۱۰ معجون درمان پروستات و تقویت آن

آیا می دانید دشمن پروستات چیست؟پاکسازی پروستات به چه صورت است؟ آیا شما از بزرگی پروستات رنج می برید و به دنبال روش های خانگی و معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات هستید؟جای درستی آمده اید. بزرگ شدن خوش خیم پرستات زمانی رخ می دهد که سلول های پروستات به صورت غیرعادی تقسیم و تکثیر شده و باعث افزایش حجم این ارگان شوند. در این مقاله به بررسی راه های کوچک کردن پروستات می پردازیم

به بزرگی پروستات یا BPE ، افزایش ناهنجار یاخته های بافت یا BPH نیز گفته می شود.  پروستات بزرگ شده با علائم آزاردهنده و ناراحت کننده ای همراه است؛ که مشکلات ادراری و جنسی شایع ترین آنها هستند. این مشکلات ممکن است کیفیت کلی زندگی فرد را کاهش دهند. هرچند BPH ارتباطی با سرطان نداشته و به طور معمول یک تهدید جدی برای سلامت فرد نمی باشد. درمان های متعددی برای کوچک کردن پروستات از قبیل درمان های طبیعی و تغییر سبک زندگی وجود دارد که به بهبود علائم BPH کمک می کند.

کوچک کردن پروستات

اندازه طبیعی پروستات

پروستات غده ای است که از کودکی با مردان همراه است. اندازه آن نسبتا کوچک است . زمانی که مردان به سن ببلوغ می رسند و رشد می کنند هورمون تستوسترون در بدن آنها افزایش می یابد. اندازه نرمال پروستات از سن بیست سالگی تا چهل سالگی حدودا ۳۰ سی سی می باشد. وزن نرمالی که بین سن ۲۰ تا ۴۰ سال برای پروستات معرفی کردند حدودا ۲۰ الی ۲۵ گرم می باشد. بعد از ۴۰ سالگی غده پروستات در مردان شروع به رشد می کند. در حقیقت افزایش سن با بزرگی پروستات ارتباط مستقیم دارد. اندازه نرمال پروستات در سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی ۴×۲×۳ می باشد.

بهترین راه درمان پروستاتیت

عمل سرطان پروستات به چهار روش زیر انجام می شود که به صورت زیر می باشند:

 • جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی
 • جراحی بسته رادیکال پروستاتکتومی
 • لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی
 • برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

حتما بخوانید

اگر به سرطان پروستات بدخیم مبتلا هستید و به دنبال بهترین روش جراحی سرطان پروستات با کمترین عوارض هستید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

جراحی سرطان پروستات

معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات

از درمان خانگی پروستات چه می دانید؟ در این قسمت می خواهیم راجع به مهمترین روش های درمان خانگی کوچک کردن پروستات صحبت کنیم.

عصاره ی آلوی آفریقایی

دیده شده است که عصاره ی آلوی آفریقایی شامل مقادیر بالایی از اسیدهای چرب، الکل و گروه استرول ها است؛ از قبیل بتا-سیتسترول که حاوی آنتی-اکسیدان است و تاثیرات ضد التهابی بر دستگاه ادراری و جنسی دارد. برخی مطالعات حاکی از این است که مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم عصاره ی آلوی آفریقایی یا تقسیم آن به ۵۰ میلی گرم و مصرف دو وعده در روز باعث کوچک کردن پروستات می شود.

نخل بادبزنی

نخل بادبزنی یکی از محبوب ترین مکمل های گیاهی است که مطالعات فراوانی روی آن انجام شده و در درمان کوچک کردن پروستات کاربرد دارد. مطالعات متعددی حاکی از ارتباط مصرف نخل بادبزنی با کوچک شدن پروستات است. به دلیل اینکه این ماده از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و ابعاد دیواره ی داخلی پروستات را کاهش می دهد.داگرچه مطالعات دیگر اثبات نکرده اند که آیا مصرف نخل بادبزنی تأثیری بر کوچک کردن پروستات دارد یا دارویی کاذب است.

سرطان پروستات

قرص زی-شِن (zsp)

قرص زی-شن حاوی ترکیبی از سه گیاه است؛ ازجمله دارچین چینی. فرمول آن به دارویی در چین باستان و قرن ۱۳ برمی گردد. محققان ثابت کرده اند موش هایی که به آن ها ترکیبی با فرمول زی-شن داده شد، باعث کوچک کردن پروستات آن ها شده. لازم است تحقیقات بیش تری روی انسان انجام شود تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

سرنیلتون

برخی افراد دمنوش گرده ی شلمک (rye-grass) برای کوچک کردن پروستات استفاده می کنند. از علایم دردسرساز BPH این است که بیمار قادر به تخلیه ی کامل مثانه نیست و این مسئله باعث می شود در طول شب بارها نیاز به تخلیه ی ادرار داشته باشد. گرده ی شلمک تحت عنوان سرنیلتون به منظور کوچک کردن پروستات در فرمول مکمل های دارویی ثبت شده ی فراوانی به کار می رود. سرنیلتون برخلاف محبوبیتی که دارد، در تحقیقات علمی گسترده و فراگیر، هیچ تأثیری بر کوچک شدن پروستات از خود نشان نداده است. اگرچه در مواردی دیده شده است که در کاهش حجم کلی پروستات تأثیرگذار بوده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

اوربیگنیا اسپیشسا (باباسو)

دیده شده است که روغن دانه ی باباسو از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و سایر بخش های دانه شامل ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند.

گزنه

گزنه مانند آلوی آفریقایی و نخل بادبزنی حاوی ترکیبات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است. گاهی ریشه ی گزنه را با نخل بادبزنی ترکیب می کنند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا تأثیرگذاری آن بررسی شود.

تخمه کدو

تخمه کدو حاوی بتا-سیتوسترول است؛ ترکیبی که مشابه کلسترول بوده و در برخی گیاهان یافت می شود. مطالعات مقدماتی نشان داده است، احتمال اینکه بتا-سیتوسترول جریان ادرار را بهبود بخشد و ادرار باقیمانده در مثانه را پس از تخلیه ی ادرار کاهش دهد، وجود دارد. برخی مطالعات توصیه می کنند برای کوچک کردن پروستات روزانه ۱۰گرم عصاره ی تخمه کدو مصرف شود.

لیکوپن

لیکوپن رنگدانه ای است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجوددارد. تحقیقی نشان داده است که این ماده می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. گوجه فرنگی منبع غنی لیکوپن است که در دسترس بیشتر مردم قراردارد. اما سایر میوه ها و سبزیجات از سطوح پایین تری از آنتی اکسیدان برخوردارند.

محافظت از پروستات

معمولاً هرچه میوه یا سبزی رنگ صورتی یا قرمز تیره تری داشته باشد، میزان لیکوپن در آن بیشتر است. سایر منابع لیکوپن عبارتند از:

 ✔ پاپایا

✔ گریپ فروت صورتی

✔ هندوانه

✔ گواوا

✔ هویج

✔ فلفل دلمه ای قرمز

✔ زردآلو

✔ کلم بنفش

روی (zink)

دیده شده است که کمبود شدید روی احتمال پیشرفت BPH را بالا می برد. مصرف مکمل های روی یا رعایت رژیم غذایی حاوی روی، می تواند به کاهش مشکلات ادراری مرتبط با پروستات بزرگ شده کمک کند. زینک در ماکیان، غذاهای دریایی و انواع دانه ها و مغزها از قبیل کنجد و کدوتنبل یافت می شود.

روغن درخت چای

چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان است که به آن کاتچینز گفته می-شود. دیده شده است این ماده باعث تقویت سیستم ایمنی شده و روند سرطان پروستات را به تعویق می اندازد.باید توجه داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است. کافئین مثانه را تحریک کرده و فرد را وادار به تخلیه ی ادرار می کند و باعث تشدید علائم BPH می شود.

بیشتر بخوانید

اگر در ناحیه تناسلی خود ضایعه گوشتی مانند زگیل مشاهده کردید و به دنبال اطلاعات کامل در مورد بیماری زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

نکاتی در مورد سبک زندگی برای مدیریت BPH

نکات سبک زندگی که به افراد کمک می کند علائم پروستات بزرگ شده را مدیریت کنند عبارتند از:

 •  سعی کنید پیش از خروج از منزل حداقل یک بار به دستشویی بروید تا از از دست دادن کنترل ادرار یا اتفاقات دیگری که در اجتماع، نگران کننده یا شرم آورند جلوگیری کنید.
 •  برای اطمینان بیشتر، تلاش کنید دقایقی بعد از بار قبل ادرار خود را تخلیه کنید؛ تا در حد امکان مثانه تخلیه شود.
 •  سعی کنید دو ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید تا با مثانه ی پر به خواب نروید.
 •  تلاش کنید با نوشیدن حداقل ۲لیتر آب در روز، آب بدن تان را تأمین کنید.
 •  تا حد امکان در حفظ وزن متناسب بکوشید.
 •  مرتب ورزش کنید؛ هرچه بیشتر بهتر.
 •  سعی کنید به یکباره به مقدار زیاد مایعات ننوشید.
 •  بکوشید از استرس دوری کنید تا نیاز اضطراری به دستشویی را کاهش-دهید.
 •  از موادی که باعث کم آبی بدن می شوند دوری کرده یا مصرف آن را محدودکنید؛ نظیر داروهای سرماخوردگی و رفع کننده ی گرفتگی بینی
 •  از پدها یا شلوارهای جاذب ادرار استفاده کنید تا تراوشات ادرار را جذب کرده و رطوبت و ناراحتی ناشی از آن را کاهش دهد.
 •  از پوشش مخصوص ادرار استفاده کنید که مانند کاندوم است و آلت را دربر می گیرد تا ادرار را در پاکت کوچکی که به پا بسته شده است جمع-کند.
 •  بعد از ادرارکردن از ماساژ مجرای ادرار استفاده کنید؛ به آرامی انگشتان را از مبنای بیضه به سمت بالا فشاردهید تا ادرار مانده در مجرا را خارج کرده و از تراوشات بعدی جلوگیری کنید.

دلایل بزرگ شدن پروستات چیست؟

در موارد متعددی علت BPH نامعلوم است؛ به این معنا که علت شناخته شده ای ندارد. پزشکان و محققان همواره در تلاش اند تا دریابند دقیقاً چرا و چگونه سلول های پروستات بعضی افراد به طور غیرعادی شروع به تقسیم شدن می کنند. اما بیشتر موارد BPH بالای ۴۰ سال سن دارند؛ اکثراً ۵۰ ساله و بالاتر. بنابراین بیشتر مطالعات حاکی از این است BPH با تغییرات هورمونی به ویژه تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد، ارتباط دارد.

هنگامی که مردان پا به سن می گذارند سطح هورمون هایشان تغییرمی کند؛ به ویژه سطح تستوسترون، استروژن و محصول فرعی تستوسترون که دی-هیدروتستوسترون (DHT) نام دارد. برخی مطالعات حاکی از این است که تغییر در توازن این هورمون ها عامل رشد و تقسیم غیرعادی سلول های پروستات است و در تشخیص سرطان پروستات تاثیر دارد.

خطراتی برای پروستات بزرگ شده

عوامل خطرساز برای پروستات بزرگ شده عبارتند از:

 •  سن
 •  دیابت
 •  چاقی
 •  سابقه ی BPH در خانواده
 •  بیماری قلبی
 •  میراث یا نژاد آسیایی

بیشتر مردان یا ۵۰% احتمال ابتلا به BPH تا سن ۶۰ سالگی را دارند، یا ۹۰% شانس ابتلا تا سن ۸۵ سالگی.

برای جلوگیری از بزرگ شدن پروستات چه غذاهایی بخوریم؟

غذاها و مواد مغذی فراوانی وجود دارد که می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. غذاهایی که می تواند برای BPH مفید باشد عبارت است از:

✳  غذاهای غنی از فیبر؛ از قبیل غلات کامل، بنشن، لوبیاها و سبزیجات با برگهای تیره

✳ میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان؛ معمولاً طیف قرمز تیره، زرد و نارنجی.

✳ غذاهای غنی از روی مانند تخم مرغ، اغلب غذاهای دریایی و مغزها

✳ محصولات حاوی فیتواستروژن؛ شامل فرآورده های سویا، نخود، یونجه و باقلا.

✳ غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا۳ از قبیل بیشتر ماهی ها، مغزها و دانه هایی مثل شاهدانه و چیا (chia).

غذاهایی که افراد مبتلا به BPH یا افراد در خطر ابتلا به این بیماری نباید مصرف کنند یا مصرف آن را محدودکنند عبارتند از:

 •  کافئین
 •  شیرین کننده های مصنوعی
 •  الکل
 •  نیکوتین
 •  نوشیدنی های حاوی کربنات
 •  غذاهای نشاسته دار تصفیه شده
 •  گوشت قرمز

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می تواند به مدیریت یا جلوگیری از پروستات بزرگ شده و علائم ناشی از آن کمک کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر بنده 51 سال سن دارد و در 3 سال گذشته به مشکل پروستات بر خوردند که همش آزمایش های psa نوسان داشت و دارد که psa تا 8.5 بالا رفت که مجبور به نمونه برداری شد که همه ی نمونه ها سالم و یکی از نمونه ها پروستاتیت مزمن و 5 درصد نمونه یک نمونه فقط در حالت رنگی به گلیسون اسکر 6 گزارش شد که در پاتولوژی درخواست شد دوباره نمونه برداری بشه که پدر من حاضر نشد الان دو سال از نمونه برداری میگذره که 3 ماه پیش psa به 4.2 و free psa 0.7 که تناسب آن 16 که نسبت به قبل کم شده بود و الان بعد از 3 ماه دوباره با اجبار ما psa 6.5 وfree psa 1.1 و تناسب آن 17 شده سوال اینه که آیا این نوسانات برای رشد تومور است یا عفونت مجدد
  درد های خفیف هم در زیر شکم دارند
  ما باید عمل رادیکال داشته باشیم یا نه میشه فعلا صبر کرد یا اصلا امکان وجود تومور نیست
  جواب پاتولوژی و آزمایشات را براتون ارسال میکنم
  شما دستور چی میفرمایید
  1. تصویر کاربر رضا شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   در تاریخ 7/6
   Psa 4.2.
   Freepsa 0/7
   تناسب 16
   در تاریخ 10/19
   Psa 6.5
   Free psa 1.1
   تناسب ۱۷
   سوال من اینه که بخاطر عفونت مجدد هست
   یا نه
  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   در آزمایشات قبلی تناسب ها اکثرا یا ۱۹ بودن یا ۲۰
  3. تصویر کاربر رضا شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)
   اما در آزمایش های جدید تناسب تقریبا ۲ کم شده
   آیا نشون دهنده ی مسئله ایست
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا مشاوره حضوری داشته باشید 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدر بنده 51 سال سن دارد و در 3 سال گذشته به مشکل پروستات بر خوردند که همش آزمایش های psa نوسان داشت و دارد که psa تا 8.5 بالا رفت که مجبور به نمونه برداری شد که همه ی نمونه ها سالم و یکی از نمونه ها پروستاتیت مزمن و 5 درصد نمونه یک نمونه فقط در حالت رنگی به گلیسون اسکر 6 گزارش شد که در پاتولوژی درخواست شد دوباره نمونه برداری بشه که پدر من حاضر نشد الان دو سال از نمونه برداری میگذره که 3 ماه پیش psa به 4.2 و free psa 0.7 که تناسب آن 16 که نسبت به قبل کم شده بود و الان بعد از 3 ماه دوباره با اجبار ما psa 6.5 وfree psa 1.1 و تناسب آن 17 شده سوال اینه که آیا این نوسانات برای رشد تومور است یا عفونت مجدد
  درد های خفیف هم در زیر شکم دارند
  ما باید عمل رادیکال داشته باشیم یا نه میشه فعلا صبر کرد یا اصلا امکان وجود تومور نیست
  جواب پاتولوژی و آزمایشات را براتون ارسال میکنم
  شما دستور چی میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا مشاوره حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر Ashkan دوشنبه ۴ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام حدود ۴ ساله که حس میکنم ادرار با فشار قبل خارج نمی‌شود ولی از حدود ۴ ماه قبل تکرر ادرار پیدا کردم و علاوه بر روزها که هر ۱ ساعت باید تخلیه کنم شبها هم حدود ۲ یا ۳ بار باید از خواب بیدار بشم که کیفیت خوابم رو خراب کرده و اذیت میکنه . ممنون از راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۴ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر Kamal دوشنبه ۴ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  بزرگی پروستات درد در ناحیه پایین شکم بیزه و الت تناسلی و پایین اطراف مقعد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۴ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر رز پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با سلام ،برای پدرم تشخیص کنسر پروستات صورت گرفته که درمان اولیه از حدود یک ماه قبل با امپول دیفرلین و قرص بیکالوتامید شروع شد،دکترشون گفتن ابیراترون رو شروع کنین بعد یک ماه بیکالوتامید رو قطع کنین ،ایا این دو دارو با هم تداخل دارن؟سوییچ کردن این شکلی درست هست؟و اینکه کدوم تاثیر بهتری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ دی ۰( 1 سال پیش)

   درست بوده بیکالوتامید رو بعد از یک ماه باید قطع کرد کارشون درست و عالی بوده 

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  وزن پرستات ۳۵میلی گرم شده وهیچ دردی احساس نمیکنم ولی هردوساعت دستشویی میروم ومثانه کامل تخیله نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  وزن پرستات ۳۵میلی گرم شده وهیچ دردی احساس نمیکنم ولی هردوساعت دستشویی میروم ومثانه کامل تخیله نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا مشاوره حضوری داشته باشین 

 • تصویر کاربر احیا جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  حدوا ده سال است که مشکل دارم پروساتم ۳۷ میل است شبها خیلی اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر سیدداود یکشنبه ۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  46 سالمه
  چند ساله که وقتی میرم دستشویی و یا حمام بازور زدن مایعی مثل منی به رنگ زرد خارج میشه
  موقع انزال سوزش داشتم
  سونوگرافی کلیه و مثانه انجام دادم طبیعی بودن
  حجم پروستات 42 ccبوده و بعد از تخلیه pvr 5 cc
  آزمایش psa
  Psa توتال 2.36
  Free psa 0.49 ودرصد و زده 18
  افلوکساین هر 12 ساعت
  و تامسوور شبی یکی مصرف میکنم
  ضمنا پایین کمرک هم مقدار درد کمی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   بک ماه داروها را مصرف کن 

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام استادپروستات بزرگدارم۵۶سالهم بیوپسی نرمال حجم۸۰سی سی داروتامسوور.فنستراید.پروسکور.مصرف میکنم ولی بعضی غذاها که دارچینی.کاکایو.وگرمی مزاج ها.باعث سوزش وتکررادرار میشود.بنظرشماداروها خوب هستند.همه ادامه دهم.تاکی
  آیاامکان داردبارعایت کردن نیازبه عمل پیدانکنم.ممنون ازاستادعزیزم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   داروها عالیست فعلا ادامه بدین 

درحال دریافت اطلاعات