آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایرج چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدخدمت دکتر عزیز. من حدود ۳ سال قبل عمل پروستات بدخیم انجام دادم وپروستات خارج کردن الان در این مدت آمپول دیفرلین ۱۱/۲۵ که هر ۳ ماه استفاده میکنم واندازه psa 0/04 میباشد ایا امکان بهبودی از نظر حس ونعوظ وجود دارد؟ ضمنا ۶۷ سال سن دارم و۷۵ کیلو وزن وطبق نظر پزشک باید ۱۳ امپول باید تزریق کنم وتاکنون ۱۰ امپول تزریق کرده ام خواهشمندم بفرمایید ایا حس ونعوظ برخواهد گشت؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   بعد از قطع دیفرلین ممکنه حس شما برگرده 

 • تصویر کاربر آرش جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با درود
  جناب دکتر ولی پور گرامی،
  احتراما از سرکار خواهش دارم در موارد زیر من را راهنمایی بفرمایید؟
  روش های درمانی هدفمند در ایران، هزینه ها و پوشش بیمه.
  پاسخ را برای یکی از اقوام که 75 سال سن دارند میخواهم.ایشان دایی بنده هستند و از دو سال پیش تحت نظر جناب دکتر اربابی در بیمارستان خاص شرق قرار دارند و از پرتو درمانی تا دومین دوره شیمی درمانی تحت معالجه بوده و سرطان پروستات گرچه از PSI 15 به PSI 4 رسیده اما حدودا از همان ابتدا متاسفانه ایشان دچار سرطان استخوان هم به دلیل متاستاز سرطان پروستات شده اند.
  آیا نظر جنابعالی ادامه شیمی درمانی است؟
  To be more Precise, do you believe that this old-fashion cancer treatment -chemotherapy- would be the best possible treatment ? thanks
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   اخیرا در بیمارستان امام خمینی تهران از داروی لوتیشیم ۱۷۷ استفاده میکنند به آنجا هم ی سری بزنید 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام بنده 45 سالمه تقریبا از 30 دقیقه ادرار میاد حجمش کمه سوزش هم نداره علتش چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر نادیا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ،من باردارم وهمسرم به زگیل تناسلی مبتلاس میخواهم بدونم که این ویروس توبدن من هست یاخیر واز چه راهی میفهمم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر..
  پدر بنده55 سال سن دارن..سال 93با تشخیص سرطان پروستات با گلیسیون 4+5 بدون متاستاز جراحی رادیکال شدن..35جلسه رادیو تراپی و بدنبال اون هورمون تراپی با دیفرلین و قرص بیکالوتامید با psa0/02..
  بعداز گذشت3سال از جراحی بعلت ازبین رفتن حالب دایورژن شدن..
  بعذ از جراحی psa شروع ب بالا رفتن کرد که الان شده 5/90..
  سی تی لگن انجام شد نرمال بود..
  بُن اسکن هم بدون متاستاز..
  آنکولوژیست فقط دوز بیکالوتامید را از روزی یک عدد به روزی 3عدد تغییر دادن و گفتن نیاز به بررسی بیشتر مانند پت اسکن نیست..
  بنظر حضرتعالی روند درمان مناسب هست..؟
  آیا نیاز نیست کبد و ریه هم از نظر متاستاز بررسی بشه..
  ممنون میشم راهنمایی بکنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   به نظرم پت اسکن انجام بشه خوبه

  2. تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   فقط اینکه اقای دکتر چندروز پدر پیش سیستوسکوپی شدن..
   گزارش سیستوسکوپی بدین شرح بود...

   اثری از تومور دیده نشد..
   التهاب شدید گردنه مثانه مشاهده شد..

   بنظر شما امکان داره این التهاب باعث بالا رفتن psaشده باشه..
   اگه اینطور هست بنظرتون چه انتی بیوتیکی استفاده کنه باچه دوز..
   ممنون از راهنمایی شما استاد گرامی
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   ایشون چون پروستات ندارند و خارج شده اون التهاب نمیتونه باعث افزایش PSA بشه مگر تومور مجددا همونجا رشد کرده باشه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر غلامرضا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام، من قبلاً (پنج ماه پیش)برای تکرر و سختی خروج ادرار بانظر پزشک یک دوره(10روز)ازتاوانکس 500استفاده کردم ولی دوباره پزشک یک دوره 10روزه تجویز کرد. آیا کم نیست ؟میتوانم خودم تا20 روز ادفزایش دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   در مجموع یک ماه استفاده کنید 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید
  پدرم از سرطان پروستات رنج میبره.۲ سال هست داریم مبارزه میکنیم.به رادیو تراپی رفتیم جواب نگرفتیم.هورمون درمانی رفتیم همینطور.به شیمی درمانی رفتیم تا جلسه ۴ ام مقدار psa از ۴۰۲ به ۱۷ کاهش پیدا کرد اما بعد آن جلسه با وجود شیمی درمانی باز هم بالا میرود.الان به تهران میرویم به لوتیشیویم ۱۷۷.الان هم بعد ۱ جلسه درمان باز psa به ۴۳۲ رسیده.چه کنیم؟
  ایا درمان با گیاه مناسب است؟
  راهنمایی کنید داره پدرم درد میکشه
  تو رو خدا برای سلامتی همه مریض ها یه صلوات بفرستید
  تشکر
  1. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   متاسفانه نتونستم عکس آزمایش رو اپلود کنم تایپ میکنم:
   esr 1st hr:91
   testosterone:0.20
   psa:434
   free psa:191
   psa ratio:0.44
   fbs:100
   urea:25
   bun:12
   creatinine:0.79
   uric acid:5.2
   sgot(ast):41
   sgpt(alt):28
   alkaline phosphatase:323
   ldh:724.7

   ازمایش در تاریخ ۲۰/۷/۱۳۹۸
   گرفته شده
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   لوتیشیم را ادامه بدین 

  3. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   با سلامی دوباره
   امروز هم آزمایشی انجام دادیم متاسفانه مقدار psa به 1204 رسیده است
   چه کنیم/
   لوتیشیم را ادامه بدهیم؟
   چون قبل از لوتیشیم حدود 100 بود مقدار psa اما بعد از انجام آن الان به مقدار 1204 رسیده
   تو رو قرآن کمک کنید
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   با پزشکانی که لوتیشیوم رو تجویز کردن مشورت کنید آیا میتوان همزمان شیمی درمانی هم کرد

  5. تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   بسیار تشکر
  6. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   در خدمتم 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.2تا سوال دارم خدمتتون لطفا جواب بدین
  1-psaپایین باشد خطرناک است یا فقطpsaبالا خطرناک است

  2 --من ازمایش دادم psaمن 2بوده با پروستات36 سیسی سن40سال برای چکاپ رفتم
  دکتر جان تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   خوبه نگران نباش 

 • تصویر کاربر دری سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  پدرم psa مشکوک بوده و بعد از بیوپسی گلیسون ۶ تشخیص داده و دکتر گفته از نوع بدخیم و خطرناک است البته آنزیمهای کبدی هم بالا بوده ولی در اسکن استخوان ، استخوانها پاک و درگیر نشده بودند و الان دکتر دو راه پیشنهاد داده عمل یا پرتو درمانی .سوالم این است ممکن است بعد از برداشت کامل پروستات و حتی بیضه ها بعد از مدتی دوباره بیماری عود کند.البته پدرم ۶۰ سال دارد و دکتر گفته بایست من بعد آزمایشات هر از چند گاهی بدهد و عمل به معنای خلاصی و رهایی نیست ؟ آیا زندگی پدرم در خطر است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید باید مدارکشون رو ببینم 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب در بیوبسی که انجام دادم تومور مشاهده نشد ولی سه تا از نمونه ها دارای بافت سرطان بود با نمره شش رشد اهسته آیا درمان دارد ؟ یعنی برای همیشه میتوان سلول سرطانی را از بین برد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   احتمالا باید جراحی رادیکال پروستات انجام شود 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر