خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد. نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشی تقریبا چهل روز میشه هیدرسل سمت چپ مو عمل کردم بعضی موقعه ها احساس درد میکنم از هردو بیضه هام میشه شکم من هم درد میکنه بعضی موقعه ها از هردو طرف
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتروعرض خسته نباشیدوآرزوی توفیق میخواستم علت ادارزیادبعدازجراحی هیدروسل رابفرماییدواینکه آیا ممکن است برگشت پذیرباشدباسپاس ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من پنج روزی عمل جراحی فتق هرنی چپ با واریکوسل گرید ۳ چپ عمل کردم ولی دو روز بعد عمل جراحی رگ الت سمت چپ صفت و برجسته شده هیچ دردی هم نداره خودتون در بیمارستان فرهیختگان جراحی کردین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   نگران نباش مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر سیاوش یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 16 سالم هست و چند روز پیش سونوگرافی رفتم تو عکس ارسالی هست و نتیجه اش این بود هر دو بیضه در داخل اسکروتوم با سایز و اکوپترن نرمال و بدون توده فضاگیر مشاهده شده‌اند .
  اپیدیدم چپ حدود و اکوپترن نرمال دارد.
  کیست ساده به دیامتر ۳م.م در سر اپیدیدم راست رویت شد .
  هیدروسل و واریکوسل مشاهده نشد.
  ضخامت پوست نرمال.
  میخواستم بدونم کیست ساده نیاز به درمان داره یا امکان داره بعداً با مشکلاتی مواجه بشم با ممکن هست کیست بزرگتر بشه اگر یه راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   مهم نیست ولش کن

 • تصویر کاربر سام پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام پسرم دوماه ویک هفته است که به دنیا آمده دوقلو بودن ۳۶ هفته بدنیا آمدن متوجه شدم یکی از بچه ها بیضه راستش بزرگ شده سونو گرفتم گفت که بیضه ۹ سی سی آب آورده است آیا این آب جذب میشود یا نیاز به جراحی دارد میتوانم ختنه اش کنم چه مدت طول میکشد تا جذب شود ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   اگر تا یک سالگی جذب نشود باید جراحی شود ختنه هم میتونید انجام بدین 

 • تصویر کاربر سام پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  باسلام پسرم دوماه ویک هفته است که به دنیا آمده دوقلو بودن ۳۶ هفته بدنیا آمدن متوجه شدم یکی از بچه ها بیضه راستش بزرگ شده سونو گرفتم گفت که بیضه ۹ سی سی آب آورده است آیا این آب جذب میشود یا نیاز به جراحی دارد میتوانم ختنه اش کنم چه مدت طول میکشد تا جذب شود ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   اگر تا یک سالگی جذب نشود باید جراحی شود ختنه هم میتونید انجام بدین 

 • تصویر کاربر یاس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلم فزندمون 8سال داره به علت عفونت بیضه سمت چپ بردم اورولوژیست سنو گرافی کامل لگن و کلیه وو داد دکتر گفت عفونت خفیف و هیدروسل خفیف داشت سفکسیم و باکلوفن به مدت 21 روز تجویز نمود بعد از مصرف دارو ها رو 22 نگامیکنم درد بیضه خوب شد اما بیضه چپش فعلا کمی از سمت راست بزرگتر هست آیا نیاز به ادامه درمان دارد یا خودبخود برطرف میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   دو سه ماه صبر کنید اگر درست نشد سونوگرافی مجدد انجام بدین 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام.بعد از عمل آیا بیضه به سمت بالا توسط بخیه کردن توسط پوست فیکس میشود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   بخیه به زیر جلد زده می‌شود نه خود پوست 

 • تصویر کاربر اصف جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  درضمن آقای دکتر با این بیماری که براتون گفتم واریکوسل درجه ۲ و کیست بزرگ که هردو در بیضه سمت چپ هستن میتونم‌ برای معافیت سربازی کاری بکنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   از سازمان نظام وظیفه بپرسید

 • تصویر کاربر اصف جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر من ۶ یا ۷ سال پیش رفتم دکتر مجاری ادراری تشخیص دادن در بیضه چپ هم واریکسل از نوع دوم و کیست بزرگی وجود دارد. اول گفتن باید جراحی بشه.اونم کار سخت و حساسی هست.بعد منصرف شدن. عفونت ادراری هم داشتم. حالا دردم بیشتر شده احساس سوزش دارم. چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر