خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد. نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  با سلام. جناب دکتر
  بنده ۳۶ساله هستم و هفته قبل عمل هیدروسل بزرگ دو طرفه انجام دادم و به نظرم تخم سمت راستم نسبت به چپ بزرگتر است و البته طبق نظر پزشک دیواره بیضه ام ضخیم شده است. لطفا در این مورد نظر دهید(مشکلی به وجود نمی اید)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   معمولا مشکلی پیش نمیاد 

 • تصویر کاربر Am سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من ۲۷ سالمه هیدورسل شدید بیضه دارم با معرفی چند آشنا به طب سنتی رفتم حدود دوما زالو انداختن حجامت کردن ولی هیچ تغییری نکرده بعد دوماه بهم گفتن برم سونو بگیرم که اونجا جوابش نوشتن هیدروسل شدید اونام گفتن ادامه بده که احتمالش هست خوب نشی چون شدیده..از چند نفرم شنیدم گفتن عمل کردیم بازم برگشته میخواستم که راهنماییم کنین آیا عمل کنم یان ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   عمل هیدروسل عمل زیبایی ست ،اگر اذیت میشید عمل کنید،اگر موقع نشستن و راه رفتن اذیت نمی‌شوید عمل نکنید

 • تصویر کاربر Mm جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکترمن ۱۲روزه که جراحی هیدروسل داشتم بیضه ی سمت راستم سفت شده دردهم میکنه به طوری که نمیتونم راه برم به نظرشماچیکارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   مراجعه به جراح خودتان

 • تصویر کاربر شهاب پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  باسلام من 47سالمه عمل کشاله ران سمت راست و داشتم بعد بیست روز بیضه سمت راستم متورم شد بعدمراجعه به جراح و سونو گرافی تشخیص هیدروسل 4/3شدند الان ایا راهی جز جراهی،برای از،بین بردنش تورم وجود نداره ایا این موضوع خیلی باعث ناراحتی من شده ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   شورت سرجی فیکس بپوشید و زیرش گاز بذارید تا بیضه بالا قرار بگیره اگر بعد از ۳ ماه هیدروسل خوب نشد می‌توانند برای زیبایی عمل کنید وگرنه می‌توانند عمل هم نکنید عمل هیدروسل عمل زیبایی است 

 • تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام، ببخشید واسه کسی که عمل دیسک کمر انجام داده و مجرد هست، 28 ساله تو مدت 75 روز که از عمل ش میگذره حدودا 12 بار جنب شده آیا مشگلی داره، البته تو دو هفته اول جراحی 4 بار بوده، وبقیه اش، تو فاصله چند، روز، چند روز.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۲۲ سالمه حدود ۱سال پیش تو سربازی واریکوسل دو طرفه داشتم همون سربازیم عمل کردم الان بعد ۱ سال دوباره بیضه سمت راستم درد میکنه پاین بیضمم رگش بادویه جوری پیچ خورده رگش اندازه بیضم از سمت چپی کمی بزرگ تروشل ول تر شده این موضع خیلی ناراحتم میکنه ایا بازم واریکوسل دارم ؟یا مشکلی در بچه دار شدم داره یا نه مرسی ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی رنگی از بیضه‌ت از جهت عود واریکوسل و بررسی ریفلاکس وریدی انجام بدت و آزمایش اسپرم 

 • تصویر کاربر رهام دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام پسرم عمل هیدروسل انجام داده از اتاق عمل ک اومد بیرون همچنان ورم داشت و بیضه سمت راست خیییلی متورم شده باید این نشانه چیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر رامین چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من دوساله ازدواج کردم و بچه دار نشدیم رفتم سونو گفت بیضه راست درجه یک و بیضه چپ درجه ۳
  عمل کردم
  قبل از عمل تعداد اسپرمام ۴ ملیون بود الان چهار ماه میگذره تعدادشون شده ۱۳ ملیون
  میخاستم ببینم امید به بارداری طبیعی هست یا نه
  سوال دومم اینه مه الان چند روزیه که حس میکنم بیضه چپم بزرگ شده با دست نمیتونم حسش کنم
  میتونه هیدروسل باشه؟
  باید اقدام فوری کنم؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سونوگرافی بکن - بهتره سریعتر با روش‌های کنم باروری بچه دار بشین 

 • تصویر کاربر محمدامین یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 14 سالمه و در سن بلوغ هستم یه عکس براتون فرستادم ببینید چیز خاصی هست ن درد ن سوزش ن خارش هیچی مشکلی نیس ببینید چیز خاصی هیت
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   عکسی ارسال نشده

 • تصویر کاربر M شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بیضه سمت راستم اب اورده و گفتن هیدروسل هستش دکتر هم رفتم و دارو داد ولی خوب نشد ایا ممکنه باعث عقیم شدن بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   اگر خیلی بزرگ باشه ممکنه باعث ناباروری بشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر