دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درمان و کاهش سریع درد کلیه!

شاید شما دردی را در پهلوی خود احساس کنید، اما دلیل و علت آن کلیه های شما نباشد. تشخیص درد کلیه از درد کمر بسیار سخت است.

درد کلیه معمولا عمیق تر بوده و در قسمت بالاتری از پشت بدن و در زیر دنده ها احساس می شود. در این مقاله دکتر ولی پور جراح کلیه ، به بررسی علائم و علل درد کلیه و همچنین بیماری هایی که سبب بروز درد کلیه می شوند، می پردازد.

کلیه ها دو عضو در بدن هستند که عملکرد عمده آنها دفع مواد زائد، دفع آب اضافی بدن و تولید هورمون هایی جهت متعادل سازی فشار خون، تولید گلبول های قرمز و میزان اسیدی بودن خون می باشد. کلیه ها همچنین بر متابولیسم کلسیم، سدیم، پتاسیم و دیگر الکترولیت ها تاثیر می گذارند.

علائم و نشانه های درد کلیه

علائم مرتبط با درد کلیه که به آن درد کلیوی یا درد پهلو نیز گفته می شود، ناراحتی (حاد یا مزمن) و دردی شدید می باشد که حدودا بین دنده پایینی و باسن رخ می دهد. بسته به علت درد، این درد می تواند به ناحیه پایین پهلو یعنی کشاله ران یا ناحیه شکمی سرایت کند. برخی افراد ممکن است به علائم یا نشانه هایی از جمله موارد زیر مبتلا شوند:

 • تب
 • ادرار همراه با درد (دیزوری)
 • وجود خون در ادرار
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • گیجی
 • یبوست یا اسهال
 • راش (یک ضایعه پوستی)
 • خستگی
 • لرز

تب و لرز

دیگر علائم و نشانه هایی که ممکن است در صورت کاهش فزاینده عملکرد کلیوی اتفاق افتند، عبارتند از:

 • مزه آهن در دهان
 • تنفس بد بو
 • تورم و تنگی نفس

بسته به علت زمینه ای، درد کلیه می تواند در سمت راست یا چپ رخ دهد. گاهی اوقات این درد می تواند در هر دو سمت ناحیه کمر اتفاق افتد.

آسیب کلیوی در اثر ضربه (پارگی کلیه) نیز می تواند علائم ذکر شده در بالا را سبب شود، اما آسیب خفیف ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشد. پارگی های شدید کلیوی می توانند سبب غیر عادی شدن ضربان و فشار خون و ایجاد شوک شوند.

درد کلیه خود علامتی ناشی از مشکلات یا بیماری هایی می باشد که کلیه یا ساختارهای در ارتباط با آن، مانند میزنای یا مثانه به آن مبتلا هستند.

با اینکه برخی بیماری ها ممکن است دردهایی مشابه درد کلیه ایجاد کنند، اما این دردها در واقعیت ناشی از کلیه نیستند. موارد زیر مثال هایی از این دردها هستند:

 • کشیدگی عضلات در کمر
 • مشکلات ستون فقرات (شکستگی ها و آبسه ها)
 • درد دنده ها
 • التهاب پلور (پرده ای که اطراف ریه می باشد)
 • رادیکولیت (التهاب ریشه های عصبی)
 • فیبروز رتروپریتونئال (یک بیماری مرتبط با پرده در برگیرنده احشا شکمی)
 • زونا
 • آنوریسم آئورت شکمی
 • مشکلات مربوط به زنان

با اینکه درد کلیه در یک سمت کمر بروز می کند اما می تواند در یک زمان در هر دو سمت کمر رخ داده و تا به شکم یا کشاله ران نیز منتشر شود.

دردی که ناگهانی، تیز، شدید بوده و به صورت متناوب افزایش و کاهش می یابد معمولا ناشی از سنگ هایی است که در میزنای های کلیه ها وجود دارند. درد ایجاد شده توسط سنگ های کلیوی، کولیک کلیوی نامیده می شود.

چه بیماری ها و شرایطی سبب درد کلیه می شوند؟

بسیاری از عوامل بیماری کلیوی که به درد کلیه (درد پهلو نیز گفته می شود) منجر می شوند ناشی از بیماری های زمینه ای اکتسابی می باشند که می توانند عملکرد کلیه را به طور حاد یا مزمن تحت تاثیر قرار دهند.

دیگر بیماری ها در هنگام تولد وجود دارند. برخی افراد ممکن است با وضعیتی غیرعادی به دنیا آیند که از لحاظ ژنتیکی موثر بر کلیه ها تلقی می شود.

سنگ کلیه

درد کلیه یا درد پهلو می تواند حاد، نسبتا مداوم و تیز باشد. این درد کولیک کلیوی نامیده می شود. این نوع درد معمولا هنگامی دیده می شود که یک سنگ کلیه یا موردی دیگر سبب انسداد لوله تخلیه کننده کلیه (میزنای) شده باشد.

با این حال، دیگر فرایندها نیز می توانند سبب یک درد کلیوی مبهم، مزمن و گاها تیز شوند. برخی عوامل درد کلیه یا درد پهلو به شرح زیر می باشند:

✔ عفونت های مجاری ادراری

عفونت های کلیوی

✔ سنگ های کلیوی (نفرولیتیازیس و یا یورترولیتیازیس)

✔ سرطان کلیه

✔ هر موردی که سبب وارد آمدن فشار به کلیه شود (مانند یک تومور بزرگ)

✔ تخریب یا تورم رگ‌های خونی کلیه (گلومرولونفریتیس)

✔ وجود لخته های خونی در کلیه (ترومبوز ورید کلیوی)

✔ بیماری کلیه پلی کیستیک (مادرزادی)

✔ ناهنجاری های مادرزادی در سیستم کلیوی که منجر به انسداد کامل یا بخشی از جریان ادرار می شود.

✔ داروها یا سمومی که به بافت کلیوی آسیب وارد می کنند (برای مثال: قرار گرفتن در معرض سموم آفت کش یا مصرف مزمن داروهایی مانند ایبوپروفن، آدویل، موترین و…)

✔ درد کلیه در دوره بارداری

✔ خونریزی کلیوی (هموراژی) ناشی از عواملی مانند ضربه های نفوذ کننده به درون بدن یا له کننده (مانند پارگی کلیه)

✔ مراحل آخر بیماری های کلیوی

بهترین مسکن برای درد کلیه

عفونت حاد و مزمن کلیه معمولا با درد همراه است. در عفونت حاد کلیه بیمار می تواند به تب مبتلا شود، در حالی که عفونت مزمن می تواند بدون تب باشد. ورم زیر چشم نیز یکی دیگر از نشانه های مشکلات کلیوی است. درد کلیه نباید با خوردن مسکن هایی مانند ژلوفن سرکوب شود.

در صورتی که فرد احساس کرد که به درد در این ناحیه دچار شده باید بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کند. یکی از کارهای اشتباهی که در زمان کلیه درد رایج شده، مصرف قرص ژلوفن است. خوردن این قرص می تواند باعث نارسایی و حتی از کار افتادن کلیه ها شود.

زمان مراجعه به پزشک

زمان مراجعه به پزشک

فرد نباید ملاقات خود با پزشک را جهت معاینه درد کلیه یا درد پهلو به تعویق اندازد. با اینکه درد پهلو اغلب با مشکلات زمینه ای در ارتباط با کلیه دیده می شود، اما بیماری های دیگر بسیاری وجود دارند که می توانند دردی مشابه با درد کلیه را ایجاد کنند.

پزشک می تواند به انجام تشخیصی دقیق از مشکلاتی زمینه ای که منجر به درد پهلو یا درد کلیه شده اند کمک کند. هرگونه بروز درد شدید در پهلو یا کلیه باید سریعا معاینه شود. علائم هشدار دهنده ای که بیانگر وجود بیماری کلیوی و منجر شدن آن به درد پهلو یا کلیه می باشند به شرح زیر هستند:

❇ وجود پروتئین یا خون در ادرار

❇ افزایش دفعات دفع ادرار مخصوصا در شب، یا مشکل و درد در هنگام ادرار

❇ فشار خون بالا

❇ تورم در دست ها و پاها و یا پف کردن نواحی اطراف چشم

❇ آزمایشی که حاکی از میزان غیر عادی کراتینین، نیتروژن اوره خون یا میزان فیلتراسیون گلومرولی کمتر از ۶۰ (میلی لیتر بر دقیقه بر متر مربع) باشد.

علاوه بر این، اگر فردی مبتلا به دیابت یا هرگونه بیماری مادرزادی باشد که منجر به اختلال در عملکرد کلیه می شود، او باید از نظر بروز اختلالات عملکردی کلیه یا نارسایی کلیه بر طبق روال توسط یک پزشک معاینه شود.

تشخیص بیماری های کلیوی

پزشک معمولا یک بررسی بر سابقه فرد و معاینه ای بدنی انجام خواهد داد. آزمایشات اولیه معمولا شامل یک آزمایش شمارش کامل سلول های خون (CBC)، عملکرد کلیه (کراتینین و BUN)، آزمایش ادرار و در صورت لزوم آزمایش بارداری می شوند. در صورتی که فرد آسیبی ناشی از ضربه به قسمت پایینی کمر به او رسیده باشد، می توان به پارگی کلیه مشکوک شد.

در صورتی که پزشک به وجود سنگ کلیه مشکوک باشد، یک آزمایش سی تی اسکن (بدون تزریق ماده حاجب) یا سونوگرافی از کلیه انجام خواهد شد. انجام آزمایش اشعه ایکس از شکم نیز می تواند صورت گیرد، اما به طور معمول سی تی اسکن و سونوگرافی جایگزین آن می شوند.

از آنجایی که بیماران مبتلا به سنگ کلیه اغلب نیاز به تکرار تصویر برداری های اشعه ایکس دارند و یا چندین بار به سنگ کلیه مبتلا می شوند، سونوگرافی به دلیل نداشتن تشعشعات روشی خوبی جهت استفاده است.

سی تی اسکن های شکمی لگنی با ماده حاجب یا تصویر برداری با تشدید امواج مغناطیسی (MRI) و آئورتوگرام می توانند جهت تعیین و تمایز بیشتر بیماری های زمینه ای کلیوی یا عوامل غیر کلیوی درد پهلو استفاده شوند.

در صورتی که کلیه مشکوک به آسیب ناشی از یک ضربه باشد (مانند حادثه رانندگی، زخم ناشی از شلیک گلوله یا له شدگی ناشی از یک ضربه در فوتبال یا آسیب در محل کار) این آزمایشات به طور معمول انجام می شوند.

درمان بیماری کلیوی

درمان درد کلیه

درمان درد کلیه (درد پهلو) به علت زمینه ای درد بستگی دارد. عفونت ها و سنگ های کلیوی که سبب درد می شوند، اغلب با مصرف ایبوپروفن، کترولاک (تورادول)، استامینوفن (تیلنول و غیره) یا گاهی اوقات با مقادیر کم مورفین (در ابتلا به سنگ های کلیوی) درمان می شوند.

این داروها درد را تسکین می دهند، اما سبب درمان علت زمینه ای درد نمی شوند. هر چند که، برخی بیماران ممکن است به صورت خود به خود سنگ های کلیوی کوچک (معمولا با قطری کمتر از ۶ میلی متر) را دفع کرده و از درد رهایی یابند. ادرار، سنگ کلیوی را که سبب التهاب شده به بیرون از میزنای و یا میزراه می راند.

عفونت هایی مانند عفونت های مجاری ادرار و پیلونفریت معمولا علاوه بر داروهای مسکن درد، نیازمند درمان های آنتی بیوتیکی نیز می باشند. اگر سنگ های کلیوی میزراه را به طور کامل مسدود کرده و یا دارای قطر ۶ میلی متری و بیشتر باشند ممکن است نیاز به جراحی اورولوژیکی (مجاری ادرار) داشته باشند.

معمولا، در صورتی که سنگ های کلیوی توسط تکنیک های جراحی رو به عقب از بین برده شوند مدت بهبود کم (همان روز یا چند روز) می باشد. با این حال، برخی پارگی های شدید کلیوی ممکن است به جراحی های گسترده تری نیاز داشته باشند. مدت زمان بهبودی در این نوع جراحی ها از چند هفته تا چند ماه متغییر است.

دیگر عوامل زمینه ای که سبب درد پهلو می شوند می توانند به روش تسکین دردی مشابه و درمان های همزمان نیاز داشته باشند. هر چند که، بیمارانی که مبتلا به مشکلات شناخته شده کلیوی (بیماری کلیوی) و یا کاهش عملکرد کلیوی شده اند نباید با داروهایی درمان شوند که توسط کلیه ها دفع شده و یا ممکن است سبب آسیب بیشتر کلیوی شوند.

 

اگر درد شما به خاطر وجود سنگ کلیه است مقاله ی زیر را از دست ندهید!

درمان سنگ کلیه ، راه حلی سریع و بدون درد

دکتر ولی پور، جراح کلیه ، متخصص و فوق تخصص اورولوژِی 

رزرو وقت
27 نظرات
 1. سیدمرتضی می گوید

  سلام مدت ۱۰ساله که متوجه شدم که ۱۹ درصد کلیه چپ و۸۰ درصد کلیه راستم سالمه وتری گلیسیریدخونم هم ازاین بابت به ۳۸۰ رسیده پوزارکس۵۰ مصرف میکنم ولی همیشه دچاربیحالی وتپش قلب وتنگی نفس هستم که مربوط به تری گلیسیریدمه باتوجه به اینکه اکثرداروهای تری گلیسبرید دفعشان از کلیه است وآسیب به آن وارد میکنه ازشما خواهش دارم برای تری گلیسیریدم دارویی تجویزکنیدکه دفع آن ازکبد ومدفوع باشد.سپاسگزارم

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام شما باید با فوق تخصص نفرولوژی صحبت کنید من ارولوژیست هستم

   1. سید مجتبی می گوید

    سلام خوبین ب پهلوو ی سمت راستم ضربه وارد شد و از ادرارم هم خون میاد… خوب میشم خدارو شکر

 2. صادق می گوید

  سلام جناب دکتر . بهترین روش برای جراحی سنگ کلیه چیست؟

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   بهترین روش برای جراحی سنگ کلیه پی سی ان ال است که از یک شکاف ۱ سانتیمتری در پهلو وارد میشویم و یک وسیله شبیه نی آیس پک را از همان شکاف وارد کلیه کرده سنگها را خرد نموده از داخل همان نی آیس پک خارج میکنیم امروزه روش جراحی باز در سنگ کلیه بعلت صدمه شدید به کلیه تقریبا منسوخ شده است

 3. محمد سمیعی می گوید

  با سلام . بنده با درد در نواحی پهلوی چپ و بیضه و مشاهده خون در ادرار به پزشک مراجعه نموده و به گفته ایشان سونوگرافی وعکس IVP انجام داده ام که جواب به شرح زیر می‌باشد
  در کلیشه KUBیک سنگ به قطر ۶م م درپل فوقانی کلیه راست دیده میشود.
  پس از تزریق ماده حاجب وریدی هردو کلیه در زمان مناسب ترشح نموده و شواهدی از هیدرویورترونفروزدر سمت راست دیده نمیشود نقص پر شدگی سنگ مذکور در کالیسهای فوقانی این کلیه مشهود است.
  فولنس لگنچه وحالب سمت چپ ویک نقص پر شدگی به قطر حدود ۶م م در نواحی دیستال حالب چپ احتمال وجود سنگ را مطرح مینماید که تطبیق با سونوگرافی یا سی تی اسکن بدون کنتراست توصیه می شود.
  سایز ومحور کلیه ها طبیعی است.
  که دکتر با این جواب برای من جراحی اندوسکوپ تشخیص داده است نظر شما در اینبار برای بنده مهم است ممنون میشوم که نظرتان را بدانم‌

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام بله انجام بدین اسم عمل هم tul است

 4. عسل می گوید

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. مادرم چند ماه پیش گفت که پهلوی راستم درد میکنه و در معرض هوای خنک قرار گرفتنی هم دردش مشهود میشد براش( البته دردش به اون صورت نبود که به خودش بپیچه و تب لرز داشته باشه) به دکتر داخلی مراجعه کردیم و ایشان براشون سونوگرافی از کلیه نوشت و در جواب سونوگرافی مشخص شد که کلیه سالمه و مشکلی نداره. الان با گذشت چند ماه و شروع هوای سرد مادرم میگه هوای خنک میزنه پهلوی راستم درد میگیره و با گرم نگه داشتت از بین میره.مشکل چیه آقای دکتر؟ ضمنا تکرر ادرار یا خون در ادرار ندارن. اگه نیاز به مراجعه دوباره به پزشک هست اینبار به کدوم متخصص مراجعه کنیم؟ ممنون از شما

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام احتمالا اسپاسم و گرفتگی عضلات پیدا میکنن ولی سطح ویتامین د خون و ی آزمایش چک آپ کلی انجام بدین

 5. armita می گوید

  سلام من دچار درد در پهلوها و سردرد و سوزش ادرار هستم آیا اینها علائم سنگ کلیه است؟

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین

 6. سارا می گوید

  سلام دکترمن ٣٢سالمه تا الانم سابقه سنگ کلیه و یابیماری کلیوی نداشتم دیروز داخل سواری وسط جاده پهلوی راستم درد گرفت وشروع کرد به شدید شدن ینی هر ثانیه که رد میشد درد پهلوی من صدبرابر می شد
  و به جایی رسید که دیگه نمیتونستم تحمل کنم و به درمانگاه معدن گل گهر رفتم و چندین آمپول مسکن و سرم زدم . دردم خوب شد. وقتی رفتم دستشویی ادرارم به رنگ قهوه‌ای شده بود به نظرتون دکتر علت درد چه بوده؟
  ناگفته نماند شب قبلش شیشه خیلی مصرف کرده بودم آیا مصرف شیشه به مقدار زیاد تأثیری روی کلیه داره؟

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام سنگ در حالب شما بوده سریعا سونوگرافی انجام بدین تا ببینیم سنگ افتاده یا نه و شیشه رو ترک کنید

 7. مبین می گوید

  سلام خسته نباشید
  داخل مدرسه بچه ها شوخی کردن و یه سیب تقریبا محکم زدن تو پهلو راستم اون موقع جاش یکم درد میکرد فرداش خوب شدم ولی سرما که بهش خورد درد گرفت الانم فقط صبح ها که پا میشم بعد ادرار یکم درد میگیره یکم گرم نگهش میدارم خوب میشه
  دلیلش بنظرتون چیه؟
  کوفتگی یا چی؟
  تشکر

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

 8. یاسین می گوید

  سلام وقت بخیر آقای دکتر بنده ۳۲ ساله هستم و مشکل در ادرار دارم که سرعت و تخلیه اولیه اش با تاخیر و با زور میاد آزمایشات رو دادم ps و سونوگرافی فقط نو ادرارم خون نشان میده تشکر از راهنمایی

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام آزمایشات و سونوگرافی را بفرستید

 9. آینا می گوید

  سلام آقای دکتر من چن روزه هر دوپهلوی چپ و راستم یه درده پراکنده داره با هیچی آروم نمیشه فک میکنم کلیه هام باشن چون قبلا روزی دوتا سه بار دستشویی میرفتم الان روزی ۷-۸ بار به نظرتون عفونت کلیه دارم ؟ لطفا جواب بدین خیلی اذیت میشم

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بده

 10. رضا می گوید

  سلام اقای دکتر….من چند سالی هست که با سنگ کلیه سرو کار دارن..یعنی به گفته دکتر هرموقع سونورفتم کلیه هام نرمه شن دارن…وسنگ ساز..وقتی ورزش میکنم وتحرکم بالاس که خبری از درد نیست ولی خدا نکنه ورزش نکنم یا تحرک نداشته باشم بعد دوروز درد خودشو نشون میده…..چند بارم یه دفعه گرفته وبعد بیست دقیقه ساکت میشه وبعدش ادرار شدید میگیره وبعد بلافاصله سنگ میوفته..به نظر شما این که خودش سریع میوفته دردسر ساز نیست؟؟؟؟؟ممنون

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳ میلی متر انجام بده

 11. رامین می گوید

  با سلام
  آقای دکتر کلیه راست من سنگی ب طول ۱۰mmداشتم ک عمل کردم و سنگ دفع شد
  حالا بعد از گذشت ۹ماه کلیه ام درد شدیدی پیدا کرد و دوباره پیش متخصص رفتم و سونوگرافی انجام دادم ک دکتر گفت نه سنگ داری نه عفونت ولی گاهی اوقات هر دو کلیه ام ب طور شدیدی درد میگیرن
  دلیلش چیه؟سرما میتونه باشه؟؟؟همیشه هم گرم نگه شون میدارم

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام باید سونوگرافی را ارسال کنید

 12. هومن می گوید

  با سلام جناب دکتر مدتی که فهمیدم کراتین خونم بالاست سنم هم ۳۰ هستش کراتیتنم رو ۱.۵ .من خیلی گوشت میخورم همین طور لبنیات هر روز گوشت میخورم ممکنه از اینا باشه؟از ۱۸ سالگی بدنسازی کار میکنم، مکمل های بدنسازیم خوردم کراتین وی کربوهیدرات آمینو اسید ولی هورمون نه ،…رزمی کارم هستم (کیوکوشین کاراته)حدود یک سال و نیمه که میرم، چند وقته کراتین خونم پایین نمیاد ،دکتر رفتم نگران شد قرص sevelamer ,renvela برام تجویز کرد ازمایش ۲۴ ساعته هم داد با سونوگرافی ،که هنوز ندادم نگرانم ازمایش بدم چیزی باشه به نظر شما مشکلی برا کلیه هام ایجاد شده در اثر ضربات تو رزمی یا مکملا بدنسازی!؟ خواهشمندم جوابم رابدهید نگران شدم خیلی، ممنون از شما…

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام من جراح کلیه هستم شما باید به فوق تخصص نفرولوژی(داخلی کلیه) مراجعه کنید

 13. حسینی می گوید

  سلام ،من ۴۵ساله هستم .تقریبا از ۹ماه گذشته پهلوی راستم درد داره ،کم بیش بوده الان سه هفته هست که دردش شبها بیشتر وروزها کمی کمتر میشود سابقه عمل جراحی ستون فقرات در ۱۵سالگی رو دارم .ممنون می شم آقای دکتر نظرتون رو بفرمائید البته سونوگرافی وآزمایش خون وادرار گرفتم هنوز آماده نشده تا پیش متخصص برم

  1. دکتر رضا ولی پور می گوید

   با سلام جواب سونوگرافی و آزمایشات رو بفرستین و زودتر به جراح اعصاب مراجعه کنید

ارسال یک پرسش

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.