قویترین پماد و داروی درمان زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی مردان از جمله بیماری های جنسی است که در سال های اخیر شیوع جدی داشته است. اگر زگیل تناسلی باعث ناراحتی شما نمی شود، ممکن است نیازی هم به درمان نداشته باشید. اما اگر خارش، سوزش و درد دارید یا نگران گسترش عفونت هستید دارو یا روش هایی مثل کرایوتراپی و لیزر می تواند به شما در رفع شیوع بیماری کمک کند.

 یکی از روش های درمان زگیل استفاده از پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان  است که توسط بیماران بر روی پوست مالیده می شود. برندهای معتبر ژل، کرم و پماد به ترتیب عبارتند از کرم ایمیکویمود، ژل پودوفیلوکس و پماد سینکاتچین. ایمیکیمود کرمی است که خودتان روی زگیل های خارجی می زنید تا سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید.  شما از کرم ایمیکیمود ۵% قبل از خواب، سه بار در هفته تا زمان پاک شدن یا به مدت ۱۶ هفته استفاده می کنید. 

اگر در عرض ۶-۴ هفته پاسخ قابل توجهی به درمان ویروس اچ پی وی در مردان و زنان وجود نداشت، باید تشخیص جایگزین، تغییر روش درمان یا ارجاع بعدی در نظر گرفته شود. اما این را بدانید قبل از هر درمانی بهتر است با پزشک متخصص زگیل تناسلی مشورت کنید و پزشک بر اساس مشکل و نیاز شما بهترین درمان را پیشنهاد می دهد.

زگیل تناسلی در مردان
زگیل تناسلی در دهان
زگیل تناسلی خوشه ای

پماد زگیل تناسلی آلدرا (ایمی کیمود)

کرم ۵ درصدی ایمی کیمود یک کرم موضعی کاملا قوی و تنظیم شده است که واکنش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در جعبه های یک بار  مصرف در بازار جهت درمان زگیل تناسلی زنان و مردان وجود دارد. این دارو یکی از بهترین پماد های رفع زگیل تناسلی است اما عوارضی می تواند داشته باشد.

پماد زگیل تناسلی

عوارض پماد زگیل تناسلی ایمی کیمود

از جمله عوارض این پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • قرمزی و ورم در ناحیه مد نظر
 •  حس سوزش پوست
 •  خارش
 •  حساسیت پوست
 • پوست پوست شدن بدن و یا نا خالص شدن آن

روش استفاده از پماد آلدرا برای درمان زگیل تناسلی

افراد باید یک لایه نازک از این کرم موضعی را بر روی زگیل های مشخص پوست خود قرار دهند و تا زمانی که کرم ناپدید شود آن را بر روی پوست بمالند. ۶ الی ۱۰ ساعت پس از پروسه درمانی، ناحیه مورد نظر با آب و صابون شست و شو داده می شود. ماده ایمی کیمود می تواند کاندوم ها و دیافراگم ها را تضعیف کند و معمولا داشتن رابطه جنسی در شرایطی که این ماده بر روی پوست قرار دارد پیشنهاد نمی شود.

حتما بخوانید

از کجا بدانیم که زگیل تناسلی داریم یا زگیل معمولی؟

زگیل معمولی در ناحیه تناسلی

پماد زگیل تناسلی آلدرا

درمان زگیل تناسلی با ژل پودوفیلوکس 

پودوفیلوکس یک ژل ۰.۵ درصدی و یا یک محلول حاوی عصاره خالص از فعال ترین مواد پودوفیلین است. برای جلوگیری از به وجود آمدن حساسیت و آلرژی موضعی، بیماران باید قبل از این که بخواهند محلول را روی پوست بمالند، اجازه دهند تا حدی خشک شود.

روش استفاده از  پماد زگیل تناسلی پودوفیلوکس

این محلول باید به کمک یک پارچه پنبه ای بر روی پوست کشیده شود؛ ژل باید به کمک انگشتان دست بر روی پوست و زگیل ها قرار داده شود. برخی از پزشکان معالج ترجیح می دهند مرحله اولیه از قرار دادن این مواد بر روی زگیل ها را خودشان انجام دهند.

موارد مصرفی پماد  پودوفیلوکس

پماد پودوفیلوکس برای درمان ضایعات پوستی واژنی، مجرای ادراری، زگیل مقعدی و باسنی پیشنهاد نمی شوند. ۵ آزمون رندم و کاملا اتفاقی توانستند نشان دهند که ضریب پاک سازی زگیل بین پودوفیلاکس و پودوفیلین هیچ تفاوت خاصی وجود ندارد.

درمان زگیل تناسلی با پدوفیلوکس

محلول اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل تناسلی

در زمان های قدیم جهت درمان انواع زگیل از اسید سالیسیلیک استفاده می شد. اسید سالیسیلیک به عنوان یک حلال عمل کرده و زگیل را در خود حل می کند.

روش استفاده از محلول اسید سالیسیلیک

قبل از استفاده از این دارو حتما ناحیه زگیل را بشوید و خشک کنید سپس اسید را روزی دوبار روی زگیل بمالید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است  این است که محلول به هیچ عنوان با  دهان، واژن، بینی و مخاط داخل این نواحی تماس پیدا نکند.

عوارض اسید سالیسیلیک

تحریک منطقه، سوزش، خارش و التهاب می باشد. اگر سابقه حساسیت به خانواده سالیسیلات ها از قبیل آسپرین، بروفن، ناپروکسن دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین استفاده از این دارو برای افراد حامله، دیابتی ها و بیماران قلبی عروقی توصیه نمی شود.

اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل

درمان زگیل تناسلی با رزین پودوفیلین

یک محلول ۱۵ الی ۲۵ درصد از رزین پودوفیلین به عنوان یک استاندارد درمانی برای زگیل های تناسلی شناخته می شود. در این روش نباید بیش از ۰.۵ میلی لیتر رزین استفاده شود و این محلول را نباید بر روی مادگی، واژن و یا کانال مقعد قرار داد چرا که در ناحیه اتصال به ستون فقرات مستعد تغییرات پلاکتی است. پودوفیلین درمان گران قیمتی نیست اما توصیه می شود فقط توسط متخصص پوست یا اورولوژی استعمال شود.

روش استفاده از محلول  پودوفیلین

پس از قرار دادن این محلول بر روی پوست باید اجازه دهید تا به شکل کامل خشک شود تا بدین ترتیب از بروز ناراحتی و واکنش پوستی جلوگیری گردد. برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند برای کاهش ریسک سوزش و تحریک موضعی، یک الی ۴ ساعت پس از قرار دادن محلول بر روی پوست، بدن را به خوبی بشورید. با این حال هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که چنین کاری می تواند خروجی نهایی در بیماران را بهبود بخشد.

حتما بخوانید

چرا کرایوتراپی یکی از معروف ترین روش های درمان زگیل تناسلی در دنیا می باشد؟

کرایوتراپی زگیل تناسلی

پماد زگیل تناسلی فرمالدئید

این دارو نیز گهگاهی به عنوان یکی از درمان های شیمیایی زگیل بدن و تناسلی استفاده می شود. مثل داروهای شیمیایی دیگر باید فقط برای زگیل پوست استفاده شود. محلول فقط باید روی زگیل پوستی مالیده شود نه مناطق پوستی دیگر. این دارو نیز مثل داروهای شیمیایی دیگر باید به صورت دراز مدت استفاده و روزی یک الی دو بار به محل زگیل مالیده شود.

پماد زگیل تناسلی سینکاتیشین (sinecatechins)

این کرم از چای سبز تهیه می شود و به منظور مدیریت کردن زگیل های تناسلی خارجی و مقعدی به مراجعه کنندگان تجویز می گردد. بیماران باید به مدت چهار ماه و روزانه سه بار این کرم را بر روی نواحی عفونی شده خود بمالند. کرم سینکاتیشین یک درمان بسیار موثر و خوب است که اکثر افراد نیز مشکلی برای استفاده از آن ندارند. می توان گفت بهترین کرم برای زگیل تناسلی سینکاتیشین است.

عوارض جانبی پماد زگیل تناسلی sinecatechins

از جمله عوارض جانبی این کرم موضعی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حس سوزش
 • درد یا ناراحتی در ناحیه عفونی و مد نظر
 •  خارش پوست
 •  قرمزی

درمان زگیل با فرمالدئید

اسید تری کلرواستیک 

درمان زگیل های تناسلی با روش کوئست شیمیایی به همراه محلول ۶۰ تا ۹۰ درصدی از اسید تری کلرواستیک (TCA) زمانی بیشترین کارایی را دارد که بخواهیم ضایعات کوچک و مرطوب روی پوست را درمان کنیم، با این حال از اسید تری کلروائوستیک می توان برای ضایعات واژنی یا مقعدی نیز استفاده کرد. به همین علت TCA برای درمان زگیل تناسلی بانوان موثر است.

روش استفاده از اسید تری کلرواستیک

حجم کمی از این محلول برای بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده شود و اجازه دهید در حالی که سرمازدگی در حال شکل گیری است، محلول به شکل کامل خشک شود. اگر اسید تری کلروائوستیک بر روی بافتی که عفونی و آلوده نباشد استفاده شود، باید به مراجعه کننده دستورالعمل درست در زمینه نحوه شستن ناحیه مربوطه با صابون مایع و سدیم بی کربنات داده شود.

بیشتر بخوانید: پماد زوویدرم برای زگیل تناسلی

 درمان زگیل تناسلی با اسید تریکلرواستیک

پماد فلوروراسیل

درمان به کمک پماد فلوروراسیل (fluorouracil Cream) دیگر آنچنان توسط متخصصین پیشنهاد نمی شود چرا که عوارض جانبی موضعی شدیدی دارد و استفاده از آن ریسک بالایی خواهد داشت. با این حال تزریق اینترالژیونال (intralesional) با ژل فلوروراسیل یا اپینفرین یا کولاژن بووین در تحقیقات و آزمون و خطاهای مختلف موفق بوده و نتایج خوبی را به همراه داشته است، به خصوص برای بیمارانی که از بیماری مقاومتی بدن رنج می برند استفاده از این روش پیشنهاد می شود.

پماد فلوروراسیل

آیا تزریق اینترالژیونال برای درمان زگیل تناسلی خطرناک است؟

یک گزینه دیگر در این دست از بیماران تزریق اینترالژیونال ماده اینترفرون (interferon) به شمار می رود. این روش به دلیل داشتن ریسک بالای بروز عوارض جانبی موضعی و سیستمی در بدن برای استفاده در جلسات درمانی در مطب پیشنهاد نمی شود؛ این روش درمانی در حالت عمومی تنها باید توسط پزشکان فوق تخصص و با دقت بالایی مورد استفاده قرار گیرد.

اگر شما هم از زگیل تناسلی خود خسته شده اید می توانید برای درمان آن به مرکز کرایوتراپی زگیل تناسلی در تهران مراجعه نمایید تا اقدامات لازم انجام شود.

کرم زگیل تناسلی Warticon 0.15% 

کرم Warticon 0.15% حاوی ماده فعال پودوفیلوتوکسین است. پودوفیلوتوکسین معمولاً برای درمان خوشه هایی از زگیل های کوچکتر استفاده می شود. وارتیکون با مسموم کردن سلول های زگیل تناسلی عمل می کند و آنها را از بین می برد. Warticon در چرخه ها استفاده می شود.

با استفاده از کرم روی زگیل تناسلی دو بار در روز به مدت سه روز شروع کنید. پس از آن یک دوره استراحت چهار روزه بدون درمان انجام می شود. سپس این روند دوباره تکرار می شود.

میزان اثربخشی گزارش شده کرم های محلی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است. میزان موفقیت درمان به ماهیت زگیل، اندازه آنها و وضعیت پاسخ ایمنی در برابر HPV بستگی دارد. عامل مهم دیگر میزان انطباق بیمار برای استفاده از کرم طبق توصیه شده برای مدت درمان و عوارض جانبی احتمالی است. بسیاری از بیماران عوارض جانبی شدیدی را تجربه می کنند و از استفاده از کرم برای مدت زمان کافی برای ایجاد نتیجه جلوگیری می کنند.

پودوفیلین، پودوفیلوکس و فلوروراسیل نباید در بانوان باردار استفاده شوند چرا که عوارض خاصی به همراه دارند. ایمیکویمود برای بیماران باردار پیشنهاد می شود، اما در مراحل ثانوی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. از اسید تری کلروائوستیک برای بیماران باردار استفاده شده است و تاثیرات شدید و خاصی نداشته است. برداشتن به روش جراحی،کریوتراپی و روش الکتروکوتر نیز برای درمان بیماران باردار مواردی مناسب هستند، در صورتی که به درمان نیاز باشد.

برخی دستورالعمل ها می گویند که کریوتراپی زمانی مناسب است که حداکثر سه تا چهار جلسه درمانی برگزار شود، بر اساس یک تحقیق قدیمی بر روی ۳۴ زن باردار. دلیل درمان در حین بارداری بانوان این است که در حین به دنیا آمدن فرزند، کمترین تماس و برخورد با ویروس اچ پی وی وجود داشته باشد.

درمان زگیل تناسلی مردان با کرایوتراپی

۱- کرایوتراپی یا فریز زگیل تناسلی

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد. کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

عوارض درمان زگیل تناسلی مردان با کرایو تراپی

همچون هر پروسه درمانی دیگری کریوتراپی هم شامل برخی عوارض جانبی و مشکلات خاص است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • درد
 • ورم ناحیه مورد نظر
 • یک حس سوزش کم در پوست

فیلم کرایوتراپی زگیل تناسلی توسط دکتر رضا ولی پور

لیزر زگیل تناسلی مردان

پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی خفیف ، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند. در این پروسه درمانی فرد معمولا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد. پزشک ممکن است جراحی لیزری را به مراجعه کننده خود پیشنهاد کند به خصوص زمانی که زگیل های تناسلی وی مشکلات زیر را داشته باشند:

 •  دسترسی به آن ها سخت باشد.
 • درمان آن ها به کمک روش های دیگر سخت باشد.
 •  تعداد و اندازه آن ها زیاد باشد.
 •  بسیار حساس و بزرگ باشند.

انتظار می رود بیمار پس از انجام جراحی لیزری در حدود ۴ هفته بهبود کامل پیدا کند.

عوارض لیزر درمانی زگیل تناسلی مردان

این پروسه درمانی نیز عوارض جانبی خاص خود را دارد که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • خون ریزی
 • زخم شدن پوست
 • درد در بیمار
 •  حساس شدن و قرمزی ناحیه مورد نظر 

علائم زگیل تناسلی در مردان چیست؟

قاتل زگیل تناسلی مردان
زگیل تناسلی خوشه ای در مردان
زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی معمولا بدون درد است اما ممکن است خارش داشته باشید. آنها می توانند ناهموار ، مسطح یا به صورت خوشه ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی دارید ممکن است علائم زیر را داشته باشید :

 • تفاوت در جریان ادرار
 • تورم های کوچک ، گوشتی ، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما به شکل گل کلم
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
 • وجود خون در ادرار
 • وجود خون در مدفوع
 • درد یا خونریزی در حین رابطه جنسی
انواع زگیل تناسلی در مردان

پیشگیری از زگیل تناسلی مردان

HPV فراگیر است یعنی در همه جا یافت می شود. به همین ترتیب جلوگیری از تمامی زگیل ها می تواند غیر ممکن باشد.
با این حال، می توان با پیروی از این پیشنهادات معقول احتمال ابتلا به زگیل ها را کاهش داد:

 • از رابطه جنسی محافظت نشده اجتناب کنید. گرچه کاندوم نیز نمی تواند به صورت کامل تمام ناحیه تناسلی را در امان نگه دارد!
 • از ایجاد رابطه با چندین شریک جنسی پرهیز کنید.
 • از خاراندن و لمس زگیل های موجود اجتناب کنید.
 • زگیل های افراد دیگر را لمس نکنید.
 • تیغ ها، حوله ها، جوراب ها یا کفش های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • واکسیناسیون
 • برای دختران مجرد قبل از ازدواج واکسن گارداسیل توصیه می شود.

در حال حاضر واکسیناسیون hpv را برای همه افراد تا سن ۲۶ سالگی که به طور کامل واکسینه نشده اند توصیه می شود. واکسن گارداسیل می تواند از ابتلا به hpv جلوگیری کند. این مورد را نیز بدانید که واکسن تنها برای افراد سالم می باشد و برای افراد مبتلا بی فایده است. 

اگر زگیل تناسلی بعد از درمان عود کرد چه کار کنیم؟

اگر زگیل تناسلی شما بعد از درمان عود کرد، می توانید با پرستار یا پزشک خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید تا دوباره آنها را از بین ببرید. چندین روش مختلف برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد و پرستار یا پزشک شما درمورد درمان با شما صحبت خواهد کرد و ممکن است که روش متفاوتی را اینار استفاده کند.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر متخصص زگیل تناسلی در غرب تهران با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.
 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام دکتر با عرض معذرت دوروز هست که متوجه شدم زیر الت تناسی من به اندازه خیلی خیلی کم یه زائده به وجود اومده میشه نظر بدید و راهنمایی کنید ممنون
  (عکس پیوست)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر اولادی دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  دوماهی هس اطراف دستگاه تناسلی گیز هایی ریخته ایا زیگل است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   به نظر نمیرسه زگیل باشه ولی اکه مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه بهتره 

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند وقت پیش به دکتر مراجعه کردم گفتن زگیله دومرحله فریز انجام دادم ولی هیچ تغییری نکرده هیچ دارویی هم نداده لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 2 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر آریامهر یکشنبه ۱ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  چندتا زگیل تناسلی روی بیضه دارم،سه تا چهار ساله،میخام درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من از روش پنیمور و جلکینگ استفاده میکنم برا بزرگی آلت و تا الانم جواب داده فقط ی موضوعی هست تقریبا 3 روز رو ی بخش التم حالت تیره مانند شده نمیدونم از روعه یا داخل روش یذرع زبره چون با روغن خراطین انجام میدادم نه خارشی داره ن دردی این تغییر رنگ پوسته یا بخاطر افزایش جریان خون اینجوری شده خیلی نگرانشم میترسم بیماریه قانقاریا باشه تروخدا یه جواب روشن بدید بهم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کن ممکنه آلرژی پوستی به اون مواد باشه 

درحال دریافت اطلاعات