خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد. نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاسین سه شنبه ۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خداقوت
  من یک ماه پیش عمل هیدورسل انجام دادم تقریبا میشه گفت اندازه ش ب اندازه یک عدس بود ولی بعد از یک ماه مجددا همان جایی ک عمل کردم باز اون مایع قبلی ظاهر شده ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   هیدروسل کلا همینه مهم نیست ولش کن 

 • تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام نوزاد ۴۵ روزه هیدروسل خفیف در سمت راست و هیدروسل متوسط در سمت چپ در سونو تشخیص داده شده هیدروسل از نوع مرتبط بوده ولی فتق مشاهده نشده به نظر شما احتیاج به جراحی هست ؟و اینکه احتیاج به سونو مجدد داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   هیدروسل اگه ارتباطی باشه یعنی فتق هم کنارش داره و باید عمل بشه اما اگر غیر ارتباطی باشه باید تا یک سالگی تخت نظر باشه اگر برطرف شد که هیچ اگر نشد باید جراحی بشه 

  2. تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   ممنون از شما
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   در خدمتم 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اح یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خوبی عزیزم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام ممنونم 

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  2 سال پیش عمل هیدروسل انجام دادم یه درین داخل بیضم بود که هیچگونه آب از داخل این لوله بیرون نیومد بعد از اینکه درین را درآوردم اندازه بیضم هیچ تغییری نکرد به درکترم گفتم اعلام کردند 6 ماه طول میکشه ولی هیچگونه تغییری نداشت بلکه الان بزرگتر شده و خیلی ظاهرش اذیتم میکنه
  نمیشه بدون جراحی آب داخلش را تخلیه کنند. خسته شدم از عمل لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   بهترین راه عمل جراحی مجدد هست 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من رفتم پیش متخصص بعد برام سنو گرافی نوشتن و رفتم بعد گفتن ک دچار آب گرفتگی (هیدروسل)خفیف شوده ولی الان یکم درد و ناراحتی دارم میخواستم بدونم بدون عمل هم میشه کاری کرد چون برا استخدامی نظام می‌خوام برم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   جراحی تنها راه حله 

 • تصویر کاربر علیخانی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید من خیلی وقته که مشکل بیضه داشتم یکی از بیضه های من سمت راستش بزرگ هست و در طول زمان هم داره بزرگ تر میشه رفتم دکتر سوسنوگرافی گرفتم جوابش اومد نوشته.....
  ((هیدورسل شدید اکوفری در همی اسکروتوم سمت راست مشاهده شده)) همین ببخشید میشه مریضی مو هب توضیح بدید و راه حل مشکل آن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   آب دور بیضه جمع شده و درمانش جراحی هست 

 • تصویر کاربر dsadas دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  d
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سوال مشخص نیست 

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلا خسته نباشید من وقتی ورزش میکنم و حرکت شکم میزنم قسمت بیضه سمت راست که پاهام میاد بالا بسیار درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر قلی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  باسلام
  پسر ۲ ساله دارم.از بدو تولد هیدروسل داشت گفتن شاید تا یکسالگی رفع شود اما نشد بعدش هم که به کرونا خوردیم تا الان...بیضه راستش هیدروسل کاملا مشهود دارد.
  چقدز این عمل عجله ای هست و چقدر زمان داریم.
  چون میخواهم حداقل واکسن کرونا زده باشیم که با خیال راحت بریم بیمارستان.
  چقدز این عمل اضطراری هست؟
  و چقدر طول میکشه که کودک به فعالیت عادیش برگرده بعد عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سونوگرافی از کانال اینگوئینال دو طرف انجام بدین اگه فتق هم داشت عجله ای هستش و نمیشه خیلی به تعویق انداخت -یک هفته 

 • تصویر کاربر سیروان چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  درود
  جناب دکتر بنده35 سالمه و حدودا 4 ماه پیش حس کردم که در کنار بیضه سمت چپ کنار رگ یک چیزی شبیه به خود بیضه که کمی سفت هست ولی با فاصله خیلی کم جداست (خود بیضه نیست) ودر معاینه درد هم دارد.
  زمانی که به هر دلیلی مثلا در خواب تحریک انجام میشود ولی خارج شدن منی اتفاق نمیافتند رگ ها تا شکم درددار میشود و بیضه ها هم درد دارند.
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  پیشاپیش تشکر میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   سونوگرافی از بیضه‌ ها انجام بده 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر