خطر هیدروسل را باید جدی گرفت!

به تجمع مایعات در کیسه بیضه گفته می شود. اغلب، هیدروسل دلیلی مشخص و همچنین ضرری نداشته و می توان آن را همان گونه رها کرد.در صورت نیاز، اغلب عمل هیدروسل می تواند مشکل را برطرف کند. در تعداد اندکی از موارد، هیدروسل در اثر یک مشکل زمینه ای در بیضه به وجود می آید.

کیسه بیضه به طور معمول شل، نرم و گوشتی است. کیسه بیضه دو بیضه را نگه داشته که به راحتی می توان وجود آن ها را در کیسه بیضه حس کرد. یک لوله یا مجرا (وازو دفران) اسپرم ها را از هر بیضه به سمت آلت تناسلی می برد. پایین تر بودن یک بیضه نسبت به دیگری عادی است.


هیدروسل چیست؟

هیدروسل، به تجمع مایعات در کیسه بیضه و در نزدیکی یک بیضه گفته می شود. تجمع مایعات در بیضه معمولا در یک سمت رخ می دهد اما گاهی اوقات نیز می تواند در نزدیکی هر دو بیضه تشکیل شود.

بیضه عادی توسط کیسه ای از جنس بافتی نرم و محافظت کننده احاطه شده است این کیسه مقدار کمی مایع لغزنده جهت فراهم کردن حرکت آزادانه بیضه تولید می کند که فرد آن را احساس نمی کند. مایع اضافی معمولا به درون سیاهرگ های کیسه بیضه تخلیه می شود. در صورتی که تعادل بین مقدار مایع تولید شده و مایع تخلیه شده تغییر کند، مقداری مایع به عنوان یک هیدروسل تجمع می کند.


انواع هیدروسل

در این قسمت به معرفی انواع هیدروسل می پردازیم.

هیدروسل مرتبط

زمانی که تمام کیسه اطراف بیضه بسته نباشد و مایع باقی مانده می تواند به بیرون جریان یابد اتفاق می افتد.

هیدروسل غیر مرتبط

این نوع هیدروسل زمانی است که کیسه اطراف بیضه بسته شده باشد. دراین صورت بدن شما مایع را نمی تواند جذب کند.

انواع هیدروسل


شکل هیدروسل چگونه بوده و چه احساسی دارد؟

یک هیدروسل، احساسی مانند یک بادکنک کوچک و پر از مایع در کیسه بیضه دارد. این هیدروسل، نرم بوده و عمدتا در مقابل یکی از بیضه ها قرار می گیرد.

هیدروسل ها به شدت در اندازه با هم متفاوت اند. هیدروسل های بسیار بزرگ گاهی اوقات در مردان سالمندی دیده می شوند که هیچگاه تورم کیسه بیضه خود را به پزشک نشان نداده اند. ممکن است این کیسه در طی چند سال بزرگ شده باشد.

تجمع مایعات در بیضه به طور معمول بدون درد هستند. هیدروسل های بزرگ می توانند به دلیل اندازه خود ناراحتی ایجاد کنند. در صورتی که فرد به یک هیدروسل بسیار بزرگ ابتلا داشته باشد، ممکن است راه رفتن یا داشتن فعالیت جنسی برای او با ناراحتی همراه باشد.

هیدروسل

مشکل دیگری که ممکن است در بیضه رخ دهد واریکوسل است. به بزرگ شدن رگ های بیضه واریکوسل می گویند برای اطلاع از بهترین روش درمان واریکوسل بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 درمان واریکوسل  

چه چیزی سبب برگشت هیدروسل می شود؟

اغلب، تجمع مایعات در بیضهدر بزرگسالان بروز کرده و بیش ترین شیوع را در مردان بالای ۴۰ سال دارند. در اغلب موارد علت آن مشخص نیست. تعداد اندکی از آنها هنگامی به وجود می آیند که یکی از بیضه ها مشکلی داشته باشد.

برای مثال عفونت، التهاب، آسیب یا وجود تومور در بیضه می تواند سبب تجمع مایع و تشکیل یک هیدروسل شود. گاهی اوقات آن ها هنگامی به وجود می آیند که در اثر احتباس مایعات تورمی عمومی در نیم تنه پایینی بدن فرد وجود دارد.


آیا هیدروسل به انجام آزمایش نیاز دارد؟

پزشک بیضه های فرد را معاینه کرده و ممکن است نوری را نیز به کیسه بیضه او بتاباند. این نور به تشخیص تجمع مایعات در بیضه کمک می کند. در صورتی که هیدروسل بزرگ بوده و پزشک قادر به لمس بیضه فرد نباشد، این مایع ممکن است به وسیله یک سوزن و سرنگ تخلیه شود.

این فرایند به وسیله تزریق یک ماده بی حس کننده موضعی در پوست بالای آن ناحیه می شود تا از بی درد بودن این فرایند اطمینان حاصل شود. هنگامی که مایع تخلیه شد، معاینه بیضه های فرد آسان تر خواهد بود. گاهی اوقات انجام یک آزمایش سونوگرافی از بیضه ها به فرد توصیه می شود. این آزمایش جهت اطمینان از عدم وجود علت زمینه ای برای ایجاد هیدروسل، انجام می شود.


روش های درمان هیدروسیل چیست؟

رها کردن هیدروسل، به همان وضع، خود می تواند یک گزینه باشد. در بزرگسالان، در صورتی که هیدروسل، هیچ علامتی ایجاد نکند یک گزینه رها کردن آن به همان حالت است. در صورت بزرگ تر شدن و یا مشکل ساز شدن آن، فرد می تواند تصمیم و روش درمانی خود را تغییر دهد.

جراحی هیدروسل

در صورتی که هیدروسل بزرگ یا ناراحت کننده باشد، می توان جراحی را به بیمار توصیه کرد. عمل جراحی برای درمان آن شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک بر روی کیسه بیضه یا دیواره ناحیه پایینی شکم می شود.

سپس مایع اطراف بیضه ها تخلیه شده و مسیر بین شکم و کیسه بیضه بسته خواهد شد تا مایع نتواند دوباره در آینده تجمع یابد. این فرایند، یک عمل جراحی کوچک است که در طول یک روز انجام شده و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. امکان بازگشت ، پس از جراحی هیدروسل وجود دارد اما این وضعیت بسیار نادر است.

هیدروسل

تخلیه مایع هیدروسل

مایع می تواند به آسانی با استفاده از یک نیدل و سرنگ تخلیه شود. با این حال، عادی است که پس از انجام این عمل ظرف چند ماه هیدروسل، مجددا به وسیله مایع پر شود. در صورتی جراحی مناسب فرد نباشد و یا او تمایلی به انجام آن نداشته باشد، فرد می تواند هر چند وقت یکبار این فرایند تخلیه را انجام دهد.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی، تزریق یک محلول جهت جلوگیری از بازگشت هیدروسل پس از تخلیه آن می باشد. این فرایند معمولا انجام نمی شود اما در صورتی که انجام جراحی برای فرد مناسب نباشد ممکن است انجام این روش به او توصیه شود.


هیدروسل در کودکان

ممکن است نوزادان با هیدروسل متولد شوند. زمانی که کودک در رحم مادر است ممکن است هیدرول ایجاد شود.در کودکان علل ایجاد هیدروسل ممکن است سندروم نفروتیک و پیچ خوردگی بیضه باشد. نگران هیدروسل در کودکان نباشید در اکثر مواقع در کودکان خود به خود بر طرف می شود. در صورتی که هیدروسل کودک شما از نوع غیرمرتبط است ممکن است کودک نیاز به جراحی داشته باشد.


بعد از عمل هیدروسل بیضه چه باید کرد؟

بعد از عمل  پزشک برای شما محافظ بیشه و تعویض پانسمان به صورت هفتگی را تجویز می کند. برای جلوگیری از برگشت هیدروسل از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید. اگر با درد مواجه شدید از مسکن هایی متخصص اورولوژی برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام
  من سال ۸۵ هیدروسل راست گرفتم درجه ۳
  بیهوشی کامل عمل کردم
  به گفته دکتر راه ورود آب بست
  الان یک ماهه یه رگ از بیرون به داخل بیضه خیلی درد میکنه
  کار سنگین انجام دادم اینطور شد
  خیلی استراحت کردم خوب نشده
  چیکار کنم
  درضمن هیدروسل چپ هم شروع شده
  که نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر کامران شنبه ۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام
  پسر بچه ای ۳/۵ساله دارم حدود ۸ماه پیش به دلیل هیدروسل مورد جراحی قرار گرفت. متاسفانه دوماه هست که مشکل هیدروسل ایشان مجددا عود کرده
  بنا به دستور پزشک از طریق رادیولژی مداخله ای مایع اطراف بیضه تخلیه شد اما باز هم جواب نداده و مایع برگشته
  جناب دکتر با توجه به اینکه در این مدت دوبار پسرم بی هوش شده ولی مشکل حل نشده است به نظر شما بنده باید چه اقدامی انجام بدم؟
  آیا جراحی مجدد نیاز هست؟
  با توجه به اینکه بدون درد هست اگر اقدامی انجام ندیم مشکلی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر،بیضه سمت راستم طبق تشخیص سونوگرافی هیدروسل خفیف اعلام شده و هستش،ولی من بیشترمواقع این درد ضعیفو پشت بیضم حس میکنمو همش این دردو دارم،خاستم بدونم این درد برطرف شدنیه واینکه مشکل ناباروری ایجادنمیکنه؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   معاینه باید بشی 

 • تصویر کاربر امیرحسام سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام. من پسر 3 و نیم ساله دارم که حدود 50 روز پیش عمل هیدروسل ارتباطی دوطرفه انجام دادن. اما بعد عمل یک طرف اونقدر بزرگ شد که بچه گاهی اوقات احساس درد میکرد . میشه گفت به اندازه ی سنگ سفت شده بود. دکترش گفت بیان داخل مطب اب و تخلیه کنم. که انجام دادیم. میخواستم بدونم یعنی تا اخر هیمن طوریه ی؟ پس عملش چه فایده ای داشت؟ همش میترسم دوباره همون طور حجیم و سفت بشه. میشه راهنماییم کنید . ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   نه با همون تخلیه انشالله درست شده 

 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  پدرم هفته گذشته جراحی کانسر کولون انجام دادن ولی کولستومی نشدن .۸۰ سال سن دارن با بیماری زمینه ای قلب و هایپرتروفی پروستات .از دیشب بیضه هاشون متورم شده وکمی درد داره .دلیلش و روش درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی رنگی از بیضه ها باید انجام بشه

 • تصویر کاربر سیما چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهرم بعد از یکی دوبار رابطه ،آب منی اش نیامده الان ۲ روز درد شدید بیضه داره نمیدونیم چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   مجددا امتحان کنید 

 • تصویر کاربر ،shirzad شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چهار ماه همزمان عمل هیدروسل چپ و واریکوسل چپ داشتمم
  احتمال ناباروریند درصده و بیضه چپم یکم بزرگتر نسبت به راست ایا طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   طبیعیه 

 • تصویر کاربر علوی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  ساام وقتتون بخیر..یه سوال داشتم ازتون
  فرزند من ۳سال و نیم داره بیضه سمت راستش آب آورده وبزرگ شده..دکتر گفتن که باید عمل بشه واین رو هم گفتن که عملش خطرناکه واین من رو نگران کرده.آیا واقعا عملش خطرناکه باید چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   نه عملش خطرناک نیست چرا گفته خطرناکه ؟!!!

 • تصویر کاربر محبی یکشنبه ۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.پسر پنج ساله ی من بیضه ی سمت چپش به صورت اسانسوریه.برای چکاپ اون رفته بودم که دکتر گفت انگار بیضه ی سمت راست اب اورده.سونوگرافی انجام دادم که نتیجه اش به شرح زیر ایا باید عمل انجام بشه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   بله باید جراحی بشه 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  من چند سال پیش فتق عمل کردم و بعد چند سال من ورزش حرفه‌ای فوتبال انجام میدادم بیض سمت راست بزرگ و بعضی وقتا درد می‌گرفت تا رفتم دکتر گفت هیدروسل باید عمل بشه عمل کردم 5 سال تقریبا یکم احساس میکنم یه جوری ماده توش زیاد شل ول و بعضی وقتا خیلی کم درد میگیره بنظرتون برگشت پذیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی فتق و بیضه انجام بده 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر