود و در هر واحد تزریقاتی مثل درمانگاه یا بیمارستان میتوان تزریق کرد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و شامل درد در محل تزریق (بازو) ، سردرد، تب خفیف و جزئی و یا علائم آنفلوانزا است. گاهی سرگیجه یا خفگی پس از تزریق، به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم به طور دائم، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد، هرچند که قطعى نیست.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر ولی پور با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Nima دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خواستم بگم زیر کلاهک الت گل هایه کلمی مانندکه گفته بودید مشاهده کردم عکسم فرستادم و فک کنمم داشته باشم من رابطه جنسی نداشتم ولی خود ارضایی زیاد کردم و قطعا برایه همونه بنظر شما به پزشک مراجعه کنم؟ هاده وا یا مشکل کوچکیست؟ 19 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   زگیل نیست بیماری پوستی اگزما یا لیکن پلان یا پسوریازیز ممکنه باشه که بصورت جنسی هم منتقل نمیشه به متخصص پوست مراجعه کنید مشکل حاد هم نیست 

 • تصویر کاربر نوری دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  تعداد زیادی جوشهای ریز قرمز رنک در کشاله ران که خارش شدید دارند و چندین غدد زیر پپوستی در کیسه بیضه و روی پنیس و چند جوش قرمز رنگ. و سر سفید روی گلنس دارم همگی شدیدا خارش دارند بفرمایید چه دارویی مصرف کنم من ایران نیستم ایتالیا هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید این عکس که فرستادید طبیعی است 

 • تصویر کاربر Abbas چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده جوانی ۱۹ ساله ام که تا به حال رابطه ای نداشته اما دوتا زگیل با توجه به عکس هایی که برایتان میفرستم در ناحیه تناسلی من وجکد داره که یکی از ان ها از بچگی وجود دارد میخاستم بدونم اینا چین و ایا hpv هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام نه زگیل نیست 

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.عرض ادب.اقای دکتر بنده ۲هفته هست متوجه چند عدد چوش سفید روی پوست پایین الت تناسلیم شدم به دکتر مراجعه کردم فرمودن مشکوک هست ۲تا پمادادن گفتن استفاده کنم یک هفته بعد برم خدمتشون .اقای دکتر خارش ندارم درد ندارم ومراقبت جنسی نداشتم .جزء خانمم .که ایشون مشکلی نداره.واز موقع ای که متوجه این موضوع شدم ارتباط جنسی برقرار نکردم.اقای دکتر لطف میکنید راهنمایی کنید بنده رو .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام از ضایعات آزمایش hpv pcr در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام بدین و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر شهاب پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، چند ماه با یه خانم ارتباط داشتم . الان حس میکنم چند تا زگیل ریز زیر الت تناسلیم وجود دارن. قبلا متوجهشون شدم اما الان متوجه شدم ک ممکنه زگیل باشن. لطفا راهنماییم کنین. برای درمان یا آزمایش چکار کنم. عکسها رو میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان و با جواب جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر بر روی سروصل بیضه ها(خط وسط دو بیضه) ضایعاتی شبیه زگیل تناسلی دیدم، لطف‌کنید نظرتون رو راجب عکس بفرمائید، اگر زگیل هستند برای رابطه جنسی چه افدامی انجام بدم، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام اگر از دوران کودکی این ضایعات را داشته اید مهم نیست ولی اگر جدید ایجاد شده اند آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  زگیل های گل کلمی تو سر من ب وجود میاد ایا اینا زگیل تناسلی هستن؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   با سلام بعید است زگیل تناسلی باشد و به متخصص پوست حتما مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مرد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام یه مدتی هست زگیل تناسلی در کردم ۶ ۷ مورد چه درمانی تهیه کنم از داروخانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr  از ضایعات انجام بدین و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید به اینجانب در کلینیک دیابت تابان 

 • تصویر کاربر کامبیز شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدودا ۶ماه پیش متوجه جوش گوشتی بر روی آلت تناسلیم شدم که الان نسبت به قبلا یه کمی برآمدگیش بیشتر شده لطفا در خصوص علت و درمان آن بنده رو راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، دکتر جان من حدودا یک سال است که در ناحیه بیضه چپ و بالاتر از کشاله ران سمت چپ تقریبا قسمت چپ وپایین شکمم درد دارم خیلی شدید نیست و یجورایی تومخی هست برام.سونو رفتم گفتن خفیف تا متوسط واریکوسل داری.عکس ارسال شد.آیا نیاز به جراحی داره وتاثیری در اقدام به بپه داره؟اگر دردش کلی از بین میره من جراحی انجام میدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه و رویت مدارک ، عکس نرسیده 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر