درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب زنان و علائم آن

سنگ حالب در زنان به شکل توده ای بسیار سخت است و از املاح معدنی موجود در ادرار تشکیل می‌شود. در این مقاله به بررسی علائم و علل ایجادکننده سنگ کلیه در حالب می پردازیم.


مسدود شدن مجرای ادرار به وسیله سنگ، عوارض جدی مانند آسیب به کلیه ها، مسمومیت‌ ناشى‌ از افزایش اوره‌ در خون‌، عفونت های شدید و حتی مرگ را به دنبال دارد.

سنگ کلیه در حالب

بسیاری از این سنگ ها در کلیه تشکیل شده و از آنجا وارد لوله کلیه و حالب می‌شوند. سنگ های حالب بیشتر در مردان سفید پوست ۴۰ الی ۵۰ ساله و دارای سابقه خانوادگی این بیماری اتفاق می افتد.

سنگ کلیه به طور طبیعی به دلیل املاح موجود در ادرار تشکیل می‌شود. در بسیاری از موارد نوشیدن آب کافی و پرهیز از مصرف برخی غذاها، مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

سنگ های حالب می‌تواند به شکل صاف و گرد، دارای لبه های تیز و یا به صورت برآمده باشد. رنگ سنگ حالب در زنان نیز بر اساس ترکیب های شیمیایی موجود در آن متفاوت است. این سنگ ها می‌توانند سال‌ها بدون بروز هیچ گونه ناراحتی در کلیه باقی بمانند.

دل درد


علائم وجود سنگ حالب در زنان

یکی از علائم سنگ های حالب، درد شدید در ناحیه پشت و اطراف شکم یا پهلوها است و ممکن است تا کشاله ران و نزدیک ناحیه مقعد کشیده شود.

ادرار همراه با سوزش و ادرار خونی نیز از دیگر علائم سنگ های حالب است. عدم خروج سنگ از طریق ادرار، درد شدید و مداوم را در پی خواهد داشت. علائم دیگری علاوه بر درد شدید ممکن است بروز کنند که عبارتند از:

❇ تعرق شدید

❇ حالت تهوع

❇ استفراغ

❇ ضعف عمومی بدن

❇ ادرار شدید و مداوم

❇ تب و لرز

❇ بوی نامطبوع ادرار به دلیل عفونت

❇ ادرار دردناک

سنگ حالب

اگر در هنگام ادرار احساس سوزش دارید و از سوزش ادرار رنج می برید برای درمان سوزش ادرار بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سوزش ادرار


علت ایجاد سنگ حالب در زنان

یکی از شایعترین علل انسداد حالب، حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب می باشد. از طرفی دیگر، رسوب املاح معدنی موجود در ادرار در حالب، نیز می تواند باعث تشکیل سنگ های حالب شود. هرکدام از انواع مختلف سنگ کلیه و حالب بر اثر دلایل مختلفی بروز می‌کنند.


انواع سنگ کلیه

✅سنگ های کلسیمی

 از رایج ترین انواع سنگ ها، سنگ های کلسیمی هستند که بر اثر کلسیم و اکسالیت‌ بالای خون اتفاق می افتند. مصرف برخی داروهای خاص و افزایش بسیار زیاد ویتامین D، از جمله دلایلی هستند که می‌توانند موجب افزایش غلظت کلسیم شوند. عوامل ژنتیکی و مصرف مواد غذایی دارای اکسالیت‌ از قبیل اسفناج، می‌توانند موجب افزایش میزان اکسالیت‌ شوند.

✅سنگ های اسید اوریکی

 یکی از فرآورده های جنبی متابولیسم پروتئین، اوریک‌اسید است که افزایش بیش از حد آن می‌تواند سبب تشکیل سنگ های حالب گردد.

✅سنگ های استرووایت

این نوع سنگ ها، بر اثر عفونت باکتریایی مجاری ادراری اتفاق می افتد و بیشتر در زنان بروز می یابد.

✅سنگ های سیستین‌

در موارد بسیار نادر، عوامل ارثی در برخی افراد باعث دفع بیش از حد نوعی آمینو اسید توسط کلیه می شود و در نهایت منجر به تشکیل سنگ می‌شود.

به طور نسبی می‌توان گفت یک نفر از هر ۱۰ نفر در طول زندگی دچار سنگ های حالب می‌شود، که موارد زیر در بروز این مشکل نقش به سزایی دارند:

 • جنسیت (مردان نسبت به زنان بیشتر دچار این مشکل می‌شوند)
 • سن (سنگ حالب در مردان بین رده سنی ۴۰ الی ۶۰ سال بیشتر اتفاق می افتد)
 • سبک زندگی (شامل بی تحرکی، عدم نوشیدن آب کافی و مصرف پروتئین های حیوانی می‌شود)
 • سابقه خانوادگی
 • عفونت شدید مجاری ادراری

آزمایش ادرار


روش تشخیص سنگ حالب در زنان

اولین مرحله تشخیص پزشکی، بررسی فیزیکی است که به منظور تعیین محل درد انجام می‌شود. علاوه بر این، باید بیماری هایی که علائمی مانند مشکل سنگ های حالب را دارند، در هنگام بررسی مد نظر قرار داد. همچنین ممکن است آزمایش های دیگری  توسط پزشک به منظور تشخیص بیماری تجویز گردد، که شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش ادرار
 • تصویربرداری توسط اشعه ایکس
 • تصویربرداری ۳ بعدی
 • تصویربرداری وریدی از کلیه

 درمان سنگ حالب در زنان

سنگ های کوچک در بسیاری از موارد بدون هیچ گونه عارضه ای از بدن خارج می‌شوند. مصرف دارو و نوشیدن ۱۲ الی ۱۶ لیوان آب در روز برای بیمار به منظور خارج شدن سنگ، توسط پزشک تجویز می‌گردد.

سنگ حالب نیز پس از خارج شدن باید از لحاظ ترکیبات شیمیایی مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که سنگ کلیه خارج نشود و برای سلامتی فرد تهدید کننده باشد، مستلزم درمان به‌وسیله عمل جراحی است که عبارتند از:

 • لیتوتریپسی یا خرد کردن سنگ، که به کمک امواج صوتی انجام می‌شود.
 • اوریترورینوسکوپ، که پزشک از طریق تجهیزات مخصوص اقدام به برداشتن سنگ می‌کند.
 • عمل جراحی

درمان هایی که نیازی به استفاده از روش های جراحی ندارند، همیشه نسبت به سایرین ارجح اند. مصرف داروهای ضد درد و سایر داروها، برای کنترل اسیدی یا قلیایی شدن ادرار (عناصر اصلی تشکیل کریستال) یا کاهش کلسیم آزاد شده در کلیه توسط ادرار، و کمک به احتباس کلسیم در استخوان ها توصیه می شود. هنگام معالجه سنگ های عفونی (استروویت)، مهم است که از ورود باکتری به ادرار، پس از خروج از کلیه، و ایجاد عفونت بیشتر جلوگیری گردد. بدین ترتیب احتمالا مصرف آنتی بیوتیک و آزمایش مرتب ادرار، توصیه می شود.

معمولاً جراحی برای سنگ هایی که باعث ایجاد درد، انسداد جریان ادرار یا عفونت شده و یا اندازه شان بزرگتر گردد، ضروری است. گزینه های جدید غیر جراحی و آندوسکوپی نیز وجود دارد.

پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه

سنگ شکنی شوک موجی خارج از بدن (ESWL)

به دلیل امکان انجام آن به صورت سرپایی و زمان بهبودی کوتاه، در صورت لزوم، معمولاً سنگ شکنی شوک موجی خارج از بدن (ESWL) تجویز می شود. انواع مختلفی از ESWL وجود دارد، بعضی از آنها از اشعه ایکس و برخی دیگر از سونوگرافی استفاده می کنند. تمام این روش های درمانی، باعث تجزیه سنگ ها به ذره، به کمک شوک موجی از خارج بدن، از طریق پوست و بافت ها به سمت سنگ می شوند. باقیمانده ذرات به طور طبیعی از بدن خارج می گردند. در صورت لزوم، یک استنت از طریق مثانه درون حالب قرار می گیرد تا به جریان ادرار کمک کند. این روش درمانی تحت بیهوشی انجام می گیرد.

نفرولیتوتومی از راه پوست

نفرولیتیتومی از راه پوست، در درجه اول برای از بین بردن سنگ های بزرگ یا سنگ هایی که به ESWL پاسخ ندهد مورد استفاده قرار می گیرد. در نفرولیتوتومی پوستی، یک برش کوچک مستقیم به کلیه زده می شود، و از دستگاهی به نام نفروسکوپ برای مکان یابی و برداشتن سنگ استفاده می گردد. سنگ های بزرگتر با استفاده از سونوگرافی یا دستگاه الکتروهیدرولیک شکسته می شوند. این روش نیاز به بستری چند روزه در بیمارستان دارد.

برداشتن سنگ از طریق یورتروسکوپی

این روش تنها برای برداشتن سنگ های حالب میانی و تحتانی استفاده می شود، و نیازی به ایجاد برش ندارد. در عوض، یک یورترسکوپ فیبروپتیک از طریق مثانه به داخل حالب وارد می گردد تا سنگ را پیدا کرده، و با وسیله ای مانند قفس آن را استخراج، یا با امواج شوک خرد نماید. ممکن است از استنت برای کمک به جریان ادرار استفاده شود.


دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .۳هفته پیش چند روز فقط خون ادرار میکردم چون دندانم را جراهی کرده بودم مسکن و چرک خشک کن مصرف میکردم تا یک هفته پیش هیچ در دی احساس نمی کردم ولی یک هفته پیش ادرارم کلا قط شد اصلا چند ساعت نتونستم ادرار کنم انگاری سنگ در مسانه جایی گیر کرده بود بعد چند ساعت که آب زیاد میخوردم و تحرک زیاد داشتم راه ادرار باز شد و تا دیروز تن تن میرفتم دشویی و در هربار زیاد از معمول ادرار میکردم و درد هم نداشتم ولی دیروز غروب یک درد شدیدی از کلیه چپم شروع شد ادرارم هم کلا بند شد حتا یک قطره هم نمی تونستم ادرار کنم تا ساعت یک شب کلا کارم دویدن و بالا پایین رفتن از پله ها بود همراه با خوردن آب و یک عدد قرص متوکاربامول و یک کپسول تامسولوسین و یک مسکن خوردم یکمی دردش خوب شد و از شب تا الان ادرارم به سختی دفع میشه لطفا راهنمایی کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   تامسولوسین را هر شب مصرف کنید و سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باسلام درمان سنگ 10میلی درلوله حالب چیست ایا قرص سیستون میتوان مفیدباشد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سنگ شکنی

 • تصویر کاربر مقدم سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  ببخشید من بعد از انکه ادرارم کامل دفع شد چند دقیقه منتظر می مونم تا چیزی در مثانه باقی نمونه به جای یک بار استبرا من در این مدت چند بار استبرا می کنم اما بعد از شش الی ۱۰ دقیقه بعد بر اثر راه رفتن یک قطره ادرار از من خارج می شه ...
  اینکه همیشه یک قطره باقی می مونه من را خیلی اذیت می کنه ....( ادرارم طبیعی هست نه سوزش دارم و نه اعلایم دیگر مثل دو شاخه شدن ادرار یا قطره قطره شدن و سوزش )
  دکتر جان میشه راهنماییم کنید چکار کنم
  سنم ۳۲ سال مجرد اقا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   هیچ اقدامی لازم نیست طبیعی است

 • تصویر کاربر ج-خاني شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما ،جناب اقاي دكتر خانم بنده با ٣٥ سال سن مدتي است در ادرار خون ديده شده(ازمايشگاهي)انواع سونو و سي تي اسكن و ازمايش ادرار سه مرحله اي انجام شده ،هنوز علت مشخص نيست،يكي از پزشكان فرمودند بايد از مثانه عكسبرداري بشه،خواستم نظر شما جويا بشوم،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام سیستوسکوپی باید انجام بدین

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. مدتی بوددچارعفونت وقارچ شده بودم باخوردن یسری آنتی بیوتیک هاخوب تقریبا خوب شدم ولی قشنگ حس میکنم عفونت مثانه وادراری دارم. رنگ ادارم تیره شده وگاهی به سختی میاد. وسه چهارروزه یه درد شدیدی زیردنده سمت راست پهلوم پیچیده که خیلی تحملش سخته به هیج عنوان مسکن نخوردم. نمیدونم چیکاربایدبکنم ممنون میشم راهنمایی کنید. سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  بعد از درد شدید پهلو به دکتر مراجعه کردم بعد مشخص شد سنگ در ناحیه انتهای حالب سمت راست دارم .دکتر فرمودن چون در انتهای حالب هست و از کلیه جدا شده است با ورزش و تحرک و نوشیدن مایعات دفع میشود حجم سنگ رو بین 7 تا 8 میل گفتن ببخش الان بعد از چند روز بعد از نزدیکی هیچ گونه آب منی خارج نمی شود علت چیست ...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   علت مصرف تامسولوسین است

 • تصویر کاربر شمشيري شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام و سپاس
  سنگ 6 الي 7 ميليمتر در ابتداي لوله حالب راست دارم
  فقط روز اول كه متوجه شدم درد شديد داشت بعد ديگه درد نكرد (جزئي و گاهي اوقات خفيف درد داره و هيچ علايم ديگه وجود نداره مثل خون در إدرار و ...)
  بعد از ١٠روز ظاهرا هنوزتكون نخورده
  يه دكتر ميگه سريع بايد عمل كني و يكي ديگه ميگه اگه درد شديد نداري با دارو و تغذيه و تحرك احتمالا دفع ميشه
  دكتر اگر امكان داره شما هم نظر بديد (أيا كليه شروع به تخريب ميشه)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام ۳-۴ هفته بعد از شروع درد کلیه شروع به تخریب میشه به نظر سنگ شکنی برون اندامی فعلا بکنید اگر اثر نکرد باید سنگ شکنی درون اندامی (tul) انجام بشه

 • تصویر کاربر روژا شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  مدت چند ساله که مشکل تکرر ادرار دارم و در این مدت هم از کلیه سوتو گرفتم و هم آزمایش ادرار گرفتم که مشکلی نبود،الان مدتیه که درد پهلو دارم باید چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام مجدد سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت

 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام وقت شما بخیر جناب دکتر در تاریخ 3/15 درد شدیدی در کلیه سمت راست من بوجود آمد که بر اساس تجربه قبلی از شیافت استفاده کرده (چند مرحله ) و برای درمان از عرق خارشطر استفاده کرده و بعد از 24 ساعت درد من از بین رفته تا 10 روز و مجدد بعد از قطع عرق خارشطر درد در کلیه من تکرار شد خواستم بدونم تشخیص شما چیه عرق بعنوان مسکن عمل کرده و سنگ جای خودش باقی مونده یا سنگ جدیدی بوجود اومده با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

 • تصویر کاربر ازاده سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر حدود 1 ماه پیش عفونت ادرار گرفتم ادراد مکرر همراته با درد که بعد از یک هفته خوب شدم و حدود 20 روز بعد درد پهلو خفیف با کمر درد خیلی خفیف داشتم اون شب از درد نمیتونستم بخوابم صبح حتی نمیتونستم از درد از جام بلند شم راه برم کمرم قفل شده بود حتی با تزریق کورتون و مسکن اروم نشد و ب پزشک خانواده مراجعه کردم امپول نوشت و ازمایش تو ازمایشم خون دیده شده و گفت کم خونی داری و چیز خاصی نیست اما هچنان درد دارم درد پهلو کمر و گاهی اوقات کشاله ران و زیر شکم راهنمایی میکنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر