کوچک کردن پروستات به طور طبیعی

آیا می دانید اندازه طبیعی پروستات چقدر است؟ آیا شما از بزرگی پروستات رنج می برید و به دنبال روش های خانگی و معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات هستید؟جای درستی آمده اید. بزرگ شدن خوش خیم پرستات زمانی رخ می دهد که سلول های پروستات به صورت غیرعادی تقسیم و تکثیر شده و باعث افزایش حجم این ارگان شوند. در این مقاله به بررسی راه های کوچک کردن پروستات می پردازیم

حتما بخوانید

آیا با علائم بزرگی  پروستات و روش های درمان آن آشنا هستید؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

بزرگی پروستات

به بزرگی خوش خیم پروستات یا BPE ، افزایش ناهنجار یاخته های بافت یا BPH نیز گفته می شود.  پروستات بزرگ شده با علائم آزاردهنده و ناراحت کننده ای همراه است؛ که مشکلات ادراری و جنسی شایع ترین آنها هستند.

این مشکلات ممکن است کیفیت کلی زندگی فرد را کاهش دهند. هرچند BPH ارتباطی با سرطان نداشته و به طور معمول یک تهدید جدی برای سلامت فرد نمی باشد.

درمان های متعددی برای کوچک کردن پروستات از قبیل درمان های طبیعی و تغییر سبک زندگی وجود دارد که به بهبود علائم BPH کمک می کند.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات غده ای است که از کودکی با مردان همراه است. اندازه آن نسبتا کوچک است . زمانی که مردان به سن ببلوغ می رسند و رشد می کنند هورمون تستوسترون در بدن آنها افزایش می یابد. اندازه نرمال پروستات از سن بیست سالگی تا چهل سالگی حدودا ۳۰ سی سی می باشد. وزن نرمالی که بین سن ۲۰ تا ۴۰ سال برای پروستات معرفی کردند حدودا ۲۰ الی ۲۵ گرم می باشد. بعد از ۴۰ سالگی غده پروستات در مردان شروع به رشد می کند. در حقیقت افزایش سن با بزرگی پروستات ارتباط مستقیم دارد. اندازه نرمال پروستات در سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی ۴×۲×۳ می باشد.

بهترین راه درمان پروستاتیت

عمل سرطان پروستات به چهار روش زیر انجام می شود که به صورت زیر می باشند:

 • جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی
 • جراحی بسته رادیکال پروستاتکتومی
 • لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی
 • برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

حتما بخوانید

اگر به سرطان پروستات بدخیم مبتلا هستید و به دنبال بهترین روش جراحی سرطان پروستات با کمترین عوارض هستید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

جراحی سرطان پروستات

معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات

در این قسمت می خواهیم راجع به مهمترین روش های درمان خانگی کوچک کردن پروستات صحبت کنیم.

عصاره ی آلوی آفریقایی

دیده شده است که عصاره ی آلوی آفریقایی شامل مقادیر بالایی از اسیدهای چرب، الکل و گروه استرول ها است؛ از قبیل بتا-سیتسترول که حاوی آنتی-اکسیدان است و تاثیرات ضد التهابی بر دستگاه ادراری و جنسی دارد.

برخی مطالعات حاکی از این است که مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم عصاره ی آلوی آفریقایی یا تقسیم آن به ۵۰ میلی گرم و مصرف دو وعده در روز باعث کوچک کردن پروستات می شود.

نخل بادبزنی

نخل بادبزنی یکی از محبوب ترین مکمل های گیاهی است که مطالعات فراوانی روی آن انجام شده و در درمان کوچک کردن پروستات کاربرد دارد.

مطالعات متعددی حاکی از ارتباط مصرف نخل بادبزنی با کوچک شدن پروستات است. به دلیل اینکه این ماده از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و ابعاد دیواره ی داخلی پروستات را کاهش می دهد.

اگرچه مطالعات دیگر اثبات نکرده اند که آیا مصرف نخل بادبزنی تأثیری بر کوچک کردن پروستات دارد یا دارویی کاذب است.

قرص زی-شِن (zsp)

قرص زی-شن حاوی ترکیبی از سه گیاه است؛ ازجمله دارچین چینی. فرمول آن به دارویی در چین باستان و قرن ۱۳ برمی گردد. محققان ثابت کرده اند موش هایی که به آن ها ترکیبی با فرمول زی-شن داده شد، باعث کوچک کردن پروستات آن ها شده.

لازم است تحقیقات بیش تری روی انسان انجام شود تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

سرنیلتون

برخی افراد دمنوش گرده ی شلمک (rye-grass) برای کوچک کردن پروستات استفاده می کنند. از علایم دردسرساز BPH این است که بیمار قادر به تخلیه ی کامل مثانه نیست و این مسئله باعث می شود در طول شب بارها نیاز به تخلیه ی ادرار داشته باشد.

گرده ی شلمک تحت عنوان سرنیلتون به منظور کوچک کردن پروستات در فرمول مکمل های دارویی ثبت شده ی فراوانی به کار می رود.

سرنیلتون برخلاف محبوبیتی که دارد، در تحقیقات علمی گسترده و فراگیر، هیچ تأثیری بر کوچک شدن پروستات از خود نشان نداده است.

اگرچه در مواردی دیده شده است که در کاهش حجم کلی پروستات تأثیرگذار بوده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

اوربیگنیا اسپیشسا (باباسو)

باباسو یا اوربیگنیا اسپیشسا گونه ای نخل است که بومی برزیل است. تعداد فراوانی از قبایل بومی برزیل از هسته ی خشک شده یا آسیاب شده ی این درخت برای بهبود وضعیت دستگاه ادراری و تناسلی استفاده می کنند.

دیده شده است که روغن دانه ی باباسو از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و سایر بخش های دانه شامل ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند.

گزنه

گزنه مانند آلوی آفریقایی و نخل بادبزنی حاوی ترکیبات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است.
گاهی ریشه ی گزنه را با نخل بادبزنی ترکیب می کنند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا تأثیرگذاری آن بررسی شود.

تخمه کدو

تخمه کدو حاوی بتا-سیتوسترول است؛ ترکیبی که مشابه کلسترول بوده و در برخی گیاهان یافت می شود.

مطالعات مقدماتی نشان داده است، احتمال اینکه بتا-سیتوسترول جریان ادرار را بهبود بخشد و ادرار باقیمانده در مثانه را پس از تخلیه ی ادرار کاهش دهد، وجود دارد.

برخی مطالعات توصیه می کنند برای کوچک کردن پروستات روزانه ۱۰گرم عصاره ی تخمه کدو مصرف شود.

لیکوپن

لیکوپن رنگدانه ای است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجوددارد. تحقیقی نشان داده است که این ماده می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود.

گوجه فرنگی منبع غنی لیکوپن است که در دسترس بیشتر مردم قراردارد. اما سایر میوه ها و سبزیجات از سطوح پایین تری از آنتی اکسیدان برخوردارند.

محافظت از پروستات

معمولاً هرچه میوه یا سبزی رنگ صورتی یا قرمز تیره تری داشته باشد، میزان لیکوپن در آن بیشتر است. سایر منابع لیکوپن عبارتند از:

 ✔ پاپایا

✔ گریپ فروت صورتی

✔ هندوانه

✔ گواوا

✔ هویج

✔ فلفل دلمه ای قرمز

✔ زردآلو

✔ کلم بنفش

روی (zink)

دیده شده است که کمبود شدید روی احتمال پیشرفت BPH را بالا می برد. مصرف مکمل های روی یا رعایت رژیم غذایی حاوی روی، می تواند به کاهش مشکلات ادراری مرتبط با پروستات بزرگ شده کمک کند.

زینک در ماکیان، غذاهای دریایی و انواع دانه ها و مغزها از قبیل کنجد و کدوتنبل یافت می شود.

روغن درخت چای

۱. چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان است که به آن کاتچینز گفته می-شود. دیده شده است این ماده باعث تقویت سیستم ایمنی شده و روند سرطان پروستات را به تعویق می اندازد.باید توجه داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است. کافئین مثانه را تحریک کرده و فرد را وادار به تخلیه ی ادرار می کند و باعث تشدید علائم BPH می شود.

بیشتر بخوانید

اگر در ناحیه تناسلی خود ضایعه گوشتی مانند زگیل مشاهده کردید و به دنبال اطلاعات کامل در مورد بیماری زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

نکاتی در مورد سبک زندگی برای مدیریت BPH

نکات سبک زندگی که به افراد کمک می کند علائم پروستات بزرگ شده را مدیریت کنند عبارتند از:

 •  سعی کنید پیش از خروج از منزل حداقل یک بار به دستشویی بروید تا از از دست دادن کنترل ادرار یا اتفاقات دیگری که در اجتماع، نگران کننده یا شرم آورند جلوگیری کنید.
 •  برای اطمینان بیشتر، تلاش کنید دقایقی بعد از بار قبل ادرار خود را تخلیه کنید؛ تا در حد امکان مثانه تخلیه شود.
 •  سعی کنید دو ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید تا با مثانه ی پر به خواب نروید.
 •  تلاش کنید با نوشیدن حداقل ۲لیتر آب در روز، آب بدن تان را تأمین کنید.
 •  تا حد امکان در حفظ وزن متناسب بکوشید.
 •  مرتب ورزش کنید؛ هرچه بیشتر بهتر.
 •  سعی کنید به یکباره به مقدار زیاد مایعات ننوشید.
 •  بکوشید از استرس دوری کنید تا نیاز اضطراری به دستشویی را کاهش-دهید.
 •  از موادی که باعث کم آبی بدن می شوند دوری کرده یا مصرف آن را محدودکنید؛ نظیر داروهای سرماخوردگی و رفع کننده ی گرفتگی بینی
 •  از پدها یا شلوارهای جاذب ادرار استفاده کنید تا تراوشات ادرار را جذب کرده و رطوبت و ناراحتی ناشی از آن را کاهش دهد.
 •  از پوشش مخصوص ادرار استفاده کنید که مانند کاندوم است و آلت را دربر می گیرد تا ادرار را در پاکت کوچکی که به پا بسته شده است جمع-کند.
 •  بعد از ادرارکردن از ماساژ مجرای ادرار استفاده کنید؛ به آرامی انگشتان را از مبنای بیضه به سمت بالا فشاردهید تا ادرار مانده در مجرا را خارج کرده و از تراوشات بعدی جلوگیری کنید.

دلایل بزرگ شدن پروستات چیست؟

در موارد متعددی علت BPH نامعلوم است؛ به این معنا که علت شناخته شده ای ندارد. پزشکان و محققان همواره در تلاش اند تا دریابند دقیقاً چرا و چگونه سلول های پروستات بعضی افراد به طور غیرعادی شروع به تقسیم شدن می کنند.

اما بیشتر موارد BPH بالای ۴۰ سال سن دارند؛ اکثراً ۵۰ ساله و بالاتر. بنابراین بیشتر مطالعات حاکی از این است BPH با تغییرات هورمونی به ویژه تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد، ارتباط دارد.

هنگامی که مردان پا به سن می گذارند سطح هورمون هایشان تغییرمی کند؛ به ویژه سطح تستوسترون، استروژن و محصول فرعی تستوسترون که دی-هیدروتستوسترون (DHT) نام دارد.

برخی مطالعات حاکی از این است که تغییر در توازن این هورمون ها عامل رشد و تقسیم غیرعادی سلول های پروستات است و در تشخیص سرطان پروستات تاثیر دارد.

خطراتی برای پروستات بزرگ شده

عوامل خطرساز برای پروستات بزرگ شده عبارتند از:

 •  سن
 •  دیابت
 •  چاقی
 •  سابقه ی BPH در خانواده
 •  بیماری قلبی
 •  میراث یا نژاد آسیایی

بیشتر مردان یا ۵۰% احتمال ابتلا به BPH تا سن ۶۰ سالگی را دارند، یا ۹۰% شانس ابتلا تا سن ۸۵ سالگی.

زمان مراجعه به دکتر

برای جلوگیری از بزرگ شدن پروستات چه غذاهایی بخوریم؟

غذاها و مواد مغذی فراوانی وجود دارد که می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. غذاهایی که می تواند برای BPH مفید باشد عبارت است از:

✳  غذاهای غنی از فیبر؛ از قبیل غلات کامل، بنشن، لوبیاها و سبزیجات با برگهای تیره

✳ میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان؛ معمولاً طیف قرمز تیره، زرد و نارنجی.

✳ غذاهای غنی از روی مانند تخم مرغ، اغلب غذاهای دریایی و مغزها

✳ محصولات حاوی فیتواستروژن؛ شامل فرآورده های سویا، نخود، یونجه و باقلا.

✳ غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا۳ از قبیل بیشتر ماهی ها، مغزها و دانه هایی مثل شاهدانه و چیا (chia).

غذاهایی که افراد مبتلا به BPH یا افراد در خطر ابتلا به این بیماری نباید مصرف کنند یا مصرف آن را محدودکنند عبارتند از:

 •  کافئین
 •  شیرین کننده های مصنوعی
 •  الکل
 •  نیکوتین
 •  نوشیدنی های حاوی کربنات
 •  غذاهای نشاسته دار تصفیه شده
 •  گوشت قرمز

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می تواند به مدیریت یا جلوگیری از پروستات بزرگ شده و علائم ناشی از آن کمک کند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پروستات من ۴۴ شده طبق سونو
  وادرارم ضعیف شده وکامل تخلیه نمیشه مثانه ام به حدی پر شده که اذیتم میکنه میشه لطفا راهنماییم کنین ۴۴ سال هم سن دارم سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشین 

 • تصویر کاربر د- جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آفاب دکتر من 53 سال سن دارم psi 5.1 وfreepsi 1.2 دارم حجم پروستات بنده هم 28cc میباشد وهنگام دفع ادرار فشارش کم هست وطی 2 الی 3 مرتبه ادرار تخلبه میشه وبجزاین مورد علامت منفی دیگری ندارم بااین شرح وضعیت پروستات بنده چگونه است
  آبا بادارو درست میشه ویا نه با عمل ؟
  ممنونم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   آزمایش PSA رو مجدد تکرار کنید 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ‌
  ۴۷ ساله هستم حدود یک ماه هستش که جریان و فشار ادارارم کند شده ولی شب بیداری و تکرر ندارم و تقریبا هر ۳ یا ۴ ساعت حتی بعضی وقتها که بیرون هستم به ۵ تا ۶ ساعت هم میکشه که نیاز به ادرار کردن پیدا می‌کنم ولی خوب با فشار کم خارج میشه
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر sina یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ماساژ پروستات توسط خود فرد مشکل ایجاد میکنه ؟ و آیا این کار علمی هست یا خیر ؟
  من پروستاتیت دارم عفونت ندارم غیر عفونیه ماساژ پروستات کمک میکنه یا نه ؟ زینک هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)

   خودم ادم معمولا خیلی سخته ماساژ پروستات برای خودش بده ولی ماساژ کمک کننده هستش بیشتر از اون لگن آب گرم شبی نیم ساعت داخلش بنشینی و تخلیه منی هر هفته ۲-۳ مرتبه 

  2. تصویر کاربر sina جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   دکتر معمولا خود ارضایی نمیکنم ولی احتلام شبانه اگه داشته باشم دو‌سه روز درد میکشم مجردم هستم خیلی زندگی برام سخت شده
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)

   ازدواج کن علت اصلی التهاب پروستات عدم تخلیه منی است 

  4. تصویر کاربر sina یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   دکتر توی آب گرم نشستم قسمت چپ پروستاتم یکم سوزش داشت بعد چند ساعت رفتم ادرار دیدم بو میده شما احتمال میدین عفونت باشه خودشو نشون نده؟
   پایین ترین قسمت کمرم و لگنمم درد میکنن
   الانم توانکس و تامسوسولین و سلوکسیب مصرف میکنم
   توی آب بشینم یا نه دیگه؟ چون بافت پروستاتم نرم میشه اذیت میشم ادرارمم بو میده
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)

   اگه احساس میکنی اذیت میشی نشین 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من دردی زیر شکم دارم،سن من 28 سال است، احساس می کنم که مثانه من پر است،ولی وقتی میرم دستشویی ادرار کمی دارم، سوزش هم دارم،گفتم ممکن هست که عفونت مجاری ادراری ویا التهاب پرستات باشه،ممنون که راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید
  ۴۷ ساله هستم و مدتی هست که فشار ادارارم کمه البته کامل تخلیه میشه و تکرر هم ندارم حتی شب بیداری هم ندارم برای ادرار ، ولی از ابتدا که میخوام ادار کنم تا انتها با فشار کم میاد ، یه هفته ای هست که شروع کردم به خوردن تخمه کدو ، کنجد و گوجه آیا تاثیری داره ؟؟ ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر فرهانی شنبه ۲۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده مردی 49 ساله و متاهل هستم. مدتی هست که گاهی بی هیچ علت و تحریکی، آلتم سفت می شود و بی آن که ربطی به لذت جویی داشته باشد، خود را مجبور به تخلیه منی می بینم و تا منی تخلیه نشود، راحت نمی شوم. در حالی که در دیگر مواقع، آلتم کاملا شل است. آیا این وضعیت می تواند ربطی به مشکل یا التهاب و بزرگی پروستات داشته باشد که پس از تخلیه منی، برطرف می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن۵۹ سال سن دارم دوسال پیش رفتم دکتر سونگرافی کرد گفت هنوز کوچیک است مشکلی ندار بیشتر وقط خارش زیاد دارم وبااب گرم بیشتر خارش پیدا میکندداخل بیضه چپ است وبه یگ بیضه چسبیده است به اندازه یگ گردو کوچک است هنوز مشکل ادرار ندارم اگر داروی مفید است برام بفرستید هنوز از هیچ دارو استفاده نکردم ممنون سال خوبی داشته باشی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر کوچک یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام من ۵۱سالمه من رفتم دکتر گفته که پروستاتت کوچک شده حالا من باید چیکار کنم دکتره خودش باور کن نمیتونست چی بگه وچه قرصی واسه درمانش بنویسه میخواستم بگم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   همه دوست دارن پروستات اشون رو کوچیک کنن اون وقت مال تو کوچیک شده مشکلی داری باهاش ؟!!!!

 • تصویر کاربر Milan شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  یک سالو نیمه ترک کردم،ببخشید اشتباه نوشتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   متوجه نشدم 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر