درمان سنگ کلیه گیر کرده در حالب زنان و علائم آن

سنگ حالب در زنان به شکل توده ای بسیار سخت است و از املاح معدنی موجود در ادرار تشکیل می‌شود. در این مقاله به بررسی علائم و علل ایجادکننده سنگ کلیه در حالب می پردازیم.


مسدود شدن مجرای ادرار به وسیله سنگ، عوارض جدی مانند آسیب به کلیه ها، مسمومیت‌ ناشى‌ از افزایش اوره‌ در خون‌، عفونت های شدید و حتی مرگ را به دنبال دارد.

سنگ کلیه در حالب

بسیاری از این سنگ ها در کلیه تشکیل شده و از آنجا وارد لوله کلیه و حالب می‌شوند. سنگ های حالب بیشتر در مردان سفید پوست ۴۰ الی ۵۰ ساله و دارای سابقه خانوادگی این بیماری اتفاق می افتد.

سنگ کلیه به طور طبیعی به دلیل املاح موجود در ادرار تشکیل می‌شود. در بسیاری از موارد نوشیدن آب کافی و پرهیز از مصرف برخی غذاها، مانع از تشکیل سنگ کلیه می‌شود.

سنگ های حالب می‌تواند به شکل صاف و گرد، دارای لبه های تیز و یا به صورت برآمده باشد. رنگ سنگ حالب در زنان نیز بر اساس ترکیب های شیمیایی موجود در آن متفاوت است. این سنگ ها می‌توانند سال‌ها بدون بروز هیچ گونه ناراحتی در کلیه باقی بمانند.

دل درد


علائم وجود سنگ حالب در زنان

یکی از علائم سنگ های حالب، درد شدید در ناحیه پشت و اطراف شکم یا پهلوها است و ممکن است تا کشاله ران و نزدیک ناحیه مقعد کشیده شود.

ادرار همراه با سوزش و ادرار خونی نیز از دیگر علائم سنگ های حالب است. عدم خروج سنگ از طریق ادرار، درد شدید و مداوم را در پی خواهد داشت. علائم دیگری علاوه بر درد شدید ممکن است بروز کنند که عبارتند از:

❇ تعرق شدید

❇ حالت تهوع

❇ استفراغ

❇ ضعف عمومی بدن

❇ ادرار شدید و مداوم

❇ تب و لرز

❇ بوی نامطبوع ادرار به دلیل عفونت

❇ ادرار دردناک

سنگ حالب

اگر در هنگام ادرار احساس سوزش دارید و از سوزش ادرار رنج می برید برای درمان سوزش ادرار بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سوزش ادرار


علت ایجاد سنگ حالب در زنان

یکی از شایعترین علل انسداد حالب، حرکت سنگ از کلیه و گیر افتادن سنگ در لوله حالب می باشد. از طرفی دیگر، رسوب املاح معدنی موجود در ادرار در حالب، نیز می تواند باعث تشکیل سنگ های حالب شود. هرکدام از انواع مختلف سنگ کلیه و حالب بر اثر دلایل مختلفی بروز می‌کنند.


انواع سنگ کلیه

✅سنگ های کلسیمی

 از رایج ترین انواع سنگ ها، سنگ های کلسیمی هستند که بر اثر کلسیم و اکسالیت‌ بالای خون اتفاق می افتند. مصرف برخی داروهای خاص و افزایش بسیار زیاد ویتامین D، از جمله دلایلی هستند که می‌توانند موجب افزایش غلظت کلسیم شوند. عوامل ژنتیکی و مصرف مواد غذایی دارای اکسالیت‌ از قبیل اسفناج، می‌توانند موجب افزایش میزان اکسالیت‌ شوند.

✅سنگ های اسید اوریکی

 یکی از فرآورده های جنبی متابولیسم پروتئین، اوریک‌اسید است که افزایش بیش از حد آن می‌تواند سبب تشکیل سنگ های حالب گردد.

✅سنگ های استرووایت

این نوع سنگ ها، بر اثر عفونت باکتریایی مجاری ادراری اتفاق می افتد و بیشتر در زنان بروز می یابد.

✅سنگ های سیستین‌

در موارد بسیار نادر، عوامل ارثی در برخی افراد باعث دفع بیش از حد نوعی آمینو اسید توسط کلیه می شود و در نهایت منجر به تشکیل سنگ می‌شود.

به طور نسبی می‌توان گفت یک نفر از هر ۱۰ نفر در طول زندگی دچار سنگ های حالب می‌شود، که موارد زیر در بروز این مشکل نقش به سزایی دارند:

 • جنسیت (مردان نسبت به زنان بیشتر دچار این مشکل می‌شوند)
 • سن (سنگ حالب در مردان بین رده سنی ۴۰ الی ۶۰ سال بیشتر اتفاق می افتد)
 • سبک زندگی (شامل بی تحرکی، عدم نوشیدن آب کافی و مصرف پروتئین های حیوانی می‌شود)
 • سابقه خانوادگی
 • عفونت شدید مجاری ادراری

آزمایش ادرار


روش تشخیص سنگ حالب در زنان

اولین مرحله تشخیص پزشکی، بررسی فیزیکی است که به منظور تعیین محل درد انجام می‌شود. علاوه بر این، باید بیماری هایی که علائمی مانند مشکل سنگ های حالب را دارند، در هنگام بررسی مد نظر قرار داد. همچنین ممکن است آزمایش های دیگری  توسط پزشک به منظور تشخیص بیماری تجویز گردد، که شامل موارد زیر می شوند:

 • آزمایش ادرار
 • تصویربرداری توسط اشعه ایکس
 • تصویربرداری ۳ بعدی
 • تصویربرداری وریدی از کلیه

 درمان سنگ حالب در زنان

سنگ های کوچک در بسیاری از موارد بدون هیچ گونه عارضه ای از بدن خارج می‌شوند. مصرف دارو و نوشیدن ۱۲ الی ۱۶ لیوان آب در روز برای بیمار به منظور خارج شدن سنگ، توسط پزشک تجویز می‌گردد.

سنگ حالب نیز پس از خارج شدن باید از لحاظ ترکیبات شیمیایی مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که سنگ کلیه خارج نشود و برای سلامتی فرد تهدید کننده باشد، مستلزم درمان به‌وسیله عمل جراحی است که عبارتند از:

 • لیتوتریپسی یا خرد کردن سنگ، که به کمک امواج صوتی انجام می‌شود.
 • اوریترورینوسکوپ، که پزشک از طریق تجهیزات مخصوص اقدام به برداشتن سنگ می‌کند.
 • عمل جراحی

درمان هایی که نیازی به استفاده از روش های جراحی ندارند، همیشه نسبت به سایرین ارجح اند. مصرف داروهای ضد درد و سایر داروها، برای کنترل اسیدی یا قلیایی شدن ادرار (عناصر اصلی تشکیل کریستال) یا کاهش کلسیم آزاد شده در کلیه توسط ادرار، و کمک به احتباس کلسیم در استخوان ها توصیه می شود. هنگام معالجه سنگ های عفونی (استروویت)، مهم است که از ورود باکتری به ادرار، پس از خروج از کلیه، و ایجاد عفونت بیشتر جلوگیری گردد. بدین ترتیب احتمالا مصرف آنتی بیوتیک و آزمایش مرتب ادرار، توصیه می شود.

معمولاً جراحی برای سنگ هایی که باعث ایجاد درد، انسداد جریان ادرار یا عفونت شده و یا اندازه شان بزرگتر گردد، ضروری است. گزینه های جدید غیر جراحی و آندوسکوپی نیز وجود دارد.

پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه

سنگ شکنی شوک موجی خارج از بدن (ESWL)

به دلیل امکان انجام آن به صورت سرپایی و زمان بهبودی کوتاه، در صورت لزوم، معمولاً سنگ شکنی شوک موجی خارج از بدن (ESWL) تجویز می شود. انواع مختلفی از ESWL وجود دارد، بعضی از آنها از اشعه ایکس و برخی دیگر از سونوگرافی استفاده می کنند. تمام این روش های درمانی، باعث تجزیه سنگ ها به ذره، به کمک شوک موجی از خارج بدن، از طریق پوست و بافت ها به سمت سنگ می شوند. باقیمانده ذرات به طور طبیعی از بدن خارج می گردند. در صورت لزوم، یک استنت از طریق مثانه درون حالب قرار می گیرد تا به جریان ادرار کمک کند. این روش درمانی تحت بیهوشی انجام می گیرد.

نفرولیتوتومی از راه پوست

نفرولیتیتومی از راه پوست، در درجه اول برای از بین بردن سنگ های بزرگ یا سنگ هایی که به ESWL پاسخ ندهد مورد استفاده قرار می گیرد. در نفرولیتوتومی پوستی، یک برش کوچک مستقیم به کلیه زده می شود، و از دستگاهی به نام نفروسکوپ برای مکان یابی و برداشتن سنگ استفاده می گردد. سنگ های بزرگتر با استفاده از سونوگرافی یا دستگاه الکتروهیدرولیک شکسته می شوند. این روش نیاز به بستری چند روزه در بیمارستان دارد.

برداشتن سنگ از طریق یورتروسکوپی

این روش تنها برای برداشتن سنگ های حالب میانی و تحتانی استفاده می شود، و نیازی به ایجاد برش ندارد. در عوض، یک یورترسکوپ فیبروپتیک از طریق مثانه به داخل حالب وارد می گردد تا سنگ را پیدا کرده، و با وسیله ای مانند قفس آن را استخراج، یا با امواج شوک خرد نماید. ممکن است از استنت برای کمک به جریان ادرار استفاده شود.


دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دلنیا چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 23سال سن دارم من در کلیه چپم سه سنگ به اندازه های 9,5,3میلی متر وجود داره و هیدرونفروز خفیف هر دو کلیه رو داشتم ومن پیش دکتر رفتم و پودر سیترات پتاسیم و سیستون رو برام نوشتند و بعد دوماه دوباره سونوگرافی دادم الان اندازه سنگ ها 5,5,3هست و هیدرونفروز کلیه هم همچنان بود ویکی از سنگ ها در حالب هست هستند به قطر 5میلی متر،میخواستم بپرسم باوجود اینکه در کلیه راستم سنگ وجود نداره چرا هیدرونفروز در هر دو کلیه هست و اینکه پیشنهادتون برای دفع سنگ ها چیه چون به طور مداوم مسکن مصرف میکنم و به شدت درد دارم،این هم اضافه کنم که در ۱۳سالگی اپاندیس ترکیده بود اپاندیس رو حدا کردند و شش ماه بعدش کیسه صفرا را عمل کردم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر محدثه سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر،من سونو گرافی انجام دادم گفتن ک کلیه سمت راست سنگ در حالب دارم ولی اندازشون رو نگفتن
  حالا چند روزه حالت تهوه و تب و لرز دارم
  درد کمی دارم موقع ادرار
  ب نظرشما نیاز ب لیزر هست یا
  تحمل کنم ک دفع بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   وقتی تب و لرز داری نمیشه صبر کرد باید لیزر بشی 

 • تصویر کاربر Hani دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام‌خانم‌۲۲ ساله هستم‌ی‌سنگ‌۶ میلی در کلیه سمت راستم‌دارم‌ولیکن اوایل ابتدای حالب بود‌الان‌انتهای‌حالبه و درد شدید داشتم اوایل الان خیلی کم یک ماه ونیم هست دچار این‌مشکلم‌‌خیلی دکتر رفتم‌ فقط امپول و سرم دادن نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   باید عمل لیزری tul برات انجام بدیم 

 • تصویر کاربر پوتنه شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده یه خانم ۳۷ساله هستم که یک سنگ ده میلی درحالب دارم دکتر گفته بعد ده روز پیاده روی و مصرف مایعات دفع نشد برم لیزر الان ده روز گذشته دفع نشده و هیچگونه دردی ندارم فقط وقتی زیاد تحرک دارم یکی دوبار ادرار قهوه ای دارم دوباره روشن میشه و دارویی که دکتر تجویز کرده روزی یک عدد پتاسیم دو عدد فلوکساسین هست به نظر شما تلا ش برای دفع کنم یا برم لیزر بیشتر صبر کنم مشکلی برای کلیه ام پیش نمیاد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   لیزر سریعتر انجام بده 

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام من خانم ۵۴ساله هستم درحالب راستم یک سن ۹میلی متری ‌کلیه راستم سنگ۵میلی متری داشتم که رفتم سنگ شکنی حالا ۷میلی متری در انتهای حالب راستم دارم ۵میلیمتری درکلیه چپم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   عمل tul

 • تصویر کاربر صدرا سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن یه زن باردارم ۲۲هفته چندشبه که هنگام خواب کلیه ی راستم از شدت دردنمیزاره بخوابم وفقط شبهادردمیگیره وفقط یه قرص هیوسین میخورم دردش ساکت میشه به نظرتون مشگل چیست وآیاهیوسین برای بارداریم ضررنداره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین هیوسین رو از متخصص زنان بپرس 

 • تصویر کاربر نوری شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من ۳ ماه زیر شکمم چپم وکلیه سمت چپم درد میکنه دکترای متعددی رفتم گفتن عفونت ادراری دارم ولی اصلا خوب نمیشم سونوگرافی هم رفتن چیزی رو نشون نداده نظر شما رو میخواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر امنه جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام کلیه سمت راست گاهی چپ درد دارم روزه گرفتم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید اقای دکتر معذرت میخوام
  تنگی مجرا میتونه باعث عفونت در مثانه بشه
  و عفونت در مثانه باعث تنگی مجرا میشه
  خیلی ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ فروردین ۰( 4 ماه پیش)

   تنگی مجرا باعث عفونت ادراری میشه ولی عفونت ادراری باعث تنگی مجرا نمیشه 

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  ببخشید من ۲ ماه پیش عمل تنگی مجرا انجام دادم سیستوسکوپی شدم
  تا یه ماه بعد عملم خوب بودم
  و الان باز احساس میکنم فشار ادرارم کم شده
  میشه از سوند نلاتون۱۶ برای تنگی مجرام استفاده کنم یا مشکل ساز میشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   اگر بعد از عمل و خروج سوند استفاده کردین بطور مداوم بله میتونید استفاده کنید ولی اگر استفاده نکردین تا حالا نه نمیشه و باید مجددا سیستوسکوپی انجام بشه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر