خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد. نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  برای بزرگ کردن آلت چه روش هایی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   روش مناسبی در ایران وجود ندارد جراحی های بزرگ کردن آلت در امریکا و اروپا مخصوصا ایتالیا خوب انجام میشه ولی متاسفانه در ایران نه تنها با جراحی و کارهایی که انجام میشه بعضی وقتها آلت کوچکتر شده یا بد شکل می‌شود یا کاری میکنن که آلت کلا میوفته موقع نعوظ و سر پایین میشه 

 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من مجرد و ۳۱ ساله هستم حدود چهار سال پیش به اختلال نعوظ مبتلا شدم و همین جور بدتر شدم و بعد میل جنسیم کاهش پیدا کرد و اونم به مرور بدتر شد و الان هیچ حس جنسی ندارم اصلا شهوتی نمیشم و حتی نمیتونم خودارضایی کنم دکتر هم رفتم آزمایش تستوسترون و سایز بیضه هام نرمال بودن واقعا بخدا دیوونه شدم اصلا انگار اخته شدم واقعا دلیلش چیه چرا اینجوری شدم؟ البته من در گذشته به شکل افراطی خودارضایی میکردم یک بار چهار سال پیش که اینکارو انجام میدادم متوجه شدم آلتم حسش کم شده و از اون به بعد با اینکه خودارضایی رو کم و حتی ترکش کردم بازم به بدتر شدنش ادامه داد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر، من بیضه راستم سه برابر بیضه چپم بود، حین فوتبال ی ضربه شدید بهش دوباره وارد شد، حالا حس میکنم بالای بیضم هم متورم شده این دفعه، آیا ممکنه شدیدتر شده باشه؟ چند هفته بعد از عمل میتونم کاملا فوتبال بازی کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سونوگرافی مجدد انجام بدین - ۳ ماه بعد از جراحی فوتبال می‌توانید بازی کنید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر قبلا نتیجه ازمایش اسپرم در دوسال مختلف رو خدمتتون فرستادم.که فرمودین مجدد تست رو تکرار کنم و اگر مختل بودو در معاینه گرید دو بود عمل نیازه.. دو سئال دارم ممنون میشم بفرمایید
  1- ایا ازمایش جدید من خیلی مختل شده بود نسبت به قبلی. تست اسپرم باید دو یا سه روز پس اخرین نزدیکی باشد؟
  2- اگر بخواهیم به روش ivf و ازمایشگاهی برای همسرم در اینده اقدام به بارداری کنیم ایا مجدد من نیاز به عمل جراحی خواهم داشت؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   آزمایش تاریخ تیر ۹۹ اختلال داشته ولی آزمایش دیگه که تاریخش مشخص نیست نرمال هستش 

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من بیضه سمت چپم باد کرده بود جوری که بیضمو حس نمیکردم تو سونا دکتر دید فتخم دارم سمت چپ الان 15 روزه عمل کردم بیضم خیلی بزرگه یا ورم داره این ورم عادیه یا بیضم مشکل داره که ایقدر بزرگه اولین روزا خیلی درد داشت که با مصرف قرص داکسی کیم درد بیضم کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . خسته نباشید
  یه سوال داشتم . .
  واریکوسل سمت چپ یه سال پیش عمل کردم . رفتم سونو درد داشتم . پنج ساله بچه دار نشدیم
  سونو نوشته بود عود واریکوسل سمت چپ . هیدروسل خفیف هر دو طرف . شروع واریکوسل سمت چپ .
  دو طرف واریکوسل عملم کردن . گفتم هیدروسل عمل نمیکنید مگه . گفتن نمیخاد با دارو خوب میشه . میخواستم بدونم احتیاجی به عمل هست یا نه ؟
  ممنون ازر توجهتون . خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بده 

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام یک هفته عمل کردم جای بخیه ها باز شده الان داخلش مشخصه باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام یک هفته عمل کردم جای بخیه ها باز شده الان داخلش مشخصه باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . آیا امکانش هست که با کاندوم استمناء کنم و مایع منی وارد کاندوم بشه و از کاندوم به ظرف منتقل کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر امیرحسین یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدپسردوقلو ۲ساله ونیم ورم بیضه سمت راست دارند عمل جراحی تاچه مدت میتونیم به تعویق بندازیم خطردارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   خیلی نمیشه به تعویق انداخت 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر