خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد. نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دارین پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  اقای دکتر پسرم دو روزه جراحی هیدروسل کرده
  سنشم دو سالو نیمه الانم خیلی حرکت میکنه پا میشه راه میره ضرری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 5 روز پیش)

   نه مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر فافا شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام فرزند چهارساله من عمل هیدروسل انجام داده الان کمتر از یک ماهه که یکی از بیضه ها مجدد آب آورده
  دکتر معتقده پسرم شیطونه باعث شده
  آیا این در نتیجه عمل دکتر یا تحرک بچه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   عمل در کدام سمت بوده و آب آوردن مجدد بیضه الان در کدام سمت هست 

 • تصویر کاربر سامیار شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید یه سال داشتم پسرم دوماهشه یکی از بیضه هاش وقتی که به دنیا اومد آب داره الان می‌خوام ختنش کنم آیا میتونم این کار کنم یا خطر ناکه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   اگر آب آوردگی اش شدیده ختنه انجام نده 

 • تصویر کاربر اکبر سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دیروز عمل واریکوسل دو طرف رو داشتم ی طرفم حاد بود((سمت چپ )) بعدش امروز یکم ایستادم و راه رفتم الان حس میکنم همون بیضه ک وضعیت حاد تری داشت هیدروسل پیدا کرذم و بیضم اب اورده ایا به مرور حل‌میشه مشکل یا جدیش بگیرم و نیاز ب عمل جراحی داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   شورت سرجی فیکس بپوش 

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام همسرم عمل هیدروسل با بی حسی داشته امروز روز دوم تا الان دوبار بعداز اتمام ادرار ضعف شدید میکنه وتقریبا از حال میره علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   به جراح خودتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربر باران جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید، من امروز متوجه شدم که پسرم که 2سال و هشت ماه داره یکی از بیضه هاش متورم شده مثل بادکنک، خیلی بزرگ نیست اما از سمت راستی بزرگتره، بعضی وقتها هم کوچیک میشه. آیا نیاز هست که به پزشک مراجعه کنم
  دوتا عکس از زمانی که بزرگه و زمانی که کوچیکه ضمیمه میکنم، فقط وقتی کوچیک میشه بازم انگار سمت چپی تهش یه مایع هست و بیضه یکم بالاتره
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   احتمالا فتق داره سونوگرافی از بیضه ها و کانال اینگوئینال دو طرف از جهت تعیین دیامتر کانال و هرنی انجام بدین 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲روزه عمل هیدروسل انجام دادم ۲روزم بستری هستم بازم متورم شده کیسه بیضم چیکار کنم مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   کیسه یخ بذار تا ۵ روز بعد از جراحی و شورت سرجی فیکس بپوش و با یک پارچه یا گاز زیرش بیضه رو بالا قرار بده 

 • تصویر کاربر اسکای پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۲۹ ساله و مجردم تقریبا دو ماه در قسمت کیسه بیضه سمت راستم ورم ابی مانند به وجود امده که زمان دراز کشیدن و خواب فرو کش میکند بعد از گذشت چند دقیقه از بیدار شدن و ایستادن دوباره شروع به ورم میکند تشخیص اولیه شما چیست و ایا نیاز به جراحی دارد خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   ممکنه فتق باشه سونوگرافی فتق و بیضه ها انجام بده 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید بندە ٢٦ سالمە و هیدروسل سمت چپ را عمل کردم الان هیچ مشکلی ندارم فقط سوالم اینە کە باوجود اینکە آزمایش خون، منی ، ادرار و حتی سنوگرافی هم انجام دادم و؟همە نرمال بودن بە نظر شما دلیل این هیدروسل می تونە نگران کنندە باشە؟ مثل سرطان بیضە
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر آرتین پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام پسر من چهارماهشه و بدو تولد هیدروسل داشت و روز به روز بزرگتر میشه انگار و سونو گرفتیم گفتن هیدروسل شدید هر دو طرف داره.هنوز پسرمو ختنه نکردیم میخواستم بدونم باید ختنه بشه یا نه؟ آیا با ختنه بد تر میشه یا مشکلی پیش میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   ختنه نباید بشه وگرنه چسبندگی آلت پیدا میشه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر