دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

انواع روش های درمان زگیل تناسلی + (علائم زگیل تناسلی)

زگیل های تناسلی یکی از رایج ترین انواع عفونت های منتقله از راه جنسی هستند. تقریبا تمام افراد فعال از نظر جنسی، در معرض ابتلا به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی هستند. در این مقاله به بررسی علائم زگیل تناسلی و انواع روش های درمان زگیل تناسلی می پردازیم.

زنان بیشتر از مردان در معرض مبتلا به این ویرووس هستند. همانطور که از نام آن مشخص است، زگیل تناسلی بافت های مرطوب ناحیه تناسلی را درگیر می کنند.

زگیل های تناسلی ممکن است کوچک و به فرم برآمدگی گوشتی و یا ظاهر شبیه گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها آنقدر کوچک هستند که تشخیص داده نمی شوند.

همانند زگیل های سایر قسمت های بدن، زگیل های تناسلی نیز توسط ویروس پاپیلومای انسانى ایجاد می شوند. برخی از گونه های این ویروس می توانند زگیل های تناسلی را ایجاد کنند، در حالی که سایر انواع آن ممکن است علت سرطان باشند. واکسن ها می توانند در برابر برخی سویه های این ویروس ایمنی ایجاد کنند.

زگیل تناسلی


علائم زگیل تناسلی

در زنان زگیل تناسلی ممکن است بر روی قسمت بیرونی واژن و دیواره های آن، بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و گردن رحم رشد کند. در صورتی که زگیل در مقعد دیده شود اصطلاحا به آن زگیل تناسلی مقعدی می گویند.

در مردان، این زگیل ها ممکن است سر آلت تناسلی مرد، بیضه ها و یا مقعد را درگیر کنند. زگیل های تناسلی همچنین می تواند در دهان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته باشد، ایجاد شود.


علائم و نشانه های زگیل های تناسلی عبارتند از:

 • تورم کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی
 • چند زگیل کنار هم قرار گرفته و نمای گل کلمی را ایجاد می کنند.
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی هنگام مقاربت

حتما بخوانید

چند نوع زگیل تناسلی وجود دارد؟ کدام یک از زگیل های تناسلی خطرناک هستند؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی


چه زمانی باید به متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟

چنانچه شریک جنسی شما و یا خودتان در ناحیه تناسلی برآمدگی های گوشتی یا زگیل ها را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.


روش های ابتلا به زگیل های تناسلی

عواملی که احتمال مبتلا شدن به این ویروس را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی ناامن با شرکای جنسی متعدد
 • داشتن سایر عفونت های جنسی
 • داشتن رابطه با فردی با گذشته ى جنسی نامعلوم
 • شروع فعالیت های جنسی از نوجوانی

عوارض زگیل تناسلی

عوارض جانبی زگیل های تناسلی عبارتند از:

سرطان

سرطان گردن رحم ارتباط نزدیکی با این ویروس دارد. برخی از انواع ویروس نیز با سرطان سینه، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو مرتبط اند. آلودگی با ویروس پاپیلوما همیشه به معنای ابتلا به سرطان نیست، با این حال انجام منظم تست پاپ اسمیر برای زنان حائز اهمیت است.

مشکلات دوران بارداری

زگیل تناسلی ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند. زگیل می تواند بزرگ شود، و ادرار کردن را با مشکلاتی همراه کند. زگیل هایی که در دیواره واژن قرار دارند، می توانند باعث کاهش قدرت بافت واژن در هنگام زایمان شوند. زگیل های بزرگ در ناحیه تناسلی یا واژن ممکن است در هنگام زایمان کشیده شوند و خونریزی کنند.

پاپ اسمیر

حتما بخوانید
آیا با علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.


زگیل تناسلی در مردان


تشخیص زگیل تناسلی

از آنجا که تشخیص زگیل تناسلی اغلب دشوار است، پزشکان عموماً با استفاده از محلول اسیداستیک رقیق شده زگیل ها را به رنگ سفید درآورده و سپس، با استفاده از ابزارهای ویژه مثل کولپوسکوپ آنها را نابود می کند.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان


داروی زگیل تناسلی

درمان های زگیل های تناسلی، مستقیما بر روی پوست اعمال می شوند، روش های درمانی عبارتند از:

درمان زگیل های تناسلی با کرم های موضعی

کرم هاى موضعى زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود، توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهند.

هنگامی که این کرم بر روی پوست شما زده شده است، باید از تماس جنسی اجتناب کنید. این کرم ممکن است عملکرد کاندوم ها را ضعیف کرده و پوست شریک شما را اذیت کند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی این دارو، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی شامل تاول، بدن درد، سرفه، بثورات  جلدی و خستگی می باشد.

درمان زگیل های تناسلی با پدوفیلین

پدوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل های تناسلی را از بین می برد. این کار باید توسط پزشک انجام شود. پزوفیلوکس شامل همان ترکیب فعال است، اما بیمار خودش می تواند در خانه از آن استفاده کند.

درمان زگیل های تناسلی با اسید تری کلرواستیک

این ماده ى شیمیایی زگیل های تناسلی را سوزانده و می تواند برای زگیل های داخلی هم استفاده شود. عوارض جانبی آن سوزش خفیف پوست، زخم  و یا درد را شامل می شود.

درمان زگیل های تناسلی با سینکاتچینز یا ورجین

نوعى کرم برای درمان زگیل های خارجی و زگیل های مقعد و اطراف آن است. عوارض جانبی این دارو اغلب خفیف بوده و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشد.

⚠توجه: استفاده از داروهای بدون نسخه در این مورد می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود.


درمان زگیل های تناسلی مردان و زنان

زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به داروها پاسخ نمی دهند، خانم های باردار و زگیل هایی که می تواند نوزاد را در طول زایمان در معرض خطر قرار دهند را می توان با عمل جراحی برداشت. روش های جراحی عبارتند از:

کرایوتراپی

انجماد با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

انجماد با ایجاد یک برآمدگی در اطراف زگیل شما شروع می شود. همانطور که پوست شما بهبود می یابد، ضایعات از بین می روند و پوست جدید تشکیل می شود. بعضا ممکن است نیاز به  تکرار این کار باشد تا بهبودی کامل حاصل شود. عوارض جانبی اصلی فریز کردن شامل درد و تورم است.

درمان زگیل تناسلی با الکتروکوتر

این روش از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است بعد از این کار فرد دچار درد و تورم شود.

درمان زگیل تناسلی با جراحی برداشت

پزشک ممکن است برای جدا کردن زگیل ها از ابزار خاصی استفاده کند. در این روش درمانی، بیهوشی عمومی یا بى حسى موضعی نیاز است و بعد از آن ممکن است درد شدیدی به وجود آید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

در درمان زگیل تناسلی با لیزر از پرتو شدید نور استفاده می کند،  این روش گران بوده و معمولا برای زگیل های بسیار گسترده و مقاوم به درمان استفاده می شود. عوارض جانبی این روش شامل ایجاد زخم و درد است.

پیشگیری از زگیل تناسلی

آیا می دانید چه روش هایی برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی وجود دارد؟ در ادامه روش های پیشگیری را برا شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

واکسن گارداسیل

یک واکسن به نام گارداسیل در برابر چهار سویه از این ویروس که باعث ایجاد سرطان می شوند، ایمنى به وحود مى آورد و همچنین برای جلوگیری از زگیل های تناسلی به کار برده می شود.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد تنها در برابر سرطان گردن رحم ایمنی ایجاد کرده و در پیشگیری از زگیل های تناسلی کاربردی ندارد.

توصیه می شود دختران و زنان تا ۲۶ سال و پسران و مردان تا ۲۱ سالگی واکسن این ویروس را دریافت کنند اما اخیرا تا ۴۵ سال هم تائید شده است.. با این حال، امکان ابتلای مردان در ٢٦ سالگی حتی در صورت واکسینه شدن نیز وجود دارد.

‼ نکته: بهترین زمان برای زدن این واکسن ها، کودکی  یعنى قبل از فعالیت جنسی است. در این زمان بیشترین اثر را خواهد داشت.

قیمت واکسن گارداسیل در هلال احمر

قیمت در سال ۹۸ برای ۳ عدد واکسن حدود ۹۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است و در بسیاری از داروخانه ها موجود است ولی گاهی نایاب میشود.

گارداسیل

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

۳ نوبت تزریق نیاز است نوبت دوم ۲ ماه بعد از نوبت اول و نوبت سوم ۶ ماه بعد از نوبت اول به عبارتی ۴ ماه بعد از نوبت دوم ، به همین دلیل بهتر است ۳ عدد واکسن با توجه به تاریخ انقضا تهیه شده در یخچال نگهداری شود تا در صورت نایاب شدت مشکلی نداشته باشید . واکسن در عضله بازو تزریق میشود و در هر واحد تزریقاتی مثل درمانگاه یا بیمارستان میتوان تزریق کرد.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض جانبی واکسن ها معمولا خفیف و شامل درد در محل تزریق (بازو) ، سردرد، تب خفیف و جزئی و یا علائم آنفلوانزا است. گاهی سرگیجه یا خفگی پس از تزریق، به ویژه در نوجوانان رخ می دهد.

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم به طور دائم، خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد، هرچند که قطعى نیست.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر ولی پور با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

6+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من چند ماه هست زگیل تناسلی دارم و پیگیری نکردم. حالا برای پیگیری به کدام تخصص باید مراجعه کنم و آیا شما پزشکی را در شیراز معرفی می کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 2 روز پیش)

   متاسفانه کسی رو در شیراز نمی شناسم اول آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵-۶ سالی هست روی ناحیه بیضه هام یه چیزی مثل خال گوشتی در امده و نزدیک ۷-۸تا هست. زیاد نشدن و با چند نفر متفاوت هم فعالیت جنسی داشتم. خوشبختانه هیچ کدامشان هم هیچ علاعمی از زگیل نداشتند امروز که سوال کردم. میخواستم بدونم چی میتونه باشه یا اگر نیاز هست عکس ارسال کنم یراتون ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 2 روز پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربرآسمان چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما
  من حدود تقریبا ۳ سال اینطوراست که وقتی به مدت طولانی روی جایی میشینم یا استخر میروم روی باسنم در نقاطی جوش های عمیق میزند و برخی اوقات وقتی میترکد خون می آید ‌ .
  دکتر هم رفتم گفتن کورکه . و اینکه یسری کرم دادن که فقط وقتی میزنم خوبه ولی نزنم باز در محل جوش های قبلی جوش میزند و گفتن زیاد نشین که واقعا نمیشه چون من هم کارم طوریه که باید زیاد بشینم هم درس میخونم و مجبورم ساعتها پای لپ تاپ بشینم

  خیلی هم دردناک هست.

  ۲۶ سالمه و مجرد هستم.
  لطفا راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربرح چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من اقا هستم ومدت ۱ماهه در ناحیه مقعد احساس درد شدید دارم طوری که نمیتونم بشینم وبعد از دسشویی رفتن دردش بیشتر میشه و امروز فهمیدم یه برجستگلی خال مانند در انتهای دهانه مقعد دارم لطفا راهنمایی بفرماید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   به جراح عمومی مراجعه کنید ممکنه فیشر مقعد یا بواسیر باشه

 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من تازه فهميدم كه دچارش شدم.بايد چهكار كنم كه كلا خوب بشم؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 5 روز پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرAmir دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بالای آلت تناسلیم یه زاده در آمده که بعداز مدتی توش مو در آمده الانم سفت شده میتونه زیگیل باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 5 روز پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرFarhad یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دختری دارم ۸ساله که از موقعی که از پوشک گرفتیم تقریبا۲ساله که بود دارای زگیل در ناحیه بین کشاله ران و مقعد می‌باشد ولی از سال گذشته فهمیدیم که زگیل تناسلی نام داره نمی‌دونیم چطور گرفته کلا پیش من و مادرش بوده راههای انتقال چی می‌تونه باشه الان خانمم نیز گرفته ما بعد از ۶سال صاحب فرزند شدیم تا الان خانمم علائمی نداشته لطفاً راهنمایی کنید در ضمن وضع حملشون سزارین بوده
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  منم علائم رو داشتم اولش خیلی ترسیدم و آزمایش دادم، بعد از جواب آزمایش متوجه شدم که این بیماری رو دارم یا بهتره بگم داشتم، با یه محصول آشنا شدم و بعد از تقریبا ۳ ماه کامل از بین رفت. اگه کسی خواست با این شماره تماس بگیره بهش معرفی کنم از کجا تهیه کنه، چون نمیخوام تبلیغ اون محصول بشه از بردن اسمش معذورم...واقعا درمان این مشکل رو جدی بگیرید....۰۹۱۹۸۹۴۶۰۶۲ رحمتی
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   بعد از چند ماه تا چند سال آینده معلوم میشه واقعا درمان شدی یا نه فعلا عجله واسه قضاوت نکن

 • تصویر کاربرکیان جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت اقای دکتر من اقایی هستم که روی الت خودیه عددزگیل گوشتی مشاهده کردم وهمسرم هم چندتا مشاهده کردن لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنیم درمان کنیم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرمیثم جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده به تازگی متوجه یک سری از برجستگی هایی روی تنه التم وزیر التم نزدیک به بیض هایم شدام .وانها تعداد کمی دارن وخیلی هم کچک هستند به اندازه یک چهارم عدس هستند روش درمان اینه چطور هست ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر