کوچک کردن پروستات با ۱۰ معجون طبیعی

آیا می دانید اندازه طبیعی پروستات چقدر است؟ آیا شما از بزرگی پروستات رنج می برید و به دنبال روش های خانگی و معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات هستید؟جای درستی آمده اید. بزرگ شدن خوش خیم پرستات زمانی رخ می دهد که سلول های پروستات به صورت غیرعادی تقسیم و تکثیر شده و باعث افزایش حجم این ارگان شوند. در این مقاله به بررسی راه های کوچک کردن پروستات می پردازیم

به بزرگی پروستات یا BPE ، افزایش ناهنجار یاخته های بافت یا BPH نیز گفته می شود.  پروستات بزرگ شده با علائم آزاردهنده و ناراحت کننده ای همراه است؛ که مشکلات ادراری و جنسی شایع ترین آنها هستند. این مشکلات ممکن است کیفیت کلی زندگی فرد را کاهش دهند. هرچند BPH ارتباطی با سرطان نداشته و به طور معمول یک تهدید جدی برای سلامت فرد نمی باشد.

درمان های متعددی برای کوچک کردن پروستات از قبیل درمان های طبیعی و تغییر سبک زندگی وجود دارد که به بهبود علائم BPH کمک می کند.

کوچک کردن پروستات

اندازه طبیعی پروستات

پروستات غده ای است که از کودکی با مردان همراه است. اندازه آن نسبتا کوچک است . زمانی که مردان به سن ببلوغ می رسند و رشد می کنند هورمون تستوسترون در بدن آنها افزایش می یابد. اندازه نرمال پروستات از سن بیست سالگی تا چهل سالگی حدودا ۳۰ سی سی می باشد. وزن نرمالی که بین سن ۲۰ تا ۴۰ سال برای پروستات معرفی کردند حدودا ۲۰ الی ۲۵ گرم می باشد. بعد از ۴۰ سالگی غده پروستات در مردان شروع به رشد می کند. در حقیقت افزایش سن با بزرگی پروستات ارتباط مستقیم دارد. اندازه نرمال پروستات در سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی ۴×۲×۳ می باشد.

بهترین راه درمان پروستاتیت

عمل سرطان پروستات به چهار روش زیر انجام می شود که به صورت زیر می باشند:

 • جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی
 • جراحی بسته رادیکال پروستاتکتومی
 • لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی
 • برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

حتما بخوانید

اگر به سرطان پروستات بدخیم مبتلا هستید و به دنبال بهترین روش جراحی سرطان پروستات با کمترین عوارض هستید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

جراحی سرطان پروستات

معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات

در این قسمت می خواهیم راجع به مهمترین روش های درمان خانگی کوچک کردن پروستات صحبت کنیم.

عصاره ی آلوی آفریقایی

دیده شده است که عصاره ی آلوی آفریقایی شامل مقادیر بالایی از اسیدهای چرب، الکل و گروه استرول ها است؛ از قبیل بتا-سیتسترول که حاوی آنتی-اکسیدان است و تاثیرات ضد التهابی بر دستگاه ادراری و جنسی دارد. برخی مطالعات حاکی از این است که مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم عصاره ی آلوی آفریقایی یا تقسیم آن به ۵۰ میلی گرم و مصرف دو وعده در روز باعث کوچک کردن پروستات می شود.

نخل بادبزنی

نخل بادبزنی یکی از محبوب ترین مکمل های گیاهی است که مطالعات فراوانی روی آن انجام شده و در درمان کوچک کردن پروستات کاربرد دارد. مطالعات متعددی حاکی از ارتباط مصرف نخل بادبزنی با کوچک شدن پروستات است. به دلیل اینکه این ماده از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و ابعاد دیواره ی داخلی پروستات را کاهش می دهد.

اگرچه مطالعات دیگر اثبات نکرده اند که آیا مصرف نخل بادبزنی تأثیری بر کوچک کردن پروستات دارد یا دارویی کاذب است.

سرطان پروستات

قرص زی-شِن (zsp)

قرص زی-شن حاوی ترکیبی از سه گیاه است؛ ازجمله دارچین چینی. فرمول آن به دارویی در چین باستان و قرن ۱۳ برمی گردد. محققان ثابت کرده اند موش هایی که به آن ها ترکیبی با فرمول زی-شن داده شد، باعث کوچک کردن پروستات آن ها شده. لازم است تحقیقات بیش تری روی انسان انجام شود تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

سرنیلتون

برخی افراد دمنوش گرده ی شلمک (rye-grass) برای کوچک کردن پروستات استفاده می کنند. از علایم دردسرساز BPH این است که بیمار قادر به تخلیه ی کامل مثانه نیست و این مسئله باعث می شود در طول شب بارها نیاز به تخلیه ی ادرار داشته باشد. گرده ی شلمک تحت عنوان سرنیلتون به منظور کوچک کردن پروستات در فرمول مکمل های دارویی ثبت شده ی فراوانی به کار می رود. سرنیلتون برخلاف محبوبیتی که دارد، در تحقیقات علمی گسترده و فراگیر، هیچ تأثیری بر کوچک شدن پروستات از خود نشان نداده است.

اگرچه در مواردی دیده شده است که در کاهش حجم کلی پروستات تأثیرگذار بوده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

اوربیگنیا اسپیشسا (باباسو)

دیده شده است که روغن دانه ی باباسو از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و سایر بخش های دانه شامل ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند.

گزنه

گزنه مانند آلوی آفریقایی و نخل بادبزنی حاوی ترکیبات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است. گاهی ریشه ی گزنه را با نخل بادبزنی ترکیب می کنند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا تأثیرگذاری آن بررسی شود.

تخمه کدو

تخمه کدو حاوی بتا-سیتوسترول است؛ ترکیبی که مشابه کلسترول بوده و در برخی گیاهان یافت می شود. مطالعات مقدماتی نشان داده است، احتمال اینکه بتا-سیتوسترول جریان ادرار را بهبود بخشد و ادرار باقیمانده در مثانه را پس از تخلیه ی ادرار کاهش دهد، وجود دارد. برخی مطالعات توصیه می کنند برای کوچک کردن پروستات روزانه ۱۰گرم عصاره ی تخمه کدو مصرف شود.

لیکوپن

لیکوپن رنگدانه ای است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجوددارد. تحقیقی نشان داده است که این ماده می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. گوجه فرنگی منبع غنی لیکوپن است که در دسترس بیشتر مردم قراردارد. اما سایر میوه ها و سبزیجات از سطوح پایین تری از آنتی اکسیدان برخوردارند.

محافظت از پروستات

معمولاً هرچه میوه یا سبزی رنگ صورتی یا قرمز تیره تری داشته باشد، میزان لیکوپن در آن بیشتر است. سایر منابع لیکوپن عبارتند از:

 ✔ پاپایا

✔ گریپ فروت صورتی

✔ هندوانه

✔ گواوا

✔ هویج

✔ فلفل دلمه ای قرمز

✔ زردآلو

✔ کلم بنفش

روی (zink)

دیده شده است که کمبود شدید روی احتمال پیشرفت BPH را بالا می برد. مصرف مکمل های روی یا رعایت رژیم غذایی حاوی روی، می تواند به کاهش مشکلات ادراری مرتبط با پروستات بزرگ شده کمک کند. زینک در ماکیان، غذاهای دریایی و انواع دانه ها و مغزها از قبیل کنجد و کدوتنبل یافت می شود.

روغن درخت چای

چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان است که به آن کاتچینز گفته می-شود. دیده شده است این ماده باعث تقویت سیستم ایمنی شده و روند سرطان پروستات را به تعویق می اندازد.باید توجه داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است. کافئین مثانه را تحریک کرده و فرد را وادار به تخلیه ی ادرار می کند و باعث تشدید علائم BPH می شود.

بیشتر بخوانید

اگر در ناحیه تناسلی خود ضایعه گوشتی مانند زگیل مشاهده کردید و به دنبال اطلاعات کامل در مورد بیماری زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

نکاتی در مورد سبک زندگی برای مدیریت BPH

نکات سبک زندگی که به افراد کمک می کند علائم پروستات بزرگ شده را مدیریت کنند عبارتند از:

 •  سعی کنید پیش از خروج از منزل حداقل یک بار به دستشویی بروید تا از از دست دادن کنترل ادرار یا اتفاقات دیگری که در اجتماع، نگران کننده یا شرم آورند جلوگیری کنید.
 •  برای اطمینان بیشتر، تلاش کنید دقایقی بعد از بار قبل ادرار خود را تخلیه کنید؛ تا در حد امکان مثانه تخلیه شود.
 •  سعی کنید دو ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید تا با مثانه ی پر به خواب نروید.
 •  تلاش کنید با نوشیدن حداقل ۲لیتر آب در روز، آب بدن تان را تأمین کنید.
 •  تا حد امکان در حفظ وزن متناسب بکوشید.
 •  مرتب ورزش کنید؛ هرچه بیشتر بهتر.
 •  سعی کنید به یکباره به مقدار زیاد مایعات ننوشید.
 •  بکوشید از استرس دوری کنید تا نیاز اضطراری به دستشویی را کاهش-دهید.
 •  از موادی که باعث کم آبی بدن می شوند دوری کرده یا مصرف آن را محدودکنید؛ نظیر داروهای سرماخوردگی و رفع کننده ی گرفتگی بینی
 •  از پدها یا شلوارهای جاذب ادرار استفاده کنید تا تراوشات ادرار را جذب کرده و رطوبت و ناراحتی ناشی از آن را کاهش دهد.
 •  از پوشش مخصوص ادرار استفاده کنید که مانند کاندوم است و آلت را دربر می گیرد تا ادرار را در پاکت کوچکی که به پا بسته شده است جمع-کند.
 •  بعد از ادرارکردن از ماساژ مجرای ادرار استفاده کنید؛ به آرامی انگشتان را از مبنای بیضه به سمت بالا فشاردهید تا ادرار مانده در مجرا را خارج کرده و از تراوشات بعدی جلوگیری کنید.

دلایل بزرگ شدن پروستات چیست؟

در موارد متعددی علت BPH نامعلوم است؛ به این معنا که علت شناخته شده ای ندارد. پزشکان و محققان همواره در تلاش اند تا دریابند دقیقاً چرا و چگونه سلول های پروستات بعضی افراد به طور غیرعادی شروع به تقسیم شدن می کنند. اما بیشتر موارد BPH بالای ۴۰ سال سن دارند؛ اکثراً ۵۰ ساله و بالاتر. بنابراین بیشتر مطالعات حاکی از این است BPH با تغییرات هورمونی به ویژه تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد، ارتباط دارد. هنگامی که مردان پا به سن می گذارند سطح هورمون هایشان تغییرمی کند؛ به ویژه سطح تستوسترون، استروژن و محصول فرعی تستوسترون که دی-هیدروتستوسترون (DHT) نام دارد.

برخی مطالعات حاکی از این است که تغییر در توازن این هورمون ها عامل رشد و تقسیم غیرعادی سلول های پروستات است و در تشخیص سرطان پروستات تاثیر دارد.

خطراتی برای پروستات بزرگ شده

عوامل خطرساز برای پروستات بزرگ شده عبارتند از:

 •  سن
 •  دیابت
 •  چاقی
 •  سابقه ی BPH در خانواده
 •  بیماری قلبی
 •  میراث یا نژاد آسیایی

بیشتر مردان یا ۵۰% احتمال ابتلا به BPH تا سن ۶۰ سالگی را دارند، یا ۹۰% شانس ابتلا تا سن ۸۵ سالگی.

زمان مراجعه به دکتر

برای جلوگیری از بزرگ شدن پروستات چه غذاهایی بخوریم؟

غذاها و مواد مغذی فراوانی وجود دارد که می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. غذاهایی که می تواند برای BPH مفید باشد عبارت است از:

✳  غذاهای غنی از فیبر؛ از قبیل غلات کامل، بنشن، لوبیاها و سبزیجات با برگهای تیره

✳ میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان؛ معمولاً طیف قرمز تیره، زرد و نارنجی.

✳ غذاهای غنی از روی مانند تخم مرغ، اغلب غذاهای دریایی و مغزها

✳ محصولات حاوی فیتواستروژن؛ شامل فرآورده های سویا، نخود، یونجه و باقلا.

✳ غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا۳ از قبیل بیشتر ماهی ها، مغزها و دانه هایی مثل شاهدانه و چیا (chia).

غذاهایی که افراد مبتلا به BPH یا افراد در خطر ابتلا به این بیماری نباید مصرف کنند یا مصرف آن را محدودکنند عبارتند از:

 •  کافئین
 •  شیرین کننده های مصنوعی
 •  الکل
 •  نیکوتین
 •  نوشیدنی های حاوی کربنات
 •  غذاهای نشاسته دار تصفیه شده
 •  گوشت قرمز

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می تواند به مدیریت یا جلوگیری از پروستات بزرگ شده و علائم ناشی از آن کمک کند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شمس دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام.۴۰ سالمه و رابطه جنسی فقط با همسرم و هفته دو تا ۳ بار دارم.شب تا صبح ۳ دفعه برای ادرار بیدار میشم،یه وقتایی با زور از خواب بیدارم میکنه،یه مقدار یه وقتایی ادرارم دو رشته ای خارج میشه انگار وسطش یه چیزی هست،درد پای چپ ذو سیاتیکم زیاد دارم،به نظر شما علتش چیه؟ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر ابا یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من درد زیر ناف داشتم به پزشک مراجعه برا سنو معرفیم کرد تشخیص دادن ۳۷ در صدبزرگی پرستات دارم در تخلیه ادار مشکل خاصی ندارم ولی در نعوذ ناتوانی دارم معمولا سستی آلت برام پیش آمده در عملیات جنسی ناتوانم لطفا راهنمایی و دستور لازم مبذول فرمائید سنم ۵۸ سالمه ساکن اهوازم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 5 روز پیش)

   باید آزمایشات خون زیادی انجام بشه 

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام
  سونوگرافی شگم و لگن دادم غیر از بزرگی پروستات مشکل دیگری ندارم ، اندازه پروستات ۶۸×69×71
  بعد از تخلیه ادار ۲۰ میلی باقی مونده بود .
  دکتر رفتم قرص تاموسولین 0/4 و فیناید ۵ گرفتم و الان خیلی بهترم .
  توی آزمایش خون و ادرار هم مشکلی نداشتم و اونو بارگذاری میکنم .
  سوال من : آیا برای کوچک کردن پروستات درمانی وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   فیناید ۵ پروستات را به مرور زمان کوچک می کند ولی ناتوانی جنسی هم ممکن است ایجاد کند 

 • تصویر کاربر یداله جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  درد صبحگاهی نسبتا شدید در مثانه حس می کنم رفتم متخصص ارولوژی سنوگرافی خواست گفت 40/ 39 /46 باحجم و بزرگی 36 پرستات داربد ولی دارویی که داده هیچ تاثیر بعد از 20 روز نداشته دکتر از نوع دردش می ترسم ایجاد سرطان کنه البته درد را در خواب و موقع پر شده مثانه حس می کنم و در طول روز اصلا دردی ندارم تخلیه مثانه را طبیعی ولی ضخامت جداره مثانه از دوطرف افزایش دارد فرمودند . دارو تجویز شده. فیناید 5. و قرص پروستاتان شش ماه هست که این علایم را دارم
  ممنون اقای دکتر بی نهایت سپاسگزارم لطف می فرمایید . پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   منم مثل تو هستم خیلی ادرار که جمع میشه تو مثانه مخصوصا صبحها درد می گیره مثانه خوب طبیعیه 

 • تصویر کاربر یداله جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  درد صبحگاهی نسبتا شدید در مثانه حس می کنم رفتم متخصص ارولوژی سنوگرافی خواست گفت 40/ 39 /46 باحجم و بزرگی 36 پرستات داربد ولی دارویی که داده هیچ تاثیر بعد از 20 روز نداشته دکتر از نوع دردش می ترسم ایجاد سرطان کنه البته درد را در خواب و موقع پر شده مثانه حس می کنم و در طول روز اصلا دردی ندارم تخلیه مثانه را طبیعی فرمودند . دارو تجویز شده. فیناید 5. و قرص پروستاتان
  ممنون اقای دکتر لطف می فرمایید . پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   منم مثل تو هستم خیلی ادرار که جمع میشه تو مثانه مخصوصا صبحها درد می گیره مثانه خوب طبیعیه 

 • تصویر کاربر یاسر چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باعرض سلام بنده مدتیه در بیضه چپ درد دارم پس از مراجعه ب دکتر وازمایش وسونگرافی چیزی بخصوصی نبود باتجویز دارو مدتی درد کمتر شده داروها تمام شده پس از معاینه فدخ یا چیز مهمی مشاهده نشدولی در قسمت زیر ناف بافشار انگشتان درد راحس میکنم مشکل ادراری ندارماحتمال داره که مثانه مشکل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   نه مهم نیست 

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان نزدیک ۱۵ روز است که موقع دفع ادرار بزرگ مدفوع خود دچار مشکل شده ام وقتی ادرار کوچیک که انجام میدن راه ادرار بزرگ خودکار بسته میشه علت مشکل از کجاست از پروستات هست یا از روده بزرگ با زور هم نمیتونم انجام بدم شکم حالت باد داره گاهی اوقات هم ادرار کوچک کاملان تخلیه نمیشه بلند که میشم بازم ادرار کوچیک دارم اگه تشخصیص دادین ویزیت انلاین میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   احتمالا یبوست داری به فوق تخصص گوارش مراجعه کن 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من حدود 1 سال هست که پروستات دارم
  الان هم زیر نظر دکتر هستم و هنوز قرص مصرف میکنم
  آیا راه کار هایی وجود داره که من بهتر بشم؟
  شغلم هم کارگریه متاسفانه کار سنگین هم انجام میدم.
  سنم 52سالمه
  یه دستور عملی بذارید که بهتر بشم ممنون
  بات پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   باید دارو ، علایم و مدارک(سونوگرافی و آزمایشات ) رو بدانم 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  بنده از حدود ۴ سال پیش مشکل تکرر ادرار و دفع چندین بار ادرار پیدا کردم و ۲بار دارو مصرف کردم ولی باز به مرور زمان به علت تحریک بیش از حد و خود ارضایی با علائم سخت تر برگشت الان کلا اون کار رو دیگه به هیچ وجه انجام نمیدم ولی علائمش مونده و قرصایی که قبلا مصرف کردم پروترال ۰/۴ و ترازوسین ۲ بوده
  ولی الان دوباره اومدم مصرف کنم بدنم پس میزنه این ۲ قرص رو تپش قلب و گر گرفتی و گرفتی قفسه سینه و فشار خون پیدا میکنم --فکر میکنم به علت مصرف زیاد-
  میخواستم ببینم داروی دیگه غیر از این دو قرص هست که مصرف کنم و این عوارضو پیدا نکنم؟
  عکس سونوگرافی قدیمی رو براتون گذاشتم الان هم تقریبا همون حالت رو دوباره پیدا کردم ۲۵ سالمم هست
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام درسن ۴۱سالگی اندازه طبیعی پروستات چقدر باید باشد ایا ۲۹ زیاد است وچه چیزی بخوریم که اندازه ان کوچک ترشود ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   اگر علایم ادراری ندارید مهم نیست 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر