درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب زنان و علائم آن

سنگ حالب در زنان به شکل توده ای بسیار سخت است و از املاح معدنی موجود در ادرار تشکیل می‌شود. در این مقاله به بررسی علائم و علل ایجادکننده سنگ کلیه در حالب می پردازیم.


مسدود شدن مجرای ادرار به وسیله سنگ، عوارض جدی مانند آسیب به کلیه ها، مسمومیت‌ ناشى‌ از افزایش اوره‌ در خون‌، عفونت های شدید و حتی مرگ را به دنبال دارد.

سنگ کلیه در حالب

بسیاری از این سنگ ها در کلیه تشکیل شده و از آنجا وارد لوله کلیه و حالب می‌شوند. سنگ های حالب بیشتر در مردان سفید پوست ۴۰ الی ۵۰ ساله و دارای سابقه خانوادگی این بیماری اتفاق می افتد.

سنگ کلیه به طور طبیعی به دلیل املاح موجود در ادرار تشکیل می‌شود. در بسیاری از موارد نوشیدن آب کافی و پرهیز از مصرف برخی غذاها، مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

سنگ های حالب می‌تواند به شکل صاف و گرد، دارای لبه های تیز و یا به صورت برآمده باشد. رنگ سنگ حالب در زنان نیز بر اساس ترکیب های شیمیایی موجود در آن متفاوت است. این سنگ ها می‌توانند سال‌ها بدون بروز هیچ گونه ناراحتی در کلیه باقی بمانند.

دل درد


علائم وجود سنگ حالب در زنان

یکی از علائم سنگ های حالب، درد شدید در ناحیه پشت و اطراف شکم یا پهلوها است و ممکن است تا کشاله ران و نزدیک ناحیه مقعد کشیده شود.

ادرار همراه با سوزش و ادرار خونی نیز از دیگر علائم سنگ های حالب است. عدم خروج سنگ از طریق ادرار، درد شدید و مداوم را در پی خواهد داشت. علائم دیگری علاوه بر درد شدید ممکن است بروز کنند که عبارتند از:

❇ تعرق شدید

❇ حالت تهوع

❇ استفراغ

❇ ضعف عمومی بدن

❇ ادرار شدید و مداوم

❇ تب و لرز

❇ بوی نامطبوع ادرار به دلیل عفونت

❇ ادرار دردناک

سنگ حالب

اگر در هنگام ادرار احساس سوزش دارید و از سوزش ادرار رنج می برید برای درمان سوزش ادرار بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سوزش ادرار


علت ایجاد سنگ حالب در زنان

یکی از شایعترین علل انسداد حالب، حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب می باشد. از طرفی دیگر، رسوب املاح معدنی موجود در ادرار در حالب، نیز می تواند باعث تشکیل سنگ های حالب شود. هرکدام از انواع مختلف سنگ کلیه و حالب بر اثر دلایل مختلفی بروز می‌کنند.


انواع سنگ کلیه

✅سنگ های کلسیمی

 از رایج ترین انواع سنگ ها، سنگ های کلسیمی هستند که بر اثر کلسیم و اکسالیت‌ بالای خون اتفاق می افتند. مصرف برخی داروهای خاص و افزایش بسیار زیاد ویتامین D، از جمله دلایلی هستند که می‌توانند موجب افزایش غلظت کلسیم شوند. عوامل ژنتیکی و مصرف مواد غذایی دارای اکسالیت‌ از قبیل اسفناج، می‌توانند موجب افزایش میزان اکسالیت‌ شوند.

✅سنگ های اسید اوریکی

 یکی از فرآورده های جنبی متابولیسم پروتئین، اوریک‌اسید است که افزایش بیش از حد آن می‌تواند سبب تشکیل سنگ های حالب گردد.

✅سنگ های استرووایت

این نوع سنگ ها، بر اثر عفونت باکتریایی مجاری ادراری اتفاق می افتد و بیشتر در زنان بروز می یابد.

✅سنگ های سیستین‌

در موارد بسیار نادر، عوامل ارثی در برخی افراد باعث دفع بیش از حد نوعی آمینو اسید توسط کلیه می شود و در نهایت منجر به تشکیل سنگ می‌شود.

به طور نسبی می‌توان گفت یک نفر از هر ۱۰ نفر در طول زندگی دچار سنگ های حالب می‌شود، که موارد زیر در بروز این مشکل نقش به سزایی دارند:

 • جنسیت (مردان نسبت به زنان بیشتر دچار این مشکل می‌شوند)
 • سن (سنگ حالب در مردان بین رده سنی ۴۰ الی ۶۰ سال بیشتر اتفاق می افتد)
 • سبک زندگی (شامل بی تحرکی، عدم نوشیدن آب کافی و مصرف پروتئین های حیوانی می‌شود)
 • سابقه خانوادگی
 • عفونت شدید مجاری ادراری

آزمایش ادرار


روش تشخیص سنگ حالب در زنان

اولین مرحله تشخیص پزشکی، بررسی فیزیکی است که به منظور تعیین محل درد انجام می‌شود. علاوه بر این، باید بیماری هایی که علائمی مانند مشکل سنگ های حالب را دارند، در هنگام بررسی مد نظر قرار داد. همچنین ممکن است آزمایش های دیگری  توسط پزشک به منظور تشخیص بیماری تجویز گردد، که شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش ادرار
 • تصویربرداری توسط اشعه ایکس
 • تصویربرداری ۳ بعدی
 • تصویربرداری وریدی از کلیه

 درمان سنگ حالب در زنان

سنگ های کوچک در بسیاری از موارد بدون هیچ گونه عارضه ای از بدن خارج می‌شوند. مصرف دارو و نوشیدن ۱۲ الی ۱۶ لیوان آب در روز برای بیمار به منظور خارج شدن سنگ، توسط پزشک تجویز می‌گردد.

سنگ حالب نیز پس از خارج شدن باید از لحاظ ترکیبات شیمیایی مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که سنگ کلیه خارج نشود و برای سلامتی فرد تهدید کننده باشد، مستلزم درمان به‌وسیله عمل جراحی است که عبارتند از:

 • لیتوتریپسی یا خرد کردن سنگ، که به کمک امواج صوتی انجام می‌شود.
 • اوریترورینوسکوپ، که پزشک از طریق تجهیزات مخصوص اقدام به برداشتن سنگ می‌کند.
 • عمل جراحی

درمان هایی که نیازی به استفاده از روش های جراحی ندارند، همیشه نسبت به سایرین ارجح اند. مصرف داروهای ضد درد و سایر داروها، برای کنترل اسیدی یا قلیایی شدن ادرار (عناصر اصلی تشکیل کریستال) یا کاهش کلسیم آزاد شده در کلیه توسط ادرار، و کمک به احتباس کلسیم در استخوان ها توصیه می شود. هنگام معالجه سنگ های عفونی (استروویت)، مهم است که از ورود باکتری به ادرار، پس از خروج از کلیه، و ایجاد عفونت بیشتر جلوگیری گردد. بدین ترتیب احتمالا مصرف آنتی بیوتیک و آزمایش مرتب ادرار، توصیه می شود.

معمولاً جراحی برای سنگ هایی که باعث ایجاد درد، انسداد جریان ادرار یا عفونت شده و یا اندازه شان بزرگتر گردد، ضروری است. گزینه های جدید غیر جراحی و آندوسکوپی نیز وجود دارد.

پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه

سنگ شکنی شوک موجی خارج از بدن (ESWL)

به دلیل امکان انجام آن به صورت سرپایی و زمان بهبودی کوتاه، در صورت لزوم، معمولاً سنگ شکنی شوک موجی خارج از بدن (ESWL) تجویز می شود. انواع مختلفی از ESWL وجود دارد، بعضی از آنها از اشعه ایکس و برخی دیگر از سونوگرافی استفاده می کنند. تمام این روش های درمانی، باعث تجزیه سنگ ها به ذره، به کمک شوک موجی از خارج بدن، از طریق پوست و بافت ها به سمت سنگ می شوند. باقیمانده ذرات به طور طبیعی از بدن خارج می گردند. در صورت لزوم، یک استنت از طریق مثانه درون حالب قرار می گیرد تا به جریان ادرار کمک کند. این روش درمانی تحت بیهوشی انجام می گیرد.

نفرولیتوتومی از راه پوست

نفرولیتیتومی از راه پوست، در درجه اول برای از بین بردن سنگ های بزرگ یا سنگ هایی که به ESWL پاسخ ندهد مورد استفاده قرار می گیرد. در نفرولیتوتومی پوستی، یک برش کوچک مستقیم به کلیه زده می شود، و از دستگاهی به نام نفروسکوپ برای مکان یابی و برداشتن سنگ استفاده می گردد. سنگ های بزرگتر با استفاده از سونوگرافی یا دستگاه الکتروهیدرولیک شکسته می شوند. این روش نیاز به بستری چند روزه در بیمارستان دارد.

برداشتن سنگ از طریق یورتروسکوپی

این روش تنها برای برداشتن سنگ های حالب میانی و تحتانی استفاده می شود، و نیازی به ایجاد برش ندارد. در عوض، یک یورترسکوپ فیبروپتیک از طریق مثانه به داخل حالب وارد می گردد تا سنگ را پیدا کرده، و با وسیله ای مانند قفس آن را استخراج، یا با امواج شوک خرد نماید. ممکن است از استنت برای کمک به جریان ادرار استفاده شود.


دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سلیمی پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  خانمی هستم 40ساله سنگ 5.8میلی در حالب دارم چه تجویزی میفرمایید باتشکر از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   قرص پروترال اپاس شبی یکعدد اگر در عرض ۳-۴ هفته از شروع درد سنگ نیوفته باید سنگ شکنی برون اندامی یا درون اندامی انجام بدین

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من 15 سالمه و در ادرارم لخت خون و درد در بیضه دارم علت ان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  من ی سنگ ده میل تو کلیه سمت چپم دارم رفتم سی تی گفتن سر حالب گیر کرده به عمل نیاز دارین
  حالا گاهی اوقات سوزش و رنگ ادرارم تیره میشه دوباره چند وقت خوب میشه دوباره دردش شروع میشه و بخاطر شرایط کرونا نتونستم برم بیمارستان
  میشه ی راهنمایی کنین ممنون میشم
  ی راهنمایی میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   عمل لیزری tul نیاز است کار دیگه ای نمیشه کرد ظرف یک ماه از شروع درد اگه عمل نکنین کلیه از کار میوفته 

 • تصویر کاربر افسانه جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید، من بعد از تمام شدن دوران عادت ماهانه بعد از یک هفته،، بعد از نزدیکی،،، درد در سمت چپ شکمم به صورت خفیف ومثل فرو رفتن سوزن میشه،
  و بالای واژن وقتی دستم را میزنم احساس میکنم ادرار دارم و از قرص فنازیپریدون هم استفاده میکنم،لطفامن راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین 

 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  با سلام من متاسفانه طبق عادت بد، کم آب میخورم و مدتیه دردهای مبهمی در دوطرف کمر و قسمت زیر ناف در مثانه حس میکنم
  قبلا با آب خوردن زود برطرف میشد ولی الان طی یک ماه گذشته دوبار این اتفاق افتاده و با آب خوردن خیلی دیرتر از دفعات قبلی دردش برطرف میشه
  تشخیص شما چیست و چه اقدامی باید انجام بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر مینا جمعه ۴ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن روز پبش پهلوی راستم شدید درد گرف بردیم اورژانس سرم و امپول زدن خوب شدم فرداش باز درد شروع شد رفتم سونو تو حالب راست یه سنگ 7 میلی هس دکتر دارو دادگف بعد 5 روز بیا عمل مخوام ببینم بدون عمل نمشه دفع کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام داروها رو بخور آب زیاد بخور طناب بزن اگر تا ۲-۳ هفته سنگ نیوفتاد اون وقت عمل نیازه

 • تصویر کاربر مینا جمعه ۴ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن روز پبش پهلوی راستم شدید درد گرف بردیم اورژانس سرم و امپول زدن خوب شدم فرداش باز درد شروع شد رفتم سونو تو حالب راست یه سنگ 7 میلی هس دکتر دارو دادگف بعد 5 روز بیا عمل مخوام ببینم بدون عمل نمشه دفع کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام داروها رو بخور آب زیاد بخور طناب بزن اگر تا ۲-۳ هفته سنگ نیوفتاد اون وقت عمل نیازه

 • تصویر کاربر سنگ یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام من دو هفته قبل بعداز سونو وسیتی متوجه شدم که سه تا سنگ به اندازه 11میل درکالیس تحتانی و15و 11میل در کالیس فوقانی دارم که پس مراجعه به بیمارستان لبافی tul انجام شد ولی بعداز عمل گفتن که سنگی در مسیر حالب رویت نشد برایم نوبتpcnlزدن وبراین دابل جی گذاشتن من پارسال سنگ دفع کردم و سنگهای من اوریک اسید ی بودن.خواستم نظر تون درباره اینک سنگهای من با سنگ شکنی بیرون اندامی خرد میشوند انجام بدم یا نه چون از pcnl ترس دارم و میترسم عوارض داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام اگر سنگ اسید اوریک خالص هست با قرص سیترات پتاسیم میشه حل کردش حتما مراجعه حضوری داشته باشید جهت شروع و پیگیری درمان توسط اینجانب شاید از جراحی نجات پیدا کنید 

 • تصویر کاربر ارش شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام دکتر حدود ۵سال هست که بعده اینکه ادرارمیکنم کامل تخلیه نمیشم بعدش مجبورم بعد ازادرارکردن دستمال بزارم چون قطره قطره میریزه چه قرصی بخورم تاخوب بشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر یامولا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر,,مدتیه که خیلی کم پشت کمر و دو طرف زیر دنده ها درد خفیفی حس میکردم با گرم کردن درد از بین میرفت الان دو سه روزه که درد از پشت کمرم تا پایین کمر و داخل شکم میزنه خیلی شدید غیر قابل تحمل نیست ولی آزار دهنده است دهنم یه حالت بدمزه و انگار تهوع خفیف داره,,,تا سردم میشه مخصوصا از کمر باید برم دستشویی نگهداشتن ادرار خیلی سخت میشه حتی برا مدت کوتاه,,,نظرتون چیه؟؟؟متشکر از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر