دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا جراحی واریکوسل خطرناک است؟

واریکوسل مجموعه ای از عروق خونی متسع (بزرگ) شده در کیسه بیضه و اطراف بیضه ها می باشد. برخی مردان مبتلا به واریکوسل جهت درمان ناباروری و یا درد روش جراحی را انتخاب می کنند. آیا عمل واریکوسل خطرناک است؟عمل واریکوسل چگونه است؟ در ادامه به بررسی جراحی واریکوسل می پردازیم.

آیا شما نیز جز ۱۵ درصد از مردانی هستید که مبتلا به واریکوسل تشخیص داده شده اند؟ در صورتی که جواب بله است احتمال دارد به این فکر کنید که آیا جراحی واریکوسل ، مناسب ترین و تنها روش درمانی برای شماست یا خیر.

عمل واریکوسل چیست؟

واریکوسل در ناباروری ۴۰ درصد از زوج هایی نقش دارد که مرد، عامل ناباروری می باشد. ناباروری، ناتوانی یک زوج جهت باردار شدن پس از ۱۲ ماه رابطه جنسی محافظت نشده است.

در صورتی که فرد جهت درمان واریکوسل خود روش جراحی را در نظر گرفته باشد باید خطرات آن را نیز بداند. همچنین، باید دانست روش درمانی جایگزینی به نام آمبولیزاسیون واریکوسل وجود دارد که از کمترین سطح تهاجم برخوردار است.

علائم واریکوسل

آمبولیزاسیون واریکوسل شامل استفاده از تصویر برداری اشعه ایکس جهت موقعیت یابی و سپس انسداد جریان خونی می شود که واریکوسل را ایجاد کرده است. آمبولیزاسیون روشی غیر جراحی است و میزان موفقیتی هم اندازه با جراحی دارد.

بنابراین، قبل از تصمیم گیری باید در مورد گزینه های درمانی اطلاعات کسب کرده و جهت بررسی این گزینه ها، ابتدا باید از بهترین جراحی واریکوسل و خطرات مرتبط با آن ها شروع کرد.

انواع جراحی واریکوسل

در صورتی که فرد جراحی واریکوسل را مد نظر داشته باشد باید از انواع مختلف فرایند های جراحی مطلع باشد.

واریکوسلکتومی باز

این روش درمانی شامل ایجاد یک برش در ناحیه اینگوئینال یا کشاله ران می شود. جراح سیاهرگ هایی را که سبب ایجاد واریکوسل شده اند پیدا کرده و آن ها را می بندد.

واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک

این روش شامل ایجاد چندین برش بر روی ناحیه شکمی می شود تا ابزار ها از جمله یک دوربین مخصوص از طریق آن ها وارد شوند. با استفاده از دوربین (اسکوپ) سیاهرگ های به وجود آورنده واریکوسل شناسایی شده و سپس بسته می شوند.

واریکوسلکتومی میکروسرجیکال

این روش درمانی از برش هایی استفاده می کند که در روش جراحی باز ایجاد می شوند. با این حال، این روش برای یافتن سیاهرگ ها و بستن آن ها از یک میکروسکوپ استفاده می کند. این فرایند نسبت به فرایند های دیگر مدت بیشتری طول می کشد.

حتما بخوانید

اگر برای درمان واریکوسل از روش جراحی هراس دارید می توانید از روش های دیگر درمان واریکوسل استفاده کنید برای اطاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان واریکوسل

آیا عمل واریکوسل خطرناک است؟

در حالی که تمامی جراحی ها با خطر عفونت یا خونریزی همراه می باشند اما این موارد، بزرگ ترین خطرات جراحی واریکوسل هستند که فرد باید بداند:

هیدروسل

هیدروسل، تجمع مایع در درون یا اطراف کیسه بیضه است. این مورد به علت مختل شدن جریان لنف در حین جراحی به وجود می آید. هیدروسل می تواند بزرگ شده و در موارد نادر پاره شود. همچنین، می تواند سبب ایجاد یک احساس فشار در کیسه بیضه شده یا همراه با درد باشد. ممکن است، جهت از بین بردن هیدروسل به یک عمل جراحی دیگر نیاز باشد.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید هیدروسل چگونه به وجود می آید. جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

هیدروسل

میزان خطر ابتلا هیدروسل در جراحی باز می تواند به اندازه ۹ درصد باشد. احتمال بروز این عارضه با استفاده از میکروسکوپ کاهش می یابد.

هیدروسل

آسیب به شریان

شریان ها خون غنی از اکسیژن و مواد غذایی را به اعضای بدن از جمله بیضه ها می رسانند. شریان ها و ورید ها در بدن می توانند نزدیک به هم بوده و ممکن است در حین جراحی واریکوسل، یک شریان آسیب بیند. شریانی که در جراحی واریکوسل بیشترین احتمال آسیب را دارد شریان بیضه ای است و این وضعیت می تواند به صدمه دیدن بیضه منجر شود.

این آسیب، در ۱۲ تا ۲۴ درصد مواقع در عمل های جراحی باز اتفاق می افتد. استفاده از میکروسکوپ، مشاهده عروق خونی را بهبود بخشیده و در فرایند میکروسرجیکال کمتر از ۱ درصد مواقع شریان ها آسیب می بینند.

عوارض عمل واریکوسل و بیهوشی

واریکوسلکتومی لاپاراسکوپیک نیازمند بیهوشی عمومی است. همچنین، به دلیل بیهوشی کامل به وسیله دارو ها استفاده از دستگاه تنفس مورد نیاز است. پس از جراحی احتمال بالای ابتلا به گیجی و حالت تهوع وجود دارد.

واریکوسلکتومی میکروسرجیکال و باز، هم می توانند تحت بیهوشی عمومی و هم با استفاده دارو های بی حس کننده ای صورت گیرد که مستقیما به پوست اعمال شده و یا به کمر جهت بی حس کردن اعصاب تزریق می شوند. در بی حسی موضعی ممکن است به بیمار داروی آرام بخش نیز داده شود.

ملاحظات دوره بهبودی یا ریکاوری

فرد باید احساس خود بلافاصله پس از جراحی و زمان بهبود خود تا به حالت قبل از جراحی و برگشت به فعالیت های عادی خود را در نظر داشته باشد. زمان بهبودی پس از جراحی واریکوسل می تواند ۱ تا ۲ هفته به طول انجامد. باید تا ۴ هفته پس از جراحی از داشتن رابطه جنسی خودداری شود.

آمبولیزاسیون واریکوسل

این مورد، فرایندی جهت درمان واریکوسل است که نیازی به جراحی ندارد. آمبولیزاسیون واریکوسل تکنیکی با کمترین سطح تهاجم است که توسط یک رادیولوژیست مداخله ای انجام می شود. دارو های بی حس کننده به پوست ناحیه کشاله ران تزریق شده و سپس یک کاتتر یا لوله باریک به درون سیاهرگ پا وارد می شود.

با استفاده از تصویر برداری به وسیله اشعه ایکس، کاتر به درون سیاهرگ هایی پیش برده می شود که واریکوسل را به وجود آورده اند. هنگامی که کاتتر با موفقیت در جای مناسب قرار گرفت سیاهرگ های تحت تاثیر با جایگذاری یک یا چند کویل کوچک و یا یک ماده اسکلروز کننده بسته می شوند.

آمبولیزاسیون واریکوسل در ۹۰ درصد مواقع موفق عمل می کند. در این روش خطر ابتلا به هیدروسل پایین است زیرا جریان لنف مختل نمی شود. در این روش اساسا خطر بسته شدن شریان های بیضه ای وجود ندارد.

پس از ۱ یا ۲ روز فرد احساسی نزدیک به معمول داشته و ظرف ۷ تا ۱۰ روز قادر خواهد بود تا ورزش کند. پس از ۱ تا ۲ هفته فرد می تواند رابطه جنسی خود را از سر گیرد. قبل از تصمیم گیری درباره یک روش درمانی، بیمار باید تمامی گزینه ها را مد نظر قرار دهد.

در صورتی که تمایل به گفت و گو درباره آمبولیزاسیون واریکوسل دارید، یک رادیولوژیست مداخله ای را پیدا کنید که در این فرایند تخصص دارد. برای تعیین مناسب بودن یا نبودن آمبولیزاسیون واریکوسل برای خود، اهداف و سابقه پزشکی تان را با آن رادیولوژیست مداخله ای بررسی کنید.

مراقبت های پس از درمان واریکوسل

پروسه بهبود پس از انجام عمل جراحی سریع بوده و معمولا در نیز در آن کم است. باید تا ۱۰ الی ۱۴ روز از انجام ورزش و نرمش خودداری کنید. معمولا یک تا دو روز بعد از انجام عمل جراحی باز می توانید به زندگی روزمره و کار خود برگردید. همچنین باید جلسات ویزیت خود با دکتر اورولوژ را ادامه دهید. برای عمل جراحی که به خاطر مشکلات ناباروری انجام می شود، آنالیز مربوط به مایع منی بین سه تا چهار ماه به طول می انجامد چرا که مدت زمان مورد نیاز برای تولید اسپرم های جدید همینقدر طول می کشد.

پروسه بهبود یافتن پس از درمان آمبولیزه کردن نیز بسیار کوتاه و با درد کم است. باید بین ۷ تا ۱۰ روز پس از انجام این پروسه از انجام ورزش و نرمش خودداری کنید. معمولا پس از یک تا دو روز می توانید به سر کار خود برگردید. ضریب بازگشت واریکوسل در روش آمبولیزه کردن معمولا بالاتر از روش عمل جراحی است. اما موارد و شرایطی وجود دارد که در آن ها آمبولیزه کردن به عمل جراحی ترجیح داده می شود.

تاثیر درمان واریکوسل بر روی باروری آقایان

تاثیر درمان واریکوسل بر روی باروری آقایان هنوز مشخص نیست. در برخی از مطالعات و پژوهش ها باروری افراد پس از درمان واریکوسل بهبود می یابد اما در برخی تحقیقات دیگر چنین اتفاقی رخ نمی دهد. کیفیت مایع منی معمولا در ۶ نفر از هر ۱۰ نفری که واریکوسل خود را درمان می کنند اتفاق می افتد. این نوع روش درمان برای ناباروری باید در کنار روش های دیگر مربوط به آن مورد استفاده قرار گیرد تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسید.
در نوجوانان، که هدف اصلی از درمان واریکوسل و جراحی کردن حل مشکل رشد کند بیضه ها است، پروسه رشد کردن در ۸ نفر از هر ۱۰ نفری که این درمان را انجام می دهند ادامه پیدا می کند.

سوالات متداول در مورد واریکوسل

 در ادامه می خواهیم به شایع ترین سوالات درمورد واریکوسل پاسخ دهیم.

اگر نخواهم واریکوسل را درمان کنم چه اتفاقی می افتد؟

عدم درمان واریکوسل می تواند منجر به کوچک شدن بیضه ها و یا کاهش کیفیت مایع منی شود. این موارد می توانند منجر به بروز مشکلات باروری در آقایان شوند، هرچند که چنین چیزی به ندرت اتفاق می افتد. واریکوسل می تواند در گذر زمان مشکلات و آسیب های جدی به بیضه ها وارد کند که قابل درمان و حل کردن نیستند. اگر تست آنالیز مایع منی نرمال باشد، درمان نکردن واریکوسل ایرادی ندارد. اما اگر این آزمایش نرمال نباشد باید حتما به فکر درمان باشید. در برخی از آقایان تاثیر واریکوسل در تولید کردن اسپرم ممکن است با گذر زمان شدیدتر شود. مشکلات باروری ممکن است سال ها بعد رخ دهند، حتی اگر در همان اوایل چنین اتفاقی نیوفتد.

فرزند نوجوان من دارای مشکل واریکوسل است. آیا باید در سن نوجوانی درمان شود؟

درمان کردن در مورد نوجوان ها بستگی به شرایط و موارد مهمی دارد. خیلی مهم است که گزینه های پیش رو را با یک اورولوژ مخصوص کودکان مطرح کرد. در شرایطی درمان کردن واریکوسل در نوجوانان گزینه پیشنهادی است که فرد دارای درد باشد و یا این که یک بیضه حدود ۱۰ درصد کوچک تر از بیضه دیگر باشد. برخی از خانواده ها به دنبال درمان واریکوسل فرزند خود می روند چرا که نمی خواهند در آینده مشکلات باروری برای فرزندشان پیش بیاید. آنالیز کیفیت منی می تواند بر روی نوجوان های بزرگ تر انجام شود تا مشخص شود آیا درمان واریکوسل به آنها کمکی می کند یا خیر.

زمان مورد نیاز جهت بهبود کیفیت اسپرم برای بارداری چقدر است؟

آزمایش های آنالیز مایع منی معمولا پس از انجام عمل جراحی هر سه الی چهار ماه انجام می شوند. ایجاد بهبود معمولا تا شش ماه طول می کشد و گاهی اوقات نیز به یکسال خواهد کشید.

در حین انجام آزمایش و لمس کردن بدن متوجه یک بیرون زدگی یا توده در کیسه بیضه های خودم شود. آیا باید نگران باشم؟
وجود موارد غیر نرمال در سیستم تولید مثل آقایان ممکن است به شکل یک توده در داخل بیضه در آیند. وجود این توده ها معمولا جای نگرانی ندارد و تاثیر کمی بر روی سلامت دارند. یا ممکن است نشانه ای از یک بیماری خطرناک و کشنده باشند. این مهم است که متوجه شوید چه عاملی منجر به ایجاد توده در کیسه بیضه شما شده است. به عنوان مثال، سرطان بیضه یک عامل برای نگرانی است و نیاز به درمان سریع دارد. زمانی که یک برآمدگی و یا توده در بیضه های خود حس کردید مهم است خیلی زود به یک پزشک مراجعه کنید.

عدم درمان واریکوسل چه عوارضی دارد؟

این مشکل می تواند بر روی باروری فرد تاثیرگذار باشد. در ۳۵ الی ۴۴ درصد از آقایانی که مشکل ناباروری دارند واریکوسل مشاهده می شود و مشکل واریکوسل در ۴۵ تا ۸۱ درصد از آقایانی که ناباروری ثانوی دارند رویت شده است.
ناباروری اولیه معمولا مربوط به زوجی است که هنوز پس از یک سال تلاش نتوانسته اند برای اولین بار بچه دار شوند. ناباروری ثانویه مربوط به زوجینی است که حداقل یک بار در گذشته صاحب فرزند شده اند اما دیگر توان انجام این کار را ندارند.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معالج شما معمولا این مشکل را پس از یک آزمایش بدنی متوجه می شود. یک واریکوسل همیشه در زمانی که دراز کشیده اید خود را نشان نمی دهد و یا قابل لمس نیست. پزشک معالج به احتمال زیاد زمانی بیضه های شما را آزمایش می کند که ایستاده باشید.

پزشک معالج ممکن است به انجام سونوگرافی کیسه بیضه ها نیاز داشته باشد. این کار کمک می کند تا بتوان رگ های بسته شده را اندازه گیری کرد و به پزشک شما امکان داشتن تصاویر دقیق و با جزئیات زیاد از وضعیتتان را می دهد.

پس از این که واریکوسل تشخیص داده شد، پزشک شما آن را به یکی از درجه های کلینیکی واریکوسل نسبت می دهد. بر اساس اندازه برآمدگی و توده موجود در بیضه ها، درجه یک، دو و سه از مشکل واریکوسل وجود دارد. درجه اول کوچک ترین آن و درجه سوم بزرگترین آن است.

اندازه واریکوسل لزوما بر روی درمان کلی که پزشک انتخاب می کند تاثیری نگذارد چرا که شاید اصلا نیاز به درمان نداشته باشید. درمان های پیش رو بسته به میزان ناراحتی شما و مشکلات ناباروری انتخاب می شوند.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرابولفضل یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشد من ۱۳ سالمه.و حدود ۳ساله که وقتی به کیسه بیضم دست میزنم حالت کرم زدگی داره.درد هم میکنه هنوز دکتر نرفتم .ولی خودم فکر کنم جراحی لازم دارم.نظر شما چیه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی از بیضه ها انجام بدین

 • تصویر کاربرمحسن دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 4ماه پیش جراحی واریکوسل و هرنی را با هم انجام دادم و امروز ازمایش اسپرم دادم جواب براتون پیوست میکنم نکته قابل تامل این است که من قبل از عمل دو بار برای ای یو ای اقدام کرده بودم اسفند97 حرکت اسپرم 30 درصد و تعداداسپرم 50 میلیون بود و فروردین98 ان موقع در ازمایشم حرکت اسپرم 28 درصد و تعداداسپرم 50 میلیون بود اما امروز که ازمایش دادم 4ماه بعد از جراحی طبق ازمایش که براتون میفرستم تعداد 10 میلیون و حرکت 15 درصد,واقعا جا خوردم علت چی میتوند باشد ایا جراحی بد بوده است؟ لطفا راهنمایی کنیید ممنون راستی با این جواب ازمایش برای ای یو ای مناسب است یا ای وی اف کنم خانمم 39 ساله استباز خیلی ممنون از راهنمایتون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   IVFیا ICSI

    

 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یک بار عملواریکوسل انجام دادم ازپاین شکم بعد از هشت سال رفتم دکتر گفت باید از بیضه عمل مجدد بشه میخواستم ببینم دلیل بر این میشه که مشکل من برطرف نشده بود بخاطر این بوده و اگه عمل کنم مشکلم حل میشه ?اسپرم شکل نرمال نداشته یعنی سر نداشته
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   ممکنه با عمل بهتر بشوید یا نشوید صد در صد نیست

 • تصویر کاربرreza جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من جوانی ۱۸ ساله هستم وسه سال است که واریکوسل دارم و متاسفانه نتوانستم دکتر متخصص برم واز این‌ بیماری رنج میبرم حالا باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بدین

 • تصویر کاربرعلي سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ٤٦ سال دارم
  سالها بعد از ادرار مايع غليضي ازم ترشح ميشه كه بعد از اون بيضه هام شروع به درد ميكنه كه در صورت نزديكي با انزال دردناك خوب ميشه
  به تازگي در ادرار كردن دچار مشكل شدم و سرعت ادرارم كند شده و نيمه شب احساس ادرار دارم و احساس درد در بيضه هام رو شب ها دارم
  شكل بيضه هام تغيير نكرده اما رگها و عروق او ورم داره كه در زمان هاي مختلف اين ورم ها كم و زياد ميشه
  ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   احتمالا التهاب پروستات دارید

 • تصویر کاربرپویا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب

  بنده دو سال پیش به تشخیص دکتر ارولوژی (دکتر علیرضا سیروس کبیری)واریکوسل گرید ۳ داشتم و جراحی کردم و بیضه سمت راستمم کوچیک شده
  این دوسال با توصیه پزشک مراقبت کامل داشتم(استخر و...)

  من همون موقع ها بهشون مراجعه کردم و گفتن خوب شدی

  خلاصه الان مزاحم شما شدم میخوام بدنسازی کار کنم
  و مراقبتمم دارم (یک ماهی هست شروع کردم)

  اما تو سمت راست مخصوصا کشاله ران درد زیاد دارم و پاهام داغ میکنه و پر از رگ های متورم توی مچ پام هست و رابطه جنسی هم که داشتم منی خیلی کمی خارج شد شاید دو قطره
  اما بیضه که نگاه میکنم نشانه های قبل که توی کیسه بیضه بود ،نیست

  حالا دارم افسرده میشم اگ راهی هست بهم بگید
  دوس دارم بدنم ورزیده و مریضیمم برنگرده

  حجامت و ...هر چی میشه بم بگید
  انشالله همیشه سالم و تندرست باشید

  یاحق
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بده اگه خوب بود به ورزشت برس ولی بدون هورمون و مکمل

 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من سرباز هستم و در مقطعی متوجه درد ببضه شدم و متوجه واریکوسل شدم ک متخصص اولی ک مرتجعه کردم گفتن ک اتروفی سمت راست دارم و عمل نکنم شاید هردوبیضه رو از دست بدم اما دکتر بعدی ک مراجعه کردم گفتن درجه سه هست و مشکل ممکنه ایجاد کنه و گفتن با حساسیت عمل میکنن و عمل کردم...الانم واقعا از اینده میترسم عملم دکتر گفتن ک خوب بوده اما استرس زیادی دارم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   باید چشم به آینده داشت

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام درمان واریکوسل باجراحی بهتره یایامصرف قرص؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   جراحی اگر اندیکاسیون جراحی داره

 • تصویر کاربرمحسن چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  بعد از معاینه و سونوگرافی رنگی مشخص شد که واریکوسل چپ،گرید ۲ دارم.
  آزمایش اسپرم انجام دادم و تعداد اسپرم ۹میلیون و ۸5۰ هزار،حرکت اسپرم ۱۱،۸۶ حرکت آرام و ثابت اسپرم ۱۱،۸۶،مورفولوژی نرمال،و بقیه موارد آزمایش نرمال بوده.
  آیا با عمل میکرو سرجری امکان بچه دار شدن رو دارم.
  آزمایش اسپرم هم براتون ارسال کردم.
  مرسی از شما آقای دکتر.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   یکبار دیگه آزمایش اسپرم تکرار بشه و جهت معاینه واریکوسل مراجعه کنید سونوگرافی برای درجه بندی واریکوسل ارزش ندارد

 • تصویر کاربرحمیدی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدود یکسال بعد از عمل واریکوسل متوجه فشار شدم آیا ممکن است علت از عمل واریکوسل باشد
  فشار خون در حد 14 تا 16
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر