دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا جراحی واریکوسل خطرناک است؟

واریکوسل مجموعه ای از عروق خونی متسع (بزرگ) شده در کیسه بیضه و اطراف بیضه ها می باشد. برخی مردان مبتلا به واریکوسل جهت درمان ناباروری و یا درد روش جراحی را انتخاب می کنند. آیا عمل واریکوسل خطرناک است؟عمل واریکوسل چگونه است؟ در ادامه به بررسی جراحی واریکوسل می پردازیم.

آیا شما نیز جز ۱۵ درصد از مردانی هستید که مبتلا به واریکوسل تشخیص داده شده اند؟ در صورتی که جواب بله است احتمال دارد به این فکر کنید که آیا جراحی واریکوسل ، مناسب ترین و تنها روش درمانی برای شماست یا خیر.

عمل واریکوسل چیست؟

واریکوسل در ناباروری ۴۰ درصد از زوج هایی نقش دارد که مرد، عامل ناباروری می باشد. ناباروری، ناتوانی یک زوج جهت باردار شدن پس از ۱۲ ماه رابطه جنسی محافظت نشده است.

در صورتی که فرد جهت درمان واریکوسل خود روش جراحی را در نظر گرفته باشد باید خطرات آن را نیز بداند. همچنین، باید دانست روش درمانی جایگزینی به نام آمبولیزاسیون واریکوسل وجود دارد که از کمترین سطح تهاجم برخوردار است.

علائم واریکوسل

آمبولیزاسیون واریکوسل شامل استفاده از تصویر برداری اشعه ایکس جهت موقعیت یابی و سپس انسداد جریان خونی می شود که واریکوسل را ایجاد کرده است. آمبولیزاسیون روشی غیر جراحی است و میزان موفقیتی هم اندازه با جراحی دارد.

بنابراین، قبل از تصمیم گیری باید در مورد گزینه های درمانی اطلاعات کسب کرده و جهت بررسی این گزینه ها، ابتدا باید از بهترین جراحی واریکوسل و خطرات مرتبط با آن ها شروع کرد.

انواع جراحی واریکوسل

در صورتی که فرد جراحی واریکوسل را مد نظر داشته باشد باید از انواع مختلف فرایند های جراحی مطلع باشد.

واریکوسلکتومی باز

این روش درمانی شامل ایجاد یک برش در ناحیه اینگوئینال یا کشاله ران می شود. جراح سیاهرگ هایی را که سبب ایجاد واریکوسل شده اند پیدا کرده و آن ها را می بندد.

واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک

این روش شامل ایجاد چندین برش بر روی ناحیه شکمی می شود تا ابزار ها از جمله یک دوربین مخصوص از طریق آن ها وارد شوند. با استفاده از دوربین (اسکوپ) سیاهرگ های به وجود آورنده واریکوسل شناسایی شده و سپس بسته می شوند.

واریکوسلکتومی میکروسرجیکال

این روش درمانی از برش هایی استفاده می کند که در روش جراحی باز ایجاد می شوند. با این حال، این روش برای یافتن سیاهرگ ها و بستن آن ها از یک میکروسکوپ استفاده می کند. این فرایند نسبت به فرایند های دیگر مدت بیشتری طول می کشد.

حتما بخوانید

اگر برای درمان واریکوسل از روش جراحی هراس دارید می توانید از روش های دیگر درمان واریکوسل استفاده کنید برای اطاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریکوسل

آیا عمل واریکوسل خطرناک است؟

در حالی که تمامی جراحی ها با خطر عفونت یا خونریزی همراه می باشند اما این موارد، بزرگ ترین خطرات جراحی واریکوسل هستند که فرد باید بداند:

هیدروسل

هیدروسل، تجمع مایع در درون یا اطراف کیسه بیضه است. این مورد به علت مختل شدن جریان لنف در حین جراحی به وجود می آید. هیدروسل می تواند بزرگ شده و در موارد نادر پاره شود. همچنین، می تواند سبب ایجاد یک احساس فشار در کیسه بیضه شده یا همراه با درد باشد. ممکن است، جهت از بین بردن هیدروسل به یک عمل جراحی دیگر نیاز باشد.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید هیدروسل چگونه به وجود می آید. جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

هیدروسل

میزان خطر ابتلا هیدروسل در جراحی باز می تواند به اندازه ۹ درصد باشد. احتمال بروز این عارضه با استفاده از میکروسکوپ کاهش می یابد.

هیدروسل

آسیب به شریان

شریان ها خون غنی از اکسیژن و مواد غذایی را به اعضای بدن از جمله بیضه ها می رسانند. شریان ها و ورید ها در بدن می توانند نزدیک به هم بوده و ممکن است در حین جراحی واریکوسل، یک شریان آسیب بیند. شریانی که در جراحی واریکوسل بیشترین احتمال آسیب را دارد شریان بیضه ای است و این وضعیت می تواند به صدمه دیدن بیضه منجر شود.

این آسیب، در ۱۲ تا ۲۴ درصد مواقع در عمل های جراحی باز اتفاق می افتد. استفاده از میکروسکوپ، مشاهده عروق خونی را بهبود بخشیده و در فرایند میکروسرجیکال کمتر از ۱ درصد مواقع شریان ها آسیب می بینند.

عوارض عمل واریکوسل و بیهوشی

واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک نیازمند بیهوشی عمومی است. همچنین، به دلیل بیهوشی کامل به وسیله دارو ها استفاده از دستگاه تنفس مورد نیاز است. پس از جراحی احتمال بالای ابتلا به گیجی و حالت تهوع وجود دارد.

واریکوسلکتومی میکروسرجیکال و باز، هم می توانند تحت بیهوشی عمومی و هم با استفاده دارو های بی حس کننده ای صورت گیرد که مستقیما به پوست اعمال شده و یا به کمر جهت بی حس کردن اعصاب تزریق می شوند. در بی حسی موضعی ممکن است به بیمار داروی آرام بخش نیز داده شود.

ملاحظات دوره بهبودی یا ریکاوری

فرد باید احساس خود بلافاصله پس از جراحی و زمان بهبود خود تا به حالت قبل از جراحی و برگشت به فعالیت های عادی خود را در نظر داشته باشد. زمان بهبودی پس از جراحی واریکوسل می تواند ۱ تا ۲ هفته به طول انجامد. باید تا ۴ هفته پس از جراحی از داشتن رابطه جنسی خودداری شود.

آمبولیزاسیون واریکوسل

این مورد، فرایندی جهت درمان واریکوسل است که نیازی به جراحی ندارد. آمبولیزاسیون واریکوسل تکنیکی با کمترین سطح تهاجم است که توسط یک رادیولوژیست مداخله ای انجام می شود. دارو های بی حس کننده به پوست ناحیه کشاله ران تزریق شده و سپس یک کاتتر یا لوله باریک به درون سیاهرگ پا وارد می شود.

با استفاده از تصویر برداری به وسیله اشعه ایکس، کاتر به درون سیاهرگ هایی پیش برده می شود که واریکوسل را به وجود آورده اند. هنگامی که کاتتر با موفقیت در جای مناسب قرار گرفت سیاهرگ های تحت تاثیر با جایگذاری یک یا چند کویل کوچک و یا یک ماده اسکلروز کننده بسته می شوند.

آمبولیزاسیون واریکوسل در ۹۰ درصد مواقع موفق عمل می کند. در این روش خطر ابتلا به هیدروسل پایین است زیرا جریان لنف مختل نمی شود. در این روش اساسا خطر بسته شدن شریان های بیضه ای وجود ندارد.

پس از ۱ یا ۲ روز فرد احساسی نزدیک به معمول داشته و ظرف ۷ تا ۱۰ روز قادر خواهد بود تا ورزش کند. پس از ۱ تا ۲ هفته فرد می تواند رابطه جنسی خود را از سر گیرد. قبل از تصمیم گیری درباره یک روش درمانی، بیمار باید تمامی گزینه ها را مد نظر قرار دهد.

در صورتی که تمایل به گفت و گو درباره آمبولیزاسیون واریکوسل دارید، یک رادیولوژیست مداخله ای را پیدا کنید که در این فرایند تخصص دارد. برای تعیین مناسب بودن یا نبودن آمبولیزاسیون واریکوسل برای خود، اهداف و سابقه پزشکی تان را با آن رادیولوژیست مداخله ای بررسی کنید.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

پروسه بهبود پس از انجام عمل جراحی سریع بوده و معمولا در نیز در آن کم است. باید تا ۱۰ الی ۱۴ روز از انجام ورزش و نرمش خودداری کنید. معمولا یک تا دو روز بعد از انجام عمل جراحی باز می توانید به زندگی روزمره و کار خود برگردید. همچنین باید جلسات ویزیت خود با دکتر اورولوژ را ادامه دهید. برای عمل جراحی که به خاطر مشکلات ناباروری انجام می شود، آنالیز مربوط به مایع منی بین سه تا چهار ماه به طول می انجامد چرا که مدت زمان مورد نیاز برای تولید اسپرم های جدید همینقدر طول می کشد.

پروسه بهبود یافتن پس از درمان آمبولیزه کردن نیز بسیار کوتاه و با درد کم است. باید بین ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام این پروسه از انجام ورزش و نرمش خودداری کنید. معمولا پس از یک تا دو روز می توانید به سر کار خود برگردید. ضریب بازگشت واریکوسل در روش آمبولیزه کردن معمولا بالاتر از روش عمل جراحی است. اما موارد و شرایطی وجود دارد که در آن ها آمبولیزه کردن به عمل جراحی ترجیح داده می شود.

تاثیر درمان واریکوسل بر روی باروری آقایان

تاثیر درمان واریکوسل بر روی باروری آقایان هنوز مشخص نیست. در برخی از مطالعات و پژوهش ها باروری افراد پس از درمان واریکوسل بهبود می یابد اما در برخی تحقیقات دیگر چنین اتفاقی رخ نمی دهد. کیفیت مایع منی معمولا در ۶ نفر از هر ۱۰ نفری که واریکوسل خود را درمان می کنند اتفاق می افتد. این نوع روش درمان برای ناباروری باید در کنار روش های دیگر مربوط به آن مورد استفاده قرار گیرد تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسید.
در نوجوانان، که هدف اصلی از درمان واریکوسل و جراحی کردن حل مشکل رشد کند بیضه ها است، پروسه رشد کردن در ۸ نفر از هر ۱۰ نفری که این درمان را انجام می دهند ادامه پیدا می کند.

سوالات متداول در مورد واریکوسل

 در ادامه می خواهیم به شایع ترین سوالات درمورد واریکوسل پاسخ دهیم.

اگر نخواهم واریکوسل را درمان کنم چه اتفاقی می افتد؟

عدم درمان واریکوسل می تواند منجر به کوچک شدن بیضه ها و یا کاهش کیفیت مایع منی شود. این موارد می توانند منجر به بروز مشکلات باروری در آقایان شوند، هرچند که چنین چیزی به ندرت اتفاق می افتد. واریکوسل می تواند در گذر زمان مشکلات و آسیب های جدی به بیضه ها وارد کند که قابل درمان و حل کردن نیستند. اگر تست آنالیز مایع منی نرمال باشد، درمان نکردن واریکوسل ایرادی ندارد. اما اگر این آزمایش نرمال نباشد باید حتما به فکر درمان باشید. در برخی از آقایان تاثیر واریکوسل در تولید کردن اسپرم ممکن است با گذر زمان شدیدتر شود. مشکلات باروری ممکن است سال ها بعد رخ دهند، حتی اگر در همان اوایل چنین اتفاقی نیوفتد.

فرزند نوجوان من دارای مشکل واریکوسل است. آیا باید در سن نوجوانی درمان شود؟

درمان کردن در مورد نوجوان ها بستگی به شرایط و موارد مهمی دارد. خیلی مهم است که گزینه های پیش رو را با یک اورولوژ مخصوص کودکان مطرح کرد. در شرایطی درمان کردن واریکوسل در نوجوانان گزینه پیشنهادی است که فرد دارای درد باشد و یا این که یک بیضه حدود ۱۰ درصد کوچک تر از بیضه دیگر باشد. برخی از خانواده ها به دنبال درمان واریکوسل فرزند خود می روند چرا که نمی خواهند در آینده مشکلات باروری برای فرزندشان پیش بیاید. آنالیز کیفیت منی می تواند بر روی نوجوان های بزرگ تر انجام شود تا مشخص شود آیا درمان واریکوسل به آنها کمکی می کند یا خیر.

زمان مورد نیاز جهت بهبود کیفیت اسپرم برای بارداری چقدر است؟

آزمایش های آنالیز مایع منی معمولا پس از انجام عمل جراحی هر سه الی چهار ماه انجام می شوند. ایجاد بهبود معمولا تا شش ماه طول می کشد و گاهی اوقات نیز به یکسال خواهد کشید.

در حین انجام آزمایش و لمس کردن بدن متوجه یک بیرون زدگی یا توده در کیسه بیضه های خودم شود. آیا باید نگران باشم؟
وجود موارد غیر نرمال در سیستم تولید مثل آقایان ممکن است به شکل یک توده در داخل بیضه در آیند. وجود این توده ها معمولا جای نگرانی ندارد و تاثیر کمی بر روی سلامت دارند. یا ممکن است نشانه ای از یک بیماری خطرناک و کشنده باشند. این مهم است که متوجه شوید چه عاملی منجر به ایجاد توده در کیسه بیضه شما شده است. به عنوان مثال، سرطان بیضه یک عامل برای نگرانی است و نیاز به درمان سریع دارد. زمانی که یک برآمدگی و یا توده در بیضه های خود حس کردید مهم است خیلی زود به یک پزشک مراجعه کنید.

عدم درمان واریکوسل چه عوارضی دارد؟

این مشکل می تواند بر روی باروری فرد تاثیرگذار باشد. در ۳۵ الی ۴۴ درصد از آقایانی که مشکل ناباروری دارند واریکوسل مشاهده می شود و مشکل واریکوسل در ۴۵ تا ۸۱ درصد از آقایانی که ناباروری ثانوی دارند رویت شده است.
ناباروری اولیه معمولا مربوط به زوجی است که هنوز پس از یک سال تلاش نتوانسته اند برای اولین بار بچه دار شوند. ناباروری ثانویه مربوط به زوجینی است که حداقل یک بار در گذشته صاحب فرزند شده اند اما دیگر توان انجام این کار را ندارند.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معالج شما معمولا این مشکل را پس از یک آزمایش بدنی متوجه می شود. یک واریکوسل همیشه در زمانی که دراز کشیده اید خود را نشان نمی دهد و یا قابل لمس نیست. پزشک معالج به احتمال زیاد زمانی بیضه های شما را آزمایش می کند که ایستاده باشید.

پزشک معالج ممکن است به انجام سونوگرافی کیسه بیضه ها نیاز داشته باشد. این کار کمک می کند تا بتوان رگ های بسته شده را اندازه گیری کرد و به پزشک شما امکان داشتن تصاویر دقیق و با جزئیات زیاد از وضعیتتان را می دهد.

پس از این که واریکوسل تشخیص داده شد، پزشک شما آن را به یکی از درجه های کلینیکی واریکوسل نسبت می دهد. بر اساس اندازه برآمدگی و توده موجود در بیضه ها، درجه یک، دو و سه از مشکل واریکوسل وجود دارد. درجه اول کوچک ترین آن و درجه سوم بزرگترین آن است.

اندازه واریکوسل لزوما بر روی درمان کلی که پزشک انتخاب می کند تاثیری نگذارد چرا که شاید اصلا نیاز به درمان نداشته باشید. درمان های پیش رو بسته به میزان ناراحتی شما و مشکلات ناباروری انتخاب می شوند.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  واریکوسل بعد از عمل جراحی دوباره امکانش هست از نوع اوج کند درمانی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   بله امکان عود دارد و بعد از عود درمان جراحی دارد 

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  واریکوسل گرید 2چپ و گرید 1 راست وفتق کوچک کشاله ران چپ در سونو گرافی برای من چند ماه پیش مشاهده شده. چند وقتی هست درد در کشاله ران دو طرف دارم. از جراحی ترس دارم.
  باید چکار کنم آیا نوع و روش خاصی برای جراحی با کمترین مخاطرات پس از عمل وجود داره؟ جنابعالی چه پیشنهاد میکنید؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 6 روز پیش)

   باید از نزدیک شما رو معاینه کنم 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من 3 سالو خورده ای پیشم وقتی 15 سالم بود رقتم دکتر گفتن ک وارکوثل خفیف دارم الان بعد 3 سال عروق چسبیده ب بیضه راحت قابل مشاهده است و بزرگ شده خواستم ببینم میتونم بدون عمل کردن حلش کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بدین و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

 • تصویر کاربر سمانه سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسر من کم تحرکی اسپرم دارن ما اقدام کردیم دوتا سقط جنین بدلیل نبود ضربان قلب سقط شد.البته با دارو نمیدونم دیگه باید چیکار کنیم تو شهر ماهم ی ارولوژی هست از لحاظ روحیم داغونیم داروهاشم ویتامین سی یی ال کارتینین بود خیلی ناامیدم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   اگر واریکوسل شدید یا متوسط داره باید عملش کنیم ولی اگه خفیف هستش عمل نیاز نداره 

 • تصویر کاربر مادر دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر پسر ۴ ساله ام هیدروسل دارن که همزمان با سندرم نفروتیک بوجود اومد،دو ماه بعدش کمتر شد اما دوباره دچار هیدروسل شد و الان تقریبا ۴ ماهه هیدروسل داره،تحت درمان برای سندرم نفروتیک هست،اما دکترش گفت ارتباطی به نفروتیک نداره،آیا باید زودتر درمان بشه با وجود ۴ ماه یا صبر کنیم؟مشکلی بوجود نمی یاد؟تحت درمان با پردنیزولون هست،در مدت ۸ ماه ۳ بار دفع پروتیین مثبت داشته
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   بهتره عمل بشه سریعتر 

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ...سلام.اقای دکتر من واریکوسل شدید دارم.آزمایش اسپرم دادم (عکس رو فرستادم براتون) .آیا احتیاج به عمل دارم یا میتونم عمل نکنم.من مجرد و 24 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   هر ۳_۶ ماه آزما یش اسپرم بده فعلا نیاز به جراحی نیست

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ...سلام
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   تکراری

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر بنده تکبیضه هستم سونو واریکوسل راست رو نشون داد اما ازمایش اسپرمم به گفته پزشکم ایده آل بود پزشکم جهت پیشگیری و اینکه مراقبت از بیضه ام باشه جراحی واریکوسل تجویز کردن پزشکم از پزشکان مجرب هستن مث خودتون.اینکه نوشتن تو عمل واریکوسل سرخرگ آسیب میبینه،طناب حمل کننده اسپرم آسیب میبینه،موجب هیدروسل میشه چن تا سوال داشتم
  1:چند مدت بعد از عمل میشه فهمید سرخرگ آسیب دیده؟و چگونه؟
  ۲:چند مدت بعد عمل میشه فهمید طناب حمل کننده اسپرم آسیب دیده؟وچگونه؟
  ۳:چند مدت بعد عمل میشه فهمید موجب هیدروسل شده؟و چگونه؟
  بنده تبریزم و پزشکم از پزشکان باسابقه ان مث خودتون
  لطفا تقریبا مدت رو بگین چون بعضا نوشتن مثلا به تدریج اسیب سرخ رگ موجب اسیب بیضه میشه خب این مبهمه به تدریج ینی چقدر؟
  چون بنده تکبیضه ام و شدیدا نگران
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام چون تک بیضه هستید به هیچ وجه جراحی نکنید چون آسیب به همون بیضه میتونه زندگی شما رو دچار اختلال کنه و زودتر ازدواج کنید و بچه دار بشید اگر این امکان رو ندارید اسپرم فریز در مراکز ناباروری انجام بدید

 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دو روز پیش در ادرار خودم لخته خون دیدم ازمایش دادم
  خواستم ببینم از لحاظ بیضه و پروستات مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام حتما آزمایش ادرار و کشت ادرار و آزمایش سیتولوژی ادرار در سه نوبت انجام بدین و سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری و با جواب تمام موارد فوق مراجعه حضوری داشته باشید در سونوگرافی که انجام داده اید مورد خاصی که توجه آدم رو جلب کنه وجود نداره در ضمن درصورتیکه سن شما بیشتر از ۵۰ سال است آزمایش خون PSA Cr نیز انجام دهید 

 • تصویر کاربر موذن سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  چند وقته روی بیضه یکسری سفیدی که پوست پوست میشه میبینم و بعضی غدد روی بیضه متورم تر شده و با فشار درد میگیره.
  لطف کنید راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام به نظر میرسه کیست سباسه باشه ولی مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر