علائم پروستات بدخیم چیست؟ آن ها را سریعا شناسایی کنید!

سرطان پروستات  معمولا در مراحل ابتدایی علامت و نشانه ای ندارد. این سرطان معمولا از طریق آزمایش PSA و DRE کشف میشود، به این آزمایش ها غربالگری می گویند. ممکن است در آزمایش ها از بیوپسی پروستات استفاده کنند.

اگر این دو آزمایش احتمال وجود سرطان پروستات را گزارش کنند، برای تشخیص سرطان پروستات آزمایش ها و پایش های بیشتری برای تشخیص سرطان پروستات نیاز است.در این مرحله ممکن است بزرگسی پروستات تشخیص داده شود که در این صورت روش های بسیاری برای کوچک کردن پروستات به طور طبیعی وجود دارد.

زمانی که سرطان پروستات شروع به ایجاد علائم و نشانه ها کند، معمولا در مراحل آخر تشخیص داده خواهد شد. ممکن است  علائم پروستات بدخیم شامل موارد زیر باشند.

علائم پروستات بدخیم

 • تکرر ادرار
 • جریان ادرار ضعیف یا تکه تکه یا نیاز به زور زدن برای تخلیه ادرار
 • فوریت ادرار مکرر در شب
 • خون در ادرار
 • خون در مایع منی
 • شروع یک اختلال نعوظ جدید
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن، چیزی که شیوع کمتری دارد
 • درد یا ناراحتی هنگام نشستن، که به دلیل بزرگی پروستات ایجاد میشود

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی و یا خال مشاهده کردید هرگز به راحتی از آن چشم پوشی نکنید. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست؟ آیا با روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

بعضی اوقات مردانی که سرطان پروستات دارند هیچ کدام از این تغییرات را نخواهند داشت. دیگر مشکلات غیر سرطانی پروستات، مانند BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات، میتواند علائم مشابهی را ایجاد کند.

یا ممکن است علت ایجاد علائم مشکلی باشد که سرطان نیست. همچنین علائم ادراری می توانند به دلیل عفونت مثانه یا دیگر مشکلات ایجاد شوند.

اگر سرطان به خارج از سرطان منتشر شود، ممکن است فرد دچار موارد زیر شود:

 • درد در کمر، لگن، ران، شانه یا دیگر استخوان ها
 • تورم یا تجمع مایعات در پا یا ساق
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • خستگی
 • تغییر در اجابت مزاج

سرطان بیضه

اگر در مورد تغییراتی که دچار آن شده اید نگران هستید، لطفا با پزشکتان صحبت کنید. پزشکتان از شما خواهد پرسید که چه مدتی است که به علائم پروستات بدخیم دچار شده اید، و همچنین سوالات دیگر. این ها برای کمک به کشف کردن سرطان هستند که به آن تشخیص سرطان می گویند.

اگر سرطان تشخیص داده شود، بهبود علائم موجود بخش مهمی از درمان و مراقبت های سرطان هستند. همچنین ممکن است به این کار مدیریت علائم، درمان تسکین دهنده یا درمان حمایتی گفته شود. حتما در مورد علائم پروستات بدخیم که به آن ها دچار هستید با پزشکتان صحبت کنید، این علائم شامل هرگونه نشانه یا تغییر در نشانه هایتان هستند.

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است. آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

بزرگ شدن پروستات

عوامل خطرزا پروستات بدخیم

عوامل خطرزا چیزهایی هستند که شانس یک فرد برای ابتلا به سرطان را افزایش می دهند. گرچه عوامل خطرزا اغلب بر ابتلای یک فرد به سرطان تاثیر می گذراند، اما اغلب به صورت مستقیم یا به خودی خود باعث سرطان نمی شوند.

بعضی افراد با عوامل خطرزای شناخته شده هیچ گاه به سرطان مبتلا نخواهند شد، اما دیگر کسانی که عامل خطرزای شناخته شده ندارند به سرطان مبتلا میشوند. شناختن عوامل خطرزای شما و صحبت درمورد ان ها با پزشکتان ممکن است به انجام یک زندگی سالم و مراقبت های سلامت به شما کمک کند.

اگر به دنبال انتخاب روشی مناسب برای جراحی سرطان پروستات هستید و می خواهید با عوارض جراحی سرطان پروستات آشنا شوید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جراحی سرطان پروستات

ممکن است عوامل زیر خطر ابتلای مردان به سرطان پروستات را افزایش دهند:

سن

خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن بیشتر میشود، به خصوص بعد از ۵۰ سالگی. بیشتر از ۸۰ درصد سرطان های پروستات در مردان ۶۵ ساله و بالاتر تشخیص داده میشوند. بیماران مسن تری که سرطان پروستات در آن ها تشخیص داده شده است میتوانند با چالش های منحصری روبه رو شوند، به خصوص با توجه به درمان سرطانشان.

نژاد و قومیت

مردان سیاه پوست در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات در برابر سفید پوستان قرار دارند. همچنین سیاه پوستان احتمال بیشتری دارد که در سنین پایین به سرطان پروستات مبتلا شوند همچنین احتمال بیشتری دارد که به تومور پیشرونده ای مبتلا شوند که به سرعت رشد میکند.

علت دقیق برای این تفاوت ناشناخته است و ممکن است شامل ژنتیک، وضیت اجتماعی اقتصادی یا عوامل دیگر باشد. مردان اسپانیایی احتمال کمتری برای ابتلا به سرطان پروستات و مرگ به دلیل آن در مقابل مردان سفید پوست غیر اسپانیانیی دارند. سرطان پروستات بیشتر در افراد آمریکای شمالی و شمال اروپا ایجاد میشود.

همچنین به نظر می رسد که سرطان پروستات در حال افزایش بین مردان آسیایی ساکن کشورهای پیشرفته، مانند هنگ کنک، سنگاپور و افراد ساکن آمریکا و شهرنشین های اروپایی، به خصوص در کسانی که شیوه زندگیشان دارای فعالیت جسمانی کم و فاقد رژیم غذایی سالم هستند است.

آیا می دانید برای درمان سرطان پروستات چه روش هایی وجود دارد؟ آیا سرطان پروستات درمان قطعی دارد؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

تکرر ادرار در شب

پیشینه خانوادگی

سرطانی پروستاتی که بین افراد خانواده وجود داشته باشد، سرطان پروستات فامیلیال نامیده میشود، و تقریبا در ۲۰ درصد موارد ایجاد میشود. این نوع از سرطان پروستات به این دلیل ترکیبی از ژن ها مشترک و محیط مشترک یا موارد موثر در زندگی رخ می دهد.

سرطان پروستات ارثی، به معنی این است که سرطان با وراثت به افراد نسل بعد منتقل شود نارد بوده و تقریبا ۵ درصد موارد سرطان را شامل میشود. سرطان پروستات ارثی زمانی ایجاد میشود که در ژن ها تغییر یا جهشی ایجاد شود که از طریق یک ژن به نسل های بعد منتقل شود.

اگر سرطان پروستاتی مردی دارای موارد زیر باشد به سرطان پروستات ارثی شک کرده میشود:

– ۳ یا تعداد بیشتری مرتبط درجه یک با سرطان پروستات
– وجود سرطان پروستات در ۳ نسل از یک سمت خانواده (پدری یا مادری)
– ۲ یا تعداد بیشتری از افراد خیلی نزدیکان، مانند پدر، برادر، پسر، پدربزرگ، دایی، عمو یا پسر این افراد، در یک سمت از خانواده (پدری یا مادری) با سرطان پروستات قبل از ۵۵ سالگی تشخیص داده شوند. در مردی که نزدیکان درجه یک او –یعنی پدر، برادر یا پسر- دچار سرطان پروستات باشند، احتمال ابتلای او ۲ تا ۳ برابر بیشتر از مقدار میانگین است. حتی با افزایش تعداد مبتلایان مرتبط احتمال ابتلا به سرطان بیشتر خواهد شد.

سندرم سرطان سینه و تخمدان وراثتی

این سندرم با جهش های وابسته به ترمیم دی ان ای ژن های BRCA1 و/یا BRCA2 مرتبط است. این سندرم معمولا با افزایش خطر سرطان سینه و سرطان تخمدان در خانم ها مرتبط است. در هر حال، همچنین مردانی که این سندرم را دارند خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه و نوع پیشرفته تری سرطان پروستات دارند.

جهش در ژن های یاد شده با درصد کمی از سرطان های پروستات فامیلیال در ارتباط است. مردی که جهش در ژن های یاد شده را دارد باید پایش برای سرطان پروستات در سنین پایین را درنظر داشته باشد.

ممکن است آزمایش ژنتیک تنها راه تایید شده برای خانواده هایی که ممکن است به این سندرم مبتلا باشند باشد. اگر شما به دلیل پیشینه خانوادگیتان در این باره نگران هستید، با یک متخصص ژنتیک یا پزشکتان برای اطلاعات بیشتر صحبت کنید.

دیگر تغییرات ژنتیکی

دیگر ژن هایی که ممکن است احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات را داشته باشند شامل ژن های HPC1، HPC2، HPCX، CAPB، ATM و FANCA هستند. در هر حال نشان داده نشده که هیچ کدام از این ژن ها به صورت مستقیم باعث ابتلا به سرطان پروستات شوند یا مختص این بیماری باشند.

پژوهش ها برای یافتن ژن های مرتبط با افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات در حال انجام هستند، و پژوهشگران به صورتمداوم در مورد این که چگونه تغییرات ژنی میتوانند روی ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشند مطالبی را یاد می گیرند. اکنون، آزمایش ژنتیکی برای تخمین این که مردی چند درصد احتمال ابتلا به سرطان پروستات را دارد موجود نمی باشد.

قرار گیری در معرض مواد نارنجی

 سرطان پروستات در دسته سرطان هایی قرار گرفته است که با قرار گیری در معرض مواد نارنجی در ارتباط هستند، این مواد شیمایی هستند که هنگام جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفتند. اگر شما کهنه سربازی هستید که با مواد نارنجی در تماس بوده اید، با پزشکتان حتما صحبت کنید.

عادت های غذایی

هیچ تحقیقی این که رژیم غذایی و مواد مغذی میتواند مستقیما باعث ایجاد یا پیشگیری از ایجاد سرطان پروستات شود را تایید نکرده است. در هر حال، بسیاری از پژوهش هایی که بر روی احتمال ارتباط بین عادات غذایی و ایجاد سرطان مطالعه کرده اند. برای مثال، چاقی با بسیاری از سرطان ها در ارتباط است، مانند سرطان پروستات، و رژیم غذایی سالم برای پیشگیری از اضافه وزن توصیه میشود.

درد پروستات چگونه است؟

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  جناب دکترسلام ۴۶سالمه حدودی ماهه متوجه شدم ادرارم شیری شده ولی هیچ علامتی ندارم ‌،نه درد نه تب،سوزش تکرر ادرار،دردکمرهیچ علامتی، ضمناآتنولول وبوسپیرون مصرف میکنم‌ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر سپنتا یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام. من ۴۰سالمه مدتی هست که از ناحیه زیر شکم تا ناحیه بیضه و زیر بیضه درد دارم . منتها خود بیضه درد نداره. بعضی مواقع ادار دارم و کمی دیر wc میرم همین نواحی احساس درد میکنم.کلا در طول روز اکثرا با همین درد سرو کار دارم و روز را سپری میکنم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  س من تریاک وسیگارمصرف میکنم یک ماه است تکررادراردارم ولی هرزمان بهرعلت تریاک وبخصوص سیگارنمی کشم ادرارتقریبا عادی ونرمال است چندین مرتبه تست ps دادم گفتن مشکلی نیست ۶۶سال ومردهستم وزن ۶۰کیلو چکارکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   ترک کن 

 • تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام پدر من 81سالش و بیماری پروستات دارن حدود 14 روز پیش بردیم دکتر گفتن باید سونت وصل بشه بعد متخصص ارولوژی دارو دادن گفتن موقت دارو راخوردن بعدا سونت دربیاریم ببینیم ادراش مشکل داره یا نه ومتاسفانه سونت درآوردم بدتر شد اصلا نتونست ادرار کنه تو رو خ دا کمک کنید بگيد چی میشه تا کی باید سونت همراهش باشه در ضمن نگفتن خوش خیم یا بدخیم هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   جراحی باید بشه 

 • تصویر کاربر جلال شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام و ارزوی سلامتی
  من در حدود 2 هفته پیش ازمایش خون دادم و در ازمایش مقدار PSA در حدود 4.7 رو نشان داده است. پزشک درخواست MRI داد و 2 روز قبل انجام دادم ولی در این تست در ناحیه چپ پروستات لکه ای به اندازه 1.3 سانتی متر مشاهده شده که دکتر متخصص درخواست بیوپسی داده که روز دوشنبه برای ان مراجعه خواهم کرد.
  کمی درد در ناحیه لگن و گاهی سوزش دز سر الت دارم. در ضمن کمی خستگی احساس می کنم.
  در زمان شب ادرار ندارم و تقریبا حالت ادرار طبیعی هست و هیچگونه خون در ادرار یا منی دیده نشده.
  درخواست دارم با توجه که من در المان ساکن هستم نظرات خودتونو برام بدید تا بیشتر اشنا بشم که چه کاری باید انجام بدم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   اولا مدارک همه به زبان آلمانی است و بنده بلد نیستم ثانیا تا اینجای کار رو درست انجام دادن اگر بدخیمی در پروستات تشخیص داده شد بهتر است جراحی انجام دهید  

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک مدت است که در ناحیه پروستات درد شروع شد و این درد در بقیه بد هم هست علامت ها جریان ادرار صعیف خون در مایع منی خون در ادرار درد در استخوان ها .سن من ۲۰ سال است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک مدت است که در ناحیه پروستات درد شروع شد و این درد در بقیه بد هم هست علامت ها جریان ادرار صعیف خون در مایع منی خون در ادرار درد در استخوان ها .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر نادری سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر .بنده۳۱سالمه سونوگرافی رفتم کلسیفیکاسیون ۱۷ سی سی مشاهده شده دکتر قرص ترازوسین سیستون وسنکل ودیکلوفناک وافلوکیم نوشته مصرف مصرف میکنم.واریکوسل گرید۱ هم دارم.مجرد هستم میخام اقدام کنم برای ازدواج. به نظر شما اقدام کنم یا نه؟مشکلی در باروری پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سونوگرافی رو بفرست برام 

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با سلام. مردی 50 ساله و متاهل هستم. برای عدم نعوظ کامل و رفع زودانزالی، چه قرصی را برایم توصیه می کنید؟ داپوکستین، پاروکستین، کلومیپرامین یا هر قرص دیگر؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر ........ یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یه مرد جوان هستم جواب سوالامو میشه لطفا بدی ( پیشاپیش به خاطر کلمات معذرت میخوام ) :

  ۱ : جلوگیری از خروج منی در حین خود ارضایی برای اولین بار در زندگی درست چند ثانیه قبل از انزال ((( با دست سر آلت رو فشار ندادم اما دست از تحریک خودم برداشتم درست چند ثانیه قبل از انزال یعنی دو سه بار دیگه دست رو دور آلت جلو و عقب میکردم انزال انجام می گرفت ))) آیا به بدن و بولب آسیبی میرسونه ؟؟؟؟

  ۲ : دکتر باتوجه به این که به خاطر التهاب پروستات تامسولوسین و متوکاربامول به دستور پزشک ارولوژی مصرف میکنم ، آیا بازم این کاری که کردم صدمه ای بهم میزنه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   خیر آسیب نمیرسونه ولی توصیه خم نمیشه -خیر صدمه نمیزنه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر