دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

انواع پماد زگیل تناسلی

یکی از روش های شیمیایی درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد زگیل تناسلی است که توسط بیماران بر روی پوست مالیده می شوند. در این مطلب با انواع پماد زگیل تناسلی به همراه روش مصرف پماد زگیل تناسلی گرد آوری شده است.

💥پماد زگیل تناسلی آلدرا ( ایمی کیمود )

کرم 5 درصدی ایمی کیمود یک کرم موضعی کاملا قوی و تنظیم شده است که واکنش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و .در جعبه های یک بار مصرف در بازار جهت از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد.

عوارض پماد زگیل تناسلی ایمی کیمود

از جمله عوارض جانبی پماد ایمی کیمود می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • قرمزی و ورم در ناحیه مد نظر
 •  حس سوزش پوست
 •  خارش
 •  حساسیت پوست
 • پوست پوست شدن بدن و یا نا خالص شدن آن

✅روش استفاده از پماد آلدرا برای درمان زگیل تناسلی

افراد باید یک لایه نازک از این کرم موضعی را بر روی زگیل های مشخص پوست خود قرار دهند و تا زمانی که کرم ناپدید شود آن را بر روی پوست بمالند. 6 الی 10 ساعت پس از پروسه درمانی، ناحیه مورد نظر با آب و صابون شست و شو داده می شود. ماده ایمی کیمود می تواند کاندوم ها و دیافراگم ها را تضعیف کند و معمولا داشتن رابطه جنسی در شرایطی که این ماده بر روی پوست قرار دارد پیشنهاد نمی شود.

حتما بخوانید

آیا با علل به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

 

پماد زگیل تناسلی آلدرا

💥درمان زگیل تناسلی با ژل پودوفیلوکس 

پودوفیلوکس یک ژل 0.5 درصدی و یا یک محلول حاوی عصاره خالص از فعال ترین مواد پودوفیلین است. برای جلوگیری از به وجود آمدن حساسیت و آلرژی موضعی، بیماران باید قبل از این که بخواهند محلول را روی پوست بمالند، اجازه دهند تا حدی خشک شود.

✅روش استفاده از  پماد زگیل تناسلی پودوفیلوکس

این محلول باید به کمک یک پارچه پنبه ای بر روی پوست کشیده شود؛ ژل باید به کمک انگشتان دست بر روی پوست و زگیل ها قرار داده شود. برخی از پزشکان معالج ترجیه می دهند مرحله اولیه از قرار دادن این مواد بر روی زگیل ها را خودشان انجام دهند.

✅موارد مصرفی پماد  پودوفیلوکس

پماد پودوفیلوکس برای درمان ضایعات پوستی واژنی، مجرای ادراری، زگیل مقعدی و باسنی پیشنهاد نمی شوند. 5 آزمون رندم و کاملا اتفاقی توانستند نشان دهند که ضریب پاک سازی زگیل بین پودوفیلاکس و پودوفیلین هیچ تفاوت خاصی وجود ندارد.

درمان زگیل تناسلی با پدوفیلوکس

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی با زگیل معمولی فرق دارد؟ آیا روش های درمان زگیل تناسلی با زگیل معمولی متفاوت است؟ برای پاسخ این سوال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

💥محلول اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل تناسلی

در زمان های قدیم جهت درمان انواع زگیل از اسید سالیسیلیک استفاده می شد. . اسید سالیسیلیک به عنوان یک حلال عمل کرده و زگیل را در خود حل می کند.

✅روش استفاده از محلول اسید سالیسیلیک

قبل از استفاده از این دارو حتما ناحیه زگیل را بشوید و خشک کنید سپس اسید را روزی دوبار روی زگیل بمالید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است  این است که محلول به هیچ عنوان با  دهان ، واژن ، بینی و مخاط داخل این نواحی تماس پیدا نکند.

✅عوارض اسید سالیسیلیک

تحریک منطقه، سوزش، خارش و التهاب می باشد. اگر سابقه حساسیت به خانواده سالیسیلات ها از قبیل آسپرین ، بروفن، ناپروکسن دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین استفاده از این دارو برای افراد حامله، دیابتی ها و بیماان قلبی عروقی توصیه نمی شود.

اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل

💥درمان زگیل تناسلی با رزین پودوفیلین

یک محلول 15 الی 25 درصد از رزین پودوفیلین به عنوان یک استاندارد درمانی برای زگیل های تناسلی شناخته می شود. در این روش نباید بیش از 0.5 میلی لیتر رزین استفاده شود و این محلول را نباید بر روی مادگی، واژن و یا کانال مقعد قرار داد چرا که در ناحیه اتصال به ستون فقرات مستعد تغییرات پلاکتی است. پودوفیلین ماده ای گران قیمت نیست اما به وقت ملاقات های مختلف در مطب است که در نتیجه هزینه نهایی درمانی را بالا می برد.

✅روش استفاده از محلول  پودوفیلین

پس از قرار دادن این محلول بر روی پوست باید اجازه دهید تا به شکل کامل خشک شود تا بدین ترتیب از بروز ناراحتی و واکنش پوستی جلوگیری گردد. برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند برای کاهش ریسک سوزش و تحریک موضعی، یک الی 4 ساعت پس از قرار دادن محلول بر روی پوست، بدن را به خوبی بشورید. با این حال هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که چنین کاری می تواند خروجی نهایی در بیماران را بهبود بخشد.

حتما بخوانید

آیا تنها روش درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد است؟ برای آشنایی با انواع روش های درمان قطعی زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی زگیل تناسلی

💥 پماد زگیل تناسلی فرمالدئید 

این دارو نیز گهگاهی به عنوان یکی از درمان های شیمیایی زگیل بدن و تناسلی استفاده می شود. مثل داروهای شیمیایی دیگر باید فقط برای زگیل پوست استفاده شود. محلول فقط باید روی زگیل پوستی مالیده شود نه مناطق پوستی دیگر. این دارو نیز مثل داروهای شیمیایی دیگر باید به صورت دراز مدت استفاده و روزی یک الی دو بار به محل زگیل مالیده شود.

💥پماد زگیل تناسلی سینکاتیشین (sinecatechins)

این کرم از چای سبز تهیه می شود و به منظور مدیریت کردن زگیل های تناسلی خارجی و مقعدی به مراجعه کنندگان تجویز می گردد. بیماران باید به مدت چهار ماه و روزانه سه بار این کرم را بر روی نواحی عفونی شده خود بمالند.کرم سینکاتیشین یک درمان بسیار موثر و خوب است که اکثر افراد نیز مشکلی برای استفاده از آن ندارند.

✅عوارض جانبی پماد زگیل تناسلیsinecatechins

از جمله عوارض جانبی این کرم موضعی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حس سوزش
 • درد یا ناراحتی در ناحیه عفونی و مد نظر
 •  خارش پوست
 •  قرمزی

درمان زگیل با فرمالدئید

💥درمان زگیل تناسلی اسید تری کلرواستیک 

درمان زگیل های تناسلی با روش کوئست شیمیایی به همراه محلول 60 تا 90 درصدی از اسید تری کلرواستیک (TCA) زمانی بیشترین کارایی را دارد که بخواهیم ضایعات کوچک و مرطوب روی پوست را درمان کنیم، با این حال از اسید تری کلروائوستیک می توان برای ضایعات واژنی یا مقعدی نیز استفاده کرد.

✅روش استفاده از اسید تری کلرواستیک

حجم کمی از این محلول برای بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده شود و اجازه دهید در حالی که سرمازدگی در حال شکل گیری است، محلول به شکل کامل خشک شود. اگر اسید تری کلروائوستیک بر روی بافتی که عفونی و آلوده نباشد استفاده شود، باید به مراجعه کننده دستورالعمل درست در زمینه نحوه شستن ناحیه مربوطه با صابون مایع و سدیم بی کربنات داده شود.

 درمان زگیل تناسلی با اسید تریکلرواستیک

✅درمان زگیل تناسلی با پماد فلوروراسیل

درمان به کمک پماد فلوروراسیل (fluorouracil Cream) دیگر آنچنان توسط متخصصین پیشنهاد نمی شود چرا که عوارض جانبی موضعی شدیدی دارد و استفاده از آن ریسک بالایی خواهد داشت. با این حال تزریق اینترالژیونال (intralesional) با ژل فلوروراسیل یا اپینفرین یا کولاژن بووین در تحقیقات و آزمون و خطاهای مختلف موفق بوده و نتایج خوبی را به همراه داشته است، به خصوص برای بیمارانی که از بیماری مقاومتی بدن رنج می برند استفاده از این روش پیشنهاد می شود.

پماد فلوروراسیل

 

💥آیا تزریق اینترالژیونال برای درمان زگیل تناسلی خطرناک است؟

یک گزینه دیگر در این دست از بیماران تزریق اینترالژیونال ماده اینترفرون (interferon) به شمار می رود. این روش به دلیل داشتن ریسک بالای بروز عوارض جانبی موضعی و سیستمی در بدن برای استفاده در جلسات درمانی در مطب پیشنهاد نمی شود؛ این روش درمانی در حالت عمومی تنها باید توسط پزشکان فوق تخصص و با دقت بالایی مورد استفاده قرار گیرد.

 

💥آیا استفاده از انواع پماد زگیل تناسلی در دوران بارداری خطرناک است؟

پودوفیلین، پودوفیلوکس و فلوروراسیل نباید در بانوان باردار استفاده شوند چرا که عوارض خاصی به همراه دارند. ایمیکویمود برای بیماران باردار پیشنهاد می شود، اما در مراحل ثانوی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

از اسید تری کلروائوستیک برای بیماران باردار استفاده شده است و تاثیرات شدید و خاصی نداشته است. برداشتن به روش جراحی،کریوتراپی و روش الکتروکوتر نیز برای درمان بیماران باردار مواردی مناسب هستند، در صورتی که به درمان نیاز باشد.

برخی دستورالعمل ها می گویند که کریوتراپی زمانی مناسب است که حداکثر سه تا چهار جلسه درمانی برگزار شود، بر اساس یک تحقیق قدیمی بر روی 34 زن باردار. دلیل درمان در حین بارداری بانوان این است که در حین به دنیا آمدن فرزند، کمترین تماس و برخورد با ویروس اچ پی وی وجود داشته باشد.

 

3+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Tm پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پماد مخصوص زگیل چیه؟و طول درمان چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر مهدب پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا روی بیضه زگیل میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من زگیل ندارم ولی اچ پی وی ۵۱ و ۵۳ مثبت هستم، ژلی واژینال وجود داره تا ویروس را از بین ببره؟ گفتن خارج از ایران هست اسمشو‌هنور نمیدونم ، این صحت داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر هانی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من یه خانوم ۲۷ سالا و مجردم که در قست بالایه ناحیه تناسلیم یه مقدار از ناف پایینتر زگیل دراوردم و دکتر ۸ماه پیش برام لیزرش کرد،اما به عات استرس زیاد دوباره ۳ تا خیلی کوچیک باز زگیل تو همون نواحی بازم درومده ،
  سوالم اینه که دکتر گفت اینبار لیزر نمیخواد محلول پودوفیلین ۲۵٪ بهم داد و‌گفت هفته ای یکبار بزن اگه اذیت نشدی هفته ای دوبار
  اما من با زدن محلول اصلا احساس سوزش نمیکنم با اینکه همه جا خوندم که موست و میسوزونه
  علته اینکه نمیسوزه چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   ممکنه سوزش ایجاد نکنه 

 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید قسمت بالای آلت تناسلی من ورم های قرمز رنگ و نسبتا بزرگی شده
  میخواستم بدونم چه دارویی شما تجویز میکنید برای این موضوع
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر ليلا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر. وقتذ بخير من از ژيلت هر دفه براي ازبين بردن موهاي زايد استفاده ميكنم دوسه شب پيش ديدم ك احساس خارش دارم ميخاروندم بد دوسه شب هم چرب ميكنم با كرم ديشب يدفه ديدم ك سه تا تاول كوچيك ك سر باز كرده كنار تاكيع تناسانلي انتهاي رانم هست و دونه هاي ريز قرمز زير نافم عست. دليلش چيه؟ ژيلت؟ و اين ك با چي بهبربد پيدا ميكنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من وخانومم چند وقت پیش زگیل تناسلی داشتیم آزمایش دادیم نوع ۶هست بلافاصله واکسن گرفتم خانومم لیزر کرد ضایعات ازبین رفتن ولی من هرچند وقت یکبار میزنم ودارو مصرف کردیم الان برای عود مجدد چیکار باید کرد؟وضایعات رو چجور بردارم رفتم برای پماد آلدرا وجود نداشت فقط ایرانیش بود مثمر ثمر نبود با سرکه سیب برداشتم چیکار کنم پاکسازی بشه بدنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   تقویت سیستم ایمنی بدن 

 • تصویر کاربر شایان جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ادب احترام.
  دکتر برای درمان زیگیل تناسلی چه دارویی رو خودتون پیشنهاد میکنید که تهیه کنم و استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر Paria جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  آیا از پماد آلدارا برای بیماری به احتمال مولوسکوم یا شاید نوعی زگیل که زگیل تناسلی نیست اما در ناحیه تناسلی است میتوان استفاده کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   حتما به متخصص پوست مراجعه کنید ممکنه اینها مولوسکوم یا زگیل نباشند 

 • تصویر کاربر رضاعلی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر زگیل تناسلی با قهوه گانودرما درمان میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   گانودرما کلاه برداریه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر